-r Vogeluitstrijkje helpt griepvirus onderscheppen 'Oude wijvenzomer' In Natura Satelliet ziet vulkaaneruptie aankomen Nieuwe botvondst gee: Neanderthaler een gezic TU Eindhoven investee fors in deeltjesversnelle WOENSDAG 6 SEPTEMBER 2000 160 De samenleving vergrijst. Men wordt almaar ouder, terwijl bovendien ook het óantal oude mensen gestaag groeit. Dat brengt natuurlijk nogal wat problemen met zich mee. Zoals dementie. Sommige bejaarden zijn he laas zo gek als een deur. Velen gedragen zich als ldeine kinderen. Degenen die nog niet op leeftijd zijn, vinden dat vreemd en lastig, maar als ze buiten het bejaarden huis om zich heen kijken, zullen ze zien dat het ver schijnsel kindsheid in feite heel normaal is. Wijze mensen, zoals filosofen, beweren vaak dat het leven een soort cirkelgang vertoont. Je komt uit het niets en je verdwijnt in het niets, zeggen ze. Je wordt geboren, je groeit, je bent volwassen, je krimpt, en je gaat dood. Inderdaad lijkt het leven een zekere sym metrie te hebben. Ten opzichte van een denkbeeldig spiegelend vlak zijn de twee levenshelften aan elkaar spiegelbeeldig. De peuterleeftijd manifesteert zich hierbij in de tegenoverliggende levenshelft als kinds heid. In bepaalde opzichten lijken baby's en demente bejaarden inderdaad op elkaar. Wonderlijk genoeg valt in de natuur een zelfde beeld waar te nemen: de nazomer en de vroege herfst verto nen veel overeenkomsten met het voorjaar. In deze septembermaand en begin oktober maakt het jaar-op- leeftijd een periode van kindsheid mee, een tweede jeugd, die niet voor niets ook wel 'oude wijvenzomer' wordt genoemd. Opbloeiende vitaliteit in het laatste levensstadium zien we overal in zowel de natuur als in de mensenwereld. Oude fruitbomen dragen bijvoorbeeld vaak nog één keer overvloedig vrucht voordat ze afsterven. Kunste naars beleven dikwijls vlak voor hun dood nog een pe riode van grote creativiteit. Het lijkt een soort verzet: een laatste krampachtige stuiptrekking. Zo ervaren we het buitengebeuren in september echter beslist niet. De tweede lente wordt juist gekenmerkt door een wel dadige rust. De jaarlijkse opdracht van de voortplan ting is immers vervuld. De jonge dieren zijn opge groeid en overal gloeit het rood van vruchten en bes sen. De balans mag worden opgemaakt en er kan nog even een poosje worden gerelaxt voordat de winterse strijd om het bestaan uitbreekt. De natuur houdt een rustpauze om krachten te verzamelen voor de ophan den zijnde zware tijd. Alles is loom en zelfvoldaan. De taak zit erop! In deze rustige periode komen de paardebloemen en de boterbloemen nog eens voorjaarsachtig tot bloei, net zoals de toorts en de teunisbloem. Ook de beren klauw kan fonkelnieuwe schermen opzetten en overal maken planten en bomen frisse, groene scheuten. Maar het meest opvallend is de opleving in de vogel wereld. Uit de boomkruinen klinken plotseling lente klanken, die ons doen vergeten dat het bijna herfst is. Het zijn stemmen die in de afgelopen maanden ge zwegen hebben. Vooral augustus was een stille tijd. In het voorjaar zingen alle vogels het hoogste lied, maar wanneer er nestjes vol jongen zijn, verstomt het gejubel. Om het territorium hoeft dan door middel van gezang nauwelijks nog te worden gestreden en de ou ders hebben de handen vol aan hun kroost. Voor zin gen is dus geen tijd meer. En ook na het uitvliegen van de jongen is daarvoor geen plaats. Dan moet het door al het gezwoeg en geploeter versleten verenpak verwis seld worden voor een nieuw kostuum. Dat dit grondig gebeurt, is van het grootste belang: straks vereist de moeilijke reis naar het zuiden gloednieuwe, sterke en soepele veren. De thuisblijvers moeten al helemaal warm in de veren zitten. Midden in de volle zomer gaan dus vrijwel alle vogels in de rui. Gedurende die tijd wordt er niet gezongen. De vogels zijn, vooral wanneer de slagpennen gewis seld worden, niet erg snel en daarom trekken ze zo weinig mogelijk de aandacht. Ze zwijgen angstvallig gedurende de maand augustus. Eten