Leidsch Dagblad M Blokkade bij Franse oliedepots u Xtc en amfetamine minder populair onder scholieren Dodelijke ongelukken in Sassenheim en Stompwijk Het is een tweeling! Telebankieren via internet bij ABN Amro niet veilig £tos 'Regering niet tijdig over val van Srebrenica geïnformeerd' Ruzie tussen broers met mes beslecht 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD \NDAG 4 SEPTEMBER 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 dy wordt ,eleid tot te 'object rakingshond' JDAAG 24 PAGINA'S Bland 3 ■and 5 Ir en Kunst 16 Inie 6,7 1 en Samenleving 10 Ik van de Dag 2 Jdheid 14 911,17,13 1 17 t/m 74 lieprogramma's 15 10,14 11 Negentig deelnemers aan Warmond Golf Special 17 Oranje laat publiek tegen Ierland nog niet smullen 19 Staande ovatie op US Open voor Richard Krajicek 22 Scheveningen speelt veel B slimmer dan Quick Boys ssen gedood bij jlosie op markt twee mensen zijn van- •nd gedood door een ex- op de markt van de sche stad Riazan, 200 ki- ter ten zuidoosten van ou. Volgens het ministe- ui rampenbestrijding zijn ok vier gewonden. Ver- lelijk is de explosie ver takt door een bom. In een ïl in St. Petersburg ont- vanochtend een bom rij" geen slachtoffers vie- In Rusland heerst nog s verhoogde waakzaam- sinds de aanslag van 8 itus op het Poesjkinplein oskou, waardoor twaalf n omkwamen. Iddam heeft Jierkanker' raakse leider Saddam in lijdt aan lymfklier- •r en heeft een van zijn :en laten verbouwen tot ik. Dat heeft de in Lon- -erschijnende krant As- Al-Awsat bericht. De zegt zich te baseren op iringen van een arts in de an se hoofdstad Amman addam in het verleden behandeld. De Iraakse ssade in Londen deed richt af als onzin. itpost neonazi's nu per sms Hasj-gebruik jongeren daalt voor bet eerst in zestien jaar UTRECHT ANP Voor het eerst in zestien jaar is het roken van een joint onder scholieren tussen de tien en achttien jaar iets gedaald. Vorig jaar had een op de tien middelbare scholieren recent hasj gebruikt, twee keer zoveel jongens als meisjes. Opmerkelijk is dat xtc en amfetamine minder populair zijn ge worden. Ook wordt iets minder gerookt. Drinken en gokken blijven gelijk. Dat blijkt uit onderzoek dat het Trimbos-insti tuut sinds 1984 om de vier jaar houdt onder kin deren uit groep 7 en 8 van de basisschool en de middelbare school. Dit keer vulden bijna tiendui zend leerlingen de enquête in. Gevraagd werd of ze ooit in hun leven hadden gebruikt en of ze dat in de vier weken voorafgaand aan het onderzoek deden, om ook het actuele gebruik te meten. Een op de vijf middelbare scholieren heeft ooit hasj geprobeerd, 9,3 procent gebruikte recent. In 1996 was dit nog 10,7 procent. In 1992 en 1996 was nog sprake van een sterke stijging. Het actuele xtc-gebruik liep terug sinds 1996 van 2,2 naar 1,4 procent. Minder populair wer den ook amfetamine (van 1,9 naar 1,1 procent) en paddo's (1,5 naar 1,2 procent). Cocaïne- en heroïnegebruik bleef vrijwel gelijk op 1,2 en 0,4 procent. Op de basisschool zijn soft- en harddrugs nog taboe. Dat geldt niet voor tabak en alcohol. Een op de zes van de tien- en elfjarigen heeft al eens een sigaret gerookt. Op de middelbare school daalde het actuele gebruik licht sinds 1996: van 29 naar 27 procent in 1999. Bijna net zoveel meisjes als jongens roken al elke dag: 14 procent, van wie een flink deel al meer dan tien sigaretten. Protestacties tegen hoge brandstofprijs i's hebben een propagandakanaal aan- ird om hun racistische leelden te verspreiden, jruiken het short messa- item (sms) van mobiele ons om hun racistische iruiende teksten te ver- len. Dat meldt het Duitse smagazine Fociis. Het pt zich op een intern be- 'an de Duitse binnen- veiligheidsdienst. irganisatie bij chtelingenwerk reniging Vluchtelingen- gaat de vijf regiokanto- n Groningen, Deventer, rdam, Rotterdam en losch sluiten. Daardoor rijnen zestig banen. Er Ie over drie jaar een te- van negen miljoen gul- /olgens de AbvaKabo is ïping onvermijdelijk, rs gaat de hele boel op zegt bestuurder Stoel. keiaars slaan ig naar VEH hereniging Eigen Huis geen recht van spreken itter Smits. Volgens hem zelf eigenares van een luitwisselingssysteem en ert de VEH nu concur- zwart te maken. VEH Consumentenbond, die iderzoek samen uitvoer enden de aantijging be- alle peil Irijven winnen iten met ruil 'estaag groeiend aantal ven maakt gebruik van kunstmunt'. Ze ruilen ren met elkaar via het ïten barteren. Dat levert wat extra omzet op le deelnemers. Het pro- is nog wel dat relatief bedrijven meedoen, zo- n bedrijf via