1 Top Philips wil niet af van halfgeleiders bedrijven Prestatieloon rukt op in bedrijfsleven Steeds meer gaan digitaal. Economie Asielzoekers helpen oogsten upermelk' basis voor )ogwaardige producten Libertel eerste met snel internet via mobieltje Aardgas uit de pomp oga kan dure fietsen Iet genoeg aanslepen Philips stort zich op 'annelids-computer' ABN Amro machteloos bij fraude telebankieren ISDAG 5 SEPTEMBER 2000 leer winst voor Unique jAERE De nettowinst van uitzendketen Unique is het afgelo- i jaar uitgekomen op 33,6 miljoen gulden, waar in dezelfde iode vorig jaar nog 28,6 miljoen werd verdiend. De omzet ag met bijna 20 procent omhoog tot 541 miljoen gulden. Uni te, van oorsprong een uitzendbureau, verdient steeds meer ld met niet-uitzend-activiteiten. Zo zitten marketing-, deta- erings- en projectbureaus in de portefeuille. Daarom wil Uni- van naam veranderen en voortaan United Services Group ^rden genoemd. De naamswijziging kan, als de aandeelhou- i-s ermee instemmen, eind dit jaar worden doorgevoerd. u&O Nedlloyd breidt uit in Ivoorkust ^tterdam De Brits-Nederlandse containerrederij P&O Ned- Xd heeft van de regering van Ivoorkust toestemming gekre- 1 h om de haven van Abidjan uit te breiden. P&O Nedlloyd leidt feen consortium dat gaat zorgen voor een nieuwe container- jminal, een groot industriepark en nieuwe telecommunicatie- ~|iliteiten. Begin volgend jaar moet met de uitbreiding van de ken van Abidjan worden begonnen. De werkzaamheden zul- i naar verwachting drie jaar duren. P&O Nedlloyd onderhan- ït ook nog over de bouw van eigen terminals in New York en bet Zuid-Afrikaanse Port Elisabeth. Het bedrijf heeft al termi- Ss in Antwerpen en Rotterdam. lavin boekt iets meer winst plle Kunststofbuizenfabrikant Wavin heeft in de eerste helft h dit jaar een nettowinst behaald van 31 miljoen gulden, te- I ji 29,6 miljoen in dezelfde periode vorig jaar. Een winstexplo- [van meer dan 50 procent, zoals die in 1999 werd geboekt, lef daarmee achterwege. Een sterke stijging van de grondstof ijzen zette de winstmarges onder druk, zo maakte Wavin gis- Jen bekend. De omzet van het concern nam in de eerste zes jaanden fors toe van 825 tot 966 miljoen gulden. De hoge. tlndstofprijzen zijn hier weer de belangrijkste reden voor. «menwerking Getronics-Hagemeyer Sterdam Automatiseerder Getronics en handelshuis Hage- yer zijn in onderhandeling om hun activiteiten in de distri- 5 ie van hardware onder te brengen in een nieuwe onderne- ng. De twee bedrijven streven ernaar om binnen enkele anden tot een definitieve overeenkomst te komen. Als Getro- s' distributiedochter Datelcom samengaat met Codis, de dis- lutiepoot van Hagemeyer, ontstaat een onderneming met L' medewerkers en een jaaromzet van 990 miljoen gulden. De ie partijen verwachten dat met de samenvoeging winst op gebied van logistiek en bedrijfsvoering te behalen valt. Online koopt Ya.com wistadtDeutsche Telekom-dochter T-Online koopt de lanse internetproviderYa.com voor ruim 1,1 miljard gulden aandelen en 220 miljoen gulden in contanten. Ya.com is 2,3 miljoen klanten de nummer twee op de Spaanse markt is ook actief in Portugal. T-Online verwacht met de overna- die dit najaar afgesloten moet zijn, financieel voordeel te ïalen op het gebied van techniek en management. De allian- met Ya.com helpt T-Online bovendien een van de grootste ftmetbedrijven in Europa te worden. T-Online i? actief in "itsland, Frankrijk, Oostenrijk en binnenkort ook Zwitserland \heeft zo'n 6,4 miljoen klanten. Het bedrijf boekte over het Jste halfjaar 2000 een verlies van bijna 400 miljoen gulden. een staking bij Firestone hville De Amerikaanse bandenfabriek Bridgestone/Firesto- inc. heeft een voorlopig akkoord bereikt met de werknemers irdoor een staking wordt vermeden. Het akkoord met de iden heeft betrekking op werknemers in negen van de 24 fa ken van de bandenproducent, die onder druk staat vanwege terugroepactie van 6,5 miljoen banden. De federale over- d