Krajicek geniet van naderende koelte McEnroe lust zusjes Williams rauw VVD wil imagorechten apart verkopen SCORE ACHTERIijn Sport re!,- ts-j\ OQO bord Ontsla Van Gaal DAG 5 SEPTEMBER 2000 ntos Gonzales nieuwe leider idina Abraham Olano is in de tiende etappe zijn leiders- ll| in de Ronde van Spanje weer kwijtgeraakt. De rit van Sa- ell naar de top van La Modina over 165 kilometer werd ge- !inen door Rafael Cardenas, een 27-jarige Colombiaan. Die e loeg de Spanjaard Jon Odriozola en de Colombiaan Victor b o Pena in de sprint. Olano raakte op de slotklim in proble- lte' Zijn ploeggenoot Santos Gonzales, die als vijfde zestien Pe'inden op de winnaar verloor, had voldoende voorsprong op kopman om de leiderstrui over te nemen. Olano verloor bij- rie minuten op winnaar Cardenas. -fjnhard geopereerd na auto-ongeval a n afield Aanvaller Clyde Wijnhard van de Engelse eerste- e biieclub Huddersfield Town is gisteren geopereerd aan een vo oken arm. De oud-voetballer van onder meer Ajax en Wil li raakte zondagmorgen gewond bij een auto-ongeval. De a L arige Nederlander raakte met zijn auto van de weg. Aan het ioti ïluk hield hij alleen de armbreuk over, verder kwam hij er hti 1 vanaf. „Hij heeft geluk gehad", zo zei trainer Steve Bruce ktg Huddersfield Town. iL illeyballers gepasseerd bij verkiezing iaag Bij de nominaties voor de 'besten van de twintigste iv' heeft de wereldvolleybalbond de Nederlandse stervolley ■rs over het hoofd gezien. Geen enkele Oranje-international t merkwaardig genoeg in aanmerking voor titel 'beste spe- an de twintigste eeuw'. Ron Zwerver en Peter Blangé, in het van olympisch zilver en goud en tal van andere titels, ont- en op de kandidatenlijst, waarop wel enkele spelers uit be- end minder succesvoile volleybalnaties voorkomen. De lijst mengesteld door de veelal oude FIVB-bestuurs- en com- ieleden tijdens het begin augustus gehouden congres in Se Zwerver en Blangé staan er bij de FIVB minder goed op de Duitsers Arno Schulz en Rudi Schuman, de Argentijnen o Conté en Marcos Milinkovic, de Bulgaren Dimitar Zla v en Dimitar Karov en de Fransen Alain Fabiani en Eric vier, die als volleyballers aanzienlijk minder hebben gewon- dan bovengenoemde Nederlanders. JON verlengt contract met Vitesse EM» NUON heeft het sponsorcontract met Vitesse met jaar verlengd, tot eind 2003. De huidige verbintenis loopt dit jaar af. Het bedrijf betaalt f 8 miljoen per jaar. Verder is inergiebedrijf in gesprek met UFA Sports in Hamburg over •f mogelijk samenwerking bij de belangen van de Arnhemse ivisieclub. UFA Sports is gespecialiseerd in de uitzendrech- ran voetbalwedstrijden. Ook legt het bedrijf zich toe op de ruJoitatie van voetbalclubs. Zo kocht UFA de afgelopen jaren rigen in Hamburger SV en Hertha BSC. In het buitenland /0( t het belangen in Sampdoria en Bordeaux. ernational Stepanovs naar Arsenal ai en_ï Arsenal heeft de Letse international Igor Stepanovs •x etrokken. De 24-jarige verdediger speelde 37 interlands en :omstig van Skonto Riga. „Hij is een ervaren en goede ver ier, een aanwinst voor de club", aldus Arsenal-coach Arsè- fenger. ra ha De voetbalclub Chisinau 93 Constructorul uit Moldavië or de tuchtcommissie van de Europese Voetbalunie •A) voor een jaar uitgesloten van Europees voetbal. De tie volgt op de ongeregeldheden tijdens het kwalificatieduel de UEFA Cup tegen Sofia op 10 augustus. Chisinau verloor wedstrijd met 8-0. Vier spelers van Chisinau kregen in het iste duel geel, twee spelers ontvingen rood. De voorzitter