Barak somber over vrede Kleine Belg vecht voor groot Europa Buitenland -commissaris zet jreiding op scherp Oud-eurocommissaris Van Miert publiceert boeiende memoires brussel marc peeperkorn correspondent „Das ist Kriegl", sist bondskanselier Kohl als de eurocommissaris Van Miert een Duitse fusie blokkeert. Het wordt oorlog en Kohl verliest. 'Dankbaar' blikt Van Miert in zijn vandaag verschenen herinneringen terug op zijn jaren als 'machtigste man van Europa'. Oud-premier Lubbers was bij voor baat kansloos om voorzitter van de Europese Commissie te worden. Op het moment (mei 1994) dat Neder land hem als kandidaat naar voren schoof, had zijn Belgische tegenstre ver Dehaene al vijf maanden de steunbetuigingen van Duitsland en Frankrijk op zak. Bondskanselier Kohl - die een hekel had aan Lubbers - deed evenwel lange tijd alsof zijn neus bloedde. „Kohl liet hem (Lub bers) nog een tijdje in de waan, ook toen binnenskamers het verdict al lang was uitgesproken." Deze ontboezeming van voormalige eurocommissaris Karei van Miert (58) bevestigt hoezeer de Europese Unie het speelveld was en is van nationale politici, ego's en belangen. Dehaene struikelde korte tijd later in hetzelfde politieke mijnenveld, want de Britse leider Major wilde niets weten van die 'loodgieter uit Vilvoorde'. Waarna Kohl hoogstpersoonlijk met de vol strekt onbekende San ter op de prop pen kwam. Van Miert: „Toen Kohl Santer opbelde, wist de Luxemburger niet waar hij het had. In de verste ver te had hij zoiets niet zien aankomen." De Commissie-Santer kwam vorig jaar voortijdig ten val als gevolg van incompetentie, fraude en vriendjes politiek. Gebaseerd op elf jaar in de Brusselse bestuurskamer, lezen de vandaag ge publiceerde memoires van Van Miert als een aaneenschakeling van machi naties, verkapte dreigementen en on verholen chantage op Europees ni veau. Gelukkig is daar echter steeds opnieuw le petit Beige (de kleine Belg) zoals oud-Commissievoorzitter Delors Van Miert noemde. De euro commissaris voor onder meer trans port en concurrentiebeleid, waakt tussen 1989 en 1999 over de belangen van burgers, bedrijven en de vrije markt. En zijn moeder voorspelt het al op pagina 11 als zij meewarig het hoofd schudt en zegt: „Jongen, wat gaan we met jou allemaal nog bele ven?!" Van Miert krijgt het werkelijk met ie dereen aan de stok, maar hanteert steeds het juiste eind ervan. Nooit ge zwicht voor welke druk dan ook, al thans in zijn eigen belevenis en boek. ,G 4 SEPTEMBER 2000 iter Prodi ongelukkig met uitlatingen j a zat Commissievoor- I |di gisteren als een izweerder te gebaren. Jeloofwaardigheid van ese Commissie was vaar. Nee, de uitbrei- j de Europese Unie t ter discussie. Ja, er een 'klein misver- ït serpent was al uit Een explosief inter en prominent lid van Europese regering' afgelopen weekeinde onieus bedoelde bij- jvan Europese minis- I Franse Evian in ver- onrust. bterview met de Süd- ïeitung deed de Duit- bimissaris Verheugen Dordelijk voor de uit- inderhandelingen lp tot het houden van i referendum over dit p. „We mogen niet de alen die bij de euro is gemaakt. Deze werd achter de rug van de bevolking inge voerd." „Een krankzinnig idee", zei de Deense minister van buiten landse zaken Petersen. Zijn Franse collega Védrine vond dat Verheugen het proces van de uitbreiding met nieuwe lid staten had 'belast'. De Duitse minister Fischer nam onmid dellijk afstand van Verheugen. Een Duits 'nee' zou de toetre ding van landen als Hongarije, Polen en Tsjechië blokkeren en de EU in een crisis storten. Blij kens peilingen is zeventig pro cent van de Duitsers niet over tuigd van het nut de Unie uit te breiden tot bijna dertig lidsta ten. Verheugen sprak op persoon lijke titel, maai" Prodi kon niet verhullen dat hij ongelukkig was met het dissidente geluid uit zijn eigen ploeg. „We mogen de uitbreiding van Europa niet één minuut vertragen. Dat is nog steeds onze missie", be zwoer