||8I *ikii PORT jpjj. r, jéÊÊkÈ- jrjSrjtf w4 Oranje laat publiek nog niet smullen WÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊtÊÊÊtiÊÊm\ Interland komt voor Oranje te vroeg ïet Katwijk-complex van Noordwijk blijft maar groeien tn *0 unstige loting AZC WAG 4 SEPTEMBER 2000 amminga niet naar Spelen rtMABURGDe groep van 241 atleten die tot en met vrijdag (kwa- n|atie atleet Pennings) voor de Olympische Spelen was ge deind, blijft op deze sterkte. Gisteravond faalde ook de laatste erdishebber, polsstokhoogspringer Chris Tamminga. De Alphe- ai nam deel aan een internationale wedstrijd in Nancy. De o^vangshoogte van 5,30 meter haalde hij, maai' in drie pogin- kwam hij vervolgens niet over 5,50 meter. De limiet voor jeplney lag zelfs op 5,75 meter. De sprinters Troy Douglas en krlrick van Balkom slaagden er gisteren tijdens internationale nipstrijden in Hamburg niet in de 200 meter binnen te vereiste n,gjiet van 20,40 seconden te lopen. Douglas finishte achter de er ierikaan Bradley als tweede in 20,79 seconden. Van Balkom Bigde als derde in 20,85. il g iiafln der Velde wint Twente Cup ner| pENChris van der Velde heeft gisteren de Twente Cup, een de klassiekers op de Nederlandse golftour, gewonnen. De -jt prhoutse semi-Amerikaan, als clubprofessional werkzaam op del Georgian in Atlanta, kwam in twee ronden onder regenach- ,5 i omstandigheden tot een totaal van 138 slagen (68 en 70). ]e prnee was hij een slag beter dan Joost Steenkamer en twee Tg- Ier dan Ruben Wechgelaer. ■t enster in Trophée d'or verongelukt 'aru ,0 [t-armand-montond De Zwitserse wielrenster Magali Pache na de laatste etappe van de Trophée d'or door een vegeval om het leven gekomen. De Zwitserse werd aangereden Taajr een auto. Na de finish fietste Pache volgens ooggetuigen cjjting haar hotel toen de auto haar aanreed. Het voertuig t jste na de aanrijding ook nog eens op de ploegleidersauto 1 Paches team. Daardoor raakten twee rensters in de ploeg- 84 ersauto licht gewond. Leontien van Moorsel won de Trop- Ie !d'or- .Lijc n Bruijn wil bloedtest Jcastle Inge de Bruijn is de geruchten over doping zo zat 'izij een prangende oproep deed voor nog een controle. mJm een bloedtest doen", riep zij de sportwereld die haar van ee]ing verdenkt, op. „Ik ben vaak gecontroleerd, er is nooit iets jetoond, maar toch blijven de geruchten aanhouden. Ik ben •lk moment bereid om ook een bloedtest te ondergaan." In- Ie Bruijn, die na Atlanta een tweede zwemloopbaan startte, ieterde de afgelopen twaalf maanden acht keer een wereld- ird. De Barendrechtse deed de laatste voorbereidingen op j\ey 2000 in het Australische Newcastle met de nationale se me. De zwemploeg kreeg al driemaal bezoek van dopingcon- eurs. ^hl gaat het proberen 'Qilem Judoka Jessica Gal is zover hersteld van haar kniebles- dat ze naar de Olympische Spelen gaat. De viervoudig Eu- ees kampioene vertrekt vandaag met de olyinpische ploeg r Japan voor het laatste trainingskamp. De Haarlemse heeft (wee weken intensieve judotraining besloten het te probe- v| Medio juli scheurde de 29-jarige Gal de binnenband van linkerknie. Na een maand krachttraining mocht het gips j^jen stapte ze op de mat. aan den run Priaterpoloërs van AZC heb- gunstig geloot voor het cleooi om de Europa Cup landskampioenen. De Al- lclWs spelen de eerste ron- ïuis. Tegenstanders zijn Madrid, Sliema (Malta), :h Vitebsk (Wit-Rusland) Igueiras Porto. iner Ron de Vogel toonde rerheugd over de dit week- op Malta verrichte loting, is spelen is een groot nSeel. Het is goed voor het "r0ek, voor het polo op zich Dk de penningmeester zal mee zijn", aldus De Vo serie wedstrijden van 25 i met 29 oktober worden lembad Aquamar in Kat- 3eiifgewerkt. Het thuisbad in hermen voldoet niet aan reiste afmetingen voor in-, ^tionaal waterpolo. °f Vogel ziet de wedstrijd te- Ie Wit-Russen als sleutel- trijd