voorlezen Extra aandacht voor He grip van kinderen wordt vaak onderschat 'Capriccio': een bijzondere opera Cultuur Kunst Beatles in autobiografie: Lennon stapte als eerste op Rel om 'verminkte' film Serene Hepburn 'Dorresteijn schreef boek uit wraak' SDAG 5 SEPTEMBER 2000 Het Kinderboekenweekge schenk, gratis bij aankoop van 19,50 gulden aan kinderboeken, is geschreven door Sjoerd Kuy- per. De hoofdpersoon van 'Ei ber!' is het kikkerkind Dobber tje Swanebloem, dat haar vriendje Bies heldhaftig redt uit het nest van de ooievaar. On derweg komt ze verschillende wonderbaarlijke karakters te gen die haar de helpende hand bieden. De oplage is 330.000 exemplaren. Kuyper heeft 22 kinderboeken op zijn naam staan, waaronder bekroonde ti tels als 'Majesteit, Uw ontbijt', 'Robin en Suze', 'Het eiland Klaasje' en 'Robin en God'. Van zijn boek 'Het zakmes' werd een succesvolle film gemaakt. Tijdens de Kinderboeken week worden overal in het land activiteiten in boekwinkels en bibliotheken gehouden. Deze voor iedereen toegankelijke evenementen zijn terug te vin den op de internetsite www.kinderboekenweek.nl, net als de overige informatie over het tiendaagse evenement. Kraima verwacht dat zeker 85 procent van de 7200 basisscho len actief zal inhaken op de Kinderboekenweek. De ope ning is op woensdag 4 oktober in het Centraal Museum in Utrecht. Daar wordt die avond een tentoonstelling geopend, die geheel aan de wereldwijd succesvolle tekenaar en schrij ver Bfuna is gewijd. londen ap dat Lennon als eerste uit de band stapte, maar dat de breuk pas enkele maanden later be kend werd gemaakt - door Mc Cartney. Waar het voor McCart ney meteen duidelijk was dat het met The Beatles afgelopen was, meende Starr dat er 'altijd de mogelijkheid was dat wij konden doorgaan'. De bandleden praten ook openhartig over hun drugsge bruik en hun ervaringen als tie ners op de Reeperbahn in Hamburg. ,,In Hamburg ging een wereld voor ons open", zegt McCartney. ,,Wij gingen er als kinderen heen en wij kwa men terug als oude kinderen! „Het was een seks-shock", voegt hij eraan toe. Niet Paul McCartney, maar John Lennon stapte in 1970 als eerste uit The Beatles. Dat zeg gen McCartney, George Harri son en Ringo Starr in een auto biografie die in oktober in Groot-Brittannie en de Verenig de Staten verschijnt en waarvan gedeelten deze week in de Brit se Sunday Telegraph zijn gepu bliceerd. De drie ex-Beatles hebben zes jaar aan 'The Beatles Antho logy' gewerkt. Volgens de Sun day Telegraph hebben ze voor het boek 1200 foto's verzameld waarvan de meeste nog niet eerder zijn gepubliceerd. In het boek zeggen de drie muziek recensie aad van derven De Nederlandse Opera met 'Capriccio' van Richard Strauss. Muzikale leiding: Hartmut Haenchen. Regie; Andreas Ho- moki. Solisten, Nederlands Philharmo- nisch Orkest en Nederlands Kamerorkest. Bezocht: zaterdagavond, Amsterdam (Muziektheater). Herhalingen: 6, 8, 11, 14,17, 20, 24 en 27 september. Er zijn diverse redenen om Ri chard Strauss' 'Capriccio' een bijzondere opera te noemen. Net zoals er diverse redenen zijn om dit werk als een bijzon der elitaire opera te beschou wen. De hoofdpersonen maken zich immers vooral druk over een academische kwestie, na melijk de vraag wat belangrijker is: het woord of de muziek. Een theoretische probleem stelling, verpakt als een opera over opera, net als Strauss' 'Ari adne auf Naxos', dat meer de operapraktijk persifleert. Bo vendien is het een onderwerp, dat deze componist gedurende zijn hele, lange carrière heeft beziggehouden. 