Staande ovatie voor Richard Krajicek lano zet Zülle kijk in tijdrit Apenheul Sport Schalken strandt weer in derde ronde Erik Dekker wint alweer Van Bon geeft Raas afscheidscadeautje NDAG 4 SEPTEMBER 2000 993 new york anp Sjeng Schalken is er gisteren op de US Open opnieuw niet in geslaagd de vierde ronde van een Grand Slam te berei ken. Na overwinningen op Burgsmüller en Voinea verloor de Nederlander kansloos van Nicolas Kiefer. De als veer tiende geplaatste Duitser won met 7-5 6-3 6-4. De Limburger stapte mak kelijk over de nederlaag heen. „Meer zat er gewoon niet in. Natuurlijk had ik graag eens op een groot toernooi de vier de ronde bereikt, je moet ech ter wel realistisch zijn. Kiefer was vandaag een maatje te groot. Het is niet anders. Ver geleken met vorige ontmoe tingen heb ik hem zelfs nog vrij veel weerstand kunnen ge ven." Schalken stuitte onlangs tij dens een internationaal toer nooi in Doha ook op Kiefer. De onbevangen spelende Ne derlander verloor toen met 6- 0 6-1. Voor hem reden de Duitser voorzichtiger te be strijden. Kiefer kende echter ook geen aanvallende bedoe lingen waardoor de toeschou wers op een saaie en ook slechte wedstrijd werden ge trakteerd. Schalken, die totaal 10 aces sloeg, poetste in de eerste set nog vijf breakpoints weg. Kie fer liet zich een zesde buiten kans niet ontnemen en pakte met 7-5 de voorsprong. Ook in de tweede set haperde de op slag van Schalken. De Neder lander zag over drie sets slechts 51 procent van zijn eerste opslagen binnen de lij nen belanden. Ook sloeg hij nog eens zes dubbelfouten. „Mijn opslag had inderdaad beter gekund", erkende Schal ken. „Al moet je niet vergeten dat hij mij dwong om risico's te nemen. Zijn returns waren erg sterk." Kiefer schreef de tweede set met 6-3 op zijn De Duitser ging in de eerste game van de derde set door zijn enkel. Hij liet zich uitge breid behandelen en nam een pijnstiller. Schalken weigerde van de blessure van zijn te genstander te profiteren. Hij nam geen enkel initiatief en zag ook Kiefer alleen maar de ballen terugslaan. Omdat die opnieuw minder fouten maakte, kwalificeerde hij zich met 6-4 in de derde en laatste set voor de vierde ronde. umann eist Stasi-documenten op Dieter Baumann heeft volgens het weekblad Der i gel, dat vandaag verschijnt, alle juridische registers openge- cen om zijn geloofwaardigheid terug te krijgen. De hardlo- ïeeft bij het openbaar ministerie in Tubingen een verzoek m diend het onderzoek naar zijn dopingaffaire te heropenen, ens Baumann zijn er Stasi-documenten, waarin informatie itaan over eventuele dopingmiddelen in de door hem ge- °jkte tandpasta. De 35-jarige Duitser hoopt nog altijd in Syd- bij de Olympische Spelen aan de start te staan. elenberg negende in WK-race Wilco Zeelenberg is gisteren op het circuit van Assen als inde geëindigd in de WK-race in de Supersport-klasse. De ïjaard Xaus won de race. Zeelenberg kwam als elfde over de »p, maar klom later twee plaatsen in de rangschikking door 1' iskwalifïcatie van de coureurs Teuchert en Meregalli. De j aren van de Duitser en Italiaan werden na de race niet in bevonden. Door de diskwalificatie steeg ook de 'Nederlan- -larry van Beek twee plaatsen. Hij eindigde als ac htste. vecht om bedden in atletendorp ey Kopzorgen om het aantal bedden voor de olympische nemers. Voor de Spelen zijn in totaal 11.000 sporters aange- 