Onderzoekers nieuwe organen beloven teveel Gezondheid Dialoog nodig tussen zieken en gezonden Zitten in nieuw ziekenhuisbed Oogziekte die voora ouderen treft Speciale consulente voor vrouwen in de overgang MAANDAG 4 SEPTEMBER 2000 REDACTIE. RIEN POLDERMAN 0231 Lief en leed delen Met haar tachtigste verjaardag in het verschiet ver schijnt mevrouw Van Agt op het spreekuur. „Ik verheug me wel op mijn verjaardag", zegt ze, „maar tegelijker tijd hoop ik dat ik die dag in goede conditie ben. De laatste tijd heb ik steeds last van mijn knie, ik loop moeilijk. Daardoor heb ik de laatste maanden mijn vrienden en kennissen noodgedwongen wat verwaar loosd. We hebben regelmatig gebeld, maar het instap pen in bus en trein kost me momenteel te veel moeite." Ze blijkt toenemende last van artrose in de rechterknie te hebben. Een röntgenfoto bevestigt mijn diagnose. Ik verwijs haar naar de orthopeed, die een operatie voor stelt. In de maanden die aan de operatie voorafgaan, zie ik haar regelmatig. Met tabletjes tegen de pijn en de zwelling kan ze zich nog aardig redden, de fysiothera peut behandelt haar pijnlijke been, en de rug, die door haar moeilijke lopen extra wordt belast. De voorgestelde datum voor de operatie valt net voor haar verjaardag. Ze belt me op om te overleggen. „Wat zal ik nou doen? De specialist zegt dat er nu een plaats je vrij is, maar stel dat ik niet opgeknapt ben met mijn verjaardag, dan is die dag bedorven. Kan ik het uitstel len?" Het lijkt mij een prima idee, uiteindelijk heeft het alles bij elkaar al zoveel tijd gekost, eer ze aan de beurt was, nu kunnen een paar weken er ook nog wel bij. Mevrouw Van Agt nodigt me uit voor haar feest. Geluk kig zit het mee met het spreekuur, zodat ik me vrij kan maken om even langs te gaan. Al uit de verte zie ik haar staan, als stralend middelpunt te midden van familie en vrienden. Alles zit mee, het is een stralende dag. „Gelukkig dat ik deze dag zo mag meemaken", zegt ze. „Dat geeft moed voor de operatie volgende maand." Na een kwartiertje vervolg ik mijn route, en doe een laatste visite. Ik kom bij meneer Veldman. Zijn echtge note is al een tijdje ziek, ik bezoek haar regelmatig. „Mijn wouw heeft een goede dag, dokter", zegt hij. „Ze gaat wel achteruit, maar ondanks haar ziekte geniet ze nog van alles. Zelf vind ik het moeilijk dat ze nog maar zo weinig eet en drinkt. Het lijkt wel of ze van de lucht leeft. Heb je nou werkelijk zo weinig nodig, als je op bed ligt?" Zijn vrouw ligt te slapen. Om haar heen is een klein zie kenhuisje gebouwd, een hoog-laag bed, tafeltje met medicijnen binnen bereik, de zitbank heeft het veld moeten ruimen voor haar bed. Maar in deze omgeving voelt de zieke zich thuis en kan ze ontspannen. Voor haar man en kinderen is het een hele troost dat ze el kaar de hele dag kunnen zien. Elke dag komen ver pleegkundigen van de thuiszorg langs voor verzorging. Het is geweldig om te zien, waar ze samen toe in staat zijn. Ik lees eerst het aantekenschrift door waarin de verzor genden opschrijven wat ze hebben gedaan. Het is een soort logboek van haar ziekte. „Trek in een kopje thee, dokter?", informeert meneer Veldman. Dat is wel lek ker, zo aan het eind van de dag. Intussen heeft de zieke haar ogen geopend. Ze wordt wakker, en ziet me zitten. Ik informeer hoe het gaat. „Ik heb alles wat ik nodig heb", zegt ze. „Ik ben zo dankbaar dat ik