Makelaars slaan terug naar VEH AbvaKabo eist dertiende maand dernemers ontvluchten Optische schuldencrisis Economie Apple zeer gewild bij inbrekers Barteren: ruilen om klanten te winnen Watertest Ilveen Nieuwe werknemers bij het adviesbureau Arthur jrsen vliegen niet alleen de eerste twee weken op kosten 3 baas even de wereld rond (en een bezoek aan twee vesti- |n in het buitenland), maar eenmaal echt begonnen kun- le vergaderen onder het genot van espresso met een crois- b. Vanaf 's morgens zeven uur kan daar in een fauteuil en bijgepraat met collega's, de krant worden gelezen, de e- worden gelezen of een vergadering worden belegd. foto anp geot roept 206 naar garage terug Peugeot heeft de bezitters van 40.962 wagens van het ty- opgeroepen hun auto in de garage te laten nakijken. In fiige wagens blaast de zij-airbag zich spontaan op. Als eer- ijn de Duitsers aan de beurt, waar 11.710 auto's van dit ty- i verkocht. Het gaat om wagens die tussen juni 1999 en 14 2000 zijn verkocht. Eerder deze week sprak de Franse fa it tegen dat er problemen zijn met het model 406. Volgens inse krant Libération hebben ruim 766.000 auto's van dit en mankement aan de ophanging van de voorwielen, Peugeot sprak dat tegen. tse jongeren willen euro niet 1; Van de Britse jongeren tussen de 18 en 24 jaar is 80 nt tegen de Europese munt euro. De jonge Britten willen ïut niet dat Groot-Brittannië toetreedt tot de eurozone, zo Liit een peiling van Business For Sterling, een Britse pres- ep tegen de euro, Ruim een jaar geleden was nog 58 pro- an de jongeren voorstander van het opgeven van de na- e munt, het pond, ten gunste van de euro. Volgens de krant The Times verwerpen zes op de tien kiezers van de il-democratische regeringspartij Labour de euro. O goed voor Duitse export In Duitsland wijst 63 procent van de bevolking de in- van de euro af, zo blijkt uit onderzoek in opdracht van Aktuell. De Duitsers willen vooral niets weten van de e Europese munt als vervanger van hun mark omdat de het zo slecht doet ten opzichte van de Amerikaanse dol- e angst voor de zwakke euro lijkt op korte termijn in elk liet terecht. Volgens Hans Peter Stihl van de Deutsche In- - und Handelstages werkt de zwakke Europese munt op iment vooral bij de Duitse export als een turbomotor. ie over umts-betalingen urt De telecombedrijven die in Duitsland een peperdu- :s-vergunning hebben verworven, ruziën met de overheid e betaling. Volgens de zondagskrant Frankfurter Allge- Sonntagszeitung en het weekblad Der Spiegel hebben an hen, T-Mobiel en Mannesmann Mobielfunk, nog niets d. Vier bedrijven, waaronder E-Plus van KPN, hadden hun schuld geheel of gedeeltelijk voldaan. Het gaat om terpretatie van de voorwaarden. De ondernemingen wil- e dagen later betalen dan de bondsregering verlangt. Ge- enorme bedragen waarom het gaat, kost dat de over- miljoen gulden aan rente. De zes vergunningen leveren ïdsregering omgerekend zo'n 110 miljard gulden op. Het ken overheidsorgaan eist nu dat er over het volgens hem betaalde geld rente wordt betaald. r invallen bij Mitsubishi De Japanse politie heeft gisteren opnieuw invallen ge- lij de Japanse autofabrikant Mitsubishi. Ook deze actie, ede binnen acht dagen, hield verband met het decennia ïrdoezelen van klachten over gebreken aan de auto's van ncern. Daarmee overtrad Mitsubishi een meldingsplicht overheid. In verband met de zaak is topman Katsuhiko ,68 oe intussen opgestapt. nde gaat door voor Firestone gton De Amerikaanse autoriteiten hebben gewaar- d voor nog eens 1,4 miljoen ondeugdelijke autobanden 60 :estone. De bandenfabrikant kondigde vorige maand al 8$> miljoen banden uit de handel te halen. De Amerikaanse