Arrestaties na aanslag op asielzoekers Roden Overlevende Chinezen als getuigen naar Rotterdam j Ons recept t/m woensdag pittige shoarma 0.99 9.90 1.79 5.78 19.90 Binnenland Wereldhaven Festival druk bezocht Politie Utrecht onderzoekt veertien jaar oude moord Commissie Bakker: Weinig lijn in uitzendingen Zieke Herfkens stelt bezoek Suriname uit Verpleegkundigen uit Zuid-Afrika in aantocht BANDAG 4 SEPTEMBER 2000 [oma-families willen naar Utrecht recht De drie op drift geraakte Roma-families willen terug lar Utrecht. Dat zei hun advocaat Olof zaterdag. Bovendien ndt hij de drie ton die de families zouden moeten terugbeta- n aan de gemeente Driebergen onredelijk. „We hebben het et waarnemend burgemeester slechts gehad over een sub- antieel deel. De hoogte zou nog nader uitgewerkt worden." riebergen betaalde in juli zes ton in ruil voor hun vertrek, per milie 120.000 gulden. Twee van hen zijn inmiddels buiten ;eld. Driebergen wil daarom 360.000 gulden terug van de drie milies. Maar volgens Olof hebben zijn cliënten een groot deel m het geld uitgegeven aan een nieuwe auto en een woonwa- ictie voor terdoodveroordeelde haag De politie heeft zaterdagmiddag zes mensen aange- luden die de Amerikaanse ambassade in Den Haag bekogel- >n. Zij behoorden tot een groep van zestig actievoerders die monstreerden voor de vrijlating van een zwarte activist die in n Amerikaanse dodencel zit. De politie greep in toen demon anten met eieren en tomaten begonnen te gooien naar de ibassade. Ook probeerden enkele actievoerders de voordeur openen. Het ambassadepersoneel sloot hierop de stalen rol- iken. Na de eerste aanhoudingen kwam het tot schermutse- igen tussen de politie en actievoerders. lode Rus in KLM-Boeing hiphol Het openbaar ministerie gaat ervan uit dat de 21-jari- Rus, die zaterdag dood werd aangetroffen in een wielkast van n KLM- Boeing 737, illegaal Nederland probeerde binnen te imen. Uit onderzoek van een KLM-arts bleek dat de man door lurstofgebrek en onderkoeling is omgekomen. De Rus kwam et een vliegtuig vanuit Moskou. De man had verschillende la- n kleding over elkaar aan en een Russisch paspoort op zak. it stoffelijk overschot werd tijdens een onderhoudsbeurt in n hangar op Schiphol gevonden. cout brengt granaat naar clubhuis Een scout heeft zaterdagmiddag in het Brabantse Best een rensgevaarlijke granaat meegenomen naar het clubhuis van n groep. Hij had het projectiel, een veertig centimeter lange ïitse mortiergranaat, gevonden in een maïsveld. Volgens de litie was het explosief nog intact. Bommendeskundigen van Explosieven Opruimingsdienst brachten het uit de Tweede ?reldoorlog daterende oorlogstuig vlakbij het clubhuis op een iats waar dat geen gevaar opleverde tot ontploffing. /eekeindeverkeer eist levens wuk In het verkeer vielen dit weekeinde zeker negen doden. de N59 bij Bruinisse kwamen twee mensen om het leven en ikte een derde persoon zwaar gewond bij een frontale auto- tsing. In het Brabantse Sint-Anthonis overleed gisteren een jarige vrouw uit Deurne toen ze met haar auto vanuit de rm de weg weer wilde oprijden en tegen een tegemoetko- :nde auto botste. Een 23-jarige man uit Thorn verloor in Pan el de macht over het autostuur, botste tegen een muur en erleed. Bij Oosthuizen in Noord-Holland verongelukte zater- gmiddag een automobilist toen hij*met zijn auto op een over ig onder een trein kwam. Een. bejaard echtpaar uit Hemelum am in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven bij een geval in Koudum. lanbureau: Fors migratieoverschot haag Nederland krijgt de komende decennia te maken met i fors migratieoverschot. Tot het jaar 2050 zullen zo'n 6,5 ljoen immigranten naar ons land komen, terwijl in die perio- 'slechts' vijf miljoen mensen de grens over zullen trekken, t staat in het rapport 'Bevolkingsvraagstukken in Nederland no 