Speciale hulp voor probleemjeugt Afscheid van Rijnshurgs kerkgebouw Een megafietstocht van Amsterdam naar Peking Duin Bollenstreek Ondernemers Katwijk geven strijd tegen bordeel nog niet op Werkstraf en boete vc mishandeling ex-vrier Neem een proefabonnement WEKEN VOOR 4X00 BEL 071-5128030 DINSDAG 5 SEPTEMBER 2000 Nekklachten na aanrijding voorhout Een 40-jarige automobiliste uit Sassenheim is gis termiddag met nekklachten naar het LUMC overgebracht, na- dal ze op de 's-Gravendamseweg in Voorhout was aangereden. Een 47-jarige Noordwijkse merkte volgens de politie te laat op dat de Sassenheimse remde en reed vervolgens tegen haar aan. Daarbij liep de Sassenheimse nekklachten op. Fietser gewond na botsing met auto voorhout Op de Teylingerlaan in Voorhout is een 28-jarige fietser uit Noordwijkerhout gistermiddag bij een botsing met een auto aan zijn hoofd gewond geraakt. Hij is voor behande ling van zijn verwondingen overgebracht naar het LUMC. De man werd tijdens het oversteken door een 45-jarige Noorwijker- houter geschept. Kleintje Pils gaat naar Sydney sassenheim Het pretorkest Kleintje Pils uit Sassenheim gaat tij dens de Olympische Spelen in Sydney de Nederlandse sporters muzikaal ondersteunen. De trip wordt gemaakt op uitnodiging van de consul generaal Ed Reitsma in Sydney. Kleintje Pils staat bekend als het Oranjeorkest van Nederland, dat schaatswed strijden, voetbalkampioenschappen en andere internationale evenementen opluistert. De Spelen beginnen over twee weken. Bibliothecaris Heijligers onderscheiden voorhout De 59-jarige A. Heijligers uit Voorhout is gistermid dag bij de opening van het Academisch jaar van de universiteit van Amsterdam benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Heijligers is sinds 1982 hoofd van de sector Ver werving en Ontsluiting (voorheen Catalogisering) en onder-bi bliothecaris van de Amsterdamse Universiteitsbibliotheek. De onderscheiding is hem uitgereikt door minister Hermans van onderwijs, cultuur en wetenschappen. katwuk dorine van resteren Katwijkse ondernemers geven de strijd tegen de mogelijke komst van een bordeel aan de Ambachtsweg op industrieter rein 't Heen niet op. Dat kon digde voorzitter Peter Ouwe hand gisteren aan tijdens de eerste bijeenkomst van de Kat wijkse Vereniging voor Indu strie en Handel (KV1H) van het nieuwe seizoen. Ouwehand liet de aanwezige burgemeester Van Wouwe en de kersverse wethouder van ruimtelijke or dening A. van der Plas (CDA) weten dat zij volgende week een 'briefje' tegemoet kunnen zien. De KV1H reageerde hiermee op het besluit van de Katwijkse gemeenteraad om de Am bachtsweg, en met name het gedeelte tussen de Zeilma kerstraat en de Lageweg op 't Heen, als mogelijke vestigings locatie voor een seksclub aan te wijzen. De ondernemers had den al voor de besluitvorming bezwaar gemaakt tegen het voorstel. De raad sloeg hun protesten echter in de wind. De beslissing van de gemeen teraad heeft tot onrust bij de KVIH geleid. ,,De bedrijven die gevestigd zijn in 't Heen, onder vinden natuurlijk schade van een bordeel naast hun deur", sprak Ouwehand. „Wij komen op voor de belangen van die ondernemingen en daarom doen wij ons uiterste best om een bordeel van het bedrijven terrein te weren." Volgens het bestuur van de KVIH en ruim driehonderd van haar leden heeft een bordeel op een regionaal bedrijventerrein als 't Heen niets te zoeken. „Be drijven met een regionale, na tionale en internationale uit straling worden hiermee in hun eer en goede naam aangetast, 't Heen krijgt op deze manier een zeer negatief stempel opge plakt." Eerder stelde de KVIH de ge meente een schadeclaim van vele miljoenen in het vooruit zicht als er aan de Ambachts weg een bordeel komt. runsburg peter van egmond Rijnsburg telt één kerkgebouw minder. Gisteren maakten slo pers een begin met de afbraak van het godshuis waar gelovi gen van alle gezindten - van ka tholiek tot baptist - samenkwa men om de rustdag te vieren. Elke zomer weer, zondag na zondag. Het is de kerk die de fiere naam 'Prinsenhof draagt, en die op camping Koningshof te vinden is. 