Alles mag als het maar kleurt Trends Speelgoed krijgt menselijke trekjes Slanke trolley voor de pc Huisvlijt bloeit als nooit tevoren - SDAC 5 SEPTEMBER 2000 REDACTIE: RIEN POLDERMAN 023-5150229 .omervakantie zit er zo'n ie op. Met de herfst voor eur, krijgt het interieur alle aandacht. Straks It het weer normaal om lenshuis te leven. Zoals de erobe van het vorige win- •izoen, is misschien ook irichting aan iets nieuws Uitgekeken op die bank of deurtje op de muur? En is erracotta eigenlijk niet erhaald? Ook de woning- hting is aan modever- nselen onderhevig, ds komen en gaan. Wat is wat is uit? Het Neder- Perscentrum Wonen it zich jaarlijks in om de iwste trends te verwoor- en te verbeelden. e woninginrichting is dat cwestie van kleuren, mate- i, vormen en hoe dat alle- te combineren. 'De woon- e is een inspiratiebron voor igen interieur. Het kan een lis zijn om de eigen smaak tot uiting te brengen.' Al- ïet promotiebureau van de ïbranche. Dat valt weer man hoeft dus niet zijn woning opnieuw in te rich- inginrichting is een sa- spel van meubels, verlich- vloerdekking, accessoires, en wanddecoratie. Het is ;roeiproces, afhankelijk le levenssituatie op dat ïent. Denk alleen maar aan even mèt of zonder kinde dat is al een wereld van hil. Bovendien is de wo nrichting een kwestie van jonlijke smaak - en daar- valt niet, of juist veel, te en. De meest wijze raad is alve om uit te woontrends te halen wat je aan- ikt. volop keuze, want er is ién absolute trend. Er is stens sprake van een rode 1: de sobere naturellen zijn leuren zijn weer helemaal in! En hoe! De neutrale grijzen en smetteloze witten van de af gelopen jaren mogen de basis blijven, maar ze worden nu ri goureus opgefleurd met mar kante kleuren. Zij vormen de nieuwe blikvangers in het inte rieur. De nieuwe woonmode biedt een rijk gevarieerd palet, van natuurlijke groen- en geel- nuances tot psychedelische six ties kleuren. Kies maar. Een tweede motief in de ko mende woonmode is de verras sende mix van tegenstrijdighe den: strak met rond, natuur met hightech, klassiek met fu turistisch, decadentie met so berheid, oost met west. Puur industriële materialen zoals ly cra, plexiglas en (schuim)rub ber worden gecombineerd met 'nieuwe' natuurlijke materialen als papier, gras en touw. Gang bare tegenstellingen worden overbrugd. Een prachtig voor beeld zijn de klassieke banken die geometrisch strak worden, terwijl de moderne banken ron dere vormen krijgen. Wat voor heen ondenkbaar was, wordt imputer is bijna niet meer e denken uit het huis, dus liet uit het interieur. Wie ote apparatuur storend kan in plaats daarvan na- jk voor zo'n handig com- schootcomputertje kiezen, zo'n laptop is voor veel ïoudportemonees te duur n zit je toch met dat ruim- tende beeldschermbak- de nog altijd omvangrijke luterdoos en de al even ngerige printer. één belandt die hele elet- che handel in een kast, bij der op een bureau of tafel, ndere oplossing is de lutertrolley Soho van de se firma Club8Company. iraktisch, plaatsbesparend taalbaar alternatief. Deze y is een rijdend en com- meubel waarop de com- apparatuur 'opgestapeld' nu bij wijze van spreken een 'must'. Een derde belangrijke ontwik keling is de terugkeer van be hang, textiel en (hoogpolig) ta pijt. De meest frappante trends uit de woonmode voor het seizoen najaar 2000/winter 2001 vor men slechts het topje van de ijsberg van wat er zich afspeelt in de wereld van de woningin richting. In een poging alle in ternationale interieurtrends en ontwikkelingen te vangen heeft het Nederlandse Perscentrum Wonen vier thema's benoemd: Sensual Space, Inner Space, Ur ban Space en Cyber Space. Sensual Space is het trefwoord voor het klassieke interieur, dat geïnspireerd is door de jaren 1970/'80. Ofwel, de glossy stijl van Dallas, Dynasty en disco- glitter. Deze woonsfeer wordt getypeerd door sensuele en luxe materialen in warme, ver leidelijke kleuren - zonder prot serig te worden. Gekleurd glas en houtfineer voor de meube len, de terugkeer van suède, skai en leer voor banken, metal lic voor behang, hoogpolige ta pijten, glanzende