Cadeaus Russische leiders tentoongesteld Gesprek van de Dag Rakettenschild Zoeken reisbestemmingen geliefd op internet Bier voor de sporters Hitler-strip op Nederlandse markt Scheidsrechtersopleidinf voor asielzoeker en allochtt M DINSDAG 5 SEPTEMBER 2000 Commentaar Washington staat voor een hoogst ingewikkelde vraag. Is de strategische afschrikking met atoomwapens, die in de Koude Oorlog werkte, ook voor de toekomst bruikbaar, of zijn de ontwikkelingen zo ver voortge schreden dat de Verenigde Staten zich beter moeten beschermen? Is dat laatste waar, dan ligt de bouw van een raketschild voor de hand. Als de wederzijdse af schrikking nog werkt, dan is zo'n National Missile De fense (NMD) juist uit den boze. President Clinton heeft besloten de beslissing daarover door te schuiven naar zijn opvolger. Dat is verstandig. Het raketschild zou zijn gericht tegen 'schurkenstaten' als Noord-Korea, Iran en Irak. Maar Noord-Korea ont dooit en in Iran zijn de hervormers met vallen en op staan aan de winnende hand. Blijft over Irak. Of tegen dat ene land een heel raketschild moet worden opge richt, is zeer de vraag. Daarbij komt dat het NMD-sys- teem technisch nog onvoldragen is. Van de drie proe ven, zijn er twee mislukt. Al met al moet het Clinton een onmogelijke opgave hebben toegeschenen nu al een beslissing te nemen over de daadwerkelijke bouw van een raketschild. Bo vendien is het een zo zwaarwegend besluit, dat het bij voorkeur moet worden genomen door een staatshoofd met een vers mandaat van de kiezer. Ook daarom is het verstandig dat Clinton de zaak op het bordje van zijn opvolger schuift. Voor die opvolger is het probleem nog lastig genoeg. De Europese NAVO-partners zien weinig in een raket schild, terwijl de Russen en Chinezen mordicus tegen zijn. Bovendien zou het een regelrechte schending zijn van het ABM-verdrag dat Washington en Moskou 1972 sloten. Dat verbiedt verdedigingsystemen tegen inter continentale raketten. De troonpretendenten Al Gore en George W. Bush zijn door Clintons manoeuvre gedwongen hun kaarten op tafel te leggen. Vice-president Gore vindt wel dat er enigerlei vorm van raketschild moet komen, maar hij beseft de strategische gevaren en weigert ABM-partner Rusland zomaar voor het hoofd te stoten. Gores uitla tingen laten ruimte voor tal van vragen, maar er klinkt in elk geval realisme in door. Bush heeft minder scrupules. Hij heeft zich onmiddel lijk uitgesproken voor een veel groter en duurder sys teem dan Clintons NMD. En als de Russen het ABM- verdrag niet willen aanpassen, dan kan het wat Bush betreft de prullenbak in. Dat de Russen en Chinezen daarin aanleiding zullen zien hun bewapening op te voeren, ligt voor de hand. Dat landen als India en Pa kistan niet bij China zullen willen achterblijven even eens. Al met al is Bush' gedachtengang dus veel riskan ter dan die van Gore. Nu al blijkt dus dat de Ameri kaanse burger in november iets te kiezen heeft wat be treft de defensiestrategie. televisie Woordkakkerij Wat is televisie kijken soms toch een heerlijke bezigheid! Want op de buis houden omroepen en programmama kers, gewild of niet, toch dikwijls een vergrootglas boven de samenleving. Doorgaans draait het op televisie, althans in de amuse mentssector, om het uitzonderlijke, het buitengewone, het abnormale. Toegegeven, dat leidt zo af en toe tot on smakelijke uitwassen, maar de keren dat je je als recen sent van pret op je knieën slaat zijn toch minstens zo talrijk. Zoals bij The Love Box van Veronica, op zijn Ve- ronicaans (Amerikaans met een overdreven Amster damsaccent) uitgesproken als 'Daalaafbaaks'. Danny Rook presenteert dit prul, een programma waar in mensen op basis van een half uurtje chatten (kletsen via de computer) de persoon uitkiezen met wie ze zon der computer verder willen kletsen. En het liefst nog veel meer. Maar dat hangt weer van het uiterlijk af. Ze