Veel woningbouw in Hazerswoude-Dorp Gondelvaart in Oude Wetering kan tegen een stootje De emotie en de tragiek achter de langspeelplaat Rijn Veenstreek ilitie houdt breker aan er Aarder gewond bij aanrijding itiEraar Een 46-jarige man uit Ter Aar is zaterdagmiddag bij i aanrijding op de Langeraarseweg gewond geraakt. Een 34- ige plaatsgenoot reed met een aanhanger vol grindtegels en id. De aanhanger ging slingeren en raakte hierbij de tege- ietkomende auto van de 46-jarige man. Deze kwam in een raakte een boom en kwam even verderop tot stilstand. Hij net onbekend letsel overgebracht naar het LUMC in Leiden. Onderscheiding voor mevrouw Keijzer Ruiden J. Keijzer-Koot (80) uit Leimuiden heeft zaterdagmid- 5 een koninklijke onderscheiding gekregen uit handen van :gemeester Van Beek. Ze kreeg deze erkenning tijdens de re- itie ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van Café Keij- aan de Dorpsstraat. Mevrouw Keijzer heeft zich lange tijd lezet voor het horecabedrijf, ondersteunde Scouting '63 en et s in het dorp aanspreekpunt voor iedereen die daaraan be- rJbfte had. En ondertussen voedde ze ook haar twaalf kinderen l op. J an Dam verlaat raad Jacobswoude obswoudeWD-voorman Jan van Dam uit Leimuiden stapt 14 september uit de gemeenteraad van Jacobswoude, Hij :g akt om gezondheidsredenen plaats voor zijn dorpsgenoot !s ph Dühnfort. Die maakt als burgerlid al deel uit van de w dscommissie openbare werken. Marijke Keune vervangt Van als fractievoorzitter. Van Dam maakte sinds 1 januari 1991 nel uit van de gemeenteraad van Jacobswoude, toen de dorpen Woubrugge, Rijnsaterwoude en Leimuiden fuseer- i tot één gemeente. Voor die tijd was hij tien jaar wethouder ijl jarenlang raadslid van de gemeente Leimuiden. eetstocht jarige bank geslaagd uyoude/zoeterwoude honderdjarig bestaan van Rijn en Wouden terdag, ondanks de heftige abuien, niet in het water Hen. Hoewel de bank bij leschijn het dubbele aantal Sfiemers had verwacht, viel 'langstelling niet tegen, ruim 1500 fietsers hadden erop gekleed en maakten n gezellige dag van. Zeker loop in de feesttent op de Burmadeweg/Broekweg oeterwoude was de sfeer Uit alle windrichtingen nen de fietsers daar aan ich te goed te doen aan de k en andere heerlijkheden, het amusement voor jong naan den run» politie heeft afgelopen t omstreeks drie uur in Al- i aan den Rijn een inbreker ehouden. De 36-jarige Am- ammer reed onverlicht op ruising Prins Bernardlaan- em de Zwijgerlaan. Toen ?n stopteken van de politie erde, zette deze de achter- ng in. Even later reed de erdammer zichzelf klem e Ouvertureweg en verliet uto. In de bosjes bij de Ei- owerlaan rekende de poli- em in. Hij bekende een in- c in een fietsenzaak. Eén werd in zijn auto aange- i aanhoudingen ins een alcoholcontrole in acht van zaterdag op zon- in Alkemade zijn zes auto- ilisten bekeurd. Van een hen werd het rijbewijs in- men. De politie hield bij 53 nobilisten een ademtest. en oud in de vorm van boom- stamzagen, sjoelen en darten was een succes. Maar het aller belangrijkste, de zestig goede doelen, kregen allemaal een graantje uit de pot, waar 25.000 gulden in zat. Het doel waar de meeste fietsers zich voor had den aangemeld, kreeg ook het meeste geld: 1290 gulden. Dat geld ging naar de club Sport Spel 55-plus uit Zoeterwoude. De Hervormde Gemeente in Koudekerk kon 1285 gulden in ontvangst nemen voor de res tauratie van de kerk. De festivi teiten gaan nog even door. Morgen is er een kaartavond voor bridgers en klaverjassers, waaraan meer dan 300 mensen meedoen. oude wetering tim brouwer de koning Een automobilist baant zich moeizaam een weg door de Kerkstraat en de Veerstraat. Hij heeft haast, maar dat is voor andere Oude Weteringers op de avond van de gondelvaart geen argument. Zij