ei den Regio Gemeenten duurder uit bij inzamelen huisvuil MAT Bevrijdingsparade op de Haarlemmerstraat dA: raad snel in debat over eede asielzoekerscentrum Kort Galgewater autovrij Leidse hoogleraar adoptie dankzij Wereldkinderen Brug bijna halverwege Gemeente wist niet van Open Kerkendag ^brekers opgepakt na achtervolging Na een korte achtervolging heeft de politie gisteroch- [Ttwee inbrekers opgepakt. Toen de agenten met de dienst- b de Baatstraat inreden, zetten de twee het spontaan op een Én. De agenten zetten de achtervolging in. Eén van de twee, Él 6-jarige Rotterdammer werd op de Volmolengacht tot |n gebracht. De andere, een 28-jarige Hagenaar werd op de Igegracht aangehouden. Bij fouillering vond de politie gesto- jwaar. Bovendien gooide een van de twee tijdens de vlucht ■rugtas in een vuilcontainer. In de tas zaten inbrekerswerk- en. ider invloed over het fietspad ;n Een 17-jarig meisje uit Leiden is afgelopen nacht door jolitie aangehouden omdat ze met haar auto in Zuid-West het fietspad reed. Toen bleek dat zij niet alleen te jong was in een auto te mogen rijden, maar ook dat ze onder invloed ter het stuur zat. De bestuurster kreeg een boete van vier- derd gulden. jbrengst Roparun ruim 4 miljoen De opbrengst van de Roparun 2000 bedraagt 4,2 miljoen len. De Roparun werd begin juni voor de achtste keer ge- den en is een jaarlijkse estafetteloop tussen Rotterdam en js over 540 kilometer. Aan het evenement deden 1200 atle- en een veelvoud aan begeleiders mee. Er waren onder meer ns uit Leiden, Leiderdorp, Katwijk, Alphen aan den Rijn, Lis- n Hillegom. Het geld is bestemd voor verschillende1 projec- in het hele land om de kwaliteit van het leven van kankerpa- ten te verbeteren. De Roparun 1999 leverde drie miljoen op. :ij van de Arbeid wil dat meenteraad op korte ter een standpunt bepaalt de vraag of Leiden er goed loet een tweede asielzoe- :ntrum binnen zijn gren- >e te staan. Dat verklaarde •raadslid Wijfje gisteren in mmissie sociale zaken tij een discussie over het le asielzoekerscentrum, rorschot op die discussie e PvdA'er direct al weten echarmeerd te zijn van de i die op dit moment wordt imd als mogelijke locatie een tweede, tijdelijk cen- „Ik heb grote twijfels over k bij het Sylvius laborato- aldus Wijfje, het pleidooi voor een de- aar maar waar: de winter komt er aan! Reserveer nu uw rdelige winterschilder /AN DER bat over de mogelijke komst van een tweede centrum steu nen de sociaal-democraten in wezen de WD. Die partij vroeg wethouder Laurier maanden geleden al om eens van gedach ten te wisselen over de rol die Leiden voor ogen staat bij de opvang van asielzoekers. Dat verzoek werd toen door de wet houder naar de prullenbak ver wezen met het argument dat asielzoekersbeleid nauwelijks te plannen is. Gisteren reageerde Laurier iets minder afhoudend. Hij zeg de toe dat hij met de raad in discussie zal gaan zo gauw daar naar zijn mening aartleiding toe is. Tussen de regels door liet hij doorschemeren dat dat mo ment voor hem niet ver weg meer is. „Het overleg tussen het Centraal Orgaan Opvang Asiel zoekers en de universiteit duurt nu wel erg lang. We moeten ons afvragen of we ons als gemeen te niet iets actiever moeten op stellen", aldus de wethouder. Twee maanden geleden vin gen bewoners van de Vogelwijk bij toeval op dat de universiteit en het COA in gesprek waren over de vestiging van een tijde lijk asielzoekerscentrum op ter rein van de universiteit. Over de plannen ontstond de nodige onrust, omdat het nieuwe cen trum op slechts een steenworp afstand van