zien elkaar pas op het eind. Flinterdun ideetje, flinterdun uitgewerkt. Maar daar gaat het me nu niet om. Het gaat me om Danny Rook. Want Danny Rook is een woordkakker. Iemand die verschrikkelijk veel kletst maar niets zegt. Bovendien bralt Danny, met veel Ame rikaanse en Engelse kreten. Maar zijn eigen taal, het Nederlands, heiteerst hij allerminst. Ben je d'r klaar voor Danny? Ja? Dan gaan we je nu eventjes citeren. „Oh my God. Wat een kleur heeft je haar. Woon je in de buurt van een kerncentrale?" Veel succes en let the date begin.Heb je al een rela- zione achter de rug?" „Dan komt nu het moment dat we de mannen uit hun spanning moeten halen."„Wat denk je dat een kracht in jou is waar de vrouwen als een blok voorgaan?" Het is maar een greep. Om te gillen dus. En de kandida ten kunnen er ook wat van. Want wat zegt Rowald, die op het laatst alleen met Debbie is overgebleven in een kamer zonder licht? „Mag ik effe aan je contouren voe len, in de goede zin van het woord?" Woordkakkerij dus. Verbale diarree. Daar lusten wij re censenten wel pap van. wil buys Badstop Het woord 'travel' is op dit mo ment het meest ingetikte woord bij zoekmachines op internet. Dat blijkt uit een opgave van het bedrijf Searchterms.com, dat elke maand de tophonderd van de meest populaire zoek opdrachten samenstelt. De lijst is gebaseerd op gegevens van de bekendste internationale zoekmachines. Dat veel mensen deze zomer een vakantiebestemming via in ternet zoeken, is waarschijnlijk de belangrijkste oorzaak van de hoge notering van 'travel'. 'Games', de vorige koploper, is verstoten naar de elfde plaats. 'MP3', een bestandsformaat waar muziek digitaal kan wor den opgeslagen, is van de vijfde naar de de tweede plek geste gen. Vorig jaar stond deze af korting lange tijd op nummer een, maar werd verdrongen door het woord 'sex'. Op de meeste recente lijst blijft 'sex' stevig op de derde en 'cars' op de vierde plaats staan. De tophonderd van Search- terms.com kent vele begrippen die zijn gerelateerd aan sex en porno. Ook kan de populariteit van de vrouwelijke film- en mu- zieksterren aan de lijst worden gemeten. De Amerikaanse zan geres Britney Spears scoort het hoogst, zij bezet maar liefst de vijfde plek. Zij wordt op ruime afstand gevolgd door de Russi sche tennister Anna Kourniko- va (54). De nummer drie van vorig jaar, Jennifer Lopez heeft een vrije val gemaakt naar de 74e plek. Pamela Anderson die jarenlang bij de eerste tien stond, is in de achterhoede (85) van de lijst te vinden. Stalin kreeg een pijp en Gorbatsjov een vredesduif Sinds vorige week donderdag toont het Moskouse museum van de Moderne Russische ge schiedenis een collectie van de bijzonderste cadeaus die de communistische leiders Stalin, Chroesjtsjov, Brezjnev en Gor batsjov gedurende hun bewind mochten ontvangen. Op de meeste cadeaus zaten de heren niet echt te wachten, zo blijkt. Na verloop van tijd werden de spullen gewoon op een grote hoop gegooid zonder de afzen der te vermelden. Bij veel ca deaus konden de museumme dewerkers de gulle gever dan ook niet meer achterhalen. Dat geldt niet vóór de pijp die Stalin kreeg van enkele Ameri kaanse schakers die Rusland na de Tweede Wereldoorlog be zochten. Op de steel van het enorme houten gevaarte zitten Stalin en Roosevelt schaak te spelen. De Amerikanen wilden de dictator daarmee bedanken voor zijn gastvrijheid. Ze zou den het ook op zijn gebit ge munt kunnen hebben, want dat zou er aan zijn gegaan als Stalin de pijp daadwerkelijk in zijn mond had gestopt. Stalin be sloot echter niet beledigd te zijn, wellicht ook omdat de Amerikaanse schakers zo veel vriendelijk waren met 15-5 te verliezen van hun Russische collega's. Andere cadeaus bleven niet De zeventigste verjaardag van Jozef Stalin moet een marteling zijn geweest voor de gevreesde dictator. Bewonderaars en on dergeschikten van Ruslands 'Stralende