en metallic accenten in transparante stof fen en selecte accessoires. Naast goud blinkt hier ook brons en koper. Typische kleu ren zijn cognac, champagne, whisky, room, zalm, amandel en - als accent - oranje en bruin. Hier staan de eerder ver melde klassieke banken die recht geworden zijn, op fragiele pootjes. Inner Space staat voor het inte rieur dat op de natuur georiën teerd is en dat rust, warmte en comfort uitstraalt. Naast na tuursteen, hout en beton ma ken aaibare materialen furore, zoals vilt, linnen, wol of gras, (nep)bont en huiden - of imita ties zoals hout- en linnenlook voor behang en prints van slan genhuid en krokodillenleer voor stoffen en textiel. De ro buuste, grove en monumentale meubelen - met zichtbare con structie - worden aangekleed met eveneens riante Weden, kussens, borden, kommen en tropische planten. De nieuwe naturel modeWeuren zijn ca- mouflagegroen zoals avocado, olijf, ceder, eucalyptus en lau rier en - in mindere mate, de gelen (ei, citroen of limoen) of turkoois, sesam, terra en wit zand. Urban Space is de architectura le, minimalistische woonsfeer met strakke vormen en indu striële materialen. De 'kille' woonstijl krijgt nu een knus, huiselijk cachet door warme Weuren en zachte stoffering. Metaal, leer en marmer worden uitgevoerd in bordeaux, nacht blauw, kaW en zand. Zachte vloerbedekking, textiel en be hang mogen weer - evenals in directe en ingebouwde sfeer verlichting. Naast de 'verplich te' strakke belijning wordt er geëxperimenteerd met cirkels en sculpturale vormen. Meu bels zijn extreem hoog of laag, vaak naast elkaar. Hier draait het om contrasten. Cyber Space is geïnspireerd op de futuristische designstijl uit de jaren zestig. Hier ontstaan nieuwe mobiele woonvormen, hypermoderne flexibele materi alen en hightech stoffen. Het interieur is ideaal om te loun- gen: lage, lange banken, hoog polig tapijt. Meubelen zijn van kunststof, nu met een hoog glans coating. Naast plexiglas verschijnen techno-gel, plastic en traagschuim. Kleuren mo gen vloeken: groen, rood, oran je, geel en paars - naast de ba- sisWeur wit(grijs). In de praktijk vormen deze vier trendthema's puur een leidraad om je huis nog meer je 'thuis' te maken. Het is echt niet de be doeling om je in een hokje te stoppen - want dat wil nie mand, toch? Stel je voor zeg! Eens Cyber, altijd Cyber- en niets van Urban in huis mogen halen? Dat is te gek voor woor den. Een mens blijft baas in ei gen huis. FRANCES VAN DER STEEN verloren hoek neergezet wor den. Er gaat amper woonruimte verloren, want de stellage is slechts 40 centimeter breed, 53 centimeter diep en 133 centi meter hoog. De basisuitvoering biedt plaats aan het scherm, het toetsen bord en de harde schijf. Staan de kan men snel de e-mail checken. Vo.or echt compute ren is een tafel nodig. Dat kan iedere eettafel zijn of de zes- hoeWge werktafel die speciaal op maat van de Soho ontwor pen is. De trolley kan verder uitgebouwd worden met acces soires zoals een cd-houder, een telefoon- en een printerplateau. De Soho is leverbaar in ahorn, licht beuken en licht kersen; de metalen accessoires zijn stan daard aluminium gelald. De prijs begint bij 950 gulden. De Creatieve Hobby Zesdaagse wil jong en oud aanzetten om schaar, papier en plakstift ter hand te nemen. foto opd Computer kan de breinaald niet verdringen De opmars van de digitale sa menleving noch de massale overgave aan de vermaaksindu strie hebben het Nederlandse hobbywezen eronder gekregen. Hij lijkt zelfs wel of de creatie- velingen de kneuterigheid voor goed van zich hebben afge schud. Het aantal groene work shops is al lang niet meer te tel len, maar er worden ook volop glazen, dakpannen en serviezen beschilderd, T-shirts bedrukt of geborduurd. Zelfs de.aloude breinaald wordt weer vaker ter hand genomen. Om voor nog meer liefhebbers te winnen voor het zelfschep- pende werk, houdt de Creatieve Hobbyvereniging Nederland van 25 tot en met 30 september de Creatieve Hobby Zesdaagse. 