Hermans wijst koppeling beurs en inkomen niet af |De knap voordelige dag Commissie-Bakker bijt niet door MUW t oeder De Rie spreekt zoon Binnenland Eenzame lama te Eist V eiligheidsdienst alert op Molukkers Zó word je een geslaagd ondernemer m/v www.opleidingondernemen.nl Den Haag positief over rapport vredesmissies DAG 5 SEPTEMBER 2000 If dokteren goed voor 1 miljard :den De verkoop van zelfzorggeneesmiddelen als pijnstil- en hoestdrankjes is net als voorgaande jaren gestegen. Dat t uit de cijfers van de branche-organisatie Neprofarm over Met een totale verkoop van 963 miljoen gulden steeg de set 6,3 procent. Nederlanders gaven vorig jaar het meeste uit aan vitaminen en mineralen. De verklaring hiervoor ligt ens Neprofarm in de groeiende aandacht onder consumen- voor de eigen gezondheid. De branche-organisatie vindt dat erlanders weloverwogen slikken, omdat ze relatief weinig even aan deze middelen. Per persoon werd er vorig jaar ge- deld 61 gulden uitgegeven aan zelfzorgmiddelen. :meente mag bewoners spreiden iaag Een gemeente mag huurders gespreid huisvesten om orkomen dat probleemwijken ontstaan. Dit mag echter it gebeuren op basis van het feit of iemand buitenlander is iet, want dat is in strijd met de wet. Dat zegt staatssecretaris ikes van volkshuisvesting in antwoord op Kamervragen van r P. Hij vindt dat een gemeente de huurders mag 'verdelen' jrond van inkomen of gezinssamenstelling, als het in een Hj rt anders niet langer prettig wonen is. In Utrecht heeft de hting Houd Kanaleneiland Leefbaar de gemeenteraad ge- tgd om de bewoners te spreiden op basis van afkomst. Ka- ineiland is een probleemwijk met veel buitenlandse inwo ei. „Je moet zorgen dat er in die wijk voor elk wat wils is om isfe wonen," zegt de woordvoerster van Remkes. floptie voor homo's eenvoudiger haag Een meerderheid van de Tweede Kamer wil de moge- ïeden voor adoptie door mensen van hetzelfde geslacht ver- verruimen dan de regering voorstelt. Ook moet adoptie Ier kunnen plaatsvinden, en moeten de regels daarvoor soe- ;r worden. Deze week behandelt de Kamer wetsvoorstellen het kabinet over openstelling van het burgerlijk huwelijk rc^jr twee mensen van hetzelfde geslacht. De coalitiepartijen n'WA. WD en D66) en Groenlinks zijn voor een 'echt' huwelijk en homo's als opvolger van het geregistreerd partnerschap, gereformeerde kerkgenootschappen en de Gereformeerde e'(id in de Nederlandse Hervormde Kerk roepen de Kamer in brief op het homohuwelijk juist te verwerpen. Niet alleen den de normen van God terzijde gesteld, zo vinden de ker- ook wordt volgens hen door een andere invulling van het rip huwelijk de eeuwenlange voorgeschiedenis van de eigen uur genegeerd. rado» Ger de Rie, één van de vier Nederlanders die sinds in Belgrado gevangen zitten, heeft gisteren bezoek gehad zijn moeder. Onder begeleiding van medewerkers van het ei lerlandse consulaat mocht zij met haar zoon spreken. De ia is de derde Nederlander die in de gevangenis is bezocht t r zijn ouders. Alleen Sander Zeitsen heeft zijn ouders nog i gezien, wegens ziekte in de familie. Zijn moeder heeft in- ;t dels wel een visum. T. van Schaik, vader van Bas van Schaik, u gisteren dat hij opnieuw een visum heeft aangevraagd. Vol- it s hem zijn de vier Nederlanders die aan de grens werden epakt, omdat zij president Milosevic zouden hebben willen ie roeren of vermoorden sinds hun arrestatie nog'steeds niet lerzocht door een arts. ttingbotsing door Nederlandse truck en» Een Nederlandse vrachtwagenchauffeur heeft gisteren diet oosten van de Duitse deelstaat Nedersaksen een ketting- i sing veroorzaakt. Daarbij raakten zeventien kinderen en een 3li res in een bus gewond. De 22-jarige Nederlander was on- t j weg in Seesen, waar hij een rood verkeerslicht te laat op- ui kte. Hij knalde op de vrachtwagen