Zon' bleken allemaal hetzelfde antwoord te hebben op de prangende vraag: wat geef je Generalissimus Stalin voor zijn verjaardag? Een pijp. De ene na de andere pijp mocht het Kremlin in ontvangst ne men, de ene nog onpraktischer of lelijker dan de andere. Stalin moet de dag dat hij begon met roken vervloekt hebben. voor de eeuwigheid bewaard. De dure dranken en andere lek kernijen die Stalin kreeg voor zijn verjaardag, werden alle maal vernietigd. De dictator was weliswaar een groot lief hebber van uitgebreide diners, maar zijn paranoia was nog veel groter. Stalin vreesde dat de cadeaus bedoeld waren om hem te vergiftigen. Andere presentjes leken eerder subtiele beledigingen. Zo gaven de Poolse arbeiders een massie ve, bronzen miniatuur tank met als onderschrift: ,,Het hart van Stalin". In de tentoonstelling zijn de gif ten aan Nikita Chroesjtsjov nogal schaars aanwezig. Hier en daar is wel een lelijke vaas of een traditioneel inheems kleed te bezichtigen, maar de dure auto's die de opvolger van Sta lin zo graag in ontvangst nam, zijn nergens te zien. Ze zijn vol gens de conservator bij de fa milieleden gebleven, wat de in druk wekt dat het museum vooral de minder aantrekkelijke cadeaus heeft gekregen. Brezjnev heeft voornamelijk jachtgeweren afgestaan. De wa penliefhebber heeft er geduren de zijn 18-jarige heerschappij dan ook zoveel gekregen dat het evenwicht in conventionele wapens gevaar liep. Ook Brezj nev was een autoliefhebber, maar die zijn evenmin in het archief te vinden. De cadeaus die Gorbatsjov kreeg, zijn een goede afspiege ling van het veranderde politie ke klimaat. Terwijl Stalin tot vervelens toe pijpen kreeg en Brezjnev wapens, moet Gorba tsjov moedeloos zijn geworden van alle vredesduiven die hij mee naar huis moest slepen. Uitgesproken lelijk is de met goud belegde wereldbol om ringd met een zwerm witte dui ven die de Amerikanen in 1987 aan de Russische hervormer ga ven. De kleindochter van Chur chill verblijdde Gorbatsjov met een zilveren gevechtsvliegtuig waaruit een duif was gesneden. Evenmin iets om in je huiska mer te zetten. Jeltsin weigerde mee te werken aan de tentoonstelling. Zijn ca deaus horen niet thuis tussen die van de gehate communis ten, vindt hij. Poetin heeft nog te weinig cadeaus gekregen om mee te doen. De voormalige ju dokampioen heeft inmiddels echter ook mogen ervaren dat originaliteit schaars is. Hij wordt doodgegooid met boe ken en attributen van gevechts- sporten. frank hendrickx De Nederlandse sporters die straks in de Australische stad Sydney mee doen aan de Olympische Spelen kunnen zich alvast opmaken voor een feestje. Medailles of geen medailles, de vaten bier werden gisteren al vast het Holland Heineken House binnengedragen. Het huis fungeert tijdens de spelen als het hoofdkwartier van het Nederlands Olympisch Comité, waar sporters en officials elkaar kunnen onmoeten. FOTO REUTERS WILL BURGESS Een 55-jarige boedhistische monnik poetst een klassieke Merce^ Benz in zijn tempel in de Thaise hoofdstad Bangkok. De monni^ sinds zijn kindertijd geïnteresseerd in de oude Duitse auto's. Sal met de andere monikken in de tempel heeft hij meer dan zestig dessen opgeknapt. De auto's worden deze week tentoongesteld FOTO REUTERS SUKREES „Jawohl, ik ben terug", roept een op het eerste gezicht eigen lijk wel lief stripfiguurtje op de omslag van een nieuw boekje van De Appelbloesem Pers. Wie wat beter kijkt, ziet dat de illu stratie Adolf Hitler voorstelt. De Appelbloesem Pers brengt medio 2001 de Duitse strip Adolf in een Nederlandstalig versie op de markt. Het album met Adolf Hitler als beklagens waardige 'stripheld' was giste ren op de boekenbeurs Vers voor de pers in Amsterdam één van. de opvallende nieuwe uit gaven. De Duitser Walter Moers is in zijn vaderland al toe aan deel 3 van zijn Adolf-serie. Van de eer ste twee uitgaven werden er volgens een woordvoerder 