'Maak iets nieuws van iets ouds', luidt de slagzin van de manifestatie. Met speciale verf ziet het oude serviesgoed er weer als nieuw uit en het verge ten T-shirt is na een bedrukking weer leuk om te dragen, is de boodschap die de ongeveer tweeduizend hobbywinkels in Nederland eind september uit dragen. Er worden onder meer demonstraties, workshops en speciale cursussen georgani seerd. Bovendien vinden er presentaties plaats van nieuwe materialen en technieken. De vraag naar informatie neemt toe, want in Nederland wordt in de avonduren en weekeinden volop geknutseld. Eigenlijk niets nieuws: in 1997 meldde het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf al dat de creatieve handvaardig heid een markt met toekomst was. „Aan geknutsel kleeft geen oubollig imago meer", vertelt Boudewijn Brandon, voorzitter van de Creatieve Hobbyvereni ging Nederland. „Tot nog niet zo gek lang gele den hielden vooral ouderen zich met een hobby bezig, maar tegenwoordig tonen ook men sen tussen de twintig en veertig jaar vaker belangstelling voor deze vorm van vrijetijdsbeste ding." Opvallend is dat een re latief groot deel minder validen zich eveneens in een hobby verdiept. „De jaarlijkse consu mentenbeurs voor creatieve hobby's, de zogenoemde Krea- Doe, trekt een verrassend hoog aantal minder valide bezoekers aan. Deze mensen hebben doorgaans meer tijd", consta teert Brandon. De beurs die dit jaar van 31 oktober tot en met 5 november in de Utrechts Jaar beurs plaatsvindt, werd in vorig jaar door 80.000 liefhebbers be zocht. De nieuwe lichting jongere lief hebbers is vooral warm te krij gen voor het maken van wens kaarten en het decoreren van allerlei soorten voorwerpen. „Zelf breien lijkt weer in popu lariteit toe te nemen." Deze ontwikkeling in de mode, werd vorig jaar al voorspeld door de trendgoeroe Lidewij Edelkoort. Sprekend over de trends voor 2000 zei ze toen: „Breien gaat extreem belangrijk worden. We gaan weer haken en punniken, garen en band komen terug. Sterke individuen zullen aan hun kleding een hoogstper soonlijke invulling geven, zelfs met borduursels." Voorzitter Brandon ontdekt tot zijn blijdschap ook een stijgen de interesse voor borduren. „Grote tableaus worden echter niet meer gemaakt, maar wel kleine versieringen. Een andere ontwikkeling is dat mensen zich met verschillende hobby's bezighouden, terwijl voorheen menigeen slechts zin had in één liefhebberij. Daarnaast vol gen de trends elkaar wat sneller op. Het ene jaar is schilderen met roestverf de hype; het an dere jaar is dit het maken van wenskaarten." Laatstgenoemde hobby is nog steeds populair en het vouwen van theezakjes is nog niet ver dwenen. Schrijfster Tiny van der Plas was in 1996 met een boekje over deze liefhebberij de tweede best verkochte auteur in de categorie 'non-fiction'. In middels heeft zij meer dan een miljoen boekjes verkocht. Ook Marianne Perlot heeft met haar uitgaven over allerlei hobby technieken de grens van een miljoen exemplaren overschre den. Wonderlijk genoeg is deze knutselwoede maar in geringe mate terug te vinden in de ver koopcijfers van hobbywinkels. „De totale markt bedraagt on geveer twee miljard gulden en neemt jaarlijks met tussen de drie en vijf procent toe", schat Brandon. Hij verklaart: „In een tijd van economische groei be steden de meer fervente, pro fessionelere hobbyisten minder tijd aan hun liefhebberij en juist zij zijn voor de grootste aanko pen verantwoordelijk." De meeste hobbyisten houden zich bezig met tekenen en schilderen; ongeveer 22 pro cent, zo blijkt uit onderzoek van de vereniging. Knutselen met stof bezet een tweede plaats (21 procent), gevolgd door draad hobby's en knippen en plakken met papier. Overigens wijst an der onderzoek uit dat knutse laars ook graag in de keuken en tuin werken. Bij zowat alle hobby's vinden jaarlijks nieuwe ontwikkelingen plaats. Zo verwacht de hobby branche veel van kralen. Ze zijn te zien op wenskaarten, kus sens, gordijnen en sierflessen. Bij wenskaarten zijn vooral draaikaarten in trek. Daarbij is de draaischijf met een splitpen aan de kaart vastgemaakt. Ook populair is het decoreren van glas, porselein, steen en andere materialen met verf, gipsver