Leiden Regio Maatregelen tegen overlast van huurders Purdy... Links! Purdy... Rechts! Netjüüüs Purdy De verborgen schatten van het Aalmarktgebied ïen veetentoonstelling met 800 dieren en 500 bekers ,ANDAG 4 SEPTEMBER 2000971 iden Aan de Peppelrode in de Merenwijk is gistermorgen md halfzeven een auto uitgebrand. Het viel de eigenaar op it zijn auto op een andere plek stond dan waar hij het voertuig id geparkeerd. Een buurjongen heeft toegegeven de auto daar hebben neergezet nadat hij met de auto van zijn vader een ukje had gereden en bij terugkomst zag dat 'zijn' parkeervak as bezet door de auto van de buurman. De jongen ontkent rerigens dat hij iets met de brand heeft te maken. loedneus na knietje den Een 30-jarige Leidenaar is vrijdagavond in een café aan Lange Mare mishandeld. De man zag daar de zoon van een innis. Hij maakte opmerkingen over de vader, die de zoon innelijk niet bevielen. Hij duwde het hoofd van de man naar meden en trok zijn knie op. Omstanders grepen in en brach- n het slachtoffer naar het bureau aan de Langegracht om aan- ïe te doen. De dader is nog niet aangehouden. loorgereden na aanrijding utobrand Merenwijk den Op de Diamantlaan zijn zaterdagmiddag een auto en omscooter met elkaar in botsing gekomen. De 24-jarige be- ïurster gaf de scooter geen voorrang toen zij een parkeervak draaide. Bij de botsing werd de 17-jarige Leidse passagier van scooter weggeslingerd. De 15-jarige bestuurder reed gewoon ior. Hij is later thuis opgepakt voor het verlaten van de plek n een ongeluk. Bovendien had hij geen bromfietscertificaat. passagier is met kniéletsel naar het LUMC gebracht. uzie in Formosastraat den Een 42-jarige vrouw uit Leiden en haar zoon (20) zijn jdagmiddag in hun woning aan de Formosastraat opgepakt i verdenking van mishandeling. Zij kregen ruzie met een Leid- (38) die aan de 42-jarige vrouw had gevraagd waar het geld jft dat zij nog van haar ex-man tegoed heeft. De ex heeft in- iddels een relatie met de 42-jarige. Daarop ontstond ruzie en :rd het slachtoffer door moeder en zoon geschopt en gesla- n. Voor een breuk aan haar vinger moest ze naar het zieken- wee bestuurders in één auto jen Op de Doctor Lelylaan reed afgelopen nacht een auto »en een lantaarnpaal op de middenberm. In de auto zaten ee Hagenaars van 35 en 36. De mannen zijn naar het LUMC bracht en verklaarden beiden de bestuurder van de auto zijn weest. Daarop moesten zij allebei een bloedproef ondergaan. leiden ruud sep Je moet er oog voor hebben. En een heel klein beetje fantasie. Maar dan kun je zelfs aan het gitzwarte plafond boven de bar van LVC een historische ont dekking doen. Bouwhistoricus Jan Droge vergeeft zijn toehoor ders bij voorbaat dat ze het misschien niet zien. Maar daar boven, in deze naar verschraald bier stinkende ruimte, zijn res ten te zien van de in 1571 ge bouwde ziekenzaal van het Sint Catharijne Gasthuis. „Het is al lemaal wel weggewerkt, maar aan het patroon herken je de moerbalken waarop indertijd de zoldering heeft gelegen", verklaart Dröge. Zijn conclusie: er mag de afgelopen honderd jaar dan flink vertimmerd zijn aan de voormalige ziekenzaal, de begane grond van het zes- tiende-eeuwse gebouw is in het LVC nog gewoon aanwezig. Met het oog op de voortgaan de besluitvorming over het Aal marktproject hield de stichting Aalmarktgebied afgelopen za terdag een rondleiding voor raadsleden en andere belang stellenden. Bouwhistoricus Dröge voerde een groep van een kleine veertig geïnteres seerden waaronder een stuk of tien plaatselijke politici, langs de verborgen schatten van het Aalmarktgebied. Je hoeft niet per se door te dringen tot in de achtertuin van bijvoorbeeld de oude Stadsapo theek aan de Aalmarkt 11Ook vanuit het 'gat van Van Nelle' valt al wel iets te zien van het verstopte stukje Leiden dat in de Aalmarktplannen bestemd is voor een nieuw warenhuis van V&D of voor 'volumineuze de tailhandel'. Een prachtige rode beuk, de oude gymzaal van de Aalmarktschool en een stukje van het Catharijne Gasthuis dat nog steeds in originele staat verkeert. Terwijl de regen voor zichtig neerdaalt op het afdakje achterin het 'gat' wijst Dröge de meest opvallende niet be schermde zaken van het ge biedje tussen Breestraat en