VS voorzien raketaanval Irak op Israël Zwart Zuid-Afrika sluit twee blanken in de armen Suu Kyi strijdt met engelengeduld Buitenland Franse boeren boos Drie illegale immigranten gewond in Kanaaltunnel Korea's besluiten tot militaire dialoog Startbaan verongelukte Concorde niet geveegd iTERDAG 2 SEPTEMBER 2000 pastro wil naar VN-top New York frvANADe Cubaanse leider Castro wil komende week de Mil- jnniumtop van de Verenigde Naties in New York bezoeken, (avana heeft inmiddels in de Verenigde Staten een visum aan- pvraagd voor Castro en een aantal andere functionarissen, zo kaeldde gisteren het Cubaanse ministerie van buitenlandse za- le. Eerder deze week weigerde Washington de Cubaanse parle mentsvoorzitter Alarcon de toegang. Op grond van een VN- Foorschrift moeten de VS Castro echter toelaten, tenzij de na- --jonale veiligheid zich daartegen verzet. lore tien procent voor op Bush De Democratische kandidaat voor de Amerikaan- presidentsverkiezingen, Gore, heeft voor de eerste keer een lidelijke voorsprong op zijn Republikeinse rivaal Bush. In de -ekelijkse opiniepeiling van het Amerikaanse tijdschrift News- >ek staat Gore op 49 procent, tegen 39 procent voor Bush. Een jks in leek geleden kwam Gore niet verder dan vier procent voor- Diïl uwpr011?- Maandag begint de officiële verkiezingscampagne, te felio [apan wil digitale inhaalslag bKYQ» Japan wil zijn achterstand op de digitale snelweg inlo- len en heeft daarom een ambitieus vijfjarenplan opgesteld. -Joor grote investeringen in supersnelle digitale infrastructuur "*'"Tn door het stimuleren van e-commerce, de handel via het web, poet Japan het Westen binnen enkele jaren voorbijstreven. On- uur. janks de in ruime mate aanwezige technologische kennis heb- I om 1jen vooral de hoge kosten en de strenge wetgeving ervoor ge- jwwwsiDrgd dat de intemetrevolutie tot nu toe aan Japan grotendeels 'r 1 Moorbij is gegaan. 2, Lei k istrap in Rijn blijkt succes tentiej°BLENZ grootste Europese vistrap, in de Rijn bij Iffezheim, DA blijkt een succes. De internationale Commissie ter Bescherming kn de Rijn meldde gisteren uitstekende resultaten. Sinds de tewaking met videocamera's vanaf 6 juni dit jaar passeerden 43 ilmen en 220 zeeforellen de trap op weg tiaar paaigebieden. Iet aantal palingen dat de trap gebruikt, is ontelbaar. In totaal erden achttien vissoorten geregistreerd. Via de driehonderd ïeter lange trap bij de stuw van Iffezheim kunnen vissen een loogteverschil van elf meter overbruggen. Ze moeten dan 37 er in een hoger gelegen bak springen. \bu Sayyaf eist geld voor Amerikaan jamboangaDe Filipijnse rebellenbeweging Abu Sayyaf eist tien piljoen dollar voor de vrijlating van de Amerikaan Jeffrey Schil ing, die eerder deze week werd gegijzeld. Dit hebben onder handelaars gisteren bekend gemaakt. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft de betaling van losgeld of het lluiten van overeenkomsten uitgesloten en heeft verklaard dat |e onderhandelingen de verantwoordelijkheid zijn van de Fili- iijnse regering. Abu Sayyaf houdt op het zuidelijke eiland Jolo l zes andere buitenlanders en twaalf Filipijnen vast. itomium wordt opgeknapt "(russel De Belgische ministerraad heeft gisteren besloten 40 fciljoen frank (twee miljoen gulden) uit te trekken om het Ato- ■ïium in Brussel op te knappen. Dit pronkstuk van de wereld tentoonstelling van 1958 staat al geruime tijd weg te roesten. Doordat er delen naar beneden dreigen te vallen, vormt de toe ristische attractie zelfs een gevaar voor de omgeving. Turkije pakt Koerden hard aan De Turkse politie is gisteren hard opgetreden tegen loerden die zich in de stad Diyarbakir in zuidoost-Turkije had- ien verzameld om stil te staan bij Wereldvredesdag. Zestien koerden liepen verwondingen op, aldus een woordvoerder van je pro-Koerdische