Voorlopig geen Reve-biografie De Dijk bezorgt Swetterhage dampend feestj Eén winnaar op verschillende Leidse orgels Cultuur Kunst Topentertainment van Bon Jovi in Gelredome Vrouw niet altijd aan zet in schaakhistorie Vliegem start Jaajj van Zwec MAANDAG 4 SEPTEMBER 2000 Tollensprijs 2000 voor Drs. P Amsterdam Tekstschrijver en componist Heinz Polzer, beter bekend als Drs. P., krijgt de Tollensprijs 2000. Dat heeft de Stichting Het Tollensfonds bekendgemaakt. Hij krijgt de prijs - een penning en een bedrag van 5000 gulden - voor zijn verdien sten voor het Nederlandse lied en de Nederlandse taal. Lintje voor Wim van Krimpen Rotterdam Wim van Krimpen, die het directeurschap van de Kunsthal, het Fries Museum en de Princessehof dit weekeinde verruilt voor dat van het Haags Gemeentemuseum, is zaterdag avond benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de versierselen in Rotterdam uitgereikt door minister Her mans van OCW. Van de stad Rotterdam ontving Van Krimpen de Wolfert van Borselenpenning. Horeca blijft in Concertgebouw amsterdam Het Concertgebouw in Amsterdam mag gewoon koffie en drank blijven schenken. De Raad van State heeft het beroep verworpen dat omwonenden hadden aangespannen te gen de inmiddels oude horecavergunning van het Concertge bouw. De Raad bevestigde de uitspraak van de rechtbank waar bij de bezwaren van de omwonenden ongegrond werden ver klaard. Met de vergunning kan het Concertgebouw alle dagen tot in de nacht koffie en drank schenken. De drank wordt aan- en afgevoerd aan de zijkant van het gebouw, langs de tuinen van omwonenden. Zij zeggen veel last te hebben van het nach telijke lawaai en feestende bezoekers. Geboortehuis Dali wordt museum madrid De gemeente Figueres aan de Costa Brava wil het ge boortehuis van de Spaanse schilder Salvador Dali tot museum verbouwen. Dali woonde vanaf zijn geboorte in 1904 tot zijn tiende in het huis. Zijn familie verhuisde toen naar een woning in dezelfde straat. De gemeente heeft het gebouw aan de Calle de Monturiol voor 110 miljoen peseta's (ruim 1,4 miljoen gul den) gekocht. In zijn boek 'Het geheime leven van Salvador Da li' schrijft de schilder dat hij vaak in het washok zat. Daar maak te hij zijn eerste twee olieverfschilderijen: een scène uit de Ilias van Homerus en de ontmoeting tussen Jozef, de zoon van aarts vader Jacob, en zijn broers. Autobiografie Beatles nu al hit londen De langverwachte autobiografie van The Beatles die op 5 oktober in de winkels ligt is nu al een hit. Boekverkopers heb ben al 1,5 miljoen bestellingen geplaatst in de voorverkoop. 'The Beatles Anthology' verschijnt in acht talen. Volgens de krant zullen er uiteindelijk meer dan twintig miljoen boeken over de toonbank gaan mits de besprekingen voor een vertaling in het Chinees ook succesvol worden afgerond. In Nederland komen vooralsnog 20.000 exemplaren op de markt. Paul Mc Cartney, Ringo Starr en George Harrison schreven zelf teksten voor het boek en autoriseerden ook bijdragen van derden. Van de vermoorde John Lennon is een compilatie van teksten en in terviews opgenomen. Druk bezocht Haags Uit Festival den haag Ruim 100.000 mensen bezochten dit weekeinde het Haags Uit Festival. Grote publiekstrekker was zaterdagavond het openluchtconcert van het Residentie Orkest en Volumia!. Ruim 7000 muziekliefhebbers op het Spuiplein trotseerden flin ke regenbuien om het orkest onder leiding van Jaap van Zwe den en de popgroep samen te zien optreden. De organisatie spreekt van een groot succes. Veel programma-onderdelen wa ren uitverkocht. Het Lucent Danstheater verkocht een record aantal kaarten op het Uit Festival en ook voor de jeugdvoorstel lingen was veel belangstelling. Natte boeken- en platenmarkt leiden De Doezastraat in Leiden was zaterdag dé plek om op zoek te gaan naar dat ene boek of die zeldzame plaat zonder al te veel krassen. Na het succes van de eerste editie werden ook dit jaar op zo'n veertig