doen ze intussen echter des te meer! Veren moeten immers door het ei gen lichaam gemaakt worden en da's wel wat anders dan kleren kopen in een winkel. Maar zitten ze een maal weer netjes en weldoorvoed in het pak, dan ope nen ze opgelucht de snavel om het op een vrolijk zin gen te zetten. Gewoon omdat ze zich prettig voelen en alle tijd van de wereld hebben. Dat is de onverwachte vogelzang, waarvan we deze septembermaand opkij ken, omdat ze ons doet denken aan de lente. Lang duurt de tijd van zorgeloosheid echter niet. Stuk voor stuk gaan de zangers op de vleugels. Naar het zonnige zuiden, waar ze de insecten kunnen halen die bij ons 's winters ontbreken. Ook de thuisblijvers doen er al snel het zwijgen toe. Het voedsel wordt immers schaars, terwijl de weersomstandigheden er niet beter op worden. Het plezier vergaat ze al vlug wanneer de herfst eenmaal echt is aangebroken. THEO SCHILD KAMP REDACTIE: RIEN POLDERMAN 0? -r-N Ganzen kunnen met hun uitwerpselen schadelijke virussen over grasland verspreiden die via grazend vee in de menselijke maaltijd terecht kunnen komen. Het vogelringstation op Schier monnikoog doet mee aan een onderzoek naar de aanwezig heid van griepvirussen bij trek vogels. Het eilandstation, inge schakeld door de afdeling viro logie van de Erasmus Universi teit in Rotterdam, wil samen met andere instanties griepvi russen bij zo veel mogelijk vo gelsoorten in kaart brengen. Het onderzoek moet bijdragen tot het vroegtijdig signaleren van nieuwe griepvarianten die de mens kunnen bedreigen. Ook op de andere Waddenei landen zijn al vogelringers of medewerkers van Rijkswater staat voor de Rotterdamse uni versiteit in touw. 'Voor zo'n grootschalig onderzoek is het de hoogste tijd', zegt viroloog Ron Fouchier, 'want de laatste gegevens zijn al weer 35 jaar oud'. Van de te vangen vogels moet met een speciaal wattenstaafje een uitstrijkje worden gemaakt uit de cloaca (uitmonding darmkanaal). Ook verse uit werpselen kunnen als monster dienen. Per soort zijn ten min ste dertig monsters nodig. De vogelringers op Schier moeten de komende jaren monsters le veren van verschillende soorten vogels, waaronder de heggen- mus, de gekraagde roodstaart en de tjiftjaf. De monsters wor den diepgevroren bewaard tot ze door de virologen van de Rotterdamse universiteit onder zocht kunnen worden op de aanwezigheid van het influen za-griep virus. Het vogelstation op Schiermon nikoog levert zo zijn bijdrage aan een internationaal onder zoek naar virussen bij nekken de watervogels. Viroloog Fou chier begon drie jaar geleden met zijn onderzoek. „Het kost veel tijd om een goed netwerk op te zetten", verklaart hij. Overal in het land probeert hij ringers, ganzenflappers en kooikers voor het onderzoek te interesseren. De ringers op Schier zijn ook al betrokken bij onderzoek naar virussen bij steltiopers bij het Noord-Hol landse Castricum. „Er wordt in andere Europese landen nau welijks naar virussen bij vogels gekeken. Het is ons doel om de gehele noordoostelijke route van trekvogels in kaart te bren gen." De bekendste dragers van het griepvirus zijn eenden, gan zen en meeuwen. Op Schiermonnikoog kijken de vogelringers juist naar de klei nere watervogels. Bij deze soor ten is nauwelijks iets over virus sen bekend, zegt Fouchier. „Misschien komt er niets uit. Dan kun je na een stuk of dertig monsters wel stoppen. Maar misschien vinden we juist wel virussen bij soorten waarvan we dat juist niet verwachten." De belangrijkste vraag die de onderzoeker wil beantwoorden, is waarom bepaalde soorten vi russen wel bij vogels voorko- FOTO CPD Ji men en niet bij mense kens. Ook wil hij wetei ke punten die virussen len. Fouchier wijst ero huidige griepvirussen sen zo'n 35 jaar gelede tervogels zijn ontstaan en trekvogels besmetti mensen gefokte dierer kippen, varkens en pa< komt de ziekte bij mei recht. Het laatste geva griepvirus dat zo is vei was de Hongkong-grie dertig jaar bestaat. Door satellietfoto's van een sinds juli sterk actieve