oo^r van het Japanse Bridgestone nam dit besluit nadat bij fikken met auto's die reden op Firestone-banden zeker 46 20 n om het leven kwamen. De Amerikaanse overheidsorga- 55 NHTSA heeft eert lijst van de soort banden waarom het 3^> internet gepubliceerd (www.nhtsa.dot.gov/.). test tegen brandstofprijzen De Belgische vervoerssector wil komende zondag in demonstreren tegen de sterke stijging van de brandstof- i. Het is de bedoeling 75 tot honderd wagens te mobilise- woordvoerster zei dat het om een vreedzame betoging tegenstelling tot in Frankrijk. Nederlandse transporteurs 115 september uitgeroepen tot actiedag. Zij willen dan ïgeveer vierhonderd vrachtwagens naar Den Haag. Ook en geen blokkades. i2 ien e lomische crisis in Egyp- een onverwachte wen- inomen. Zakenmensen enhoge schulden ont- bij bosjes het land. tot nu toe multimiljo- mi Lakah, een van 'de ndernemers in het land. ;en schuld van een mil- achter. is niet de eerste onder- ie de benen heeft geno- rder verdwenen al cos- jpbrikant Mustafa al-Be- voor 120 miljoen gul- openstaande rekenin- terliet, en de onderne- ii ihmoud Wahba en Adel ihmi, die ieder nog on- .50 miljoen gulden aan he banken schuldig irecteuren hebben ja- voor miljarden guldens gedekte leningen ver- an bevriende onderne- i ïgeveer de helft van alle ingen in Egypte is on- Door de aanhoudende ische crisis in het land sommige ondernemers NVM-voorzitter: Onderzoek tarieven waardeloos De Vereniging Eigen Huis (VEH) is volgens voorzitter Smits van de Nederlandse Ver eniging van Makelaars (NVM) niet te vertrouwen. Voor de microfoon van Business Nieuws Radio zei Smits dit weekeinde te twijfelen aan de integriteit van VEH. De ver eniging is eigenaar en aandeelhouder van een met de makelaardij concurrerend hui- zenuitwisselingssysteem, aldus Smits. Hij betwijfelt of Eigen Huis in een dergelijke po sitie wel uitspraken mag doen over bijvoorbeeld de courtagepercentages van NVM- makelaars. den haag anp Uit een recent onderzoek van VEH en Consumentenbond blijkt dat vooral de NVM-make- laars relatief veel courtage in re kening brengen. „Dit onder zoek is waarden- en waarde loos. Het wordt tijd dat de VEH zelf eens onderzocht wordt", aldus de NVM-voorzitter. Volgens woordvoerder Van Loon van VEH is zijn organisa tie op geen enkele wijze betrok ken bij bemiddelingen in on roerend goed. De Vereniging heeft slechts in haar blad de Woonconsument een rubriek te koop/gevraagd, waar mensen advertenties kunnen plaatsen waarin ze hun huis te koop aanbieden of een huis zoeken. Hij noemt de aantijgingen van de NVM 'beneden alle peil'. Ook de Consumentenbond was niet onder de indruk van de uit val van Smits, die hij niet nieuw noemde. „Meneer Smits preekt voor eigen parochie. Het lijkt mij dat VEH en Consumenten bond bij uitstek de organisaties zijn die dit soort onafhankelijk onderzoek kunnen uitvoeren", aldus een woordvoerder. Hij noemde het onderzoek 100 procent betrouwbaar. Als er iets niet deugt aan de cijfers, dan ligt dat volgens de bond aan de informatie van de make laars zelf. De woordvoerder vindt dat onder deze omstan digheden een onderzoek van de overheid wellicht op zijn plaats is. Dat zou bijvoorbeeld kun nen gebeuren door de Neder landse Mededingingsautoriteit NMa. Het onderzoek baarde wel opzien, maar de reacties bleven aanvankelijk kalm. De Vereni- rotterdam Langs de Nieuwe Waterweg bekijken medewerkers van Rijkswaterstaat het kolkende water dat tijdens het zakken van de Maeslantkering, beter bekend als de storm vloedkering, tussen de wal en de stuw doorstroomt. De jaarlijkse functioneringssluiting van de torenhoge stalen deuren viel dit jaar samen met het Rotterdamse Wereldhaven