die voor hem stond, d irdoor die truck op de bus botste. Een politiewoordvoerder AiÜat de kinderen lichtgewond raakten, maar dat de lerares, door de brandweer uit het wrak gezaagd moest worden, er ;tig aan toe was. De Nederlandse chauffeur bleef ongedeerd. ibunaal geeft Nederland dwangbevel haag Het Joegoslavië-tribunaal heeft een dwangbevel aan adres van Nederland uitgevaardigd. Ook elf andere EU-lan- die tijdens de Bosnische burgeroorlog waarnemers stuur- krijgen tot uiterlijk 30 september de tijd om documenten lantekeningen uit die tijd te overhandigen aan het tribunaal, is uitzonderlijk dat het VN-hof een dwangbevel uitvaardigt het adres van Westerse landen. Normaal gebeurt dat met len uit de regio als Joegoslavië, Kroatië en Bosnië, als die d( geren verdachten uit te leveren of bewijsmateriaal over te De dwangbevelen tegen de EU-landen zijn uitgegeven jdjle zaak tegen Dario Kordic, de belangrijkste Kroatische ver- j hte in handen van het tribunaal. Nederland zegt dat het r€ n documenten heeft die voor de zaak van belang zijn. De iters wijzen er echter op dat zij alles moeten doen om er- ir te zorgen dat de verdachte een eerlijk proces krijgt. iderland verdeeld over elektroshock erdam De helft van de Nederlanders vindt dat de elektro- ck (ECT) vaker mag worden toegepast bij mensen die zwaar n ressief zijn. Een kwart van de mensen vindt het echter een nenselijke behandelmethode. Wanneer onomstotelijk vast it dat een ECT geen schadelijke gevolgen heeft, vindt 71 pro- dat de stroomstootbehandeling vaker moet kunnen wor- gebruikt. Vier op de vijf Nederlanders meent dat de over- meer moet investeren in onderzoek naar de gevolgen van )ehandeling, zo blijkt uit een enquête die het NIPO heeft ge lden. Aanleiding was de uitspraak van psychiater W. van den ek, die verleden maand betoogde dat zwaar depressieve djnsen vaker een ECT-behandeling zouden moeten krijgen. De H rapie verdween in de jaren zestig en zeventig bijna geheel. eer dader aanslag azc aangehouden 1EN_® De politie heeft gistermiddag weer iemand aangehou- i op verdenking van medeplichtigheid aan de aanslag met lotovcocktails op het asielzoekerscentrum in het Drentse e len. Afgelopen weekeinde werden al een 17- jarige en een jarige jongen aangehouden. Volgens een politiewoordvoer- zullen deze week nog meer aanhoudingen volgen. Het drie- naakt deel uit van een club jongeren die woensdagavond bierflesjes met een brandbare vloeistof naar een caravan op terrein van het azc gooide. De brandbommen veroorzaak- een steekvlam, maar richtten geen schade aan. De politie ikt niet dat er een rechts-extremistische groep achter zit. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Autobranche: Waarschuwing tegen sierbumpers overdreven den haag gpd Auto-importeurs vinden het voorstel van verkeersorganisa- tie 3VO om sierbumpers op au to's te verbieden maar overdre ven. De bumpers zouden vol gens 3VO met name gevaarlijk zijn voor fietsers en voetgan gers. Het gaat 3VO om veelal ijze ren sierbumpers en de zogehe ten bull bars (koeienvangers) die vooral op terreinwagens en pick-ups worden gemonteerd. Deze zijn overgewaaid uit de Verenigde Staten en Australië, waar ze daadwerkelijk dienen om de automobilist te bescher men tegen overstekend wild. Woordvoerder B. van Thienen van de Japanse auto-importeur Nissan spreekt van een 'over dreven plan' van 3VO. Ook an dere auto-importeurs kijken vreemd op van de conclusie dat de bull bars gevaar zouden op leveren. D. Schoon van de Haagse Nissan-dealer ziet geen grote risico's. „Het zijn geen enorme uitstekende gevaartes en het is allemaal gebogen ma teriaal." Toch is er gevaar, stelt 3VO- woordvoerder B. Woudenberg vast. „Door de sierbumpers zijn de auto's niet meer 'botsvrien delijk'. Ze maken de veiligheid in de vormgeving