Aal markt even aan. Van dichtbij is het natuurlijk nog wat mooier. Dus trekt het hele gezelschap door de mar meren gang van de voormalige Stadsapotheek - inmiddels ove rigens weer in gemeentelijke handen - naar de achtertuin. Verschillende haveloze bouw werken liggen van hieruit goed in het zicht. Het achterste stuk van LVC bijvoorbeeld, waar sinds de bouw een dikke vier honderd jaar geleden nauwe lijks meer naar omgekeken lijkt te zijn. En de dichtgespijkerde achterkant van de Aalmarkt- school. De school die volgens de officiële lezing in erbarmelij ke staat verkeert en bijna op in storten zou staan. Dröge beseft dat hij zich met de Aalmarkt- school op glad ijs begeeft, en beantwoordt vragen over de bouwkundige staat met de no dige voorzichtigheid. „Ik mocht daar in mijn rapport geen uit spraken over doen, maar ik on derschrijf de lezing dat de school gammel zou zijn niet." De achtertuin is via een poort verbonden met het achterter rein van de school. Een paar stappen lopen en je staat tus sen wat vroeger de gymzaal was en wat nu onomstreden het le lijkste gebouw van het gebied is: de koffiekamer van de Stads gehoorzaal. De kozijnen van de koffiekamer zijn zo rot dat je moet vrezen dat een flinke hoestbui voldoende is om de ramen uit de sponningen te doen vallen. Dröge wijst op de zorgvuldige afwerking die het kleine gymzaaltje een kleine eeuw geleden te beurt Mei. Een leuk gebouwtje, vindt hij, „maar het is niet iets waar ik vóór zou gaan liggen, wat ik bij voorbeeld bij de Waag wel zou doen". Op zich is het hiervandaan maar één muurtje dat je over hoeft te klimmen om uit te ko men bij de achterkant van LVC, oftewel de 'nuwe lange sael' van het Catharijne Gasthuis. Maar een beschaafd gezelschap klimt niet over muren maar loopt even om. Twintig minu ten later staat de groep tussen glasscherven en een oude ma tras op de zolder van het oude ziekenhuis. De historicus wijst op de merktekens in de balken, die ervoor zorgden dat de bouwvakkers de kant en klare onderdelen gemakkelijk in el kaar konden zetten. De laatste twee spanten van de zieken zaal, in originele staat. „Dit stuk staat dus op geen enkele monu mentenlijst", benadrukt de bouwhistoricus nog maar eens. Want dat betekent dat het ge bouw zoals het er nu voor staat probleemloos tegen de vlakte kan. Zonder dat de belofte hoeft te worden gebroken dat er voor het Aalmarktplan geen monumenten worden gesloopt. gerry van bakel I berend door de koeien- ien lopen bezoekers van de lijkse veetentoonstelling in iroenoordhal van ring naar Waar keurig schone melk en, dikbilstieren, geiten en ^y's zich onderwerpen aan juryleden. Zaterdag haalde misator VEBO achthonderd en naar Leiden om vijfhon- bekers uit te kunnen de- Plus rozetten, linten en eer vermeldingen. Voorzitter )nker: „Iedereen wil graag prijs mee naar huis nemen, moeten er heel wat voor De meesten zijn al voor opgestaan. Het zijn alle- H liefhebbers." j de runderen zijn de bege- :rs helemaal in het wit. Op naar de ring nemen ze nog bosje stro mee voor de laat- mgelukjes, de staarten van lieren worden uit voorzorg gehouden. A. Soede uit Aar kan een kampioen dik- mee naar huis nemen, ir ons is het gewoon een by," vertelt mevrouw Soe- terwijl ze trots de beker L ordy... Tijdens de VEBO kwamen er, vooral bij de geitenhouders, veel hobbyisten in de ring. foto henk bouwman vasthoudt. „Mijn man is die renarts en toen we een boerde rij konden kopen met een stuk grond erbij, is hij met fokken begonnen. We hebben zo'n vijf entwintig beesten. We houden alleen de kleintjes. Ik hoef niet twee keer een keizersnee is het een bakbeest van een stier. Die maximum. Gelukkig kan mijn zijn heel onbetrouwbaar. De man dat zelf." De felicitaties koeien mogen hooguit twee komen van alle kanten. Er keer kalveren. De kalfjes moe- wordt in de kleine kampioen ten altijd gehaald worden en geknepen en iedereen is het er over eens dat het een prachtig beestje is. „Van een dikbil mag alleen biefstuk komen, dus ze kijken of er niet teveel vet op zit." Bij de geiten staan er alleen maar hobbyisten in en om de ring. De familie Stolk heeft als enige nubische geiten bij zich. Die kunnen dus niet anders dan winnen. F. Stolk: „Wij ko men naar deze tentoonstellin