het huidige cen trum in de voormalige zus- terflat Nieuweroord zou ko men. Laurier vertelde gisteren hoe het COA in contact is gekomen met de universiteit: De club had in eerste instantie bij de ge meente aangeklopt, maar die zag op eigen terrein geen mo gelijkheden voor de bouw van een tijdelijk centrum. „Daarorn hebben we het COA toen door verwezen naar de universiteit", aldus de wethouder. Het Kort Galgewater is in ver band met Open Monumen tendagen komend weekeinde afgesloten voor auto's. Door gaand verkeer en parkeren zijn niet mogelijk van zaterdag 9.00 uur tot zondag 20.00 uur. Bewoners kunnen hun auto gratis parkeren op het par keerterrein aan de Haagweg. Het is inmiddels traditie om op beide dagen een monu mentaal stukje Leiden op een aantrekkelijke manier aan het publiek te tonen. Zo is het Ra penburg de afgelopen jaren au to vrij gemaakt Omdat de Open Monumen tendagen dit jaar het motto 'Nederland waterstaat' heb ben, heeft Leiden dit keer ge kozen voor het autovrij maken van het Kort Galgewater tus sen Blauwpoortsbrug en Stadstimmerwerf. Zo komen de historische haven en sche pen volgens de gemeente het best, tot hun recht. NSDAG 6 SEPTEMBER 2000 Leiden meet fietsvriendelij kheid Wethouder Hillebrand lost maandag bij het Stadsbouw- huis het startschot voor het ver trek van een speciale fiets die gaat testen hoe fietsvriendelijk Leiden is. Het rijwiel is uitge rust met apparatuur die omrij- afstanden voor fietsers, ver- keers- en geluidshinder, opont houd door verkeerslichten en comfort van het wegdek vast legt. Een videocamera regi streert de veiligheid van de fietsroute. De fiets in kwestie vertrekt om half een samen met een au to voor een route van dertig ki lometer door de stad. Gemeten wordt of de fiets kan concurre ren met de auto. Voorafgaand aan de actie worden de Leidse cijfers van een landelijk verge lijkend onderzoek naar fietsvei- ligheid, fietsgebruik en fiets diefstal gepresenteerd. De meetmiddag is door de gemeente en de Fietsersbond georganiseerd. Zij willen een impuls geven aan het fiets- vriendelijker en fietsveiliger maken van de stad. Met de ac tie Fietsbalans dingt Leiden mee naar de uitverkiezing tot Fietsstad 2000. Op 10 november worden de resultaten van ruim vijftig gemeenten gepresen teerd op een symposium van de Fietsersbond. die tijd heeft bekleed. „Maar Utrecht heeft die leerstoel op geheven en daarom zijn we op zoek gegaan naar een andere universiteit." Vorig jaar kwamen ongeveer negenhonderd adoptiekinderen naar Nederland, van wie 545 via bemiddeling door Wereldkin deren. De meeste kinderen ko men uit China, Colombia, In dia, Zuid-Korea, Ethiopië en Brazilië. De belangstelling voor adoptie groeit de laatste jaren. Volgens Heerkens komt dat doordat stellen er vaker voor kiezen op late leeftijd kinderen 'te nemen'. „En dan lukt het niet altijd om ze zelf te krijgen." Nederlandse kinderen wor den zelden voor adoptie aange boden. Dat gebeurt hooguit een keer of twintig per jaar, zegt Heerkens. „Vroeger kwam het vaker voor, maar toen was het ook een schande als je onge huwd zwanger werd. Dat is al lang niet meer zo." Juffer werkt al vijfjaar als uni versitair docent aan de sociale faculteit en geldt als deskundi ge bij uitstek op het gebied van adoptie. Zij promoveerde in 1993 in Utrecht op het proef schrift Verbonden door adoptie. Een experimenteel onderzoek naar hechting en competentie in gezinnen met een adoptiebaby. Vervolgens werkte ze als post doc-onderzoeker voor het Leid se Pionier-project naar over dracht van gehechtheid tussen