'Capriccio' is sinds 1978 niet meer in ons land opgevoerd. Veel zangers hebben moeite met de vocale stijl en de verbale overvloed van Strauss, die samen met de diri gent Clemens Krauss ook voor het libretto zorgde. Nu de Ne derlandse Opera na 22 jaar met een nieuwe productie is geko men valt er veel te bewonderen wat betreft sfeer, inlevingsver mogen en gedetailleerdheid. Dat geldt bovenal voor de diri gent Hartmut Haenchen, de re gisseur Andreas Homoki en de sopraan Angela Denoke, die als de gravin de hoofdpersoon is en tegelijk de muze, die alles wat in deze opera gebeurt in gang zet en inspireert. De opera is een indrukwek kende demonstratie van kennis en muzikale ambachtelijkheid. Tegelijk echter vertoont de mu ziek een ernstige vorm van bloedarmoede. In deze stroom van zoete, weke klanken rest niets van de kracht en de scherpte die Richard Strauss ooit bezat. De nieuwe enscenering haalt 'Capriccio' uit de sfeer van ou de, pronkerige aristocratie. Er staat een kolossaal, strak decor, waarop deels woorden, deels noten zijn aangebracht - in handschrift, als van een oud document - en waarin zich en kele deuren bevinden. Dat is al les. Het contrasteert scheip met de chique, wel aristocratische kostuums. De over het geheel genomen strakke regie van Homoki - die eerder bij de Nederlandse Ope ra voor een vlotte, fantasierijke 'Carmen' zorgde - is hier een daar versierd met kleine grap jes, die terecht het parodie-ka rakter van sommige fragmen ten doen uitkomen. Dat geldt voor het optreden van een 'Ita liaanse sopraan' (Eva Lind) en een 'Italiaanse tenor' (Donald Kaasch), die tussen al deze Duitse decadentie de eenvoudi ge, oprechte operakunst van hun land demonstreren, met alle clichés die er bij horen. Dit op- initiatief van de theaterdi recteur La Roche (prachtige creatie van de bas Hans Sotin), die al dat geredekavel van de met kunst bezig zijnde intellec tuelen maar niets vindt. Al deze rollen, plus die van Monsieur Taupe en de Haus- hofmeister, waarvoor de routi niers Waldemar Kmentt en Franz Mazura werden ge vraagd, komen uitstekend tot hun recht. Maar uiteindelijk komt het toch vooral aan op de gravin, die een vorstelijke char me en allure moet hebben. De Duitse sopraan Angela Denoke bezit beide kwaliteiten. Haar vocale prestatie bewoog zich tijdens de première bovendien op een constant hoog niveau. Hoeveel sopranen die zo'n par tij zingen doen dat voortdurend zuiver? utrecht cpd Op het Filmfestival van Vene tië is een politieke rel ontstaan rond de film 'Het Land Der Doden', van de Joegoslavische regisseur Zhivojin Pavlovic. Alle voorstellingen zijn afge last omdat de geselecteerde film door de Joegoslavische censuur zwaar blijkt te zijn verminkt. De cineast, die faam had verworven met films waarmee prijzen werden ge- wonnenop festivals van Ber lijn, overleed twee jaar gele den in de montage-fase van 'Het Land Der Doden'. De film behandelt een tragedie over een Sloveense familie die, na de Sloveense afschei ding van Joegoslavië, terecht komt in Belgrado en daar aan materiële en morele aftakeling ten prooi valt. Alberto Barbera, de direc teur van de Venetiaanse Mos tra, had eerder dit jaar de film gezien in een versie die vol gens Pavlovics instructies was gemonteerd. Barbera wilde de film presenteren als een hom mage aan de door hem be wonderde cineast. Het blijkt evenwel dat uit Belgrado een herziene versie is toegezon den waaruit alle politieke ver wijzingen zijn verdwenen en tal van scènes zijn veranderd. Om die reden heeft hij zich verplicht gezien 'Het Land Der Doden' van het programma te schrappen. Kinderboekenweek begint op 4 oktober Eind september krijgen 6500 peuterspeelzalen en kin derdagverblijven een informatiepakket over de Kinder boekenweek. Daarbij hoort een bon, waarmee bij de boekwinkel een gratis