partij Hadep. Ook elders in het land kwam pet tot confrontaties tussen Koerden en politieagenten. In totaal (verden tachtig betogers opgepakt. /it-Russen opgepakt in Tsjernobyl kiEvDe politie van Oekraïne heeft in het rampgebied rond de -jn 1986 ontplofte kernreactor van Tsjernobyl zes Wit-Russen ge arresteerd die ervan worden verdacht radioactief materiaal te (lebben willen stelen. De zes werden volgens persbureau Inter- x aangehouden toen zq bij het dorp Benivka, binnen de 'ver boden zone' rond de nucleaire installatie, een vrachtwagen met pen ton aan niet-ijzerhoudend metaal bestuurden. )ost-Duitsers tevredener De mensen in het oosten van Duitsland zijn tevredener net hun leven dan tien jaar geleden, zo blijkt uit onderzoek Boor de Duitse Hans-Böcklerstichting. Van 1.362 ondervraag den in de oostelijke deelstaten en Oost-Berlijn zei 59 procent content te zijn met zijn of haar leefsituatie. In 1990, toen de twee Duitslanden werden herenigd, was dat 33 procent. Vooral tie jongvolwassenen, tussen de 18 en de 24, zijn erg tevreden. Toch zijn de inwoners van de vroegere DDR weinig hoopvol javer hun economische toekomst. Slechts 20 procent van de on dervraagden denkt zich vooï 2005 financieel te verbeteren. Avignon Net als gedupeerde ondernemers elders in Europa zijn de Franse boeren boos over de hoogte van de brandstofprijzen. Gisteren kwa men de boeren in actie. Op een brug in het zuidelijke Noves, bij Avignon, stortten ze een lading van tien ton appelen op de weg. FOTO AP» CLAUDE PARIS Patriot-eenheid klaar voor actie De Verenigde Staten vrezen dat Irak mogelijk een aanval met Scud-raketten lanceert op Israël. De aanval zou plaatsvinden tijdens de Amerikaanse presidentsverkie zingen in november dit jaar. WASHINGTON ANP-DPA-AFP lij verband met de gevreesde aanval is een in Duitsland gele gerde Amerikaanse eenheid met Patriot-raketten in hoogste staat van paraatheid gebracht voor een mogelijke inzet in Is raël. Dat heeft een functionaris van het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren meege deeld. De functionaris, die anoniem wilde blijven, sprak van een voorzorgsmaatregel. Concrete aanwijzingen voor een aanval door Irak zijn er niet, maar de leider van dat land, Saddam Hussein, heeft 'twee tot drie weken geleden dreigementen geuit', zo zei hij. Een woordvoerder van het ministerie wilde de maatregel niet bevestigen. „Wij geven geen commentaar op de maat regelen die erin bestaan eenhe den in de hoogste staat van pa raatheid te brengen", aldus de woordvoerder. De Verenigde Staten hebben al eerder luchtafweerraketten uit Duitsland naar Israël ge bracht. Dit gebeurde voor het laatst in december 1998 tijdens Amerikaanse en Britse lucht aanvallen op Irak. Volgens de krant The Washington Post is de eenheid in Duitsland afgelopen dinsdag in staat van paraatheid gebracht. De Israëlische pre mier, Barak, heeft gisteren in een reactie verklaard dat er geen enkele reden is voor onge rustheid. ,,lk kan u verzekeren dat wij op alles zijn voorbereid. Ik ben er in het geheel niet ze ker van dat er nu redenen zijn voor ongerustheid en ik weet niet of het nodig zal zijn de ra keteenheid naar Israël over te brengen", zei de premier. Israël beschikt sinds de Golf oorlog van 1991 zelf over twee batterijen Patriot-raketten. Irak vuurde destijds 39 Scud-raket ten op Israël af en de Patriots waren slechts in beperkte mate in staat deze te onderscheppen. PRETORIA EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Zuid-Affika heeft het echtpaar Stry- dom na vier maanden gijzeling op het Filippijnse eilandje Jolo in de armen gesloten. Twee blanke Afrikaners met dezelfde naam als een van de architec ten van de apartheid worden omarmd en gekust door zwarte onderhande laars, zwarte ministers en de zwarte president Mbeki. En dat