gen om eens een ander soort geit te laten zien. Voor de mees te mensen horen geiten wit te zijn." De nubische geiten zijn donkerbruin met een zwarte streep over de rug en lange hangoren. „Hoe langer de oren hoe beter," vertelt de geiten houder. „De melk van deze gei ten is ook vetter en dat maakt de melk meer waard. Wij vin den ze vooral veel liever dan andere geiten." Parmantig stappen de geiten de ring in. Het uniform voor de begeleiders is een spijkerbroek met een wit overhemd of T- shirt. Eerst worden de geiten af zonderlijk gekeurd. Echt harde oordelen worden er niet geveld. Het gaat om wat plussen en minnetjes. Ook onder de deel nemers is er geen haat en nijd. Maar een beker winnen is na tuurlijk leuk. Gelukkig zijn er een heleboel te vergeven. En voor wie desondanks buiten de prijzen valt is er volgende week of volgende maand ergens an ders wel weer een keuring. Uitslagen VEBO Kampioenen Jongvee: J. van den Berg (Voorschoten - 3 x), J. Spronk (Zoetermeer), Soe de (Ter Aar), Slagerij Don- ker/Kneet Holding (Krom menie), J. Huybrechts (Riel). Algemeen kampioen lam: S. v.d. Zwet (Noorden). Alge meen kampioen geit: J. den Braber (Leerdam). Dagkam pioene zwartbont fokvee: Die Barle Koosje 79, fa. Wes- selingh Bol (Zoeterwoude). Dagkampioene roodbont fokvee: Carolien 10, L. Am- merlaan (Zoetermeer). Ere- kampioen Shetland pony's: J. v.d. Griend (Strijen). Probleempanden zo min mogelijk sluiten De gemeente, de politie en woningbouwverenigingen zijn in gesprek over het aanpakken van ernstige overlast door huurders. De partijen willen een werkwijze op po ten zetten waarmee ze de overlast doeltreffend kunnen aanpakken, zonder tot sluiting van panden te moeten overgaan. Links! Purdy...Rechts! Af! Purdy, Hoog!" En de chelse herder gaat ander- Ive meter de lucht in om :ht in de armen van het isje te landen. „Netjüüüs!' i staart zwiept gaten in de ht. Hier heerst een goede 'standhouding. Purdy luis- naar alles wat het baasje en dat gaat wel iets verder het standaardrepertoire: dood, apport en geef pootje, de baas is blij. De vijfjarige if die de zijde van de Leide- ir Hans van den Berg voor n seconde verlaat heeft vo- jaar oktober een certificaat aald dat zegt dat het vierbe- e brok dociele oplettend- d een echte 'object bewa kingshond' is. „De complete 356 punten. Volle bak plus nog een eervolle vermelding." En van het weekend werd Purdy zesde bij de Nationale Kampi oenschappen van de Koninklij ke Nederlandse Politiehonden Vereniging in Den Bosch, on derdeel bewakingshonden. (Netjüüüs Purdy). Dus wie dat 'wacht u voor de hond' bordje bij de voordeur van huize Van den Berg in de wind slaat. Wie denkt dat die waaschuwing is opgehangen door de zoveelste hondenliefhebber die zijn ast matische Yokshire terrier van zijn minderwaardigheidscom plex pobeert af te helpen, die komt bedrogen uit. Purdy kan ook bijten als het moet. Wei Hans van den Berg en zijn Mechelse herder Purdy. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. gert aangeboden voedsel als het moet en maakt een vrije sprong over een heg, als het moet. Maar is een hele sociale Purdy die goed met kinderen overweg kan, als het mag. Hans van den Berg heeft 3,5 jaar in haar onderwijs gesto ken. „Als je dan'naar Den Bosch mag, dan is dat echt ge weldig." Wie in stadion De Poort zijn hond mag laten bij ten in de pakwerker (het mi- chelinmannetje dat bij honden bijkans meer populariteit ge niet dan een Hema rookworst) is een grote. Het is het erepodi um waar de kampioenen van de trouwe viervoeters aan mo gen ruiken. En ook bij topsport op vier benen maakt een foutje van niks een wereld van ver schil. Purdy ging alleen bij het onderdeel surveilleren, op de reuk zoeken naar verborgen voorwerpen, twee keer de mist in. Dat zorgde ervoor dat ze op een half puntje afstand bleef van de nummers vier en vijf. Verslagen op een neuslengte. Van den Berg vindt het vrese lijk jammer, maar denkt alweer aan het volgend jaar. „Tja, het is mijn hobby, hè. Elke dag tien kilometer met de hond. Drie keer per dag uitlaten weer of geen weer. Niet zoals die groepjes de je alleen in de zo - foto mark lamers mer in het Kooipark ziet." En dinsdag en donderdag vier uur üainen met de Hondenclub Zoetermeer