exemplaar van het Kinderboeken week-prentenboekje 'Ezelsoor' van Dick Bruna kan wor den opgehaald. Dit is onderdeel van een campagne waarmee de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) extra aandacht wil geven aan voorlezen, om te beginnen aan kinderen die nog niet zelf kunnen lezen. De 46ste editie van de Kinder boekenweek duurt van 4 tot en met 14 oktober en heeft als the ma 'Driftkikkers, feestvarkens en andere boekenhelden'. Om het voorlezen aan jonge kinde ren te stimuleren, werkt de CP NB samen met de Stichting Le zen. Die houdt in september en oktober een voorlichtingscam pagne om ouders en opvoeders te wijzen op het belang van voorlezen. Velen beseffen nog onvol doende hoe belangrijk dat is voor een voorspoedige emotio nele en sociale ontwikkeling van de jeugd. Aanleiding is een NIPO-onderzoek van vorig jaar, waaruit bleek dat ruim een der de van de kinderen tot en met 12 jaar nooit worden voorgele zen. Bij kinderen tussen 0 en 2 jaar was dat zelfs bijna de helft. „Dit seizoen zou wel eens de geschiedenis kunnen ingaan als het begin van een heus voor- leesoffensiefzei CPNB-direc- teur H. Kraima. Hij noemde in dit verband ook het 25-jarig ju bileum van 'Sesamstraat', dat later dit jaar „luisterrijk wordt gevierd door bekende Neder landers een gastrol als voorlezer aan te bieden." Het thema van dit jaar ver wijst naar de vele kinderboeken die worden bevolkt door opval lende, eigenzinnige hoofdper sonen als angsthazen, katte- koppen, snotapen, geluksvo gels, uilskuikens, sloddervossen en boekenwurmen. Kinderen lezen daar graag over omdat deze figuren dingen doen die ze zelf niet durven. Zij herkennen veelal meteen hun belevenissen en gevoelens. Dick Bruna geeft in 'Ezelsoor' op originele wijze inhoud aan het thema door de allerklein sten tegelijk de dubbele beteke nis te laten zien van woorden als 'brombeer' en 'feestvarken'. Het verschijnt in een oplage van 131.000 stuks. ise Jitske van Noorden debuteert met jeugdpoëzie ROPY VAN DER POLS oek voor volwassenen dat gji kinderboek veranderde, overkwam de Leidse ster Jitske van Noorden pseudoniem). Niet lang ze haar manuscript op de had gedaan, ontving ze et riefje van uitgeverij Queri st ze geïnteresseerd wa- |U i dat ze binnen tien dagen n laten weten of ze het ri uitgeven en hoe. Vooral te intrigeerde me. Eén dag at ze terugbelden, had ik leens door: ze wisten niet een boek voor de jeugd volwassenen van moes aken." Inmiddels ligt haar )undel 'De wolken de in de boekhandel. Ge- geacht voor twaalf jaar jiJUer. w roman waarover de 1 ster niet tevreden was, haar op het spoor van de Na die roman wilde ik Üemaal heel anders. Veel rder, veel lichter. Ik wist niet hoe." Een stapel 2 ceningen, ideetjes die wa- cj lijven liggen, bracht haar z 'uwe ideeën. vendien had ik veel ple- •eleefd aan het schrijven epaalde delen van die ro- En die gingen allemaal le hoofdpersoon als kind. ind, dat zich ontzettend )dt over het gebrek aan je bij haar ouders. Ze lijvoorbeeld een quiz met amilieleden waarbij ze al- Jitske van Noorden: „Ik heb de gedichten geschreven vanuit het perspectief van iemand die nog niet zoveel heeft meegemaakt." FOTO HIELCO KUIPERS lerlei vragen op de muren prikt: 'Als muren oren hadden, wat dan?' of 'Waar woont de inwen dige mens?'