'Kerk' is eigenlijk een groot woord. Het is de recreatiezaal van camping Koningshof. De plaats waar kinderen jarenlang knutselden en volwassenen kaartten. En waar elke zondag ochtend een campingdienst werd gehouden. Bij mooi weer buiten op het gras, bij regen binnen. Die diensten zijn uitgegroeid tot een begrip in Rijnsburg. Op warme dagen kwam al gauw een slordige tweehonderd man uit het dorp, om te luisteren naar een hagepreek onder de bomen. De Prinsenhof - 46 jaar geleden gebouwd als kippen hok en later omgedoopt tot re creatiezaal - groeide uit tot Rijnsburgs 'achtste kerkge bouw'. Samen met het naastge legen grasveld, uiteraard. Eigenlijk was de naam 'Prin senhof de laatste jaren veel te koninklijk. Het was een verval len houten schuur met asbest- golfplaten op het dak. Grauwe betonvloer, kapotte klapraam- pjes, dikke laag mos op het dak. En een deuropening, zo laag dat menig voorhoofd er kennis mee maakte. Logisch dat camping-eige naar Flip Kromhout de Prinsen hof laat slopen. Er komt een gloednieuw recreatiegebouw voor in de plaats, met overdekt zwembad. Toch brengt het afscheid me lancholie met zich mee. Vaste bewoners van de camping, die er de zomer doorbrengen, ma ken foto's nu het nog kan. De lottocommissie hield zaterdag een groot, nostalgisch af scheidsfeest. Met polonaise en karaoke. Het sloopafval is populair. Terwijl de slopers bezig zijn met asbest verwijderen, weet Leen Onderwater de luchtaf- voerpijp van de Prinsenhof te bemachtigen. Die past mooi op zijn buitenkacheltje. 'Opa Leen' verblijft al dertig jaar lang elke zomer op Koningshof. „Die be tonvloer hebben wij camping- gasten er nog in gelegd. D'r stond toen nog niet één boom omheen, alleen maar paaltjes." Wim van Egmond, de terrein beheerder van Koningshof, heeft geen hartzeer van de sloop. „Natuurlijk. Het doet je wel wat, want je werk ligt hier. De 'maanman- netjes' van het speciale as- bestteam ver wijderen de golfplaten van de Prinsenhof. De asbestpla- ten bleven heel, en lever den dus wei nig gevaar op. Door het re genachtige weer was het helemaal vei lig werken: eventueel stof sloeg meteen neer. foto dick hocewoninc Maar nu de bomen zijn gekapt, zie je wat een oud gebouw het was. 't Was echt niks meer. Er was niet tegen te schilderen. Het dak zakte door, bij de bar zakte je van ellende door de vloer. We krijgen er wat moois voor terug. Het wordt hier vol gend jaar een heel andere cam- ping." Ook voor het Evange team, dat namens de he de en de gereformeerde campingdiensten orga wordt alles anders. De p re buitenluchtdienstel voorgoed verleden tijd, de nieuwe recreatiezai van een grasveldje is vo Campingbaas Kromhou wel gedacht aan het '1 (afkorting in de volksmo nieuwe recreatiezaal kr wanden met veel glas. die deuren die je opt schuiven op een warme Niettemin gaat met di luchtdiensten 'iets uniek regio verloren', meent ter Anne Post van het Ev satieteam. Er is een alti geopperd: het grasveld visvijver, helemaal acl op de camping. Maar geen doen om daar alle heen te sjouwen, dus zot een in het gras moete zitten. Of dit idee het nog onzeker. Hoe dan ook zal het Rijnsburgse bezoekers teruglopen. Dat is ja vindt Post. De dorpeling nodig in de dienst, omd volle