2000', dat vanmiddag werd aangeboden aan staatssecreta- Cohen (justitie). De opstellers adviseren de regering de ko- nde jaren een 'behoedzaam immigratiebeleid te voeren'. Zij arschuwen voor de negatieve effecten van het verwachte mi- tieoverschot, dat vooral wordt veroorzaakt door de aantrek- igskracht van de welvaart in Nederland. og dit jaar extra geld voor operaties haag Ziekenhuizen krijgen nog dit jaar 200 miljoen gulden ra voor het bekorten van de wachtlijsten voor medische in- :pen. Dit heeft minister Borst (volksgezondheid) gisteren be id gemaakt in de Hongaarse hoofdstad Boedapest waar zij werkbezoek is. De ziekenhuizen moeten van haar wel zelf !t ideeën komen om het geld de komende maanden goed te iteden. Van het geld is de helft bestemd voor het aanstellen nieuwe medisch specialisten, de andere helft is voor behan- ingskosten. Borst liet ook weten dat er volgend jaar nog meer d beschikbaar komt. >ny verdrinkt tijdens ringsteken ILt Een op hol geslagen pony is gistermiddag in de haven Oudeschild op Texel verdronken. Tijdens het nationaal npioenschap ringsteken reed het dier, dat een aanspanning t berijders trok, zo het water in. Het dier sloeg op hol nadat rijtuig door een glad en hellend wegdek tegen de pony aan ed. Het hevig geëmotioneerde koetsiersechtpaar, afkomstig Klarenbeek, kon ongedeerd uit het water worden gehaald, wedstrijd werd onmiddellijk afgelast. "Cfl Ijsbergsla per krop, van voor ChShoarma kilo, van JTE9CT voor Calvé knoflooksaus fles 250 ml, van 22% voor JServeertip: bak het shoarmavlees in olijfolie classlco j en voeg er In reepjes gesneden ontbijtspek en een mespunt chilipoeder aan toe. Bak het mengsel al li omscheppend goudbruin en knapperig "3 halen, 2 betalen: Allinson, tarwerogge of rof volkoren zonnepit broden naar keuze, van &6T voi ers van 't mes: lack Label kaas xtra overjarig 48+ van 2&S0~ Politie venvacht in totaal vijf of zes aanhoudingen roden gpd-anp Twee jongens uit het Drentse Roden zijn het afgelopen weekeinde aangehouden op verdenking van de aanslag met molotovcocktails op het asielzoekerscentrum in hun woonplaats. Het tweetal, 17 en 18 jaar, heeft inmiddels bekend. De pol itie verwacht nog drie of vier verdachten aan te houden. gooid, riepen de vier in het En gels tegen buitenlanders ge richte leuzen. De politie wilde gisteren geen verdere informatie over de twee jeugdige daders kwijt. „Wij wil len de anderen ook pakken en die moeten niet in de krant le zen wat de motieven van de twee arrestanten zijn. Dat komt het onderzoek niet ten goede", aldus een woordvoerder. Of de Vorige week woensdag tegen half elf 's avonds werden drie molotovcocktails over het hek van het asielzoekerscentrum gegooid. De brandbommen ontploften vlak voor een cara van van een van de bewoners, die vier mannen op fietsen en brommers zag wegrijden. Ter wijl de bommen werden ge- daders racistische motieven hadden, wil de politie ook niet zeggen. De verdachten worden aangeklaagd wegens brand stichting en openlijke geweld pleging. Daar staan straffen op van maximaal vier tot twaalf jaar. Zaterdagmiddag hebben 120 inwoners van Roden meege daan aan een bloementocht naar het asielzoekerscentrum. De asielzoekers kregen bloe men uit handen van de deelne mers om de schrik van de aan slag wat weg te nemen en een positief signaal af te geven aan de bewoners van het centrum. Het D66-Kamerlid Dittrich eist inmiddels opheldering van Rotterdam Het We reldhaven Festival in Rotterdam werd weer druk bezocht ondanks de stortbuien die af en toe vielen. De organisatie schatte dat zo'n 400.000 mensen naar de sche pen, bedrijven en de monstraties kwamen kij ken. Drie dagen lang presenteerden scheep vaart en Rotterdamse (haven)industriebed rij ven zich. Zowel in het centrum van de stad als in het haven- en indu striegebied zelf. Ook de 'dependance' van