1 'Bouwtekeningen Aalmarkt bestaan niet' Leiden Regio Oor symboliseert actie Milieudefensie tegen vliegtuiglawaai Regiogemeenten onder één dak in Centrum Werk en Inkomen Als ik een flitspaal zie, trap ik meteen op de rem' GERECHT pm.i DAG 5 SEPTEMBER 2000 972 15 Gemeentelijk projectleider R. van Gulick: DDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, he buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt r stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden uurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. [Fax; 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl v y WEST De Ouderen Activiteiten Commissie Zuid-West houdt idag 10 september een ontspanningsmiddag voor 55-plus- )m het seizoen in te luiden hebben zij het Leiderdorps Ope- ïezelschap uitgenodigd. Deze ontspanningsmiddag is in het en zorgcentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan 2. Toe- irijs is 2,50 gulden, inclusief koffie of thee. De bijeenkomst is ,30 tot 16.30 uur. •SSORENWUK In het Dienstencentrum Zuid-Oost, Professo- 1, begint donderdag 28 september een gespreksgroep voor ileden van dementerende ouderen. Deze gespreksgroep is ild om mensen die de zorg dragen voor een dementerende met elkaar te laten praten over wat zij meemaken. Zo kun- jn elkaar tot steun zijn. Maar er wordt ook informatie gege- m de ziekte en over de moeilijke omgang met een demente- De kosten voor acht wekelijkse bijeenkomsten van twee uur gen vijftig gulden. Een groep bestaat uit acht tot tien deelne- die wordt begeleid wordt door medewerkers van de Rijn- groep en van St. Maatschappelijk Werk Midden-Holland, ïadere informatie en aanmelding kan contact worden opge- n met L. van der Ark, telefoon 071-5239333. iSSORENWUK In buurthuis Comelis Joppensz zijn vanaf ,e,dag 18 september creatieve avonden voor volwassenen. On ding van een ervaren docent worden verschillenden teell id i op het gebied van handvaardigheid geleerd, zoals dakpan- - :hilderen, poppen maken, of keramiek schilderen. De kosten Svaalf avonden bedragen 96 gulden, exclusief materiaal. Het Ws staat aan de Oppenheimstraat 6a, telefoon 5132462. ESTEYN IVN Leiden houdt zondag 10 september in het ka ïn de 'groene maand september' een vogelexcursie. Daarbij diverse organisaties voor een kennismaking met natuur, wj - landschap en duurzame recreatie. De ongeveer twee uur de wandeling begint om 14 uur bij het bezoekerscentrum tigerbos van Polderpark Cronesteyn. KWARTIER In het kader van de 'groene maand september' at€ zondag 17 september om 14 uur een wandeling in de Leidse De start is bij de ingang van het theehuis. JWUK In buurthuis Op Eigen Wieken beginnen op woens- ;eptember taebolessen. Voor meiden zijn de lessen van 18 uur. Volwassenen zijn van 19 tot 20 uur welkom. Voor meer ïatie: buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 5, telefoon *\jWL Hoe de nieuwbouw in het Aalmarktgebied er komt uit te zien is nog volstrekt onduidelijk. Globale schetsen zijn er niet, laat staan gedetailleerde. De tekeningen die op dit moment circuleren in kringen van kritikasters als Macht- wacht en de Stichting Aal marktgebied hebben geen en kele status, zegt R. van Gulick, gemeentelijk projectleider van het Aalmarktproject. ,,Die zorgen alleen maar voor verwarring." LEIDEN HERMAN JOUSTRA De gewraakte tekeningen staan in een tussenverslag van het bureau Atelier PRO, dat in op dracht van projectontwikkelaar MAB een stedenbouwkundige studie maakte binnen het ge bied. De projectontwikkelaar die voor de gemeente de plan nen voor het project ontwikkelt