1. Dat is 800 meer dan waar het organisatiecomité en het nationaal Olympisch Comité vanuit zijn gegaain. Zaterdag, het dorp werd geopend, werd er direct een oproep gedaan tallige bedden terug te brengen. Het gastland gaf het goede beeld door 60 stellages terug te geven. De Am erikanen ï-cjden met veertig en de Duitsers met 26. De teruggave was lb elijk omdat de raming van de ploeg vooraf groter was dan iteindelijk gekomen delegatie. Er wonen inmiddels 4500 at- in het dorp. le voet van het hoogge- nam Abraham Olano iartjen de gouden leiderstrui Ronde van Spanje over ïïdex Zülle. De Spanjaard, jaar geleden nog wereld- 'hiioen tijdrijden, won in de tegen de klok meer dan minuten op de Zwitserse an van Banesto. e stelde in de individuele over 37,6 kilometer zwaar met de vijftiende plaats. Jan Ullrich moest meer :n minuut toegeven op de tende Olano. De Duitser, kon als excuus aanvoe- at hij onderweg lek reed. 's ploeggenoot Santos 11 ilez eindigde op 13 secon ds tweede. Angel Casero h 5 seconden) zorgde voor ompleet Spaans podium rragona. Casero staat in lassement tweede op 21 den van Olano. Zülle staat jrde op 55 seconden. 2°(°;rdag slaagde Jans Koerts in de inspanningen van Bjrm Frites-ploeg af te ron- ïet een tweede etappeze- 3 sprinter raakte ingeslo- j de massasprint en ein- als dertiende. Italië boek in zeldzame trilogie: 1. indro Petacchi, 2. Giovan- mbardi, 3. Endrio Leoni. landgenoot Biagio Conté aar nog tussen maar hij gediskwalificeerd wegens lementair sprinten. Vuelta verloor zaterdag antal grote namen. We reldkampioen Oscar Freire, winnaar Vein twee etappes, stapte af met rugklachten. Ivan Gotti, tweevoudig winnaar van de Qiro d'Ittalia, ging naar huis met keelontsteking en koorts. Jose-Maiia Jiménez was de gevolgen vfin een verkeersonge luk kort voor de start na acht dagen nog; niet te boven. De voormalig Franse kampioen Eddy Seigjieur stapte zomaar af. Unai Etxebarria liep door een val een zware hoofdwond op. In de aC'htste etappe, over 168,5kilometer van Vinaros naar het pretpark Port Aven- tura, leek een sterke kopgroep de dagprijzen te gaan verdelen. De Colombiaan Pena, de Tsjech Svorada, de Fransman Bassons, de Amerikaan Trenti en de Itali aan Casagrande namen meer dan vijf minuten voorsprong. Farm Frites organiseerde de jacht en joeg het tempo hoog op. Tijdens de laatste kilometer kregen de ploegmakkers van Jans Koerts de laatste vluchter, Casagrande, te pakken. Het was vergeefse moeite. Koerts zat in gesloten en kon er niet uitko men. Conté hinderde de Neder landse sprinter zo zwaar dat die zich niet meer voorin in de strijd kon mengen. De Italiaan verloor zijn tweede plaats. Vandaag wachten de eerste serieuze bergen in de Vuelta. De aankomst van de tiende etappe ligt na 165 kilometer op 1700 meter hoogte in La Moli- k McEwen if id met Domo e McEwen rijdt komend Scl :n voor de nieuwe wieler- Ltie Domo-Farm Frites. De er, die zich voor één jaar verbonden aan de fusie van manager Patrick ire, was het afgelopen sei- actief bij Farm Frites, de ger van TVM die aan twist ïiterij ten onder is gegaan Farm Frites de steun van s'heeft gezocht en gevon- roert Lefevere zich op de ërmarkt. Eerder werden anderen Johan Mu- Axel Merckx, Max van vijk en Servais ICnaven al ilegd. Mare Sergeant (nu lapei) en Hendrik Redant Frites) gaan als ploeglei- an de slag bij Domo-F arm Ewen was zaterdag voor