generaties. Drie jaar geleden verscheen het boek Adoptiekin deren. Opvoeding en gehecht heid in het gezin, deboeld voor adoptieouders en hulpverle ners. Een jaar later was Juffer betrokken bij de oprichting van het Adoptietijdschrift. onno havermans Sinds deze maand heeft de Leidse universiteit een hoogle raar adoptie in de gelederen. Gezinspedagoge F. Juffer is per 1 september benoemd, voor een dag in de week. De Vereni ging Wereldkinderen betaalt haar bijzondere leerstoel. De nieuwe hoogleraar gaat onder zoeken in hoeverre buitenland se adoptiekinderen aarden in de Nederlandse samenleving. Ook wil ze aandacht besteden aan de beweegredenen van vrouwen die afstand doen van hun kind. Tot dusver komen die vrou wen in het wetenschappelijk onderzoek te weinig aan bod. „Het is een vergeten groep", meent woordvoerder J. Heerkens van de Vereniging Wereldkinderen. De problema tiek van adoptie wordt nu nog voornamelijk bekeken vanuit de positie van de adoptieou ders. Ook naar de kinderen is nog niet veel onderzoek ge daan, aldus Heerkens. „Onze vereniging bemiddelt bij adoptie. We bestaan volgend jaar dertig jaar. In die tijd zijn er zo'n 25.000 kinderen naar Ne derland gekomen, ook door be middeling van vijf andere orga nisaties. De kinderen die in de jaren zeventig naar Nederland zijn gekomen zijn nu achter in de twintig. Ze beginnen zichzelf te organiseren. Maar er is nog nooit onderzoek gedaan in hoe verre ze zijn opgenomen in de Nederlandse samenleving." Wereldkinderen stond vijftien jaar geleden aan de basis van de leerstoel adoptie in Utrecht, die hoogleraar Hokbergen al Extra kosten door mankementen aan moderne vuilniswagens De gemeenten die deelnemen in de gemeenschappelijke vuilverwerking Leiden en omgeving (Gevulei) moeten vanaf volgend jaar extra betalen voor iedere ton afval die zij in een normale vuilniswagen ophalen. Dat staat in de begroting voor 2001 van de Gevulei. Onder andere door dat de moderne MSTS-wagens met afzetbare containers met de nodige problemen kampen, moeten gemeenten twee jaar na invoering van het nieuwe systeem nog steeds geregeld terugvallen op de oude wagens. Tot twintig procent van het afval wordt nog op de ouderwet se wijze verzameld. leiden ruud sep In de begroting valt te lezen dat het een illusie is om te veron derstellen dat de inzameling van huisvuil in het Gevulei-ge- bied volledig kan worden uitge voerd met de MSTS-wagens 'aangezien de wagens storings- gevoeliger blijken te zijn dan eerder verondersteld'. Inzame len met de oude wagens is duurder doordat het afval uit deze wagens eerst moet worden overgeslagen voordat het naar de vuilverbranding kan worden afgevoerd. De losse containers van de MSTS-wagens kunnen daarentegen direct op trans port. Dit levert een besparing van 27 gulden per ton afval op. In de begrotingen van de Ge vulei werd tot nu toe geen reke ning gehouden met een blijven de afvalstroom in oude vuilnis wagens. „Door daar nu wel re kening mee te houden, voorko men we dat gemeenten aan het eind van het jaar geconfron teerd worden met grote nacal culaties", laat wethouder en Gevulei-voorzitter Laurier we ten. Het doorbereken van de kosten betekent volgens hem niet dat de regio zich neerlegt bij de aanhoudende problemen met de nieuwe vuilniswagens. „We zijn nog steeds in gesprek met leverancier Ginaf over de problemen met het onderstel van de wagens. We willen dat die problemen op kosten van Ginaf worden hersteld. En ook aan. de problemen met de klep van de afzetbare containers wordt gewerkt." De MSTS-wagens kennen sinds