band of perkament. Daarbij krijgt bijvoorbeeld het oude porseleinen theekopje weer een nieuw gezicht. Dit karweitje is ook te klaren met de zoge noemde servettendecoupage. Met deze techniek kunnen af beeldingen van papieren ser vetten overgebracht worden op een ondergrond van hout, kera miek, papier, glas en zelfs tex tiel, zoals T-shirts. Nieuwste hulpmiddel bij deze hobby is het schuurmaatje. Wie wat meer goud en zilver wil zien, is wellicht geholpen met bladme taal melldijm. Zeer dunne velle tjes worden met een melkachti ge lijm op de ondergrond ge plakt, waarna een fraai verguld of verzilvert effect ontstaat. ALEX VAN HOOF Een hond blaft 'When the Saints go Marching in'. Een pop houdt de wacht en roept 'Ik ruik je' zodra je binnen bereik komt. Een telefoon bepaalt het spel en een zelfgemaakte con structie krijgt een agressief dan wel een recalcitrant karakter. Het nieuwe speelgoed van dit najaar heeft menselijke trekjes. Robotachtige elementen doen hun intrede. Bij voorbeeld in het constructiesysteem K'NEX, bij de troetels 'baby- Furby' en hondje 'Poo-chi' en bij het ge zelschapsspel 'De droomtele- foon'. Hasbro, de leverancier van onder andere de merken K'NEX, Tiger, MB en Action Man, geeft de toon aan voor de nieuwe ontwikkelingen in speelgoed. Deze wereldleider in speelgoed, presenteerde de Ne derlandse collectie vorige week in de Efteling. Een passende lo catie, want veel van het nieuwe speelgoed doet niet onder voor de bewegende figuren in de Fa ta Morgana. Op het constructiesysteem K'NEX past dit najaar een 'cy ber-sleutel'. Deze is te vergelij ken met een spelcassette. Hij past in een kleine computer die een motor in een constructie aanstuurt met afstandsbedie ning. Zodra een losse sleutel in de bijbehorende laser wordt ge stoken, reageert de constructie als een robot op prikkels van buitenaf. Afhankelijk van de in gebouwde sensoren kunnen lichten knipperen, delen bewe gen, zijn obstakels te vermijden of pijlen af te schieten. De reactie van de robot kan agressief zijn of lijken op die van een vervelend achtjarig jongetje. Dat is afhankelijk van 'het karakter' van de cybersleu tel. Er zijn vijf karakters. Eén per sleutel. Het wisselen van karakter wordt letterlijk moge lijk door het omdraaien van een sleutel. In iedere 'cyber' doos zit helaas maar een sleutel... dus: 'Spaar ze allemaal'. De kleinste doos kost 189 gulden,-, de duurste 349 gulden. Ongeveer hetzelfde effect, maar construeren is daarvoor niet nodig, geeft de wakende Action Man. Deze beveiligingsman houdt de omgeving scherp in de gaten. Twee sensoren op de schouders van de pop draaien zijn kop naar de kant van waar uit 'het gevaar' in de hoedanig heid van geluid of licht zich aandient. Daarop spreekt Ac tion Man waarschuwingen als: 'Ik ruik je'. Hasbro beveelt dit systeem aan als beveiliging van de eigen kamer, voor kinderen vanaf vier jaar. De ouders kost dat 69,95 gulden. Minder agressief, maar spraak zamer zijn het hondje 'Poo-Chi' en de baby Furby. Het twaalf centimeter hoge hondje van glad plastic, blaft, veert op zijn achterpoten, hapt en geeft oog signalen met hartjes, rondjes en streepjes, maar bovenal zingt het beestje. Zes liedjes van de huwelijksmars, Camptown Ra ces of de Negende van Beetho ven. De baby Furby is even hoog, maar spreekt 333 woorden Ne derlands. Hij reageert op de grote Furby. Dat kan nog tot spraakverwarring leiden, want van die grote komt geen Neder landstalige uitvoering. „We denken dat de markt voor vol wassenen verzadigd is. De baby Furby is vooral voor de kinde ren", verklaart het Hasbro- baasje. De baby kan een tientje goedkoper zijn dan de advies verkoopsprijs van 99,95 gulden voor de grote. Het MB-spel 'De Droomtele- foon' sluit aan bij wat meiden volgens de fabrikant het liefste doen: telefoneren en over jon gens praten. Het spel is een ei gentijdse variant op 'Wie is het'. De belangrijkste vragen luiden: 'Welke jongen is het geworden', 'Wie wil er met je uit' en 'Wie kies je'. De bijbehorende 'tele foons' geven aanwijzingen, 'maar het is mogelijk dat je zijn moeder aan de telefoon krijgt'. Het