het festival, het EIC op de landtong van Rozen burg, werd druk bezocht. Verder was er veel mu ziek van shantykoren (zeemansliederen), de groepen Kane en Blof en het koperemsemble van het Rotterdamse conser vatorium. FOTO ANP ED OU DENAARDEN utrecht anp De politie in Utrecht heeft voor de tweede keer in veertien jaar het onderzoek naar de nooit opgeloste moord op de 11-jarige Ar thur Ghuraroo heropend. Het jongetje werd op 4 mei 1986 dood aangetroffen bij fort Vechten, op de grens van Utrecht en Bunnik. Hij was gewurgd en seksueel mis bruikt. In 1993 leek het er even op dat de zaak zou kunnen worden opgelost, maar die hoop bleek ijdel. Met nader onderzoek naar de op het jongetje aangetroffen DNA- sporen van de dader en hernieuwde aan dacht in het programma Opsporing Ver zocht hoopt de politie de dader alsnog te vinden. Het eerste zeer uitgebreide politieonder zoek in 1986 liep op niets uit. In 1993 werd de zaak heropend. Aanleiding was de toe vallige vondst op 4 mei van dat jaar van een bosje tulpen op exact dezelfde plek waar het jongetje in 1986 op 4 mei was gevon den. Omdat alleen rechercheurs en ambu lancepersoneel van de vindplaats opde hoogte waren, ging de politie ervan uit dat het de dader moest zijn, die de bloemen er uit wroeging had neergelegd. Rechercheurs achterhaalden het bloe- menstalletje waar de tulpen waren gekocht, maar de verkoper kon zich niet herinneren aan wie. In de eerste week van mei 1994 werd fort Vechten dagenlang intensief ge observeerd, in de hoop dat de dader op nieuw bloemen zou komen leggen. Dat le verde niets op. Enkele maanden later her innerde een rechercheur zich dat een hel derziende bij het eerste onderzoek in 1986 betrokken was geweest. Navraag leerde dat zij de bloemen had gelegd. Het hernieuwde onderzoek naar de moord op Arthur Ghuraroo wordt uitge voerd door het team Cold Cases. Daarin werken sinds april Utrechtse en Amster damse rechercheurs samen aan tien oude moordzaken. Buitenveldert toch e< De bewoners van het asielzoekerscentrum in Roden kregen tijdens een spontane actie van de dorpsbewoners bloemen aangeboden. FOTO GPD ANNE MARIE KAMP den haag gpd Er zit weinig lijn in de beslui ten van regering en parle ment om Nederlandse mili tairen op pad te sturen voor vredesoperaties. Politieke motieven om aan een missie mee te doen voeren de bo ventoon. Tweede Kamer en regering beschikken vaak over onvoldoende informatie vóór zij het besluit nemen, en vaste regels voor het inschat ten van de risico's die de mi litairen lopen zijn er niet. Dat staat in het rapport van de commissie Bakker, die een aantal vredesmissies van de afgelopen jaren onderzocht. Meest opvallende conclusie van het rapport, dat vandaag is gepresenteerd, is dat er geen vaste procedure is voor het meedoen met missies. Daardoor overzien regering en Kamer vaak niet waar zij militairen op uit sturen. Pas na de dramatische val van Srebrenica in 1995, waar bij Serviërs de Nederlandse blauwhelmen die de enclave moesten beschermen onder de voet liepen, is er meer aandacht voor de veiligheid van de militairen. De com missie doet de aanbeveling dat er altijd een 'exit-strate gie' moet zijn, zodat militai ren weg kunnen als de nood aan de man is. Bakker en de zijnen kraken de informatie van de regering aan de Tweede Kamer. Die is op cruciale momenten onvol doende. Bij de missie naar Cyprus was die 'verhullend', ten tijde van de Kosovo-bom- bardementen vorig jaar 'ver warrend' en over Srebrenica kreeg de Kamer 'steeds nieu we informatie over (deels) dezelfde gebeurtenissen'. Daardoor neemt de Kamer soms besluiten 'waarvan zij de reikwijdte' niet beseft. Dat was bijvoorbeeld het geval bij het uitsturen van militairen naar Srebrenica en de Koso- vo-acties. De commissie is kritisch over haar collega-Ka merleden. Die zijn 'afwach tend' en te veel 