Veel doden bij offensief tegen Tamil-Tijgers Millennium Top: mooie woorden of spijkers met koppen Beiroet heeft gesproken, het woord is aan Damascus erheugen wil geen xits EU-referendum' llestijnse staat niet op eadline' 13 september Buitenland Metalen strip op baan Concorde van DC 10 'Bakkie-moord' maakt zwart Zuid-Afrika hels Verdriet in Chili fcDAG 5 SEPTEMBER 2000 i Mowlam kondigt vertrek aan b>ENMo Mowlam, een van de populairste Britse ministers, bade eerstvolgende verkiezingen niet in een eventueel kabi- pan premier Blair terugkeren. Dat heeft ze gisteren laten we- |De 50-jarige Mowlam heeft als minister voor Noord-Ierland Igrote rol gespeeld bij de voorbereiding van het vredesak- [rd daar. Nu beheert ze het ministerie voor kabinetszaken, vlam had gisteren een ontmoeting met Blair en liet later in Iverklaring weten dat ze in haar werkzame leven nog iets an- I wil doen. Algemeen wordt aangenomen dat Blair volgend [vervroegde parlementsverkiezingen zal uitschrijven. tiröder wil zetel in Veiligheidsraad IN» De Duitse bondskanselier Schroder heeft gisteren op- w een zetel voor zijn land in de Veiligheidsraad van de Ver- de Naties geëist. „Duitsland heeft in overeenstemming met omvang en invloed in de wereld een belang om in de Vei- ridsraad verantwoordelijkheden op zich te nemen", zei :öder op de eerste Duitse ambassadeursconferentie in Ber- euw geval van Britse varkenspest ien In Groot-Brittannië is een nieuw geval van varkenspest ;esteld. De getroffen varkenshouderij ligt in een gebied al eerder de gevreesde aandoening werd aangetroffen, al- een bekendmaking van het Britse ministerie van Land- w. Britse varkenshouders hoopten nog op een snelle ophef- van het door Brussel ingestelde uitvoerverbod voor var- omdat sinds 12 augustus geen nieuw geval was ontdekt, rioop lijkt nu vervlogen. Onder meer Nederland voert mo- iteel geen varkens in uit het Verenigd Koninkrijk. litie doet inval bij Otpor lADQDe Joegoslavische politie heeft gisteren in Belgrado inval gedaan in het hoofdkantoor van de studentenbewe- Otpor, die bekend is geworden door haar strijd tegen het ne van president Milosevic. De politie nam alle documen- ;n computers mee. De autoriteiten zeiden later dat de inval uitmaakte van een routinecontrole. Otpor zou een organi- zijn die 'illegaal' en 'pro-NAVO' is. De leden werden beti- als 'huurlingen'. lianen onderscheppen vluchtelingen Li De Italiaanse kustwacht heeft gisteren 430 voornamelijk dische vluchtelingen opgepakt die per schip op weg waren de zuidelijke regio Calabria. Volgens de Italiaanse autori- n was het schip vier dagen eerder uit Turkije vertrokken, opvarenden waren zo uitgedroogd dat ze naar een zieken- moesten. De overigen zijn naar opvangcentra gestuurd. Er in zeker zeventig kinderen aan boord. Sinds begin dit jaar in de regio al 4.500 mensen opgepakt die over zee illegaal probeerden binnen te komen. j ookvlucht in Australië ey^ Een vliegtuig in Australië heeft urenlang rondgevlogen Q inzittenden die in elk geval buiten bewustzijn en mogelijk al dood waren. Het tweemotorige toestel stortte na zeven loor gebrek aan brandstof neer. Australische media spre- •pver een spookvlucht. Het vliegtuig was met piloot en zeven igiers op weg van Perth naar een 600 kilometer verderop jen mijnbouwgebied. Volgens de Australische zender ABC n er mogelijk problemen met de luchtdruk in het toestel. iloot en de passagiers zouden buiten bewustzijn zijn ge- t. Het toestel vloog op de automatische piloot verder. erilen blijven omstreden o-moskou De onderhandelingen tussen Japan en Rusland de eilandengroep Koerilen zijn gisteren op niets uitgelo- De Russische president Poetin wees de Japanse aanspra- >p de zuidelijke Koerilen af. Het gaat om vier eilandjes ten den van Japan, die in 1945 door de toenmalige Sovjet-Unie 'en bezet. Poetin begon zondag aan een driedaags bezoek apan. Hij en zijn gastheren hebben verklaard dat ze hun anningen zullen voortzetten om tot een vredesakkoord te en. Sinds de Tweede Wereldooflog hebben Moskou en To- ïooit formeel vrede gesloten. ei k Tutsi's tekenen vredesverdrag ia» Drie belangrijke Tutsi-partijen uit Burundi die onlangs