Vliet wijk krijgt kinderdagverblijf }LiaxI£ oc /zo f Lk Veel minder bewoners in asielzoekerscentrum ïjlofflants Huys in deze vorm haalt volgende lustmm niet' KLEINE PRIJZEN Regio Burgemeester van de Rijndijk Van den Muijsenberg wil onkreukbaar boegbeeld zijn Prijsvergelijking op web zint Texaco Leiderdorp niet poeddebat Leiderdorp over tunnelbak )AG 5 SEPTEMBER 2000 Ton van der Heijden: 1925-2000 Else van Dijk was de afgelopen maanden loco-burgemeester. Gisteren droeg ze de ambtsketen over aan Her man van den Muijsenberg. foto henk bouwman Zijn ervaring op het gebied van verkeer- en vervoer wil Herman van den Muijsenberg gebruiken om de Wassenaarse problemen met het doorgaande en het sluipverkeer 'nog pregnanter op de agenda te krijgen bij col lega-overheden en instanties'. De nieuwe burgemeester van Wassenaar kondigde dat gister middag aan bij zijn installatie in raadhuis De Paauw. Van inves teringen in nieuwe wegen en verbetering van het openbaar vervoer verwacht de WD'er meer heil dan van rekeningrij den. „De verkeersproblematiek wordt mijns inziens niet opge lost door een woud van meer dan vijftien tolpoorten rond Den Haag. Met dit uitgestrekte tolbos worden juist meer pro blemen gecreëerd." Van den Muijsenberg, als wethouder in Rotterdam ver antwoordelijk voor de bouw van de Erasmusbrug, bena drukte in zijn toespraak dat hij in Wassenaar ook een bruggen bouwer wil zijn, maar dan in een ander opzicht. „Door de brug te slaan naar de eigen bur gers, naar de gemeenteraad en naar iedereen bij wie het Was senaarse belang aan de orde is." Een burgemeester hoort een 'onkreukbaar boegbeeld van de lokale democratie' te zijn, vindt Van den Muijsenberg. Dat kan in zijn ogen alleen als burge meesters worden benoemd en niet worden gekozen. „Een be noemde burgemeester staat bo ven de partijen. Een gekozen burgemeester móet welhaast gaan voor het individuele poli tieke gewin." Dat vliegkamp Valkenburg behouden moet blijven, spreekt voor de nieuwe burgemeester voor zich. „Een bouwlocatie hier zou forse inbreuk maken op de rijksbufferzone Den Haag - Leiden. De natuurwaarden in dit gebied zijn dermate groot dat zelfs milieuorganisaties pleiten voor behoud van het vliegkamp." Met het oog op het behoud van de zelfstandigheid van Wassenaar, wees Van den Muij senberg ook op de noodzaak van verdergaande samenwer king met de Duin- en Bollen streek en Leiden. Tot dusver oriënteert het bestuur zich met name op Den Haag. De nieuwe burgemeester wil zich met 'vol le kracht' inzetten voor het be houd van de zelfstandige posi tie tussen 'twee oprukkende re gio's'. Voorschoten steekt miljoen in uitbreiding kinderopvang Voorschoten zet voor ongeveer 1,1 miljoen gulden een nieuw kinderdagverblijf neer in de Vlietwijk. Naast de speelzalen Pippeloen en Ollebolleke aan de Professor Van der Waalslaan komt een gebouw met ruimte voor 36 kinderen. Het gaat om kinderen tot en met 4 jaar. trum dat de CSKV in maart kan betrekken in het voormalige Vlietlandcollege aan de Van Beethovenlaan en de ruimte voor kinderopvang waarover de stichting kan beschikken in de nieuwe wijk Starrenburg en/of de Adegeestzaal, een gymnas tieklokaal. Het kinderdagverblijf aan de Van der Waalslaan is hard no dig voor de opvang, van twee groepen die nu in het verzor gingshuis Adegeest zitten. Daar moet de CSKV op 1 juni 2001 plaatsmaken voor de Zorggroep Horst en Vlietstreek. Atsma: „Gezien de grote vraag