'volgend', en nemen zelf te weinig initiatie ven. Regering en Kamer houden zich niet aan de lijst voor waarden die zij zelf voor het uitsturen van militairen ge formuleerd hebben. Dat moet in het vervolg beter. Ook moet de Kamer het we ten als Nederland informeel troepen aanbiedt aan de Ver enigde Naties, omdat geble ken is dat zo'n aanbod moei lijk kan worden terugge draaid. Over Srebrenica zegt de com missie slechts dat niet alle in formatie over wat Dutchbat heeft gedaan op tijd bij de minister van defensie terecht is gekomen. Wel krijgt de toenmalige bevelhebber van de landmacht Couzy een veeg uit de pan, omdat hij te gen de wens van de regering in Zagreb een feestje organi seerde voor de terugkeer van de militairen uit Srebrenica. De rest van de conclusies laat de commissie aan het Neder lands Instituut voor Oorlogs documentatie, dat de val van de enclave onderzoekt. minister Korthals van justitie over het toenemend racistisch geweld tegen asielzoekers. Vol gens hem worden regelmatig buitenlanders uitgescholden en in elkaar geslagen en zijn de af gelopen maanden in tenminste zes gevallen asielzoekerscentra met molotovcocktails bestookt. Dittrich baseert zich onder meer op informatie van het Landelijk Bureau Racismebe strijding. Hij wil morgen in het vragenuur in de Tweede Kamer van Korthals weten of de da ders van dergelijke aanslagen niet alleen voor mishandeling maar ook apart voor discrimi natie worden vervolgd, zoals eerder is afgesproken. paramaribo armand snüders correspondent Minister Herfkens (ontwikke lingssamenwerking) moet we gens ziekte haar voor morgen geplande vertrek naar Surina me voor onbepaalde tijd uit stellen. De bewindsvrouw werd afgelopen vrijdag met een long ontsteking in het Havenzieken huis in Rotterdam opgenomen. Herfkens zou de eerste Neder landse minister zijn geweest die Suriname sinds 1997 bezoekt. Vorige week donderdag drong de onlangs aangetreden president Venetiaan in een di plomatieke nota aan premier Kok aan op een spoedig herstel van de betrekkingen met Ne derland, die onder zijn voor ganger Wijdenbosch werden bevroren. Zowel Herfkens als minister Van Aartsen (buiten landse zaken) werden uitgeno digd naar Suriname te komen om over verbetering van de be trekkingen te praten. Herfkens, die in een eerder stadium had aangegeven dat ze haar koffers klaar had staan, besloot mor gen al op het vliegtuig naar Pa ramaribo te stappen. Nu een longontsteking roet in het eten heeft gegooid, is het onduidelijk wanneer zij alsnog afreist naar de voormalige kolo nie. Haar herstel zal naar ver wachting minstens een week in beslag nemen, waarna ze ande re verplichtingen heeft. Het is niet onwaarschijnlijk dat in ok tober Van Aartsen als eerste be sprekingen zal voeren met de nieuwe Surinaamse regering. Overigens ontmoet de be windsman zijn Surinaamse col lega Levens ook tijdens de Mil lennium-top van de VN, deze week in New York. De teleurstelling in Suriname over het uitstel is groot. „De Su rinaamse bevolking is gebaat bij een goede relatie met Ne derland, dus we hopen dat de minister zodra ze is hersteld naar Paramaribo komt", aldus een regeringswoordvoerder. johannesburg anp Lydia Seisa is opgetogen en te gelijk een beetje onzeker over haar vertrek naar Nederland. Heeft Nederland ook townships als het haar vertrouwde Tuma- hole in Oranje Vrijstaat? Is er in Nederland een apostolische ge meente waar zij kan zingen in het kerkkoor? Lydia behoort tot de eerste groep van 35 Zuid-Afrikaanse verpleegkundigen die morgen in Nederland aankomt om op basis van een tweejarig contract te gaan werken in het VU-zie- kenhuis in Amsterdam en het Ziekenhuis Westeinde in Den Haag. In november volgt de tweede groep. Justinus Lekgote (26) voelt zich even onzeker. Hij is gek van voetbal. In Zuid-Afrika is hij scheidsrechter. Hij vraagt zich