Noordwijk wil vee wijken opknappen 'Politiek is één groot gezelschapsspel' 99% 79% KQilMar Duin Bollenstreek Vrachtschip nabij Katwijk nog niet geborgei MAANDAG 4 SEPTEMBER 2000 1 Unox Soep van 't Huis Met Klantenkaart 3^9 Keuze uit ruim 20 soorten Vers op onze groenteafdeling Per plantje. Met Klantenkaart I Met Klantenkaart 0 Felix kattenvoer Met Klantenkaart JCIA.CH CL coüc /zó Aston Duo aangehouden na mishandeling noordwukEen 24-jarige Noordwijkerhouter en een 19-jarige Noordwijkse zijn afgelopen nacht aangehouden op verdenking van mishandeling. Zij zouden op,De Grent in Noordwijk een 44-jarige Lissenaar en een Rijnsburgse van 16 hebben geslagen en met een bierglas hebben gestoken. Hoe de ruzie ontstond, is niet duidelijk. Poolse breekt ribben tegen lichtmast hillecomEen 38-jarige Poolse is met gebroken ribben en hoofdletsel opgenomen in het ziekenhuis. De bestuurder van de auto waarin zij zat, een 27-jarige landgenoot van de vrouw, reed gisteren in de Weeresteinstraat in Hillegom tegen een lichtmast. De politie nam de man een bloedproef af. Scooterrijder botst tegen paal voorhout Een 30-jarige scooterrijder uit Leiden werd zater dagmiddag even afgeleid en reed prompt tegen een paal langs de Jacoba van Beierenweg in Voorhout. Hij is met onbekende verwondingen overgebracht naar het LUMC. 'Hondenmiddag' in Noordwijk noordwuk De Vereniging Hondenbelang Noordwijk houdt zondag 10 september een hondenwandeling op het strand. Aansluitend is er een manifestatie op het Gat van Palace. De op brengst van deze 'hondenmiddag' is bestemd voor de dieren ambulance. De wandeling begint om 12.00 uur bij strandpavil joen Beach End (aan het einde van de Astridboulevard) en voert richting de politiepost. Deelname kost 2,50 gulden. Er wordt op het strand ook een piekenrace gehouden, een snelheidstest voor hond en baas. Op het Gat van Palace staan zondag infor matiestands en worden allerlei kinderactiviteiten georgani seerd, zoals blikjes gooien, schminken en een luchtkussen. Ter hoogte van de politiepost is een sledehondenteam te bewonde- Statenlid: Lisserbroek bij Lisse LissE/LissERBROEKTrek Lisserbroek bij Lisse. Dat bepleit Provinci- ale-Statenlid Freeke van SGP/GPV/RPF. Lisse kampt met ruim tegebrek en uitbreiding van de gemeentegrenzen is niet moge lijk vanwege het Pact van Teylingen. „Als de provinciale gren zen in Utrecht op de helling gaan, waarom kan dat dan niet hier", vraagt Freeke zich af. „Het zou voor Lisse een groot pro bleem oplossen." Om waterstaatkundige redenen werd Lisser broek halverwege de vorige eeuw ingedeeld bij de gemeente Haarlemmermeer. Die waterstaatkundige redenen zijn nu plot seling een stuk minder belangrijk, constateert Freeke. „Vianen gaat van Zuid-Holland naar Utrecht, door de gemeentelijke her indeling wordt een deel van Utrecht nu Noord-Holland", somt hij op. „Lisserbroekers gaan al in Lisse winkelen, sporten of naar de kerk. Alleen voor een paspoort of rijbewijs moeten ze naar Hoofddorp." Bibliothecaris Heijligers onderscheiden voorhout De 59-jarige A. Heijligers uit Voorhout is vanmiddag bij de opening van het Academisch jaar van de universiteit van Amsterdam benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Heijligers is sinds 1982 hoofd van de sector Verwerving en Ontsluiting (voorheen Catalogisering) en onder-bibliotheca ris van de Amsterdamse Universiteitsbibliotheek. De onder scheiding is hem uitgereikt door minister Hermans van onder wijs, cultuur en wetenschappen. Sloop Wilhelminahofje Woningbouw Losplacitsweg Het Wilhelminahofje in Noordwijk komt in de nabije toekomst wellicht onder de slopershamer. De dertien woningen in het hofje verkeren volgens de Noordwijkse Woningbouw Stichting (NWS) in slechte staat. De Wo- ningbouwstichting denkt aan herbouw van twaalf hui zen in de oorspronkelijke stijl. Sloop en herbouw van het Wilhelminahofje is één van de vele plannen om Noord wijk op te knappen. omdat Noordwijk weliswaar een flink aantal sterke punten heeft - zoals de ligging nabij strand, bos, duinen en plassen, een goed imago en veel groen in Noordwijk-Binnen - maar ook de nodige problemen. Het college noemt te weinig wonin gen voor mensen met een laag inkomen, eenzijdige werkgele genheid (met name in de toe ristische sector), maar ook de grote eenzijdigheid in de ver schillende wijken. Daardoor worden verschillen tussen de wijken benadrukt. De vergrij zing en het vertrek van veel jon geren naar buiten de gemeente, toenemende concurrentie van andere badplaatsen en groeien