naar kinderopvang is de ruimte voor een derde groep zeker geen luxe." VOORSCHOTEN «JAN PREENEN De Centrale Stichting Kinder opvang Voorschoten (CSKV) is bijzonder tevreden over deze uitbreiding. „Perfect", aldus di recteur W. Atsma. „We zoeken al een hele tijd naar een oplos sing voor onze problemen en hebben die nu eindelijk gevon den. In een wijk waar op dit moment nog geen kinderop vang is. We kunnen nauw sa menwerken met de Stichting Kinderspeelzalen en er blijft nog genoeg speelruimte over. Voor de kinderen bij ons, maar ook voor de andere kinderen in de wijk." Het nieuwe kinderdagverblijf staat los van het nieuwe een- Na realisering van de peuter- speelaccommodatie in Starren- burg kan bovendien nog eens een van de bestaande peuter- speelgroepen in de Vlietwijk worden omgevormd tot een vierde groep voor de kinderop vang. „Al eerder is de voorkeur uitgesproken om te komen tot nauwe samenwerking tussen de CSKV en de SKV. Op deze ma nier ontstaat die samenwer king, waarbij de partijen ge bruik kunnen maken van el- kaars faciliteiten en expertise", schrijven burgemeester en wet houders in een voorstel aan de commissie welzijn die zich op 21 september over het plan moet uitspreken. Van het bedrag van 1,1 mil joen gulden is één miljoen no dig voor het gebouw en 50.000 a 100.000 gulden voor groen en parkeervoorzieningen. De CSKV betaalt een kostendek kende huur, die nog moet wor den vastgesteld. LEIDERDORP' ERIC WENT Het Leiderdorpse asielzoekers centrum (AZC) bij Driegaten- brug krijgt voorlopig niet meer dan 500 bewoners. Dat is zo'n 200 minder dan afgesproken. De reden daarvoor is, dat de politieformatie nog niet op sterkte is. In afwachting daar van heeft Leiderdorp besloten het aantal bewoners tijdelijk te beperken. Een tegenvaller, vindt E. van 't Hart van de Cen trale Opvang voor Asielzoekers (COA). „Als dit lang duurt, leidt dit ergens anders in de organi satie tot knelpunten." Gisteren zijn de eerste 50 asielzoekers aangekomen op het AZC in Leiderdorp. Daar komen er per week gemiddeld zo'n 200 bij. Tot een maximum van 500, voorlopig. „In overleg met de korpsbeheerder is afge sproken de invulling van extra politieformatie gelijk op te laten lopen met de instroom van de asielzoekers", verklaart wet houder Molkenboer. „De poli tie heeft daarvoor meer tijd no dig." Hij verwacht dat het 'een kwestie van weken' is, voordat de formatie definitief rond is. Daarna kan ook het aantal asielzoekers omhoog naar het maximum van 700. De bewoners van het tijdelij ke centrum in Leiderdorp zijn allemaal afkomstig van opvang centra elders in Nederland. In Leiderdorp delen ze een kamer met drie andere bewoners. Be halve een bed, een kast en een stoel, hebben ze gezamenlijk de beschikking over een koelkast en een televisie. Op het centrum is officieel plek voor 712 asielzoekers, maar dat aantal wordt vermoe delijk niet gehaald. Dat komt omdat een aantal plaatsen vrij moet blijven voor noodgeval len, zoals voor ziekte of beval ling. Het centrum blijft ander half jaar bij Driegatenbrug staan, met de mogelijkheid van verlenging van nog eens een half jaar. Op woensdag 13 de cember is er een inloopavond. Dan krijgen omwonenden de mogelijkheid een kijkje te ne men op het centrum. ens lijk zou je in een dorp als '*:ei rwoude helemaal geen a ?ke partijen moeten heb- ^apabele mensen zou je de burgerij moeten Be en en de 'zaak' moeten besturen. Die opvallende ïspi