Open brief aan gemeenteraad over Aalmarktproject Schrijvende Lezers Vredesmonument mislukte persiflage op toren van Pisa Leids Vredesmonument is geen onding, het is prachtig Volgende Dutch Open volgens de regels moet; Mijn telefoon met draaischijf doet het nog uitstekend Er moet ook respect zijn voor mensen die hun doodgeboren kindje niet willen zien? Politie kan nu eenm< niet overal tegelijk z DINSDAG 5 SEPTEMBER 2000 Leden van de gemeenteraad, Op donderdag 7 september wordt het ontwerp-stadsvernieuwings- structuurplan Aalmarkt e.o. behan deld in de raadscommissie ruimte lijke ordening, wonen en verkeer (ROWV). Voor deze vergadering worden de raadscommissies milieu, sport, cultuur en grotestedenbeleid (MSCG) en economische zaken, grondzaken, toerisme en parkeren (EGTP) eveneens uitgenodigd. Met deze brief willen wij u onze be zorgdheid kenbaar maken over de ingrijpende voorstellen die het col lege van burgemeester en wethou ders u in het ontwerp-stadsvernieu wingsstructuurplan aanbiedt. B en W willen de Leidse binnen stad een economische impuls ge ven. Om de Leidse economie te ver sterken en meer klanten uit de regio na!ar Leiden te trekken, stellen B en W voor het Aalmarktgebied ingrij pend te moderniseren. In het Aal- marktgebied moeten grootschalige winkelvoorzieningen, horeca, een ondergrondse parkeergarage en een megabioscoop worden verwezen lijkt. Plannen met vergaande conse quenties voor de huidige bebou wing in het gebied. Instemming met het voorliggende plan heeft tot ge volg dat het unieke karakter van de binnenstad onherstelbaar wordt be schadigd. Hierdoor wordt het be schermde stadsgezicht op een on aanvaardbare wijze aangetast. Wij vrezen dat de monumentale panden in het Aalmarktgebied het slachtoffer zullen worden van de collegevoorstellen. Sloop dreigt voor de Aalmarktschool. Het voormalige winkelpand van Peek Cl oppen- burg aan de Breestraat moet plaats maken voor een pleintje. Ook het gebouw van de studentensociëteit Minerva dreigt te worden afgebro ken, evenals het pand waar het Hoogheemraadschap van Rijnland tot voor kort in was gevestigd aan de Boommarkt. Op deze locatie moet een ondergrondse parkeergarage worden aangelegd. Tussen de Haar lemmerstraat en de Stille Rijn moe ten panden worden afgebroken voor de aanleg van een steeg. Wat er met de andere gebouwen in het Aal marktgebied gaat gebeuren is on duidelijk. Mogelijk worden ze zoda nig aangepast dat ze hun monu mentale karakter zullen verliezen En dit alles met het doel om groot schalige winkelketens en horeca voorzieningen aan te trekken. Wij zijn van mening dat een gede gen basis voor dit plan ontbreekt. De onderbouwing is gebrekkig en onvolledig. Uitspraken en conclu sies worden nauwelijks gestaafd door onafhankelijk onderzoek. Zo is het toegezegde ruimtelijk-functio neel onderzoek nog niet gereed. Het is verder niet bekend wat het project gaat kosten. Bovendien konden de conclusies uit het bouwhistorisch onderzoek van kunsthistoricus Dro ge vanwege de haastige besluitvor ming niet bij het voorstel worden betrokken. Uit dit pas onlangs ver schenen rapport blijkt dat vele pan den in het Aalmarktgebied een grote bouw- en cultuurhistorische bezit ten. Het is naar onze mening vol strekt onverantwoord om kwalitatief goede panden op te offeren voor onduidelijke economische doelein den. Onze fundamentele kritiek op het ontwerp-stadsvernieuwingsstruc- tuurplan heeft u kunnen lezen in het inspraakrapport. Al eerder heb ben de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, de welstands-, de mo numenten- en de monumentenbe heercommissie hun zorg over dit plan kenbaar gemaakt. Het is bij zonder teleurstellend te moeten constateren dat B en W de opmer kingen en adviezen van de inspre kers in de wind slaan en de inhoud ervan afdoen als het handhaven van de status quo. De insprekers hebben verschillen de