vulkaan op Japan met elkaar te combi neren, is men in staat de geva ren van erupties beter in kaart te brengen. Aan de hand van de gecombineerde foto's, zo heeft NASA bekendgemaakt, kunnen bodemveranderingen rondom vulkaan en van een groter ge bied daaromheen tot op centi meters nauwkeurig worden vastgesteld. Die kunnen wijzen op volgende, mogelijk nog zwaardere uitbarstingen. De beelden van de vulkaan, de Oyama, op het 180 kilometer ten zuiden van Tokio gelegen eilandje Miyake-Jima, werden verkregen met een geavanceerd radarsysteem, de Shuttle Radar Topography Mission, aan boord van de spaceshuttle Dis covery. De vulkaan werd even eens in kaart gebracht door een Amerikaans-Japans instrument, de Advanced Spacebome Ther mal Emission and Reflection Radiometer (ASTER), aan boord van een andere satelliet. Door de registraties samen te brengen, ontstond een bijzon der nauwkeurige driedimensio nale kaart van de Oyama en van de aslagen die zich op de berg hebben afgezet. „Op die 3D-kaart zijn haarfijn de spleten en geulen te zien die van de berg naar beneden lo pen," zegt geofysicus dr. Gwenn Wents van de afdeling Fotografische Kartografie (NI- MA) van het Amerikaanse mi nisterie van defensie, onder wiens auspiciën de vlucht met de shuttle plaatsvond. „Die in formatie is van groot belang bij het voorspellen van de koers die de uit de krater opborrelen de lavastromen naar beneden zullen volgen. We weten dan vroeg genoeg welke gebieden bergafwaarts het meest be dreigd worden." „Met behulp van de radarfoto's vanuit de shuttle zijn we ook in staat bodemveranderingen in kaart te brengen die zich in de loop van de tijd voordoen," zegt Wents.Als het gebied rondom een vulkaan geleidelijk omhoog komt, zoals het geval is met de Italiaanse vulkaan Vesu vius, kan dat wijzen op zich verzamelend magma onder dat gebied. Het is dan vrij zeker dat vroeg of laat een catastrofale eruptie optreedt." Vanuit de Discovery tast de ap paratuur, tijdens een omloop om de aardbol, een gebied steeds vanuit een andere hoek af. Daar kan een maand tussen zitten. Zo ontstaat een topogra fische kaart in drie-dimensio nale beelden van dat gebied. Wanneer zich in die maand ook nog hoogteveranderingen voor deden, worden die onmiddellijk op die kaart zichtbaar, ook al zijn ze slechts enkele centime ters groot. „Bij de Oyama zijn wel topogra fische veranderingen van de berg zelf aan de gang," zegt Wents, „maar voor zover we tot nu toe konden nagaan niet in de directe omgeving. Er zijn dus geen aanwijzingen voor een magmaconcentratie onder dat gebied." Er zijn plannen in de maak om dit soort gebieden, rijk aan vul kanen en aardbevingen, vanuit de ruimte permanent te gaan bewaken. „De Japanse eilanden liggen boven op een complex van diepe breuken in de aard korst," legt Wents uit. „Lichte en middelzware aardbevingen, zoals die een paar jaar geleden Kobe troffen, komen er gere geld voor. Maar een echt zware moet nog komen. Elke Japanse vulkaan die tot leven komt, kan een aanwijzing zijn dat die zwa re eruptie ophanden is. Een huiveringwekkend idee met al die enorme Japanse steden in de buurt." BEN APELDOORN De in 1856 in het Duitse Ne anderthal gevonden oermens krijgt een gezicht, etenschap- pers hebben in hetzelfde ge bied een stuk bot gevonden dat naadloos aansluit op de eerder ontdekte delen van de schedel van de Neandertha ler. De archeologen Schmitz en Thissen van het Rijnlandse instituut voor archeologische monumentenzorg maakten de vondst vorige week be kend. Volgens de weten schappers kijkt de oermens 'ons voor het eerst aan'. Het nieuwe bot vult het gat tussen de linker oogkas en de ■neus van de Neanderthaler. Bovendien zijn nog eens vijf tig andere botresten en talrij ke stenen werktuigen gevon den. Onduidelijkheid blijft bestaan over drie botresten uit de bo venarm, scheenbeen en elle boog van een ander mens. De beenderen kunnen afkomstig zijn van een vrouwelijl anderthaler of wijzen zeer vroege vorm van anatomisch moderne sapiens, aldus Schmitil( Thissen. Met