de verkeersdrukte door het ont breken van een station vormen bedreigingen voor Noordwijk. Om een deel van die proble- noordwuk roza van der veer Noordwijk is een van de ge meenten die in aanmerking ko men voor rijksgelden om wij ken en buurten op te knappen. Het zogeheten Investerings budget Stedelijke Vernieuwing (ISV) voor de komende vijf jaar krijgt Noordwijk alleen als het voor december dit jaar met de nodige projecten op de prop pen komt. In de conceptnota Stedelijke Vernieuwing in Noordwijk worden de Kerk straat, Koningin Wilhelmina- boulevard, Vuurtorenplein, Zingerterrein, Palaceterrein, De Grent en Hoofstraat, de Los- plaatsweg en de Pickéstraat en wijde omgeving aangedragen voor vernieuwing. Dat laatste is volgens het col lege van B en W hard nodig men te lijf te gaan, wil Noot wijk het dorp rigoureus pakken. Behalve geld voor de jaren geleden in gang gezel vernieuwing van de Kerkstr; in Noordwijk-Binnen en de K ningin Wilhelminaboulevard omgeving wil Noordwijk geld voor de Losplaatsweg de Pickéstraat. Aan de Losplaatsweg mo eerst het terrein van de vroeg re gasfabriek worden ges neerd. Daarna moeten er w ningen worden gebouwd. Roi de Pickéstraat zijn verschillen bouwlocaties die Noordw graag tegelijkertijd wil ontwi kelen. Daaronder de bedrij terreinen van De Raad en kemade, het Wilhelminaho en het Brouwersterrein. Dat laatste terrein is volge Noordwijk 'een onsamenha gend geheel met grote hall voor bedrijvigheid, een ou houten school waar de scouti en een moskee in zitten en open plekken'. De concept-nota Stedelij Vernieuwing wordt morge avond besproken tijdens vergadering van de commis voor ruimtelijke ordening. katwuk/rotterdam anp Smit Tak is er niet in geslaagd om het vrachtschip Lugo op tijd te bergen. Het schip verging op 4 maart van dit jaar. 33 mijl ten noordwesten van Katwijk. Het bergingsbedrijf had met Rijks waterstaat afgesproken voor 1 september de werkzaamheden te hebben afgerond, maar die gaan vermoedelijk nog enkele weken duren. Oorzaak van de vertraging is de aanhoudende noordwesten wind, waardoor bijna de helft van de werkbare uren op de Noordzee verloren is gegaan. Normaal wordt rekening ge houden met een uitval van 15 procent door de weersomstan digheden. Bergers van het Rotterdamse bedrijf zijn bezig de Lugo in vier of vijf stukken te zagen. Eerder zijn de brandstof en de lading al uit het vrachtschip verwij derd. De delen van het wrak worden met een ponton naar een sloopbedrijf in 's-Graven- deel vervoerd. Het was de be doeling dat de eerste vracht woensdag zou worden afgehan deld, maar een woordvoerder van Smit Tak twijfelt hier gezi de weersverwachtingen sti aan. De gezonken boot was een reder op St. Vincent the Grenadines. Nadat deze 1 weten het schip niet te will bergen, besloot Rijkswaterst; die taak uit te besteden a Smit Tak, omdat het wrak di< bij een drukke vaarroute tuss Nederland en Engeland ligt. Het bergen van het schip k 10 miljoen gulden. De vert ging heeft volgens Smit geen gevolgen voor de kost van de opdracht. Katwijker Maarten van Rooijen stapt uit raad om bordeel katwuk peter blok De Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) moet niet ten koste van alles willen blijven meere- geren in Katwijk. Dat vindt Maarten van Rooijen (44) die donderdag de Katwijkse ge meenteraad verliet omdat het nieuwe gemeentelijke prostitu- tiebeleid niet het zijne was. „Wij moeten als SGP'ers onze afkomst en onze bijbelse prin cipes niet verloochenen om ons plekje binnen het college van burgemeester en wethouders maar te behouden. We kunnen en mogen ook wel eens een keer een minderheidsstand punt in het college innemen, zeker als je min of meer van rijkswege wordt gedwongen om tegen je principes in te stem men. In de toekomst komen raadsleden, Statenleden en Tweede-Kamerleden van de SGP waarschijnlijk steeds meer voor principiële keuzen te staan. En ik vind dat de SGP'ers de bijbel en Gods geboden trouw moeten blijven. Vooral ook als zij meeregeren. Kan dat niet langer, dan moet je het pluche inruilen voor de opposi tiebankjes." Van Rooijen vindt het een goede zaak dat, als alle voor stellen van de commissie Elzin- ga tenminste worden doorge voerd, in de toekomst het colle ge los komt te staan van de fracties. „Als raadsfractie hoef je dan niet langer te schippe ren." De opgestapte SGP'er is te leurgesteld dat zijn fractie geen eenheid vormde bij de discus sies en de finale stemming over het nieuwe prostitutiebeleid. Dat staat onder strikte voor waarden en een