Weer verz< buurt tege skatebaan Boddens Hosangweg wil geen zestien recreatiewoningt Schoppende ma wil geen werkstr Rijn Veenstreek Rijnwoude krijgt als eerste zorgadviesteam op basisscholen Inbrekers opgepakt Spektakel op Batehof 'Molukkers houden van gezelligheid' De trots van het corsocomité DINSDAG 5 SEPTEMBER 2000 Drie gewonden bij ongeluk zwammerdam Bij een aanrijding tussen een bestelbus en een vrachtwagen op de kruising van de NI 1 en de Akerboomseweg in Zwammerdam zijn vanochtend rond negen uur drie mensen gewond geraakt. De bestuurder van het bestelbusje raakte ern stig gewond. Personeel van de traumahelicopter verleende eer ste hulp. Met de ambulance is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn bijrijder en de vrachtwagenchauffeur zijn met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. Alphenaar door ruit geduwd alphen aan den run Een 27-jarige Alphenaar is gisteravond in een trappenhuis aan de Argosstraat door twee nog onbekende mannen mishandeld. Het tweetal pakte de Alphenaar vast en duwde hem met zijn hoofd door een ruit. De daders renden weg. Het slachtoffer is met snijwonden en zwellingen naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp vervoerd. woubrugce ewout van der pussen De bewoners van de Boddens Hosang weg in Woubrugge zijn tegen de bouw van zestien recreatieappartementen op het terrein van de vroegere meelfa briek van Van der Vaart. Ze willen lie ver drie villa's op die plek. Dat bleek gisteravond tijdens de hoorzitting over de recreatiewoningen. Sommige be woners ageerden vooral tegen het ge bouw. Anderen vrezen de toename van het verkeer waarvan nu al grote hinder wordt ondervonden. T. Musters, een naaste buurman van de leegstaande bedrijfshallen, hekelde het beleid van de gemeente. „Iedereen zou hier liever drie woningen zien, maar de gemeente bouwt die liever in het Groene Hart aan de overkant, ter wijl de reden van het beperkte contin gent juist is het Groene Hart te bewa ren. Is het bouwen van drie woningen nog in de gemeenteraad bespreek baar?" Wethouder Haasbroek kwam de be woners voor een deel tegemoet. „Als u allemaal die recreatiewoningen niet ziet zitten, bespreken we het plan op nieuw", aldus Haasbroek. „Het is dus nog geen gepasseerd station, al ver wacht ik niet dat de politiek het anders wil." Om duidelijkheid te krijgen, stel de J. Noordam voor op korte termijn met de commissie ruimtelijke orde ning te praten. N. Prangers en P. Slingerland en on geveer dertig mede-ondertekenaars van een brief aan burgemeester en wethouders hebben al ernstig bezwaar tegen het huidige verkeer. Dat zal al leen maar toenemen door de bouw van zestien woningen en het tijdelijke sloop- en bouwverkeer. Vooral de be woners van de niet onderheide wonin gen in het smalle beginstuk van de weg hebben veel last van het zware verkeer. „Je moet maar eens een nachtje naast me komen liggen", no digde Slingerland de wethouder uit. „Je ligt te schudden in je bed. De ver keerssituatie zit ons tot hier." Bewoonster Prangers verweet de ge meente dat er niets wordt gedaan, ter wijl al vanaf 1981 wordt geklaagd. „De verkeerstelling die vorig jaar is gehou den, was heel slim van de gem oerdom, het was juist in de en er was weinig verkeer." H. van der Berg, die namens jectontwikkelaar van de zestie tementen Meerschip BV was, zei dat veel vervoer over 1 zal gaan. Over het alternatie! drie villa's wilde Van der Bi zeggen. Wethouder Haasbroek bespi resultaat van de inspraakavon college. Daarna komt het bou\ de commissie ruimtelijke orde Bewoners van de Ten Katestraat en omgeving in woude-Rijndijk zijn tegen de komst van een sk cours in hun omgeving. Ze vinden het onbegrijpe de gemeente Rijnwoude een geasfalteerd skatep pal tegen een rustige woonwijk wil aanleggen, voerder W. Baars verwacht de gemeente voor de ting van morgenavond zo'n tachtig bezwaarschi overhandigen. De bezwaarmakers wezen voor overlast. „Geschreeuw en ge krijs, rotzooi bij