irt van de Delta Profronde liddelburg vooral opge- „We hebben lang in on- heid verkeerd", vertelde ustralische sprinter, vorig rinnaar van de Touretappe e Champs Elysées. „Dat liet goed voor onze ploeg k niet voor mij." elrenster Ziliute t wereldbeker lm Melchers heeft gisteren atste wedstrijd om de we- eker wielrennen in het erse Embrach als derde loten. De winst was voor nse Pia Sundstedt, op eni- •tand gevolgd do/or de Ita- ie Fabiana Luperini. De rlandse kampioene ein- op 3.46 van de winnaar, ereldbeker ging naar de Li- se Diana Ziliute, die Sund- en Melchers voorbleef. Amerikanen juichen ook voor 'schlemiel' Henman Gelukkig maakt onze bondscoach, ook al is het bureauwerk dat zijn functie in Zeist met zich meebrengt hem aan te zien - het verschil tussen deze baan en zijn vorige waarbij hij dagelijks op het veld stond bedraagt gauw een kilootje of wat - in zijn 'filosofieoverdracht' wél een vertrouwd scherpe indruk. Toch heeft zelfs een Van Gaal in topvorm niet kunnen verhoeden dat we, dó- gen voordat de bal aan het rol len werd gebracht, al door Ier land op achterstand waren ge zet - psychologisch! We mogen van geluk spreken dat een psychologische achter stand niet in treffers wordt uit gedrukt. De wedstrijd begon gisteravond gewoon met 0-0 en de schade viel achteraf met die 2-2 nog mee. (Twee weken geleden voorspel de ik dat Louis de Ieren met 4- 0 ging oprollen. Louis had het tij kunnen keren door Venneg- oor of Hesselink op te stellen. Vennegoor? Hesselink? Wie zijn dat? Of onze linkerkant (Davids en Numan geblesseerd) al niet zwaar genoeg beproefd was, haakte ook Zenden af. Iets aan een spier. Kennelijk opgelopen tijdens het voor de zoveelste keer vergeefs in- of juist uit pakken van de verhuisdozen met bestemming Rome. Een dag later mankeerde Over mars ,,iets waar van de ernst nog niet geheel duidelijk is" en kreeg Stam een speelverbod. De dokter ontdekte een soort van plooi in één van de vele ham strings waar Stam uit op is gebouwd en zag geen kans deze bijtijds glad te strijken. Op het oog kleinigheden, maar allemaal in het voordeel van de Ieren. Die hebben nooit wat, de enige die wat mankeert is hun verzorger: geen werk. Ze mogen dan voetballen als blinden, de Ieren, maar de Ierse hamstrings merken daar weinig van. (Ieren zijn nooit geblesseerd, Ieren bezorgen blessures). Volgende patiënt, Van Bommel. Oogwond. Vanuit Eindhoven vernamen we dat de speler tijdelijk aan één oog blind was. Ernstig genoeg Om twee minuten voor één zaterdagnacht golft er een mini-wave door het Arthur Ashe stadion. Een zeldzaam verschijnsel in Amerika. Het is ook een zeldzame sportavond. Na drie uur en twintig minu ten tennis, bij 5-5 en 0-30 in de vijfde set, zien de toeschouwers een Neder lander van bijna twee me ter met zijn rug tegen de muur drie aces slaan: stuk voor stuk harder dan 195 kilometer per uur. De tweede, zijn 24ste, over schrijdt de 200 kilometer. Het lijkt Sampras wel, maar die is het niet. Het is Richard Krajicek, die vijf minuten later Tim Hen man verslaat. Tom Okker, in '68 bij de US Open fina list tegen Arthur Ashe, is in New York niet meer de enige 'Flying Dutchman'. new york» rené van hattum De nieuwe vliegende Hollander vestigt zijn naam zaterdag avond bij 15.000 Amerikanen met 25 aces. Samen met Tim Henman speelt hij 321 punten en daarbij slaat hij maar 19 bal len onnodig fout. Dat