uitgebreide vergunningenplicht één bor deel toe aan de Ambachtsweg op bedrijventerrein 't Heen. „Wij zijn het er met z'n allen over eens dat hoererij zonde is en dat dat tegen de wil van God is. Maar toch kiezen drie van de vijf leden van mijn fractie en opk van andere confessionele partijen zoals het CDA en de RPF voor een beleid waarin hoererij ergens in het dorp wordt toegestaan. Dat druist dwars tegen mijn geweten in." „Veel raadsleden hebben zich de laatste tijd alleen maar bezig gehouden met een soort risico analyse. En dat heeft mij toch wel enigszins verbaasd. We mo gen er, op basis van ons geloof, op vertrouwen dat God een bordeel uit Katwijk kan weren. En we weten ook dat we hogere overheden ongehoorzaam mo- Maarten van Rooijen: „We mogen er, op basis van ons op vertrouwen dat God een bordeel uit Katwijk kan weren." foto mark lak gen zijn als hun beslissingen in druisen tegen Gods geboden. Maar, ons vertrouwen in God en ook in de rechter bleek veel kleiner te zijn dan ik ooit had gedacht. Alleen mijn mede- SGP-raadslid Jan van der Plas en Niek Zwaan van Lijst 8, die mij zelfs nog heeft benaderd of ik me bij zijn partij wilde aan sluiten, zaten met mij op de zelfde golflengte en stemden te gen een bordeel in Katwijk." Van politiek heeft Van Rooijen, die bijna achttien jaar raadslid is geweest, in ieder ge val voorlopig tabak. „Ik ben er in de loop der jaren en vooral de laatste maanden achterge komen dat de politiek mijn we reld niet is. Het is in feite één groot gezelschapsspel, waarbij vrijwel niemand zich aan de spelregels houdt. Er worden re gelmatig machtsspelletjes ge speeld en er wordt slecht of zelfs helemaal niet naar de bur gers geluisterd. Zelden of nooit wordt er een klacht gehono reerd. Nee, politiek is maar een vies spelletje. De woorden sa menwerking en tolerantie zijn tegenwoordig sleutelwoorden in het politieke verkeer, maar eigenlijk zijn het lege hulzen. Het zijn leugenachtige woor den. Net zoals bijvoorbeeld ver trouwen en respect. Die woor den zijn zo leeg, ze hebben to taal geen inhoud meer. Tole rantie betekent eigenlijk ge woon onverschilligheid. Niets meer en niets minder. Ze laten je gewoon kletsen. De desinte resse druipt er vanaf. Steeds meer raadsleden bedienen zich ook van allerlei trucjes en wolli ge taal om een gebrek aan visie te maskeren." Van Rooijen geeft toe dat hij een wat somber beeld schetst, maar 'het moet toch maar eens een keer worden gezegd'. „Mis schien zet het mensen aan het denken. Ik heb altijd een kri tisch raadslid willen zijn en dat wil ik ook in dit afscheidsinter- view nog even zijn." Dat het CDA in Katwijk eeu wig aan de macht is. is geen goede zaak, vindt Van Rooijen. „Het zou niet alleen voor Kat wijk maar ook voor de partij zelf goed zijn als ze eens een keer een toontje lager gaan zin gen. Zij hebben hier al jaren zo'n dominante positie dat ze nagenoeg al hun plannen zon der al te veel weerstand kunnen doorzetten. Onder hun bewind is Katwijk veranderd in een gro te steenwoestijn. De menselijke maat en schaal zijn in alle plan nen ver te zoeken en dat getuigt van weinig visie. Daaraan ont breekt het overigens alle wet houders. Gebouwen met een grote cultuur-historische waar de of een grote emotionele waarde moeten tegen de vlakte en worden vervangen door iets groters. Dan is het ook niet vreemd dat het in Katwijk plan schadeclaims regent." Volgens Van Rooijen laat ook burgemeester Van Wouwe te veel zijn CDA-hart spreken. „Hij zou meer boven de partij en moeten staan. De kleine par tijen staan altijd achterin de rij. Van Wouwe heeft bovendien nogal eens de neiging voor de muziek uit te lopen." De samenwerking van de meente met aannemers is te doorgeslagen, stelt Rooijen. „De gemeente juist een actieve grondpoli moeten voeren en de touwf in eigen handen moeten men. Nu is de aannei meestal de regisseur en staa gemeente vanaf de zijlijn r tief machteloos toe te kijken. Van Rooijen. die nog tl woont, heeft nog voldoende zigheden om zich niet te vei len. „Ik ben behoorlijk veel kwijt aan mijn biologis groentetuin en aan het bak van brood en koekjes. D< n naast studeer ik theologie. ik daar precies mee wil, wei nog niet maar kennis van evangelie is nooit weg. schien stap ik het onderwijs in, want er is grote vraag docenten in exacte vakken ben metaalkundige, heb aai TU in Delft gestudeerd en daar ook gepromoveerd. Ik mijn kennis graag aan ander! aan leerlingen overdragen, zie ik wel zitten."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12