Portugal begint wel met zege Van Bronckhorst: 'De belangrijkste goal uit mijn carrière' RBC wacht na drie duels nog op eerste punt Sport MAANDAG 4 SEPTEMBER 2000 GROEP 5 Minsk: Wit-Rusland - Wales 2-1 Khatskevitsj 1-0. 56. Belkevits Speed 2-1. Scheid: Toeschouwers; 35.000. Rode kaart my (Wales). Oslo: Noorwegen - Armenië 0-0 ter: Young (Sch). Toeschouwers: 1 Kiev: Oekraïne - Polen 1-3 (1-2) 0-1, 13. Sjevsjenko 1-1, 33. OIL 57 Kaloesni 1-3 Scheidsrech I (Spa). Toeschouwers: 50.000. Programma, 7 oktober: Wales - Noc. menie - Oekraïne. Polen - Wit-Rusl^ GROEP 6 Brussel. België - Kroatië 0-0. Sch Levnikov (Rus), Toeschouwers: 25. Riga: Letland - Schotland 0-1 (0- Cann 0-1. Scheidsrechter Schluc Toeschouwers: 9500. Programma, 7 oktober: Letland - Marino - Schotland. GROEP 7 Sarajevo: Bosnië - Spanje 1-2 (1 rard 0-1, 41. Baljic 1-1, 72. Etxf Scheidsrechter: Fandel (Dui). To< 35.000 Tel Aviv: Israël - l Mizrahi 1-0, 79. Balili 2-0. Sch O'Hanlon (Ier). Toeschouwr Programma, 7 oktober: GROEP 8 Boekarest: Roemenië - Litouwen 89. Ganea 1-0. Toeschouwei Boedapest: Hongarije - Italië 2-2 (1 zag hl 0-1, 29. Horvath 1-1, 35. 77. Horvath 2-2. Scheidsrechter: Toeschouwers: 57.000. Programma 7 oktober: Litouwen GROEP 9 Helsinki: Finland - Albanië 2-1 (1- manen 1-0, 63. Murati 1-1, 67. Ri Scheidsrechter: Temmink (Ned) wers: 10.770 Rode kaart. 72. Saar Hamburg- Duitsland - Griekenland 17 Deisler 1-0, 75. Ouzoum doelpunl Zuid-Amerikaanse zone Rio de Janeiro. Brazilië - Bol Romario 1-0 (strafschop), 46. Rival Romario 3-0, 81. Romario 4-0, 8 5-0. Scheidsrechter: Aros Al schouwers: 35.000. Noord-Amerikaanse zone Groep E. Washington. Verenigde SI temala 1-0(0-0). 71. McBride' El RKC Waalwijk - RBC Rooser. (1-0). 26. Gudjonsson 1-0, 6 ohr 2-0, 74. Kuiper 2-1. Sch: ter: Van der Ende. Toes^j 5500. Gele kaart: -Van den F gendorp (RKC), Hellemons, C< Programma, morgen: PSV - V woensdag 6 september: FC Gi De Graafschap, FC Twente veen, Vitesse - Sparta, NAC - RKC-AZ.Ajax-NEC; vrijdag ber: Fortuna S - PSV; zaterd tember: Ajax - FC Groningen, Vitesse, Feyenoord - RKC, Rot Twente, Heerenveen - NAC, schap - AZ; zondag 10 sk Sparta - RBC, NEC - FC Utreclf NEC 3 2 10 Sparta Roda JC Willem II FC Utrecht PSV Graafschap Heerenveen Groningen FC Twente Fortuna S. Programma, vanavond: ADO C Excelsior, FC Den Bosch - Eindhoven - Dordrecht'90, 1 Helmond Sport, MW - Volen a Volendam GA Eagles Den Bosch FC Zwolle Heracles Cambuur L. Excelsior TOP Emmen ADODenHaag Telstar Dordr. '90 Helmond Sp Haarlem Eindhoven VW MW Britse hooligans aangehouden in Parijs parus De Franse politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag een dozijn Britse hooligans aangehouden. De relschoppers misdroegen zich in een restaurant bij het Parijse treinstation Gare du Nord. De meesten waren stomdronken. Ze gooiden glazen kapot en weigerden de rekening te betalen. Zij kwamen voor de vriendschappelijke wedstrijd zaterdagavond tussen Frankrijk en Engeland die eindigde in 1-1. De Franse politie had 1600 agenten ingezet om de orde in en rond het Stade de Fran ce in Saint Denis te handhaven. Frankrijk zwaait duo uit met gelijkspel parus Wereld- en Europees kampioen Frankrijk heeft zater dagavond het duo Laurent Blanc/Didier Deschamps uitge zwaaid met een gelijkspel tegen