Lokale banken temperen resultaat Rabobank Groep 'Frites maken is lastiger dan tv's produceren' Economie ft euwe CAO arbeidsbureau cepsis over Smarttaxi 'Strijkijzer' in aanbouw EU heeft bezwaar tegen uitbreiding Time Warner Britse zorgeconomie TïïrwrrPT fERDAG 2 SEPTEMBER 2000 ïeuwe voorzitter Safe Internet haag» C. d'Agnolo is de nieuwe voorzitter van de Safe Inter- Foundation (SIF). Hij volgt als zodanig J. Baan op, één van jprichters van het automatiseringsbedrijf Baan. D'Agnolo is ^p/j^iet dagelijks leven directeur van drukkerij Enschede/SDU, 'ducent van onder andere paspoorten en rijbewijzen. In SIF ken overheid, bedrijfsleven en maatschappelijke organisa- samen aan veilig internetten. Daarbij gaat het onder andere het voorkomen van misbruik van persoonlijke gegevens en iduleuze geldtransacties. allcenter: 500 banen in Groningen da bNiNGENCallcentergigant Transcom World Wide opent half pnjober een vestiging in Groningen. Dit levert de stad minimaal amerfhonderd banen op. Vorig jaar opende de callcenterorganisa- gg0, al een dependance in Eindhoven. De organisatie houdt zich Zjjrnamelijk bezig met telecommunicatie, reizen, toerisme en ieworprgiebedrijven. Het moederbedrijf van Transcom World Wi lder een van de grootste callcenterbedrijven in Europa, huist in 2-37o|cemburg. Het heeft zeventien vestigingen in elf Europese lan- ji en 4.300 werknemers. Transcom World Wide bestaat sinds pril 2000 en is het resultaat van een fusie van Transcom Eu- >e SA en Transcom AB. j jidustriële productie EU gedaald '|ssel De industriële productie in de Europese Unie is in juni f)Hit 1,5 procent gedaald. In de eurozone, de lidstaten die de eu- hanteren, bedroeg de daling 0,4 procent. Dat meldt Eurostat, 1 statistisch bureau van de EU. De daling doet zich voor na I7.59jgingen in april en mei. Vooral de productie van duurzame iuroslosumptiegoederen, machines en grondstoffen liep terug. De Qteruitgang was het grootst in Denemarken (10,6 procent) en ütsland (3,8 procent). In Nederland nam de industriële pro- »-» ttie met 2,8 procent toe, na een lichte daling in de twee voor- jaande maanden. 190n acaolanden willen aanbod verkleinen ;ra« De grote cacaoproducerende landen in Afrika willen het hbod op de wereldmarkt verkleinen om de prijs van hun pro pten op te vijzelen. Vertegenwoordigers van Ivoorkust, Gha- pp Nigeria en Kameroen hebben gisteren overlegd over de bes- (nanier om 250.000 ton cacaobonen van de markt weg te Liden. Ze werden het er niet over eens of de bonen vernietigd bpgeslagen moeten worden. Cacao levert op het ogenblik on- jeer achthonderd dollar per ton op. Dat was ooit 1.794 dollar r ton. In juli besloten de producenten al om 250.000 ton ca- van minder goede kwaliteit achter te houden. i.risverhoging van zes procent ermeer anp iakbonden zijn gisteren ak- 'd gegaan met de hoofdlij- van de nieuwe CAO voor irbeidsbureaus. Vooral de shaken over het wachtgeld salarisverbetering van zes :nt over anderhalf jaar vie- aarde. De AbvaKa- !NV is opgelucht. Gezien de jpende herstructurering en Arbeidsvoorziening, die volle gang is, hebben de nemers vooral rust nodig. :e CAO geeft ze zekerheid", een woordvoerster. De tverhoging komt op twee 14-jarige Gilbert Zervaas is plan in Den Haag vanaf 1 tachtig Smarts als taxi's één passagier in te zetten, it zou het vaste bedrag van tientje moeten kosten. De re Haagse taxibedrijven ren niet dat het plan veel van slagen heeft. „Als één taxi drie ritten rijdt in een en dan ben je al spekkoper, dat dertig gulden op. Een iffeur kost al bijna net zo- ■m, zegt Van der Heiden van rvaas, die voor dit plan het ijf Smarttax op poten zette, Se Smarttaxi's ook inzetten 1 vervoer van pakjes en spe- vervoer voor ouderen én ril ze laten volplakken met ^me. „Het idee erachter is 4e taxi's nooit stilstaan", al- Zervaas. .IVe benodigde vergunningen j hij overigens nog niet bin- die Zervaas is op zoek naar .iffeurs en heeft