de club beledigde vervolgens een afgevaardigde van de A. Een lid van de begeleiding van Chisinau verwondde na nfcjiuel de assistent-scheidsrechter. De tuchtcommissie legde Iuri Mirza van Chisinau voor zijn wangedrag een schor van twee jaar op. uz voor drie duels geschorst Julio Ricardo Cruz ontving voor zijn rodé kaart in het e duel van Feyenoord tegen Sturm Graz een schorsing van duels. Cruz is inmiddels van Feyenoord overgestapt naar taliaanse Bologna. Andere spelers die drie wedstrijden bui- vhel staan, zijn Olivier Baudry (Lausanne), Gustavo Lopez (Celta), Anders Eriksen (LUleström). osinecki naar Standard Luik FA doet Chisinau 93 in de ban Robert Prosinecki tekent een tweejarige verbintenis bij k adard Luik. De 31-jarige Kroaat staat onder contract bij Hr- l.(a Dragolvoljac, dat bereid is hem voor 6 miljoen gulden te vertrekken. Morgen wordt hij in Luik verwacht voor de -j ische keuring en de ondertekening van het contract. Daar lt hij herenigd met zijn landgenoot, trainer Tomislav Ivic. ,le ttrick Tzvetkov binnen tien minuten >am De Bulgaar Ivan Tzvetkov heeft gisteren voor zijn club idam binnen tien minuten driemaal gescoord. De net 21- va oud-speler van Heerenveen had daarmee een grote in- P' g in de zege van zijn club in de competitiewedstrijd tegen j buur (4-1). De koppositie in de Toto Divisie is na drie ron- (ed 'oor FC Den Bosch, dat als enige de drie wedstrijden won. feren versloegen de Brabanders de provinciegenoten van uit Oss. De thuisploeg won met 2-0, door treffers van nning en Michels. Schenning moest overigens twintig mi- tul i na rust inrukken nadat hij de rode kaart had gekregen, aaste belagers van Den Bosch zijn FC Zwolle en Heracles, e ploegen hebben zeven punten uit drie duels. Zwolle won ?rote cijfers (5-0) van Haarlem, Heracles won in een sensa- ;le wedstrijd thuis van Helmond Sport. De bezoekers na- nlf via Stock en Voigt een voorsprong van 0-2. In de laatste ter :ig minuten bogen Platvoet (2) en Becker de achterstand Heracles om in een zege: 3-2. VW is als enige ploeg in de Divisie nog puntloos. De Limburgers gingen thuis onder- 3X1 !gen Emmen: 0-1. Telstar versloeg thuis Go Ahead met 2-0. new york rene van hattum John McEnroe stak het vuurtje aan, maar Venus en Serena Wil liams beginnen er niet aan. John McEnroe wil wel tegen de zussen spelen. Tegen Venus, de kampioen van Wimbledon, of tegen Serena, titelverdedigster bij de US Open, dat maakt hem niet uit. Hij weet zeker dat-ie wint en het geld gaat naar een goed doel. De steenrijke Ameri kaanse onroerend goed-mag- naat Donald Trump heeft al een miljoen dollar beloofd. De kranten kloppen de zaak iedere dag lekker op, maar de zussen hebben er geen trek in. „Nu tenminste niet", zeiden zussen. „Nooit", zei vader Williams. „Tegen iedere man uit het profcircuit en zelfs tegen de be tere mannen uit het veteranen- toernooi gaan ze er dik af', zei John McEnroe; twee keer 6-0 zou hem niet verbazen. De ze venvoudig Grand Slamkampi- oen vindt het ook altijd wel leuk om een relletje te creëren. En als John McEnroe zoiets roept smult Amerika. Het is een oud fikkie, dat al in 1973 werd aangestoken door Bobby Riggs. Riggs, Wimble- donkampioen en US Open kampioen van 1939, daagde toen Margaret Court uit voor een wedstrijd. Court, toen de nummer één van de wereld ver loor. Daarna daagde Riggs, no toire gokker, ook Billie Jean King uit. Die wedstrijd is nog steeds de best bezochte tennis wedstrijd in Amerika ooit. Het is ook nog altijd de best beke ken tenniswedstrijd