voor AZC om zich te plaatsen voor de tweede ronde. De eerste twee ploegen gaan door naar de tweede ronde. „Van Madrid verlies je normaal gesproken. Van ploegen uit Malta en Portugal win je. Wit- Rusland is een land waar je van kan winnen, hoewel ik de ont wikkelingen in dat land niet ken. Fysiek moetje sowieso aan de bak tegen ploegen uit het voormalige Oostblok, maar ik weet niet hoe ze technisch en tactisch zijn", zegt De Vogel. De eerste ronde in de Europa Cup 1 valt samen met de eerste ronde in de waterpolocompeti- tie. De Vogel hoopt het eerste duel tegen Polar Bears vooruit te kunnen spelen. De Edenaren spelen ook Europa Cup. De Vo gel voelt wel voor een extra 'oe fenwedstrijd', omdat vijf sleu telspelers met de nationale se lectie op de Olympische Spelen uitkomen. „Half oktober heb ik de selectie pas weer compleet. Ik verwacht dat ze fit zijn na Sydney, maar er zijn toch wat situaties waar we op moeten oefenen." Jeffrey Talan heeft de 1 -2 achter de spar telende doel man Alan Kel ly gekopt. De Katwijker be leefde zater dag een goede invalbeurt te gen Ierland. FOTO HANS VAN WEEL Het hoge ambt, dat van bondscoach, is mooi, maar zwaar. Meteen bij z'n debuut heeft Louis van Gaal ervaren hoe zwaar. De internationals zou hij over de kwalificatiewed strijd tegen Ierland, waarover uiteraard van alles en nog wat is op te merken, het liefst on middellijk willen onderhouden zoals hij dat als clubcoach ge wend was bij Ajax en Barcelo na. Het is evenwel een grote onmogelijkheid. Zaterdagavond, na afloop van z'n première in The Temple of the Doom, drukte Van Gaal z'n spelers de hand. Pas over een maand ziet hij ze terug, en ho pelijk allen in blakende gezond heid. „Ik ben ze een maand kwijt. En dat is een probleem." Er worden van de nieuwe bondscoach veel concessies ge vraagd. De specifieke werkwijze die hem als clubcoach zo veel titels bracht, werkt niet binnen z'n huidige functie. De opvolger van Frank Rijkaard wil met Oranje in 2002 in Azië wereldkampioen worden. Hem wacht een zware taak. Zo veel zal de gewezen succes-coach van Ajax en Bar celona inmid dels wel duidelijk zijn gewor den. Indringende training en coaching is, voor een belangrijk deel, praktisch onuitvoerbaar. Er is nog een andere handicap: de volstrekte afhankelijkheid van de medewerking van de clubs en de spelers. Talrijke blessures teisterden de voorbereiding van Qranje op de eerste belangrijke wedstrijd van het seizoen. Niet minder dan negen spelers bleken om uit eenlopende redenen niet be schikbaar. In ten minste twee gevallen (Overmars en Van Bommel) was er een onver wacht verbod van de club. Niet alleen het voorbereidende trai ningskamp ging over hobbels, zaterdagavond was het niet veel anders. Tijdens de wedstrijd meldden zich nog eens vier pa tiënten. Opvallend is, zo vroeg in het seizoen, het grote aantal spier blessures (Zenden, Stam, Reizi ger, Konterman, Bouma). Ook hier kan de bondscoach weinig uitrichten. Het bewaken van de gezondheid (de arbeids- en rustverhouding) is voorname lijk een zaak van de clubs. Voor de bondscoach en het Ne derlands elftal kwam het eerste WK-kwalificatieduel gewoon te vroeg. Daarover hoeft niet al te geheimzinnig te worden ge daan. Er was geen ritme en geen vorm. De povere verto ning van zaterdagavond schiep wel meteen duidelijkheid: als de beste spelers ontbreken, res teert een matige nationale ploeg. Nederland is Frankrijk niet. Konterman, Witschge en Bou ma waren in de Arena de zwak ste pionnen in een elftal dat de controle over de wedstrijd gro tendeels aan de Ieren moest la ten. Tegen alle beleidsvoorne mens in. Het was wat dat be treft de omgekeerde wereld. Debutant Bouma verdient kre diet, de twee anderen niet. Wit schge heeft z'n beste tijd gehad en Konterman viel door de mand, genadeloos zelfs. Er wa ren ook meevallers: Talan en Bruggink, de