Nic 'Bedankt for die bloemen' Van der Voort gaat golfer Geloof Samenleving Paus verdedigt zaligverklaring omstreden Pius IX MAANDAG 4 SEPTEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 1015 jaar geleden, op 4 september 1085, stierf de Duitse kluizenares Irmgardis van Keulen. Ondanks haar rijkdom leefde ze in na- - volging van Christus als arme. Ze schonk vrij wel al haar bezit aan het St. Panteleon klooster in Keulen en de Mariagaard in Friesland. Met wat overbleef stichtte Irm gardis gasthuizen voor de armen, waarin ze zelf ook onder dak vond. Ze ondernam drie pelgrimstochten naar Rome en bracht veel heiligenrelieken mee terug. Haar eigen relieken liggen in de Keulse dom. Op 4 september eert de katholieke kerk ook één van de be langrijkste joodse profeten, Mozes. Hij leidde de joden uit Egypte naar het beloofde land en gaf hen de wetstafelen met de tien geboden. Mozes zou volgens de kerk de voorbo de van Jezus Christus zijn geweest. Hindu-god Ganesh als it'er madras Een jonge Hindu in de Indiase stad Madras kijkt naar een beeld van Ganesh, de god met het olifantenhoofd. Hindu's in het land vieren nog deze hele week het Ganesh-festival, waarvoor overal speciale beelden van de god worden gemaakt. Deze moderne Ganesh werkt op een computer, waarmee met een een modernere kant van India wordt belicht. Het land is zich aan het ontwikkelen tot een leverancier van formaat op het gebied van de informatietechnologie. Zo sloot Duitsland on langs een contract met New Delhi over de komst van duizenden technici en programmeurs naar de Bondsrepubliek, om daar de grote gaten op de arbeidsmarkt te vullen. De regering van India streeft er verder naar alle dorpen in het land op zijn minst één internet-aansluiting te geven, zodat ook het platteland zich kan ontwikkelen. Dat zal overigens nog een hele klus worden, om dat vier op de tien dorpen nog niet eens stroom hebben. FOTO REUTERS Christelijk kinderboek van het jaar Amersfoort Het boek Heibel in mijn hoofd van Guurtje Leguijt is door de jury van Het Hoogste Woord uitgeroepen tot het bes te christelijke kinderboek van 1999. Zaterdag 16 september krijgt Leguijt een beeldje en duizend gulden. De keus voor Hei bel in mijn hoofd uit negentien inzendingen door christelijke uitgeverijen was unaniem. De schrijfster beschrijft de gedach ten van de jongen Maarten, die anders is dan anderen terwijl dat aan de buitenkant niet is te zien. De prijs Het Hoogste Woord is een vijfjaar oud initiatief van de Werkgroep Christelij ke Kinderboeken. De kinderen zelf kozen voor de EigenWijsPrijs twee andere boek als favoriet: Wil je vrij zijn, Lily? van A. Voge laar en De ontvoerde professor van Bert Wiersema. Griekenland registreert religie niet Thessaloniki De Griekse premier Simitis heeft gisteren gezegd dat het kenmerk 'religie' definitief niet op de Griekse identiteits kaart komt te staan. Hij reageerde daarmee op een dreigement van de Grieks-orthodoxe kerk om met een handtekeningenactie een over de kwestie af te dwingen. De kerk, die wél registratie wil, had de regering tot 14 september de tijd gegeven. ,,De rege ring beslist over staatszaken en de kerk over kerkzaken", zei Si mitis op een persconferentie. „Identiteitskaarten zijn een staatszaak en de kwestie is afgesloten." De Griekse kaart is ont worpen volgens de normen van de Europese Unie, waar Grie kenland lid van is. De orthodoxe kerk ziet de EU echter als een bedreiging voor de orthodoxe aard van het land. „We willen on ze identiteit en geschiedenis niet ontkennen, zoals de Fransen, de Duitsers en anderen dat doen", zei aartsbisschop Christo- doulos gisteren tijdens een mis. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Papendrecht, L. Wüllschleger te Middelburg. NED. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nijverdal, J. Malie paard, voorheen gereformeerd predikant te Zevenhuizen, die dit beroep heeft aangenomen. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Aangenomen: naar Ede, C.F.G.E. Hallewas te Zuid-Limburg (Sit- tard). LEIDEN AFKE VAN DER TOOLEN Hij wil nog wel eens naar Italië toe, maar dan alleen om er te golfen. Vijftien keer luisterde de Leidse bloemenarrangeur Nic van der Voort het Sint Pieters plein in Rome op voor de jaar lijkse paasviering, vijftien keer klonk het befaamde 'Beddnkt for die blóemen! vanaf het bal kon, en vijftien keer mocht hij de hand van de paus schudden. Nu is hij 69, en vindt hij het welletjes. Zijn veel jongere broer Charles zet het goede werk voort, dus in Vaticaanstad geuren de Hollandse bloemen volgend jaar weer zonder man keren. In zijn bloemenwinkel aan de Morsweg in Leiden moet Van der Voort smakelijk lachen als hij vertelt van zijn Vaticaanse avonturen. Zo was die allereer ste keer de chauffeur naar het emplacement van de douane in Rome gereden, in plaats van die in Vaticaanstad. „Wisten wij veel..." Uren wachten, de avond die viel, het hek dat dichtging. En een nog kale Sint Pieter. Eén telefoontje naar ene padre Leonardo bleek genoeg. „Kwam die aangereden in zo'n koekblik, daar zat een luikie in, daar hadden ze hem van het Vaticaan bij wijze van spreken zo van bovenaf in laten zakken. Dus hij stak daarbovenuit, en doet zó met zijn wijsvinger van 'kom mee', en iedereen van de douane sprong in de houding. Van der Voort viel destijds steil achterover toen hij voor het eerst werd uitgenodigd om de Sint Pieter te komen versieren. Dat was toen Titus Brandsma heilig werd verklaard, 'en dat moest met Nederlandse bloe men'. „Ik deed al versieringen voor de KRO en de NOS. Ik werd opgebeld: wil jij de versie ring van de Pieterskerk doen. Ik dacht eerst: dat is de Pieters kerk hierzo in Leiden. Nee, zei die man, ik bedoel in Rome. Je mag best weten dat ik dacht dat ik in de maling werd geno men." Via die eerste opdracht zijn de bloemenarrangeur en zijn companen in de paasver- sieringen 'gerold'. In de winkel hangt een foto van hem en zijn medewerkers bij de paüs. Net buiten die prent staan de president van Italië en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, vertelt de bloemist. Zelf heeft hij een doodgewoon blauw jekkertje aan. „Dat was het eerste jaar van de paasversieringen, je kan wel zien dat we er helemaal niet op hadden gerekend dat we bij de paus op bezoek moesten... Wij waren eigenlijk van plan om lekker te gaan stappen in Rome als we klaar waren." Toen ze de dag daarvoor nog druk bezig waren met de aanleg van de allereerste Hollandse tuin op het Sint Pietersplein, kwam er eerst een Amerikaanse kardinaal langs. „Die had als staatssecretaris van financiën zitten rommelen met geld, iets met de Banco Italiano, en mocht op dat moment Vati caanstad niet uit. Hij stond zo Nic van der Voort: „Ik bén wel een katholiek, maar niet zo eentje die naar de lettertjes van de wet leeft." FOTO HIELCO KUIPERS een poosje naar ons te kijken en zei toen: do you want some thing to drink? Something to smoke? No, zeiden wij. Komt ie naderhand terug met twee gro te plastic zakken, hartstikke vol met losse sigaretten en sigaren, en ieder een fles whisky. Waar hij die vandaan had..." Vervolgens, toen eenmaal het 'klussie geklaard' was, en de ar rangeurs dachten het uitgaans leven van Rome te gaan verken nen, kwam er een ander langs. „Die zei: Siesind morgen friih eingeladen zur Heilige Messe zu gehen. Daar ging ons avondje stappen", lacht Van der Voort. „En toen moesten we na de mis nog koffie gaan drinken bij de paus ook!" Als aandenken kregen ze een rozenkrans mee. Van der Voort: „Een padre merkte op: zonde om dat aan jullie te geven, die gebruiken jullie toch