is een onderzoek begonnen naar drie typen banden waar- e ongelukken zijn gebeurd die aan 88 mensen het leven heb- gekost. Vorige week werd een officiële waarschuwing uitge- rdigd tegen nog meer bandentypes van het bedrijf. varden gpd elconcern Friesland Cober- iverweegt met 'supermelk' ier op te gaan. Het zuivel tent wil met die melk van aliteit hoogwaardige pro- jen als babyvoeding, farma- sche producten, speciale dagverse zuivel en wei en produceren. De boer voor deze melk, die aan 'lei extra eisen moet vol- een hogere prijs. Voor- :de is wel dat de markt ook i betaalt voor de speciale :t idee voor de supermelk is mstig van S. Attema, vice- zitter van het coöperatie- jur van Friesland Coberco. na denkt dat de melk over le jaren op de markt ge- ht kan worden. Hij ver- it dat slechts een klein deel de 13.000 boeren, die melk en aan Friesland Coberco, Kruisbestuivingbelangrijk voor concern De huidige top van Philips toont weinig enthousiasme voor het losweken van de succesvolle divisie halfgelei ders door deze - gedeeltelijk of in zijn geheel - als zelf standige eenheid naar de beurs te brengen „Als je dat doet, krijg je het ook nooit meer terug", voorspelde vice- president J. Hommen na afloop van een persbijeen komst in Scheveningen. oosternukerk Bij een kweker in Oostemijkerk is de oogst van ijsbergsla in volle gang. Asielzoekers helpen er bij de verwerking van de sla. foto gpd roelof stroetinga den haag anp Aan het 'in huis houden' van de divisie, die in aanzienlijke mate bijdraagt aan de omzet en de winst van het concern, zitten belangrijke voordelen. Zo wees Hommen onder meer op de 'kruisbestuiving' tussen de divi sie en andere Philips-onderde- len, zoals de divisie componen ten. Over de toekomst van de halfgeleiders wordt met enige regelmaat gediscussieerd bin nen de raad van bestuur, zo be- maastricht gpd Libertel heeft als eerste aanbieder van mobiele telefonie in Nederland een net werk met gprs-technologie. Die techniek moet in de periode voordat umts zijn in trede doet, snel mobiel internet mogelijk maken. De Technische Universiteit Eindhoven is de eerste 'klant', al betreft het voorlopig een soort proefproject. Al rond de jaar wisseling moet de zakelijke markt in heel Nederland gebruik kunnen maken van het nieuwe netwerk. Daarna is de particu liere markt aan de beurt. General Packet Radio Service (gprs) is een techniek die hel mogelijk maakt grote bestanden sneller per mobiele telefoon te transporteren. Libertel kan momenteel een snelheid garanderen die half zo groot is als bij het gemiddelde gebruik thuis. „Op het moment dat de diensten voor consumenten beschikbaar zijn, zal inter netten via de mobiele telefoon net zo snel gaan als thuis via de vaste telefoon of ka bel", garandeert Frank Willemsen, tech nisch directeur van Libertel. Wat het de klant gaat kosten wil men bij het Maastrichtse bedrijf nog niet kwijt. „We zullen geen bedragen wagen die de klant niet wil betalen, dat is logisch", al dus algemeen directeur Dijkhuizen. Hoe veel geïnvesteerd is en hoeveel nog nodig is, houdt hij ook voor zich. „De investe ringen zijn in ieder geval van een hele an dere orde van grootte dan bij het gsm- netwerk." De consument zal een andere mobiele telefoon nodig hebben om van de dienst gebruik te kunnen maken. In combinatie met een vaste of draagbare computer kan de klant tekst, foto's en videofragmenten zenden en ontvangen zonder een vaste telefoon- of kabelaansluiting. Bovendien kan er gesurft worden op het internet. Dit in tegenstelling tot de beperkte selectie websites die men met het al bestaande 'wappen' kan bezoeken. In verbinding staan kost niets of weinig. Pas als er gegevens opgehaald of wegge stuurd worden loopt de rekening op, af hankelijk van de omvang van de docu menten. Libertel denkt na over aanvullen de diensten als spelletjes, maar heeft nog geen vergevorderde plannen. Zonder laptop bij de hand, is het moge lijk een verkorte versie van een bestaande website (WAP-site) op het schermpje van het mobieltje te laten verschijnen. Deze vorm van mobiel internet stelt tot op he den weinig voor, omdat weinig internet adressen zo'n versimpelde versie in de aanbieding hebben. Volgens Dijkhuizen is dat echter geen probleem. Zodra gprs in geburgerd raakt zal het aantal zogenoem de wap-sites 'explosief groeien'. Voor Libertel geldt gprs als een 'opmaat naar umts'. Met umts gaat verzenden en ontvangen nog sneller en kunnen ook rechtstreekse videobeelden getranspor teerd worden van en naar mobiele tele foons. De investeringen die het bedrijf nu doet zijn geen weggegooid geld, want 'hadden ook gedaan moeten worden bij de daadwerkelijke introductie van umts'. in staat zal zijn aan de eisen te voldoen. De gezondheid van de koeien moet nauwlettend in het oog gehouden worden, aan het voer worden extra voorwaarden gesteld en ook het landschaps- onderhoud speelt een rol. - „Ik denk dat uiteindelijk 10 procent van de boeren kan meedoen", zegt Attema. Hij wil met de toeslag voor de melk de boeren die veel aandacht beste den aan kwaliteit, extra belo nen, „Een groep boeren wil best meer doen aan de kwali teit. Het is belangrijk dat we de ze voorlopers voldoende stimu leren." Attema verwacht dat er zeker vraag zal zijn naar 'super melk'. Het belonen van deze melkveehouders is nieuw voor de Nederlandse zuivelindustrie. Tot nu toe worden alleen mel- kleveranciers die niet aan de norm voldoen, gestraft door een korting op de melkprijs. eken aan een eigen bedrijfs- school. Als maker van dure fietsen (van ruim 2.000 tot 10.000 gul den) loopt Koga voorop bij het toepassen van nieuwe technie ken. Volledig geveerde frames en sensorverlichting kenmer ken de nieuwste modellen. Rij- cken voorziet een opmars van het nieuwe framemetaal scan dium, dat superlicht en toch sterk is. Hij prijst zich gelukkig dat Koga niet op materialen hoeft te beknibbelen. „Geld speelt geen rol. Als een fiets een paar honderd gulden meer kost, ko pen onze klanten hem ook. Als hij maar goed is." Zo leggen Duitsers grif 3.500 gulden neer voor een fiets met volledig ge veerd frame. „Dokters bevelen dat aan, omdat het de rug spaart." „We hebben het economisch klimaat mee", zegt Rijcken. „Veertigplussers hebben meer vrije tijd, willen gezond blijven en stoppen eerder met werken. -Dan willen ze nog één keer een echt goede fiets kopen." almelo Het eerste openbare tankstation in Nederland waar aardgas uit de pomp komt staat in Almelo. Het wordt volgende week in gebruik genomen. Een li tertje aardgas gaat 53 cent kos ten. Het gas wordt geleverd door het bedrijf Cogas. Woordvoerder H. Bijker stelt dat het verbruik van aardgas een slordige vijf cent per kilometer kost. Voor LPG is dat een dubbeltje, benzine en diesel zijn nog duurder. Bijker verwacht dat binnen nu en drie jaar circa 300 a 400 auto's op aardgas gaan rijden. Hij baseert zich op markt onderzoek onder bedrijven met een wagenpark dat veel lokaal rijdt, zoals taxibedrijven, aanne mers en reinigingsdiensten. Voor lopig kan er alleen in Almelo aardgas worden getankt. Particu lieren en bedrijven krijgen subsi die voor het laten inbouwen van een aardgastank. Dat kost 4.500 a 5.000 gulden. Cogas legt daar 25 gulden per liter tankinhoud bij. Een gemiddelde tank is 80 liter in omvang, dus de bijdrage be draagt dan 2.000 gulden. Rijden op aardgas heeft als voordeel de zeer schone uitlaatgassen. Het gemiddelde verbruik ligt onge veer op hetzelfde niveau als LPG. De aardgastankinstallatie is wel zwaarder dan een LPG-installatie en dat heeft weer gevolgen voor de belasting. foto anp hans van oort VNO-NCW: Maximaal 2,9 procent loonsverhoging den haag gpd Steeds meer werknemers krijgen een sa laris dat afhankelijk is van hun prestaties. In dertig procent van alle cao's die dit jaar zijn afgesloten, zijn afspraken gemaakt over prestatiebeloning. Dat heeft de werkgeversvereniging VNO-NCW gisteren bekendgemaakt tijdens een vooruitblik op het nieuwe