staan rijen breed te luisteren naar het zeemans koor uit Warmond en laten hun dorpsgenoot pas door als de ernst van de zaak tot hen door dringt: de poes moet met spoed naar de dierenarts. Oude Wetering, dat mag dui delijk zijn, is ook op een natte zaterdag in de ban van de gon delvaart. Zo heet het evene ment, dat zich overigens niet alleen op het water afspeelt. Te land, te water en in de lucht zou als naam de lading beter dekken. Want sinds de helikop ter en een vijftig meter hoge hijskraan op het programma staan, gaat het de bezoekers al lang niet meer uitsluitend om de drakenboten en de gondels. Om de aandacht op het water te vestigen zorgen de weergo den dat dat overvloedig valt. Tot verdriet van de organisatie, die had geduimd voor een dro ge zaterdag. „Die regen heeft ons toch wat klanten ge scheeld", zegt Karin van der Kaaden als zij 's avonds aan boord van de Norway wegduikt voor een nieuwe bui. „Zo zijn we niet met alle attracties uit de kosten gekomen. Ook was het jammer dat we vanwege de re gen de drakenbootraces even moesten stilleggen. Daardoor raakte de vaart uit het program ma." Toch wil de bezige kadebe woonster niet klagen, want on danks het matige weer, andere evenementen in de regio en voetbal op tv vinden heel wat dorpelingen en andere belang stellenden de weg naar het wa ter, al dan niet met paraplu. Er zijn slechts enkele drakenboten en gondels minder dan vorig jaar, toen het mooie zomerweer voor een topdrukte zorgde. Daai' tegenover staat de aanwe zigheid van 25 slepers, die met succes hadden gepleit voor uit stel van de gondelvaart tot de week na Sail 2000 in Amster dam, waaraan zij ook deelna men. In ruil daarvoor deed een flink deel van de Sail-vloot Ou de Wetering op de heenweg naar Amsterdam aan. Ook in financieel opzicht kan de gondelvaartcommissie het hoofd boven water houden. De sponsoring van met name de plaatselijke middenstand dekt de kosten, die de tienduizend gulden ruim overschrijden. Zelfs een politieke partij (CDA) doet een duit in het zakje. Vol gens Van der Kaaden vinden de christen-democraten het be langrijk om in het kader van de toekomstige veranderingen door de komst van de HSL mensen in de gelegenheid te stellen de gemeente nog eens vanuit de lucht te bekijken. „We zijn er zelfs in geslaagd Henk van Duijkeren in de helikopter te krijgen, als afscheidscadeau hazerswoude-dorp Hazerswoude-Dorp krijgt er de komende jaren flink wat woningen bij. Woningbouwvereniging Volksbelang heeft plannen voor de bouw van in totaal zo'n zeventig hui zen. Zo'n 23 seniorenwoningen moeten komen op de plek van de vorig jaar gesloten E-markt, circa dertig aan de Torenstraat en negentien bij Huize Driehof. stichtingskosten te hoog zijn om een redelijke huur voor de seniorenwoningen te vragen, stellen burgemeester en wet houders van Rijnwoude de raad voor om maximaal 200.000 gul den bij te dragen. Directeur M. Bogerd van Habeko Wonen, waaronder Volksbelang valt, hoopt dat hij meer dan veertig procent huurwoningen op deze locatie kan bouwen. Hierover voert Volksbelang nog gesprek ken met de gemeente. Tegelijkertijd met de bouw van de huizen op de plek van de E-markt, wil Volksbelang 19 marieta kroft Volksbelang hoopt begin vol gendjaar te kunnen bouwen op de locatie E-markt en bij Huize Driehof. Nadat de supermarkt bijna een jaar geleden de deu ren sloot, kocht de woning bouwvereniging de grond van eigenaar Schuitema. Het win kelpand gaat kort voor het-be gin van de bouw tegen de vlak te. De gemeente Rijnwoude gaat uit van een verhouding 40 procent huur- en 60 procent koopwoningen. Omdat de appartementen bij het verzor gingstehuis Driehof bouwen. De plannen hiervoor liggen al enkele jaren op de plank. Mo menteel overlegt Volksbelang met de directie van