200.000 verkocht. Ze leidden tot serieuze besprekingen in onder meer het dagblad Franfi ii gemeine. „De stripfiguur z heeft sinds de oorlog vei le gezeten in een riool, ma is onze tijd komt hij weer t schijn om nieuwe plann de man te brengen. Het allemaal niets, hij is de ifei verliezer. Het is een wat s valent boekje en ik begri e dat sommige oudere me n moeite mee zullen hebb e soonlijk vind ik het bevri om ook eens om Hitler t chen", aldus de woordvi van de uitgeverij. De Nederlandstalige Adie schijnt om te beginnen i si oplage van 5000 exempli ri Wie aan het boekje niet j w heeft, kan het Hitlerfigui k nog aanschaffen als bad ir sierkurk. Ook is er een Afdi wekker voorradig. Met een speciale scheidsrech- tersopleiding voor allochtonen en minderjarige asielzoekers probeert de KNVB het tekort aan scheidsrechters op te los sen. In asielzoekerscentra, mos keeën en buurthuizen gaat de Voetbalbond op zoek naar jong allochtoon talent. De minderja rige asielzoekers (ama's) mogen uitsluitend pupillenwedstrijden fluiten. Volgens het opleidingscentrum van de KNVB zijn tweeduizend extra scheidsrechters nodig. Van de achtduizend scheids rechters met een KNVB-certifi- caat is nog geen vijf procent al lochtoon, terwijl zeker in de grote steden bijna de helft van alle voetballers allochtoon is. De eerste lichting is afgelopen voorjaar al 'afgestudeerd' in Den Haag, en nog deze maand gaat een cursus van start in Haarlem en Utrecht. Ook is het de bedoeling dat in het asiel zoekerscentrum in Lochem weer nieuwe kandidaten wor den geworven, vertelt Wil de Groot, docent van de KNVB- scheidsrechtersopleiding. Afgelopen seizoen leidde hij minderjarige asielzoekers uit Ethiopië, China, Nigeria, Afgha nistan en voormalig Joegoslavië op tot scheidsrechter. D£a ding van de minderjarig! zoekers heeft volgens he sociaal karakter. „Zolanj hier zijn, proberen we d( g( knullen in contact te bre met Nederlandse leeftijd e nootjes die in hetzelfde 1 h zitten. Over de hele weren voetbaltaal hetzelfde, da 1 mooie", aldus De Groot.r Tijdens de speciale schei rechtersopleiding voor a tonen wordt extra aanda steed aan racistisch g het veld. „Een opmerkin c' 'Rot op naar je eigen lan ri direct worden afgestraft n' een rode kaart", zegt Ignlt van Swieten, stafdocent KNVB-opleidingscentrui voormalig internationaa scheidsrechter. )e Van Swieten, van NederiN Indische afkomst, was in e' één van de eerste scheid 15 ters met een kleurtje. „Tira de cursus leer ik allochtc scheidsrechters ervoor t( ken niet overgevoelig te i ren op geschreeuw van s Veel opmerkingen zijn g<> tegen de scheidsrechter functionaris en niet tege afkomst." enseiijk 'Rimington reports that the Park Hyatt's rubber bathplugs are among the morepopular souvenirs taken without permission'. Na het intoetsen van 'bathplug'vond ik op internet negentien berich ten over badstoppen, achttien van badstoppenle- veranciers, de negentiende was raak. In die krant Sydney Morning Herald meldt iemand (zie bo ven) dat in het Park Hyatt Hotel inderdaad de gastenregelmatig badstopppen meenemen. Het is waar, er bestaan dus gasten die bad- stoppen meenemen. Ook in Nederland? De woordvoerder van het Krasnapolskyhotel in Amsterdam, in luxe vergelijkbaar met zo'n Hyatt, begrijpt eerst de vraag niet. „Dus of gasten bij u ook bad- stoppen meenemen..Het probleem is hem onbekend. Toch, elke reiziger kent het en voor mij hoort het wereldwijd en stelsel matig verdwijnen van badstoppen tot de grotere raadsels van onze tijd. Dat een badstop een populair souvenir is, geloof ik niet. Mogelijk is het Hyatt zo dom geweest de naam van het hotel op de badstop te zetten, want zonder zo'n prestigieuze hotelnaam heeft een badstop wel bitter weinig herinneringswaarde. Ik heb overigens nog nooit een badstop met hotelnaam gezien, een logo van een fabrikant is meestal hethoogst bereikbare. Waarom raken ze dan