Engeland. De twee beëindigden na een uur spelen in Stade de France hun interlandloopbaan. Vlak daarna opende Frankrijk, voor het eerst weer in actie na het behalen van de EK-titel op EURO 2000, de score door een doelpunt van Petit. De pass kwam van Zidane. Invaller Michael Owen bracht Engeland vier minuten voor tijd op gelijke hoogte in deze vriendschappelijke wedstrijd. Richard Strieker blijft in Alkmaar haarlem Richard Strieker is van de afdeling intensive care overgebracht naar een verpleegafdeling in het Medisch Cen trum Alkmaar. De voetballer van Telstar, die afgelopen woens dag in de Amstel Cup-wedstrijd tegen AZ zwaar hoofdletsel op liep en nog diezelfde nacht werd geopereerd, zal voorlopig niet worden overgebracht naar een ziekenhuis in zijn woonplaats Den Bosch. Het geplande bezoek van zijn ploeggenoten Barry de Vreede, Brian Tevreden, elftalleider Arno van de Heuvel en trainer Simon Kistemaker werd gisterochtend afgeblazen. Kiste- maker: „Vrijdag is er een behoorlijke toeloop geweest van fami lieleden. Het is allemaal nog een beetje te veel voor hem. Hij moet absolute rust houden." Wijker lang uitgeschakeld alkmaar AZ zal het voorlopig moeten stellen zonder verdedi ger Peter Wijker. Tijdens de training op vrijdag liep Wijker een zware hamstringblessure op. Met het hérstel van de 29-jarige speler is zeker acht tot tien weken gemoeid. Asprilla weer in opspraak bogota De Colombiaanse voetballer Faustino Asprilla is in ei gen land weer in opspraak geraakt. De politie in zijn geboorte stad Tulua arresteerde de oud-international eind deze week we gens openbare dronkenschap, illegaal wapenbezit, het verstp- ren van de openbare orde en verzet bij aanhouding. Een getuige heeft verklaard dat hij Asprilla met een .38-kaliber pistool een aantal malen in de lucht heeft zien schieten. Het was niet de eerste keer dat de voormalige sterspeler in hechtenis werd ge nomen. Eerder werd hij aangehouden voor de mishandeling van twee personen en verboden vuurwapenbezit. Asprilla, die bij zijn Braziliaanse club Palmeiras niet meer welkom is, wil zijn loopbaan voortzetten in Saudi-Arabië. George Knobel weg bij RBC Roosendaal» RBC Roosendaal heeft de samenwerking met Ge orge Knobel verbroken. De 77-jarige Knobel, in dienst bij de club als adviseur en chef-scout, was aan zijn laatste seizoen bij de club bezig. Knobel was eerder onder meer actief als bonds coach van het Nederlands elftal en als trainer bij Ajax, MW, Beerschot, Seiko Hong Kong en clubs in Maleisië. Zenden voelt zich gebruikt door club Barcelona Boudewijn Zenden heeft flinke kritiek geuit op Bar celona inzake het blokkeren van zijn transfer naar Lazio Roma. „Ik voel me meer gebruikt dan gewild bij Barcelona", aldus Zenden. Hij doelde daarmee op het niet doorgaan van zijn overgang naar Italië nadat Ronald de Boer aan Glasgow Rangers was verkocht. Door die transfer had'Barcelona nog slechts zes tien Fitte spelers ter beschikking. „Met meer spelers in de selec tie had ik gewoon mogen vertrekken. Daarom denk ik niet dat Barcelona nog echt in mij gelooft, en dat heb ik wel nodig om goed te kunnen presteren", aldus Zenden, die eraan toevoegde dit seizoen niettemin te rekenen op een basisplaats bij de Cata laanse club. 