. Dat in combinatie met die aantekeningen, dat wil de ik." En dus ging Van Noorden aan de slag. Geheel vrijblijvend, puur voor de lol. „Het ging zo vanzelf, dat ik dacht: dit kan het niet zijn, dit gaat te gemakke lijk. Misschien wel een over blijfsel van een opvoeding waarin voortdurend benadrukt wordt dat je hard moet wer ken." Maar blijkbaar was dit het wél. De speelse, fantasierijke gedichten buitelden haar pen uit. „Ik heb ze geschreven van uit het perspectief van iemand die nog niet zoveel heeft gezien, nog niet zoveel heeft meege maakt en dingen op zijn eigen manier verklaart." Zoals het meisje of jongetje dat op haar tenen over'het strand loopt om het zand geen pijn te doen, het kind dat een plant aan het pla fond wil hebben of de ik-figuur die droomt van een optreden op televisie. Het zijn dit soort tafereeltjes waarvan 'De wolken de baas' bol staat, en waarbij Olivia Ettema passende illustra ties heeft gemaakt. Hoewel Van Noorden het boek met volwassen lezers in gedachten schreef, vond haar uitgeverij het bij uitstek een boek voor kinderen. Dat niet al le gedichten even eenvoudig zijn, hoeft volgens de schrijfster geen belemmering te zijn. „Kin deren worden wat dat betreft vaak onderschat", vindt ze. „Ik ken iémand die jarenlang theater voor kinderen heeft ge maakt. Soms zaten er dan vol wassenen in de zaal die allerlei kritiek hadden. Zo van, die en die scène, dat begrijpt geen en kel kind. En vervolgens bleken alle kinderen dat gewoon op te pikken, konden ze het prima volgen." En dan was er een tijd je terug nog een moeder met haar zoontje op bezoek, die een van haar gedichten onder ogen kreeg. „Die moeder snapte er niets van, maar haar zoontje kon zo uitleggen waar het over ging-" Maar wellicht dat de schrijf ster binnenkort haar lezers groep zelf ontmoet. Want voor lezen lijkt haar best leuk. „Ik heb vroeger in een bandje ge zongen, dus misschien kan ik er ook wel wat muziek bij maken. Dan wordt het een hele act." Ook de volwassen lezer zal het boek uiteindelijk ongetwij feld onder ogen krijgen. „Het is tegenwoordig onder volwasse nen een trend om dit soort boe ken aan elkaar cadeau te doen. Of ouders kopen het zoge naamd voor hun kind en gaan het ondertussen zelf zitten le zen." Wel betrapt Van Noorden zichzelf er soms op dat ze als vanzelf voor kinderen gaat zit ten schrijven. „Dan kijkt er zo'n inwendige recensent mee die zich afvraagt: is dit nu geschikt voor twaalfjarigen? Ik moet me zelf dan dwingen om er meteen achteraan te denken: dat doet helemaal niet ter zake, ik moet wel blijven opschrijven wat ik kwijt wil." Jitske van Noorden: De wolken de baas. (Querido). Madison De legendarische filmactrice Katharine'Hepburn als serene, romantische superster. De foto komt uit de enorme collectie van het Wisconsin Center for Film and Theater Research van de universiteit van Wisconsin in Madison. Hier worden ongeveer 2 miljoen foto's uit de theater- en filmwereld bewaard. De foto's van Hepburn laten haar ontwikkling zien in de filmstudio's van een romantische meisje tot de sterke onafhankelijke vrouw die ze uiteindelijk werd. ap photo wisconsin center for film&theater research Hü amsterdam «anp De ex-vrouw van Hans Dorre steijn heeft maandag in kort ge ding voor de president van de rechtbank in Amsterdam een verbod geëist van het boek 'Fi nale Kwijting' van de cabare tier. Volgens haar betreft het een afrekening die slechts uit wraak is geschreven. De vrouw vreest dat publica tie psychische gevolgen heeft voor de twee kinderen (16 en 18 jaar) die zij met Dorresteijn heeft. In het boek komt de scheiding uitgebreid aan de or de. Ook het feit dat de vrouw la ter is hertrouwd met Dorre- steijns beste vriend komt aan bod. Volgens advocaat J. Schaap van de vrouw zijn alle personen duidelijk herkenbaar. Privé-za- ken die familieleden niet van el kaar wisten, worden geopen baard. Daarnaast zijn veel din gen niet waar, aldus de advo caat. Ze erkent dat de schrijver recht heeft op vrije meningsui ting, maar dat mag volgens haar niet ten koste gaan van het recht op bescherming van de