wil de gegevens uit die studie gebruiken om onder meer te kijken hoeveel ruimte de ver schillende varianten in dit stuk binnenstad inbeslagnemen. Aan de hand daarvan valt beter te bepalen wat de kosten zijn voor elke variant. Een van de varianten, inclu sief tekening, in het rapport van Atelier PRO is een nieuwe vesti ging van Vroom Dreesmann in het blok Mandenmakers- steeg, Aalmarkt, Vrouwensteeg en Breestraat. Blikvanger in dit ontwerp is een reusachtige koe pel met een doorsnee van ruim twintig meter. De koepel, waar in de roltrappen en een vide zijn gesitueerd, 'zal het waren huis van afstand herkenbaar maken', staat in het rapport. De entrees van de nieuwe vestiging zijn te vinden tegenover de brug naar de nog aan te leggen steeg van de Aalmarkt naar de Stille Rijn, in het pand van de oude Aalmarktschool en aan het nog te vormen plein achter De Waag. De buitenkant van Vroom Dreesmann bestaat in dit ontwerp voor het grootste deel uit de huidige gevels in het blok dat wordt begrensd door de Aalmarkt, de Breestraat, de Vrouwensteeg en de Manden- makersteeg. Alleen in laatstge noemde steeg maken een paar pandjes plaats voor een nieuw te bouwen stuk. In een andere variant, waar bij ook een illustratie zit, blijft V &D in een uitgeklede vorm op zijn huidige plek zitten. Aan het nieuw te vormen plein achter De Waag stelt Atelier PRO voor een nieuw doorzichtig stuk te bouwen voor het warenhuis. 'Langs de transparante gevels ziet men het winkelend publiek omhoog en omlaag gaan'. Van Gulick stelt echter met klem dat de varianten in het rapport 'puur zijn bedoeld voor de berekening van de kosten'. ,,Maar architecten zijn af en toe eigenwijze mensen. Die komen dan ongevraagd met tekenin gen en beschrijvingen hoe een en ander er uit zou kunnen zien. Dat willen we in dit stadi um niet. Er is nog geen keus ge maakt tussen de varianten." Om die reden schoof de ge meente het rapport, dat dateert van februari, ook terzijde. Het is de bedoeling, zo zegt Van Gu lick, dat het definitieve rapport volgende maand klaar is. Op grond daarvan kan MAB dan een kostenanalayse maken van de verschillende varianten. Desondanks spreekt Macht- wacht, een belangengroepering van Leidenaars die zich zorgen maken over de mogelijke gevol gen van het Aalmarktproject voor het historische gezicht en de sfeer van de binnenstad, haar bezorgheid uit over het rapport. ,,De tekeningen geven al een veel gedetailleerder beeld van de plannen dan het stads- vemieuwingsstructuurplan van de gemeente", zegt woordvoer der Th. Barenbrug. „De teke ningen mogen dan nog wel niet definitief zijn, ze geven wel een goed beeld van de reeds inge- Discussie in De Waag Een publiek debat over de his torische waarden van het Aal marktgebied vindt vanavond plaats in De Waag. Een panel van deskundigen en het pu bliek kunnen discussiëren over de vraag of wel voldoen de rekening wordt gehouden met het historische karakter van het gebied bij het ontwik kelen van de plannen. De dis cussie wordt door een presentatie van bouwhistoricus Jan Dröge. Zijn bureau heeft het afgelo pen jaar de cultuur- en bouw historische waarden van het Aalmarktgebied in kaart ge bracht. De bijeenkomst is ge organiseerd door de gemeen te, de Stichting Aalmarktge bied, Oud Leiden en het Cul tureel Platform Leiden. De zaal gaat open om 19.45 uur. slagen denkrichting. In het rap port kun je toch zien hoe die architect tegen de werkelijkheid aankijkt." „Om een zinvolle uitspraak te doen over de kosten zijn na tuurlijk al redelijk gedetailleer de plannen nodig. En hiervoor dienen