Driehof over de vormgeving. De huizen moeten zodanig worden ge bouwd, dat vanuit Huize Drie hof zorg aan de bewoners kan worden verleend. Pas als de huizen in de eerste helft van 2002 worden opgele verd, is de Torenstraat aan de beurt. „Voordat we hier met de bouw beginnen, moeten we veertien huizen slopen. De be woners moeten we vervangen de woonruimte aanbieden. We denken dan aan de nieuwe hui zen bij Driehof en op de plek van de E-markt." De Torenstraat is een karak teristiek dorps straatje. Begin deze eeuw bouwde de woning- g platen met muziek uit de zestig en zeventig draagt ergeer uit Aarlanderveen r zijn arm. Zojuist temid- van andere verzamelaars kartonnen bakken van de ting Kringloop Alphen aan Rijn gehaald. De cactus- er is tevreden met zijn „Ik was op zoek naar de e muziek. Speciaal die ek die niet meer op CD is iden." was zaterdagmiddag een snhuis bij de Stichting ;loop. Voor het eerst deed >ude LP's in de verkoop, lebben de verkopers gewe- want als hongerige beren oek naar honing stortten ekliefhebbers zich op de 'loed van klassieke en po- re muziek. Even voor lven ging de deur open en tijd later al verlieten men- meestal dertigers en veerti- het pand met onder hun tientallen platen. „De pla- larkt is een succes", vindt •riesen, vrijwilliger bij de [loopwinkel. „Toen de pla- g niet eens in de bakken stonden de geïnteres- len al in de karren te graai- lsof er goud te halen was." platen vergeleken kunnen en met het kostbare edel- al, daarover valt natuurlijk fisten, maar voor de meeste ïmelaars is muziek op vinyl Waardevolle jeugdherinne- ^an de goede tijden van de fn roll en Bach en Beetho- pat geldt ook voor Vergeer, liefhebber van rockbands Als hongerige beren op zoek naar honing, stortten muziekliefhebbers zich zaterdag op de overvloed aan langspeelplaten. foto henk bouwman als Status Quo, The Birds and The Eagles. „Wij zijn grootge bracht met langspeelplaten", verjelt Vergeer, die pas sinds kort LP's spaart. „Deze muziek doet me aan vroeger denken: als je de platen afspeelt, hoor je ze 'kraken'. Dat is een ver trouwd geluid, want de AM- -middengolf waar we twee, drie decennia geleden naar luister den kraakte ook." Vergeer wijst naar zijn buit. „De LP Rumours van Fleet wood Mac was toentertijd een van de best verkochte platen", weet de enthousiaste verzame laar. „Achter al die platen zit een verhaal, emotie. Ik koop ze om te hebben." Dat geldt kennelijk ook voor de anderen. „De fanatieke jon gens staan op een nette manier te rauzen", zegt Vergeer. „Maar ja, voor 30 gulden, hier goed voor even zoveel platen, heb je op z'n best één cd-tje." In de bakken domineert ech ter de klassieke muziek. Een feest voor mensen als P. Wesse- ling uit Alphen. „Ik was eigen lijk op zoek naar folkmuziek uit Ierland, Schotland en Enge land, maar er is vooral klassieke muziek en pop die me niet aan spreken." Toch heeft Wesseling rond de veertig platen kunnen bemachtigen. Hij haalt ze uit de hoes en controleert ze op kras- voor zijn periode in de gemeen teraad. Eigenlijk durfde hij niet, maar het kaartje (van 50 gul den) lag al klaar." Hoe trots zij ook op de 'luch tige' onderdelen van het feest programma is, Van der Kaaden zweert toch vooral bij de gon- delvaart. Nadat de juryleden Meerburg (burgemeester van Alkemade), Vosjan (zijn nieuwe collega uit Warmond) en Vink (wethouder van Jacobswoude) hun oordeel bij daglicht heb ben geveld, weegt zij de uitslag als de duisternis invalt. „Zie je dat verlichte spinnenweb daar dobberen", roept zij tussen de knallen van het afsluitende vuurwerk op het Braassemer- meer door. „Dat is de winnaar bij de kleine bootjes. Maar vind je ook niet dat die met bloemen versierde boot er mooi uitziet?" Het juryoordeel is een van de weinige zaken die Van der Kaa