voorstellen gedaan om het Aal marktgebied op een andere wijze in te richten. Deze voorstellen komen in grote lijnen neer op het vasthou den aan de huidige bestemmingen en het bevorderen van de diversiteit van het winkelaanbod in het gebied: kleinschalige kwaliteitswinkels met woonfunctie in de huidige bebou wing en passende nieuwbouyl de 'gaten' in het Aalmarktgebu c Het ontwerp-stadsvernieu\ structuurplan is een slecht bouwd plan. Het geeft geen garantie dat de monumental! den in het Aalmarktgebied b den kunnen worden. Instei met dit plan heeft onherroepel gevolg dat de Leidse binnf ernstige schade oploopt. Hf schermde Leidse stadsgezicl hierdoor onherstelbaar wordei getast. Wij roepen u daarom o in te stemmen met dit plan college van B en W ervoor te b den op de ingeslagen weg vo gaan. 1 Cultureel Platform L i Cuypers Genoot! Machti 1 Stichting Aalmarktg I Vereniging Oud L Al jaren informeert het Leidsch Dagblad ons prima over het Leidse vredesmonument en Henny Kwik heeft daar in de krant van 12 augustus een mooi ingezonden stukje aan toege voegd. Het is en blijft 'the talk of the town' en waarom? Omdat nie mand weet wat ermee te doen. Aan vrede denkt niemand, een monument kan men het moei lijk noemen. Als leek, en met alle respect voor de maker, vind ik het een moderne, smaakloze, mislukte en dure persiflage op de scheve toren van Pisa. Ik heb drie oplossingen: 1. Laat alles zoals het is en de natuur en de vandalen doen de rest (géén kosten). 2. Plaats het op het dak van de wolkenkrabber naast het sta tion (géén kosten, behalve van het plaatsen, heel Leiden kan het zien en na twee weken is ie dereen het vergeten). 3. Zet het op een van de roton des (heel Leiden ziet het en dan maar hopen dat een vrachtwa gen, geladen met beton, per ongeluk rechtdoor rijdt). mijn vrienden en kennissen wel de moeite waard en zal het on der woorden brengen waarom. De locatie is goed gekozen. Vooral omdat er veel mensen vlak langs lopen. Het monu ment is vooral intrigerend als je dichterbij komt. Het weerspie gelt en door de schuine stand van de wanden zijn de effecten verrassend. Ga op het muurtje zitten en zie de aarde, de trot toirtegels en jezelf in het glas en, vooral op een zaterdag, ook de mensen die er langs lopen. Ga naar de kant van de synago- Dat kunst onbegrepen kan zijn, is bekend. Dat ze zelfs kan frus treren wordt duidelijk uit het ingezonden stuk van Henny Kwik over het Vredesmonu ment (LD 12 augustus). Hij be grijpt niet dat het op de pagina Cultuur Kunst kort geleden nog door verschillende Leide- naars besproken is. Want hij vindt, zo schrijft hij, met zeer veel burgers uit de stad het mo nument een onding. Argumen ten noemt hij niet. Kijk, en ik vind het Vredes monument met praktisch al Openbaar vervoer Wie in de bus stapt weet niet wat-ie doet, je welzijn hangt er aan een draadje zijde. Een tand dwars door je lip door slordig rijden, (want weer de lokroep van een meisjessnoet). En eenmaal uit de stad, gaat hij met spoed de toegestane snelheid overschrijden. Wie in de bus stapt weet niet wat-ie doet. Het broze botgestel van oma moet maar wennen aan de meer dan nieuwe tijden en staande in het pad dreig je weg te glijden Daar sta je met je eigen vlees en bloed. Wie in de bus stapt weet niet wat-ie doet. archieffoto reinout van gulick In het Leidsch Dagblad van 5 augustus las ik een stukje van Pablo Cabenda. Ik ken de heer Cabenda niet, maar ik stel me voor dat hij nog heel jong is, maar zeer goed thuis in alle 'ins' en 'outs' van de moderne communicatiemiddelen, die hem als het ware met de paple pel zijn ingegeven. Alles wat ouder is dan hijzelf beschouwt hij vermoedelijk als wegwerpar tikelen. Hij lijkt er geen idee van te hebben dat er mensen bestaan (die hij als een soort voorwe reldlijke bezienswaardigheden beschouwt) die geen behoefte hebben om zich te storten op alle nieuwe hypes