Wrede zoektocht van Japanse jongeren Ermelo Volksrust Houdkop Weg met de Kafferboomstraat Amsterdam Mahamba ZATERDAG 2 SEPTEMBER 2000 'Tienermoorden zijn typerend voor de cyber-maatschappij' Een moeder wordt doodgeslagen meteen honkbalknuppel, een gijzeling eindigt in een bloedbad, een bejaarde dame overlijdt aan 1mondingen door messteken en hamerslagen. Een reeks brute moorden heejt Japan, dat 'bekend staat als een van de veiligste landen ter wereld, verbijsterd. Want de verdachten zijn allemaal middelbare scholieren. In de vroege ochtend van 14 augustus dringt een 15-jarige jongen een huis binnen in het dorpje Notsu, in het zuidwesten van Japan. Gewoonlijk bezorgt hij de krant. Nu sluipt hij met een mes in zijn hand over de gang. De slapende bewoners steekt hij één voor één neer. Drie overlijden er, drie moeten voor behandeling van hun verwondingen naar het ziekenhuis. ,,Ik was kwaad", verklaart de jonge ver dachte na zijn arrestatie tegen de politie. „Meneer Iwasaki had gezegd dat ik door hun badkamerraam had staan gluren. Maar dat was niet zo." Dorpsbewoners reageren ge schokt: „Het is zo'n rustige jongen." Op zijn leeftijd na heeft de krantenbezor ger uit Notsu veel gemeen met de pubers die de afgelopen maanden in Japan zijn opge pakt op verdenking van moord en volgens de politie inmiddels hebben bekend. Het zijn op het oog gewone jongens van 17. Ze wo nen thuis bij hun ouders, vaak op het platte land. Van klassieke problemen als geschei den gezinnen of armoede is geen sprake. Kennissen en buren spreken van aardige en beleefde knullen die vlijtig studeren en goe de cijfers halen. Het aantal jeugdige moordenaars stijgt snel in Japan. Volgens cijfers van het Natio nale Bureau voor Politie werden in de eerste zes maanden van dit jaar 53 tieners voor moord opgepakt. In dezelfde periode vorig jaar arresteerden agenten 27 jongeren. Toch is deze bijna verdubbeling volgens criminoloog en psychiater Jinsuke Kageyama niet verontrustend. Hij is gespecialiseerd in jeugdcriminaliteit en vindt het land met 53 jonge delinquenten - op 126 miljoen Japan ners - nog altijd veilig. De motieven van de huidige generatie tienermoordenaars baren hem meer zorgen. „Vroeger pleegden jonge lui een moord meestal uit hebzucht, lust of passie", legt de criminoloog-psychiater uit. „De klassieke moord." Tijdens de hoogtijda gen van Japanse economie tot eind jaren tachtig namen .de 'amusementsmoorden' een hoge vlucht. „Deze werden ingegeven door een verlangen naar spanning, sensatie of vermaak." Leegte De recfente delicten vallen echter onder geen van beide categorieën. Kageyama: „Deze tie ners zijn op zoek naar een bevestiging van hun eigen bestaan. Zij voelen een leegte van binnen. Die denken ze te kunnen vullen door iemand te doden. Zo laten ze aan de sa menleving zien dat ze bestaan en dat ze kracht hebben." Als voorbeeld noemt de specialist de moord op een 64-jarige vrouw in de oostelij Middelbare scholieren in Japan. In de studietijd gaan de persoonlijke problemen zich opdringen. ke provincie Aichi, begin mei. Een jongen van 17 bracht haar met een mes en hamer om het leven. Haar man raakte gewond. De tiener bekende later dat hij 'moest voelen hoe het was om iemand te doden'. „Deze -jongen wilde de hoofdrol spelen in zijn zelf- verzonnen drama om de aandacht van het hele land te krijgen", licht Kageyama toe. „Daarmee bewees hij dat hij bestaat." „De belangrijkste oorzaak van het jeugd- geweld ligt bij de familie", zegt Kageyama stellig. Japanners krijgen steeds minder kin deren. Meestal één of twee per gezin. „Met het gevolg dat ouders hun kroost teveel ver wennen of beschermen. Terwijl ze hun kin deren juist moeten leren hoe ze zelf proble men kunnen oplossen." Wanneer de ouder kind relatie extreem hecht is, wordt het vol gens de criminoloog-psychiater voor beide partijen moeilijker de band te verbreken. De ze kinderen hebben dan 'abnormaal' veel tijd nodig om volwassen te worden. „Tegenwoordig zie je maar al te vaak dat jongeren die overmatig worden vertroeteld, de realiteit niet onder ogen willen zien", zegt Kageyama. „Ook in de pubertijd blijven ze vasthouden aan hun kinderlijke gevoelens. Wanneer deze tieners meer