beiden Regio Hof onderzoekt optreden Leidse agenten k heb respect >or vrouwen' Minister Zalm heeft niets te melden Bedrijfsleider discotheek beroofd van dagopbrengst Weg Katwijk-Leiden acht avonden dicht Verdachte van inbraak meldt zich bij politie De bedrijfsleider van danssa lon In Casa is in de nacht van zondag op maandag beroofd van de dagopbrengst door twee mannen met bromfiets helmen op. De man liep 's nachts over de parkeerplaats bij molen De Valk, toen hij van achteren een duw kreeg. Hij viel om en werd beroofd van de tas waarin hij de dag opbrengst vervoerde. Hoeveel die is, maakt de politie niet bekend. De mannen gingen er op een bromscooter vandoor in de richting van de Molen- werf, rechts langs de molen, en zijn nog voortvluchtig. AG 5 SEPTEMBER 2000971 dhuisplein na tijden leeg Rechter-commissaris neemt gang van zaken bij ontruiming drukkerij Jansen onder de loep De N206 tussen Katwijk en het transferium bij Leiden gaat maandag 18 september voor vier avonden en nachten dicht. De week daarop gebeurt dat nog eens. De provinciale weg krijgt een nieuwe asfaltlaag. Verkeer wordt omgeleid. De provincie Zuid-Holland maakt bekend dat volledige af sluiting van zo'n groot gedeelte van de belangrijke verbinding onvermijdelijk is. Nieuwe richt lijnen voor de arbeidsomstan digheden van de wegwerkers maken de afsluiting noodzake lijk. De N206 gaat tussen de krui sing met de Wassenaarseweg (N441) en de westelijke oprit van de A44 in beide richtingen dicht. Wie 's avonds uit Amster dam komt, kan dus niet via de N206 naar Katwijk, maar wel Leiden in rijden. Verkeer uit Leiden kan gewoon de snelweg richting Wassenaar opdraaien. In de weken van maandag 18 en maandag 25 september wordt de weg vier dagen vanaf half acht 's avonds tot zes uur 's morgens afgesloten. Als door slechte weersom standigheden de werkzaamhe den vertraging oplopen, wordt er ook op vrijdagavond en in de daaropvolgende nacht gewerkt. Een omleidingsroute is met borden aangegeven. Het Stadhuisplein is weer een plein. Gisteren zijn de ;abins daar weggehaald. Daarmee is de verbouwing van lidse stadhuis niet klaar, zegt een gemeentewoordvoerder, de keten zijn er niet langer meer voor nodig. Dat betekent at dit jaar de Reveilll-je weer op het Stadhuisplein plaats- Vorig jaar stonden de vroege zangvogels op 3 oktober op jkschuit aan de Vismarkt. foto henk bouwman De rechter-commissaris van het Haagse gerechtshof stelt een onderzoek in naar de rol van een aantal agenten bij de ontruiming van de voormalige drukkerij Jansen aan de Aalmarkt vorig jaar september. den haag/leiden pablo cabenda De agenten worden er door de krakers van beschuldigd dat zij bij de ontruiming buitenpro portioneel geweld hebben ge bruikt. Drie sympathisanten van de krakers moesten zich als gevolg van de politie actie in het ziekenhuis laten behande len. De directe aanleiding voor het onderzoek van de rechter commissaris vormt het hoger beroep dat twee krakerssympa thisanten hebben aangevraagd na een rechtszaak die vorig jaar november tegen hun was aan gespannen. Daarin werden de sympathisanten tot een boete van 500 gulden veroordeeld omdat ze een politiebevel tot ontruiming niet hadden opge volgd. De twee mannen, die tij dens het verhoor anoniem ble ven en NNI en NN2 werden ge noemd, beweerden ernstig toe getakeld te zijn door politie honden terwijl ze volgens hun getuigenis op een andere plaats waren dan dat het proces-ver- baal van de politie weergeeft. Als dat waar blijkt te zijn, vorm den ze geen bedreiging voor de agenten en zijn de honden mo gelijk ten onrechte ingezet. Voordat het hof uitspraak doet over de zaak, wil het eerst meer duidelijkheid over het po litie-optreden