die zich aan dienen, en die nog prima over weg kunnen met de bestaande apparatuur. Te uwer en zijner oriëntering: ik ben zo'n zonderlinge figuur die nog zo'n 'grijze molshoop met draaischijf bezit en zelfs een 'sexy zwart bakelieten exemplaar'. Ik mis de verbeel dingskracht om daar iets 'sexy1 in te zien, maar als hoogbejaar de dame heb ik natuurlijk geen Het Leidse Vredesmonument op de Garenmarkt toen het nog niet door vandalen was toegetakeld. ge. Hier wijkt de wand. De he- hemel, de bomen, de mensen mensen zich de tijd niet om ment misschien niet gehand- mei, wolken, boomkruinen, de en wat ze gemaakt hebben, je kunst met aandacht te bekijken. haafd kan blijven. Dat het dus synagoge, een huizenrij zie je ziet dat alles stil en vredig weer- En enkele al dan niet dronken volgens Henny Kwik de goede hier. Bekijk zo de vier zijden en spiegeld in het monument. Het lieden gaan nog wat verder en kant op gaat. ontdek zelf het effect van de geeft je een gevoel van rust, vre- vernielen wat bedoeld is om te spiegelende wanden, ook aan de, daar deel van uit te maken. ontroeren. En aan deze mensen Henk Scheerder, de binnenkant. De aarde, de Helaas gunnen de meeste is het te danken dat het monu- Leiden. Een 'grijze molshoop met draaischijf', foto mark lamers zicht op de fantasieën van jon ge mannen. Het voordeel van deze toe stellen is dat ze (hoewel ver plaatsbaar) op hun vaste plek in huis staan en waar ik mij ook bevind ik er altijd één in mijn buurt heb. Met mijn oude vin gers kan ik die draaischijven zo nodig nog steeds zonder moeite bedienen. Gelukkig heb ik ook nog twee apparaten met druk- toetsen, dus daarmee kan ik eventueel de belastingdienst bereiken als ik daar behoefte aan zou hebben. Het lijkt mij trouwens een mankement aan de zijde van de belastingdienst dat dat met een draaischijf niet mogelijk is. Toe vallig belde ik onlangs - met de draaischijf - een instantie met voicemail response en na draai en van het gewenste cijfer kreeg ik wel degelijk de gewenste af deling. Dus mijn toestellen gaan nog niet de schuur in. H.J. van Rijssel-Nossent, Oegstgeest. Met belangstelling las ik het artikel 'Rou wen om wat niet heeft mogen zijn' in het Leidsch Dagblad van 5 augustus, flc heb be hoefte om hierop te reageren en te laten weten dat ik het respect mis voor vrouwen en mannen die in een vergelijkbare situatie kiezen voor het bewust niet nemen van af scheid, of een afscheid op een andere (hun eigen) manier. De opmerkingen: Voor die hummeltjes, zeker als alles er al op en aan zit, wil je de zaken toch goed regelen', 'Het komt bijna niet meer voor dat ouders niet zelf het lijk- kistje dragenen 'Altijd wordt er geadviseerd op een of andere manier afscheid te nemen, zelfs als ze hun kind in het ziekenhuis ach terlaten', geven mij de indruk dat het uw invulling is hoe ouders zouden moeten rea geren. Afscheid neem je niet voor 'de hummel tjes' maar voor jezelf. Als ouders niet zelf een lijkkistje willen dragen, is daar niets mis mee. Altijd wordt er geadviseerd af scheid te nemen..., wat als iemand dat niet wil? Ik zou willen pleiten voor respect voor de keus die men maakt, hoe die ook uit mag vallen. Een goede hulpverlener/ adviseur is degene die los van eigen invulling iemand laat kiezen/verwerken op de manier die bij hem/haar past. 