Kleinste maatje domineert Chinese tempel Amsterdam 'Onderzoek op erfelijke joodse ziekten noodzaak Geloof Samenleving Mulder ziet 'worteling' Islamitische Universiteit Atletico bidt tot 'wonderspits DINSDAG 5 SEPTEMBER 2000 -ID VANDAAG Vandaag 1028 jaar geleden, op 5 september 972, stierf paus Johannes XIII. Hij staat be kend als 'de Ottoonse paus', omdat hij re geerde in een periode (van 936 tot 1002) waarin drie keizers aan de macht waren met de naam Otto. Johannes XIII behoorde tot de beroemde Italiaanse familie Crescenzi, die in de tiende en elfde eeuw Rome beheerste. Een familielid van de pauselijke Crescenzi, ene Giovanni (gestorven in 984) oefende een waar schrikbewind in Rome uit. Hij sloot paus Benedictus VI op in een burcht op en stelde in zijn plaats Bonifatius VII als paus aan. Deze Boni- fatius liet Benedictus VI overigens wurgen. Johannes XIII staat erom bekend dat hij zijn familie verrijkte met allerlei kostbare geschenken. Op 5 september krijgt Laurentius Justinianus (1381-1455) eerbetoon als heilige en patroon van Venetië. Van hem wordt gezegd dat hij als bisschop van deze stad door gebed een oorlog wist te voorkomen. Kameroense jongeren blijven in Rome Yaounde Een woordvoerder van het aartsbisdom in Yaoundé, de hoofdstad van Kameroen, heeft gisteren gemeld dat 210 jon geren na de katholieke Wereldjongerendagen in Rome niet zijn teruggekeerd naar Kameroen. Er was in augustus een groep van ruim 280 mensen naar de manifestatie gegaan. Volgens een van de teruggekeerde jongeren waren lang niet alle 210 weggeble ven jongeren gelovig, maai' gingen sommigen alleen mee naar Rome om de armoede in eigen land te ontvluchten. De Wereldj ongerendagen werden bezocht door circa twee miljoen jonge- Hoge onderscheiding Leidse organist leiden De Leidse professor G. Bots (75) heeft de hoogste onder scheiding van de Nederlandse Sint Gregoriusvereniging gekre gen. Hij ontving het 'Ereteken voor bijzondere verdiensten op het gebied van muziek ten dienste van de liturgie' omdat hij af gelopen weekeinde zijn zestigjarig jubileum als organist van de Leidse Petruskerk vierde. De Sint Gregoriusvereniging is het overkoepelend orgaan op het gebied van kerkelijke muziek. Bots was voor zijn emeritaat hoogleraar in de natuurkunde aan de Technische Universiteit in Delft. Vrouwenklooster open voor broeders appingedam Het oecumenisch vrouwenklooster Debora Com muniteit in Appingedam wordt toegankelijk voor mannen. In het klooster verblijft sinds vorig voorjaar alleen zuster Anje. Er zijn reeds gesprekken met potentiële broeders gaande, aldus een woordvoerder. De Debora Communiteit ontstond in 1993 op initiatief van de gereformeerde predikante Anje van der Plas te Hoogvliet. Aanvankelijk telde de communiteit, die in Rotter dam was gevestigd, drie vrouwen. Zuster Corrie besloot in 1996 weer op zichzelf te gaan wonen. Vorig jaar zegde zuster There- sia het kloosterleven vaarwel. De communiteit was inmiddels naar Appingedam verhuisd. Koningin Beatrix opent op 15 september de Fo Kuang Shan- tempel op de Zeedijk in Am sterdam. Het is de eerste origi nele Chinees-boeddhistische tempel in Europa. De bouw ging niet zonder slag of stoot. Want hoe ontwerp je als Ne derlandse architect een Chine se tempel? Een kwestie van 'het kleinste maatje'. amsterdam thea van beek De bouwplaats aan de Zeedijk oogt nog chaotisch. Bouwvak kers, boeddhistische nonnen en andere vrijwilligers timmeren, schilderen en metselen dat het een lieve lust is. In een hoekje van de tempel wijst een groepje Chinezen verontrust naar scheuren in het houtwerk. De afwerking van het geheel laat nogal te wensen over. In een mengelmoes van talen overleg gen ze met architect Fred Gre- ven. „Bij de bouw was communica tie het grootste probleem", ver telt Greven later. Hij noemt zichzelf 'architect van de meest onmogelijke gebouwen'. Zo restaureerde en herbouwde hij panden op de Amsterdamse Zeedijk en Wallen, de St. Joris Doelen in Gouda en een scou- tinggebouw op de Hilversumse heide in de vorm van een uitge klapt zakmes. Maar de bouw van een originele Chinese tem pel, dat moest hij met vallen en opstaan leren. De tempel heeft een lange voorgeschiedenis, die begint bij de Amsterdamse restaurant houder Fu Wen Lo. Deze voor malige Chinese gevechtspiloot heeft naar eigen zeggen twee maal zijn leven te danken aan de bescherming van een boed dhabeeld. Uit dank beloofde hij ooit een tempel