weigerden een vredesakkoord te ondertekenen, zullen dat vandaag alsnog doen. Dat is gisteren van een bemiddelaar amen. De ondertekening moet plaats vinden in Tanzania. uid-Afrikaanse oud-president Mandela, die ook als bemid- -e ir optreedt, zal niet aanwezig zijn bij de plechtigheid. d( «duizenden zonder huis .wip De vloedgolf die vorige week over het eiland Sandwip Golf van Bengalen spoelde, heeft zeker 50.000 mensen )U )os gemaakt. Dat hebben regeringsfunctionarissen in Dha- e hoofdstad van Bangladesh, vanochtend meegedeeld. De rvloed heeft aan zeker zes mensen het leven gekost, onder rijf kinderen. Op het eiland heerst een tekort aan vers voed- t water omdat de vloedgolf het gebruik van bronnen on- elijk heeft gemaakt. .-berlijn anp-ap It )f ees Commissaris Verheu- :eft in een interview met uitse krant niet opgeroe- :ot een referendum in .and over de uitbreiding Europese Unie. Hij heeft aangedrongen op een ig waarbij ook de burgers in worden betrokken^ leugens woordvoerder dat gisteren gezegd. Afge- weekeinde leidden uitla- van de Duitse eurocom- is in de Siiddeutsche Zeit-. tot opschudding tijdens september wordt hoogst- -hijnlijk geen Palestijnse uitgeroepen. Het hoofd et politieke departement e Palestijnse bevrijdings- satie PLO, Farouk kad- i. heeft dit gisteren ge- De deadline van de 13de irder dit jaar gesteld door estijnse leider Arafat. 13de september is geen datum", zei Kaddoumi n aan het slot van een washington john wanders correspondent Morgen begint op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York de 'Millennium Top'. De driedaagse conferentie brengt een ongekend groot aantal regeringsleiders bijeen. VN-chef Kofi Annan hoopt dat het niet bij mooie praatjes blijft. Hij wil de grootste problemen van deze tijd te lijf met concrete maatregelen. De inwoners van New York kunnen hun borst deze week nat maken. Het verkeer in hun stad wordt een zooitje. Straten zullen geregeld worden afge sloten om limousines met huilende si renes doorgang te verlenen. De politie van New York brengt zesduizend extra agenten op de been. Alles wat in de wereld regeert, is deze week in Man hattan. Het is de droom van elke terro rist. en dus wil New Yorks burgemees ter, Giuliani, geen enkel risico nemen. Niet met terroristen, niet met demon stranten, niet met muggen. Manhattan benoorden de 23ste straat is uitgebreid besproeid met een insec- tenverdelgingsmiddel. Het is immers alweer september. De in deze streek inmiddels beruchte mug die in dit jaargetijde het gevreesde West Nijl-vi- rus verspreidt, vormt in Giuliani's ogen een serieus te nemen bedreiging voor de wereldleiders. Voor de deur van het VN-hoofdkwartier werd recent een dode vogel aangetroffen, gestor ven aan het West Nijl-virus. Ook voor de mens is het virus in potentie dode lijk. Na de zeven doden van afgelopen najaar zit de schrik er flink in op het gemeentehuis. Stel je voor dat zo'n mug Poetin prikt, of Clinton. Secretaris-generaal Kofi Annan van de VN heeft andere problemen. Hem prangt de vraag of de wereldleiders be reid zullen zijn concrete afspraken te maken over de aanpak van 's werelds grootste problemen. Annans wensen- lijstje liegt er niet om. Hij heeft het in zijn Plan van Aanpak over zaken als ar moede, aids, broeikaseffect, bevol kingsgroei, dakloosheid, analfabetis me, honger, stedelijke verpaupering, oorlog. „Mijn voorstellen mogen ab surd ambitieus lijken", zei Annan eer der dit jaar. „Maar als de VN geen po ging ondernemen om voor de komen de decennia een koers uit te zetten voor de wereldbevolking, wie zal dat dan wel doen?" Verbetering van het onderwijs in de arme landen is een van de voornaam ste sleutels naar succes. Dat vereist ui teraard geld - al hoeft het juist op dit punt niet onmiddellijk om gigantische investeringen te gaan. Maar zodra het bij de VN ook maar enigszins over geld gaat, gaat het over steun van de rijke landen aan de arme. En over de be reidheid van fte rijke landen om de Derde Wereld te verlichten van zijn schuldenlast. Het is voor de ontwikkelingslanden in New York niet alleen een kwestie van handje ophouden. Ze zullen op hun beurt de bereidheid moeten