ongedaan." Een botsing bij 20 kilometer per uur kan dan al fataal zijn voor een voetganger of fietser, meent de woordvoerder. Op jaarbasis vallen in Nederland veertig verkeersdoden bij onge vallen met auto's waarop sier bumpers zijn gemonteerd. Daarom wil 3VO dat de bumper bij wet verboden wordt. Woudenberg: „Ons uitgangs punt blijft dat fietsers of voet gangers bij een botsing met een auto een redelijke kans op over leven moeten hebben, liefst zonder serieus letsel. De buil bars zorgen voor een te groot bloedbad." elst Het is officieel een paardenmarkt, deze jaarlijkse bijeenkomst in het Gelderse Eist, maar een enkele vreemde eend in de bijt is er ook te vin den. Zo is deze lama te koop, net als 23 ezels. Bij de overige 1.900 'deelnemers' gaat het wel om pony's en paarden. De markt in Eist is de oudste van Nederland. Er worden al sinds de late Middeleeuwen paarden verhandeld. Gisteren deden zo'n 35.000 mensen de markt aan. FOTO ANP VIDIPHOTO den haag gpd Geld nodig voor nieuwe opzet hoger onderwijs Minister Hermans van onderwijs wijst het idee om de studiebeurs opnieuw inkomensafhankelijk te maken niet op voorhand af. Dat laat zijn woordvoerder weten in een reactie op het plan van bestuursvoorzitter J. Veldhuis van de Universiteit Utrecht. Tot in de jaren tachtig was de beurs ook inkomensafhankelijk. Daarna werd de uni versele basisbeurs ingevoerd. amsterdam-utrecht gpd-anp Veldhuis zei gisteren bij de ope ning van het academisch jaar dat de beurs voor kinderen van rijke ouders wel kan worden af geschaft. Het geld dat zo wordt uitgespaard, kan dan worden besteed aan een vijfde studie jaar voor studenten met minder vermogende ouders. Zo'n potje is nodig nu de uni- Staatsloterij komt met mobiel gokken den haag gpd De Staatsloterij begint op 1 ja nuari 2001 met een gsm-loterij. Mobiele bellers kunnen aan de loterij meedoen met hun tele foonnummer als lotnummer. De inleg bedraagt 1 euro (ƒ2,20). De hoofdprijs is 100.000 euro (ƒ220.000). De Staatsloterij verwacht zo'n 350.000 deelnemers bij de in troductie van de loterij. De ver wachtingen rond de gsm-loterij zijn hoog gespannen. Voorlopig gaat het alleen om de mobiele bellers, van KPN, de enige maat schappij die de Staatsloterij tot nu toe benaderde. „Maar we gaan binnenkort ook met de anderen aan tafel zitten", zegt De Lange. „We willen natuurlijk zo veel mogelijk mensen berei ken." Staatsloterij verwacht 1 januari de toestemming binnen te heb ben. Of de gsm-loterij, zoals zijn grote broer, ook een tv- show aan zich verbonden krijgt, is nog onduidelijk. versiteiten de komende jaren overschakelen op een nieuwe opzet, bestaande uit drie jaar brede academische vorming (bachelor) en nog een of twee jaren specialisatie (master). Nu duren de meeste universitaire opleidingen nog vier jaar. Hermans zei gisteren bij de opening van het academisch jaar op de Universiteit van Am sterdam dat de systematiek van de bekostiging van het universi tair onderwijs als gevolg van die nieuwe opzet moet veranderen. Volgens zijn woordvoerder maakt hij eind september be kend hoe hij dat precies wil gaan doen. De minister wil overigens niet alle studenten die de eerste stu diefase (bachelors) hebben af gerond zonder meer toegang geven tot vervolgstudies (mas ters). De WD-bewindsman wil na de eerste drie jaar een 'selec tiemoment'. Hij sprak de verwachting uit dat het nieuwe model voor uni versiteiten en hogescholen over drie jaar regel is. Universiteiten kunnen daarbij altijd rekenen op vergoeding van het rijk, maar hbo-instellingen moeten zelf met geld over de brug ko men als ze een mastersoplei- ding willen aanbieden. Ook elders werd het acade misch jaar geopend. Voorzitter Van -Rooy van de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg trok gisteren van leer tegen de bachelor-masterstructuur. De