den uit handen moet geven. Zij heeft op de gondelvaartdag zo veel touwtjes in handen („Ik heb hier een lijst met negentien 06-nummers voor de commu nicatie"), dat zij even overwoog om na dit jaar te stoppen met al dat geregel. Maar na een vluch tige groet met haar echtgenoot, die in een ander bootje voorbij komt, ziet zij de lol er weer van in. Bovendien woont Van der Kaaden - in de Kerkstraat - aan de Wetering. „Dat geldt voor zes van de zeven leden van de gondelvaartcommissie. Dat is waarschijnlijk geen toeval. Aan het water leeft het evenement toch het meest." Hoewel beide straten in el kaar overlopen, signaleert Van der Kaaden een verschil in be trokkenheid. Zij zegt dat het evenement in de Veerstraat meer leeft dan in de Kerkstraat. De gevelversiering, in de Veerstraat bijna huis aan huis, bevestigt haar stelling. Het the ma Stoute Wetering heeft be woners ertoe verleid om voor één avond rode lampjes voor de ramen te hangen, met Wetewiet te adverteren of een geld-wit- wasserij te beginnen. Van der Kaaden is blij dat zij niet hoeft te bepalen wat de leukste gevel is. Dat doet een vrijwilliger de volgende morgen door bij alle huizen met een versierde gevel een taartje te bezorgen. Het huis van Van der Kaaden slaat hij dit jaar over. „Voor gevelversiering had ik geen tijd. Ik ben allang blij dat ik tot twee uur 's nachts dag op pas heb voor mijn dochtertje. Uitslagen Gondels groot: 1. Brandweer Leimuiden (drijvende brand weerauto met spuit), 2. Café René Leimuiden (Romeinse zuilengalerij), 3. Van Amster dam Leiderdorp (zeilboot met. lichtjes, vlaggen en bloemen) Gondels ldein: 1. Hoekstra Roelofarendsveen (griezelboot), 2. Bakker Roelofarendsveen (rond vlot met biertafel), 3. Van Klink Roelofarendsveen (cham- pagnedroom) Drakenbootraces: 1Gordijn (Leimuiden), 2. Kraan (Leimui den) bouwvereniging er veertien twee-onder-een-kapwoningen. De huizen verkeren in zo'n slechte staat dat sloop onont koombaar is, aldus Volksbe lang. Nu er twee keer zoveel woningen voor in de plaats ko men, verandert het karakter van het straatje. Die veranderingen zijn het duidelijkst zichtbaar vanaf de plas en de entree van af de Zuiddijk. Hoewel architect Gelderblom zijn best heeft ge daan een plan te ontwerpen dat zo goed mogelijk in de omge ving past, moet volgens de ge meente Rijnwoude gewaakt worden voor een 'grootstedelij ke uitstraling'. De bouwplannen aan de To renstraat en op de plek van de E-markt aan de Dorpsstraat staan dinsdag 12 september op de agenda van de commissie ruimtelijke ordening. Run op oude platen in Alpheuse kringloopwinkel naan den run IÊÊ sen- "^e pHten die niet goed 'oosterveen fefr "nil zijn, hoef ik niet te hebben. Voor een gulden zit je soms toch nog te dubben. Maar als een plaat goed onderhouden is, kan hij prachtig klinken." Wes seling is een liefhebber van cd's. „Er is echter muziek die niet meer op cd is te vinden en die toch erg mooi is." En dus is ook Wesseling op zoek naar oud vinyl. „Wat ik nu heb gekocht is een goede aanvulling op mijn ver zameling van duizend LP's. Hier heb ik bijvoorbeeld Mes siah van Handel. Dit is een van de betere uitvoeringen, ge speeld door The Academy and Chorus of St. Martin. De diri gent is Neville Marriner. Vol gens mij is dit een oude plaat, want voor zijn naam staat nog niet 'Sir'." Op de blauwe hoes prijkt het jaartal 1976. „Ik denk dat er een hoop tragiek achter al deze platen zit. Dat veel van die schijven hier in de bakken liggen omdat hun eigenaren zijn overleden..." Voor Driesen, die de platen selecteerde op marktwaarde en kwaliteit, is de platenmarkt een persoonlijke overwinning. „Op een gegeven moment kwamen er bakken vol van binnen. Om dat we ruimtegebrek hebben en alles niet gelijk werd verkocht, stelde ik voor een markt te