problemen te genkomen naarmate ze ouder worden, zul len ze proberen die met geweld op te los- Kageyama vermoedt dat het ook geldt voor de 17-jarige jongen uit Saga, in de provincie Hiroshima. Hij kaapte in mei een bus en hield de passagiers 15 uur gegijzeld. Een 68- jarige vrouw stak hij met zijn mes dood. Vier anderen kwamen er met snijwonden vanaf. De politie moest de bus bestormen om de jongen te overmeesteren. De gijzelnemer wilde volgens de politieverklaring worden opgemerkt door de maatschappij. De buskaper uit Saga bleek al vanaf de ba sisschool te worden getreiterd. Volgens oud klasgenoten barstte hij af en toe in woede uit maar meestal vocht hij niet terug. Hij haalde hoge cijfers maar was niet goed in sport. In 1998 sprong de jongen van een schoolge bouw toen medeleerlingen hem een lafaard noemden. Hij raakte gewond en lag twee maanden in het ziekenhuis. Hij keerde terug naar school maar haakte al snel af. Hij sloot zich op in zijn kamer en kwam er nog maar zelden uit. In maart riep zijn moeder de hulp in van de politie omdat de tiener zich onvoorspel baar gedroeg. Haar zoon was gewelddadig geworden en had een mes gekocht. Ze kreeg het advies professionele hulp te zoeken. Dat deed ze. De jongen werd opgenomen in het ziekenhuis. Toen hij de bus kaapte, was hij voor de derde keer met verlof. Kageyama: „Juist jongens die het op school meer van hun intelligentie moeten hebben dan van hun fysieke kracht, zijn kwetsbaar. We zijn het belang vergeten van lichamelijke oefe ning èn contacten." Wanneer kinderen samen spelen, leren ze hun eigen krachten - en beperkingen - ken nen en die van oudere en jongere vrienden. Tegenwoordig communiceren tieners steeds vaker op afstand via e-mail of mobiele tele foons. „Door all^ hightech middelen die tot hun beschikking staan, denken ze alles te kunnen", zegt Kageyama. „De tienermoor den zijn typerend voor onze cyber-maat schappij." foto epa/afp nog! kazuhiro Middelbare scholieren moeten op hun ze ventiende extra hard studeren voor het toe latingsexamen van de universiteit. De ouders van de huidige tieners groeiden op in een economische bloeiperiode. Iedereen die hard werkte, kon status en welvaart berei ken. Dus maken veel ouders zich vooral druk om de schoolresultaten van hun kinderen. De rest lijkt ondergeschikt. Om aan de verwachtingen van ouders te voldoen, onderdrukken kinderen vaak hun eigen wensen en gevoelens. „Een jongen kan het prima doen op school", legt Kageyama uit, „tot hij problemen ondervindt." De jon gen weet niet wat hij moet doen. Want alles wat hem is verteld, is dat hij goede punten moet halen. „Hij voelt zich bedrogen. Zijn kwaadheid kropt hij op." Totdat er iets knapt. Frustratie Dat gebeurde bij de tiener (17) uit Osafune, een plaatsje in de provincie Okayama. Eind juni sloeg hij in een woede-uitbarsting vier teamgenoten met een houten honkbalknup pel neer. In de veronderstelling dat hij één van de jongens had vermoord, fietste hij naar huis. Daar mepte hij zijn moeder dood, dit keer gebruikte hij een metalen honkbal knuppel: „Ik wilde niet dat ze zich zorgen maakte", zei hij later tegen de politie. „Ik haatte het idee dat iedereen haar zou min achten om mijn gedrag. De jongen was het mikpunt van pesterijen binnen zijn honkbalclub. Een jaar lang vie len zijn teamgenoten hem aan of trokken zijn broek naar beneden. Een dag voor de geweldsexplosie had de leider van de treite raars hem in het gezicht geslagen omdat hij zijn haar niet kort liet knippen, zoals de rest. Die avond besloot de verdachte hem te ver moorden. Momenteel wordt onderzocht of de jonge honkbalspeler toerekeningsvatbaar is. De openbare aanklagers zeggen dat hij heel ge- wpon lijkt en een plichtsgetrouw student is. Zo'n 40 gezinnen uit zijn buurt beamen dat. Zij hebben onlangs aangekondigd een petitie in te dienen waarin ze clementie vragen voor de 'beleefde en aardige' jongen. Dat de problemen van de puber zolang voor de buitenwereld verborgen zijn geble ven, verbaast Kageyama niet. „Het is ken merkend voor Japan. Er is een omgeving ge creëerd waarin afwijkende situaties niet aan de oppervlakte komen." Leraren staan meestal niet te trappelen om in te grijpen bij structurele