thuis kan zijn. Gelukkig heb ik geen pijn, en zo is het verder goed." Het valt me op dat zieke mensen thuis veel minder me dicijnen nodig hebben dan in een vreemde omgeving. Dat komt waarschijnlijk, omdat ze meer kunnen ont spannen. We praten hoe het gegaan is, die dag. Haar man voegt zich bij het gesprek, ik kijk of ze nog iets no dig heeft, en vertrek weer. Zo gaat het een paar weken. Mevrouw Veldman overlijdt in alle rust, te midden van hen die haar lief zijn. Ik krijg een kaart van haar overlij den, en ga naai- de begrafenis. Ook voor mij is afscheid nemen belangrijk. Ik herken veel buren, de groente man, bij wie ze altijd boodschappen haalde. Een hele troost voor haar man, en kinderen. De pastor benoemt het: „Ik hoop, dat deze mensen, die vandaag geko men zijn om van uw lieve vrouw af scheid te nemen, er ook na vandaag voor u kunnen zijn!" Wat zou het toch mooi zijn als ieder een met zijn naasten lief en leed kon delen. MARIEKE VAN SCHIE, huisarts 'Steeds meer alleen?' is het the ma van de 27ste nationale zie kendag, die op zondag 10 sep tember wordt gehouden. Initia tiefnemer de Zonnebloem wil met deze jaarlijkse 'dag voor ie dereen' de dialoog tussen zie ken en gezonden bevorderen. Door oog en hart voor elkaar te hebben gaan mensen elkaar be ter begrijpen. Via het thema 'Steeds meer alleen?' pleit de Zonnebloem voor meer aan dacht voor de gevolgen van ver eenzaming en individualisering binnen de samenleving. Cijfers laten zien dat het aantal alleenstaanden drastisch toe neemt. Bovendien leert de erva ring in het werk van de Zonne bloem dat er een onmiskenbare behoefte is aan sociale contac ten, vooral onder alleenstaande ouderen. Op grond van deze twee gegevens is de verleiding groot om te veronderstellen dat eenzaamheid evenredig toe- PP UU ZZ ZZ EE LL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Overtapbuis; 4. kleine aardappeltjes; 7. knot 9 Europeaan; 11. salonheld; 12. dikke boterham; 13. plattelandsgemeente; 15. groente; 16. thans; 18. familielid; 19. keten; 20. plat stuk hout; 22. oosterse tovenaar; 25. aardig; 27. ondeskundige; 28. tenen mand; 29 Noorse godheid; 31. knaagdier; 32. aanleg; 34, hoofddeksel; 35. slepende ziekte. Verticaal: 1. Bewaker; 2. onderwereld; 3. stemming; 4. suikerpalm; 5. laag; 6. deel v.e. bruidsjapon; 8. bittere haat; 10. kwaadspreken; 12. eerste voorstelling; 14 kippenloop; 15. wijfjeskanarie; 17. interval; 18. latwerk als voederbak; 20. nauwe opening; 21. graanafval; 23. danspartij; 24. orgelregister; 26. punt en kuiltje bij golf; 29. tuingerei; 30. lust; 32. moment; 33. grappenmaker. Varkensvirus kan menselijke cellen infecteren neemt met de groei van het aantal alleenstaanden. Volgens de nationale ziekendagbrochu re 2000 is dat echter een voor barige conclusie die niet zo maar mag worden getrokken. De brochure laat zien dat al leen-zijn weliswaar een duide lijke risicofactor is als het gaat om vereenzaming, maar wijst ook nadrukkelijk op de positie ve kanten ervan. „Lang niet ie dereen die alleen leeft, voelt zich alleen. Voor een aantal mensen heeft alleen leven een bijzondere waarde, ze willen niet anders." De gratis ziekenbrochure 2000, geschreven door Hans van Dam, verpleegkundige/publi cist, is schriftelijk te bestellen bij de Zonnebloem, postbus 2100, 4800 CC in Breda. Voor adressen van plaatselijke afde lingen, tel.076-5646362 Bron: De Zonnebloem