twee invallers die in de slotfase voor de omme keer zorgden (2-2). In z'n eerste optreden als bondscoach heeft Louis van Gaal het maximale verricht: een goed trainingskamp in Hoen- derloo en succesvolle wissels in Amsterdam. Meer kan hij niet doen. De volgende keer zal hij z'n spelers zo mogelijk nog in dringender op hun inzet en ver antwoordelijkheden wijzen. Hij moet daarvoor alleen nog een maandje wachten. amsterdam gusbert spierenburg Blamage blijft net uit tegen Ieren Oranje is nog geen delicatesse, ook nog niet onder Louis van Gaal. De nieuwe bondscoach was allang blij dat in de eerste interland onder zijn leiding een blamage kon worden voorkomen. „Gelukkig hebben we nog een puntje gehaald." Op krampachtige en chaotische wijze sloeg het Nederlands elftal zaterdagavond in de Amster dam Arena de marsroute in die moet leiden naar de eindronde van het WK, over twee jaar in Azië. Meer dan een gelijkspelletje (2-2) zat er voor eigen publiek tegen Ierland niet in. Het was een inspanning die de zwaar ge havende ploeg al energie genoeg kostte. amsterdam gpd Een invaller, Jeffrey Talan, en een verdediger, Giovanni van Bronckhorst, behoedden Oran je in het eerste kwalificatieduel uit groep 2 voor gezichtsverlies. De vurige aansporingen langs de kant misten hun uitwerking niet. Van Gaal: „Als gekken hebben we tegen Giovanni staan schreeuwen: ga nou, ga nou alsjeblieft naar voren. Nou, zo maakte hij die beslissende goal. Een beetje lucky, oké, maar het kwam wel omdat hij eindelijk vooruit voetbalde." Het hartstochtelijke coach- werk sorteerde uiteindelijk ef fect in een duel, waarin Oranje qua inzet en uitvoering aanvan kelijk grote tekortkomingen vertoonde. Niet Nederland, maar Ierland domineerde op merkelijk genoeg de tegenstan der. Tactische fouten lagen daaraan volgens de debuteren de bondscoach ten grondslag. Van Gaal: „Alles staat of valt met agressiviteit en zorgvuldig heid in balbezit. Dat liet echt te wensen over. Normaal is balbe zit de kracht van het Neder landse voetbal, vanavond niet. De Ieren konden de bal wel goed rondspelen, wij niet. We waren veel te slordig. Die twee Ierse doelpunten kon je in we zen zien aankomen." In eerste instantie viel de ver dedigers, Frank de Boer en Konterman, en centrale mid denvelder Witschge een verwijt te maken. Van Gaal: „Op het middenveld hadden we een mannetje meer, maar die drie konden daarvan niet profiteren. Ik moet zeggen, het kwam me de omdat het hele team slordig was in de passing. Zouden we daarin zorgvuldiger zijn ge weest dan zouden bijvoorbeeld ook de twee buitenspelers beter tot hun recht zijn gekomen." In het eerste optreden na de afgang op EURO 2000 presen teerde Oranje zich in hetzelfde stadion als een tamelijk on evenwichtig en weinig kordaat geheel, dat regelrecht op een verloren avond leek af te steve nen. Van alle goede voorne mens - controleren, domine ren, flitsend aanvalsspel via de vleugels - kwam niets terecht, de geslaagde voorbereiding ten spijt. noordwuk gertjan van geen Wedstrijden tussen Noordwijk en Katwijk zijn heel simpel. Het is elf tegen elf, het duurt negentig minu ten en aan het eind heeft Katwijk gewonnen. Sinds de twee kustbe woners in dezelfde klasse voetbal len, is oranje een Angstgegner van rood-wit. Op de Duinwetering werd het dit keer 1-3 voor de landskampi oen. Het Katwijk-complex van Noordwijk blijft maar groeien. In de informatiekrant die Noord wijk voorafgaand aan het seizoen uitbracht, schetste trainer Ruud Bröring al het Noordwijkse pro bleem als het tegen Katwijk voet balt. 