spel, aanbevolen voor mei den vanaf negen jaar, kost 99,50 gulden. MARIANNE DE VALCK Het zingende robothondje. Hangmat voor katten Een particulier die wat leuks bedenkt, dat vervolgens uitpro beert en merkt dat het aanslaat. En een fabrikant die er brood in ziet, en zo legioenen kattenbe zitters en vooral de dieren zelf veel plezier denkt te schenken. Ziedaar het simpele verhaal achter de zogeheten 'kattentra- peze', een soort hangmat voor katten. In 1993 kreeg Ester van der Wurff twee kittens uit het asiel. De matrassen van een oud slaapbankje werden door de katjes gebruikt om er lekker op te ravotten. Ze klommen en sprongen met zoveel plezier.dat de Amersfoortse op het idee kwam iets leuks voor de diertjes te ontwerpen dat ook in het in terieur zou passen. Tot genoegen van de bedenk ster sloeg haar experiment aan, want de katten wilden er mee spelen. Van der Wurff bood de hangmat ter productie bij de Tomingroep aan, die er wel brood in zag. Het speeltje be staat uit een katoenen trapeze, die met een keperband of sisal- touw aan een haak in het pla fond of aan de muur kan wor den gehangen. Er zijn uitvoe ringen voor één kat en boven elkaar hangende bakjes voor twee katten; te koop voor res pectievelijk 99 en 139 gulden. Voor informatie over de ver kooppunten is te bellen met te lefoonnummer 035-6718172. HUGO VAN DEN BROEKE 23456789 10 HET WEER Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Heel; 4. riel; 7. luwen; 9. er; 11. ion; 12. pi; 13. dor; 15. pre; 16. eden; 18. roer; 19. ©ei; 20. plan; 22. fair; 25. lef; 27. lee; 28. en; 29. hor; 31. ra; 32. talen; 34. teek; 35. kaal. Verticaal: 1. Hoede; 2. el; 3. lui; 4. ren; 5. in; 6. luier; 8. wok; 10. rodelen; 12. premier; 14. re; 15. Po; 17. non; 18. rif; 20. pleet; 21af; 23. al; 24. reaal; 26. hol; 29. hak; 30. rek; 32. te; 33. na. Nazomers sfeertje De vooruitzichten op de wat langere ter mijn zijn niet ongunstig. Op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan neemt de depressienering weliswaar flink toe (ter hoogte van IJsland manifesteert zich de ko mende dagen een stormdepressie van circa 960 hPa); tegelijkertijd bouwt het hoge- drukgebied bij de Azoren aan een filiaal bo ven het Europese vasteland. Deze ontwik keling kan in het weekeinde tot een nazo mers sfeertje leiden. Wind en regenkansen nemen af en het kwik stijgt tot boven de 20 graden. Er zijn aanwijzingen dat het eerste nazomertje, dat zich trouwens keurig aan de kalender houdt, na het weekeinde wordt geprolon geerd. Vooral het Duitse atmosfeermodel zinspeelt op het voortduren van het op handen zijnde nazomertje. Maar de Euro pese computers zijn aanmerkelijk minder enthousiast. Morgen hebben we te maken met de passage van een frontaal systeem. Daardoor moet in de nacht en ochtend re kening worden gehouden met veel bewol king en perioden met regen. De wind waait uit het zuidwesten en kan aan de kust enige tijd krachtig, windkracht 6, worden. Woensdagmiddag gaat het vervolgens weer wat opklaren maar daarna (tegen en tijdens de avond) krijgen we te maken met een ac tieve randstoring die van Schotland naar Denemarken koerst. Onder invloed van dit systeem worden flinke regen en onweers buien verwacht. Het is niet uitgesloten dat er dan tot meer dan 20 millimeter gaat val len. Ook donderdag houdt de buiigheid nog aan. Dan wordt met een west- tot noordwestenwind tamelijk koele lucht aan gevoerd. In een strook van Friesland tot in oostelijk Brabant klaarde het gistermiddag op. Bij ons bleef het overwegend zwaar be wolkt, al viel er overdag op de meeste plaatsen weinig of geen regen meer. Onder het wolkendek schoot het kwik niet op: Val kenburg bleef op maximaal 16,6 graden steken. In de duinen bij Bloemendaal werd nog maximaal 18,0 graden gemeten. Wonen in (van links naar rechts) Urban, Inner, Sensual en Cyber Space. foto cpd zij de Soho kan iedere ta- omgetoverd wor- ot computerplek: on de trolley aan- ven. Buiten ge- kan alles weer 1 zicht, in een Informatie: Club8Company, 030 - 603.27.26. e-mail: club8.nl@club8.com

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9