de tekeningen van ar chitectenbureau PRO, verna men wij van een nauw betrok ken ambtenbaar. De cijfers worden pas in oktober, nd de besluitvorming over het struc tuurplan, gerapporteerd aan de raad. Dat is reden te meer om de tekeningen nu al grondig te bestuderen." iWUK Een dans- en ontmoetingsavond voor alleenstaanden en staat vrijdagavond 8 september op het programma in efihuis Op Eigen Wieken. Dit is tevens een introductieavond die om 20.30 en eindigt om 23.30 uur. Buurthuis Op Eigen Wie- alkenpad 5. Inlichtingen bij Han Groot, telefoon 5213805. JWUK Liefhebbers van bingo kunnen zaterdag 9 september ta] t in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad. 5. Aan- uur. DVEST In het COC aan de Langegracht 65 is vrijdag 8 sep- r, alleen voor vrouwen, van 22 tot 2 uur disco met dj Anna- Zaterdag 9 september is er van 22 tot 4 uur disco, ook voor ïin DOCOS tafeltennis houdt op zondag 10 september een gei gelruil- en contactmiddag in het clubgebouw aan de Hoge s ireg 201. Op dezelfde middag is er ook een sportinstuif waar cers gratis en zonder lidmaatschap kunnen tafeltennissen, g n trainers zijn gedurende de gehele middag aanwezig om zingen te geven. Tafeltennisbatjes en -balletjes zijn beschik- )e middag begint om 12.30 uur en zal ongeveer tot 17 uur Voor informatie kan gebeld worden naar F. Veijgen tele- 763053 LEIDEN MARIEKE VAN COMPEL Als symbool van de campagne "Vliegtuiglawaai? Houdt het in de hand!' heeft Milieudefensie gisteren een 'oor' onthuld op het 'drie-gemeentenpunt' van Leiden, Oegstgeest en Alkema de. Op het houten oor zijn twee vliegtuigjes afgebeeld en boven in het oor steekt een meter. Met dit symbool pleit Milieudefen sie samen met andere milieu- en bewonersorganisaties voor een netwerk van 350 tot 400 ge luidsmeters in de wijde omtrek van Schiphol. Milieudefensie wil met de actie invloed uitoe fenen op het nieuwe stelsel van geluidsnormen waar minister Netelenbos momenteel aan werkt. De organisatie stelt dat er ook in de regio Leiden over last ervaren wordt van vlieg tuiggeluid. Leiden, Oegstgeest en Alkemade ondersteunen de actie. De gemeenten zijn het er over eens dat met metingen op veel plekken het vliegtuiglawaai beter in kaart gebracht kan worden. Zo ontstaat ook de mogelijkheid sancties op te leg gen wanneer de grenzen wor den overschreden. Tot op he den hanteert de regering nog steeds een regeling waar Lei den, Oegstgeest en Alkemade gedeeltelijk buiten vallen. Met name vliegtuigen die gaan lan- in het Leidse gebied. „Ik denk den veroorzaken overlast. dat het kabinet bang is voor een Volgens woordvoerder Kodde grote groep extra klachten." Hij van Milieudefensie ontkent de werd door wethouder Pechtold regering dat er een probleem is onderbroken met de opmer king „Even wat harder praten" als er een vliegtuig komt over vliegen." Na de onthulling volgde een korte vaarttocht, met een veer- De wethouders Beelen, Pecht old en Van Ei sen onthullen samen met ac tievoerder Kod de het 'mee- neem-monu- ment'. foto henk bouwman pont over de Zijl richting Kager- plassen, waaraan de Kaagbaan haar naam ontleent en waar de drie gemeentegrenzen samen komen. Hoewel de woordvoerders het tijdens de toespraak met el kaar eens leken te zijn over de geluidsoverlast en de noodzaak van de geluidsmeters, klonk er nu toch wat onenigheid. Wet houder Beelen van Alkemade vond de geluiden van de over komende vliegtuigen tijdens de rondvaart niet zo hinderlijk: „Dit valt wel mee, dit is geen overlast." Wethouder Van Eisen van Oegstgeest zei dat de norm voor geluidsoverlast veranderd