'Hun speelwijze ligt ons niet. We spelen wel goed en we creëren wel kansen, maar op de een of an dere manier gaan ze er niet in'. Za terdag was het niet anders. Blijkbaar zijn resultaten behaald in het verle den dus ook een garantie voor de toekomst. Aan het einde van het vorige sei zoen was de laatste klap uitgedeeld. Terwijl beide ploegen nog in de tir telrace waren, won Katwijk in Noordwijk met 1-2. De thuisploeg kon daardoor titelprolongatie wel vergeten. Katwijk ging door en be kroonde het extra lange seizoen met de algehele landstitel. Onder het motto: nieuw seizoen, nieuwe kansen, dacht Noordwijk de rollen om te kunnen draaien. De ploeg van Bröring kende een prima voorbereiding met plaatsing voor het hoofdtoernooi om de Amstel Cup als beloning. Katwijk was wat ongelukkiger in zijn voorseizoen. Wesley Slingerland miste als ver vanger van de gestopte Peter van Duijn een deel, terwijl aanvoerder Marco van der Plas vanwege vakan tie pas twee weken inzetbaar is voor de nieuwbakken trainer Laurens Mouter. Bovendien blesseerde kee per Hugo van Duyn zich op de trai ning (hij is nog minimaal drie we ken uitgeschakeld) en maakte de niet geheel fitte topscorer Barry Dubbeldeman zaterdag slechts als wisselspeler zijn rentree. Noordwijk, dat spits Patrick van Dam, verdediger Lucas ten Brinke en nieuweling Martin van Ophuij- zen moest missen vanwege blessu res, hoefde wat dat betreft minder omzettingen te plegen. Bovendien speelde Wim de Jong op zijn ver trouwde stek, rechts op het midden veld, nieuwkomer Carl Roest daar mee naar de reservebank verwij zend. Bröring: „Dat was om Vincent Bon op te vangen." Met Jelle Korbee op de plek van Van Dam in de spits, was Noordwijk de eerste 25 minuten veruit de bes te. De eerste minuut was een ver toon van macht. Zonder dat een Katwijker aan de bal kwam, tikte de thuisploeg de bal vanaf de aftrap rond. Marco de Ridder mocht even ruiken aan balbezit, maar de bal lag al bijna in het doel voordat de be zoekers doorhadden dat de wed strijd begonnen was. Verdediger Er ik Bouwmeester kon een voorzet van Jeroen Struijs nog net touche ren en tot corner verwerken. Katwijk paste zich in het vervolg slecht aan aan de felle tegenwind en was nauwelijks in staat de bal langer dan een paar seconden in de ploeg te houden. De achterhoedespelers hanteerden te veel de lange bal waardoor die nauwelijks over de middenlijn kwam. Mouter: „We konden te weinig profijt trekken van het feit dat John van der Meer aan speelbaar was. Noordwijk was in die fase gewoon beter." Bröring, wijs geworden van het teveel aan nega tieve ervaringen: „Ze raakten in de eerste 25 minuten geen pepernoot. Ik zei al op de bank: let op, ze gaan scoren." Het voorgevoel van de Noord wijkse oefenmeester was de goden verzoeken. De eerste de beste soe pele aanval van Katwijk was raak. Vincent Bon vond Marco de Ridder, die met een schitterend hakje Wes ley Slingerland wegstuurde. De middenvelder was op snelheid niet af te stoppen en schoof de bal be heerst onder Marco Korff door: 0-1. Noordwijk had in die fase het ge luk dat Katwijk de wedstrijd niet meteen op slot gooide. Edwin Rob bers (kopbal), Alexander Redel (naast in vrije positie) en De Ridder (schot) waren dicht bij een doel punt. Noordwijk was aangeslagen en raakte geïrriteerd. Gemiste kansen voor Michael van der Laan en tot drie keer toe Jelle Korbee versterk ten het vermoeden dat het ook dit keer weer niet ging lukken. Arnold Reinders mocht in de tweede helft van geluk spreken dat hij niet be straft werd voor het nadrukkelijk ge Van Gaal: „In de rust heb ik me kwaad gemaakt. Logisch. Dat doe ik ook om de spelers te motiveren en agressiviteit op te wekken. Dat gebeurt niet alleen bij het Nederlands elftal. Dat gebeurt ook bij Barcelona en Ajax. We zijn met tieneneenhal- ve speler goed teruggekomen en toen het eenmaal 2-2 was had ik het gevoel dat er zelfs nog 3-2 inzat." Aan de ontsnapping ging heel wat puzzelwerk van de bonds coach vooraf. Bijna geen speler stond in de spannende slotfase, als gevolg van blessures en tac tische aanpassingen, nog op z'n oorspronkelijke plaats. Vooral Cocü, Bosvelt en Ronald de Boer