op het terrein van voetbalclub ADO in Den Haag en op zaterdag het zelfde liedje zes uur lang.Van Den Berg heeft al een behoolijk reputatie opgebouwd. Hij heeft honden verkocht aan de Rotterdamse en Leidse politie, aan enkele bewakingsbedrijven en een paar van zijn kampioenen heb ben zelfs een transtatlantische transfer gemaakt en zetten nu hun tanden in Amerikaanse boeven. Maar zijn baan als dakbedek- ker opzeggen voor een baan als hondentrainer bij de politie lijkt hem niks. „Daar komen te veel dingen bij kijken. En ik ben ook geen computerfreak." Zijn honden komen op de ees- te plaats. Heeft hij ook nooit problemen mee gehad. Nou ja, er was dat akkefietje met Nero. Nero was een beetje een glui perd. En een luidruchtig lallen de man die 's zaterdagochtend de bosjes water gaf, moest het ontgelden. Nero vloog hem aan. De schade bleef beperkt. „Ik wist dat die hond niet hele maal oké was toen ik hem overnam. Er zat teveel drift in. Maar het is voor mij juist heel erg de sport om een goede hond voort te brengen. En ik ben een heel eind gekomen hoor." De lessen waren aan Nero maar ten dele besteed. Maar goed. Nero was een van de eenenveertig honden die Van den Berg sinds de jaren ze ventig heeft gehad. Een fiks aantal. En misschien tegelijk ook een aantal dat een beetje op ge spannen voet staat met de le gendarische gehechtheid tus sen het baasje en de trouwe viervoeter. .„Natuulijk hecht ik me aan ze. En juist omdat je ze traint ga je ze steeds beter be grijpen. Maar het is net als met kinderen. Als die volwassen zijn, gaan ze ook de deur uit." En dan heb je weer tijd voor kleinkinderen. „Ik ben van plan om met Purdy te gaan fokken om een nieuwe nestje te maken. Misschien dat daar ook goede sporthonden tussen zullen zitten." pablo ca8enda leiden eric-jan berendsen Volgens de zogeheten Wet Vic toria heeft de burgemeester de bevoegdheid om panden waar ernstige drugs-, drank- of ge- luidsoverast wordt veroorzaakt, te sluiten. Desnoods kan hij dat doen tegen de zin van de eige naar - de woningbouwvereni ging of particulier verhuurder - in. Het is bedoeld als laatste redmiddel, als minder ingrij pende maatregelen geen succes hebben. Het doel van de Leidse aan pak is om zoveel mogelijk te voorkomen dat de Wet Victoria wordt toegepast. Sluiting van een woning betekent niet alleen leegstand maar ook een ver hoogde kans op vandalisme en het kraken van een huis. Dat le vert extra werk voor woning bouwvereniging en politie op. Uitgangspunt is dat woning bouwverenigingen in eerste in stantie met dreiging van huur- opzegging aan de overlast een einde trachten te maken. Om zo'n procedure succesvol af te ronden, moet er voldoende be wijs zijn van overlast. Daarom wordt nu een stappenplan voorbereid tussen de woning bouwverenigingen, gemeente en politie. Er wordt nog onder zocht of de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren en de Stichting Leidse Studentenhuis vesting belangstelling hebben om mee te doen. In dat stappenplan wordt on der meer geregeld dat bij her haaldelijke klachten over over last uit een woning de politie dat huis in de gaten houdt. Na vijf klachten - of eerder als de ernst van de overlast dat met zich meebrengt - wordt de huur opgezegd. Wanneer dat voor een succesvolle procedure noodzakelijk is, verstrekt de po litie aanvullende informatie. Als de woningbouwvereniging geen succes boekt bij de kan tonrechter wordt de burge meester ingeschakeld omdat de wet Victoria hem extra hand vatten geeft. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde van uit Niergnies. De uitslag van de wed- P.V. Blauwkras: P. de Mooy 1, 5, 8, 9, 10; Groenendijk-Pikaar 2, 7; P. Landes- bergen 3, 6; R. v/d Geer 4 P.V. Leiderdorp; W. v. Oosten 1, 3, 5, 8; W. de Roode 2, 4, 6; D. v. Seggelen 7; W. Tolboom en zn. 9; comb. J. Koolmoes 10. P.V. Het Oosten: N. de Groot en zn. 1, 2, 4, 6. 8, 10; W Kop 3, 7; B van Putten 5.9. P.V. De Rijnklievers: Th. Kraan 1,6, 7-, F. Ladan 2, 3, 8, 10; G. v/d Poel 4, 5, 9. P.V. De Vriendenclub: F. v.d. Nieuwen- dïjk en zn. 1,2,5, 7, 8; IJ. Vinkestei|n 3, 9; L. Koopman 4; Straathof/v.d Berg 6, 10. ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden. Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9