kramen de collecties uitgestald. Zowel particulieren als handelaren mochten hun handel aanbieden op de Leidse markt die geplaagd werd door forse stortbuien. fotohenk bouwman muziek recensie rene megens Concert door Bon Jovi. Gezien: 1/9 Gelre dome, Arnhem. ..It's my life. It's now or never. I ain't gonna live forever", zong Jon Bon Jovi in een uitverkocht Gelredome. En óf het in Arn hem 'now' was voor de fans van Bon Jovi. Bon Jovi is weer heet. En niet zo'n beetje. Dat is voor een deel de verdienste van 'It's my life', de eerste hit van Bon Jovi in lange tijd. En ook van 'Say it isn't so'. Waar een clip met taartgegooi al niet toe kan leiden. Jammer dat gisteren tijdens het ietwat psychedelische 'Say it isn't so' geen Arnhemse ban ketbakkersproducten voorhan den waren. Het zou smakelijke Spinal Tap-achtige taferelen hebben opgeleverd. Nu moes ten we het doen met fragmen ten uit de heerlijk warrige clip. Het past ook goed bij Bon Jovi, een vette pot vermaak. Want om topentertainment draait het bij de Amerikanen. En dat brengt het ooit als pretentieloos gekarakteriseerde combo op een professionele wijze. Het optreden in Gelredome, het eerste aansprekende po- p/rockconcert in lange tijd, laat haarfijn zien waarom het goed is dat Bon Jovi terug is. Bon Jovi zoekt het avontuur niet. maar is gelukkig geen band die elke avond hetzelfde repertoire af raffelt. Dat maakt het voor de musici leuk. En voor de fans. In het Gelredome, op het enige Nederlandse optreden van de 'Crush'-tour - voorzien van VIP-staanplaatsen en borden met een verbod op crowdsur- fen - brengen de rockmuzikan- ten uit New Jersey een pu blieksvriendelijke synthese van nieuw werk van het met ge mengde gevoelens ontvangen 'Crush' en veel oud materiaal. En of nummers 'You give love a bad name', 'Bad medicine', 'Livin' on a prayer' en de po- werballad 'Wanted: dead or ali ve' de gretige fans in een uit bundige stemming brengen. Prachtig gezicht: al die in de lucht klappende handen. Het levert een euforie-golf op, die het Gelredome niet meer ge kend zal hebben sinds begin ja nuari toen Marco Borsato de bühne op stormde bij een con cert van De Kast. En als Bon Jovi op de gespier de romantiek-toer gaat, zorgen talrijke aanstekers voor licht in de duisternis. Evenals op de meeste andere concerten van de 'Crush'-tour zit It's my life' voor in het speelschema. We zouden eens vergeten waar het hij Bon Jovi ook om gaat: mee- brullen. Vanaf het heavy rockende 'I believe', eveneens de opener in Oostende, is het echter feest. Groot feest en dat allemaal onder het vet rocken de motto 'I'll sleep, when I'm dead'. Prima instelling. Grandioze ouverture van Kadak Huub van der Lubbe maakt contact met de voorste linie van Swetterhage: „Even naar mijn vrienden op de eerste rij." zoeterwoude hans keuzers „We want more, we want more, we want more!" zeilt het door de tent in Zoeterwoude. De Dijk verzorgt het hoofdprogramma van Swetpop, echter de uit volle borst gescandeerde kreten zijn niet voor de superbekende Ne derlandstalige band, maar voor Kadak, een bandje van bewo ners van Swetterhage zelf - de woongemeenschap voor ver standelijk gehandicapten in het hart van Zoeterwoude-Dorp. Gitarist Rob wil zelfs na drie nummers van geen ophouden weten en ontpopt zich als grote animator. Kadak zorgt, op de 'echte' instrumenten van de hoofdact, met het 'Bananen- lied' van De Boswachters en 'Het is een nacht' van Guus Meeuwis vroeg op de avond voor een grandioze ouverture. „Integratie is een heel belang rijk doel", aldus organisator Aart de Groot. „Zo breng je Swetterhage met dit festival dichter bij de mensen." De Groot schiet met zijn op merking midden in de roos want in de tent vervaagt tijdens het optreden van De Dijk de grens tussen bewoner en Zoe- terwoudenaar. Fundraising is voor Swetterhage net zo be langrijk. Voor het optreden van De Dijk wordt een cheque van tienduizend gulden overhan digd. Geld dat