te bouwen. Dat plan werd concreter, toen de Chinese gemeenschap rond de Zeedijk onder leiding van Frank Man plannen ontwikkelde voor een 'Chinatown' in de hoofd- Exterieur (rechts) en interieur van de Chinese tempel. Voor het in Ne derland onbekende vakwerk kwamen timmerlieden en metselaars uit het Verre Oosten over. foto's opd rob keeris stad. Voor de bouw van de tem pel lieten zij hun oog vallen op een stuk braakliggend terrein aan de Zeedijk. In de 17de eeuw stond hier ooit nog een kloos tercomplex van de Cellenzus- ters. In 1993 kreeg Greven de opdracht een tempel te ontwer pen. „Ik had geen idee aan wel ke maatstaven tempels moes ten voldoen. Mijn eerste plan bestond uit een kleine tempel. In de ogen van de initiatiefne mers leek het nergens naar." Inmiddels was het initiatief voor de tempel overgenomen door de Buddha's Light Inter national Association (BUA), een internationale organisatie waarvan de hoofdtempel in Taiwan staat. Wereldwijd telt de BLIA een netwerk van ruim honderd tempels, met in totaal twee miljoen leden. Lo en Man namen de architect mee naar Hong Kong en Taiwan. Greven: „Daar liet ik me alles uitleggen door master Hi Ching. Ik be keek er allerlei tempels en vond uiteindelijk een stadstempel die rotterdam anp De Islamitische Universiteit Rotterdam (IUR) moet nog meer in de Nederlandse sa menleving worden verankerd. Dat advies gaf prof. dr. D. Mul der, oud-voorzitter van de Raad van Kerken, de IUR gisteren bij de opening van het derde aca demische jaar. Er is een kentering waar neembaar in de Nederlandse maatschappij, zei Mulder, tij dens de eerste twee jaar docent aan de universiteit en nu lid van de adviesraad. „Nederland begint te letten op de IUR. De tijd komt dat Nederland niet meer om deze universiteit heen kan, en dat de IUR in de Neder landse samenleving is gewor teld." De nieuwe rector, de Turkse hoogleraar rechten dr. A. Ak- gündiiz, bevestigde in zijn toe spraak het beleid van zijn voor zitter S. Damra dat de IUR imams opleidt die de Neder landse samenleving grondig kennen. Hij wees er verder op dat Nederland is gekozen als plaats voor een islamitische universiteit in West-Europa we gens de academische vrijheid in ons land. In een toelichting noemde Mulder het van grote betekenis dat de Turkse oud-minister van binnenlandse zaken, Enis öksüz, bij de academische ope ning het woord voerde. Tot dusver had de Turkse overheid, die graag greep op de imams in Nederland wil houden, zich ge keerd tegen de IUR, een parti culier initiatief. Ook het gesprek dat rector Akgündüz kortgeleden met de Turkse premier Ecevit heeft ge had, wijst volgens Mulder op een kentering in de verhoudin gen tussen de IUR en de Turkse overheid. Het aantal studenten aan de IUR is inmiddels de tweehonderd gepasseerd. De verwachting is dat de eerste groep Nederlandse imams, geestelijke verzorgers (in zie kenhuizen en gevangenissen) en islamdeskundigen in 2002 zal afstuderen. De IUR is nog niet door de overheid erkend. Madrid De Spaanse voetbalclub Atletico Madrid speelt dit seizoen na de degradatie uit de Primera Division 'een jaar in de hel', maar hoopt op hulp van boven om terug te keren. De hulp moet komen van de vroegere spits Manoio Gamica (vooraan middenin met bal), die in 1911 voor Atletico het derde doelpunt scoorde in de met 3-1 gewonnen wedstrijd om de Spaanse voetbalbeker tegen CD Espanol uit Barcelona. Gamica, een rijke nationalistische grondbezitter die op 7 februari 1939 door een Republikeins vuurpeloton in de Spaanse burgeroorlog werd gefusilleerd, is nu met een aantal andere 'martelaren' door katholieke kerkfunctionarissen voorgedragen om zalig te worden verklaard. „Wij weten nu tot wie wij moeten bidden", aldus priester Da niel Antolin, die spelers van Atletico al dertig jaar met geestelijke raad bijstaat. Zaligverklaring is in de ka tholieke kerk een eerste stap naar heiligverklaring. foto ap diario as amsterdam anp Een joodse man en een jood se vrouw die willen trouwen, moeten zich laten onderzoe ken op de aanwezigheid van genen die bepaalde erfelijke ziekten kunnen veroorzaken. Zijn beide partners drager Vein hetzelfde gen, dan zou de ziekte worden doorgegeven aan de kinderen. Zo'n huwe lijk mag dan niet plaatsvin den. Daarover waren de zeshon derd deelnemers aan een congres over jodendom en genetica, afgelopen weekein de in Antwerpen, het volko men eens, aldus rabbijn Raph Evers uit Amsterdam. Hij was