aak deed Ton van der ran en in 1990 bij zijn af- ou\ j als wethouder van het rde n Zoeterwoude. De Zoe- iudenaar, die afgelopen ,g op 74-jarige leeftijd ?ed, zag in die ongebon- eid grote voordelen. „Je lan helemaal bezig voor een- te hoe- •tten. In seni le ven het op nanier rima." ijk kwam de con- dat je o'n stel lis de- aat he- Sde s* jk niet jpe voeten Zelf was lop ac- het verenigingsleven lij bijna als vanzelfspre- 1976 werd gevraagd )or het CDA (bloedgroep in de raad te gaan zitten, tar later werd hij wethou- lanciën, ruimtelijke or- g en economische za- Vaar als verenigingsman ïtrc I politicus bleef hij zich en voor het sociaal-cul- werk. Vooral in Zoeter- e-Rijndijk. Daar stond de basis van het multi- ionele centrum De Een- >oi. Daar ook richtte hij misvereniging op, was orzitter van de sportver- ïg Meerburg, penning ter van het kerkbestuur eelde hij een grote rol bij twikkeling van de Ber- ijisschool. activiteiten leverden I* liet alleen de eremedail- ,oud, verbonden aan de van Oranje Nassau op, ook de titel 'Burgemees- n de Rijndijk'. Voorzitter Bob Beskers: „Hij heeft ont zettend veel voor de Rijndijk gedaan. Hij was de grote ani mator achter tal van initiatie ven, waarbij zijn enorme inzet en grote betrokkenheid opvie- De opvolger van Van der Heij den, Rob Hogenelst, beaamt dat. „Hij heeft altijd heel hard voor de gemeenschap ge werkt. Hij had oog voor de mens. Politiek, kerkelijk en sportief. Hij heeft het hele voorzieningenniveau aan de Rijndijk opgekrikt. Zoeterwou- de-Rijndijk was altijd een beetje een achtergeble ven gebied." Evenals Bes kers benadrukt Hogenelst ech ter dat Van der Heijden wel degelijk ook zijn verdien sten heeft ge had voor 'heel Zoeterwoude'. Of zoals oud burgemeester Anton Houdijk opmerkt. „Hij was bezig met van alles op sociaal-cultureel gebied in Zoeterwoude. Hij was sociaal en zeer betrokken." Zo werkte Van der Heijden ook mee aan het totstandkomen van de Klaverhal in het Dorp. En hij zette zich altijd in voor de zelf standigheid van Zoeterwoude onder het motto 'houd het dorp groen'. „Het zou een ramp zijn als Zoeterwoude één grote steenmassa zou worden. Ingeklemd tussen Leiden en Zoetermeer ben je dan al snel je zelfstandigheid kwijt." Ton van der Heijden vertrok als 64-jarige uit de raad", om dat hij van mening was dat het tijd werd voor 'vers bloed'. De afgelopen jaren zat hij in een verpleeghuis. Morgenoch tend om elf uur is er een eu charistieviering in de Meer- burgkerk aan de Hoge Rijn dijk. Aansluitend is de begra fenis op het parochiekerkhof. JAN PREENEN Niet alle pomphouders zijn ly risch over het initiatief van de ANWB om op internet bij te houden welke tankstations het goedkoopst zijn. Edward Piket, manager van onder meer het Texaco benzinesta tion in Leiderdorp, heeft be denkingen tegen de prijsver gelijking op het 'web'. De pomp aan de Persant Snoepweg behoort tot de goedkoopste in de regio, dus Piket heeft geen reden om zich ongerust te maken, zou je denken. Toch maakt hij zich druk. „Op zich is het te prijzen dat de ANWB laat zien waar je goedkoop kunt tanken", zegt hij. „Maar mensen kunnen de cijfers gemakkelijk verkeerd interpreteren omdat de site er ingewikkeld uitziet. Verder worden fouten die er eenmaal in staan, er door de ANWB niet uitgehaald. Dat zijn ver velende dingen als je er alles aan doet om de goedkoopste in de regio te zijn." Piket vindt ook dat de ANWB niet klakkeloos prijzen