zaal ook camping trekt. Aan de andere ben de horden fietsen r< Prinsenhof nogal eens !f klachten gezorgd. Vooi u zonnige en dus drukke En dat wordt ook minder Post: „We hebben hit beleefd, veel goede dingt De Prinsenhof is de mei k sproken kippenschuur g Rijnsburg. misschien w g Nederland. Maar uiteind >r het maar een instrument n boodschap blijft hetzelfd Jongeren uit de Duin- en Bollenstreek die dreigen te ont sporen, krijgen speciale begeleiding. Deze jongeren, in de leeftijd tot 23 jaar, hebben allerlei problemen: van ge brekkige sociale vaardigheden, financiële moeilijkheden, slechte scholingen tot en met problemen met huisves ting en gezondheid. Ook hebben deze jongeren al hun eerste schreden naar justitie achter de rug. voorhout annette van der elst Het nieuwe project geeft indivi duele hulp, waarbij de hulpver lener adviseert, begeleidt en meehelpt te zoeken naar oplos singen voor de diverse moeilijk heden. Het doel is de proble men zo snel mogelijk op te los sen en te voorkomen dat de jongeren verder van het rechte pad afraken. Het project is bedoeld voor de hele Duin-en Bollenstreek en wordt uitgevoerd door een nog op te zetten organisatie, die zal vallen onder Algemeen maatschappelijk Werk en bu reau Jeugdzorg. Verdere deel nemers aan het project zijn de gemeenten, de provincie Zuid- Holland en - als het ministerie van justitie over de brug komt met een subsidiebedrag - Re classering Nederland. Na drie jaar wordt het project geëvalu eerd. Naar schatting komen in de Duin- en Bollenstreek zo'n zes tig jongeren in aanmerking voor het project. De kosten be dragen in totaai 272.000 gulden. De rijksoverheid financiert hiervan de helft, de rest komt voor rekening van de Duin- en Bollenstreekgemeenten. In Voorhout werd het project gisteravond besproken tijdens de vergadering van de commis sie welzijn. Voorhout heeft vier jongeren die in aanmerking ko men voor het driejarige project. Daarvoor moet het gemeente bestuur tien mille betalen. Al leen de commissieleden Daey Ouwens (Voorhouts Belang) en Nieuwenhuizen (WD) zagen er weinig heil in. Daey Ouwens merkte op dat vooral opvoeding door de ouders van deze kinde ren ontsporing kan voorkomen en hij verzette zich tegen de toenemende tendens om op voeding over te laten aan der den. „Als ouders hun kinderen niet opvoeden, kan je verzin nen wat je wilt, het helpt geen zier." Daey Ouwens pleitte er verder voor om al na één jaar, in plaats van drie, te bekijken of het project effect sorteert. Volgens Nieuwenhuizen zijn er al voldoende instanties die aan dergelijke jongeren hulp bieden en is er geen gebrek aan weer een nieuw project. „En wat gebeurt er na drie jaar, heb ben we dan weer een stichting met een enorme schuldenlast", vroeg ze sceptisch met verwij zing naar het debacle var ting Werkkring. Aanvankelijk stemde Beelen (Gemeentebelang gen het voorstel, dat 10 'hoop flauwekul' noemd houder Van Steijn wees op de noodzaak van prea „De jeugdcriminaliteit stv leeftijd van jeugdige deliie ten daalt en hun acties 1 harder. Wij kiezen voor tie. En voor het bedrag er aan uitgeven, is snel if: nield." Dit overtuigde „Gooi dat geld er maar aan, en laten ze maar aa en", besloot hij. Tips rubriek: 071-5356451 Van een prestatie willen ze niets weten. Goed, ze heb ben een aardig eindje gefietst. 