Heeft xenotransplantatie nog toekomst? Vorige week meldde het Amerikaanse bedrijf Geron het dichtdraaien van de geld kraan voor verdere experimen ten met het klonen van varkens. Het bedrijf is de belangrijkste geldschieter van het Schotse Roslin Instituut waar het eerste gekloonde schaap Dolly en de eerste gekloonde varkens zijn 'gemaakt'. Gekloonde en gene tisch veranderde varkens wor den al jaren gezien als toekom stige orgaanleveranciers voor patiënten die dringend een nieuw hart, een nieuwe lever of een nieuwe nier nodig hebben. Over de precieze reden van het stoppen met het klonen van varkens heeft Geron geen me dedelingen gedaan. Behalve dat organen van varkens bij men sen een heftige afstotingsreactie veroorzaken die nog niet kan worden onderdrukt, vormen ook bepaalde virussen die in het genetisch materiaal (DNA) van varkens verborgen zitten en daar een 'slapend' bestaan lei den, een mogelijk probleem. Onderzoekers achtten het niet uitgesloten dat wanneer weef sels of organen van varkens naar de mens werden overge plant, deze DNA-virussen actief worden en via de ontvanger van het orgaan een epidemie kun nen veroorzaken. Weliswaar leverde onderzoek vorig jaar bij 160 patiënten die met varkenscellen waren be- handeld, geen aanwijzingen op Het menselijk lichaam stoot ingebrachte organen van varkens af. Bo vendien infecteren dergelijke organen de menselijke cellen. foto rias immink wfa varkensorganen naar de mens hebben Nextran in de Verenig de Staten en Imutran in Enge land, onderdeel van het farma ceutische bedrijf Novartis, veel meer ervaring. En niets wijst er voorlopig op dat zij hun beleid zullen wijzigen. Er is wel gesuggereerd dat Ge ron de geldkraan heeft dichtge draaid, omdat het meer ziet in het kweken van embryonale stamcellen als uitgangsmateri aal voor nieuwe weefsels en or ganen. Vorige week ook bleek de Engelse regering voorstan der te zijn om het kweken van embryo's tot hooguit veertien dagen voor therapeutisch ge bruik toe te staan. Uit deze em bryo's kunnen embryonale stamcellen worden gehaald die in principe in staat zijn zich tot voor activering van deze var kensvirussen. Maar deze week meldde het wetenschappelijke tijdschrift Nature, dat de be wuste varkensvirussen in het laboratorium menselijke cellen kunnen infecteren. Bovendien waren ze in muizen met een ge brekkig immuunsysteem wel degelijk actief geworden. De si tuatie van deze muizen is te vergelijken met die van mensen met een orgaantransplantaat die met afweeronderdrukkende medicijnen worden behandeld. De twijfel over de haalbaarheid van xenotransplantatie blijft daardoor knagen. Maai- natuurlijk was niet alleen Geron, via het Roslin Instituut, op dit terrein actief. Met het onderzoek naar de mogelijkhe- den van het transplanteren van alle denkbare celtypen te speci aliseren. De bevruchte eicellen kunnen ook worden gebruikt voor 'the rapeutisch' klonen. Daarbij wordt uit de eicel het eigen DNA verwijderd en vervangen door het DNA uit de cel van een patiënt. Weefsels uit zulke ge kloonde stamcellen zullen in het lichaam van de patiënt niet worden afgestoten. Gekloonde stamcellen zouden bijvoor beeld, zeggen deskundigen, aangespoord kunnen worden zich te ontwikkelen tot insuli- ne-producerende cellen voor patiënten met suikerziekte. Maar er zal nog heel veel on derzoek moeten worden ge daan om de stoffen (groeifacto ren) te