Prodi. en mijzelf (Van Miert) aan te pakken'. Geld speelt geen enkele rol en de meest gehaaide advocaten zouden worden ingeschakeld. Van Miert zwicht niet, noch voor de dreigemen ten, noch voor de 'zoete broodjes' die Ecclestone probeert te bakken. De zaak sleept nog steeds, maar de Fl- bazen lijken inmiddels in te binden. Berucht is voorts de 'luchtoorlog' die Van Miert uitvecht met de Verenigde Staten als vliegtuigbouwer Boeing aankondigt concurrent McDonnell Douglas te willen overnemen. De Commissie vreest dat de nieuwe vliegtuiggigant andere producenten (het Europese Airbus) uit de markt zal drukken, en eist een serie toezeggin gen van Boeing. „Het was ons natuur lijk duidelijk dat in de VS de hele zaak een uitgesproken politieke en militai re dimensie had. De Clinton-admini- stratie stond er vierkant achter", schrijft Van Miert. Hij heeft het gewe ten ook. Als er één zaak tot het laatste moment zenuwslopend is geweest, was het wel Boeing-McDonnell Douglas. Presi dent Clinton dreigt openlijk met han delssancties („We hebben wel een paar maatregelen achter de hand als het Europa zou believen in deze zaak acties te ondernemen."), en zet de Italiaanse premier Prodi (tegenwoor dig zelf Commissievoorzitter) telefo nisch onder druk. Tegelijkertijd maakt de Amerikaanse minister Albright van buitenlandse zaken haar EU-collega's duidelijk 'dat een en ander nare ge volgen kan hebben'. De Commissie houdt opnieuw voet bij stuk, ook als Boeing-topman Con- dit er tijdens een bezoekje aan Van Miert op zinspeelt dat diens piloten- zoon toch 'met een prima toestel (Boeing) vliegt'. Op het laatste nipper tje - het verbodsbesluit ligt al klaar - gaat Boeing door de knieën. Van Miert: „Ik kon het haast niet geloven. Ook toen ik de inhoud van de fax las met alle toegevingen, vroeg ik of ze wel zeker waren dat het geen grap was. Nee, want de advocaten van Boeing hadden alles ook telefonisch bevestigd." Ondanks het voortijdig einde van de Commissie-Santer is de Belg zeer te vreden over zijn prestaties. Als hij zijn opvolger Monti feliciteert, zegt hij 'gekscherend': „Nu is het aan jou om er aan te wennen bij tijd en wijle de machtigste man van Europa te wor den genoemd." Karei van Miert: 'Mijn jaren in Euro pa. Herinneringen van een euro commissaris'. Uitgeverij Lannoo, Tielt. ISBN 902094150X; 341 pag. ögisch voedsel geldverspilling' Organisch gekweekt voedsel is niet veiliger of voedza- j de ouderwetse pot, zo oordeelt de Britse Keurings- tl waren. Volgens de voorzitter van de dienst, sir John Irspillen mensen hun geld door extra voor biologisch risch-dynamisch voedsel te betalen. Er is geen bewijs Biologisch eten gezonder is, aldus Krebs. De krant The \eiit meldde zaterdag dat onafhankelijk onderzoek van leer wortelen geen verschil had aangetoond tussen or- en gewone wortelen. In geen van beide werden resten j-ijdingsmiddelen gevonden. nijdig op ontstemde buren 'sjechië heeft gisteren hard uitgehaald naar buurland ijk vanwege de blokkade van drie grensovergangen door jkse actievoerders. De betogers zijn tegen de Tsjechi- S iihcentrale Temelin, die binnenkort in gebruik wordt ge- 1 llbe actievoerders gebruikten zaterdag zo'n 200 tracto- feirie grensovergangen te blokkeren. Enige duizenden iloten zich bij de actie aan. ig EU-besluit Oostenrijk nuf komt snel een besluit over de eventuele opschorting ties tegen Oostenrijk. De knoop wordt doorgehakt na- riekoppig comité van wijzen over tien dagen verslag ;ebracht over het politiek-maatschappelijk klimaat in iit hebben de Europese ministers van buitenlandse za- jren afgesproken tijdens een informeel beraad in de adplaats Evian. Tii| ^3 Gore staat al vast' on De overwinning bij de Amerikaanse presidents gen kan de huidige vice-president Al Gore volgens des- niet meer ontgaan. Zeven Amerikaanse politicologen lat Gore op 7 november met minimaal 52,3 procent van ien wint. De zeven presenteerden hun voorspellingen Ijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de Amerikaanse g van Politicologen. In 1996 bleken ze er slechts een- rocent naast te zitten. _en Bush kibbelen over debatten De Republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse pre- [ïap, George Bush, heeft zijn Democratische rivaal Al Éedaagd al volgende week een eerste televisiedebat te Bush, die het in de laatste peilingen slechter doet dan I al op 12 september met Gore in de slag in het pro- l'Meet the press'. De vice-president Gore reageerde af- II en zei dat hij bij voorkeur debatteert op tijdstippen Ée meeste Amerikanen kijken. fjadviseert financieel bedrijf De voormalige Duitse bondskanselier Kohl wordt een adviescommissie van de financiële onderne- btsche Vermögensberatung AG (DVAG). Dat meldde de ■lit am Sonntag gisteren. DVAG is met 25.000 werkne- van de belangrijkste aanbieders van financiële dien- ■uitsland. Kohl ligt al maanden onder'vuur wegens ille- ijfinanciering binnen zijn partij, de CDU. itaties wegens handel mensenvlees aam» In het zuiden van Tanzania zijn zes mensen ge- ti op verdenking van het verhandelen van mensen- jomstig van door hen opgegraven lijken. De verdachten het bezit van grote stuiJcen mensenvlees, twee paar penhuid gemaakte schoenen, vier mensenhuiden en feenschedels. Een van de verdachten werd aangehou- Sjl hij het lichaam van een afgelopen woensdag overle- egraven kind vervoerde, aldus de politie in de regio Ru- i voor Britse bommenlegger !De politie in Groot-Brittannië vreest een Britse versie fnerikaanse Unabomber. In Oxfordshire en Gloucester- de afgelopen weken acht zelfgemaakte, zeer geavan- pmmen gevonden. De Amerikaanse Unabomber, Ted li, stuurde uit haat tegen de moderne maatschappij 'periode van zeventien jaar bombrieven naar functio- van universiteiten en luchtvaartmaatschappijen. Daar- en drie doden en 23 gewonden. Kaczynski kreeg in I keer levenslang. (i wil Koerilen houden pe Russische president Poetin is gisteren in Japan aan- 1 voor besprekingen over economische samenwerking jstreden Koerilen-eilanden. De vier eilanden ten noor- lapan werden in de Tweede Wereldoorlog veroverd Sovjet-Unie. Voor zijn vertrek naar Tokyo heeft Poetin gemaakt dat hij best over de eilanden wil praten, maar let van plan is ze aan Japan af te staan. Vanochtend jdat in Tokyo herhaald. ►sitie Libanon staat op winst Jn Libanon koerst de oppositie tegen president Lahoud i grote overwinning in de parlementsverkiezingen. Gis- 1 fd de tweede ronde gehouden. De definitieve uitslag hiddag nog niet bekend. In Beiroet ligt de voormalige Rafik al-Hariri volgens een voorlopige uitslag een igte voor op Lahoud. Hij had gisteravond ruim drie keer pn de getelde stemmen als de president. Hariri, een p zakenman, verliet in 1998 het kabinet en ontpopte |en criticus van de regering. De vorige week gehouden tsronde leverde de oppositie ook al winst op. Karei van Miert in 1998. „Ik heb veel politieke vrienden moe ten ontgoochelen", mijmert hij. Maar voor hen die de Europese zaak trouw zijn, heeft Van Miert alles over. „Naarmate Delors me beter kende, merkte hij dat ik een dossiervreter was. Misschien nog belangrijker was dat hij altijd op mij kon rekenen. Qua Europese overtuiging stond ik namelijk dicht bij Delors en ik ging voor hem door het vuur." Wie deze ijdeltuiterij voor lief neemt, krijgt via het boek van Van Miert een aardig inkijkje in de harde wereld van het Europese concurrentiebeleid. Neem de zaak Kirch-Bertelsmann (1997'98). De voorgenomen samen werking van deze twee mediagiganten leidt volgens Van Miert tot een bijna- monopolie op de Duitse markt voor betaal-rt, en is dus verboden. Kirch en Bertelsmann zijn evenwel opper machtig in die Heimat. „Ik heb de te lefoontjes niet geteld, maar weet wel dat ik een indrukwekkende schare persoonlijkheden uit de Duitse poli tiek aan de lijn heb gehad", schrijft Van Miert. De rug blijft^venwel recht, waarop