23.000 kilometer om precies te zijn, dwars door Europa en Azië tot aan Peking. Veertien maan den duurde de tocht. „Maar dat hebben we zelf graag gewild. Op de fiets heb je alle vrijheid. Je kunt gaan en staan waar je wilt en je maakt makkelijk con tact met de bevolking." Arnoud (32) en Mervin Frumeau (27) blijven bescheiden over hun megafietstocht. De hybrides staan bemodderd in de Noordwijkse tuin. De rik- sja-toetertjes op het stuur zit ten er niet voor de sier, beves tigt Mervin. „Nee, die hebben we hard nodig gehad. In India vooral. Daar toetert alles en ie dereen in het verkeer en dan kun je maar beter meedoen, want het recht van de sterkste geldt. De Indiërs vonden het trouwens prachtig dat we vro lijk meetoeterden en net zoveel herrie produceerden als de au to's. Bijkomend voordeel was dat iedereen zo druk was met naar ons kijken en terugtoete ren, dat ze minder tijd hadden om dingen van onze fietsen te slopen als we even niet oplet ten." Tot opluchting van hun ouders en zus Caroline, zitten de jon gens inmiddels een dag heel huids op de bank in het ouder lijk huis in Noordwijk. Tot het tweetal dringt nog maar lang zaam het besef door dat het nu toch echt afgelopen is met hun fietsavonturen en ze straks weer aan de slag moeten in Amsterdam. Arnoud is micro meteoroloog, Mervin structu reel geoloog. „Dat heb ik vooral de laatste maanden echt ge mist, de activiteiten op mijn vakgebied", aldus wetenschap per Arnoud. Oefentochten op bescheidener schaal en een jaar aan voorbe reiding ging aan de reis vooraf. De meeste visa regelden ze on derweg en ook de routes stip pelden ze ter plekke uit. Be langrijk was het opstellen van een goede tijdplanning, in ver band met het weer in de ver schillende landen. En het bij de hand hebben van belangrijke telefoonnummers, zoals de am bassades. Zelfs de privé-num- mers van de ambassadeurs hadden ze bij zich. Arnoud: „Maar niet nodig ge had, gelukkig." De fietsen wa ren met extra spaken in de ach terwielen versterkt om voldoen de draagkracht te hebben voor alle spullen die in zes tassen per fiets meemoesten. Tent - 'wild-kamperen is de handigste en goedkoopste manier van overnachten onderweg' - slaap zakken, kookspullen, kaartma teriaal, EHBO-set en medicij nen voor het geval dat, waterfil ter, muskietennetten, weinig kleren, maar wel veel reserve materialen voor de fietsen en natuurlijk een voorraadje voed sel in blik: het moest allemaal mee. De Dam in Amsterdam was het vertrekpunt. Via Duitsland. Tsjechië, Slowakije. Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Turkije, Iran. India, Nepal naar China. „Wat ik het mooiste land vond om doorheen te trekken?" Mer vin hoeft er nauwelijks over na te denken. „India." En zijn Arnoud (rechts) en Mervin Frumeau met hun fietsen, uitgerust met riksja-toetertjes: „Die hebben we hard nodig gehad. In India toetert alles en iedereen in het verkeer. En dan kun je maar beter meedoen, want het recht van de sterkste geldt. foto dick hocewoninc broer vult aan: „Iedereen denkt altijd maar dat China zo'n intri gerend land is, maar dat vond ik dus absoluut niet. Wat cul tuur betreft al helemaal niet. De Chinezen zelf geven er niets om. Ze proberen te leven zoals in Amerika. Wel is de natuur die China heeft erg mooi." In China zaten de broers negen uur lang vast in een politiebu reau. De aanleiding was een ru zietje bij een museum. De Ne derlanders wilden toegangs kaartjes kopen. Maar die kregen ze niet. Mervin: „De vrouw ach ter het loketje wilde ze niet aan ons verkopen. Ze sloeg met haar hand naar ons. zoals je een lastige vlieg wegjaagt en ik maar vasthouden dat ik kaartjes wilde. Ze sloot het gaasje van haar luikje, maar deed het wel steeds een klein stukje open om aan een Chinees een kaartje te verkopen. Ik ergerde me daar mateloos aan en gaf een tikje tegen het gaas aan." De rel ein digde op het politiebureau waar ze uiteindelijk een boete moes ten betalen. Het was een van de weinige na re ervaringen die ze op hun reis