oud-staatssecretaris van econo mische zaken is bang voor 'halfbakken studenten', die na de eerste vormende fase al de arbeidsmarkt opgaan. Aan de Rotterdamse Eras- musuniversiteit aanvaarde J. van Bemmel zijn functie als rector magnificus. Hij vroeg het kabinet om meer geld: „Univer siteiten verdienen een voor keursbehandeling van de Ne derlandse overheid." De Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) en het openbaar ministerie (OM) zijn alert op mogelijke harde acties door ra dicale Molukse jongeren in Ne derland. Een woordvoerder van de 'Vrije Molukse Jongeren' zei gisteren voor de KRO-televisie dat zulke acties er komen als de Veiligheidsraad van de VN don derdag geen maatregelen treft tegen het bloedvergieten op de Molukken. De acties zijn volgens de jon geren al nauwkeurig gepland, en kunnen leiden tot doden en gewonden in Nederland. Voor de groep, die naar eigen zeggen meer dan tachtig leden heeft, is de tijd van vreedzame acties voorbij. „De acties zullen zich verharden, uiteenlopend van demonstraties tot bomaansla gen", zei George Maatita van de groep. „Wij houden dit soort bewegingen in de gaten", aldus een woordvoerder van de BVD. „Zodra er serieuze dreigingen ontstaan, melden wij dat bij het OM." Dat laat middels een woordvoerster weten dat het de Molukkers in de gaten houdt. Op de vraag of alleen het aan kondigen van gewelddadige ac ties strafbaar is, bleef de woord voerster het antwoord schuldig. De Molukse regering in bal lingschap wijst geweld absoluut af, zegt J. Watilete, lid van de re gering. „Desondanks kan ik de frustraties bij deze jongeren goed begrijpen. Al anderhalf jaar lang vallen er slachtoffers op de Molukken. Deze jongeren hebben al die tijd op vreedza me manier aandacht gevraagd. Zij willen nu dat het geweld af gelopen is. Het gaat om familie leden, vrienden en kennissen." Of bel IMKO Opleidingen OI72 - 619 255 den haag margit kranenburg jaco van lambagen Gedegen, dik en duur. Het eindrapport van de parlementaire commissie die de besluitvorming tot vredesoperaties heeft onderzocht, maakt indruk. Tot in de de tails staat beschreven hoe Den Haag be sluit militairen naar een crisisgebied te sturen. Maar hoe je ook bladert, politie ke oordelen ontbreken. Liefst 1233 bladzijden heeft de commis sie van zeven Kamerleden nodig om de vredesoperaties van de afgelopen tien jaar te beschrijven. Voor vierhonderd gulden heeft u het doorwrochte naslag werk op de plank. Hoofdstuk drie telt al leen al 1792 voetnoten. De vraag is of de Kamerleden hun tijd niet beter hadden kunnen besteden. Van de kleine zes ton die het onderzoek, waarmee ze meer dan een jaar zijn bezig geweest, heeft gekost, hadden ze ook een onderzoeksbureau in de arm kun nen nemen. De conclusies waren dan waarschijnlijk niet anders geweest. Mi nisteries werken langs elkaar heen, mi nisters houden cruciale informatie ach ter voor de Kamer, en parlementariërs willen soms zo graag meedoen aan een missie dat zij te snel genoegen nemen met de uitleg van ministers. Voorzitter Bert Bakker (D66) legt bij de presentatie van zijn rapport omstandig uit waarom zijn commissie geen politie ke conclusies trekt. „Dat is aan de Twee de Kamer." Hij wil zijn collega-parle mentariërs vooral niet voor de voeten lopen. Vorige commissies deelden direct een zwarte piet uit aan het kabinet en gingen daarop ten onder in het politieke geweld van fracties die hun eigen partij genoten beschermen. Maar dat is wat te simpel geredeneerd. Bakker dankt het hele bestaan van zijn commissie aan de politieke controverse in de Tweede Kamer over de val van Sre brenica. Sinds de zomer van 1995 zin nen de fracties op een manier om een nationaal trauma te wissen. Voor een parlementaire enquête was echter steeds geen meerderheid. Het kabinet zocht de oplossing in