op tv. Van King verloor Riggs, maar hij was toen wel 54. De zussen Williams zijn in middels wel een klasse beter dan toen en er wordt bij de US Open uitgekeken naar een fina le tussen die twee, maar ook John McEnroe staat in zijn vrije uren nog veel op de baan. Hij traint in New York nog iedere dag. En hij is" op zijn 41e nog steeds leep, fel en fanatiek. Zo mooi als het verhaal Riggs zal het echter nooit worden. Riggs was een fenomeen. Gokte op alles wat los en vast zat. Le gendarisch is het verhaal van zijn eerste miljoen. Hij kwam in 1939 als US Open kampioen naar Wimbledon. Maar in Lon den debuteerde hij, bovendien was hij kampioen van de lob. En zulke spelers wonnen niet vaak in Londen. Hij ging naar een wedkantoor en zette in op 'Riggs drie titels'. Hij won het enkelspel, het dubbelspel en het gemengd dubbelspel en was in een ldap miljonair. Maar omdat de oorlog was uitgebro ken, kon hij zijn geld Engeland niet uitkrijgen. Dat lag tot 1945 in Londen in een bank. De win naar van de wedstrijd McEn roe-Williams kan van Donald Trump voor die ene wedstrijd al een miljoen krijgen, maar de meiden willen dus niet. Kwartfinale tegen Sampras herhaling van Wimbledon 1996 Vervolg van voorpagina Het wordt flink koeler in New York. Daar is Richard Krajicek dolblij mee. Tennissen in de hit te kost hem bergen energie en in de kwartfinale van de US Open wacht morgen Pete Sampras. Daarin zal hij toch al alle zeilen moeten bijzetten. Maar dat geldt ook voor Pete Sampras. „Want als Richard op stoom is heeft-ie heavy heat', zei de zevenvoudig Wimbledonkampioen gisteren vol ontzag over zijn volgende te genstander. Zwaar geschut, be doelde Sampras. new york rené van hattum Nadat Richard Krajicek en Pete Samp ras zich gisteren naar de kwartfinales hadden geslagen, was er maar weinig aandacht voor hun overwinningen in de vierde ronde. Krajicek was 'nogal gelukkig' in zijn 7-6 6-4 6-1 overwin ning op Dominik Hrbaty. Sampras had na een stramme start (7-6) toch simpel een einde gemaakt (6-2 6-4) aan het sprookje van de Koreaanse qualifier Hyung-Taik Lee. Daarmee waren de beschouwingen over de dag - die lang duurde door twee hoosbuien, maar waarin Sampras en Krajicek in speeltijd snel klaar wa ren - afgesloten. Krajicek deed na een waanzinnig begin (13-11 in de tiebreak nadat hij zes setpoints overleefde) uit eindelijk maar anderhalf uur over zijn overwinning. Tussen het eerste en het laatste punt zat evenwel zes uur. Het was toen in één middag al tien graden koeler geworden. Sampras was een paar minuten later klaar. De regenpauzes vond Krajicek geen probleem. Aan het einde van de eerste set liepen zijn benen langzaam vol. „Door die wedstrijd van zaterdag te gen Henman. Ik was blij met die pau zes." Krajicek won de tweede set op het nippertje. Ontsnapte bij 3-3 aan een break toen zijn tweede opslag tot zijn eigen verbazing als 'netservice' werd aangemerkt. In de tweede pauze van tweeënhalf uur, direct na de twee de setwinst, sliep hij zelfs een half uur tje. Daarna kreeg hij geen kans meer zich aan de naderende kwartfinale te onttrekken. Het wordt zijn derde in New York, na '97 en '99. De Ameri kaanse pers stortte zich op hem omdat hij de enige speler is die vaker van Sampras won dan verloor. Ze speelden negen keer tegen elkaar en Krajicek won zes maal. De laatste keer, vorig vallen en beslissen wanneer hij mag jaar, won Sampras, daarvoor won Kra- komen, neemt hij de wedstrijd over en jicek vijf keer op rij. zit je in de problemen." Die tactiek „Wat ik zal doen is blijven aanval- werkte tot nu toe. „Misschien laat ik len", zei Krajicek. „Als je Pete laat aan- hem het spel spelen dat hij liever niet speelt. En ik maak altijd een beetje haast, want als hij tijd krijgt, laat-ie je rennen. Ik blijf gewoon naar voren ko men." Sampras werd direct doorgezaagd over foajicek. „Het zal er op aanko men wie er meer druk legt op de twee de service. Maar Richard is zelfverze kerd tegen mij, dus het wordt niet makkelijk. Als je bij Richard denkt dat je hem hebt, kan hij ineens geweldig gaan volleren. Dan ga je harder slaan en ga je fouten maken. Mijn grootste probleem zal zijn, zijn spel onder con trole te krijgen. Iedereen weet dat Ri chard, als hij op stoom is, een top-vijf- speler is. Ik weet niet waar hij nu staat, maar dat telt ook niet." Sinds zondag lijkt de US Open op Wimbledon. Er wordt al twee dagen tussen de buien door gespeeld. Daar door beginnen zich steeds meer paral lellen af te tekenen met Londen 1996. In dat jaar begon Krajicek op Wimble don ook als ongeplaatste speler, net als in New York. En als Krajicek niet geplaatst is, speelt hij doorgaans zijn beste Grand Slamtoernooien. Onge plaatst speelde hij 36 Grand Slampar- tijen en won er 28 van. Als geplaatste speler won hij van de 82 wedstrijden 56 keer. Hij presteert als niet-favoriet bijna tien procent beter dan wanneer hij een beschermde status heeft. In Londen trof hij in de kwartfinale ook Pete Sampras. Die ontmoeting is nog altijd Sampras' enige Wimbledon- nederlaag in acht jaar. Bovendien heeft Krajicek in New York nog iets recht te zetten. Het is het enige Grand Slamtoernooi waar hij nooit de halve finale haalde. De laatste statistiek die bij de gunsti ge voortekenen kan worden geschoven is die van de titels. Krajicek heeft er nu zeventien en sinds zijn eerste titel in 1991 won hij er ieder jaar minstens één, behalve dit jaar. Die moet dus nog komen. En van zijn zeventien ti tels won hij er tien op hardcourt. Kraji cek wist zelf ook nog één parallel. „Wimbledon was toen ook het laatste toernooi voor de Spelen." Alleen zijn vorm vond hij nog niet vergelijkbaar met Wimbledon destijds. „Toen domineerde ik. Dat gevoel is nu nog niet. Ik heb tot nu toe toch nog ie dere tegenstander moeten aftasten. En hardcourt is sowieso anders dan gras. Op hardcourt moet je meer vechten voor je punten. Als op gras je service loopt, vallen de punten sneller." Voetbalclubs kunnen meer geld overhouden aan transfers straatsburg anp Voetbalclubs moeten de imagorechten van bekende spelers voortaan apart kunnen verkopen, los van de transfersommen. Daardoor zouden bijvoorbeeld Nederland se verenigingen veel meer geld overhouden aan transfers van bekende voetballers naar grote Italiaanse, Spaanse of Engelse clubs. De WD in het Europees Parlement denkt met dit voorstel de impasse rondom het bestaande transfersysteem te kunnen door breken. De Europese Commissie zal naar ver wachting deze week een nieuw systeem voor transfers afkondigen. De huidige transferregeling is volgens Europees com missaris Monti (concurrentiebeleid) in strijd met het vrij verkeer van personen. Monti gaat zo goed als zeker deze week stappen ondernemen, omdat hij het wach ten op voorstellen van de FIFA beu is. De FIFA wil het transfersysteem niet he lemaal loslaten, om verenigingen die heb ben geïnvesteerd in opleiding van spelers toch een vergoeding te geven als hun be kende namen naar grote buitenlanse clubs gaan. De FIFA heeft al tijden geleden aan gekondigd met