uitspre ken om prioriteiten te verleggen. Con creet: minder geld uitgeven aan oor logstuig en meer aan onderwijzers en lesmateriaal. In de ontwikkelingslan den, veelal gebieden waar de macht vanzelfsprekend hand in hand gaat met een macHinegeweer, is zo'n koers wijziging geen sinecure. Natuurlijk, de problemen zijn ontzag wekkend groot. Niemarid die dat be strijdt. Maar er is geen reden om te zwichten voor het doemdenken, vindt Annan. Met de technologie van van daag (internet) kan de Derde Wereld volgens hem veel grotere sprongen in de tijd maken dan in de twintigste eeuw denkbaar was. „Een stel goeie hersenen, dat is het belangrijkste", concludeerde Annan. „En hersenen zijn bij uitstek een grondstof die gelij kelijk over de wereld is verdeeld." Maar neemt Annan met zijn allesom vattende Plan van Aanpak niet teveel hooi op de vork? Loopt hij zo niet het risico dat de Millennium Top uit mondt in een slotverklaring die - als zo vaak - voornamelijk bestaat uit gebak ken lucht? Zelf zei de VN-chef eerder dit jaar: „Het gaat niet om de vraag of we de mogelijkheid hebben om de grootste problemen van de mensheid aan te pakken. Die mogelijkheid heb ben we. De relevante vraag is of we met z'n tillen de wil hebben om die problemen op te lossen". Leger wil bufferzone rond Jaffiia Een groot offensief van het Srilankaanse regeringsle ger tegen de separatisti sche Tamil-Tijgers op het schiereiland Jaffna heeft zeker 344 levens gekost. Er zijn tenminste duizend ge wonden. Legerwoordvoer- ders hebben dit vandaag bekendgemaakt. colombo ap Het zondag ingezette offensief woedt rond de stad Jaffna, die de rebellen al sinds april probe ren te heroveren. Volgens de le- gerwoordvoerders is het offen sief een succes en zijn de rebel len verdreven uit gebieden die ze in april en mei hadden ver overd. De rebellen, verenigd in de organisatie Bevrijdingstijgers van Tamil Eelam (LTTE), slaag den er destijds in de stad tot op enkele kilometers te naderen. Legerwoordvoerder Karuna- ratne zei dat het doel van het offensief is een grotere buffer zone rond de stad Jaffna te leg gen. Hij zei dat bij de gevechten 114 regeringssoldaten zijn ge sneuveld en 766 gewond ge raakt. De Tamil-Tijgers repten niet over verliezen aan hun kant, maar legerwoordvoerders zeiden dat meer dan 230 Tijgers waren omgekomen en tenmin ste 300 gewond geraakt. De Tamil-strijders slaagden er in april en mei bijna in Jaffna Toestel Continental verloor onderdeel Het stuk metaal dat in juli de band van een Concorde doorboorde en daarmee een ramp ontketende die aan 113 mensen het leven kostte, is waarschijnlijk afkomstig van een DC 10. Het gaat om een toestel van Continental Airli nes dat enkele minuten voor de Concorde van dezelfde startbaan van de Parijse luchthaven Charles de Gaulle was opgestegen. De Franse Ongevallen- en Onderzoeks- dienst (BEA) heeft een en an der gisteren via het internet bekendgemaakt. De metalen strip die op de startbaan werd gevonden, lijkt precies het stuk metaal te zijn dat ontbreekt aan de DC10. Vanuit Houston meld de Continental dat een stuk metaal ontbreekt bij de mo tor in de rechtervleugel van de DC10. Air France heeft laten we ten dat haar Concordes op zijn vroegst in mei volgend jaar weer de lucht in gaan. Apartheid lijkt nog niet verdwenen Srilankaanse regeringsmilitairen op patrouille in de buurt van de stad Jaffna, waarom fel wordt gevochten. FOTO REUTERS te heroveren, dat in 1996 door het regeringsleger was ingeno men. Uiteindelijk ontstond echter op enkele kilometers van de stad een patstelling. De strijd kostte aan weerszijden honder den levens en bracht een enor me vluchtelingenstroom op gang. Volgens de LTTE zijn ook nu zeker 15.000 burgers het strijdtoneel ontvlucht. De nieuwe acties van het le ger volgen na vier maanden van betrekkelijke rust en houden vermoedelijk verband met de parlementsverkiezingen op 10 oktober. De regeringscoalitie kan militair succes goed gebrui ken om meer stemmen binnen te halen van de Singalese meer derheid op Sri Lanka. De LTTE strijd al sinds 1983 voor een onafhankelijke thuis land voor de Tamil-minder- heid. De oorlog heeft ruim 62.000 mensen het leven