leren kennen, die ervoor zorgen dat een embryonale stamcel zich tot een dergelijke gespecialiseerde cel ontwikkelt. In de toekomst zien sommigen zelfs hele harten, of andere or ganen, uit embryonale stamcel len ontstaan. De ontwikkeling van een klompje cellen tot een volwaardig orgaan lijkt echter zo ingewikkeld, georkestreerd door zoveel uiteenlopende stof fen en omgevingsfactoren, dat de vraag rijst of dat wel een re- eel toekomstbeeld is. Het on derzoek van stamcellen is zon der meer fascinerend. Maar de vraag is gerechtvaardigd of er niet al te veel wordt beloofd. HENK HELLEMA Maculalijders richten eigen vereniging Macula-degeneratie oftewel het verdwijnen van de gele vlek. Gevolg: het zicht wordt wazig, kleuren worden vaag, televisie kijken gaat moeizaam en lezen wordt, vooral bij schemering, praktisch onmogelijk. De oog ziekte is nu al een groot pro bleem, maar neemt, naarmate de bevolking ouder wordt, nog verder toe. De schatting is dat er nu 100.000 mensen in Ne derland zijn die met de afwij king kampen. Elk jaar komen er zo'n vijfduizend patiënten bij. Over tien tot twintig jaar zijn er 200.000 tot 250.000 landgeno ten die aan deze oogkwaal lij den, zo schatten deskundigen. Een probleem, dat meer aan dacht verdient dan het tot nu toe kreeg. Daarom hebben de patiënten met macula-degene ratie enkele maanden geleden zelf een vereniging opgericht. Ze scheidden zich af van de Blindenvereniging die tot april van dit jaar hun belan gen behar tigde. „Maar niet in die mate zoals wij dat wens ten", zegt Rudolf Meyer, arts, be stuurslid van de nieuwe club en zelf slachtoffer van de ziekte. „Daarom beslo ten we om zelfstandig verder te gaan. En dat er behoefte aan is blijkt wel uit het feit, dat zich in enkele maanden maar liefst 1200 leden aanmeldden. We verwachten voor het einde van dit jaar de tweeduizendste in te schrijven." Meyer omschrijft het verdwij nen van de gele vlek als 'een ge weldig probleepi voor mensen die ouder worden'. Over het waarom daarvan zegt hij: „De maculalijder loopt stuk op de samenleving die alsmaar visue- 1-er wordt. Voorbeelden? Geld pinnen of een treinkaartje ko pen. Op het station staan daar tegenwoordig apparaten voor. Voor iemand met deze oogziek te is het praktisch niet te doen om één van deze automaten een opdracht voor hem te laten uitvoeren. De dienstverlening, zoals die er vroeger was, is er in veel gevallen niet meer. Dus moet de maculalijder maar zien hoe hij zijn probleem opl We hebben te maken me volksziekte die onderbeli I Het wordt de hoogste tiji I dit eens goed onder de a dacht wordt gebracht." Meyer vertelt dat er aan la-degeneratie vooralsm nig kan worden gedaan, wel ontwikkelingen, zoal implanteren van een lich voelige chip in het oog, dat biedt niet voor ieden soelaas. Volgens de Leid; is het niet mogelijk om d te te voorkomen. Er zijn sen, zegt hij, die artrose of suikerziekte. Bij een ai verdwijnt de gele vlek (rr „Je hoort wel eens dat ee dosis vitamine A de voor van de degeneratie vertr; Maar zekerheid is daar n over want er is nog nooii derzoek naar gedaan. Or sen hebben er geen moe als patiënten extra vitam slikker het nii M/huai niet, s ze. Ze ken di rigens heel g ceerd moet vendit oppa; je gee dosis want dat is niet verantw De vereniging, aldus Me biedt maculalijders een de hand om met lotgenc contact te komen. „We hun duidelijk wat een fy rapeut voor