ondervonden. Afgezien dan af en toe het gevoel opgelicht te zijn door straatverkopers en de diefstal van de paspoorten in Bulgarije. En dan was er nog de tegenvaller dat fietsen door Pa kistan niet kon, vanwege een staatsgreep. Dat laatste dwong de Noordwijkers om vanuit het Iraanse Shiraz het vliegtuig naar Bombay te pakken. Het duo raakt niet uitgepraat. Ze vertellen over gehotsebots over 'dirt roads', over de kapot te fietsvelg die Mervin als trofee mee teruggenomen heeft, over de vele contacten met andere fietsers onderweg, over inspan nende beklimmingen van hoge bergruggen, met zware hoofd pijn als gevolg daarvan en van het hoogteverschil. En over de, achteraf niet ongevaarlijke, 'junglewalk' in een Nepalees natuurpark, die ze samen met hun ouders maakten. Die wa ren hen daar voor een korte va kantie komen opzoeken. „Gelukkig zijn we ze niet tegen gekomen, maar tijgers, neus hoorns en beren komen daar voor, hoorden we later. De spo ren van neushoorns waren ook overal te zien", huivert hun moeder bij de gedachte aan wat er had kunnen gebeuren. MARUKE DEN HOLLANDER den haag/hillegom persbureau cerberus De vriendin (26) van een 37-ja- rige Hillegommer die wegens mishandeling terecht stond bij het gerechtshof in Den Haag kwam gisteren als getuige een goed woordje doen voor haar vriend. De Hillegommer was in beroep gegaan tegen het vonnis van de Haagse politierechter. Die had hem zes weken cel, waarvan drie weken voorwaar delijk opgelegd omdat hij de ex- vriend van zijn vriendin had af getuigd. De verdachte vond die straf te zwaar. Hij had zijn ver haal niet goed kwijt gekund bij de politierechter en was naar het hof gegaan om de omstan digheden nog eens goed uit te leggen. Er ging een hele geschiede nis aan vooraf', zo begon de Hillegommer. Zijn vriendin had vroeger een relatie met een jon gen die haar, nadat het uitging, bleef achtervolgen. Soms letter lijk, zoals op de dag waarover het gisteren allemaal ging. De autobanden van de ex-vriend waren lekgestoken en volgens de ex-vriend had de verdachte dat gedaan. Op de bewuste dag, 12 juli vorig jaar, was di gommer hem achtern; den. Het kwam tot een partij waarbij de ex-wie onderspit moest delven, een gekneusde oogkas gekneusde milt op. De wiendin kwam j mee naar de zitting om uit leggen dat haar wie de bedoeling had de e> kaar te slaan op het n dat hij de achtervolging We wilden hem aan! dat hij ons niet meer mo gen, we werden er maar het liep uit de hani gens de wiendin was h juist de ex geweest d vechten was begonnen waren uitgestapt. Hofaanklaagster Van bleef echter van mening aan het slachtoffer toegf te letsel voor rekening van de verdachte. Lette figuurlijk. Ze eiste dat dachte 1.250 gulden a slachtoffer zou moet bet dat hij tachtig uur onb arbeid 'ten algemene nul i moet verrichten, een w dus. Het hof doet op 18 sep uitspraak. Eerste paal scholen Voorhi De eerste paal voor het school- verzamelgebouw Hoogh Teijlingen in Voorhout gaat de tweede week van oktober de grond in. Dit zei wethouder Van Steijn (Voorhouts Belang) gis teravond tijdens een vergade ring van de commissie welzijn. In het verzamelgebouw komen drie scholen - de Achtbaan, de Regenboog en de Antonius- school - ruimten voor dagbe steding van de Willem van den Berghstichting, het kim verblijf De Bolderberg, e voor wijkactiviteiten en gen. De totstandkomifc het pand heeft al heel v ten in de aarde gehad, de kosten (17 miljoen aanzienlijk hoger dan g de overschrijding b 1 ruim vijf miljoen gulden bouw is met ruim een 1 vertraagd, waardoor de pas halverwege het scl 2001/2002 het gebouw betrekken. PRINSENHOF

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20