een nieuw voorstel te ko men. WD-europarlementariër Manders vraagt Monti deze week nog om minstens een maand te wachten met het afkondigen van een nieuw systeem. Hij rekent daarbij on der meer op de steun van de rechtse Itali aanse europarlementariër en voetbal- en mediamagnaat Berlusconi om Monti in ie der geval te laten wachten tot het EP hoor zittingen heeft gehouden. Verder heeft Manders een eigen voorstel uitgewerkt om transfers en imagorechten los te koppelen. „Daardoor zijn bijvoor beeld Nederlandse clubs als Ajax, PSV of Vitesse beter uit. Zeker als het gaat om spe lers die naar het buitenland trekken, die toch al een behoorlijke naam en dus imago hebben opgebouwd." Manders zegt dat zijn voorstel niet in strijd is met het vrije verkeer van personen. „Een speler kan altijd in het buitenland gaan werken, als zijn transfer is afgehan deld. Hij mag dan alleen als bekende voet baller voor zijn club geen interviews geven, als zijn imagorechten nog niet zijn ver kocht." Volgens de WD'er staat de KNVB niet af wijzend tegenover zijn voorstel. Hij wijst erop dat bijvoorbeeld de transfer van de Portugese voetballer Figo naar Real Madrid voor de helft betaald is door de Spaanse te- lecomonderneming Telefonica. In ruil daarvoor heeft Telefonica alle rechten op de „merknaam" Figo in handen. Jai>o Internationaal Olympi- Comité (IOC) moet de do- controles intensiveren, of 1 leten zullen veranderen in blazen monsters. Dit zei ütter Frank Shorter van 1 lieuwe Amerikaanse an- j >ingbureau maandag in Magazine. De olympisch ''„fcioen op de marathon van XV' \11 -,„1 „Veel zaken moeten ver eren, of we gaan ten on Australische mensen- enorganisatie is gisteren campagne tegen sportkle- abrikant Nike begonnen. De organisatie beschuldigt Ni ke van het uitbuiten van arbei ders in Indonesië. Volgens de Austrajische organisatie ont vangen zij minder dan drie gulden per dag. De voormalig profvoetballer Jim Keady, die namens de organisatie 'Nike- Watch' optreedt, werkte een maand in een Nike-fabriek in Indonesië: „Ik ontving even veel geld en deed hetzelfde werk als de Indonesische ar beiders. Ik was uitgeput en had voortdurend honger," zei Kea dy. De ANWB zet een steunpunt op in Sydney. Nederlanders die tijdens de Olympische Spelen (van 15 september tot 1 okto ber) in de problemen komen, kunnen hulp vragen. Zij moe ten dan naar de ANWB in Ne derland bellen, waarna die contact opneemt met de me dewerkster in Australië met de opdracht hulp te verlenen. Baanrenner Andrea Collinelli mist de Olympische Spelen van Sydney wegens dopingge- bruik. Voorzitter Gianni Pe- trucci van het Italiaans Olym pisch Comité (CONI) heeft dat bevestigd. De medaillekandi daat werd in juli tijdens de Ita liaanse kampioenschappen positief bevonden. Collinelli won vier jaar geleden goud tij dens de olympische achtervol ging in Atlanta. Aanvaller Nwankwo Kanu heeft de Nigeriaanse voetbal bond gevraagd hem buiten de selectie voor de Olympische Spelen in Sydney te laten. Het drukke speelschema van zijn werkgever Arsenal is voor de Nigeriaan de reden voor zijn speciale verzoek. De uitzending van Erik Dek ker naar de Olympische Spelen loopt volgens ploegarts Geert Leinders geen gevaar. De arts van de Rabobankploeg onder zocht Dekker maandag en con stateerde dat de medicatie voor de ontsteking aan het zit vlak goed aanslaat. De blessure herstelt volgens de arts voor spoedig. PRIJSVRAGEN Lucky day van maandag 4 september. 