hen kan bet en wat er allemaal nog is met aanpassingen.. Je tegenwoordig gesproker ten, tijdschriften en boe Maar dat moet je wel w< Daar ligt een taak voor vereniging. Die grote gr< deren, die, bijvoorbeeld, heeft aan contacten en wanhopig is, die proberi nu zo snel mogelijk te bi om hun isolement te do ken. Als dat lukt zijn we goede weg." Het adres van de Macula-i ratieverenigine: Postbus 2 3500 GA Utrecht, tel. 030- Voor algemene informatie slechtziendheid en blindh 030-2945444. JAN WESTERLAKEN 'Harttransplantatie beperk| tot zwaarste patiënten' Tilburg In Tilburg is vorige week een nieuw type ziekenhuisbed 'Total Care' in gebruik genomen. Bijzonder is dat de patiënt in dit bed kan zit ten, zelfs met ingeschakelde apparatuur voor beademing. foto anp Volgens Duitse en Nederlandse onderzoekers zouden alleen de zwaarste hartpatiënten voor een harttransplantatie in aan merking moeten komen. Dat schrijven ze in het British Medi cal Journal. De onderzoekers komen tot hun conclusie na een studie van alle 889 volwas sen haltpatiënten die in 1997 in Duitsland op de wachtlijst ston den voor een harttransplanta tie. Hun onderzoek lakt zien, dat alleen de ernstigste hartpa tiënten met het hoogste risico op overlijden dank zij de trans plantatie langer in leven blijven. Volgens de onderzoekers zou den de criteria om voor een plaats op de wachtlijst v harttransplantatie in aa king te komen aangescl je moeten worden. Hartpi met een minder dan ze<n< risico op overlijden zou ei andere wijze, bijvoorbei n geneesmiddelen of met mechanische onderstel oc van het hart, moeten wi v; behandeld. De onderzo trekken hun conclusie ad, grond van verlengde ov n Kwaliteit van leven en kh, hebben zij niet in hun en meegenomen. HENK HELLEMA Grote behoefte aan informatie en begeleiding De eerste twintig overgangs consulenten openen woensdag 6 september hun eigen praktijk. Naar verwachting zullen er bin nen drie jaar in Nederland zo'n 200 van deze overgangsconsu lenten werkzaam zijn. Over- gangsconsulente is een nieuw beroep: een arts of verpleeg kundige die zich heeft toege legd op kennis over de over gangsjaren van de vrouw en die haar met raad en daad kan bij staan. In Leiden is daar al enige tijd mee geëxperimenteerd. In deze regio komen er definitief consulentes in Leiden, Haarlem en Badhoevedorp. Uit onderzoek is gebleken dat tachtig procent van de vrouwen tijdens de overgang te maken krijgt met overgangsverschijn selen en dat er bij hen grote be hoefte bestaat aan informatie en begeleiding. In Nederland zijn momenteel meer dan 1 miljoen vrouwen in de over gang, die gemiddeld zo'n vijf tot zeven jaar duurt. In het huidige zorgsysteem is vaak niet voldoende tijd om \Touwen in de overgang goed te informeren en te begeleiden. Daarnaast blijkt er veel behoef te te bestaan aan informatie over de mogelijkheden om iets Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Duinflora; 9. orka; 10. ibis; 11. ne; 12. bar; 14. pc; 15. cijfer; 17. ale; 19. emt; 21. ulk; 22. kei; 23. oil; 25. dra; 27. oeros; 30. in; 32. etc; 33. me; 34. deun; 36. emoe; 38. oordelaar. VERTICAAL: 1. Donna; 2. ure; 3. ik; 4. nabij; 5. lire; 6. Ob; 7. rip; 8. Ascot; 13. afd; 15. cello; 16. reeds; 18. lui; 20. mir; 23. okido; 24. art; 26. aleer; 28. eend; 29. ocel; 31. neo; 33. moa; 35. Ur; 37. ma. aan overgangsklachten te doen. Veel van deze klachten zijn on nodig