is waan zinnig weinig. Henman maakt 34 fouten. Het is geen avond en nacht van lange rally's. Dat kan ook niet want beide spelers rennen na hun opslag direct naar het net. Maar hoe ze el kaar drieënhalf uur met opsla gen, die steevast tegen de 200 kilometer per uur lopen, beko gelen en de manier waarop vooral Henman tal van die aan slagen terugkogelt, maken het tot een spektakel. Om twee minuten over één zondagmorgen krijgt Krajicek niet voor niets een staande ova tie van nog steeds meer dan 10.000 Amerikanen. Maar ze juichen ook voor Henman, al is het schlemielig hoe hij zichzelf de das om heeft gedaan met drie dubbelfouten in zijn laatste opslagbeurt van de vierde set en een dubbelfout op match point tegen. Toeval is dat niet, zegt Kraji cek later. „Hij had vroeger al de reputatie dat hij kon 'dubbel fouten' op belangrijke momen ten. Hij is er wel een beetje van af, maar je hoopt altijd dat zo'n nare gewoonte op belangrijke momenten weer de kop op steekt. Dus dan beweeg je flink als hij op die momenten zijn eerste service fout slaat en een tweede moet slaan. Daarmee voer je de druk op." De tactiek van de geestelijke pressie werk te. De in Nederland eeuwig slui- Richard Krajicek sloeg in zijn wedstrijd tegen Tim Henman 25 aces. foto anp/cor vos merende kritiek dat Richard Krajicek geen vechter is en zijn hoofd snel laat hangen als het even tegen zit, daar zullen ze in Amerika weinig van begrijpen. Als hij, na 6-4 setwinst, de tweede en derde set verliest met 3-6 4-6, gaat de kin geen tel naar beneden. Er is aan Kraji cek evenmin iets te merken als Tim Henman opslagen van 211 kilometer per uur op zijn voe ten terugslaat. Geen ontgoo cheling, geen geslof. Niets. Hij timmert er gewoon een opslag van 210 kilometer per uur over heen. Als hij de return opnieuw langs zich heen ziet schieten, gaat hij weer gewoon door alsof er niets aan de hand is. De laat ste twee sets beslist hij met 7-5 in zijn voordeel. Richard Krajicek is zaterdag avond onverstoorbaar. Niet on verslaanbaar, want Tim Hen man lijkt deze avond het beste tennis uit zijn loopbaan te spe len. In diezelfde vorm versloeg hij Krajicek toen deze in 1997 op Wimbledon zijn titel verde digde. Deze zomer klopte Hen man Pete Sampras ook al. Dat hij bijna foutloos tenniste en nooit zo goed retourneerde als in deze partij, beaamt de Brit later in de nacht. „Zo goed spe len en dan toch verliezen is frustrerend. Maar met Krajicek in deze vorm en zijn onderlinge voorsprong van 6-2 tegen Sampras zal een wedstrijd Kra- jicek-Sampras interessant wor den", voegt hij er uit eigen be weging aan toe. Die wedstrijd komt op zijn vroegst in de kwartfinale. Hen man slaat Krajiceks komende duel tegen Dominik Hrbaty voor het gemak maar even over. Krajicek niet. „Hrbaty wint van Kafelnikov, dan ben je gevaar lijk." Bovendien is Hrbaty een baseliner met een dubbelhan- dige backhand. Die wedstrijd, vandaag, wordt heel anders dan tegen Henman. Hij zal de kee per aan het net zijn. Krajicek denkt zelf nog niet aan Sampras, zegt hij zaterdag nacht. De archieven evenwel zijn glashelder. Een keer eerder ontmoetten ze elkaar op een Grandslam-toernooi. Door dat toernooi in 1996 in Londen werd Richard Krajicek wereld beroemd. Het is dan zaterdagnacht half twee. Allang bedtijd voor top- tennissers, maar de adrenaline giert nog. Voor de volgende wedstrijd in New York heeft Krajicek