moet worden: „Oestgeest valt buiten de zone, maar had in het eerste kwartaal van dit jaar wel 1200 klachten, dus er is wel de gelijk sprake van overlast. Daar om moet er in het vervolg ook buiten Schiphol gemeten wor den, met name bij woningen." Binnenkort ontvangen de inwo ners van de drie gemeenten een kaart met een oproep van hun gemeentebestuur de actie te ondersteunen. Jammer genoeg kunnen de drie gemeenten zich niet verblijden met een permanent monu ment. Milieudefensie nam het oor direct na de bijeenkomst weer mee. Het oor is al een keer eerder onthuld bij de Bijlmer waar ook veel mensen klagen over vliegtuiglawaai. LEIDEN RUUD SEP verkers van de Ouder- en Kindzorg van Thuiszorg Groot ld geven woensdag 13 september van 20 tot 22 uur informa- •r borstvoeding. Er wordt verteld over de mogelijkheden van oeding en werken, de verschillende soorten borstkolven en 3 3ruik ervan. Voor opgave of meer informatie kan gebeld n naar Klaventenservice Voorlichting en Preventie, telefoon »03040. Een werkzoekende die zich langs elkaar verdrin gende werkgevers, medewerkers van uitzendbu reaus en lange rijen van vacatures een weg moet zoeken naar een klein loketje, achterin de hal, waar hij als het echt niet anders kan een uitke ring kan aanvragen. Toekomstmuziek, want zo ziet het er nog niet uit, in het arbeidsbureau aan de Oosterkerkstraat dat tegenwoordig dienst doet als 'Centrum Werk en Inkomen' (CWI). Maar het is wel de situatie waar de zes gemeenten die sinds gisteren in het CWI samenwerken naar streven. Gisteren gaf de Zoeterwoudse wethou der Stuijt het startschot voor de samenwerking van de regiogemeenten. In het CWI werken sinds eind vorig jaar het Leidse arbeidsbureau, de gemeente Leiden en verschillende uitvoeringsinstanties waaronder het GAK samen in het CWI. Het idee achter de samenwerking is dat werkzoekenden nog maar één adres hebben op hun zoektocht naar een baan en een uitkering. Met de toetreding van de gemeenten Alkemade. Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude is het CWI nu compleet. Dat betekent echter nog niet dat bij het CWI nu alles onder één dak zit. Voor een bijstandsuitke ring blijft bijvoorbeeld de gemeentelijke afdeling sociale zaken het juiste adres. In de toekomst is het de bedoeling dat die afdelingen in hetzelfde gebouw komen te zitten als het CWI. De regioge meenten gaan daartoe de komende zes maanden onderzoeken of het mogelijk is de afdelingen so ciale zaken van de zes gemeenten samen te voe gen tot één afdeling, zo liet Stuijt gisteren weten. Op het moment dat het CWI zijn intrek neemt in de geplande nieuwbouw bij het station, kan de regionale afdeling sociale zaken daar ook haar intrek nemen. Evenals de uitzendbureaus die in de visie van de bestuurders hun jachtterrein zo veel mogelijk moeten verleggen naar het CWI. d er onlangs nog over ge ruim vijfduizend auto sten zouden met een vals ïerbord rondrijden, om- strontziek worden van „spalen. Die types zouden t(b lar een dealer gaan en en tot er een auto langs- iie op de hunne lijkt. Ze n het kenteken en voila. j eerste de beste overtre- iet flits ben jij dan de f vrouw met de korte naam. „Ik denk dat dit 't geval is", zei de gepen- irde Leiderdorper die gis- 'oor rechter E. Weiss ver- i. am(berispelijk geklede heer in bekeuring van tachtig regen, omdat hij op vorig jaar met zijn Ame- ^se slee te hard had gere de Leidse Vaart in Voor- dthans, het kenteken van •ntiac was geflitst. Me- 'as het echter niet. Hij zei ns' op die bewuste plek ien, maar hij wist ook te n dat er een flitspaal En als