ruil lang ütijd het product kan dat het graag wil heb- Franse vrachtrijders en boeren zijn vandaag be gonnen met een groot scheepse blokkade van raf finaderijen en oliedepots. Ze eisen een volledige compensatie voor de ge stegen olieprijzen, net als de Franse vissers vorige week hebben gekregen. Ook taxichauffeurs en am bulancerijders kwamen vandaag in actie. PARUS ANP-AFP-Rtr Premier Jospin heeft inmiddels gezegd dat hij werkt aan com penserende maatregelen voor het wegtransport en de boeren. Dat heeft de gemoederen even wel niet bedaard. Het Franse ministerie van verkeer ver wachtte gisteren dat de onder handelingen met het transport wezen in de loop van vandaag tot resultaat zouden kunnen leiden. Vannacht begonnen de eerste acties in het zuiden en oosten van Frankrijk. In de daarop vol gende uren breidden de blok kades zich geleidelijk uit naar het midden en westen van het land. In de loop van de ochtend waren ruim zeventig raffinade rijen en oliedepots van de bui tenwereld afgesloten. Tot het middaguur waren grote doorgaande wegen nog niet afgesloten. Ongeveer twin tig chauffeurs hebben wel de wegen rond het vliegveld van Nice geblokkeerd. Personenau to's mogen wel passeren. Rond de grote oliedepots van Genne- villiers langs de Seine, even ten noordwesten van Parijs, was de oproerpolitie vanochtend pa raat om de bevoorrading van de Franse truckers, boeren en ambulancepersoneel blokkeren de olieraffinaderij van Caen. hoofdstad veilig te stellen. De acties worden geleid door de FNTR, de belangrijkste bond van werkgevers in het weg transport. De vrachtrijders zeg gen dat de brandstofprijs 25 procent van hun bedrijfskosten uitmaakt en dat de prijs van meer aan accijnzen op een liter diesel de afgelopen achttien dieselolie dan hun Europese maanden is gestegen met 50 collega's, procent. Bovendien, aldus een Franse automobilisten heb- FNTR-woordvoerder, betalen ben een groot deel van het Franse vrachtrijders ten minste weekeinde bij benzinepompen 50 centimes (bijna 17 cent) in de file gestaan om te tanken. Gisteren is zeven keer zoveel benzine verkocht als normaal. In de omgeving van Nice en La Rochelle zijn de tanks van tal van benzinestations leeg. Om blokkades te omzeilen, hebben talrijke Britse vrachtwa- FOTO EPA/AFP MYCHELE DANIAU genchauffeurs gisteravond en vanochtend een overtocht naar Vlaamse en Nederlandse veer havens geboekt. Ze zagen af van de gebruike lijke route via Calais en Duin kerken. STOMPWUK/SASSENHEIM Bij ongelukken in Sassenheim en Stompwijk zijn afgelopen weekeinde twee automobilisten om het leven gekomen. In Stompwijk verongelukte zaterdagmiddag een 29-jarige man uit Zoeter- meer. De man reed met zijn auto op de Middel weg, toen hij door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloor. Hij botste frontaal tegen een boom en overleed ter plaatse aan zijn ver wondingen. De Middelweg is enkele uren afge sloten geweest voor het verkeer. In Sassenheim kwam vrijdagnacht op de rijks weg A44 ter hoogte van de afrit Warmond/Sassenheim een 59-jarige man uit Oegstgeest om het leven. De man reed over de snelweg in de richting Den Haag. Volgens getui gen had hij even eerder een andere auto inge haald en stuurde naar rechts. Daarbij raakte de man in een slip. De auto raakte van de weg, kwam in de berm terecht, om uiteindelijk tegen een boom tot stil stand te komen. Ook de Oegstgeestenaar over leed ter plekke. Commissie Bakker onderzocht aantal vredesmissies DEN HAAG GPD LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Een ruzie tussen twee broers (14 en 15) is gister middag met het mes be slecht. Het duo kreeg on enigheid in hun huis aan de Duinhof in Leiden. De 14-jarige pakte daarbij een mes uit de keukenla en stak op zijn broer in. De oudste moest worden gehecht aan zijn hand en knie. Een 16-jarig zusje was getuige van de steekpartij. Toen de politie arriveerde, was de 14-jarige gevlucht, maar hij werd enige tijd la ter gevonden. De dader heeft inmiddels een verkla ring afgelegd. Set a 2 Petit Bateau rompertjes keuze uit diverse maten per set van 39.95 naar De commissie Bakker conclu deert over de val van Srebrenica dat de Nederlandse regering daarbij niet tijdig is geïnfor meerd. Zo krijgen de meest be trokken bewindslieden na de val in zomer 1995 niet direct al le aanwijzingen over mogelijke massa-executies. Schriftelijke stukken van de Dutchbat-lei- ding over de situatie ter plekke bereiken de minister van defen sie te laat. Dit staat in het rap port van de commissie Bakker, dat vandaag