niet. Nou, dat moet je niet zeggen, zei ik, we zijn serieuze katholieken hoor. Net of ik beledigd was. Terwijl, ik bén wel een katho liek, maar niet zo eentje die naar de lettertjes van de wet leeft." De eerste keer was één vr wagen genoeg, later niet i „Elk jaar is het budget vei hoogd." Drie organisaties (Bloemenbureau Holland ternationaal Bloemboller trum en Plant Publicity H land) betalen de Holland! op het plein en de versier in de kerk uit hun promoi budget. Als het Vaticaan t zou moeten betalen, was 350.000 gulden kwijt, zegt der Voort. Afgelopen Pasen was dan laatste keer voor hem. Hij zijn broer wel van advies i nen, maar laat het verder hem over. „Dat tuintje m; als je er eenmaal bent, da een fluitje van een cent. F zijn vooral de voorbereidi Hoewel, het is ook daar n hard werken, eerst de bloi menarrangementen en ds terdags die tuin. Er zit voc enorme tijdsdruk achter. I tuin moet water hebben, i worden schoongemaakt. En dan zondags om zes ui bed uit voor de finishing i De bloemen op hun plek, balkon van de paus klaar, dan huppetee naar het ho omkleden in je nette pak, gen dat je weer glimt. En op naar het Pietersplein. I eerste keer waren we nog scheiden, en stonden we achteraan. Maar tegenwo) zijn we wel zo brutaal dat als we aankomen vragen:] waar zitten we?" ROME Rtr-AFP-DPA Paus Johannes Paulus II heeft gisteren geprobeerd de zalig verklaring van de omstreden paus Pius IX te rechtvaardigen. Hij deed dat tijdens een cere monie op het Sint Pietersplein in Rome, waarbij behalve Pius IX ook de populaire paus Jo hannes XXIII, een Italiaanse bisschop, een Franse priester en een Ierse abt werden zalig- verklaard. Ongeveer 100.000 mensen woonden de plechtigheid bij. De zaligverklaring van de ultra conservatieve Pius DC, die de Rooms-Katholieke Kerk van 1846 tot 1878 leidde, werd over schaduwd door heftige interna tionale protesten. Joden heb ben hem beschuldigd van anti semitisme. Vernieuwingsgezin de rooms-katholieken verwijten Pius IX dat hij de macht centra liseerde en dat hij elke vorm van modernisme bestreed. De huidige paus zei in zijn preek dat heiligheid niet im muun is voor historische in vloeden. Hij wees erop dat de rk-kerk met een zaligverklaring niet de 'bijzondere historische keuzes' van de kandidaat waar deert, maar dat ze tot imitatie en verering van de deugdzaam heid van de zalige oproept. Vol gens hem is Pius DC 'te midden van stormachtige tijden een voorbeeld van onvoorwaardelij ke gelovigheid' geweest. „Hij werd zeer bemind, maar ook gehaat en belasterd", zei de 80-jarige kerkleider over zijn 19de-eeuwse voorganger. Pius IX, na Petrus de langstregeren- de paus, is de vader van het Eerste Vaticaans Concilie. Tij dens deze kerkvergadering werd in 1870 het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid afge kondigd. In 1850 liet Pius IX de muren van het getto in Rome weer op bouwen, waardoor de joden opnieuw in hun vrijheid wer den beperkt. Ook gaf hij ooit zijn goedkeuring aan de ont voering van een joodse jongen om hem vervolgens als rooms- katholiek op te voeden. Uitein delijk zorgde Pius DC ervoor dat de jongen priester werd. „Het was gruwelijk en het liet diepe wonden na in de joodse ge meenschap", zei opperrabbijn Elio Toaff van Rome. Israël liet in een officiële ver klaring weten de zaligverklaring van Pius IX diep te betreuren. De joodse gemeenschap kan die uitleggen als een aanvaar ding door de rk-kerk van de langdurige praktijk van ge dwongen bekeringen, zei de Is raëlische minister voor de dia spora, Michaël Melchior. Volgens Enrico Modiglianl, bestuurslid van de joodse ge meente in Rome, was Pius IX een van de ergste antisemieten. Ruim driehonderd joden en hervormingsgezinde gelovigen demonstreerden zaterdag in Rome tegen diens zaligverkla ring. Aan de andere