ik met tachtig anrijden en het vijftigki- rbord zie, trap ik meteen rem, want ik weet dat er even verder extra belasting wordt geheven, ha ha." Bovendien, zo voerde hij aan, rijdt hij maar eens in het jaar haar Voorhout. En wel in het voorjaar. Naar een gespeciali seerde tuingereedschapzaak, om zijn grasmaaimachine te la ten slijpen. En dat deed hij ab soluut niet op 15 juli, want toen was hij allang aan het werk tus sen het groen. „Ik had genoeg te doen in de tuin. Hij was hele maal verwilderd. Ik heb een vrij grote tuin en voor mijn leeftijd is dat een heel karwei." Waar zijn auto dan was op die bewuste dag in juli? Gewoon in de garage van meneer. „Hij staat altijd binnen. Hij was niet gestolen en niet geleend." Och ja, zijn drie dochters leenden zijn auto wel eens. Het ding mocht dan weliswaar tien jaar oud zijn, slijten deed hij niet, 7je\ de man met onverhulde trots. Maar die dochters, die re den er maar heel zelden mee. „Zij zijn niet gek op een oude Amerikaanse auto." Officier van justitie A. Kramer wilde toch nog wat meer 'be wijs' van de man. Zij had de fo to namelijk goed bestudeerd en vond de wagen wel erg veel op de Pontiac van de Leiderdorper lijken. „Herkent u de auto?" Voorzetje. Om eventuele speci ale kenmerken te noemen. Maar nee, die had de auto niet. „Er zitten geen accessoires aan. Het geld was op toen ik hem gekocht had. Ha ha ha." En toen hield het voor meneer op. „Een foto liegt niet", be sloot de rechter. „In theorie zou het kunnen dat een andere auto met uw kenteken hier heeft ge reden, maar daar heb ik te wei nig aanwijzingen voor." De be keuring bleef gehandhaafd en dus kon meneer naar zijn geld fluiten. Geen haast Zo op het eerste gezicht kon een 44-jarige Amsterdammer dat ook. Deze had op 19 juli vo rig jaar geen voorrang verleend aan voetgangers die wilden oversteken via een oversteek plaats op het Palaceplein in Noordwijk. Een politieagent zag dat en schreef ter plekke een bon van 240 gulden uit. Kassa! Automobilisten dienen immers voorrang te verlenen aan voet gangers die bij een zèbrapad aanstalten maken om over te steken. Al willen veel automobi listen dat niet weten. Zo niet de Amsterdammer. Hij gaf toe dat hij was doorgereden, maar zei dat hij wel had willen stoppen. Alleen, een vrouw zou met een gebaar hebben aange geven dat hij voor mocht gaan. En ja, dan ga je natuurlijk niet moeilijk doen. 'Goh, wat heer lijk: mensen van die leeftijd hebben geen haast', had zijn passagier nog gezegd. Maar ja, zie dat verhaal maar eens aan een officier en een rechter te verkopen. Toch slaagde de automobilist daar in. De man was namelijk zelf nog op zoek gegaan naar de betreffende diender. Wonder boven wonder had hij deze na wat bellen gevonden en nog verteld dat de vrouw hem voor had laten gaan. De man schreef dat in zijn bezwaar aan de offi cier, waarna deze ook nog bij de politie om aanvullende in formatie had gevraagd. De agent kon zich deze overtreding echter niet meer herinneren, maar zei wel dat als hij het ge baar van de vrouw had gezien, hij geen bon had uitgeschreven. De officier vond daarop dat het proces-verbaal niet duidelijk genoeg was om de bestuurder tegen te spreken. Zij gaf hem daarom groot gelijk: hij had geen bon mogen krijgen. De rechter was het daar volledig mee eens. „Dat zal u als muziek in de oren klinken", zei zij. „U krijgt uw geld teruggestort." CONNIE VAN UFFELEN Leidsch DagbladAKCHIEVEN ANNO 1900 Woensdag 5 September LEIDEN - In de ontwerp-gemeentebegrootmg voor 1901 wordt o.a. voorgesteld: De kosten voor den aankoop van een nieuw