op het mo ment dat de discussie over voortdu rend blank racisme naar een gevaarlij ke climax raast. In Zuid-Afrika gaat het al wekenlang eigenlijk maar over twee dingen: het lot van Callie en Monique Strydom en het lot van de 'regenboognatie'. Zes jaar na de 'omwenteling' is racisme het woord dat vrijwel elke discussie tussen de zwarte regering en de blanke oppositie beheerst. Bevlogen rege ringscommissies doen onderzoek naar - en vinden - racisme in de media, en organiseren grote conferenties over wat president Mbeki 'de racistische demon' noemde. Mbeki en andere hooggeplaatste leden van de voormalige bevrijdingsbewe ging en nu almachtige regeringspartij ANC zijn geïrriteerd. Ze signaleren dat blanken racisme beschouwen als een probleem van de zwarte meerderheid en dat die ook maar een oplossing moeten vinden. Er is een tendens dat veel blanken racisme en de geïnstitu tionaliseerde vorm ervan, apartheid, zien als een gepasseerd station. „De houding is te vergelijken met die van veel Duitsers na de Tweede Wereld oorlog ten aanzien van de holocaust", zei oud-minister Pallo Jordan deze week. Jordan wond zich ook op over de blan ken die nu stellen dat ze tegen apart heid waren. „Iedereen die in dit land woonde en zijn of haar stem uitbracht, draagt verantwoordelijkheid voor het systeem. Iedere blanke heeft geprofi teerd van de politiek van gescheiden economische en sociale ontwikkeling. Daarom zijn er nu corrigerende maat regelen nodig, zoals positieve discri minatie bij sollicitaties." Dat er in het Zuid-Afrika van vandaag racisme is, staat buiten kijf. Zeker op het platteland. Toen alle kranten pagi na groot berichtten over de vrijlating van Monique Strydom, publiceerde het grootste en enige landelijke zwarte dagblad, The Sowetan, een heel ander bericht groot op zijn voorpagina. Een blanke boer had na een drinkpartij een van zijn knechten achter zijn 'bakkie' vastgemaakt en hem vijf kilometer voortgesleept. De man is moord ten laste gelegd, maar hij is verbaasd en noemt zichzelf geen racist. Een paar dagen eerder werd een 14-jarig zwart meisje wit geschilderd nadat ze in een dorpswinkel een panty had gestolen. Het zijn excessen die, aangevuld met verwijten over subtielere vormen van racisme in de media, de rechtspraak en het zakenleven, het wantrouwen tussen zwart en blank verder voeden. De blanke oppositie redeneert dat het ANC haar bestaan dankt aan het racis me en nu de strijd ertegen 'heront dekt' om de eenheid binnen de hete rogene club te bewaren. Dit alles met het oog op de later in het jaar te hou den lokale verkiezingen. Maar Mbeki, die veel meer dan zijn voorganger Mandela het zwarte belang centraal stelt, toonde zich deze week een bruggenbouwer. „De uitdaging die voor ons ligt, is dat we de angsten van de blanken en de verwachtingen van de zwarten moeten verenigen", al dus de president. Hij voegde eraan toe dat zwarte dominantie net zo erg is als blanke. De speech viel bij het blanke establish ment in goede aarde, maar de meeste hulp kreeg Mbeki van Monique en Callie Strydom. De blanke tv-kijker moet zich achter de oren hebben ge krabd bij het zien van de beelden van de ontmoetingen tussen de ex-gijze laars en Zuid-Afrikaanse functionaris sen. De ambassadeur op de Filippij nen, de minister van buitenlandse za ken en tot slot president Mbeki - ieder een etaleerde volgen The Sowetan 'die typisch Afrikaanse warmte', met veel omhelzingen en zoenen. Zelfs Mbeki, die bekend staat als gereserveerd, liet zich volop gaan. The Sowetan schreef dat getoond werd wat 'Ubuntu' is, de Afrikaanse filosofie volgens welke het individu bestaat dankzij de anderen. Het is de basis van het collectivisme en de sterke onder linge solidariteit die de oorspronkelijke Afrikaanse gemeenschappen zo ken merken. De boodschap aan de blan ken