'Europa' blij met besluit UEFA brussel' De Europese Commissie is verheugd dat de UEFA en de FIFA bereid zijn onder voorwaarden de afschaffing van de transfervergoeding voor voetballers te accepteren. Een woord voerder van de commissie heeft dat vrijdag gezegd. Hij wilde echter geen inhoudelijk commentaar geven. „We willen eerst het voorstel in detail bestuderen." De internationale en Europe se voetbalbond zeiden donderdag de afschaffing van de trans fervergoeding te kunnen aanvaarden als het gaat om voetballers van boven de 24 jaar. Ze willen daarmee tegemoet komen aan de eisen van de Europese Commissie. Die wil het liefst af van el ke financiële vergoeding voor spelers die naar een andere club willen. Voetballers zouden, net als andere werknemers, vrij moeten zijn van werkgever te veranderen. Oucl-Feyenoorder schiet Nederland naast Ierland RBC Roosendaal wacht nog al tijd op het eerste puntje in de eredivisie. De promovendus verloor gisteren van RKC Waal wijk (2-1), maar had tenminste een gelijkspel uit Waalwijk moeten wegslepen. Mooi combinatievoetbal is vooralsnog het belangrijkste handelsmerk van RBC, het mis sen van kansen een tweede. Al in de competitie-ouverture te gen NEC (2-3 nederlaag) liet de ploeg van trainer Robert Maas kant zien dat de opbouw goed is verzorgd. Eenmaal voor het doel raken de Roosendalers de kluts kwijt. Ook gisteren tegen RKC waren er in het eerste kwartier drie uitstekende moge lijkheden de score te openen maai' Cales (twee schoten over) en Brunswijk (zijnet) raakten door de zenuwen bevangen. „Voetballend kunnen we met de middenmoot mee, verdedi gend laten we te vaak steken vallen", aldus Maaskant. Dit keer konden Eric Hellemons en keeper Sieb Dijkstra het boete kleed aantrekken. Hellemons hing in de 27ste minuut eerst te nadrukkelijk aan de noodrem, bij de vrije trap die volgde fo custe Dijkstra zich zo op een voorzet dat hij vergat de linker hoek van zijn domein af te dek ken. Joey Gudjonsson deed daarna wat RKC-trainer Martin Jol al enkele weken van de IJs lander verwacht; het afleveren van de perfecte vrije trap (1-0). Het overwicht van RBC was .daarmee in een klap voorbij maar omdat ook de thuisclub niet in goeden doen was ont spon zich een rommelig duel waarin zich mondjesmaat kan sen aandienden. RKC lijdt mo menteel vooral aan bloedar moede op het middenveld na het wegvallen van Dejan Gove- darica. De club zoekt naar mid delen om een vervanger te fi nancieren voor de Joegoslaaf, die zijn kluisband scheurde te gen NAC en dit seizoen niet meer in actie komt. Bovendien dreigt nu ook middenvelder Garry de Graef weg te vallen. Hij moest zich na een kwartier geblesseerd laten vervangen en onderging in het ziekenhuis een onderzoek. Dat de Waalwijkers toch nóg op een 2-0 voorsprong geraak ten, kwam door collectief sla pen in de verdediging van RBC. Yuri Comelissekreeg in de 65ste minuut na een inworp al le gelegenheid een voorzet af te leveren, Roberto Lanckohr mocht de hoek uitzoeken. RBC perste er een slotoffen- siefje uit en scoorde nog tegen door Kuiper. Het was een doek je voor het bloeden, zoals Maaskant onderkende. „We la ten soms heel aardig voetbal zien, maar we moeten nog steeds bewijzen dat we iets te zoeken hebben in de eredivi sie." Giovanni van Bronckhorst scoort niet vaak in Oranje. Maar als hij het net