hou den met lage prijzen." Het re sultaat mag er zijn: alom halfle ge dozen en tevreden kopers. „We hadden een nieuwe markt gepland voor 20 juli volgend jaar, maar het ziet er naar uit dat die maanden eerder zal plaatsvinden", aldus een opge togen Driesen. Leidsch DagbladAKCIIIEVEN ANNO 1900 Dinsdag 4 September LEIDEN - Hedennamiddag ontvingen we in druk de ont- werp-gemeentebegrooting voor 1901, met Memorie van Toelichting. Gelijk gemeld, bedraagt ze in ontvangst en uitgaaf 1,190,593. De on voorziene uitgaven zijn ge raamd op 12,512.67, tegen 38,812 voor het loopende jaar. Als buitengewone werken komen op de begrooting o.a. voor: het plaveien van het bo vendek der Hartebrug 150; het tonrond maken van het rij- vlak der Doezabrug, met wa terafvoer, 320; vernieuwing van de slooven der Pauwbrug 2000; het aanbrengen van ijzeren liggers en het maken van steekwulven aan de brug over de Waardgracht bij den Zuidsingel ƒ400; herstelling gewelf der Langebrug 500; rioleering van den Witten Sin gel, van de Heerenstraat tot het Schelpenpad 1000. Verder: herstelling van de, remmingswerken bij de War- monderbrug en de Hooge Vlietbrug 250; het maken van een walmuur bij de Stads- timmerwerf 4000. Voorgesteld wordt het poli tiecorps met vier agenten te vermeerderen, om daardoor aan de zoogenaamde nacht agenten meer vrije Zondagen te geven. Kosten 4 x 525 2100 aan salaris. ANNO 1975 LEIDEN - De Werkgemeenschap Kindercentra Leiden hield gisteren in haar pand Hooglandse Kerkgracht 4 een open huis. Niet zozeer voor de ouders, (hoewel die ook van harte welkom waren) alswel voor de (toekomstige) leiders en leidsters, die een inzicht konden krijgen over het werk van de WKL. Van die mo gelijkheid werd redelijk gebruik gemaakt. Donderdag 4 september LEIDEN - De vleeswarenfa- briek Teekens moet per 1 maart het complex in de Cla- rensteeg verlaten. Dit deelde wethouder Van Aken (econo mische aangelegenheden) gis teravond mee. Teekens moet weg op last van de veterinaire inspectie, die de inrichting van de fabriek niet langer ac ceptabel vindt en welke, aldus de wethouder, bovendien niet voor verbetering vatbaar lijkt te zijn. LEIDEN - De plannen voor een luifelbaan in de Haarlem merstraat gaan niet door. LCC- voorzitter Van Egmond was 'stomverbaasd' dat we van de week de plannen bekend maakten. Er is een stornrvan protest gekomen. Een hele boel winkeliers wonen boven de zaak en weigeren op een luifel te kijken. Voeg erbij dat een groot deel van de zaken huurpand is en er dus de vraag komt: wie gaat het beta len, de huisbaas of de huur der? Het belangrijkste is mo menteel de sierbestrating. Er lopen nu twee dingen door el kaar en ik zou het vreselijk jammer vinden als de mensen die ijveren voor de sierbestra ting in de wielen worden gere den". ALPHEN/LEIDEN - Het dage lijks bestuur van het Alphens gewestorgaan (het IGOR) vindt, dat bij een nieuwe pro- foto archief leidsch dagblad vincievorming de Alphense re gio bij voorkeur moet samen smelten met Leiden en de kuststreek. Het IGOR-college is gisteravond met een stem verhouding van vier tegen één tot dat standpunt gekomen'. Een samengaan met Gouda is hiermee van de hand gewe zen. Het IGOR-bestuurgaat dan ook niet naar de protest vergadering, die in de schouw burg van Gouda wordt belegd, tegen de provincie-plannen van de minister. In het IGOR werken tien gemeenten sa men. Alphen, Hazerswoude, Koudekerk, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijn saterwoude, Ter Aar, Wou brugge en Zevenhoven. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vi|f gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar hel Leld.sc Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsc Dagblad aan de Roosevcltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13