tóch zoek? Denk na. Eerst was er eenhotel. Er werd een bad gekocht. Ooit was er een badstop. Bewijzen daawoor zijn het bungelende kettinkje, het gaatje voor het kettin kje, en in oudere hotels de met kalkstrepen ge markeerde hoogte van de gemiddelde badvulling van de afgelopen vijftig jaar. Nu is de badstop weg. Wie heeft hem zoekgemaakt, en waarom? En waarom heefter geen vervanging plaatsge vonden? Niet alleen hotelgasten weten van het grote Kos mische Badstoppengat, ook hoteliers. Zo'n stop- je, dat zijn de kosten toch niet, zeker niet als je ze voordelig per honderd kan aanschaffen. Hoofd verdachte in het badstop-mysterie is dan ook de hoteleigenaar. De voordelen zijn duidelijk. Het lukt dronken gasten niet meer om de boel te la ten overlopen, noch om zichzelf in een alcoholi sche stupor te verdrinken. Men wordt gedwon gen om te douchen in plaats van te baden, en douchen doen de gasten korter. In hotelsneem je immers een extra diep, warm en lang bad. He laas. Het managment was u voor, en wil daar mee besparen op de boiler: voor een heel hotel dat de warmekraan voluit laat lopen, op hetzelf de moment, is meer ketelcapaciteit nodig dan bij douchen, dat minder water kost en korter duurt. De motieven voor interne verduistering van bad stoppen lijken duidelijk. Het kan trouwens ook zijn dat het personeel de badstoppen steelt om door te verkopen aan andere hotels. Nu de gasten. Wat kunnen hun motieven zijn? Er zijn duurdere en meer bruikbare souvenirs dan badstoppen. Terwijl je thuis aan een extra handdoek nog iets hebt, past er in je bad nooit meer dan één stop, en die heb je bovendien al. Vandalisme? Maak dan subtiel de afstandsbe diening kapot, jemoet hem soms wél inleveren maar testen doet niemand hem ter plekke. Of werkt het juist andersom? Heeft iedereen die voelt teveel te moeten betalen voor gewoon er gens slapen de neiging tot vernieling, en is het zoekmaken van de badstop een compromis tus sen innerlijke beschaving en het uit rancune wil len drukken van de winst van het hotel? In dat geval zouden alle hotelster wereld zorgen dat er altijd een te verduisteren badstop aanwezig was, om erger te voorkomen. Preventieve repressieve tolerantie, zogezegd. Het raadsel blijft. Wel weet ik dat zo'n grote ronde tandpasta-dop de mees- tebad-afvoeren naadloos afsluit. Is hij toch te klein, doe er een of meer rondjes hansaplast om heen. 1 De Zweedse I kroonprinses VIC- I TOR IA heeft vaste I verkering. Dat heeft zij tegen- I over een Zweedse 1 krant bevestigd. I Maar alle gedoe I overeen huwelijk en dergelijke vindt zij 'belache lijk om over te praten'. De vriend van de 23-jarige oudste dochter van koning Carl XVI Gustaf en ko ningin Silvia heet Daniel Collert en is 25 jaar. Hij is de stiefzoon van de vooraanstaande Zweedse bankier Goeran Collert en hij studeert aan de Columbia-universiteit in New York. Victoria, die Frans heeft ge studeerd aan de Universite Catholi- que de l'Ouest in de Franse stad Angers en cursussen heeft gevolgd aan de Yale universiteit in Connec ticut, vertrekt volgende week naar New York om de opening van de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties bij te wonen. I twee weken keert zij naar Z\| terug om haar taken van trot volgster te hervatten. De voormalige lijfwacht van| se prinses Diana, TREVOR JONES, is een nieuw leven nen. De 32-jarige bodyguarc als veiligheidsfunctionaris Verenigde Naties (VN) in Oi mor. Rees-Joneswasde enij levende van het auto-ongeli jaar geleden waarbij Lady D vriend Dodi en de chauffeur leven kwamen. De ex-lijfwa( het plaatsvervangend hoofd afdeling veiligheid van de VI door geweld geteisterde stat geworden. De VN pogen Oos mor, dat zich een jaar gelede Indonesië afscheidde, naar afhankelijkheid te leiden. P nesische milities verzetten daar tegen en brachten al VI dewerkers om het leven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2