vindt, gebeurt dat op sensationele wij ze. Zijn gelijkmaker tegen Ierland was, vond hij zelf, het belangrijkste doelpunt dat hij in zijn carrière heeft ge maakt. „Vorig seizoen maakte ik in Schotland tegen Dun dee ook een prachtige goal. Een afstandsschot, het mooi ste doelpunt dat ik heb gemaakt. Maar deze was zo veel malen belangrijker", glunderde Van Bronckhorst. Hij had gelijk. De ex-Feyenoorder, in Glasgow bij de Rangers de belangrijkste pion in het elftal van Dick Advo caat, redde in zijn negentiende interland het gezicht van debuterend bondscoach Louis van Gaal en dat van de he le ploeg. Een nederlaag, zo redeneerde de speler na afloop terecht, zou Oranje in een vroeg stadium van de kwalifica tiereeks in een hachelijke positie hebben gebracht. Dat zijn formidabele uithaal van zo'n dertig meter een toevalstreffer was, vond hij onzin. De journalist die dat suggereerde kreeg nog net geen verwijtende blik van de model-prof, wél een rap antwoord. „Een toevalstreffer? Kom zeg, ik schiet niet zomaar in het wilde weg. Natuur lijk was de afstand groot, maar soms moet je het geluk zelf zoeken. En echt veel van richting veranderde de bal niet door het schampen van Kinsella." Het was voor Van Bronckhorst een mooi einde van een moeilijke week. Hij kwam bij het Nederlands elftal, net als zijn ploeggenoten Konterman en Ricksen, met een kater binnen. De veegpartij tegen Celtic (6-2) in de Schotse der by was een gevoelige tik. Van Bronckhorst zag vervolgens in Hoenderloo hoe de ene na de andere international af haakte. Wat overbleef was een elftal dat de vergelijking met het EK-team van deze zomer nauwelijks meer kon doorstaan. In de eerste helft werden de bange vermoedens bevestigd. Oranje ploeterde, werd een speelbal van de Ieren. Van Bronckhorst, die opeens tot de meer ervaren spelers be hoorde, zag op de linkervleugel voor hem Wilfred Bouma langzaam maar zeker wegzakken. Hij was mild voor zijn collega-international. „Het was zijn eerste interland en dan is het nooit makkelijk. Ik denk dat we ook erg aan el kaar moesten wennen..." In de rust, zo zei Van Bronckhorst, maakte Louis van Giovanni van Bronckhorst (tweede van links) wordt gefeliciteerd na zijn doelpunt tegen Ierland, foto anp/marcel antonisse Gaal de spelers eens goed duidelijk dat er op dit niveau veel meer strijd wordt veiwacht. „We moesten het ge vecht aangaan, want op deze manier maakten we de Ieren alleen maar sterker. Maar het ergste was dat bijna nie mand zijn eigen niveau haalde." Een oorzaak wist Van Bronckhorst daarvoor wel aan te wijzen. „Het is nogal ongelukkig als sommige spelers in een selectie nog geen competitiewedstrijd in de benen hebben en anderen, zoals ik, al drie Champions League- en vijf competitiewedstrijden hebben gespeeld. Zelfs in de trainingsweek moest Van Gaal daarmee rekening hou den." Nederland heeft zich in het verleden slechts sporadisch zonder problemen gekwalificeerd voor een WK. „Het lijkt erop", zei Van Bronckhorst voordat hij het vliegtuig naar Schotland nam, „dat het nu weer niet gemakkelijk wordt. We hebben er nog een puntje-uitgehaald, maai' bij 0-2 zei ik in het veld hartgrondig 'shit'. Ik dacht echt dat het fout ging. Daarom was die gelijkmaker zo'n opluchting voor mij en het elftal." Waar Van Bronckhorst