een historisch onderzoek van het Neder lands Instituut voor Oorlogsdocumenta tie (NIOD). Dat is pas volgend jaar klaar en dat duurde politiek Den Haag, steeds geconfronteerd met nieuwe feiten en pseudo-onthullingen, te lang. Dus ver zon de Kamer een ultieme list: een on derzoek naar de Haagse besluitvorming naar een groot aantal vredesmissies van de afgelopen jaren. Srebrenica was daar een van. Al die missies heeft de commissie-Bak ker keurig beschreven in een uitputtend rapport dat gisteren werd gepresen teerd. Geen minister hoeft wakker te lig gen van het rapport. De Tweede Kamer krijgt zelf het verwijt dat zij te veel achter het kabinet heeft aangelopen. De parle mentariërs gingen zonder doorvragen enthousiast akkoord met het op pad stu ren van militairen zonder dat de risico's die zij liepen bekend waren. Uit angst opnieuw het verwijt te krijgen dat een parlementaire commissie te snel conclusies trekt, zijn Bakker en de zijnen in een andere val gelopen: zij houden zich juist weer te veel op de vlakte. Het is de vraag wat de commissie verwacht van het debat dat zij binnenkort met de Tweede Kamer heeft. Over Srebrenica zijn geen nieuwe feiten naar boven ge komen. Bij andere missies is de Kamer zelf in haar wens een bijdrage te leveren aan de wereldvrede hier en daar de fout ingegaan. Dat maakt het voor ministers wel heel makkelijk kritiek van de hand te wijzen en wat aanbevelingen over de procedures dankbaar over te nemen. En dan kan het rapport de la in. SfêSRfNIÉA fAQH den haag anp Kabinet en Tweede Kamer heb ben overwegend positief gerea geerd op het eindrapport van de commissie-Bakker, dat zeer waren gesteld. Emotie over de ken. Bakker wees op de besluit vorming rond de uitzending van Nederlandse militairen naar Srebrenica die niet vol deed aan de eisen die daaraan 1. Nivea shampoo .n flacon 250 ml, van Jè&Tvoor Sanex dermoprotector deodorant spray of roller, duopak o O O van i&f&T voorO.^o Prodent tandpasta coölmlnt, softmlnt of gel Inclusief menthol power ~i ~i~! 4-pak,van 4676" voor 4. Fa deodorant spray of roller, Fa douche, Taft styling of Botanie shampoo Bij aankoop van 2 producten naar keuze een o erv Bonusvoordeel van ZL.üU Nil met 25.-gratls beltegoed bij Ocean Zie de actie In de winkel kritisch is over de Haagse be sluitvorming rond de deelname van Nederlandse militairen aan internationale vredesoperaties in de afgelopen tien jaar. Vaak beschikten verantwoor delijke ministers en de Tweede Kamer niet over alle relevante informatie, en waren de be sluitvormingsprocedures niet helder. Zowel premier Kok als de meeste Kamerfracties zien het rapport als een aanzet die besluitvorming te verbeteren. Commissievoorzitter Bakker (D66) legde er gisteren bij de presentatie van het rapport veel nadruk op dat de Tweede Ka mer in een veel vroeger stadi um dan nu over mogelijke deel names aan vredesoperaties wordt ingelicht. De afgelopen jaren had het kabinet zich vaak al in internationaal verband tot deelname verplicht vóór de Ka mer zich daarover kon uitspre- nood van de Bosnische bevol king verdrong de zorgvuldige beoordeling van de risico's die werden gelopen. Vrijwel alle fracties steunen Bakkers aanbevelingen om de communicatie en de informa tievoorziening tussen de depar tementen en de Tweede Kamer te binden aan striktere en hel dere regels. Alleen de SP en de SGP zien in het rapport rede nen terughoudender te zijn bij deelname aan internationale vredesoperaties. Ook premier Kok was positief over het rapport. „Het bevat veel bouwstenen om de besluit vorming rond vredesoperaties te verbeteren", aldus de pre mier, die er daarbij op wees dat 'de wereld niet altijd kan wach ten tot ook Nederland de laatste onzekerheid heeft geëlimi neerd'. ILLUSTRATIE TOM JANSSEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3