was duidelijk: wij geven het goede voorbeeld, laat het jullie inspireren tot hetzelfde en help zo mee de nieuwe natie tot een succes te maken. Mbeki heeft benadrukt dat de aanwe zigheid van Afrikaanse gijzelaars voor de Libische leider Khadaffi mede aan leiding was te interveniëren in de gij zelingscrisis. En zo kon het gebeuren dat twee blanke Afrikaners met de naam Strydom en hun vier miljoen blanke fans zich misschien voor het eerst echt realiseerden Afrikaan te zijn. De ex-gijzelaars zijn in elk geval blij om. „We danken de regering voor alles wat ze voor ons heeft gedaan. Het is een overwinning voor Zuid-Afrika", al dus een enthousiaste Monique Stry dom. Haar echtgenoot, die al vele har ten had gestolen door de Zuid-Afri kaanse bodem te kussen bij thuis komst, zei: „Wij zijn er erg trots op Zuid-Afrikaan te zijn." Woorden die misschien meer effect sorteren dan een conferentie over racisme. haag hans jacobsjLk^^ÊÊÊÊÊÊKÊÊÊ^KÊÊÊÊ^' voor Democratie (NLD), I «ioedig en eigenzinnig, zonder ^Jeel acht te slaan op haar eigen ,n sta(ëzondheid en met een opmer- te£'offelijke opofferingsgezindheid «Jrijdt Aung San Suu Kyi al ^^dieer dan tien jaar voor vrijheid R|n democratie in Birma (de j lieuwe naam Myanmar ge- statijruikt ze niet). 18 icht dagen kampeert ze nu ^^ven buiten de hoofdstad Yang- (n (voorheen Rangoon) in een uto langs de kant van de weg. ■"■■ie Birmese oppositieleider wil iraten met haar volgelingen in iet land. Militairen beletten de Joorreis. Het is veel te gevaar- Ijk voor haar, beweren de nachthebbers. ,'wee jaar geleden deed Suu Kyi 55) ook twee vergeefse pogin gen de stad te verlaten. De s tveede keer duurde het kat-en- huisspel met de militairen der- ien dagen. Op aandringen van ursirtsen keerde Suu Kyi, wier ge- londheid in de hitte ziender ogen verzwakte, toen naar huis erug. De missie was niet ge daagd, maar het lukte wel om Ie internationale aandacht te )laa(est'gen °P het Zuidoost-Aziati- [che land. Gisteren beschuldig de de junta Suu Kyi ervan dat en pe aanstuurt op arrestatie, met Ms doel het land in chaos te ■■Itorten en buitenlandse inter- SiSentie uit te lokken. De Birmese ^Staatsmedia negeren haar ove- ^Bgens en het grootste deel van ^Be bevolking van het door in- ^Serne strijd verscheurde land, is Aung San Suu Kyi op een uit 1999 stammende foto. FOTO REUTERS APICHART WEERAWONG daardoor onkundig van haar actie. Aung San Suu Kyi vraagt om internationale druk op het militaire regime, dat het land al sinds de jaren zestig regeert. Ook wil ze dat toeristen Myan mar boycotten, maar een mili tair ingrijpen van buiten is niet aan de orde. Het frustreert haar aanhangers juist dat Suu Kyi blijft kiezen voor de weg van overleg en ongewapend verzet. De democratie is daardoor de afgelopen twaalf jaar geen stap dichterbij gekomen, al is het bewind wel verder geïsoleerd. In augustus 1988 kwam de Bir mese bevolking in opstand te gen de machthebbers. Het ver zet werd bloedig neergeslagen, maar de junta schreef in 1990 wel verkiezingen uit. De uitslag, een overweldigende overwin ning voor Suu Kyi's Nationale a voor Democratie (NLD), werd genegeerd. Suu Kyi, dochter van Birma's onafhankelijkheidsstrijder en nationale held Aung San, ver zeilde min of meer bij toeval in de politiek. Ze woonde het grootste deel van haar leven in het buitenland, het laatst in het Engelse Oxford. Ze was in Bir ma om haar zieke moeder te verzorgen toen de opstand uit brak. Suu Kyi schaarde zich achter de oppositie en werd bij na vanzelfsprekend het boeg beeld. De junta greep snel in en plaatste haar zes jaar lang on der huisarrest. De bewegingsvrijheid van Suu Kyi, die in 1991 de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, is sinds 1995 alleen op papier vergroot. De oppositieleider weet dat ze Birma niet meer inkomt, wan