subsidie rdr r df Organisatie trekt opnieuw meer beleggende klanten De Rabobank Groep heeft in de eerste helft van dit jaar voorspoedig gedraaid. Vooral de inkomsten uit vermo gensbeheer en effectendienstverlening liepen sterk op. Vergeleken met de eerste helft van vorig jaar groeide de nettowinst met negentien procent tot 659 miljoen euro (1,45 miljard gulden). Rabo-topman Smits verwacht dat de winst over het hele lopende jaar boven de 15 procent zal uitkomen. utrecht gpd Volgens Smits presteren alle onderdelen van de Rabobank Groep momenteel 'uitstekend'. Maar hij maakte een uitzonde ring voor het lokaal bankbe drijf, dat nog altijd de ruggen graat vormt van Rabo. Smits hamert al langer op meer effici ëntie bij de lokale vestigingen, die binnen de Rabobank Groep een grote mate van autonomie hebben. Smits is ontevreden over de voortgang die daar wordt gemaakt en hoopt dat een programma van kostenre ductie de komende drie jaar eindelijk vruchten afwerpt. Het operationele resultaat van het lokale bankbedrijf toonde in de eerste helft van dit jaar een teleurstellende groei van minder dan een procent. Het omvormen van het klassie ke kantorennetwerk tot vesti- gingspunten met een verschil lend niveau van dienstverle ning, blijkt een taai en kostbaar proces. Rabo nam hiervoor dit jaar al een voorziening van vijf tig miljoen euro. Veel beter staan de beleggers activiteiten van de Rabobank Groep ervoor. De inkomsten uit provisie stegen hier met 34 pro cent. Robeco, dat eind van dit jaar geheel in handen van Rabo komt, droeg flink bij aan de winst. Rabo wist opnieuw meer beleggende klanten te trekken en ziet particuliere beleggers steeds vaker kiezen voor trans acties via de telefoon en inter net. Het beleggen via deze 'di recte kanalen' levert de bank overigens relatief minder op. Rabo merkt verder dat de groeiende belangstelling voor beleggen geleidelijk ten koste gaat van het sparen. Het totale spaarbedrag dat bij de bank was ondergebracht, is in de eer ste helft van dit jaar niet meer gestegen. De inkomsten uit rente, die nu 63 procent bedra gen van de totale Rabo-inkom- sten, stijgen dan ook duidelijk minder dan de inkomsten uit provisies. Smits verwacht dat de Rabo bank in de toekomst langzaam minder afhankelijk wordt van de rentebaten. Wel betekent dat volgens hem dat een deel van de baten in de toekomst sterker gaat fluctueren, bijvoorbeeld als gevolg van ontwikkelingen op de aandelenmarkten. Rabo is steeds minder een klassieke, puur in Nederland gewortelde spaarbank, maar wil ook geld verdienen als institutionele be legger en begeleider van beurs introducties, overnames en fu sies. De Rabo-onderdelen die Rabobank International daar voor heeft opgezet, dragen in tussen behoorlijk bij aan de winst. manieren tot stand. Via het sa laris dat maandelijks wordt be taald, ontvangt het personeel halverwege dit jaar en halver wege volgend jaar totaal vijf procent meer. Daarnaast kun nen de werknemers een verho ging van de eindejaarsuitkering tegemoet zien. De christelijke CFO is ook tevreden gezien de zaken die binnekort aan een onderzoek worden onderwor pen. De bonden en directie gaan samen kijken naar onder meer ziekteverzuim, opbouw van de loonschalen en carrière mogelijkheden. aangevraagd bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Sales manager Rietveld van de Haag se taxicentrale HTMC denkt dat het opzetten van het project nooit zonder 'zo'n vette subsi die' kan. „En dan worden wij echt kwaad. Namens de vrije rijders van het Centraal Station kan ik zeggen dat elke Smart die bij het station komt, aan een elandtest (een slalomproef, red.) wordt onderworpen." Van der Heiden van City Tax gelooft ook niet in het plan om werklozen en studenten in te zetten. „Dat wil ik ook wel, maar die zijn er niet! Sla de krant maar open: het staat vol met taxichauffeurs gezocht." Van den Berg van taxi De Hof stad vergelijkt het tientjesrijden met