Festival en werd daarom door een groot publiek gevolgd. Met het sluiten van de deuren, die samen net zo lang zijn als de Eifeltoren hoog is, test Rijkswaterstaat alle procedures die nodig zijn als er écht een stormvloed in aantocht is. foto anp ton borsboom ging Bemiddeling Onroerend Goed VBO, een kleinere organi satie van makelaars die er rede lijk goed afkwam, vond het on derzoek verheugend. NVM ver dedigde zich door te stellen dat kwaliteit haar prijs heeft. De or ganisatie kreeg onlangs in een onafhankelijk onderzoek van de klant een acht, wist een woord voerder. Hij ontkende dat er prijsafspraken zijn gemaakt. „De concurrentie is ook toege nomen. In enkele jaren tijd zijn er 700 NVM-makelaars bijgeko men." amsterdam gpd Computers van het merk Apple zijn favoriet bij dieven. Al min stens drie jaar rooft een bende de grafische bedrijven leeg, waar de Apple vanwege zijn grafische kwaliteiten de meest- gebruikte computer is. Bijna alle 3.000 bedrijven die lid zijn van het Koninklijk Ver bond van Grafische Onderne mingen zijn volgens KVGO- woordvoerder Leering al Apples kwijtgeraakt. De totale schade bedraagt 180 miljoen gulden. Het sterke vermoeden bestaat dat de criminelen worden geïn formeerd door mensen die bij de leveranciers werken. „Twee weken geleden werd bij een be drijf aan de Prinsengracht in Amsterdam een partij Apples gepikt. Die waren nog geen twee dagen oud. Zoiets moet je weten." Onlangs werden ook zeven nieuwe Apple-computers gestolen bij het Noord-Hol lands Dagblad. De dieven wis ten precies waar ze moesten zoeken, andere apparaten of kostbaarheden lieten ze onge moeid. Het KVGO trachtte twee jaar geleden al de Centrale Recher che Informatiedienst te interes seren voor een onderzoek naar de Apple-diefstallen. „Maar men zag er geen brood in", al dus Leering. Volgens hem ligt het voor de hand dat de com puters naar Oost-Europa ver dwijnen. „Maar zeker weten doen we dat niet. We zijn per slot van rekening geen opspo ringsdienst." Vakbond wil zorg en onderwijs aantrekkelijker maken voor ambtenaren den haag gpd Met een dertiende maand wil de ambtenarenbond AbvaKabo FNV het verschil in beloning met het bedrijfsleven verklei nen. Winstdeling en aandelen- of optieregeling zitten er voor de werknemers in dienst van de overheid niet in, maar een der tiende maand is haalbaar en nodig om de sector aantrekke lijker te maken, stelt de bond. Goede secundaire financiële arbeidsvoorwaarden zijn vol gens de bond nodig om de col lectieve sector aantrekkelijker te maken en de personeelstekor ten tegen te gaan. Op een hoop terreinen kan de overheid de salarissen en bijkomende rege ling niet bijbenen. „Wil de sec tor in de toekomst zijn taken op het gebied van zorg, onderwijs, wetgeving, veiligheid en infra structuur verantwoord blijven uitoefenen, dan zal het aantrek kelijker gemaakt moeten wor den voor werknemers", is de mening van AbvaKabo. De dertiende maand zal een van de belangrijkste eisen wor den in de onderhandelingen in 2001. De vakbond is bereid met de werkgevers te praten om de dertiende maand 'resultaataf- hankelijk' te maken. Eerst pres teren en dan de beloning in nen. Daar is dan wel een helder systeem voor nodig, anders werkt het volgens AbvaKabo niet. Secundaire arbeidsvoor waarden als zorgverlof, kinder opvang en ouderschapsverlof blijven voor AbvaKabo net zo belangrijk om de collectieve sector aantrekkelijk te houden. De Nederlandse Vereniging voor Ziekenhuizen (NVZ) ziet een dertiende maand in de zorg overigens niet zitten. „Een der tiende maand is een hele alge mene maatregel, voor iedereen. Maar invoering daarvan doet niets aan de kern en dat is het werk aantrekkelijk