4 - 7 -12-15-23-24-34-36-40-46-50 - 51 - 56 - 57 - 61 - 62 - 63 - 68 - 72 - 73. (onder voorbehoud) VOETBAL Eerste divisie FC Den Bosch - TOP 2-0 (0-0). 59 Schen ning 1-0, 90. Michels 2-0. Scheidsrech ter. Bossen. Toeschouwers: 2851. Rode kaart: 65. Schenning (FC Den Bosch). Ge le kaart: Peelen (FC Den Bosch), D. Eve- leens, Tuasamu, Leemans, Loeffen (Top). Veendam - Cambuur L 4-1 (4-0). 16. Tz vetkov 1-0, 24. Tzvetkov 2-0, 25. Tzvetkov 3-0, 38. Oosting 4-0, 55. Van Beelen 4-1 Scheidsrechter: Braamhaar Toeschou wers: 4417. Gele kaart: Prinssen, Hei dens, Klunder (Veendam), Van Schoonho ven, Loontjens (Cambuur). Telstar - GA Eagles 2-0 (1-0). 31. Levant 1-0, 70. De Lange 2-0. Scheidsrechter Schaap. Toeschouwers 1294. Gele kaart. Van Oostrom (Telstar), Wiggers (Go Ahead) Heracles - Helmond Sport 3-2 (0-1). 33. Stock 0-1, 60. Voigt 0-2, 71. Platvoe't 1-2, 85. Platvoet 2-2, 90. Becker 3-2 Scheids rechter: Vink. Toeschouwers: 4865. Gele kaart: Ten Thije, Looms (Heracles), Voigt (Helmond Sport). Eindhoven - Dordrecht '90 2-2 (1-2). 12. Jongepier 1-0, 35. Boogers 1-1, 37. Boo- gers 1-2, 86. Konings 2-2. Scheidsrech ter- Suiting. Toeschouwers: 2012, Rode kaart: 90. Van Duivenbode (Dordrecht '90) Gele kaart: Van Zundert (Dordrecht '90). MW - FC Volendam 1-0 (1-0). 22. Hollan der 1-0. Scheidsrechter: Oskam. Toe schouwers: 4000. Gele kaart: Obdam (Vo lendam). WV - Emmen 0-1 (0-0). 75. De Vries 0-1 Scheidsrechter: Emmerink. Toeschouwers: 1460. Gele kaart: Linssen, 't Hart (VW), Witvoet, Krans, Ten Rouwelaar (Emmen). FC Zwolle - Haarlem 5-0 (4-0). 13. Slot 1- 0, 24. Van der Haar 2-0, 36. Lim-Duam 3- 0, 40. Van den Belt 4-0, 60. Richard Roe- lofsen 5-0. Scheidsrechter: Koopman. Toeschouwers: 4750. Rode kaart: 22. Ver- zijlberg (Haarlem). ADO Den Haag - Excelsior 2-3 (1-1). 1. Van Eijkeren 1-0, 45. Den Ouden 1-1, 59. Connolly 1-2, 71. Supusepa 1-3, 77. Bak 2-3. Scheidsrechter: De Graaf. Toeschou wers- 2736. Gele kaart. Kruis, Boussabon (ADO Den Haag), Rijaard Excelsior. 6-7 7-6. Mannen, derde ronde: Martin (VSt) - Pioli- ne (Fra/10) 7-6 6-3 6-2, Moya (Spa) - Cor retja (Spa/8) 7-6 6-3 4-6 6-4. Vierde ron de: Krajicek (Ned) - Hrbaty (Slw) 7-6 6-4 6-1, Sampras (VSt/4) - Hyung-Taik Lee (ZKo) 7-6 6-2 6-4, Hewitt (Aus/9) - Enq- vist (Zwe/7) 6-3 6-2 6-4, Clément (Fra) - Pavel (Roe) 3-6 6-2 6-1 7-6. Mannen dubbel, derde ronde: Haarhuis- /Stolle (Ned/Aus/2) - Barnard/Koenig (ZAf) 6-7 7-6 7-5. Gemengd dubbel, kwartfinales: Haarhuis- /Likhovtseva (Ned/Rus/3) - Hingis/Gambill (Zwi/VSt/7) walk over. WIELRENNEN 3-9 Dordr.'90 3-3 3-7 TOP 3-3 3-7 AD0 Den Haag 3-3 3-6 Veendam 3-3 3-6 MW 3-3 3-6 Eindhoven 3-2 3-6 Helmond Sp 3-1 Stand: Den Bosch FC. Zwolle Heracles Volendam Excelsior GA Eagles Telstar Cambuur L. TENNIS New York. US Open, 35 miljoen gulden. Vrouwen, vierde ronde Hingis (Zwi/1Te- stud (Fra/11) 6-2 6-1, Davenport (Aus/2) - Henin (Bel) 6-0 6-4, Serena Williams (VSt/5) - Dokic (Aus) 7-6 6-0, Huber (Dui/10) - Pierce F ra/46-4, opgave Pier ce, Dementjeva (Rus) - Osterloh (VSt) 6-3 3-6 Haarlem VVV Ronde van Spanje. Tiende etappe, Sabadell - La Molina: 1. Cardenas (Col) 165,8 km in 4.34.10, 2. Odriozola (Spa), 3. Pef)a (Col) 0.02, 4 Ca- menzind (Zwi) 0.15, 5. Santos Gonzalez (Spa) 0.17, 79. Van Kessel 19.00, 92. Lö- wik 21.39, 137. Van der Ven, 157 Koerts 22.27. Klassement: 1 Santos Gonzalez 33.45.30, 2. Olano (Spa) 0.52, 3. Casero (Spa) 0.59, 4. Ullrich (Dui) 2.00, 5. Igor Gonzalea de Galdeano (Spa) 2.41, 6. He- ras (Spa) 3.21, 7. Zarrabeitia (Spa) 3.58, 8. Tonkov (Rus) 4.01, 9. Rumsas (Lit) 4.16, 10. Belli (Ita) 