eigenlijk maar één dag echt rust. Maar hij zit er niet mee en is allang blij dat hij za terdagavond mocht spelen en de tropische hitte van de mid daguren hem bespaard bleef. Hij had op nachtwerk gere kend. Had zaterdagmiddag een paar uur geslapen. Zondagmiddag, tien uur la ter, staat hij weer op de baan om een beetje los te slaan. Paul Haarhuis, de enige andere Ne derlander nog bij de US Open, is - met ontbloot bovenlijf - de ideale sparringpartner voor een ontspannen training. Haarhuis kan honderden ballen foutloos terugslaan. Beetje leuteren aan het net en een balletje slaan. Dan masseren, wat eten en een middagslaapje om de gemiste nachtrust weer in te halen. Krajicek ging pas om vier uur naar bed en was er om negen uur weer uit. „Eerder mijn bed in gaan had toch geen zin, want daarvoor was ik nog te wakker. Het lichaam moet eerst hele maal tot rust komen anders lig je maar te draaien in bed." De hometrainer stond voor gister middag aanvankelijk ook op het programma, maar die liet hij maar schieten. Bijslapen was belangrijker, zei hij. Leon van Bon gaat als eerste over de streep In Goes. De Rabo-renner rijdt komend seizoen voor de Mercury- ploeg. Hij krijgt daar gezelschap van Jans Koerts. foto epa goes gpd/sven remunsen Voor Leon van Bon scheen zaterdag de zon. 's Ochtends maakte hij zijn overgang naar de Ame rikaanse Mercury-ploeg bekend, 's middags reed hij onbedreigd naar de zege in de veertigste Delta Profronde. Terwijl zijn collega's een voor een ten onder gingen in het slechte weer, zag Van Bon zijn wens werkelijkheid worden. „Winnen in de achtertuin van Jan Raas leek me het mooiste af scheidscadeautje dat ik kon geven." De regerend Nederlands kampioen kwam na 204 kilometer alleen over de finish in Goes. Op tien kilometer voor de streep was hij ontsnapt uit een tien man sterke kopgroep die acht kilometer eerder, bij Nisse, was ontstaan. De Belg Nico Eeckhout sprintte op 33 seconden naar de twee de plaats. De Sloveen Andrej Hauptman werd derde. Zijn zege in de Zeeuwse profklassieker schreef hij vooral toe aan zijn opgebloeide moraal. „Ik rijd dit seizoen nog maar zes koersen, dan is de moraal altijd goed. Daar komt bij dat ik in voor bereiding ben op de Olympische Spelen, en erin vliegen in de koersen is de beste manier om in topvorm te komen. Ik voel dat ik veel macht heb. Maar belangrijker is nog dat ik een nieuwe ploeg heb gevonden. Al die onderhandelingen hebben veel energie gekost. Het is fijn dat die druk van me af is gevallen." Voor de start op de Markt in Middelburg had de 28-jarige Van Bon al een montere indruk ge maakt. Zijn afscheid van Rabobank, na zeven jaar trouwe dienst bij manager Jan Raas, had hij en kele dagen daarvoor aangekondigd. Zaterdag maakte hij de naam van zijn nieuwe ploeg be kend: Mercury, een bescheiden Amerikaanse profploeg die volgend seizoen in Europa aan de weg wil timmeren. Henk Vogels reed er al, vol gend jaar maken ook Jans Koeijs en Leon van Bon de oversteek naar de Verenigde Staten. Van Bon: „We zijn nog bezig met de definitieve overeenkomst, maar het voorcontract is inmid dels getekend. Ik ga voor twee jaar naar Mercury. Als voorwaarde heb ik gesteld dat ze komend sei zoen in de wereldbeker rijden. Dat zal wel luk ken, want het is een mooie ploeg, die nog veel mooier gaat worden. Mercury is ieder jaar ge groeid, dit is de volgende stap. De