kant van de stad betuigden uiterst conser vatieve katholieken juist hun steun aan zijn 'promotie'. De menigte op het Sint Pie tersplein reageerde lauw toen Pius DC tot de zogeheten eer der altaren werd verheven. De za ligverklaring van de bij velen geliefde paus Johannes XXIII oogstte aanzienlijk meer bijval. De 'goede paus', die van 1958 tot 1963 regeerde, staat te boek als de paus die de ramen van de kerk naar de wereld openzette. Tegen zijn zaligverklaring be stond geen verzet. Johannes XXIII riep het Tweede Vaticaans Concilie bij een, dat de vernieuwing in de kerk in gang zette. Die kwam onder meer tot uitdrukking in de invoering van de liturgie in de volkstaal en de bevordering van de dialoog tussen de rk- kerk en andere kerken en gods diensten. Volgens bisschop Muskens van Breda heeft Jo hannes XXIII de ogen van rooms-katholieken geopend voor het feit dat ook niet-katho lieken op zoek zijn naar goed heid, waarheid en schoonheid. Historici en theologen zagen in de gelijktijdige zaligverkla ring van Pius DC en Johannes XXIII een poging van het Vati caan zowel de conservatieve als de progressieve krachten in de rk-kerk tevreden te stellen. De huidige paus heeft inmiddels 990 personen zalig- of heilig- verklaard. Kuise home kregen zege van Simon i HILVERSUM ANP Kardinaal Simonis heefj als priester in een privésfl een relatie gezegend tj twee homoseksuelen a kuisheid probeerden te J Dat zei hij gisteravond i RKK/ KRO - televisieprogr® ma Kruispunt. Het ging om mannel volgens Simonis in vriendschap' (seksuele 1 houding) wilden leven! tijd tot tijd worstelda daarmee, „want deugqj zijn is niet zo gemakkelijj dus Simonis. Als pj sprak hij met de mal Toen ze aan hem vroega gebed uit te spreken et de zegen te geven, hei dat gedaan. I De kardinaal benaij dat een ambtsdrager ij- openbaar echter nooit e&- morelatie mag zegenen, r mee zou namelijk de su£ worden gewekt dat d^ een mogelijkheid is vooi vige homoseksuelen di, seksuele relatie hebbe j Nederlandse bisschi hebben alle pastoraal wi den deze week geschrev ook de kerkelijke inzej van homorelaties onm< blijft. Aanleiding voor di was het wetsontwerp o openstelling van het bur huwelijk voor partner hetzelfde geslacht. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Zonnige perioden. In het noorden eerst meer wolken en kans op re gen, misschien al sneeuw. Dins dagavond in het zuiden toene mende kans op regen. Maxima uiteenlopend van 8 graden in het noorden tot 17 in de omgeving van Oslo. Zweden: Flinke zonnige perioden. Dinsdag aan het begin van de dag kans op mist. Middagtemperatuur van een graad of 10 in het noorden tot rond 16 in het zuiden. Finland: Perioden met zon maar in het zui den en oosten eerst nog enkele regen- of onweersbuien. Stevige noordenwind en daling van tem peratuur. Dinsdag maxima tussen 8 en 14 graden. Denemarken: Geregeld zon en droog. Middag- temperatuur omstreeks 16 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen, vooral in het noorden en westen. In Engeland maandag eerst nog zonnige perioden. Lich te stijging van temperatuur, dins dag maxima van 15 graden in Schotland tot 22 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Geregeld zon en droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur om streeks 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en vrijwel over al droog. Aan het begin van de dag wel kans op mist. Maandag maxima rond 19 graden, dinsdag iets hoger. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en over wegend droog. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Vooral maandag nog een stevige Mistral. Maxima op maandag tusen 20 en 25 graden, dinsdag een fractie hoger. Spanje: Veel zon. Langs de kust in het oosten kans op een lokale bui, verder droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 23 in het noorden tot meer dan 35 in het zuidwesten. Portugal: Overwegend zonnig en droog. Aan zee overal maxima tussen 25 en 30 graden, landinwaarts warmer. Mallorca, Ibiza, Menorca: Naast zon ook stapelwolken en mogelijk een bui. Middagtempe ratuur ongeveer 28 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Duitsland: Overgang naar rustiger en droger weer met geregeld zon. Vooral in het zuidoosten eerst nog enkele buien. Middagtemperatuur om streeks 19 graden, maar maan dag in het noorden nog koeler. Oostenrijk: Afwisselend zon en wolken en vooral in Tirol en het Salzburger- land eerst nog enkele buien. Maandag maxima rond 17 gra den, dinsdag iets hoger. Zwitserland: In het noorden wolkenvelden, in het zuiden flink wat zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Hongarije: Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Middagtempe ratuur nog iets dalend tot om streeks 19 graden op dinsdag. Italië: Zonnige perioden. Eerst vooral in en rond in de Apennijnen enkele stevige regen- of onweersbuien, later in het zuiden. In het uiterste noorden droog. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Corsica en Sardinië: Geregeld zon en kans op een bui. Hier en daar veel wind. Maxima tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden, maar in het noorden en westen ook kans op enkele buien, ook met onweer. Boven de Egesche Zee later een stevige noordenwind. Maxima rond 27 graden, maar maandag vooral in het binnenland nog war mer. Malta: Veel zon en dinsdag een kleine kans op een bui droog. Middag temperatuur iets dalend tot onge veer 28 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon. Dinsdag laat .op de dag in het noordwesten misschien een bui. Aan zee maxima van een graad of 26 in de omgeving van de Dardanellen tot ruim 30 in het zuiden en op Cyprus. DINSDAG 5 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.00 Zon onder 20.17 Maan op 15.07 Maan onder23.50 Waterstand limuiden Katwijk Hoog 09.20 21 34 08.53 21.07 Laag 05.26 17.36 05.07 17.17 Weerrapporten 040908 u Eindhoven Den Helder Rotterdam Athene Barcelona Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas licht bew. n 1 zwaar bew. ver. 1 licht bew, no 3 half bew. w2 half bew. nw3 licht bew. n 2 18 11 0.8 19 11 4 6 18 12 4 0 19 10 6.6 19 12 03 18 12 4.3 18 11 15 16 10 2 9 18 13 0.1 17 12 0.0 licht bew. w.s 0 13 0.0 32 22 0.0 24 18 2.0 14 12 8.0 22 12 0.0 20 11 1.2 17 11 0.0 30 22 0.0 19 6 0.0 16 11 1.0 18 10 7.6 13 11 3.0 19 10 0.0 30 21 0.0 21 8 06 13 11 0.0 26 23 0.0 27 19 00 27 12 0.0 19 7 0.0 16 8 0.1 32 16 0.0 28 20 0.0 29 20 1.5 35 23 0.0 16 15 8.0 12 10 8.8 23 18 0.0 15 5 0.0 17 8 3.0 17 9 03 28 18 0.0 - - 0.0 sS3& bewolkt onweer W warmtefront SS* regen sneeuw V koufront aük opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Warschau zwaar bew. Wenen licht bew. Zürich zwaar bew. Bangkok zwaar bew. Buenos Aire onbewolkt Johannesburg licht bew Los Angeles licht bew. 14 11 0.4 New Orleans 21 14 0.0 New York - 12 7.1 TelAviv 30 24 20.0 Tokyo 18 8 0.0 Toronto 25 20 0.0 Tunis 25 5 0.0 Vancouver 33 23 0.0 24 18 0.2 31 22 0.0 18 10 00 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.3Ö uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071-5356230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binn L worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTÉ- Voor mensen die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een van het regionale nieuws uit het Lei Dagblad op geluidscassette beschiküc informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel 071-5269111. Paus Johannes Paulus II maakte gisteren na de zaligverklaringen een ronde over het overvolle Sint Pieters plein. FOTO AP ARTURO MARI

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10