en de inzet van de honden. Wanneer de agen ten voor de rechter-commissa ris moeten verschijnen, kon een woordvoerder van het hof nog niet vertellen. Evenmin is dui delijk hoeveel agenten hun ver haal moeten komen toelichten. De ontruiming aan Aalmarkt is om meerdere redenen om streden. Het Kraakspreekuur Leiden heeft over de zaak een klacht ingediend bij de Natio nale Ombudsman omdat de ontruiming onrechtmatig zou zijn. Volgens het Kraakspreek uur schond de gemeente met haar acties afspraken die zij met de krakers had gemaakt. Daarnaast ligt er een zwartboek met klachten van krakers, sym pathisanten en buurtbewoners dat tot ergernis van de krakers nog altijd niet door de politie in behandeling is genomen. De omstreden ontruiming vond vorig jaar op 3 september plaats, twee dagen nadat kra kers voor de tweede keer hun intrek hadden genomen in de panden. Aanleiding voor deze 'herkraak' was dat de gemeente had verzuimd om de krakers voor de afgesproken datum van 1 september in te lichten over de nieuwe bestemming van de gebouwen, die onderdeel uit maken van de Aalmarktplan nen. achte ontkent wurgpoging prong hij op uit het ver- ïbankje. Het liefst had jarige man de Haagse i bij hun lurven gegre- :o leek het - om maar j k te maken dat hij de n een vrouw helemaal dichtgeknepen. ,,Als ik ee handen had gekne- s ze dood geweest! Bin- halve seconde!" Daar- knijpbeweging makend ichting van de rechters, cier van justitie echter it er genoeg bewijs was in poging tot doodslag, /ijftien maanden cel, vijf voorwaardelijk, irbij tienduizend gulden en ruim honderd schadevergoeding voor ntoffer. er was zeker wat ge- ip die bewuste 23ste juli den. De advocaat van vertelde dat het op een plaats bij de Leidse dis- In Casa was misge- laar was zijn cliënt na ringen weer de twee tegengekomen die hij )p de avond een drankje (geboden. Zij hadden dit slagen en de man iu weten waarom. Eén vrouwen had gezien dat twee flessen had weg- in en zei dat ze niet van ef wilde drinken. „En niet vriendelijk zijn ge- zei advocaat M. Brou- zal ook wel meer zijn as de vrouw schreeuw- an daarop dat hij ze wel )odschieten'. De man Ie dit. Volgens de vrouw haar daarna met beide beet om vervolgens haar keel dicht te knijpen. Daarop sprong een jongen tus senbeide. De man gaf toe dat hij haar aan de haren had ge trokken. Maar hij ontkende haar daarna met twee handen de keel te hebben dichtgekne pen totdat zij bewusteloos raak te en de jongen de man van haar aftrok. Hij had haar wel bij haar keel gepalet, maar niet ge knepen. „Ik heb eêri dochter en een vrouw. Ik heb respect voor vrouwen en kan geen vrouwen slaan. Ik ben hier voor de waar heid", zei hij verongelijkt. De man werd uiteindelijk na een wilde achtervolging aangehou den. De vrouw hield er bloeduit stortingen in haar hals, arm en stuitje aan over. Zij loopt nog bij de fysiotherapeut en kan slecht slapen. Daarom wil zij een bedrag van twintigduizend gulden aan smartengeld. De of ficier meende dat tienduizend in dit geval meer 'standaard' is. Zij hield in haar eis van vijftien maanden cel waarvan vijf voor waardelijk rekening met het feit dat de man meerdere keren was veroordeeld wegens diefstal. Ook vond zij de verklaringen van de vrouw, haar vriendin en *de jongen die tussenbeide sprong, voldoende bewijs om te spreken van een poging tot De advocaat van de man vond dit een te zware tenlaste legging. Hij hield het erop dat de getuigeverklaringen niet-he lemaal overeenkwamen en wel wat 'aangedikt' zouden zijn. Bovendien stond de man de vrouw niet naar het leven en kon daarom poging tot dood slag niet worden bewezen. De rechtbank doet op 18 sep tember uitspraak. Minister Zalm en bestuursvoorzitter