gebruikt gaat worden voor de uitbreiding van de snoezelruimte - een geur en voelruïmte voor dubbelge- foto mark lamers handicapten - en het opknap- Na ruzie met uitgever ook onenigheid met biograaf Rooduijn Na uitgeverij Veen zeggen schrijver Gerard Reve en part ner Joop Schafthuizen ook biograaf Tom Rooduijn vaar wel. De publiciteit rondom de biografie heeft bij hen zo veel ergernis gewekt dat 'het levensverhaal pas 50 jaar na de dood van meneer Reve moet vérschijnen', aldus Schafthuizen. uijn aan de kant gezet vanwege de 'leugenachtige publiciteit' rondom de redactie van het boek waar Rooduijn samen met de Reve-kenners Nop Maas en Theodoor Holman aan zou gaan werken. „De heer Rood uijn doet voorkomen alsof hij machelen a/d leie Vorige week verliet Reve na twintig jaar met ruzie zijn uitge ver Veen, waar op 'De Avonden' na al zijn boeken zijn uitgeko men. Nu is ook journalist Rood- een paar knechtjes heeft aange nomen om het vuile werk op te knappen, maar zo is het niet", zegt Schafthuizen. Hij doelt op de reactie van Rooduijn in het artikel in NRC Handelsblad, op de vraag of Holman en Maas ook gaan meeschrijven. Dat wordt vol gens hem 'wel heel moeilijk', maar wellicht dat een van de twee personen wel meeschrijft. Het was de bedoeling dat Hol man en Maas Reve-materiaal zouden verzamelen en inventa riseren. Holman duikt in de jonge jaren van Reve, Maas in ventariseert de brieven en Rooduijn spoort zelf de ver spreide archieven op, bestu deert het audiovisuele materi aal en de secundaire literatuur, zo is overeen gekomen. Het persoonlijk archief van Reve wordt bewaard aan de Posthoornstraat in het Belgi sche Machelen, waar schrijver en vriend wonen. Rooduijn en Holman menen, zo staat in het artikel, snel aan het werk te moeten omdat het archief ont manteld zou worden. „Meneer muziek recensie susanne lammers Laureatenpresentatie van het Leids Orgelconcours Gehoord: 2/9, Hooglandse Kerk en Hartebrugkerk, Leiden. Het aardige van het Leids Orgelconcours - nu al weer voor de achtste keer gehou den - is dat de muziek uit de verschil lende tijdvakken ook op daarvoor bij uit stek geschikte instrumenten ten gehore gebracht kan worden. 16de- en 17de- eeuwse muziek klinkt perfect in de Hooglandse en Pieterskerk, voor de 18de-eeuwse muziek hebben we het or gel van de Lókhorstkerk, voor de 19de- en 20ste-eeuwse muziek ga je naar de Hartebrugkerk. De drie stijlcategorieën waarin het in ternationale gezelschap van conservato riumstudenten meedong naar de eerste prijs, werden elk op hun eigen orgel ge speeld en ook de laureatenpresentatie en de daaropvolgende prijsuitreiking vond plaats op verschillende locaties. De slotmanifestatie begon in de Hoog landse Kerk, voor de tweede helft wan delde het publiek naar de' Hartebrug kerk. Die wandeling van de schemerige Hooglandse via de donkere Burcht naar de stralend verlichte Hartebrugkerk ver hoogde niet alleen de stemming, maar bracht ook wat afwisseling en dat was wel een beetje nodig. De jury bestaande uit Folkert Gronds- ma. Stanislas Deriemaeker en Jan Wel- mers had ongetwijfeld een doordacht en wijs besluit genomen door Lubbert Gnodde zowel in de categorie Renais- sance-Barok-Rococo als in de categorie Romantiek de eerste prijs te verlenen, maar deze uitkomst maakte de avond er niet spannender op. Bovendien werd de prijs voor de categorie 20ste eeuws niet uitgereikt wegens onvoldoende kwali teit. Eén winnaar betekent één speelstijl, daar kunnen verschillende orgels niet veel aan verhelpen. De tweemaal gelauwerde Gnodde, die zich overigens voor alle drie de catego rieën inschreef en er zaterdagavond dus al een orgel-marathon op had zitten, speelde in de Hooglandse Kerk de Toc cata Prima van G. Muffat, 'Herr Jesu Christ dich zu uns wend' van J.S. Bach en psalm 24 van Anthoni van Noordt. Hij begon MuffatsToccata zwaar en sta tig, hield het trage tempo vast in het lichtere middendeel en eindigde triom fantelijk. Daarna