abonneetaxi. „Je betaalt een bedrag per jaar en dan kun je mee tegen lagere tarieven. Van Kijkduin naar Mariahoeve kost dan zo'n dertig, veertig gulden. Dat is geen tientje nee, maar dat gaan zij toch niet vol houden." Amsterdam De contouren zijn nog lang niet te zien, maar het nieuwe* hoofdkantoor van de ING heeft nu al twee bijnamen: 'het strijkijzer' en 'de TGV'. De bouw van het opvallende complex is inmiddels wel in volle gang. Na het heien van damwanden is de fundering gelegd. Nu verrijzen de typerende poten die het pand gaan dragen. Over twee jaar is het gebouw gereed en zal het er in grote lijnen uitzien zoals de hier bij weergegeven maquette. foto anp dijkstra acrarische [(jekeihncen elijUi 'eren marie-louise thissen glooiende landschap ?p|.de Achterhoek staat een 5 de zeven fabrieken van grote producent van frites, len de bomen in het Gel- da m|é Steenderen niet ver van /ard?een veert*g Jaar heeft dit 'rijf zich ontwikkeld tot de kenlmer vier in de wereld en ummer twee in Europa. werd in 1962 door 32 n opgericht. De Gelderse en vonden voorgebakken in de VS waren de diep- ren frites in de jaren vijftig roduceerd - geen gek idee. ronden zij ook. In een lege ïlfabriek in Hoog Keppel en zij Aviko op: Aardappel kerkende Industrie Keppel (mstreken. 's directievoorzitter Jan Bn, vorige week zestig jaar ^^)rden, gaat met pensioen. .K zijn leiding bouwde Avi- ^Dt'en wereldnaam op in frites. ELEhjwel elke Europese super- AG op^ v'nc'en de klanten bak- vol met diepgevroren frites, penen consumenten kiezen Jlijks uit een assortiment van dertig variaties. Toch is on danks de steeds groeiende ex port de band met de boeren stevig gebleven. Vorige maand werd in Duitsland de zevende fabriek van Aviko geopend. Op de open dag was het ongewoon druk: er kwamen vijftiendui zend bezoekers uit de omge ving van Augsburg kijken. „In 1979 kwam ik naar Aviko, toen hadden wij als bedrijf Ne derland als basis en was Europa ons werkterrein. Nu beschou wen wij Europa als onze basis en is de wereld ons werkter rein", vertelt Zikken, terwijl hij de foto's van de pas geopende Duitse fabriek naast zich neer legt. „Frites is eten voor de kos mopoliet, voor de wereldbur ger. Frites past in het rijtje van Coca-cola, jeans en een mo bieltje. In welke cultuur in de wereld je ook komt, een deel van de burgers eet frites. Een kosmopoliet eet dus frites, an ders was het ons nooit gelukt een wereldspeler te worden." Zikken kan lyrisch worden als hij het over de vele nieuwe pro ducten van Aviko heeft. „Frites is licht verteerbaar. Iedereen die frites eet, heeft een innige band ermee, wantje eet het met je vingers. Het is net zo po- Aviko maakt niet alleen frites. Inmiddels is er een assortiment van on geveer dertig verschillende producten. Hier de productie van aardap pelschotels. FOTO ANP JASPER JUINEN pulair als barbecuen, kip of spare ribs eten." Eten met je vingers noemt hij een diep menselijke ervaring. Cijfers zeggen niet alles, vindt hij. Toch wil hij er een paar noemen. In 1979 werden er in de fabrieken van Aviko 175.000 ton aardappelen verwerkt, die goed waren voor een omzet van 25 miljoen gulden. Nu worden er 1,4 miljoen ton aardappelen verwerkt en schommelt de om zet per jaar rond de miljard gul den. „In feite zijn wij in de afgelopen twintig jaar acht keer als bedrijf Dat gaat niet zomaar, want frites maken is een ge compliceerd proces. Dat is zelfs moeilijker dan een televisie ma ken, denk ik. Wij zijn afhanke lijk van de natuur. De ene aard appel is niet gelijk aan de ande re. Toch verwachten wij als in dustrie dat alle aardappelen aan onze kwaliteitseisen vol doen. Het is daarom dankzij de inzet van de Nederlandse boe ren, die met nieuwe rassen, minder bestrijdingsmiddelen en nieuwe teeltmethoden bere goed zijn. In het Nederlandse klimaat gedijt de teelt van aard appelen goed, wij hebben er goede grond voor. Dat levert een ideale combinatie op." In de afgelopen