vloer kleed in de Raadzaal worden door B. en Ws. pro Me morie uitgetrokken, omdat die kosten geheel afhan kelijk zijn van het inzicht van den Raad omtrent de eischen, waaraan zulk een vloerkleed zal moeten voldoen. Zal een zeer eenvoudig vloerkleed worden aangeschaft als het bestaande, of wel zal men een meer bij de schoonheid van het vertrek en de daarin aanwezige wandbekleeding passend tapijt aanschaf fen, ook met het oog op de mogelijkheid, dat de raadzaal bij plechtige gelegenheid als receptiezaal moet dienst doen? B. en Ws. zouden aan het laatste de voorkeur geven. In verband nu met de grootte van het vertrek, dat een oppervlakte heeft van 88 vierkante meter, kun nen de kosten alzoo uiteenloopen van 260 tot 1320. Zekerheid kan hieromtrent evenwel nog niet worden verkregen, zoolang niet vaststaat, hoe de leden van den Raad zullen moeten worden ge plaatst na de uitbreiding, welke dit college in het volgend jaar bij de algemeene verkiezingen zal on dergaan. ANNO 1975 Vrijdag 5 september LEIDEN - Het was gisteren een en al nostalgie wat de klok sloeg bij de opening van het verbouwde en gemoderniseerde filiaal van Lampe aan de Bree straat. Een nostalgische politieman, een ouderwetse brandweerwagen uit 1926, een dixielandband. En dat allemaal om een modern pand feestelijk te her openen. Wie in de winkel kwam werd door lieftallige mannequins bedacht met een fraaie poster, kinde ren kregen een ballonnetje en er werden stukjes zeep en klavertjes vier uitgedeeld. Het pand is er door de verbouwing wel een stuk fraaier op gewor den. Door het wegbreken van de etalages is er veel ruimte verkregen. Dit wordt benadrukt door het grote aantal spiegels, dat zeer verruimend werkt. En er is plaats ingeruimd voor kindermode (Girly Club), de nieuwste modetrends (Youtiek) en de klassieke mo- de (Harmony-collectie). KATWIJK - "Ik ben nog niet belast met gemeentelijk ervaring. Ik heb altijd nationale en internationale po litiek bedreven en dit wordt iets geheel anders. Ik weet wel dat een burgemeester een adviseur is, niet een man die op eigen houtje beslisingen neemt. Mr. C.A. Bos, nu nog buitengewoon lector aan de vrije Universeteit van Amsterdam, komt rond 1 oktober als burgemeester naar Katwijk. Hij is de opvolger van oud-burgemeester Vermeulen, die deze zomer met pensioen ging. En hij heeft zich één ding voor genomen: niet een zo getrouw mogelijke copie te worden van deze man. "Ik ken Katwijk helemaal niet. Katwijk behoort tot mijn jeugdherinneringen - ik ben geboren in Alphen aan den Rijn- en daar houdt het wel op. Katwijk heeft een uitgesproken ei gen karakter. Het is een badplaats met een heel an der soort allure, dan je gewoonlijk aantreft." LEIDEN - Het Breed Ko- mitee Welzijnswerk Leiden organiseerde af gelopen zaterdagmid dag in het Volkshuis een bijeenkomst om ac tie te voeren tegen de gingsmaatrege- net ministerie van CRM. Namens het ACB dat op landelijk niveau de protesten van de welzijnswerkers bundelt, voerde Krijn Hamelijk het woord. Verder achter de tafel de plaatselijke actie voerders: Henny Ha gen, Don Hansen en Wout v.d. Berg. foto archief leidsch dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door bin: oversehrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exe Dagblad, ua.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 23(h) AB Dagblad aan de Rooscvdtstraat 82. U veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen iplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch K i de balie van het leidsc h

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15