de invoering in 1998 een geschiedenis van problemen. Een jaar geleden eiste de Ge vulei om die reden van leveran cier Ginaf dat de garantieter mijn op de wagens verlengd zou worden. Aanleiding daar voor was het grote aantal man kementen aan de vuilniswa gens. Rond de jaarwisseling tel de de lijst met gebreken niet minder dan 64 punten, waar onder serieuze problemen als weglekkende koelvloeistof, oververhitte motoren en scheefzakkende wagens. In maart van dit jaar ging de Ge vulei zo ver dat ze de leveran cier aansprakelijk stelde voor alle schade die voortkomt uit de problemen met de wagens, en eiste ze dat alle mankementen kostenloos zouden worden ver holpen. Alle gesprekken heb ben echter nog altijd niet tot het gewenste resultaat geleid. leiden De werkzaamheden aan de Rijnsbur- gerbrug - gelegen tussen de Stationsweg en de Steenstraat - vorderen gestaag. De bouw van de nieuwe brug is bijna halverwege. In april en juni werd het grove werk gedaan, zo als het slopen van de oude brug en het heien van palen voor de nieuwe. Sinds 1 juni ligt er een noodbrug, waarvan de ene helft kan wor den bereden terwijl aan de andere helft volop wordt gebouwd. Zo is er met houten planken in een ronde vorm een contra-mal gebouwd, waarin het beton wordt gestort. Daarna wordt er gemetseld aan de gevels van de brug en komen er nog leuningen. De verwachting is dat de eerste weghelft rond drie oktober klaar is. Dan verplaatsen de werkzaamheden zich naar de andere kant. De bouwers hopen vlak voor de kerst klaar te zijn. De Rijnsburgerbrug is dan met 1,75 meter doorvaarhoogte een stukje hoger dan voorheen. FOTO HENK BOUWMAN leiden connie van uffelen Burgemeester en wethouders wisten niets van de te houden Open Kerkendag op 5 augustus, toen zij een vergunning ver leenden aan de muziekgroep van Evangeliegemeente De Deur. Was dat wel het geval ge weest, dan had zij deze groep geen vergunning verleend om op die dag pal voor de Harte- brugkerk muziek te maken. In overleg met het bestuur van de Hartebrugkerk en de muziek groep hadden zij dan gezocht naar een andere datum voor een muziekoptreden. Dat ant woordt het college op vragen van de Leidse Socialistische Partij (SP). De SP vroeg onlangs ophel dering over de afgegeven ver gunning, omdat op de Open Kerkendag de gregoriaanse mu ziek in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat nauwelijks was te horen door de harde, versterkte muziek die op straat werd gespeeld door de muziek groep van De Deur. Tijdens de Open Kerkendag, ook wel Langs Leidse Kerken genoemd, waren zeven kerken in de bin nenstad te bezichtigen en wa ren er orgelconcerten. Echter, ook met gesloten deuren bleek de gregoriaanse muziek in de Hartebrugkerk nauwelijks te horen door de luide boodschap van de Evangeliegemeente. 'Een Open Kerkendag met ge sloten deuren lijkt me niet iets waarmee een toonaangevende kerk als de Hartebrug zich hoort te manifesteren', schreef SP'er Van Dam aan het college. In een eerste reactie liet een gemeentevoorlichter weten dat de muziekvergunning paste in het kader van de Open Ker kendag. Ook was het een ver gunning voor het produceren van een volume tot 85 decibel en 'om dat te halen, moet je heel veel doen', aldus de voor lichter. Het college stelt nu dat het ten tijde van de vergun ningverlening nog niets wist over de te houden Open Ker kendag, en dat het vergunning- verzoek van de evangeliege meente daarom gewoon was opgenomen in het ontwerp van de evenementenkalender. Daar niemand daar bezwaar tegen maakte, keurde het college het ontwerp