voorzitter van het congres. Over de mate van vertrouwe lijkheid van de uitslag van zo'n onderzoek verschilden de meningen. Die kennis kan hele families stigmatiseren. „Wij zijn joods gebleven door binnen het joodse volk te trouwen", aldus Evers, maar dat had genetische na delen. „Door moderne tech nieken hebben we die proble men behoorlijk onder de knie." Door inteelt is een op de dertig joden drager van de ziekte van Tay-Sachs, een do delijke spierziekte. De meest voorkomende 'joodse' ziekte is die van Gaucher, waarbij de lever en de milt uitzetten en er botproblemen ontstaan. Als gevolg van het testen van de genen is de ziekte van Tay-Sachs onder Amerikaan se joden bijna geheel verdwe nen, aldus Evers. De aanlei ding voor de conferentie wa ren onder meer nieuwe ont wikkelingen op het gebied van tests. Er is een goede test ontwikkeld tegen 'joodse' doofheid, er zijn vorderingen in het onderzoek naar borst kanker, dat vaker bij joodse dan bij andere vrouwen voor komt, en er is een efilu medicijn tegen de ziekt Gaucher ontwikkeld. Over het algemeen zi joodse geleerden het grond van bijbel en talt over eens dat genetischt'u toelaatbaar zijn. Dat niet gezien als een inbre Gods leiding. De torah zelf de opdracht ziekt bestrijden. Voor me([D doeleinden is het buiten ,r moederlijk testen van'- zaadcel en een eicel i staan. In dat stadium sprake van beginnend le niet van het echte leve mens is pas mens in baarmoeder. Het komt in de klein thodox-) joodse gei'gc schap in Nederland s iej op bescheiden schaal dat een huwelijk om 'gin sche' redenen niet kan gaan, zegt Evers. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Eerst alleen in het noorden kans op regen, of sneeuw. Elders af en toe zon. Dinsdagavond vanuit het zuidwesten toenemende bewol king en regen. Maxima uiteenlo pend van 10 graden in het noor den tot 17 in de omgeving van Oslo. Zweden: Perioden met zon en in de nacht en ochtend kans op mist. Later op woensdag in het westen meer wolken en kans op wat regen. Middagtemperatuur van een graad of 10 in het noorden tot rond 18 in het zuiden. Denemarken: Vooral in het oosten eerst gere geld zon en droog. Vanuit het westen meer bewolking en waar schijnlijk woensdag pas gevolgd door wat regen. Middagtempera tuur omstreeks 16 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselvallig met perioden met re gen maar er tussendoor ook op klaringen en droge momenten. Woensdag vooral in Schotland veel regen en een harde wind. Maxima van 15 graden in het noorden van Schotland tot 22 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Komende nacht nog kans op een mistbank. Overdag eerst nog wat zon, verder vanuit het westen nu en dan regen. Middagtempera tuur omstreeks 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst nog zonnige perioden en vrijwel overal droog. Aan het be gin van de dag wel kans op mist. Dinsdag avond of woensdag van uit het westen af en toe wat re gen. Dinsdag maxima rond 20 graden, woensdag 23 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en over wegend droog. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Woensdag naar het noorden toe meer bewolking. Maxima uiteen lopend van 20 graden langs het Kanaal, tot 27 in het zuiden. Spanje: Veel zon. Langs de kust in het zuidoosten eerst kans op een lo kale bui, verder droog. Langs de Golf van Biskaje kans op wat wol ken. Middagtemperatuur uiteen lopend van een graad of 23 in het noorden tot meer dan 35 in het zuidwesten. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Aan zee overal maxima tussen 25 en 30 graden, landin waarts warmer. Mallorca, Ibiza, Menorca: Eerst nog wolkenvelden en kans op enkele buien, mogelijk met onweer. Geleidelijk droog en flin ke perioden met zon. Middagtem peratuur ongeveer 28 graden. Canarische Eilanden: Droog en flinke perioden met zon, in het noorden kans op enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. Duitsland: Dinsdag nu en dan zon en droog. Maar in het zuidoosten nog kans op een bui. Woensdag vanuit het westen meer bewolking, later ge volgd door regen. Middagtempe ratuur eerst 18 graden, woensdag 21 graden. Oostenrijk: Eerst nog kans op een bui. Verder perioden met zon en droog. Aan de noordkant van de Alpen meer bewolking. Maandag dinsdag rond 17 graden, woensdag iets warmer. Zwitserland: In het noorden wolkenvelden, in het zuiden flink wat zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Woensdag