twintig jaar heeft zich een sterke schaalver groting bij Aviko voorgedaan. Van de oorspronkelijke twintig fabrieken zijn er nu zeven grote over de hele wereld over. We reldwijd werken 1.400 mensen bij Aviko: óf op het hoofdkan toor, bij één van de zeven fa brieken of op één van de tien verkoopkantoren ergens in de wereld. Drie fabrieken staan er in Nederland, één in de Ver enigde Staten, één in België, één in Polen en sinds een paar maanden de gloednieuwe fa briek in Duitsland. Zikken is ruim twintig jaar bij Aviko gebleven, daarvan was hij er vijftien directievoorzitter. Hij heeft er geen moment spijt van gehad. Integendeel. „Het is een uitdaging, de wereld als speel plaats. Het geeft een kick om voortdurend met nieuwe din gen bezig te zijn, met nieuwe mensen, nieuwe producten en in nieuwe gebieden nieuwe fa brieken bouwen." Elk jaar brengt Aviko minstens twee nieuwe aardappelgerechten uit. Zo zijn de Vlaamse, de kreukel en Oma's frieten ontstaan, maar ook de pommes julien nes, de rösti en 'quiche de pomme de terre'. Blijft een kwart van de produc tie van Aviko in Nederland, de rest wordt geëxporteerd. Duits land is voor Aviko de belang rijkste afnemer in Europa. Het bedrijf levert aan supermarkt ketens (dertig procent van de productie) en vooral aan groot verbruikers (zeventig procent). Restaurants, bedrijfskantines en ziekenhuizen zijn afnemers van diepgevroren frites. Snack bars, friteskramen en cafetaria's geven de voorkeur aan verse frites, daarvan is Aviko de grootste producent ter wereld. brussel anp De Europese Unie heeft grote bezwaren tegen de uitbrei dingsplannen van Time Wamer en dreigt met een blokkade, zo meldt de zakenkrant The Wall Street Journal Europe. Het Ame rikaanse mediaconcern is van plan te fuseren met internet aanbieder America Online en de Britse muziekuitgever EMI. De Europese kartelautoritei ten vrezen vooral dat de combi natie de muziekindustrie, zowel op internet als daarbuiten, zal domineren. De EU heeft de be trokken partijen een vertrouwe lijke brief gestuurd van onge veer 45 pagina's met bezwaren tegen het samengaan. Een woordvoerder van Time War ner verklaarde tegenover de krant: „Wij zien er naar uit om binnenkort met de EU te pra ten. We denken de autoriteiten gerust te kunnen stellen op de punten die zij noemen." Behalve een blokkade is het ook mogelijk dat de EU de transacties in een afgeslankte vorm laat doorgaan. Time War ner zal dan met een voorstel moeten komen, maar de woordvoerder wilde hier geen commentaar op geven. In juni begon de EU een onderzoek naar de acquisities van Time Warner, dat maximaal vier maanden duurt. ECONOMIE WIJZER Eind maart van dit jaar stonden er in Groot-Brittannië ruim één miljoen mensen op de wacht lijst voor ziekenhuisopnames en operaties, en nog eens twee miljoen mensen voor poliklini sche hulp. Samen ruim vijf pro cent van de bevolking. De cij fers liegen er niet om: voor car diologie wachten ze gemiddeld 14,6 weken; voor oogheelkunde 17,4 weken; voor chirurgie 13,6 weken en voor plastische chi rurgie 18,3 weken. Dat is al ja ren zo. Het jongste wapen in de strijd is de oprichting van een 'Waiting List Action Team' met als opdracht: 'Patiënten behan deld te krijgen.' De oorzaak voor deze akelige situatie is niet ver te zoeken: van alle landen die hier de re vue passeerden besteedt Enge land veruit het kleinste budget aan gezondheidszorg, namelijk slechts 6,8 procent van het bru to nationaal product (bnp). Het is verleidelijk deze 'Engelse Toestanden' te vergelijken met de Nederlandse. Weliswaar heeft de Vereniging van Zie kenhuizen een website in aanbouw waarop de wachttij den van Nederland se ziekenhuizen staan, maar helaas zijn de gegevens verre van volledig en volgens deskun digen bovendien niet helemaal be trouwbaar. Voor wat het waard is, volgt hier een indicatie van Neder landse wachttijden, gebaseerd op veertien ziekenhuizen in de Randstad: cardiologie 