gepresenteerd is. De commissie onderzocht een aantal vredesmissies van de af gelopen jaren. In het geval van Srebrenica schortte het niet alleen aan de communicatie tussen de Dutchbat-leiding en de rege ring, de Tweede Kamer was eveneens weinig actief. Zo gaat de Kamer na een eerste debat over de val op 11 juli eerst met reces, om pas eind augustus opnieuw over Srebrenica te de- HILVERSUM ANP Waar haal je de energie vandaan? Telebankieren bij ABN Amro is niet veilig. Hackers kraakten het telebankprogramma Home Net van de bank en slaagden erin betalingen die niet voor hen be stemd waren op hun eigen re kening terecht te laten komen. Dat blijkt uit de RTL4-docu- mentaire Hackers, die gister avond te zien was. Zowel presentator Jeroen Pauw, die als klant van het tele bankprogramma de overboe king maakte, als ABN Amro merkte niets van de kraak, waarbij duizenden guldens op een verkeerde rekening beland den. Omdat het gegevensbe stand van Home Net niet is be veiligd, kunnen hackers onge stoord gegevens veranderen, zoals bedragen en rekening nummers. Bij de Rabobank en ING slaagden hackers er niet in het telebankieren te kraken. De programma's van deze banken bleken wel te zijn beveiligd. In de documentaire erkent ABN Amro-topman G. Ensing dat telebankieren met Home Net riskant is voor gebruikers van internet. Hij verwacht dat LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN HET WOORD IS AAN Jacob Cats Die altijd koopt de beste waeren, sal sich veel sorgh en kommer spaeren. Eenderde van de basisscholieren drinkt wel eens. Een op de twintig is zelfs al eens dronken of aangeschoten geweest. Onder de middelbare scholieren is dat bijna de helft al eens overko men. Driekwart nuttigde al alcohol, 54 procent is een actuele gebruiker, net als in 1996. De mees ten drinken een tot vier glazen per drinkbeurt, 17 procent meer dan acht. Twee keer zoveel jongens als meisjes drinken, de eersten bier en meisjes vaker sterke drank of een mix. De helft van de middelbare scholieren gokte ooit. Bij de basis scholieren is dat eenderde. 12-/180 11718° 14719° 60% 40% 40% 30% 40% 40% batteren. De ministers Pronk en Voorhoeve berichten weliswaar over massa-executies, maar daar blijft het bij. ,,Voor zover de commissie heeft kunnen waarnemen, vinden in de weken daarna geen signifi cante vervolgacties van de Ne derlandse regering op deze sig nalen plaats", staat in het rap port van de commissie Bakker. Pagina 3: Commissie Bakker: Weinig lijn in uitzendingen het probleem over enkele we ken uit de wereld is. De Consumentenbond windt zich op over de reactie van En sing. „Het is te belachelijk voor woorden dat het probleem pas over enkele weken de wereld uit is. ABN Amro zou het teleban kieren stil moeten leggen totdat haar veiligheidsniveau gelijk is met dat van andere banken", aldus E. van Kou wen van de Consumentenbond. „Wij ne men tevens aan dat de ABN Amro zich volledig aansprake lijk stelt voor de door klanten geleden schade." Ouders 'zwarte school' houden kinderen thuis DEVENTER ANP Geen van de ongeveer vijftig leerlingen van basisschool De Kameleon in Deventer is van ochtend naar school gegaan. De ouders van Turkse komaf houden hun kinderen thuis uit protest tegen het gebrek aan Nederlandse leerlingen op school, zegt woordvoerster Ak- dag namens de ouders. Staatsecretaris Vliegenthart bracht vandaag een bezoek aan Deventer en de ouders willen dat aangrijpen om aandacht te vragen voor het probleem van de zwarte school. Eerdere ge sprekken met de gemeente en het schoolbestuur leverden tot nu toe niets op, Volgens de ou ders worden hun kinderen nau welijks gestimuleerd om Neder lands te leren. Woordvoerster Akdag weet nog niet of de kinderen de rest van de week ook thuisblijven. Vandaag aan het eind van de dag verwacht zij daar meer dui delijkheid over te hebben. De ouders overwegen de kinderen zelf les te geven. Als de kinderen ook morgen niet op school komen, stuurt directeur Van Duuren een brief aan de ouders. Hij is teleurge steld dat kinderen niet zijn ko men opdagen. Na drie dagen afwezigheid wordt een leer plichtambtenaar ingeschakeld. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Plaats: Telefoonnummer: (i.v.rti. controle be/orgingj Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: U Per maand automatisch (ƒ34,80) U Per kwartaal automatisch 99,90) LJ Por kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DR WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10060, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1