klonk Bach als vriendelijke balsem voor de ziel: dromerig, simpel en dansant, al was het tempo niet altijd ge lijkmatig. Van Noordts psalm leefde den haag saskia bonger In het Europa van de Middel eeuwen werd de hoofse liefde vaak gesymboliseerd door het schaakspel. Op een afbeelding op de tentoonstelling 'Dame aan zet. Vrouwen en schaken door de eeuwen heen' in de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag spelen een man en een vrouw schaak in de liefdestuin. De tuin dient als paradijselijke achtergrond voor het liefdes spel, dat wordt gesymboliseerd door het verloop van het spel op het schaakbord. De 'strijd' tussen de twee kan op twee manieren eindigen: in verove ring of in afwijzing. Het schaken is ontstaan in India. Wanneer precies is onbe kend. De oudste geschreven bron hierover dateert uit de ze vende eeuw. Vanuit India ver spreidde het spel zich naar het Perzische rijk. De expositie en de gelijknamige catalogus to nen verschillende afbeeldingen en verhalen die bewijzen dat schaak daar absoluut geen ex clusief mannelijke aangelegen heid was. Een tekst uit de der tiende eeuw beschrijft hoe ka lief Amin schaakte met zijn fa voriete concubine Kawthar tij dens het beleg van Bagdad in 813. De paniek was groot, maar Amin had belangrijkere dingen aan zijn hoofd: 'Wacht even! Nog een paar zetten en dan heb ik Kwathar mat.' Vanuit het Perzische rijk ver spreidde het schaakspel zich naar het Midden-Oosten. De Moren namen het vervolgens in de achtste eeuw mee naar Spanje en Sicilië. Via het Byzan tijnse Rijk bereikte het Oost-Eu ropa. Omstreeks het jaar 1000 was het spel populair in heel Europa. Ook hier vond men het gewoon als een (welgestelde) vrouw schaakte. Na de Middeleeuwen werd het steeds ongebruikelijker dat vrouwen schaakten. Pas in de negentiende en twintigste eeuw probeerden sommige vróuwen het verloren terrein terug te winnen. Mannen twijfelden echter aan de vaardigheden van vrouwen. De afdeling 'Visies' op de expositie toont de ver schillende denkwijzen over dit onderwerp. Volgens Reuben Fi ne spelen overwinning en ne derlaag daarbij een belangrijke rol. Fine: „Voor een vrouw is de vijand gewoonlijk een andere vrouw, die ze wil verslaan om een man te krijgen. Overwin ning op een man is nutteloos, want het resulteert in isolatie in Parfumflesjes als schaakstukken, te zien in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. plaats van liefde." Tienvoudig Nederlands da meskampioen Fenny Heems kerk, wereldkampioene van 1927 tot 1944 Vera Mencik en de Hongaarse Polgar-zusjes be wijzen Fines ongelijk. De drie zussen zijn alledrie bijzonder goede schaaksters. De middel ste, Zsofia. verraste in 1989 op haar vijftiende de schaakwereld toen zij een toernooi in Rome won. De jongste. Judit, werd twee jaar later op 11-jarige leef tijd samen met haar oudste zus Zsuzsa internationaal groot meester'. In 1999 liet Zsuzsa de Internationale Schaak Federatie (FIDE) weten dat zij haar pas geboren baby borstvoeding zou geven tijdens de verdediging van haar wereldtitel. De vrouw had haar plekje in de schaak wereld terug, al werd die nog steeds gedomineerd door man nen. De expositie laat nog veel meer amusante anekdotes zien. Daarnaast is er een groot aantal schaakspelen te bewonderen. pen van de kinderboerdeü Zoeterwoude valt n Dijk met de neus in d( Niet alleen is dit het een cert in de regio na het j cal year van de band, oi de release van de nieuwe 7e Hemel' voor 11 sep gepland. Het publiek kr handjevol nieuwe ni voorgeschoteld waarva poëtische titelnummer single 'Als het golft', w publiek de handen al j naar links en rechts laa regelrechte prijsnummer Terwijl de rolstoelers zijkant van het verhoogd um een prima uitzicht I op het toneel maakt de matische zanger, Huub Lubbe, contact met de linie van Swetterhage: naar mijn vrienden op d< rij", noemt Huub het. ultiem swingende 'Dan de vulkaan' en de neo- ker 'Bloedend hart' stei der