ge kost. een bijeenkomst van EU-minis- ters van buitenlandse zaken in het Franse Evian. Verheugen zei in het vraagge sprek dat de EU-lidstaten niet opnieuw de fout moeten ma ken de bevolking niet te betrek ken bij een belangrijk besluit, zoals dat eerder gebeurde bij de invoering van de euro. Bondskanselier Schroder nam gisteren afstand van Ver heugen. In Berlijn zei hij dat hij voor een snelle uitbreiding van de Europese Unie met voorma lige Oostbloklanden is. Santiago Bij de graven van hun dierbaren zochten nabestaanden van de lijfwacht van de omgekomen Chileense president Allende gisteren steun bij elkaar. Allende en zijn lijfwacht vonden de dood bij de legercoup in 1973. Sterke man van het land werd vervolgens generaal Pinochet. Ex-dictator Pinochet richtte zich gisteren in een open brief tot zijn landgenoten. Het was zijn eerste publieke stellingname sedert hij in maart in Chili terugkeerde. In de boodschap riep Pinochet de Chileense bevolking op de conflicten uit het verleden te overwinnen en op die manier aan een vreedzame toekomst bij te dragen. De ex-dictator repte met geen woord over de slachtoffers van zijn militaire regime. Volgende maand be gint tegen hem een proces wegens talrijke schendingen van de mensrechten tijdens zijn regime. FOTO EP A MATIAS RECART pretoria eelco van der linden correspondent Wraak hangt in de lucht in Sasolburg en een voorproefje ervan gaven gisteren enkele honderden zwarte vrienden van de gruwelijk om het leven geko men John Mosoko Rampuru. Stenen vlogen door de ruiten van 'blanke' winkels, madr vooral ook tegen de auto die Pieter Odendaal naar de recht bank bracht. Odendaal is de blanke die ervan wordt ver dacht Rampuru achter zijn truck te hebben vastgebonden om hem na vijf kilometer leven loos te dumpen in het open veld. Zwart Zuid-Afrika heeft zijn martelaar op een moment dat de discussie over voortdurend blank racisme in alle hevigheid is losgebarsten. Vorige week zei een woordvoerder van presi dent Mbeki dat aanvullende an- ti-racismewetgeving nodig is 'om systematische discrimina tie en ongelijkheid veroorzaakt door eeuwen van kolonialisme en apartheid uit roeien'. Dat de tijd stil kan staan, blijkt In Sasolburg, een stad 80 kilometer ten zuiden van Jo hannesburg en genoemd naar het bedrijf dat er kolen uit de grond haalt om er vervolgens olieproducten van te maken. Sasol leverde zo een belangrijke bijdrage aan het streven naar autarkie van het apartheidsregi me. De moord op de 37-jarige Rampuru lijkt te illustreren dat in sommige delen van Zuid- Afrika die apartheid gewoon voortduurt. De politie werd anderhalve week geleden gealarmeerd door schoolkinderen die een 'bakkie' hadden zien rijden 'met iets vreemds erachter'. De agenten volgden het bloedspoor en von den het ontzielde lichaam van Rampuru. Niet veel verderop troffen ze de auto van Oden daal aan, die zelf thuis, gebogen over zijn bureau, lag te slapen. De man had veel gedronken - naar het schijnt samen met Rampuru, die een van zijn trouwste werknemers was. De bouwondernemer zei zich absoluut niets te kunnen herin neren van wat er die nacht was gebeurd en kon niet geloven Rampuru te hebben vermoord. „Of ik het nu wel of niet heb ge daan, ik zal voor zijn vrouw en kinderen blijven zorgen", aldus Odendaal. Zijn vrouw liet weten dat haar man 'geen lieverdje is, maar geen racist en zeker geen moordenaar'. Rampuru's echt- genóte meldde kort voor de be grafenis dat ze telefoontjes had ontvangen waarin een vrouw haar met de dood bedreigde als ze de aanklacht tegen Odendaal niet zou intrekken. Gisteren ontlaadde de span ning zich. Het gerucht ging dat Odendaal misschien op borg tocht zou vrijkomen en dat was te veel van het goede. De auto met daarin de verdachte werd bedolven onder stenen. Vijf agenten raakten gewond toen ze Odendaal het gerechtshof binnen leidden. Daar kreeg de verdachte te horen dat hij in de gevangenis blijft en over enkele weken aan een psychiatrisch onderzoek wordt onderworpen. Zijn gedrag zou volgens familie zijn beïnvloed door de medicij nen die hij moest innemen na een auto-ongeluk vorig jaar. De broer van John Rampuru, Alfred, zei er