op een rijtje moet zetten. „Be ter is het om de kortingen aan te geven die worden gehan teerd ten opzichte van de lan delijke adviesprijzen. De kor tingen zijn veel minder aan schommeling onderhevig dan de prijzen. We hebben soms drie keer in de week andere prijzen. De prijzen die de ANWB vandaag in zijn lijst op neemt, kunnen morgen al weer anders zijn. En zo up-to- date is de lijst niet." Texaco Leiderdorp zit met zijn benzi ne steevast acht cent onder de landelijke adviesprijs en met zijn diesel zeven cent. Piket stond gisteren even gek te kijken toen hij op de ANWB-site ontdekte dat zijn dieselprijs niet klopte. In wer kelijkheid is deze tien cent la ger. De manager heeft geen idee wie de foute informatie aan de ANWB heeft gegeven. Daar zit volgens hem ook een van de problemen: iedereen kan gegevens over benzine prijzen aanleveren, maar Piket heeft niet gemerkt dat de ANWB deze gegevens ook controleert. Volgens woordvoerder M. van Tol van de ANWB gebeurt dat wel degelijk. „We bouwen altijd een check in. Maar er kunnen fouten zijn gemaakt bij het invoeren. Dat gebeurt weieens. We doen dit met een beperkte groep mensen." Van Tol vindt dat het systeem goed functioneert, al erkent hij dat het 'nog beter en actueler' kan. °1 tiatief van D66 houdt de dorpse gemeenteraad poeddebat over de finan- van de verdiepte tunnel- iee n de A4. „Het is leuk om td ingen van elkaar in de ?e te lezen. Maar over zoiets h< ends "als bebouwing van emerd, horen we met el- d i de raadzaal te praten" fractievoorzitter H. Veld- 1 •fens het D66-raadslid het hoog tijd dat burge- e ?r en wethouders ope- c 'an zaken geven over de dorpse problemen met anciering van de verdiep- ïelbak. „Nu staat het hele •veer op z'n kop, omdat het kennelijk nodig is om aan extra geld te komen. Het college informeert ons vervolgens over de oplossingsrichtingen. Maar een stevig debat in de open baarheid blijft uit. Laat alle 19 raadsleden hun creativiteit er maar eens op loslaten. Nu zit ten we nog nergens aan vast. Als we pas aan het einde van de rit een beslissing nemen, dan is er door de tijdsdruk minder ruimte om nog iets creatiefs te doen. Dan zit je vast aan een richting die je niet meer kan te rugdraaien." Veldstra wil, voorafgaande aan dat debat, inzage in 'alle re levante informatie'. „Dan heb ik het over de planontwikkeling, de bijbehorende begrotingen, briefwisselingen en verslagen van gesprekken die er gevoerd zijn met andere overheden. Pas dan kunnen wij als raad een oordeel vellen over het onder handelingsproces tot nu toe. En over de oplossingen die door het college bedacht worden." Wat A4-wethouder Molken- boer betreft, is er 'niets mis' met het verzoek van Veldstra. „Het is alleen maar goed om met elkaar nog eens te praten", stelt hij. De extra raadsvergade ring wordt waarschijnlijk in de loop van volgende week gehou den. „Wat openbaar kan, dat doen we ook openbaar. Ze zul len alles wat we tot nu toe heb ben nog eens op een rijtje zet ten. Dat hebben we tot nu toe steeds gedaan. En ik ben altijd in voor creatieve alternatieven. Als ze maar hetzelfde opleve- De drie collegepartijen WD, CDA en PvdA zijn minder en thousiast, maar willen Veldstra niet tegenhouden. „Het lijkt er op dat hiermee op incidenten gereageerd wordt", oordeelt WD'er H. Zilverentant. „Ik ben geen tegenstander van een openbare behandeling, maar ik denk toch echt dat deze reactie te vroeg komt." Dat vindt