bondskanselier Kohl zich rechtstreeks tot Commissievoorzitter Santer wendt. „De subtiele Duitse strategie bereikte een hoogtepunt op de Euro pese Raad in Luxemburg, waar Kohl Santer openlijk aanpakte omdat we geen aanstalten maakten door de knieën te gaan. Dat was de dag waar op de bondskanselier de perplexe Santer toewierp: Das ist Krieg!" De oorlog wordt nu inderdaad ge voerd, tot in het hart van het Com missiegebouw in Brussel. Een Duitse ex-Commissieambtenaar deponeert daar 's avonds allerlei documenten ten gunste van Kirch-Bertelsmann in de werkkamers van haar vroegere col lega's. Van binnenuit krijgt Van Miert te maken met de woordvoerster van Santer die hem als 'een aan groot heidswaanzin lijdende Einzelganger' afschilderde. Geconfronteerd met deze lastercam pagne neemt Van Miert in alle stilte een besluit. „Als politieke druk en lobbywerk het pleit gaan winnen van de serieuze en professionele beoorde ling van fusieproblemen, dan kon ik maar beter opstappen. Ik zou niet openlijk met ontslag dreigen, maar wel mijn conclusies trekken." Uitein delijk steunt de voltallige Commissie Van Miert in het verbod op de samen werking tussen Kirch en Bertelsmann. Nog grover en spectaculairder is de FOTO EPA DANIEL WILLAM slag die Van Miert met de Formule 1 - bazen Ecclestone en Mosley voert. De Commissaris ziet de F1-organisatie (wedstrijden, tv-rechten) als een ab soluut monopolie en eist ontmante ling. Ecclestone en Mosley kiezen, voor het chantagewapen: de F1-races verdwijnen uit Europa als de Com missie haar zin krijgt. Zoals in een echte grand-prix wordt geen middel onbeproefd gelaten: ge sprekken, dreigementen, lobbyisten en de donatie van een miljoen pond in de Labour-partijkas. Dat het dit keer serieus is, wordt Van Miert dui delijk als de president-directeur van een grote onderneming hem in janu ari 1998 in het Zwitserse Davos waar schuwt. „Kijk uit met die Formule 1- zaak, want niets zal onverlet worden gelaten om de Commissie en jezelf persoonlijk in diskrediet te brengen." Bovendien zou een van Van Mierts ambtenaren een Fl-mol zijn. „Toege geven, die nacht kon ik moeilijk de slaap vatten", herinnert de auteur zich. Enkele maanden later reist Ecclestone in het diepste geheim naar Brussel. De Fl-baas verraadt dat zijn kom paan Mosley over een ongelimiteerd budget beschikt 'om de Commissie Suu Kyi weer thuis, nog meer in isolement sydney anp Oppositieleidster Aung San Suu Kyi van Myanmar (Birma) is za terdag naar haar huis in Rang oon teruggekeerd. Ze had ne gen dagen in haar auto aan de rand van de hoofdstad doorge bracht. Daar was ze tegenge houden toen ze op weg was naar aanhangers buiten de stad. In het weekeinde heeft het militaire bewind Suu Kyi's be wegingsvrijheid verder inge perkt. Een woordvoerder van haar partij, de Nationale Liga voor Democratie (NLD), zegt dat vandaag in de Australische krant Sydney Morning Herald. Volgens de zegsman heeft de politie de huizen van Suu Kyi en andere oppositieleiders om singeld. Telefoonverbindingen zijn afgesneden en niemand mag kan er in of uit. Britse, Amerikaanse en Au stralische diplomaten die Suu Kyi wilden bezoeken, zijn in het weekeinde tegengehouden. Za terdag deden de autoriteiten al een inval in het NLD-kantoor in Rangoon. De politie zegt belas tende documenten in beslag te hebben genomen. Klopjacht op groep Serviërs pristina anp-afp De internationale vredesmacht KFOR en politie van de Ver enigde Naties in Kosovo hou den een klopjacht op dertien van oorlogsmisdaden verdachte Serviërs. Zij zijn zaterdag ont snapt uit een gevangenis in de Joegoslavische provincie. Drie van de gevluchte gevan genen worden verdacht van volkerenmoord, vier van mis drijven die in verband staan met de spanningen tussen Ser viërs en Kosovo-Albanezen. Vier anderen worden verdacht van massamoord, een voor moord en een voor brandstich ting en diefstal. Allen gelden als uiterst gevaarlijk. Zeker