goed en verleende het een vergunning. Het college betreurt de 'onge lukkige samenloop van om standigheden' en wil voortaan bij nieuwe vergunningaanvra gen eerst nagaan of er op de be oogde plek geen andere mani festaties plaatsvinden. Zaterdagmiddag 9 september stelt de stoet zich op vanaf 14.15 uur op het eerste gedeelte van de Haarlemmerstraat ge zien vanaf de Haven. Om 14.45 zet de parade zich in beweging en rijdt naar de Beestenmarkt waar de voertuigen nog tot 16.00 uur zijn te bewonderen. De muziekgezelschappen spe len daar ook nog even door, al- voren naar Zoeterwoude af te reizen. Multiculti Meren wijk Niet alleen Dubbelaar en La- bruyère houden van een feest je. In de Merenwijk kunnen ze er ook wat van. Wijkgroep Slaaghwijk houdt daar aan staande zondag op het plein aan het Valkenpad een multi cultureel festival met Antilli aanse, Marokkaanse, Suri naamse en Turkse muziek en dans. Zo wil de wijkgroep buurtbewoners uit verschillen de culturen bij elkaar brengen en het leefklimaat in de wijk verbeteren. Het festival begint om 13.00 uur en eindigt met een grote buurtbarbecue tus sen 18.00 en 20.00 uur. En nu maar hopen op goed weer. De barbecue is alleen toegankelijk voor buurtbewoners die zich hiervoor van tevoren hebben opgegeven bij de wijkgroep, op telefoonnummer 5167639. Bij slecht weer wordt het festival in Buurthuis Op Eigen Wieken ge houden. eric-jan berendsen Dubbelaar is er dit jaar p g bij. Want wie denkt dat en alleen op 2 oktober een )e kent, heeft het goed mis. taande zaterdag namelijk 's middags een grote be- ali ingstaptoe op de Haarlem- itraat en Beestenmarkt, ivenement is het logische lg van de Rijntaptoe die 's ds in Zoeterwoude wordt uden. vraagt om nadere uitleg. Delaar is in het dagelijks le- irganisator van allerlei lekevenementen. Hij heeft mreau Marchingband Ma- Originele jeeps uit de Tweede Wereldoorlog zijn zaterdagmiddag in Leiden te bewonderen. ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER staken Dubbelaar en Peter La- bruyère, de ongekroonde ko ning van de Beestenmarkt de koppen bij elkaar. De zwaarge wichten waren er snel uit. La- bruyère was wel in voor weer een verzetje op 'zijn' evene mentenplein en het resultaat is een bevrijdingsparade door de Haarlemmerstraat die op de Beestenmarkt eindigt. Dubbelaar heeft daartoe een aantal in militair tenue geklede bands uitgenodigd. De drie honderd meter lange stoet wordt aangevoerd door de Jeep Marchingband Management en bestaat verder uit onder an deren een trommelgroep, de Band of Liberation, 48th High landers of Holland pipes drums en de Koninklijke Har monie Het Gildemuziek uit België. In de optocht lopen ver der een groep oud-strijders en vlaggendragers mee. Tot slot is de vereniging Keep them Rol lingvan de partij. Deze club van enthousiastelingen pro beert zoveel mogelijk rijdend, vliegend en varend materieel uit de Tweede Wereldoorlog in tiptop conditie te houden zo dat de jeeps en drietonners aan parades en défilés kunnen blij ven meedoen. nagement genaamd. Muziek zit hem in 't bloed. Tot het einde van de jaren tachtig liep hij fier bij K en G als tamboer-maitre en momenteel leidt hij met zijn imposante figuur clownsorkest I Doppiatori, onlangs nog te bewonderen in het Rijnsburgs bloemencorso. Dubbelaar organiseert al zes jaar de Rijntaptoe in Zoeter woude. The musical event of the year, zo noemt hij het be scheiden. Het evenement be gint 's avonds om kwart over acht: Genoeg tijd om overdag nog leuke dingen te doen. Dus

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13