zeker van te zijn dat Odendaal bij zijn volle ver stand was toen hij zijn daad be ging en eiste gerechtigheid. „Als het recht niet zijn loop heeft, zal er iets gebeuren dat wij wraak noemen", aldus Alfred. ANC-parlementslid Bloem verzekerde de boze zwarte meigte dat het de regering nu ernst is met de bestrijding van racisme. In de kersverse wet is onder meer het principe inge voerd dat niet moet worden be wezen dat iemand racistisch gedrag heeft vertoond, maar dat de verdachte moet bewijzen dat hij dat niet heeft gedaan. Rechtsgeleerden spreken van een juridisch gedrocht en 'goedwillende blanke Zuid-Afri kanen' van een gevaarlijke ont wikkeling, die makkelijk kan ontaarden in een heksenjacht. Maar in de zwarte townships rond Sasolburg is men tevre den. tweedaagse bijeenkomst van ministers van buitenlandse za ken van de Arabische Liga. De ministers herhaalden dat ze het Palestijnse streven om een on afhankelijke staat te vestigen met Jeruzalem als hoofdstad. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Esmat Abdel- Meguid, erkende echter dat de organisatie, waarbij 22 landen zijn aangesloten, niet in de po sitie verkeert om druk uit te oe fenen. Politieke toekomst Libanon niet eenvoudig te voorspellen tel aviv ad bloemendaal correspondent De Libanese kiezers hebben de regering van Selim al-Hoss een verpletterende nederlaag be zorgd. Als alles volgens het boekje verloopt, zit straks de grote verkiezingsoverwinnaar, oud premier Rafïk Hariri, op het pluche. Maai' in Li banon verloopt weinig volgens de geijkte regels van het democratische spel. Het volk richt nu zijn blikken naar de Syrische hoofdstad Damascus, waar de werkelijke machthebbers zetelen. Zal de jonge president Bashar al-Assad zijn steun blijven geven aan de Libanese president Lahoud, zijn stroman en een verklaard vijand van verkiezingswinnaar Hariri? Of zal Assad zich neerleggen bij de keuze van het Libane'se volk en Lahoud laten vallen? Toen Assad senior nog leefde, stelde niemand zulke vragen. Senior zette de zaken in het buur land gewoon naar zijn hand. Syrië is ook nu nog oppermachtig in Libanon, maar in Beiroet be gint voorzichtig verzet de kop op te steken. Er zijn al commentatoren die zich afvragen of er nog wel reden is voor de aanwezigheid van 30.000 Syrische militairen, nu Israël Zuid-Liba- non heeft ontruimd. De Libanese winnaar Hariri staat niet bekend als anti-Syrië, hoewel hij er wel op heeft gezin speeld dat de overheersende rol van Damascus niet eeuwig kan duren. Zijn populariteit vestig de hij door als premier in de jaren na de ramp zalige burgeroorlog miljarden te steken in de wederopbouw van Libanon. Dat geld kwam vooral uit buitenlandse leningen. Hariri's re geerperiode eindigde in een chaotische staat van corruptie en het land moet nu jaarlijks een groter bedrag afbetalen aan schuld dan het aan inkomsten ontvangt. Selim al-Hoss stond voor de onmogelijke taak economisch orde op zaken te stellen. Er is geen geld meer voor het soort grandioze projecten dat Hariri wilde uitvoeren en de bijgevolg is de werkloosheid in sneltreinvaart toegenomen. In hun wanhoop hebben de Libanezen gekozen voor de man die hun land regeerde in een pe riode van optimisme en wederopbouw. President Lahoud, die altijd met Hariri over hoop heeft gelegen, zei gisteren dat hij zich aan de regels zal houden. Dat wil zeggen dat hij de premier zal benoemen die het parlement vol gende maand aanwijst, ook als dat Hariri is. Het is ook mogelijk dat Lahoud, in combinatie met Assad, in de komende weken de parlemen tariërs gaat bewerken om voor een compromis te kiezen. In dat geval wordt minister Najib Mi- kati de nieuwe premier. Mikati is namelijk de enige regeringsfunctionaris die bij de verkiezin gen een klinkende overwinning heeft behaald, al is wel duidelijk dat hij die dankt aan de steun van Hariri. Gevraagd of hij nu koste wat kost premier wil worden, antwoordde Hariri gisteren: „Niet noodzakelijk". Dat kan valse bescheidenheid zijn, maar het kan ook wijzen op een bereidheid tweede man achter Mikati te worden, als men dat in Syrië een goede zet zou vinden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5