vier gedetineerden zouden zich in Servië in veilig heid hebben gebracht. Duizenden begeleiden Deri naar gevangenis Premier Barak van Israël heeft weinig hoop meer dat het vredesproces kan worden gered en hij geeft de Palestij- nen daarvan de schuld. Hij vertelde zijn ministers giste ren dat er 'tot op heden geen enkel teken zichtbaar is van Palestijnse soepelheid of openheid, dat wijst in de richting van een hervatting van de onderhandelingen'. tel aviv ad bloemendaal correspondent Gisteravond is Barak naar New York vertrokken voor de Millen niumtop van de Verenigde Na ties. Hij en de Palestijnse presi dent Arafat zullen daar afzon derlijk gesprekken voeren met de Amerikaanse president Clin ton. Israëliërs en Palestijnen sluiten een bijeenkomst van de drie leiders samen niet bij voor baat uit, maar leggen er de na druk op dat daarover geen af spraak is gemaakt. Met de Ame rikaanse verkiezingen voor de boeg en de Israëlische regering in moeilijkheden lijken de ge sprekken in New York voorlopig de laatste kans te bieden op een doorbraak in het vredesproces. Sinds de mislukte top van Camp David, waar Barak heeft verklaard dat hij bereid is tot bescheiden concessies over de status van Jeruzalem, houdt de Israëlische regering vol dat nu Arafat aan zet is. „Het zou niet juist zijn als wij in dit stadium iets anders zouden doen dan afwachten", liet Barak gisteren weten. De premier was vol lof over een besluit van de EU-ministers van buitenlandse zaken geen betrekkingen aan te knopen met een eenzijdig door de Pa lestijnen uitgeroepen staat. Ara fat had zo'n staat willen verkla ren op 13 september, als de looptijd van de Oslo-akkoorden verstrijkt, maar hij lijkt daarvan te moeten afzien bij gebrek aan internationale steun. De Euro peanen zijn alleen bereid am bassadeurs naar een Palestijnse staat te sturen als deze het re sultaat is van een overeenkomst met Israël, of als ze ervan over tuigd zijn dat de Palestijnen er alles aan hebben gedaan een vredesovereenkomst te berei ken. In Cairo herhaalde Arafat gis teren dat hij geen akkoord met Israël zal accepteren dat de Pa lestijnen verstoken laat van 'alle rechten die we hebben volgens internationale verklaringen, al ons land en al onze heilige plaatsen'. Hij sprak bij de ope ning van de halfjaarlijkse bij eenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Ara bische Liga. De ministers pra ten onder meer over het vre desproces met Israël. In Israël zelf ging gisteren de publieke aandacht uit naar Arie Derie, de voormalige leider van de religieuze Shas-partij die naar de gevangenis moest. Daarbij werd hij begeleid door duizenden aanhangers. Twee politiemensen en een aantal journalisten raakten gewond toen de menigte tegen het eind van de betoging met stenen be gon te gooien. Deri (41) is veroordeeld tot drie jaar cel, wegens corruptie in de tijd dat hij diende als mi nister van binnenlandse zaken. Zijn supporters houden vol dat hij slachtoffer is geworden van discriminatie wegens zijn Ma rokkaanse afkomst. Shas, een partij van vooral armere immi granten uit Noord-Afrika en het Midden-Oosten, ziet het protest tegen Deri's gevangenschap als het begin van een 'oosterse re volutie' in Israël. Gisterochtend begeleidde een konvooi van honderden auto's met Shas-activisten Deri van zijn woonplaats, Jeruzalem, naar de Nitzan-gevangenis in Ramle. De stoet zorgde voor een verkeerschaos op de hoofd weg naar Tel Aviv. Bij ieder op onthoud verlieten zwartgehoe- de demonstranten de auto's om op de weg te dansen en te zin gen. Ruim een uur te laat arri veerde Deri bij de gevangenis, waar hij werd opgewacht door twintigduizend opgewonden betogers. Aanhangers van Deri gebruikten gisteren een zwarte uitvoering van de Israëlische vlag om hun mening uit te drukken over het feit dat hun voorman aan zijn gevangenisstraf (noest beginnen. FOTO EPA MENAHEM KAHANA

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5