cao-seizoen. Als het aan de werkgevers ligt, krijgen de werknemers er volgend jaar maximaal 2,9 procent bij. VNO-NCW is blij met de opkomst van de prestatiebeloning. „Het maakt de bedrijven veel flexibeler", zegt voorzitter Schraven. Onder de term prestatiebeloning vallen veel verschillende manieren van belonen. Soms krijgen werknemers extra loon of een bonus als het totale bedrijf goed heeft ge presteerd. Ook kan het zijn dat hun salaris verhoging afhankelijk is van de individuele beoordeling. In de meeste gevallen is de nieuwe belo- ningsvorm meteen ingevoerd. In 40 pro cent van alle afspraken over prestatiebelo ning gaat het om studies naar de manier waarop de nieuwe beloningsvornt het best kan worden ingevoerd. Maar Schraven hoopt dat daarover bij de volgende cao-on derhandelingen meer concrete afspraken worden gemaakt. Als het aan de werkgevers ligt wordt de al gemene structurele loonsverhoging nog va ker vervangen door prestatiebeloning. „Dat willen de werknemers ook", stelt Schraven. Uit onderzoeken van de vakbonden blijkt inderdaad dat veel werknemers niet vies zijn van prestatiebeloning. Maar de vak bonden plaatsen daar kanttekeningen bij. Volgens hën denken veel werknemers dat als zij prestatiebeloning krijgen, zij meer gaan verdienen. In de praktijk valt dat be hoorlijk tegen. Gemiddeld moeten de werknemers het vol gend jaar doen met maximaal 2,9 procent structurele loonsverhoging. „Het wordt in ieder geval een getal met een 2 voor de komma", zegt Schraven stellig. Hij noemt een verantwoorde loonsverhoging brood nodig om de inflatie in de hand te houden. „De lonen lopen veel sneller op dan de ar- beidsprodtictiviteit. Zo wordt ons geld in rap tempo veel minder waard." Schraven ergert zich 'groen en geel' aan de verwijten dat de Nederlandse topmanagers zich verrijken ten kosten van de salarissen van de gewone werknemers. Uit een on langs verschenen onderzoek (van de Volks krant) blijkt dat topmanagers vorig jaar 13 procent extra loon in de wacht hebben ge sleept. De gewone werknemer moest ech ter genoegen nemen met 3 procent. „Dat onderzoek is echt kul", zegt Schraven. „Er is geknoeid met cijfers en er zijn kom ma's zoekgeraakt. Schraven heeft daarom zelf een onderzoek laten doen. Daaruit blijkt dat de leden van Raden van Bestuur en Raden van Commissarissen er vorig jaar gemiddeld 6,5 procent bij hebben gekre gen. Topbestuurders van multinationals kregen met 10 procent het meest. Die cijfers zeggen volgens Schraven nog steeds niks. „Het zijn gemiddelden dus ook een heleboel topmanagers kregen minder. In bedrijven waar het economisch gezien heel goed is gegaan kregen ze waarschijn lijk meer. Maar daar kregen de werknemers waarschijnlijk ook meer loon dan de CAO voorschrijft." vestigde ruim een week geleden een woordvoerder van Philips. Hij deed dit naar aanleiding van uitlatingen in het Amerikaanse zakenblad Business Week van A. van der Poel, de eerst verant woordelijke voor de disvisie halfgeleiders, Van der Poel liet zich in dit artikel overigens evenmin ken nen als voorstander van het af stoten van de divisie. Over het opsplitsen van Philips wordt in financiële kringen veel gespro ken. Het naar de beurs brengen van een succesvolle afdeling als halfgeleiders zou meer recht doen aan de 'aandeelhouders waarde'. Philips had de internationale pers dinsdag naar Schevenin gen gehaald om de divisie elek tronische consumentenproduc ten in de kijker te zetten. Zo on derstreepte divisie-directeur Th. Swartenburg nog eens, on der andere aan de hemd van een aantal nieuwe producten, dat het concern alles in huis heeft om de kansen van mobiel internetten te benutten. Het concern richt zich op de ontwikkeling van het via de menselijke stem activeren van intemetfuncties van mobieltjes en integratie van audio en vi deo. Deze strategie moet er me de toe leiden dat Philips eind 2001 een aandeel van 10 pro cent heeft op de markt voor mobiele telefoons. Nu is dat nog zo'n 6 procent. den haag «gpd Philips gaat computers maken voor de arme mens. Het appa raat krijgt een scherm, een har de schijf en is geschikt voor in ternet, e-mail en spelletjes. Maar het krijgt niet de ingewik kelde programma's en andere tierlantijnen die de gewone pc zo duur maken. Daarom mag het apparaat eigenlijk geen computer heten, zo vindt Phi lips. Philips heeft een naar verle den met eigen personal com puters. Het concern wist pe's van eigen makelij niet aan de man te brengen en moest daar door stoppen met de productie. 