een geschatte ouiPi van 44.000 jaar zoudei'® oudste resten van een vader van de moderne op het Europese conti zijn. Uit nader onderzi verwachten beide wet schappers meer duiden te krijgen over de oms a verwantschap tussen anderthaler en de moi mens. Beide archeologen voi historische vindplaats oosten van Düsseldorf zijn naam gaf aan de per van de moderne n s< ongeveer 30.000 jaar g e van de aardbodem veiv na een jarenlange zoel terug. Met behulp van de radar is dit beeld gemaakt van de vulkaan Vesuvius en omgeving (Napels). De Technische Universiteit Eindhoven investeert de ko mende jaren 47 miljoen gulden in twee nieuwe deeltjesversnel lers. Het gaat om een cyclotron en een singletton. De appara tuur moet medio 2002 volledig operationeel zijn. De TU gebruikt de versnellerfa ciliteiten vóór onderzoek en onderwijs op verschillende we tenschapsgebieden waarbij kernfysica een rol speelt. De universiteit beschikt al bijna twintig jaar over een deeltjes versneller. Die is echter aan vervanging toe. Het Eindhovense bedi p Amersham Cygne ma. gebruik de apparatuui meer om radio-isotop medische doeleinden De onderneming beta mende tien jaar 75 pr( de exploitatiekosten, die bijdrage zou de Tl staat zijn geweest zuil ceerde apparatuur aai fen, aldus een woordv van de onderwijsinste m N Cryptogram Horizontaal: 1Die insecten worden steeds zeldzamer op de weg (6); 4. Een auto rijdt er geweldig op (5); 5. Schadelijke stof met weinig weerstand (4); 7. Gek, ze zijn er niet allemaal op! (5); 8. Honger is de beste (3); 9. Buiten raakt Rex net in de war (6); 10. Handige lat (6). Verticaal: 1. Hoofdstukken om te drinken (9); 2. Consumptie zonder ring in het verschiet (5); 3. Wordt met verstand uitgesproken (4); 4. Kruipende vrouw (7); 6. Dames- en herenkleding (3); 8. Zo'n paard wortelt in de grond (4). HET WEER Oplossing van dinsdag: vaat-vaalt-Valuta rand-donar-Onraad neon-noren-Onrein moes-morse-Remous reus-serum-Mauser amen-manie-lnname knie-nakie-Diaken idee-dieet-Dictee mare-armee-Ampere beer-beker-Gebrek Gevraagd woord: VOORMIDDAG Uitgesproken droog Vooral in het noorden van de provincie Noord Holland en het westen van Friesland is de zomer van 2000 uitgesproken droog geweest. In het Friese Schettens viel van 1 juni tot 1 september slechts 118 millimeter. Voor het laatst bleef het daar droger in 1983 toen 82 millimeter werd opgevangen. De normale landelijke hoeveelheid neerslag bedraagt ongeveer 210 millimeter. Bij ons was de zomer niet zo droog maar over het algemeen werd ook in westelijk Nederland minder neerslag dan normaal opgevangen. In Hoofddorp bedroeg de zo- merneerslag 206 millimeter. Vooral augus tus is een hele droge maand geweest. In Haarlem-West werd slechts 34, in Nieuw- Vennep 39 millimeter opgevangen. De helft van de maandhoeveelheid viel bovendien op één dag: 21 augustus. In Hoofddorp viel toen 34 millimeter. De maandsom bedroeg daar 59 millimeter. In september is daar in middels al weer zo'n 40 millimeter geval len. Voor de komende tijd is er reden tot opti misme. Dankzij de vorming van een hoge- drukgebied boven het Europese vasteland staat ons een nazomers weekeinde te wachten. De neerslagkansen nemen af, er komt meer zon en de temperatuur stijgt tot boven de 20 graden. Uitersten tot 23-24 graden behoren zeer wel tot de mogelijkhe den. Vorig jaar was het trouwens zomers warm in deze tijd van het jaar. Het kwik steeg toen dagen achtereen tot boven de 25 graden. Uiteindelijk mondde dat warmste nazomermaand, die ooil registteerd. Met in De Bilt gemidc (Schiphol 17,5) graden tegen non was het de warmste september se i begin van de metingen in 1706. Na de regen van vandaag ziet het morgen ook al wat beter uit. Er va nog een enkele bui en met name kustgebieden komt de zon er gere te pas. Verder neemt de noordwe af (aan zee eerst nog krachtig) en omstreeks 17-18 graden. Gisteren aanvankelijk vrij veel zon en liep ratuur in de duinen bij Bloemend 20,8 graden. -

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10