maken. Uit 'exitgesprekken' met vertrek kende verpleegkundigen blijkt dat zij vooral de omstandighe den waaronder zij werken be langrijk vinden. Zij willen tijd hebben voor de patiënt, genoeg collega's en goede kinderop vang", aldus woordvoerder Wa genaar. De gezamenlijke ziekenhui zen zoeken de oplossing voor het arbeidsmarktprobleem lie ver ergeiis anders, bijvoorbeeld in de arbeidstijd. „Misschien moeten we maatregelen nemen om mensen te stimuleren lan ger te werkenoppert Wage naar. „Nu werkt 65 procent in deeltijd." hun aflossingen nu niet meer betalen. Veel van de schuldenaars wij zen echter met een beschuldi gende vinger naar de lakse be talingswijze van de Egyptische staat. Die heeft naar schatting nog voor vele miljarden gul dens aan onbetaalde rekenin gen openstaan. De inmiddels in Parijs onder gedoken Rami Lakah zegt dat het ministerie van gezondheid hem nog meer dan 200 miljoen gulden schuldig is. In de lente begon de regering wel een actie om haar betalingsachterstand in te halen, maar na enkele we ken stokten de overmakingen al. De staat domineert nog steeds de economie. Dat de re gering haar rekeningen niet be taalt, heeft dan ook een verlam mend effect op ondernemin gen. Het aantal faillissementen van midden- en kleinbedrijven steeg in de tweede helft van vo rig jaar met vijftig procent tot 22.000. Dit is ruim tien keer zo veel als het aantal nieuwe fir ma's dat werd opgericht. zeist florien van rees Edo Budding is eigenaar van zeefdruk- kerij Duoprint in Zeist. Hij 'bartert'. Dat wil zeggen dat hij aan ruilhandel doet met andere bedrijven. Hij voert drukop drachten uit en laat zich in een klein aantal van de gevallen (deels) betalen in bartereenheden. Met die eenheden heeft hij de afgelopen jaren bij andere barte- raars onder meer een computer, een au to, drukmaterialen, een diner en een ho gedrukspuit gekocht. „Het is begonnen uit nieuwsgierigheid", zegt Budding. „Ik wilde kijken of we on ze klantenkring konden uitbreiden naar buiten de grenzen van Zeist." De nieuwsgierigheid is beloond: de drukker zegt jaarlijks tussen de 5 en 10 procent meer omzet te halen. Barteren is de eigentijdse variant van ruilen. Barteraars vormen met elkaar een netwerk: ze bieden hun diensten en goederen aan, laten zich betalen in bar tereenheden en kunnen die eenheden uitgeven bij een ander aangesloten be drijf. Barteren is centraal georganiseerd. De centrale fungeert als een soort bank. De enige florerende Nederlandse bedrijven- ruilclub heet Bartering bv. In België is RES Barter System actief, in de Verenig de Staten zijn het er tientallen. In de VS bieden de bedrijven hun handel aan op een prikbord op internet. Als twee partij en elkaar vinden, moeten ze via de bar- terbank een som ruileenheden overma ken. In Nederland staat het barteren nog in de kinderschoenen. Bartering bv in Heusden heeft 3400 leden uit zo'n 250 branches. Afhankelijk van de grootte van de onderneming, kost deelname tussen de 600 en 2000 gulden per jaar. Voor dat bedrag gaat de ruilclub actief aan de slag om vraag en aanbod bij elkaar te bren gen. Anders dan in Amerika is er geen prikbord met aanbiedingen en hebben de deelnemers geen compleet overzicht van het eigen netwerk. De meest gehoorde klacht van Neder landse barteraars is dat het netwerk te klein is. „We. doen wel mee, maar kun nen onze bartereenheden nauwelijks kwijt", zegt Leontien Kroon van Hospi tality Systems Holland, een leverancier van computersystemen voor de horeca. „De directeur wilde aardig zijn voor een klant die een deel van de nota in barter eenheden wilde voldoen. Maar wat moeten wij met dat nepgeld? Bij de be drijven waar wij hardware inkopen, kun nen