of hoeven veel minder ernstig te zijn. Vanuit zowel de reguliere als alternatieve ge zondheidszorg zijn er vele be- handelmogelijkheden voor overgangsklachten. Om in deze leemte te voorzien leidt de organisatie Care for Women verpleegkundigen en artsen op tot overgangsconsu- lente. Care for Women wordt bij haar medische activiteiten geadviseerd door onafhankelij ke experts, gynaecologen, on der wie dr. R. Barentsen uit het Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit in Amsterdam (VU) en dr. P. H. M. van de Weijer, verbonden aan het Gel- re Ziekenhuis in Apeldoorn. Beiden zijn experts op het ge bied van de overgang. De arts/verpleegkundige heeft in haar functie als overgangs- consulente een eigen praktijk. Vrouwen kunnen met haar een afspraak maken voor een con sult. Samen met de vrouw be kijkt zij waar de klachten van daan komen, hoe de overgangs klacht te herkennen is en welke mogelijkheden er voor de vrouw zijn om er zelf iets aan te doen. Daarnaast adviseert de consulente over de vele moge lijkheden voor behandeling van de klachten vanuit zowel de re guliere als alternatieve gezond heidszorg. Ook geeft zij vrou wen praktische tips mee. Onder meer over voeding, beweging, kleding en het voorkómen van stress. Zij besteedt ook aan dacht aan onderwerpen als bot- ontkalking, hart- en vaatziek ten, borstkanker, urineverlies, seksualiteit en verzorging van het lichaam. De overgang is echter niet al leen een lichamelijk proces. Naast de behoefte aan informa tie blijkt dat vrouwen in de overgang een grote beh hebben aan ondersteui erkenning. De overganj lente ondersteunt hen verwijst indien nodig d( de juiste zorgverleners stanties. Zij geeft vrouw informatie die relevant plezierig en gezond mo overgang door te kome HET WEER Voor meer informatie N vrouwen contact opne T met het informatienuii D van Care for Women: 0 L 1481 of via internet: it www.careforwomen.nl! N T n Morgen ruim baan voor de zon Het was gisteren een wisselend bewolkte dag met af en toe enkele lichte regenbui tjes. Het was fris voor begin september, waarbij Schiphol niet verder kwam dan 17.7 °C. Bloemendaal haalde nog net 18.1 °C. Vanmorgen was het niet koud onder in vloed van de bewolking en de aanvoer van zachte lucht over de Noordzee. Valkenburg kwam niet lager dan 13.1 °C, terwijl het op Schiphol 11.0 °C werd. Morgen staat er rus tig weer op het menu. Een uitloper van ho- gedruk, waarvan de kern vannacht in de buurt van het Kanaal ligt, bepaalt nog voor een groot deel van de dag ons weer. Wel trekt de wig langzaam oostwaarts en trekt het moeder-hoog zich langzaam wat ver der zuidwaarts terug. Zo komt de weg vrij voor een eerste zwakke storing die morgen voor een toename van de bewolking zorgt. De dagen daarna zorgt een zich op gang trekkende zonale stroming voor wisselvallig en zacht weer. Vanavond en vannacht zijn er nog een aantal velden Noordzee-bewol- king, maarstilaan verdwijnen die meer en meer uit het weerbeeld. De wind zwakt af en krimpt van noordwest stilaan naar west zuidwest. Onder die condities kan het kwik flink gaan dalen met minima die tegen dë ochtend rond een graad of 10 uitkomen. De kans dat zich lokaal grondmistbanken vormen is klein. Morgen begint de dag in de ochtend met flink wat zon. Stilaan ontstaan er enkele stapelwolkjes. Nade middag komt er van

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14