Amerikaanse sportmentaliteit spreekt me ook erg aan. Heeft Henk Vogels gezegd dat het budget wordt ver viervoudigd? Ze moeten wel met mij erbij, haha." Erik Dekker won gisteren, am per hersteld van een blessure aan het zitvlak, alweer een wed strijd. Zijn veertiende van dit seizoen. De Rabo-renner was de snelste in een criterium in het Belgische Bavikhove. Dek ker werd in de Ronde van Ne derland geplaagd door een 'derde bal', een ontsteking aan het zitvlak. De drievoudig rit winnaar in de Tour van dit jaar nam vorige week enkele dagen rust. Gisteren reed hij voor het eerst weer een wedstrijd, die hij na een demarrage in de slot- ronde won. Het blessureleed lijkt voorbij. „Ik voelde geen pijn, maar merk nog wel dat er een wond zit. Morgen (maan dag) laat ik me door onze ploegarts onderzoeken. Ik houd een slag óm de arm, maar ik denk niet dat mijn deelname aan de Spelen nog in gevaar is", aldus Dekker. Van Moorsel eerste in Trophée d'or sant armand montond Leontien Van Moorsel heeft gis teren de Trophée d'or op haar naam geschreven. Verrassend was dat niet. De wereldkampi oene tijdrijden won vier van de zes etappes in de Franse ritten koers. Zaterdag boekte Van Moorsel haar vierde ritzege, een dag later kwam haar leidende positie niet meer in gevaar. De Spaanse Vilajosana won de vijf de rit, de slotrit was voor de Noorse Jorunn Kvalo. In het eindklassement ging Van Moor sel de Franq:aise Séverine Des- bouys en de Duitse Hanka Kup- fernagel voor. na tuurlijk, maar tegelijk kun je je afvragen hoe dit nieuws in het land van onze tegenstander verwerkt wordt. Vol ongejoof Blindheid, al dan niet tijdelijk, zou voor een Ier voor het spelen van voetbal geen beletsel zijn, eerder een pré. Dan denk je dat je alles gehad hebt, krijgen we Ronald de Boer nog over ons heen. Geen last van een hamstring ditmaal, maar erger (en evenmin met wrijven te verhelpen). Naar Glasgow Rangers! Alle mooie woorden van De Boer over privé-vliegtuigen, het weerzien met Dick Advo caat en Fernando Ricksen, een telefoontje van Sir Alex van Manchester United èn de uit smijter dat hij had kunnen kiezen uit diverse topclubs ten spijt, denk je toch, waaróm Ronald, als de keuze zo groot was, waarom valt dan je keuze op een competitie waar je tivee jaar geleden je neus voor op halen zou. Als RKC-uit je al zo begon tegen te staan, wat is er dan nu wel zo bijzonder aan Kilmarnock-uit? Dundee in de regen? Nee, dan de Ieren. Of ze al niet genoeg door ons blessure- en transferleed in het zadel zijn gehol pen, deden Mark Kennedy en Phil Babb er nog een schepje bovenop dat Ierland definitief heeft geholpen aan een psychologische voorsprong. Deze steunpilaren van het Ierse elftal lieten zich tijdens hun voorbereiding op de wedstrijd mid den in de nacht in Dublin arresteren nadat ze in haveloze toestand de motorkap van een politie auto voor een dansvloer hadden aangezien. Openbare dronkenschap, ordeverstoring en het toebrengen van schade aan andermans eigen dom: de Ieren zijn er klaar voor. Het meest bui tensporige dat wij daar tegenover hebben gezet luidt Apenheul. Debutant Lurling arriveerde te laat in het trai ningskamp omdat hij aapjes kijken was in de dierentuin. Dat je dit dóét, vlak voor de wed strijd tegen de Ieren, is tot daaraan toe, maar zwijg er dan over. Houd het uit de publiciteit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19