de skatebaan, nieuwe prullenbakken die wel baan komt vooral van in brand worden gestoken, van de groepen 7 en maar niet worden benut en de jonge kinderen wil je Wethouder Van der welzijn reageert telei op de weerstand in „Het voordeel van dez is dat de sociale contn is. Het verzoek om ee aanwezigheid van hang jeugd." Het gevolg is dat de bewoners wegvluchten, vrezen ze. De be zwaarmakers vinden meer afgelegen lo caties in het dorp zoals de fïetscross- baan, het Tachtig bezwaarschriften van bewoners Ten Katestraat stuk grond aan de Rijn- dijk/Oostvaartpad of de Geme- neweg geschikter. „Als er een skateparcours op één van deze plekken kan komen, zijn alle bewoners er blij mee en trots op. Misschien is de aanleg daar wel duurder, maar de gemeente moet maar beseffen dat ze niet voor een tonnetje klaar kan zijn", zegt Baars in een toelich ting. De gemeente stelde een jaar geleden een ton beschikbaar voor een skatebaan in Hazers- woude-Rijndijk. Daarnaast is er 25.000 gulden beschikbaar uit het VSB-fonds. naar a1 plaatsi ren? heel e lijk voor te doe volwa; het weten zijn t( jonger ons d< Dit zag meent woudi van et tie aan de Sweelinckla dat ook daar de buur stand kwam. Of de gt nu zal afzien van de ple Ten Katestraat weet de der niet. „We zullen hoorzitting afwachten, is het aan de commisc zijn.' De commissie welzij dert een op 13 septem de locatiekeuze. Van hoopt dat er tijdens de ting een dialoog ontsta* de jeugd en hun oude zijds en de bezwaarmai; derzij ds. In beroep bij Haags gerechtshof Een 26-jarige Rotterdammer die was veroordeeld omdat hij op een Alphense vrouw had ingetrapt, vroeg 'het Haags gerechtshof gisteren clementie. De politierechter had hem vorig jaar meer straf gegeven dan de officier van justitie had geëist. Bovenop de voorwaardelijke celstaf van een week en een boete van 750 gulden, incasseerde de man toen nog een week onvoorwaardelijke celstraf. Deze celstraf mocht de ver dachte afdoen door dertig uur onbetaald te werken. De verdachte ging in beroep, omdat hij van die werkstraf af wil. De verdachte, die als pur ser bij een vliegtuigmaat schappij werkt, is bang dat hij zijn baan verliest als die werkstraf op zijn strafblad blijft staan. Hij moet namelijk regelmatig opgeven of hij met justitie in aanraking is geko men, als hij een nieuwe vei ligheidspas voor Schiphol aanvraagt. En als er een werk straf wegens mishandeling op zijn strafblad staat, zou de vliegtuigmaatschappij zelf hem misschien ook niet meer willen hebben. De boomlange verdachte was op 6 juli vorig jaar in Al phen aan het wandelen met zijn kleine hondje toen er een vrouw met een fiets I kwam. Volgens hem h e haar gewaarschuwd nie l zijn hondje te rijden. M 'i reed het hondje toch aa o hondje mankeerde maar piepte en kefte. D e werd driftig en schokt uit voor 'vuile trut' wijf. De vrouw riep toé i iets van 'het is maaj hondje'. Daarop ontstak de n e razernij. Onder het oo een aantal stadsw. - schopte hij de vrouw haar been. De vrouw hi van spataderen. Ze kre( blauwe plek. De politierechter leg man destijds een zwa straf op dan geëist, om o politierechter meende verdachte 'in diens dri blijven intrappen o| ti slachtoffer'. Met name d die laatste omschrijvinf jc verdachte kwaad. Hij ze hij maar een keer hei n schopt. Volgens zijn ad' j Scheffer spraken de ge te ook van een enkele schi e Hofaanklaagster Van e vond de destijds door d i tierechter extra opg fr straf ook niet nodig. Z< dezelfde straf als de ;e van justitie destijds: eei te van 750 gulden en e er heel voorwaardelijke c a van een week. Het hof doet op 18 se^r ber uitspraak. Rijnwoude is de eerste gemeente in de regio Mid den Holland die een zogenoemd zorgadviesteam (ZAT) voor de basisscholen krijgt. Het ZAT be staat uit een team van deskundigen dat adviezen geeft aan ouders en scholen als er sprake is van spanningen bij een leerling. Morgen onderteke nen directies van de Rijnwoudse basisscholen, de GGD Zuid-Holland Noord, het