werden op hun veelzijdig heid aangesproken. Debutant Bouma moest blijven, ondanks een blessure, omdat het aantal wisselspelers al was gebruikt. Het meeste effect, zei Van Gaal naderhand, sorteerde de inbreng van Talan in de 65ste minuut, onmiddellijk na de tweede Ierse treffer van McA- teer (0-2). Talan was de laatste van de drie invallers waartoe de bondscoach z'n toevlucht moest nemen. Talan meldde zich voor Konterman (ham stringblessure). Eerder had See- dorf al Reiziger vervangen, ook wegens spierletsel. Bruggink, die debuteerde, maakte z'n op wachting voor Witschge. De teruggehaalde Ajacied be antwoordde niet aan de ver wachtingen. Van Gaal: „Op het middenveld werd Witschge weg gelopen. De inbreng van Brug gink en Talan maakte een groot verschil, mede omdat de op bouw vanuit de verdediging via Cocu ineens makkelijker ver- Een verklaring voor het col lectieve falen, niet alleen in de eerste helft, ook in de eerste fa se na rust, kon de bondscoach niet onmiddellijk geven. „Er zijn drie mogelijkheden: of de weerstand van de Ieren, of de vorm van de dag, of de druk. Maar dat moeten we nog gaan analyseren. Een clubcoach kan onmiddellijk aan de slag. Als bondscoach moet ik een maand wachten." De volgende opdracht van Oranje is begin oktober met twee wedstrijden, tegen Gyprus en Portugal, binnen vijf dagen. bruik van zijn ellebogen in een duel met De Ridder. Om het allemaal nog erger te maken, zorgde Redel uit een corner voor 0-2. De gedre ven stand-in van Dubbeldeman kwam slim voor zijn verdediger en met een subtiele hakvolley ver schalkte hij Korff. Het was loon naar werken voor Redel, die bij twee sim peler ogende kansen de koelbloe digheid miste om te scoren. Noordwijk leefde nog even op toen Roest in de blessuretijd 1-2 maakte, maar zakte weer in elkaar na een foute ingooi van Geerlig Azier. Karim Hajji schoof de bal van 35 meter in het verlaten doel: 1-3. „We zijn niet veel opgeschoten in zeven jaar", sprak Bröring sip. „We moeten na rust gewoon de gelijk maker scoren. Zij maken hem wel. Dat is ook een kwaliteit", was zijn realistische vervolg. Mouter, zich niet bewust van de wetmatigheid van de overwinning, kan voortbouwen op de prima com petitiestart van de landskampioen. „We moeten ons positiespel verbe teren, maar het is goed om te weten dat we ook met de rug tegen de muur kansen kunnen creëren." Noordwijk-speler Rocky Pitti hield hoop. „Dan maar in de uit wedstrijd. Het moet toch een keer lukken?" Noordwijk: Korff; Paerber, Smil, Azier, Pa trick de Jong; Wim de Jong, Reinders (67. Roest), Van der riian; Struijs, Korbee, Pitti. Katwijk: Varkevisser; bouwmeester, Van der Meer, Robbers, Van der Plas; l'Ami, Slingerland (72. Pronk), Bon; Hajji. Redel (86. Molenaar), De Ridder (69. Dubbelde man). Tourbaas geeft Zeeuwse etappe in 2004 kans middelburg gpd De Tour de France van 2004 mag van Jean Marie Leblanc door de Westerscheldetun- nel rijden. De Tourbaas, die zaterdag een dag in Zeeland te gast was, verbond er na een inspectie van de tunnel- werken maar één voorwaar de aan. „We moeten, als er een Zeeuwse etappe komt in 2004, hooguit op tien kilo meter van de tunnel starten, er doorheen rijden met een gesloten peloton en daarna de werkelijke start geven", zei Leblanc. Dat houdt vrijwel zeker in dat alleen een Zeeuws- Vlaamse startplaats - en daarna een rit door Zeeland - in beeld is voor Leblanc. De enige kandidaat is in dat ge val Temeuzen. Voor een start van de Tour komt Zeeland niet meer in aanmerking. De vertraging bij de bouw van de tunnel is een te grote risicofactor om de proloog en de eerste etap pe van 2003 te organiseren. lean Marie Leblanc deed nog geen toezegging over de kansen van Zeeland. „We beslissen altijd pas één jaar van tevoren en de etappe moet nog in het schema van de Tour passen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17