'Nooit meer pe's' besloot Cor Boonstra een paar jaar geleden. Philips ging zich alleen nog richten op randapparatuur zo als beeldschermen en camera's. Daarnaast is het bedrijf hard op weg marktleider te worden van apparaten die gebruikt worden om met de televisie te internet ten. Het nieuwe apparaat mag van directeur Guy Demuynck van de divisie consumenten elektronica vergeleken worden met de i-Mac van Apple, al moet hij erkennen dat dat wel een computer is. Het verschil is volgens Demuynck dat het Phi- lips-apparaat alleen bedoeld is voor fun, terwijl een aan een netwerk gekoppelde i-Mac op kantoor ook geschikt is voor za kelijk gebruik. Demuynck zegt dat Philips heeft gemerkt dat veel mensen wel willen internetten en e- mailen, maar niet het geld heb ben om een volledige computer te kopen. Aan de andere kant zijn er mensen die nooit de zware programma's zullen draaien waar de huidige gene ratie pe's voor is ontwikkeld, bijvoorbeeld boekhoudpro- gramma's of het bewerken van foto's. Ook huishoudens die maar één pc willen, maar meer mogelijkheden om te internet ten moeten het apparaat ko pen. Voor de 'computer' is nog geen naam of prijs bedacht. Philips wil het apparaat eind dit jaar op de markt brengen in Azië. Wanneer Europa en de VS volgen is nog niet bekend. 'Hacker breekt in via e-mail bij klant thuis amsterdam anp Het elektronische lek bij het te- lebankierprogramma HomeNet van ABN Amro is voorlopig nog niet gedicht. De bank vraagt zich zelfs af of dit soort gaten ooit te dichten zijn. Gisteren onderstreepte ABN Amro dat de hacker inbreekt via de persoonlijke computers van de klanten thuis. Met een e- mailtje, dat argeloos wordt ge opend, worden de gegevens van de telebankierende klant gemanipuleerd. Het kwaad is dan al geschied en de bank kan het tij op dat moment niet meer keren, stelt een woordvoerder. De bank begrijpt overigens niet waarom klanten zulke elek tronische poststukken ophalen. „Wij versturen nooit een aan passing per e-mail. Bij de klant zou dan toch een belletje moe ten gaan rinkelen." ABN Amro licht klanten dan ook in, hoe om te gaan met risicovolle e- mails en virusscanners. „Dat is niet om de verantwoordelijk heid bij de klanten te leggen, maar we moeten ze daar wel op wijzen." Hoe het lek moet worden ge dicht, kan ABN Amro niet aan geven. De zegsman onder streept dat aan het gebruik van internet risico's zijn verbonden. „Professionele hackers komen in de VS zelfs bij het Pentagon binnen." Ook het overkoepelend or gaan van de Nederlandse ban ken, de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB), stelt dat in ternetgebruikers „behoed zaam" met hun e-mails moeten omspringen.. Volgens secretaris betalingsverkeer G. Boudewijn is eigenlijk hetzelfde aan de hand als bij het beruchte I love you-virus, dat ook via e-mail computers platlegde. De NVB is inmiddels aan het onderzoeken hoe „het gaatje in de beveiliging" te dichten valt. Ze benadrukt dat alleen het technisch bewijs voor misbruik door derden is geleverd, van grootscheepse fraude is volgens de NVB geen sprake. Ook de Nederlandsche Bank heeft contact gezocht met ABN Amro. Maar de toezichthouder wil inhoudelijk niets zeggen over de gesprekken. Wel is het stopzetten van elektronisch bankieren een illusie, meent een woordvoerder. „Het is een ontwikkeling waar je niet meer omheen kunt. Nederland kan geen eiland zijn." Nederland gaat digitaal.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7