Algemeen Maat schappelijk Werk Midden-Holland, het bureau Jeugdzorg en de Schoolbegeleidingsdienst Mid den-Holland en de Rijnstreek in aanwezigheid van wethouder Van der Lecq een samenwer kingsovereenkomst. Aanleiding voor de oprichting van zo'n team is dat uit onderzoek is gebleken, dat het aantal pro blemen onder leerlingen op de Rijnwoudse ba sisscholen toeneemt. Het gaat hier om een trend die landelijk is waar te nemen. De spanningen bij leerlingen uiten zich in sociaal-emotionele ge dragsproblemen of een achterstand op het ge bied van motoriek- en taalontwikkeling. In het zorgadviesteam participeren een interne begeleider van de betrokken school, een school- begeleider van de schoolbegeleidingsdienst, een maatschappelijk werker, een jeugdverpleegkun- dige van de GGD en iemand van het bureau Jeugdzorg. Eventueel kunnen een arts en een psycholoog of andere deskundigen worden uit genodigd. Alle basisscholen in Rijnwoude nemen deel aan het zorgadviesteam, met uitzondering van de School met de Bijbel in Benthuizen. Adjunct-di recteur D. van Wijngaarden legt uit waarom: „Wij hebben al zo'n vier, vijf jaar zoiets. We waren de eerste school met het vergelijkbare project 'sa men beter'. Een team bestaande uit een jeugd- verpleegkundige van de GGD, een vertegenwoor diger van onze schoolbegeleidingsdienst Cen traal Nederland uit Nunspeet en een maatschap pelijk werkster begeleiding kinderen bij proble men. Wij hebben de scholen die nu met het zor gadviesteam beginnen, ons advies aangeboden." alphen aan den run* De politie heeft vanochtend omstreeks kwart voor zes op de Rijnbrug twee mannen opge pakt op verdenking van inbraak in een bedrijfspand aan het Thorbeckeplein in Alphen aan den Rijn. Het gaat om twee 31- jarige Dordtenaren. Getuigen zagen dat de mannen rond half zes computerapparatuur in laadden op het Achterom, ach ter het Thorbeckeplein, en bel den de politie. woubrugge De winkeliers van winkelcen trum Batehof in Woubrugge gaan het dorp een jaarlijks eve nement geven: de Spektakel dag. Op vrijdag 8 en zaterdag 9 september is het eerste spekta kel, om de tiende verjaardag van het winkelplein te vieren. Op vrijdag tussen 18 en 19 uur mogen kinderen het plein ver sieren met krijttekeningen. Daarna voeren de winnaars van de onlangs gehouden Woutje Brugge playbackshow hun act op en laten de bandleden van Stian Duyvelaar horen wat ze kunnen. Zaterdag gaat het spektakel verder. Alle clubs, stichtingen en verenigingen mogen in een marktkraam op het plein zich presenteren en leden werven. De origineelste stand krijgt een wisselbeker. Het podium staat voor iedereen open. Wie wil meedoen aan het muziekfestijn moet contact opnemen met Annemarie van Raad (0172- 518715). Ingetogen viering 35-jarig bestaan wijk Ze zouden tijdelijk naar Nederland komen. Na de over dracht van de soevereiniteit aan Indonesië voelden de Molukse militairen in dienst van het Koninklijk Neder lands Indisch Leger (KNIL) er weinig voor in Indonesië te blijven. Na veertien jaar in barakken in Westerbork, Schattenberg, Vaassen, en Capelle aan den IJssel ver huisden ze naar stenen woningen. Zo kwamen 83 Mo lukse gezinnen in 1965 naar Alphen. Deze gemeenschap, inmiddels uitgegroeid tot 316 huishoudens, viert deze week het 35-jarige bestaan van hun wijk. alphen aan den rijn annette lameuer Het zal een ingetogen feest zijn. De toestand op de Molukken geeft veel zorg en emotioneel leed onder de Molukse mensen. Iedereen heeft wel een familie lid dat slachtoffer is geworden van de gewelddadigheden op de eilanden. Lies Timisela-Johannes kwam in 1965 met man en kin deren uit Capelle naar Alphen. „Onze vijf kinderen konden nu vlak bij huis naar school, dat was prettig." Hoewel de'sfeer in de kampen van destijds niet te vergelijken is met nu, verlangt ze niet terug naar die tijd. „Nu heb je door je hele huis centrale verwarming. Met het ouder worden is zoiets geen luxe." De huizen in de wijk zijn des tijds door de