Vredevoogd luisteren naar het West-Afrikaanse Tiramakhan-ensemble dat de muzikale omlijsting van de openingsplechtigheid verzorgde in de Pieterskerk. Links naast Zalm hoogleraar antropogenetica Van Ommen, die een korte uitleg gaf over het humaan genoom project. foto henk bouwman Als minister heeft Gerrit Zalm de naam opgebouwd een geestig spreker te zijn. Enkele maanden geleden presenteerde hij zijn collega's in het kabinet nog een parodie op een Donald Duck-stripverhaal, met zichzelf in de rol van oom Dagobert die zwemt in het geld. Aan zijn rede in de Pieterskerk was gisteren echter niets grappigs. Zalm had niets te melden. De Nederlandse schatkistbewaarder was ingehuurd om de opening van het het academisch jaar van de Leidse universiteit op te luisteren. Terwijl Amsterdam minister Hermans van onderwijs had weten te strik ken, verheugde Leiden zich op een spreekbeurt van de minister van financiën. Maar dat viel tegen. Een klein complimentje kon er nog wel vanaf: de Leidse universiteit doet het goed in de concurrentie tussen de diverse disciplines van wetenschappelijk on derwijs. Dat bleek vorige week weer eens, toen aan as trofysica Ewine van Dishoeck de Spinozapremie werd toegekend. Van de twintig 'Nederlandse Nobelprijzen' gingen er al zes naar Leiden. Trouwens, ook de Nobelprijs zelf heeft een Leids tintje, wist Zalm. Drie Leidse onderzoekers (Lorentz, Kamerlingh Onnes en Einthoven) en nog eens vijf we tenschappers die hier werden opgeleid kregen de prijs. Vooral econoom Jan Tinbergen, oprichter van het Cen traal Planbureau waarvan Zalm voor zijn minister schap directeur was, spreekt tot de verbeelding van de minister. Maar de keurig in de kleren gestoken eerstejaars, die op de drempel staan van hun Leidse studie, kon hij er niet mee boeien. En verder bracht de minister een flets verhaal, met open deuren als 'de kwaliteit van het on derwijs is niet slecht, maai- hij kan beter', 'de kennis economie is in opkomst', 'voorschoolse educatie is broodnodig om te voorkomen dat leerlingen met een taalachterstand in het onderwijs beginnen' en 'er is ex tra geld nodig om het docentschap aantrekkelijk te maken'. Niks nieuws, niks bijzonders. Ook de vage toe zegging dat het politiek bespreekbaar moet zijn om als universiteit zelf de hoogte van het collegegeld te bepa len, had wel wat scherper gemogen. De Leidse univer siteit wil dat al heel lang, maar de WD-minister ver prutste de kans om gemakkelijk te scoren. Een 27-jarige man uit Dor drecht heeft zich gisteren vrij willig gemeld bij het politiebu reau in Leiden. Hij is de vierde verdachte van een woningin braak aan de Van der Werf- straat. Daar werd in het week einde van 26 en 27 augustus onder meer een drumcomputer gestolen. De eigenaresse vond die een week later zelf terug. Af gelopen woensdag kon de poli tie een 24-jarige Noordwijker aanhouden en na verder onder zoek ook nog een 22-jarige Voorhouter en een 19-jarige Leidenaar. De Dordtenaar wordt morgen aan de officier van justitie voorgeleid. Opgravingen Pomona belicht leiden Gemeentelijk archeoloog M. Dolmans geeft maandag 11 september in het gemeentear chief een lezing over de recente opgravingen in Sportpark Po mona. Dolmans en zijn mede werkers vonden er inheems- Romeinse boerderijen, vijftien waterputten, een graanschuur- tje en enkele vierkante en ronde greppelstructuren. Veel aan dacht trok ook de vondst van een paard. Al voordat de opgravingen begonnen was duidelijk dat op het Pomonaterrein de uiüoper van een oude strandwal lag. Voor de gemeente aanleiding om een archeologisch onder zoek uit te laten voeren vóórdat er op het sportterrein gebouwd gaat worden. De conclusies die de ge meentelijke archeologische dienst trekt uit de vondsten zijn nog zeer voorlopig, maar Dol mans zal maandag een beeld proberen te schetsen van dui zend jaar bewoning op de strandwal. De lezing begint om 20.00 uur; het gemeentearchief aan de Boisotkade is gratis toe gankelijk. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de afdeling Rijnland van de Arche ologische Werkgemeenschap Nederland. gen, is de doorgang naar de Rijnsburgersingel afgesloten. Dat geldt ook voor de andere kant. Vanaf de Rijnsburgersin gel is de Morssingel niet meer te bereiken. De laatste moge lijkheid om de Stationsweg via de 2e Binnenvestgracht te be reiken, loopt ook op niets uit. Tegenover danscafé The Jam staat een groot verkeersbord dat verder rijden verbiedt. Volgens H. van Zeijl, verkeers- deskundige van de gemeente kan 'het' even niet anders om dat de Rijnsburgerbrug wordt vervangen. „Die brug moet ge bouwd worden." Volgens Van Zeijl duurt de huidige situatie nog tot eind december als de werkzaamheden aan de Rijns burgerbrug zijn voltooid. Er kunnen dan twee afzonderlijke rondjes worden gereden. Vanaf de Morssingel rechtsaf het Sta tionsplein op, rechtsaf naar de Stationsweg en wederom rechtsaf terug naar de Morssin gel. Het andere rondje is 2e Binnenvestgracht, Steenstraat, Rijnsburgerbrug, Rijnsburger singel en Molenwerf. Overigens kan er wel gewoon worden geparkeerd op het ter rein tegenover de Morspoort en de flats achter het Stations plein. En daar vandaan is het maar een klein stukje lopen naar de Stationsweg. eric-jan berendsen veld dan op een goed onder houden invals- of uitvalsweg. Maar er is goed nieuws voor de bewoners van Groenoord. Bin nenkort gaat het echt gebeu ren, er komt een definitieve be strating. Geen asfalt, want dat nodigt maar uit om hard te rij den. Er worden keurige, gebak ken klinkers neergelegd. Het werk start begin oktober en moet voor de kerst zijn afge rond. Stationsweg Nu we het toch over straten hebben. De Stationsweg is on bereikbaar voor auto's. Klanten van Leiden Promotie VW, de bloemenkiosk, de bakker, de bios, de shoarmatent en Super De Boer kunnen slechts te voet of per fiets de zaken bereiken. Of met het openbaar vervoer natuurlijk. De verkeerssituatie rond het station blijft onveran derd chaotisch. Stel, u wilt vanaf het Schutters veld of de Rijnsburgerweg het Stationsplein op met de auto richting Statio'nsweg. Dat mag dus niet. Vanaf de andere kant bij de Morssingel mag dat wel maar dan is een stuk verderop rechtsafslaan richting Stations weg verboden. Bij het belas tingkantoor de Morssingel op rijden is ook niet toegestaan. Nou was daar nog wel eens sluipverkeer maar sinds de Rijnsburgerbrug wordt vervan- toenmalige slager Bob Owel (inmiddels verhuisd) klaagden steen en been. Begin 1998 wa ren de rioleringswerkzaamhe den voltooid. De weg werd voorzien van grijze ldinkers in afwachting van een meer defi nitieve bestrating. Sindsdien is het vanuit de amb tenarij stil gebleven. Heel stil. Dp kwaliteit van de aardbol- stoffering is er in de loop van de jaren niet op vooruit ge gaan. Integendeel, met name het weggedeelte halverwege de straat lijkt meer op een mijnen- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. ïbtelijke molens vaak am malen, is bekend, at de 'tijdelijke' bestra- de Haarlemmerweg er deine drie jaar ligt, mag minst opvallend worden nd. et geheugen opfrissen. igustus 1997 begon de ig nte met het vernieuwen fsch t riool onder de Haar- nlad rweg. Er werd gewerkt ifa™ le Rijnsburgersingel in r'ani' üng van de Willem de !™rlaan. De middenstan - lals Piet Kerkhof en de Over een maand wordt de Haarlemmerweg herbestraat. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13