met een 'redelijk lekker gevoel' de Arena verliet, droop Wilfred Bouma met een kater af. De PSV'er had zich meer voorgesteld van zijn debuut. „Nee, met angst had het niet te maken. Ik zat gewoon niet lekker in de wedstrijd. Ik heb niet kunnen laten zien wat ik in huis heb. Waarom niet? Tja, ik kreeg geen goede bal len." Na een korte overpeinzing: „Maar ik liep zelf ook niet goed viij. Daar had het natuurlijk ook mee te maken." In 1983 stond tegen Ierland een nieuwe lichting inter nationals - met Gullit en Van Basten - op. In 1995, op An- field Road in Liverpool, kwam de definitieve doorbraak van de generatie Kluivert, Davids, Seedorf tegen diezelfde leren. Zaterdag had het de avond van Bouma, Bruggink, Talan en Vennegoor of Hesselink kunnen worden. Wéér tegen de Ieren. Bouma: „Louis van Gaal heeft een duidelijk signaal af gegeven. Hij heeft laten zien dat hij vertrouwen heeft in een nieuwe generatie voetballers. Dat vertrouwen moeten we dus niet beschamen." Maar, zo beseft de Brabander, het valt niet mee om de kloof tussen de 'jonkies' en de ge vestigde orde te overbruggen. „Er is een levensgroot ver schil tussen ons en de jongens die al een poosje in Oranje spelen. Logisch aan één kant, er zou iets goed mis zijn als dat.verschil er niet zou zijn. Ik hoop dat ik gauw nog een paar keer mag spelen. Hoe meer internationale ervaring je hebt, hoe rustiger je wordt." Bouma wijst op de voorsprong die de groep Kluivert, Davids, Seedorf in 1995 had. „Zij hadden bij Ajax al zoveel meegemaakt. Ze hadden de Champions League gewon nen en stonden1 al heel vroeg aan de top." Hij trok zijn grijze KNVB-kostuum recht, sjorde zijn tas over de schouder en verliet zwijgzaam de Arena. Wilfred Bouma heeft nog een lange weg te gaan. Concurrent van Nederland verslaat Estland met 3-1 Portugal is gisteren het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap in 2002 begonnen met een eenvoudige zege op voet baldwerg Estland. In Tal linn wonnen de Portuge zen, tegenstander van Ne derland in groep 2, simpel met 3-1 door doelpunten van Rui Costa, Luis Figo en Ricardo Pinto. talinn anp Portugal opende de score in de veertiende minuut. Costa krul de van achttien meter de bal om keeper Poom. Figo en Pinto loodsten in de 49ste en 57ste minuut de Portugezen in veilige haven. Andres Oper redde in de 84ste minuut de eer voor het thuisland. Het spel is nog niet wezenlijk verbeterd, maar er viel weer eens een goed resultaat te note ren. Duitsland, het lachertje van EURO 2000, haalde zater dagavond na zijn eerste WK- kwalificatiewedstrijd opgelucht adem. In Hamburg werd het 2- 0 tegen Griekenland. De eerste drie punten in groep 9 zijn binnen, maar Duitsland mag zich niettemin zorgen ma ken over het tweede kwalifica tieduel, 7 oktober tegen Enge land. Bondscoach Rudi Voller is er nog niet in geslaagd een de gelijk en attractief spelend elftal te componeren. In het Volksparkstadion moest er een eigen doelpunt van Ouzounidis aan te pas ko men om de zege in de 75ste mi nuut veilig te stellen. Deisier had Duitsland na een dik kwar tier op voorsprong gebracht. Griekenland legde door Tsartas (schot op paal) en Zagorakis de zwakte van Duitsland bloot. Het was de eerste overwinning van Duitsland op de Grieken in dertig jaar. Jari Litmanen opende in