1,2 we ken, oogheelkunde 13,3 weken, chirurgie 12 weken, plastische chirurgie 27 weken en orthope die (knie- en heupoperaties) 20 weken. Deze cijfers zijn niet re presentatief. De academische ziekenhuizen bijvoorbeeld, ont breken. Ook is het de vraag in hoeverre de genoemde zieken huizen hartoperaties uitvoeren. Volgens informele schattingen staan in Nederland één tot 1,2 miljoen personen op een wachtlijst. Dat is 6 7,5 procent van de bevolking. De enige conclusie die uit deze gegevens valt te trekken, is dat Nederland en Engeland een groot wachttijdprobleem ge meen hebben. Hoewel wij in Nederland wachttijden nor maal zijn gaan vinden, is deze vorm van rantsoenering eigen lijk een ongewoon verschijnsel. Van de soortgelijke landen die we tot nu toe bekeken, komt dit alleen in Engeland en in Neder land voor. Elders beperken wachttijden zich tot orgaan transplantaties bij gebrek aan donors en in een enkel geval de ouderenzorg. Inmiddels heeft Engeland besloten het zorg budget in vier jaar tijd op te trekken tot anderhalf maal het huidige niveau; de grootste in vestering uit de geschiedenis van de National Health Service. Deze NHS is de nationale volks verzekering. Iedereen zit erin. Daarnaast bestaat er een kleine particuliere sector waar dege nen die het betalen kunnen zich laten behandelen als de wachtlijst bij de NHS te lang is. De privé-sector groeit sterk. Zo lang ze zich via het ziekenfonds laten behandelen, betalen pati ënten geen rekeningen. In the orie is het aantal niet-verzeker- den daardoor nul. In de praktijk valt daarop wel iets af te dingen omdat er betalingen 'uit de hand' worden gedaan waarvan de omvang niet bekend is. Toch heeft Engeland waarschijnlijk het kleinste aantal onverzeker- den van de onderzochte lan den. Wel zijn er veel klachten over tweedeling in de zorg. Het gaat om verschillen tussen hoger en lager opgeleide groepen, en tussen arm en rijk. Volgens sta tistieken van de Britse overheid leven de bewoners van Man chester gemiddeld enkele jaren korter dan het landelijke ge middelde en staan ze ook lan ger op wachtlijsten. Laag opgeleide mannen heb ben twee keer zoveel kans op hart- en vaatziekten als hoog opgeleide groepen. Het is blijkbaar ook wel een kwestie van levensstijl, want on der laagopgeleiden zitten bijvoorbeeld twee keer zoveel ro kers als onder hoog- PAULINE VAN DE VEN opgeleiden, econome en publiciste ^en tijdlang heeft Engeland geëxperi menteerd met huis artsen die een vast zorgbudget kregen toebedeeld. Daarmee moesten ze voor hun patiënten de benodigde zorg - medicij nen, ziekenhuisbedden, verple ging enzovoort - inkopen. Het experiment was een flop, waar schijnlijk omdat het erg om slachtig was per huisarts de vele toeslagen te bepalen: zoveel ex tra per aidspatiënt, zoveel per invalide, zoveel per oudere, een toeslag voor afgelegen agrarisch gebied, enzovoort. Toch is de huisarts nog steeds een sleutel figuur. Zo bepaalt hij of een pa tiënt toegang krijgt tot zieken huis of specialist, hij is de, in middels ook in Nederland be kende, 'poortwachter'. Op technisch gebied is het beeld gemengd. Aan de ene kant zijn er klachten over ver ouderde technieken. Aan de andere kant maakte de over heid bijvoorbeeld zevenhon derd defibrillators (hart-appa- ratuur) mogelijk in supermark ten, busstations en openbare gebouwen. Peperdure, ge bruiksvriendelijke apparatuur die in gesproken tekst uitlegt hoe je de getroffene moet re animeren en voorrekent hoe sterk de toe te dienen stroom stoot moet zijn. Tenslotte de testronde: Engelse mannen hebben bij de geboor te een levensverwachting van gemiddeld 74,3 jaar en vrouwen 79,5 jaar. Dit is ongeveer een half jaar korter dan Nederland, en ook internationaal gezien een slechte score. Kortom, niet een systeem dat ons tot inspira tie zou moeten dienen. ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden. Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7