ook PvdA-voorman R. Thunfësen: „Dat zij meent dit te moeten aankaarten, daar is natuurlijk niets op tegen. Ik vraag me al leen af of het dossier daar rijp voor is. Er is nog geen enkel on derhandelingsresultaat. Boven dien vraag ik me af of het werk baar is als het college elke stap vooraf moet verantwoorden. Ik zou bijna zeggen: Laat Veldstra het dan zelf maar doen." Voorschotense politie pakt graffitispuiter De politie heeft gisteren een 18-jarige Voorschotenaar aangehouden, die wordt ver dacht van het spuiten van graffiti in zijn woonplaats en op tal van andere plaatsen. De jongen werd opge spoord, nadat hij in het zicht van een beveilingscamera van een Voorschotense bank verf op een muur spoot. De politie hield hem thuis aan. Hij heeft inmiddels een aan tal zaken bekend. e rschotens verzorgingshuis viert 25-jarig bestaan rit (j'cott cocXvt koffie met gebak", zegt c 'an Rijn, hoofd facilitaire van het Voorschotense gingshuis 't Hofflants .Anders hebben ze toch na^andacht." verzorgingshuis bestaat r en dat wordt een week gevierd. Gisteren begon :st. De recreatiezaal is een jedrijvigheid als de bewo- in hun mooiste kleding - 'erzamelen. Ze wachten toespraak van de direc- geroezemoes verstomt n Bruseker, algemeen di- rr, het podium beklimt, er", klinkt het meteen al chter in de zaal. Terug- nd op de afgelopen 25 mstateert de directeur dat is veranderd. Hij verge- h et gebouw met een 1de- nie uk dat moet 'passen'. Het liet gaan slobberen, maar ook weer niet te krap zit- 't Hofflants Huys paste 25 leleden perfect, maar nu niet meer zo lekker", al- en^useker. is al langer bekend dat de aa'an 't Hofflants Huys niet voldoet aan de eisen en et gebouw is verouderd. trum niet", stelt Bruseker. De voorkeur van de directie gaat uit naai' een verhuizing richting het centrum van Voor schoten. Hoewel destijds be wust is gekozen voor een rusti ge, groene omgeving, leert de praktijk dat de bewoners wel wat levendigheid om zich heen willen hebben. Ook willen ze de winkels graag wat dichterbij. De doorsnee bewoner van 't Hofflants Huys is ouder en heeft meer verzorging nodig dan 25 jaar geleden. Als gevolg daarvan is de aard van de zorg veel professioneler geworden. Ook is er meer aandacht voor de steeds groter wordende groep psycho-geriatische pati ënten, aldus Bruseker. Het officiële gedeelte van het feest eindigt met de huldiging van een aantal bewoners en medewerkers. Zo krijgt me vrouw Linssen een bos bloe men, omdat ze van alle bewo ners het langst in 't Hofflants Huys verblijft. De 91-jarige was 74 toen zij er kwam wonen, doet nog veel zelf, en is actief in de hobbysoos. Voor de bewoners van 't Hofflants Huys is de hele week van alles te doen. Op het pro gramma staan onder meer een concert, een theatervoorstelling en een aantal uitstapjes. Boxford Magnetron Mevrouw Lins sen was 'een beetje nerveus' toen zij een bloemetje kreeg aangebo den. De 91-ja rige woont van alle bewoners het langst in verzorgings huis 't Hofflants Huys. foto henk bouwman Zo willen ouderen tegenwoor dig niet meer één woonruimte, maar een aparte zit- en slaap kamer. De directie maakt dan ook plannen om de accommo datie te verbeteren. Over een half jaar moet duidelijk zijn of het tehuis wordt verbouwd of naar een andere plek verhuist. Dat er wat gaat gebeuren, staat vast. „Het Hofflants Huys in de ze vorm haalt het volgende lus-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17