af of hij die functie in zijn vrije tijd in Nederland kan blijven vervullen. Voor alle zekerheid heeft Justinus zijn scheidsrech- tersuniform ingepakt. Lydia en Justinus dragen bij aan het lenigen van het tekort aan verpleegkundigen in Ne derland. Zij volgden een stoom cursus Nederlandse taal en mo- res om op hun taak te zijn voor bereid. Want Lydia en justinus mogen in Zuid-Afrika dan wel gediplomeerde verpleegkundi gen zijn, zonder praktijkerva ring hebben zij op de Zuid-Afri kaanse arbeidsmarkt geen schijn van kans. Zuid-Afrika kent bepaald geen nijpend te kort aan verpleegkundigen. De in Zuid-Afrika gevestigde Nederlandse arbeidsbemidde laar Jansen heeft in samenwer king met het uitzendbureau Randstad een programma op gezet dat van twee noden een deugd moet maken. Neder landse ziekenhuizen nemen Zuid-Afrikaanse verpleegkundi gen in dienst om hun perso neelstekort te verminderen en hieden hen en passant de zo broodnodige werkervaring. Na hun terugkeer kunnen de twee verpleegkundigen met hun ver worven deskundigheid als alles goed gaat moeiteloos aan de slag in de gezondheidszorg. rotterdam gpd De twee Chinezen die levend uit de Nederlandse truck kwamen die op 19 juni met 58 dode Chinezen in Dover door de Britse douane werd gevonden, zijn begin juli in Rotterdam geweest. Daar hebben zij onder meer met de politie de loods aan de Waalhaven Zuidzijde bezocht, waar de zestig Chi nezen een dag voor de dodenrit zou den zijn ingestapt. De twee hebben de opslagloods echter niet herkend. Dat blijkt uit de gedetailleerde verkla ringen die de twee tegenover de Britse recherche hebben afgelegd en waarop NRC Handelsblad de hand heeft weten te leggen. De twee overlevenden van het drama hebben tegen de politie bo vendien vrijwel alle namen genoemd van de leiders en medewerkers van een Chinese organisatie die op grote schaal Chinezen naar Europa smok kelt. De twee overlevenden, dorpsgenoten van 19 en 21 jaar uit Ba Hu in de pro vincie Fujian, zijn begin juli op twee verschillende dagen met een vliegtuig van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) naar Rotterdam Airport gevlogen. In Rotterdam zijn ze op het Centraal Station geweest, waar ze de plaats hebben aangewezen waar ze aankwamen vanuit Frankrijk. De Chi nezen zouden op 16 juni -de dag dat in Rotterdam de EK-wedstrijd Neder land-Denemarken werd gespeeld- met de TGV op het CS zijn aangekomen, waar ze massa's voetbalsupporters hebben zien. In groepjes werden de Chinezen in personenauto's naar een woning bo ven een Chinees restaurant in Rotter dam gebracht, waar ze overnachtten. Daarna reisden ze naar een andere flat om vervolgens in een wit vrachtwa gentje naar de loods aan de Waalha ven Zuidzijde te worden gebracht. De politie en de overlevenden hebben be gin juli vergeefs gezocht naar de twee appartementen waar ze een maand eerder verbleven. Een van de overlevenden zou tegen over de Britse politie hebben verklaard dat hij voor zijn reis naar Engeland on geveer 110.000 gulden heeft betaald. De smokkeltocht zou in totaal elf da gen hebben geduurd en moet er als volgt hebben uitgezien: vanuit Peking vlogen de Chinezen naar Belgrado, daarna reisden ze via Hongarije, Oos tenrijk, Parijs en België naar Rotter dam om vandaar de oversteek naar Dover te maken. Tijdens hun trip blijken de Chinezen al eerder bijna te zijn gestikt toen ze in een geblindeerde bus door Hongarije werden vervoerd. Enkele illegalen zou den al buiten westen zijn geweest, toen een van de Chinezen besloot een ruit in te trappen. De twee overlevenden hebben foto's gezien van alle mensen die in Neder land vastzitten in verband met deze smokkelzaak. Zij zeggen daarvan nie mand te kennen. Zij hebben ook de chauffeur van de wagen, die in Groot- Brittannië vastzit, niet herkend.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3