war mer. Italië: Dinsdag en in het begin van woensdag in het zuiden veel be wolking en enkele stevige regen- of onweersbuien. Verder perioden met zon en droog. Middagtempe ratuur ongeveer 25 graden. Corsica en Sardinië: Eerst nog kans op een bui en wat wolkenvelden. Geleidelijk meer zon en droog. Maxima tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Vanuit het noordwesten meer be wolking en vooral in het binnen land enkele pittige (onweersbui en. Op de eilanden blijft het meest droog met meer zon, maar ook een stevige wind. Maxima eerst rond 30 graden, woensdag een stuk koeler. Turkije en Cyprus: Eerst nog veel zon. Woensdag in het noordwesten meer bewolking en daar enkele regen- of onweers buien. Maxima rond 30 graden aan zee. Woensdag iets minder warm. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon óp 07.01 Zon onder 20.14 Maan op 16.08 Maan onder23.50 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.05 22.34 09.38 22.07 Laag 06.06 17.55 05.47 17.36 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw koufront ISÊs, opklaringen #*- hagel jL lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T, van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 t<f" 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTI Maandag t/m vrijdag van 8.301( 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die oi In G PER POST ie per post (bi in toesiafb in portokosten per verschijndag. jn LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een ande leeshandicap hebben), is i het regionale nieuws uit hetlfna Dagblad op geluidscassette besch informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuu INTERNET: v.leidschdagblad.nl redactie,ld@damiate.hdc.nl Warschau licht bew. w3 Wenen zwaar bew. nw 4 Zürich zwaar bew. zl 16 9 0.2 Bangkok zwaar bew w3 32 24 31.0 Buenos Aires onbewolkt n2 20 12 0.0 Casablanca half bew. w.s. 0 26 20 0.0 Johannesburg half bew, w.s. 0 21 10 0.0 licht bew, zw3 31 23 0.0 regen n 2 26 20 0.0 onbewolkt no 3 20 9 0,0 zwaar bew. nw3 30 23 0.0 onbewolkt w.s, 0 19 12 0.0 Los Angeles onbewolkt 22 16 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonder feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. ke ld fv VOl een ingenieus systeem constructie als een vlec|>' ineen gestapeld. Vijf Taiwanese nonnen het tempelcomplex, dat gebruikt voor religieuze komsten, onderwijs, en bibliotheek. In een u zaal is dagelijks meditat de overledenen. Ook bij bouw zijn de nonnen n< trokken. De bemoeienis Chinese gemeenschap bouwwerk heeft zo zijn quenties, getuige het sl< metsel- en timmerwerk Greven: „De kwaliteit vi werk is zó slecht, dat wi niet weten." Hij wijst oj r goedkoop ogende kuns';1^ gels met Chinese reliëfs de wanden van de tem ondergrond dient ruw board. „Dat gebeurde ti mijn vakantie. Wist ik n Er viel niet over te prate Di in Amsterdam als voorbeeld kon dienen. Pas toen hoorde ik ook voor het eerst van 'het kleinste maatje'." Al honderden jaren worden Chinese tempels symmetrisch gebouwd volgens de stramien- maat van 32,5 centimeter. Dit 'kleinste maatje', ofwel tou kou in het Chinees, is in alles terug te vinden. In de opbouw van de tempel, de dikte van de muren, de houten kolommen, steun balken, ornamenten, traptre den en in de vloertegels. Het tempelcomplex aan de Zeedijk omvat behalve de tem pel nog drie andere panden. Voor de symmetrie is de voor gevel van een pand in de Am sterdamse bouwstijl gehouden. Aan weerszijden van de tempel verrezen twee panden die ap pelleren aan de Chinese stijl, met op de daklijsten draken. De tempel, als religieus deel van het complex, is opgetrokken uit hout, zoals voorgeschreven. Voor de tempel, aan de straat zijde, dient een vrijstaande ge vel als poortgebouw. De poort komt uit op een monumentale, granieten trap. Volgens de Feng Shui-theorie houdt de trap de negatieve energieën tegen die via de poort binnenstromen. Een hoge drempel onder de toegangsdeuren naar de tempel dient uit voorzorg als tweede blokkade. Taiwanese bouwvakkers kwa men naar Nederland, speciaal voor het metselen van de kera mische dakpannen en orna menten. De techniek is in Ne derland onbekend. De goud- okerkleur van de elementen mag uitsluitend worden toege past op tempels en koninklijke paleizen. Ook de houten balken en dakspanten vereisten een specifieke bouwwijze. Volgens Mttr ii n i -ZfJ-ya-U V;

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14