dienst Domeinen gebouwd voor de huisvesting van de KNIL-militairen en hun gezinnen. Het steekt de Moluk kers dat de bemoeienis van de regering daarmee ophield. Zo is er nooit een goede ontslagrege ling getroffen voor de militai ren. De mannen hebben geen recht op een militair pensioen. De taal vormde het grootste probleem. Lies Timisela vertelt hoe ze eens het geluid van een varken nadeed. „Ik moest toch begrijpelijk maken dat ik karbo nades wilde hebben." Bij de meesten wordt thuis het Maleis nog steeds als eerste taal in ere gehouden. In de kampen heerste een KNIL-sfeertje, de band was hecht. Lid van de jubileum commissie Johan Litaaij zegt namens de ouderen: „Dat gaf hun ook de moed om door te gaan." De mensen die naar Al phen trokken, maakten tegen wil en dank een nieuwe begin. Er kwam een nieuwe kerk en er werd een volleybalvereniging ter aar Trots waren de zestien leden van het corsocomité Ter Aar op hun praalwagen. En dat zijn ze nog. „Ik ben er net nog even wezen kijken", zei Wout van der Jagt gister middag. „Maar er hangt nog niet ene bloem slap." De met witte bloemen versierde wa gen staat sinds zondagavond op het parkeerterrein van Intratuin aan de Kerkweg in Ter Aar en is daar nog tot maandag te bezichtigen. Maar liefst 650 uren staken de zestien vrijwilligers de afgelopen maanden in het maken van het decor en het opsteken van de bloemen. Dat was niet voor niets. Ze oogsten het afgelopen weekeinde tijdens het.Aals- meerse bloemencorso veel bewondering van het publiek. Toch viel Ter Aar niet in de prijzen, tot grote teleurstelling van Van der Jagt. Het was voor hem na een traditie van vijftig jaar de laatste keer dat hij hielp aan het maken van een praalwagen. „We kunnen het allemaal niet meer volgen. Er waren veel mooie, maar ook een paar droevige wagens bij. Eén daarvan viel wel in de prijzen." Het corsocomité Ter Aar hoopt stilletjes nog op een prijs in de categorie houdbaarheid, kleurencombinatie of de publieksprijs. Deze worden op 13 september bekendgemaakt. foto henk bouwman opgericht. „Molukkers houden van gezelligheid", zegt Arthur Dias, voorzitter van de lustrum- commissie. „Wij vinden het spel belangrijker dan de pun ten." Dat nam niet weg dat de volleybalclub Fadjar (zonsop gang) beroemd werd in heel Nederland. Ook kwam er een zaalvoetbalclub, speciale oude- rengym en een dagopvang voor Molukse ouderen. „De eerste grote stille pro- testtocht tegen het geweld op Ambon is op poten gezet door de mensen uit de Alphense wijk", memoreert Litaaij met gepaste trots. Konden de Molukse jongeren vroeger moeilijk een baan krij gen, nu ligt de werkloosheid in de wijk ver onder het landelijke gemiddelde. „Ik geloof iets van één procent of zoiets", zegt Li taaij. „Achter werk moet je zelf aan", zegt Timisela. Wonen tus sen de grote steden draagt ertoe bij dat jongeren sneller ergens opaf gaan. „fn het noorden lukt zoiets minder snel." Hoewel de jongeren uitwaai eren over Alphen en omstreken houden ze de Molukse zeden en gewoonten, de adat, in ere. „Ouderen denken dat het ver watert, maar dat komt omdat we natuurlijk dingen overne men van de Westerse cultuur. We geven onze eigen invulling aan de adat", meent Litaaij. Naast het christelijk geloof speelt de voorouderverering nog een belangrijke rol. De fa miliebanden zijn sterk. Bij een overlijden is het ge- Bewoners van de Molukse wijk in Alphen aan den Rijn studeren een dans in, die vrij dag tijdens de bootreis wordt uitgevoerd. foto taco van der eb bruik dat iedereen ontvangen wordt met een uitgebreide maaltijd. De Molukse vereni ging Kaju Putih maakt zich de komende tijd sterk voor een nieuw buurthuis van steen, waar zulke maaltijden kunnen plaatsvinden. De komende week zijn er al lerlei jubileumactiviteiten. Het hoogtepunt is vrijdag de boot tocht voor de eerste generatie Molukkers. „Gezelligheid, wee tjewei, Molukse gezelligheid", zegt Dias lachend.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16