neer ze naar het buitenland reist. Ze was er vorig jaar dan ook niet bij toen haar man, de wetenschapper Michael Aris, in Engeland aan kanker overleed. Aris had zijn vrouw de jaren daarvoor nauwelijks meer ge zien. „Dat is de prijs die we moeten betalep voor de vrij heidsstrijd", zegt Suu Kyi, die ook haar zoons Alexander en Kim moet missen. Ze vertrouwt erop dat de strijd uiteindelijk wordt gewonnen. „Ongeacht de kracht van de junta, ze kunnen het volk en de vrijheid niet tegenhouden. On ze tijd komt", aldus de geduldi ge Suu Kyi. Maar voorlopig ver keert de junta nog lang niet in ademnood. Teneinde spanning te verminderen LONDEN DPA-Rtr-AFP Drie illegalen zijn gisteren aan het Britse einde van de Kanaal tunnel gewond geraakt nadat ze van een goederentrein waren gesprongen. Ze probeerden Groot-Brittannië binnen te ko men. De vluchtelingen komen vermoedelijk uit Bangladesh. Een illegaal is met ernstig hoofdletsel in een ziekenhuis opgenomen. De beide anderen liepen gebroken ledematen op. De slachtoffers maakten deel uit van een groep van dertien il legalen. De overige tien werden lopend aangetroffen. Door het incident bij de ter minal van het Britse Folkestone moest een deel van het trein verkeer in de tunnel enkele uren worden stilgelegd. Euro tunnel, de exploitant van de tunnel, sprak aanvaneklijk in een verklaring over het stilleg gen van het verkeer voor een 'routinecontrole'. Mensen die in de tunnel met een trein vast zaten, hadden eerder te horen gekregen dat er een dode op het spoor was gevonden. In juni vonden 58 Chinezen de dood toen ze probeerden il legaal Groot-Brittannië binnen te komen. Hun lichamen wer den in Dover in een Nederland se vrachtwagen aangetroffen. seoul ap Noord- en Zuid-Korea hebben gisteren afgesproken dat ze een militaire dialoog beginnen om de spanning op het Koreaanse schiereiland te verminderen. Na vier dagen van gesprekken tussen topambtenaren van bei de landen in de Noord-Kore- aanse hoofdstad Pyongyang bleek verder dat Noord-Korea heeft erkend met ernstige voed seltekorten te kampen en dat Zuid-Korea zich bereid heeft getoond om de communisti sche noorderburen graan te le nen. Een vijfkoppige Zuid-Kore- aanse delegatie, vergezeld door twintig assistenten en tien ver slaggevers, reisde dinsdag naar Pyongyang voor gesprekken die eigenlijk maar drie dagen zou den duren. Beide partijen be sloten het overleg een dag te verlengen nadat ze er donder dag niet in waren geslaagd een brede overeenkomst over mili taire samenwerking te sluiten. „Het zuiden en noorden zul len inspanningen leveren om de spanning te verminderen en de vrede te garanderen. In ver band hiermee zullen voor mili taire autoriteiten van beide zij den conferenties worden ge houden om zo snel mogelijk een dialoog te openen", aldus een gezamenlijke verklaring. De volgende ronde van besprekin gen zal van 27 tot en met 30 september in Zuid-Korea wor den gehouden. LE BOURGET AP ten van gebeurtenissen in gang heeft gezet waardoor het super sonische vliegtuig kort na het opstijgen neerstortte. Bij het ongeluk kwamen alle 109 inzit tenden, voornamelijk Duitse toeristen, en vier mensen op de grond om het leven. De klapband is volgens de onderzoekers veroorzaakt door een metalen strip op de start baan. Het stuk metaal kan vol gens de onderzoekers van een ander vliegtuig afkomstig zijn, maar niet van de Concorde. Door een brandoefening was de gebruikelijke inspectie van de startbaan die de verongeluk te Franse Concorde zou gebrui ken geschrapt. Dal betekent dat de baan de twaalf uur vooraf gaand aan de fatale vlucht op 25 juli niet is geveegd. Dat heb ben Franse onderzoekers giste ren gezegd. Voorlopig onderzoek naar de ramp heeft bevestigd dat een klapband waarschijnlijk de ke-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5