pesterijen. Zij doen het liever af als onschuldige plagerijtjes. Uit overheidscij- fers blijkt dat ruim 40 procent van de mid delbare scholieren ook liever de andere kant opkijkt. Iets meer dan een maand na de 'honkbal- moord' geeft een 16-jarige jongen zichzelf aan bij de politie in de provincie Yamaguchi. Hij heeft zijn moeder gedood met een meta len honkbalknuppel. Hij deed het in een woedeaanval. Toeval of nabootsing? Hoewel officiële studies ontbreken, vermoedt Kagey ama dat de uitgebreide aandacht in de me dia jongeren die met dergelijke plannen rondlopen, kan aanzetten tot actie. „Vooral de sensationele misdaden kunnen ontvanke lijke tieners makkelijk beïnvloeden." Japanse kranten en televisie pakken bij ie dere tienermoord breed uit. De honkbalzaak was echter extra lang voorpaginanieuws om dat de jonge verdachte meer dan twee weken op de vlucht was voor de politie. Intussen is de discussie losgebarsten over hoe de jeugdi ge moordenaars een halt kan worden toege roepen. Sommigen willen strengere straffen. Een panel van de regerende Liberaal Demo cratische Partij heeft voorgesteld de mini mumleeftijd waarop jongeren als volwasse nen kunnen worden berecht, te verlagen van 16 naar 14. Anderen, onder wie Tokio's spraakmaken de gouverneur Shintaro Ishihara, roepen va ders op weer een rol binnen het gezin te gaan spelen. Hun positie zou thuis volledig zijn ingestort vanwege hun geringe aanwe zigheid. Ishihara schrijft in het conservatieve dagblad Sankei Shimbun: „Het is de taak van de vader om kinderen met conflicten te leren omgaan. De moeder is over het algemeen niet geschikt voor deze taak omdat het haar ontbreekt aan strenge liefde en een zakelijk verantwoordelijkheidsgevoel. Vaders zijn in een betere positie om kinderen op een soms harde manier discipline bij te brengen." Criminoloog-psychiater Kageyama ziet meer heil in een aanpak op verschillende fronten tegelijk: wijziging van het toelatings examen, minder betutteling door ouders, vertrouwenspersonen op scholen. Hij be schouwt de jeugdmisdaad als een voortvloei sel uit het systeem. „En dat kan niet ineens worden veranderd." Tieners hebben zelf al aangeven waarmee ze in elk geval geholpen zouden zijn. In mei werd in een aantal steden ter gelegenheid van de Japanse Kinderdag gedurende twee dagen een kindertelefoon opgezet. In Tokio stonden de vijf beschikbare lijnen roodgloei end. Naar schatting eenderde van de bellers waren jongeren die op school werden ge plaagd. De organisatoren pleiten voor een permanente telefoon: „Het biedt geen kant en-klare oplossing, maar het geeft kinderen wel de kans hun hart te luchten." HESTER VAN NUNEN Zuid-Ajrilca ruimt namen op In tegenstelling tot wat de Engelsen graag zeggen, is er veel in een naam. Helemaal in Zuid-Afrika, waar kolonialisme, racisme en apartheid hun sporen hebben achtergelaten, óók op de naamborden. „Te vaak zijn de oorspronkelijke namen gewoon genegeerd, net als de mensen, die leden onder de han den van de onderdrukkers", zegt minister Kasril. Hij belooft voort te maken. Het eerst volgende slachtoffer is de Albasini Dam in de Northern Provinces, genoemd naar een Por tugese slavenhandelaar. De lokale bevolking mag met ideeën komen. Leuk land Zuid-Afrika, vooral voor Neder- landstaligen. Van de nieuwe Ntshingwayo- dam kun je via Utrecht, Amsterdam, Volks- rust, Wakkerstroom, Ermelo, Piet Retief naar Vrijheid. Als je dan een flink stuk doorrijdt over de nu geel-bruine heuvels richting de Atlantische Oceaan, kom je uit in Oeloendi, de hoofdstad van Zoeloeland. Hier werden de Zoeloes kort na de slag bij de huidige Ntshingwayo-dam definitief verslagen door de Britten. Die stonden toen trouwens nog steeds onder leiding van lord Chelmsford. Op het gemeentehuis van Oeloendi werkt Jo zef Masango, en hij is duidelijk: „Het moet gewoon gebeuren, die naamsverandering. Het is een kwestie van respect." En de Zoel oes dwingen dat respect graag af. Met 7 mil joen zijn ze de grootste stam binnen Zuid- Afrika's zwarte gemeenschap. Ze staan be kend om hun trots, conservatisme en oor logszuchtige karakter. Toen Napoleon bezig was Europa opnieuw in te delen, smeedde de legendarische koning-veldheer Shaka het