persoonlijke levenssfeer van haar cliënt. Dorresteijns raadsman G. Kemper meent echter dat niet zozeer het recht op vrije me ningsuiting in het geding is, als wel het recht op zelfexpressie. Volgens de raadsman zijn het persoonlijk leven en werk van Dorresteijn als schrijver en ca baretier nauw verweven. Als het boek verboden wordt, kan Dor- restijn*niet meer voldoen aan zijn eerste levenbehoefte: schrijven. Auteur en uitgever De Arbei derspers erkenden dat het een autobiografische roman betreft. Volgens Kemper is het slechts fictie. Dorresteijn zei bereid te zijn aan het boek de medede ling toe te voegen dat elke gelij kenis van de romanfiguren met de werkelijkheid op louter toe val berust. Ook overweegt hij een aantal bijzondere kwetsen de passages te schrappen. jrg« Niet alleen Leiden, maar ook Tilburg wil de Japanse oi uur verspreiden. Het Nederlands Textielmuseum in Tilburg it van 9 september tot 7 januari de tentoonstelling 'Kimo- van een adelijke dame; Japan 1870-1945.' De tentoonstel- bestaat uit veertig kimono's, twaalf haori's (jassen), zeven- ïit obi's (ceintuurs) en drie kinderensembles. Het museum ge dt ook workshops: zo wordt op 3, 4 em 5 november de de iei kshop 'Kimono's maken' gegeven. Ook andere musea in Til- l doen mee aan de Japanweek. In Scryption is de Japanse w igrafie-tentoonstelling 'Karakters in Beeld' te zien, in het id irdbrabants Natuurmuseum 'Landschap Dierbaar Ding' nt n De Pont 'Hedendaagse fotografie uit JapanJ. foto pr lekenprijs voor Dikkie Dik imono's in Tilburg en» Wie had dat nu gedacht? Jet Boeke, tekenares van de al- bekende verhalen van de rode Sesamstraatkater Dikkie Dik, 0 ring gisteren in de Openbare Bibliotheek van Emmen voor erste keer een prijs. Nog nooit eerder werd op deze manier 1 rdering aan haai' werk gegeven. Jet Boeke kreeg de prijs voor jbeste peuterboek, de Kiekeboekprijs2000, voor haar boek ar is Dikkie Dik?'. Boeke zei 'zeer vereerd' te zijn. „Dit is de eerste prijs die ik krijg. Mensen gaan ervan uit dat ik bela- ben onder de prijzen, maar dat is niet gebeurd. Misschien it dat doordat Dikkie Dik eerst op televisie te zien was en een paar jaar later in boekvorm verscheen. Joordenaar van Lennon mogelijk vrij ny» De man die in 1980 ex-Beatle John Lennon voor diens re artement in New York doodschoot komt mogelijk in decem- vrijMark David Chapman zal ergens in oktober in de Atti- ;evangenis worden gehoord door de raad die over eventuele ndiging van de straf moet beslissen. Chapman werd voor de >rd op Lennon veroordeeld tot een levenslange gevangenis- "met een minimum van 20 jaar. In de gevangenis heeft de 'j, i5-jarige Chapman zich niet misdragen. Ook heeft hij spijt ïigd. Lennons weduwe Yoko Ono wil voor de reclasserings- tegen de vrijlating van Chapman pleiten. iminatie Rowling voor publieksprijs 'erdam Het boek van J.K. Rowling 'Harry Potter de ge mene van Azkaban' is genomineerd voor de Trouw Publieks- (15.000 gulden en een beeldje van Jeroen Henneman). An ti genomindeerden zijn: Thomans Rosenboom met 'Publieke ^cen', Karei Glastra van Loon met 'De Passievrucht', Geert met 'De eeuw van mijn vader', Nicci French met 'Bezeten mij' en John Grisham met 'De broederschap'. Van 16 okto- 28 oktober kunnen lezers in boekwinkels en bibliotheken giecursus Jeugdtheater Ins Blau n_i Naast drama, zang en dans wordt in de Leidse jeugdthe- jchool Ins Blau dit jaar ook een cursus regie gegeven. Tij- deze cursus kunnen de jongeren leren hoe het regisseren erkelijk aan toe gaat. Vanaf 16 september beginnen de nieu- :ursussen in het kunstcentrum Haagweg 4 in Leiden. Jnfor- ie: telefoon: 071-5144614.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21