'Als emoties als boosheid, verdriet, ver warring, schuld en angst niet worden toege laten dienen deze zich onherroepelijk op een later tijdstip aan'. Het wel of niet toela ten van emoties, lijkt mij iets anders dan de keus om wel of niet afscheid te nemen. Zonder verwerken van verdriet kón zich dat later wreken. De uitlating 'dienen deze zich onherroepelijk op een later tijdstip aan' is naar mijn mening erg uitdrukkelijk en niet op onderzoek gebaseerd. Ik wil wel aangeven dat ik in het stuk prachtig beschreven vond wat er aan ritue len en keuzemogelijkheden aanwezig is in het jaar 2000, maar ik miste erg dat men ook recht heeft op een andere keuze, zoals ik in het begin van dit schrijven aangaf. Deze reactie geef ik natuurlijk niet voor niets, ik heb zelf de nodige ervaringen rondom het 'niet mogen zijn'. Ik had twee zwangerschappen die eindigden in een miskraam (binnen drie maanden). Daarop volgend een zwangerschap van 29 weken, die eindigde met een keizersnee en de ge boorte van mijn zoontje Ward die twee uur na de geboorte overleed. Ik was nog niet wakker uit de narcose. Ik heb hem niet willen zien. De diverse 'hulp verleners' die mij voortdurend de raad ga ven dat wel te doen, kon ik niet meer zien. Zij kwamen mij de neus uit. Ik was erg ver drietig, boos enzovoort en toen al viel me zo ontzettend tegen dat ik niet in mijn waarde werd gelaten met de keus - ik wist deze ook nog goed te motiveren - die ik maakte. Gedurende een aantal dagen, werd ik meermalen er op gewezen dat ik daar la ter last van zou moeten krijgen. Wenu, ik heb er nog steeds geen last van en ben blij dat ik me niet liet ompraten. Een vierde zwangerschap eindigde na 10 weken in een miskraam. Ik zou graag mijn gevoel willen samen vatten:. Ik heb er veel verdriet van gehad, en ook nu nog vind ik het jammer dat ik het moederschap in al zijn facetten niet in de praktijk heb meegemaakt. Ik ben nu 55 jaar en zie om mij heen vrouwen die kinde ren en kleinkinderen hebben. Ik voel het als gemis dat dit voor mij niet is weggelegd. Het doodgaan van mijn kind heeft mij destijds veel pijn gedaan en kan mij nog verdrietig maken, net als het overlijden van mijn ouders en mijn broer. Ik heb een goe de keus gemaakt mijn kind niet te willen zien en niet te willen begraven (hij is gecre meerd in mijn afwezigheid). De herinne ring die ik zou hebben aan een koud dood kind dat ik niet in leven heb gezien, het ri tueel van een begrafenis zou ik toen en nu niet als herinnering willen hebben. Een graf, grafsteen of urn is iets waar ik niets mee heb. Ik leef mijn leven nu met herinneringen van al het goede en daar naast het pijnlijke wat mij is overkomen in mijn leven en ik heb de overtuiging dat dit zo zal blijven tot ik mijn ogen sluit. Nog maals ik vond het artikel prachtig voor de mensen die zich er in kunnen vinden. Ik mis dat ik er met een voor mij goede keus van toen ook mag zijn. Y. van der Put, Leiderdorp. Namens de Stichting Duinbe houd heb ik enkele weken gele den een klacht ingediend bij burgemeester en wethouders van Noordwijk. De klacht betrof de gang van zaken vooraf gaand, tijdens en na het op het terrein van de Noordwijkse golfclub gehouden Dutch Open. Natuurliefhebbers stelden vast dat er flink wat graafwerk zaamheden op en rond het golfterrein waren uitgevoerd. Dit ten koste van de aanwezige flora en fauna. Navraag bij de gemeente wees uit dat voor de werkzaamheden geen vergun ning was aangevraagd of ver leend. Op grond van het be stemmingsplan was dat wel vereist. In de klacht vraagt de Stich ting Duinbehoud het gemeen tebestuur niet meer of minder dan om toe te zien op naleving van de wet. Niet alleen burgers, ook de golfdub en Staatsbosbe heer, dienen zich daar immers aan te houden. Helaas hebben wij van de gemeente nog geen antwoord mogen ontvangen. De verontwaardigde reactie van burgemeester Van der Sluijs in het Leidsch Dagblad van 30 au gustus heeft mij dan ook zeer verbaasd. Op vragen van raads leden of geen vergui hadden moeten word leend, is zijn antwofl 'Noordwijk blij moet z zo'n groot evenement'. Daar kan ik inkomei het is natuurlijk geen ai 1 op de vraag. Met onz<!' willen wij een volgend t ook niet bij voorbaat veÉ ren, maar er wel voor dat het volgens de rej schiedt en met de verei gunningen, zodat scha natuur en landschap k.L den beperkt. Voorafgaand overlej' Duinbehoud en lokale beschermers lijkt ons verstandig. Want, en c' toch wel, de Stichting I houd