4.32, 66. Van Kessel 32.19, 104. Van der Ven 48 42, 130. Lö- wik 54.02, 156. Koerts 1.11.53. Ronde van de toekomst. Vijfde etappe Le Blanc - Saint-Amand- Montrond: 1. Chotard (Fra) 172 km in 3.48.25, 2. Zampieri (Zwi) 0.01, 3. Sweet (Aus) 0.14, 4. Oesov (WRu), 5. Paolini (Ita), 7. Vlijm, 39. Mutsaars, 68. Vene- berg, 72. Ten Dam, 79. Wielinga. Klasse ment: 1. Bodrogi (Hon) 16.30.41, 2. Finot (Fra) 0.16, 3. Le Boulanger (Fra) 1.22. Het is zondag 2 juli 2006, het Olympisch stadion in Mun- chen. Nederland staat onder leiding van bondscoach Louis van Gaal in de finale van het WK. Nederland heeft de wereld tijdens deze titelstrijd weer ver steld doen staan met sensatio neel voetbal. Eigenlijk is de fi naleplaats geen moment in ge vaar gekomen. Vooral Patrick Kluivert speelt indrukwekkend op het middenveld en de ver standhouding met spits Dirk Kuyt is het hele toernooi fan tastisch. Eigenlijk is het al voor de finale duidelijk. Nederland is de nieuwe wereldkampioen. We moeten op deze zomerse zondagmiddag in 2006 alleen nog even van Duitsland win nen. Wie twijfelt daaraan. Op het veld is prachtig gevoetbald en daarbuiten is het rustig ge bleven. Er zijn geen naakte zwempartijen geweest met on bekende Duitsen. Nee, de spe lersvrouwen zijn wel een keer overgekomen en speciaal voor die gelegenheid hebben Louis van Gaal en Hans Jorritsma BZN ingevlogen. En ook heeft assistent-bondscoach Ruud Krol nog even aan humor ge daan. Daar is-ie tenslotte voor aangenomen. Dat is dus een heel leuke avond geworden. De wedstrijd verloopt zoals voorspeld. Nederland valt aan, Duitsland verdedigt. Het wachten is op ons eerste doel punt, maar dat valt maar niet. Dirk Kuyt kopt op de onder kant van de lat, Kluivert krijgt een prachtige kans, maar het blijft 0-0. Vijf minuten voor tijd gebeurt het. Kluivert breekt door en wordt door de Duitse verdedi ger aan zijn shirtje getrokken. Strafschop. Niets aan de hand. Van Gaal heeft het strafschop pen-probleem allang de we reld uit, zei-hij. Kluivert mag zelf achter de bal gaan staan. Hij neemt z'n aanloop, de kee per gaat naar rechts, de bal gaat naar linksop de paal. Het wordt nog erger. De laatste vijf minuten, een zwarte blad zijde in de Nederlandse sporthistorie. Duitsland valt aan, voor de derde keer komen ze het strafschopgebied bin nen, de aanvaller duikt over het been van Mario Melchiot, een schwalbe, bepaald niet de eerste in de Duitse sportge schiedenis. De scheidsrechter geeft een strafschop, die gaat erin; zij wel. We verliezen met 1-0, we waren beter, we had den wereldkampioen moeten zijn. Zwetend werd ik wakker, het was een nachtmerrie. Maar als het in 2006 eens geen boze droom is. Van Gaal is een geweldige bondscoach, doet het nu al helemaal goed, hij verjongt met de juiste spelers, hij zit vast en zeker een mooi elftal neer. Die finale in 2006 is een zekerheidje. Maar een overwinning op Duitsland niet. Kan ons volk dit verdragen? De nederlaag van 1974 is door velen nog niet verwerkt, laat daar geen tweede nederlaag van 2006 bijkomen. Of laat we ons erop voorbereiden: extra geld investeren in de geestelijke gezondheidszorg, centra op richten voor de eerste hulp. Het kost honderden miljoenen, maar het moet echt. Als het geld er niet is, laten we dan niet naar het WK gaan. Laat die Duitsers wereldkam pioen worden, maar zonder ons. Laat Nederland zich niet kwalificeren voor dat WK, stel een kneus aan als bondscoach, ontsla Van Gaal. WILLEM SPIERDIJK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23