Lubbe een flinke vei kont van het Swetterha soneel: „Petje af voor di betaalde mensen uit zondheidszorg." De Dijk werd in '84 keer geboekt door de woudse insteling, destiji het luttele bedrag van zend gulden. Zaterdag Swetterhage een flink st per in de buidel tasten Nederlandstalige mi voor het dampende fee bijna het viervoudige netto opbrengst van de neergelegd. Rooduijn vreest dat er stukken uit het Reve-archief worden verkocht en geveild. Welnu, hij hoeft niets te vrezen, want dat is ook zo. En daar heeft hij niets mee te maken, want dat zijn privézaken." Schafthuizen geeft prioriteit aan de zaak met Uitgeverij Veen. „Dat is een zeer serieuze zaak. Wij willen dat goed afhan delen. Wat de biografie betreft, die gaat pas 50 jaar na de dood van de heer Reve uitkomen. Daar moeten de nazaten zich maar over bekommeren." vooral op door de pregnante trompet in het tweede deel die nerveus zoekend het stuk kleur gaf. In de Hartebrugkerk speelde hij het eerste deel van de Vijfde Symfonie van Charles Marie Widor en de prachtige Trauerode van Franz Liszt. Een onheil spellend motief dat uit sombere dieptes opklonk en weer wegstief, een stralend heldere lijn die eenzaam voortslingerde en maar heel even breed mocht uitwaai eren in een brede klank. Een moeilijk stuk vanwege de vereiste timing en expressie. Gnodde speelde het niet onverdienstelijk, maar het echte ge voel ontbrak helaas. Het balanceren op het scherp van de snede bleef uit, het stuk bleef een beetje te braaf. Hij nam wel de tijd, maar hij speelde de emoties niet werkelijk uit. Een keurige, maar niet buitengewoon verrassende gemaakt van verschillende ma terialen, zoals ivoor, hout. ijzer, zilver, en kwarts. Verder is er een spel te bewonderen, waar van de schaakstukken parfum flesjes van het merk Rochas zijn. De tentoonstelling 'Dame aan zet. Vrouwen en schaken door de eeuwen heen' in Koninklij ke Bibliotheek te Den Haag is t/m 17 november te bezoeken. Op internet, www.kb.nl, is een greep uit de expositie terug te vinden. muziek recensie aad van der ven Residentie Orkest o.l v. Jaap den 'Gran Partita' van M Symfonie nr 5 van Prokoff, hoord 1 september, Den H; lipszaal). In Den Haag weet inn iedereen wie Jaap var den is. Met de lel tramtunnel leverde de we chefdirigent van he j; dentie Orkest deze zoi meeste locale gespr a op. De borende blik va op talloze affiches de rijke muziekliefhebbe seffen, dat het zondi abonnement op de Allure Serie of de Oranje Serie - 'graaij. plaatsen op het Casern ontbalkon' - maar arrf- Even bestond zelfs druk, dat daar bij he dentie Orkest meer moderne marketing gieën en geavanceert ,j bliciteitscampagnes ten dan in het realiser artistieke doelstel Maar nu wordt er ha gewerkt om dat recht ken. We mogen van ee gende start van het spreken. Binnen één^ twee Uit markten (A j dam en Den Haag), ei dadigheidsconcert Haag), een jubileumc (Amsterdam) en een concert (Den Haag). ij- Residentie Orkest zijl we voortvarende chj gent nu maar kan bijh Koninklijk bezoel concerten blijft gew gereserveerd voor st; zoeken, jubilea of ft" scheid van een bela dirigent. Maar het kor paar bezocht nu het concert van een dirigent in zijn nieuwi tie. Koningin, prins rest van het publiek den naar een groep in Mozart en naar h orkest in Prokofjev. Ja Zweden had van Mo; 'Gran Partita' voor blazers gekozen, bij van ode aan deze sec het Residentie Orket dirigent die violist is op deze manier mus een heel andere fysie houding met hun ment hebben. De aristocratische g verfijning van deze su verpozingsmuziek heel goed over. Het geslaagde onderdeel uitvoering van Pri Vijfde symfonie w langzame deel. Hier seerden Van Zweden orkest heel goed de dere instrumentale kli deze componist. De delen klonken daareW vrij uiterlijk, in ritmisg zicht flodderig. Me symfonie van Prokofji re numentaal maar ookpt soms grotesk, heeft Ja Zweden vooralsnog affiniteit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16