is in tegenstelling 1 geen de burgemeester 1 in het geheel niet geïnft over of betrokken gew! overleg over het toernri deze zomer. Wat te stond, hoe de opzet z| het werd ons pas vlak toernooi duidelijk. Er re - helaas niets anders dan dienen van een klacht. John vl5 medewerker beleid en Stichting Duinl Hierbij wil ik reageren op het opinie-artikel van de hand van Eric-Jan Berendsen in het LD van 24 augustus. Hij hecht veel belang aan de veiligheid van de burger in de gemeente Leiden. De politie Hollands Midden is daar blij mee. Veiligheid en leefbaarheid voor alle burgers is datgene waar wij dag en nacht voor werken! In zijn opiniestuk gaat Ber endsen in op de situatie in de Karpers- en Forellenbuurt in de Merenwijk. Onder andere in dit gedeelte van de wijk is de afge lopen maanden, met tussenpo zen en op onverwachte tijdstip pen, een aantal auto's in brand Ripse bomen niet vervangen: het is te bezopen voor woorden De bomen langs de Ripselaan en de Oud Adeselaan in Rijpwe- tering zijn al weer ruim een half jaar weg. Dit was indertijd een juiste beslissing. De bomen wa ren oud en ziek, zodat ze ge kapt moesten worden. Tegelij kertijd kwam de mededeling van de gemeente dat, als de tijd er rijp voor was, er weer bomen teruggeplant zouden worden. Maar wat schetst onze verba zing? De milieuvriendelijke ge meente Alkemade is van plan dit voornemen weer terug te draaien. Het is te bezopen voor woorden! Vele gemeenten in Nederland hebben het systeem: een boom weg, dan komen er twee voor terug. Alkemade kennelijk niet dus. De gemeenteraad heeft ge tracht aan de bevolking uit te leggen, waarom de bomen niet Een foto gemaakt in januari van dit jaar. Langs de Ripselaan worden een voor een de bomen gekapt. Het is hoogst onzeker of er nieuwe exemplaren voor worden teruggeplant. meer terugkomen. De veilig- niet tegen een boom belanden. Ook gaf de gemeente aan, dat een verrijking. Dit moet in de sen. Alle mensen die het met dit heid zou hierdoor worden ver- Maar de kans dat hij of zij een het goedkoper was om ze niet toekomst weer hersteld wor- onzinnige voorstel niet eens hoogd. Onzin! Als een automo- fietser, wandelaar of trimmer meer te plaatsen. Gemeente, den. zijn, zijn van harte welkom op bilist die te hard rijdt van de overhoop rijdt, is levensgroot schaam je! De bomenlanen in Dinsdag 5 september gaat de deze vergadering, om blijk te weg raakt, zal die inderdaad aanwezig. Tel uit je winst! Rijpwetering en Oud Ade waren gemeenteraad hierover beslis- geven van hun ongenoegen. De archieffoto hielco kuipers P. Bos, Hoogmade. gestoken. Een vervele gevaarlijke situatie voor trokkenen en zeker een de aandacht heeft vaB Noord van de Leidse pig kunt ervan verzekerd tot op heden alles is ged deze brandstichter(s) houden. Zo zijn er onde re verschillende buui zoeken gehouden, getui hoord en signalemente trokken. Maar veiligheid en 1( heid is niet een zaak vai litie alleen. Dit heeft nie met beperkte budgettere ken, maar ook met het feit dat we niet overal tej tijd kunnen zijn. Daari» wij blij met initatieven gers, scholen, ondernei andere partners in vc die erop gericht zijn d leefbaar te houden. Het de Merenwijk is een vo waar burgers ons verd den helpen in het opsj onderzoek, bijvoorbeel het verfijnen van he ment van de dader(s) vertegenwoordiging vaii woners van de Karpers t rellenbuurt is nauw ove weest over de vorm zicht en hoe te hand verdachte omstandighei Berendsen conclude slotte in zijn opiniestul politie de verkeerde pril c stelt. Wij kunnen ver dat dit niet het geval prioriteiten worden san de gemeente, andere en niet in de laatste p burgers vastgesteld, die mee wil beslissen op de speciaal daarvi stemde buurtbijeenk Deze bijeenkomsten vooraf schriftelijk aa digd bij alle bewoners den Noord. Jan Gi t Teamchef Noord Poli c den-Voor 'r

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22