de zelfde groep namens Finland de score tegen Albanië. De Scandinaviërs, met verder ook PSV'er Joonas Kolkka en Sami Hyypia (Liverpool) in de basis, wonnen met 2-1. René Tem mink was de scheidsrechter. Italië begon de kwalificatie reeks gisteren net als Nederland een dag eerder met 2-2. Uit bij Hongarije leken de Italianen lange tijd te gaan winnen, dankzij Inzaghi, die tweemaal scoorde. Horvath maakte ech ter dertien minuten voor tijd eveneens zijn tweede goal van de wedstrijd, waardoor beide ploegen in groep 8 op één punt staan. Verdediger Paolo Maldini evenaarde het Italiaanse inter landrecord van oud-doelman Dino Zoff. Beiden speelden 112 maal voor hun land. Maldini (32) zal het record van de oud- bondscoach binnenkort onge twijfeld breken. In groep 1 werd het debuut van de Zwitserse bondscoach Trossero bedorven door Bes- jastnik, die Rusland een 1-0 winst bezorgde. Een doelpunt van Michael Constantinou in blessuretijd bezorgde in het 'dwergenduel' in groep 2 tussen Andorra en Cyprus het laatste land de overwinning. Constan tinou was de maker van het winnende doelpunt: 2-3. In groep 3 was een late goal van invaller Phil Gray voldoen de voor een bescheiden over winning van Noord-Ierland op Malta: 1-0. Tsjechië won in So fia met dezelfde cijfers van Bul garije dankzij een benutte straf schop van Poborsky. Feyenoor- der Jon Dahl Tomasson had in Reijkjavik voor de helft een aan deel in de zege van Denemar ken op IJsland, 1-2. De 19-jarige Emre Belozoglu (Galatasaray) stal met een fraai doelpunt de show bij Turkije tegen Moldavië (Groep 4). Ver der maakte het thuisland een ongeïnspireerde indruk, 2-0. Azerbeidzjan - Zweden, onder leiding van Roelof Luinge, ein digde in een magere Scandina vische overwinning door een doelpunt van Svensson, 0-1. Polen, met Feyenoord-keeper Jurek Dudek in de goal, was in groep 5 te sterk voor Oekraïne, 1-3. De een maand geleden genaturaliseerde Emmanuel Olisadebe had in Kiev met twee doelpunten een groot aandeel in de Poolse overwinning. Noorwegen stelde in dezelfde groep teleur door in eigen huis tegen Armenië niet verder te komen dan 0-0. De schoten op de paal van Leonhardsen en Mykland waren de hoogtepun ten van het duel. De derde wed strijd in groep 5 tussen Wit- Rusland en Wales werd verras send door het thuisland gewon nen met 2-1. Wales miste ver scheidene van zijn topspelers onder wie Matthew Jones (Leeds United) en Mark Dela- ney (Aston Villa). Een late goal (89ste minuut) van Neil McCann, zijn eerste in een interland, voorkwam een beschamend gelijkspel voor Schotland tegen Letland in groep 6. België kwam in Brussel niet verder dan een 0-0 gelijkspel te gen Kroatië. Op een spekglad veld konden beide landen nau welijks kansen creëren. Davor Suker had namens Kroatië de beste mogelijkheid maar keeper De Vlieger (Willem II) voor kwam een Belgische afgang. Vi- tesse-spits Bob Peeters viel een half uur voor tijd in. Spanje versloeg in groep 7 Bosnië. Gerard en invaller Etxe- berria, met een volley net bui ten het strafschopgebied, wa ren de doelpuntenmakers. De Duitse spits Carsten Jancker (links) in duel met zijn Griekse tegenstander lonannis Goumas. Duitsland zou het duel met 2-0 winnen. foto reuters/kai pfaffenbach

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18