we het niet kwijt. We kopen er meestal een personeelsuitje van." Voor de fiscus maakt het overigens niet uit of gebarterd of gewoon gehandeld wordt: ook over barterinkomsten moet belasting worden betaald. Het is trou wens makkelijk rekenen, want een bar- tereenheid is evenveel waard als een gulden. Het voornaamste doel van barteraars is extra klanten binnenhalen, zonder dat het wat kost. Door zich aan te sluiten, vergroot een barteraar zijn klantenkring in één klap met honderden bedrijven. Bij die nieuwe klanten kunnen ze bij voorbeeld hun overtollige voorraad kwijt of kunnen ze in rustige periodes hun on benutte productiecapaciteit of duimen draaiend personeel inzetten. De in Utrecht gevestigde Aktie Strohalm houdt zich ook bezig met ruilhandel. De stichting zet zich in voor economische alternatieven, waarvan ook het milieu en de onderkant van de samenleving profi teren. Samen met de Amsterdamse LETS (een van de vele 'vriendendienslruilkringen' tussen particulieren) heeft Strohalm in 1998 het enige andere barteringsysteem voor bedrijven in Nederland opgezet; Amstelnet. Bij dit Amsterdamse ruilnet- werk zijn ongeveer honderd kleine Am sterdamse bedrijven aangesloten die el kaar betalen in amstelneteenheden. MURTH MOSSEL Leeftijd: 30 Beroep: presentator/stand-up comedian /rapper Burgerlijke staat: alleenstaand Kinderen: geen Auto: geen, ook geen rijbewijs Hobby's: lezen, werk, verzamelt Amerikaanse strips janneke willemse gpd Murth Mossel is stand-up co median bij Comedytrain, waar van onder anderen Raoul Heer tje deel uitmaakt. Maar hij doet meer. Hij rapt en werkt aan zijn eerste cd. Ook presenteert hij het Drum Rythmfestival, R&B- avonden in Paradiso en tot sep tember vorig jaar het hiphop programma The Pitch bij TMF. Bij de NPS presenteert hij het maandelijkse muziekprogram ma 'ParadisoLife'. Op 6 augus tus wordt een terugblik op het eerste seizoen daarvan uitge zonden. Anderhalve maand geleden kocht Mossel een 'DVD Home Theatre System' voor 1700 gul den. In het systeem kunnen films op DVD, maar ook cd's worden afgespeeld. „Er kunnen vijf discs tegelijk in. Het ziet er mooi uit, staat goed in huis en het geluid is goed." Zijn beste aankoop is een mini- disc-speler. Mossel is heel te vreden met het apparaatje dat hij nu een jaar heeft. „Een heer lijk apparaat, klein en hand zaam. Ik kan er al mijn muziek op beluisteren. Mijn dj heeft er ook een. Ik wissel mijn eigen nummers met hem uit op mini- disc en luister ze af met de spe ler." Kosten: 500 gulden. Miskopen doet de presentator eigenlijk nooit. „Ik kijk altijd heel erg de kat uit de boom. Eerst prijzen vergelijken, kijken of er niet ergens een betere ver sie van bestaat. Ik ga nooit even snel naar een winkel om me wat te laten aansmeren." Voor de aankoop van het DVD Home Theatre ging Mossel vier keer terug naar de winkel. „De eer ste keer vertelde de verkoper me erover, daarna las ik erover, toen ging ik nog eens kijken en vervolgens moest ik er over na denken." Na even graven in het geheu gen herinnert Mossel zich wel een paar schoenen dat hij vijf jaar geleden kocht. „De zolen gingen raar doen. Er kwamen scheuren in. Twee vrienden van me hadden dezelfde schoenen en die kregen dezelfde scheu ren." Mossels zeldzame miskoop kostte hem geen for tuin: 150 gulden. De stand-up comedian vindt het eigenlijk onzin een beste- dingstip te geven. „De hele maatschappij is al gericht op uitgeven. Mensen zouden juist minder moeten kopen." Als het dan toch moet: „Mensen moe ten meer lachen. Bij een come- dyshow krijg je tenminste waar voor je geld. Kom een avondje met ons lachen, dan lachen wij ook."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7