Zoeloe-rijk aaneen, een operatie die gepaard ging met talloze oorlogen en complete volks verhuizingen. Later werd met de Engelsen en de Boeren in dit gebied veelvuldig slag geleverd, maar t Zuid-Afrikaanse plaatsaanduidingen met Nederlandse namen. Daar gaat onherroepelijk een ein de aan komen. foto gpd eelco van der linden dingsbeweging en nu grootste regeringspar tij. Honderden mensen sneuvelden in de aanloop naar de eerste verkiezingen na de apartheid, in 1994. Etnische factoren speel den een rol, maar ook de herinnering aan de jaren van apartheid, toen de Zoeloe's zich de avances van het regime soms lieten welge vallen en zo hielpen de politiek van de thuis- In Zoeloeland zijn veel namen veranderd. De provincie zelf werd al in 1994 omgedoopt van Natal in Kwazulu (Plaats van de Zoel oe's) Natal. Dat achtervoegsel zal snel ver dwijnen, als het aan Masango ligt. „Omdat een Portugees met Kerstmis ons ontdekte, hoeven we toch niet meer Natal te heten?!" De Zoeloe's zijp nu vooral bezig de namen verleden aangepast, opdat Engelsen en Afri kaners ze makkelijk konden uitspreken. Het plaatsje Umbogintwini bij Durban (zelf weer genoemd naar een Britse gouverneur) moet bijvoorbeeld Ezimbokodweni heten, dat 'Plaats van Rotsen' betekent in Zoeloe. Masango vindt het allemaal niet meer dan logisch en voor de onuitspreekbaarheid is hij niet bang. „Wij moeten toch ook problemen overwinnen om Engels te spreken?" De blanke gemeenschap is verdeeld. Velen benadrukken de hoge kosten, ook omdat toeristen zouden worden afgeschrikt. In Kru- gersdorp zweert gemeentewoordvoerder. Carl Mattheus dat de naam van zijn stad(je) nooit zal veranderen, maar in Piet Retief, ge noemd naar een van de leiders van de 'voor trekkers' (in 1838 door de Zoeloe's ver moord), toont gemeentesecretaris Jan Kly- insmith zich realistisch. Hij benadrukt dat de nieuwe namengolf te maken heeft met een gemeentelijke herindeling. Piet Retief gaat dan, net als Amsterdam, op in wat nu nog de klinische naam NP303 heeft. „Wij blanken vormen 10 procent van Piet Retief en na de herindeling 5 procent, dus is een naamsverandering legitiem. De tijden zijn nu eenmaal veranderd", aldus Klyins- mith. De gemeenteraad heeft als nieuwe naam voorgesteld Mkhondo, wat 'Speer' be tekent in het Zoeloe. Dat is een opvallende keuze gezien het feit dat Piet Retief door een Zoeloe-speer aan zijn einde is gekomen. De Afrikaner gemeenschap is volgens Klyins- mith, op enkele hardliners na, niet echt ge schokt. „Ze hebben andere problemen aan hun hoofd, zoals geweld en werkloosheid. Bovendien zal Piet Retief, als naam van een wijk, toch nog blijven voortbestaan." noemd naar Andries Pretorius, die in 1838 samen met 463 boeren 3000 Zoeloe's af maakte bij wat later Bloedrivier werd ge noemd, zal opgaan in een groter administra tief verband, dat Tshwane gaat heten. In Sotho, een van de negen talen van Zuid-Afri ka, betekent het onder meer 'Wij zijn alle maal gelijk'. Pretoria zelf wordt de naam van een (erg grote) wijk. Over Johannesburg be staat nog twijfel. 'Croot Johannesburg' wordt misschien Egoli, 'Stad van Goud', maar heeft als nadeel dat een veel bekeken soap-opera ook al zo heet. Langalibalele Mathenjwa, hoofd van de dienst die onderzoek moet doen naar nieu we namen, benadrukt dat het proces niet moet worden overhaast. „Er is veel histori sche studie nodig, we moeten checken of de naam al niet bestaat en er zeker van zijn dat ze niet buitenlands is." Uitzondering vor men de duidelijk aanstootgevende namen. „Kafferboomstraat moet en kan snel worden veranderd. Hetzelfde geldt voor straten en steden die zijn genoemd naar voormannen van de apartheid als Hendrik Verwoerd en John Vorster." Mathenjwa garandeert een 'zachte over gang', maar niet iedere Afrikaner is daarvan overtuigd. Rolien van Zijl uit Pretoria klaagt over de vierde Nelson Mandelaweg die ze vandaag is tegengekomen. Ze zegt niet tegen de naamsveranderingen te zijn, maar vraagt zich af of het nu zo massaal moet. „Elke dag verandert er wel iets. Ik vind de weg gewoon niet meer." Bovendien: „Ik weet niet wat al die namen betekenen. Ik begin me een vreemde in eigen land te voelen." En daar mee verwoordt ze precies het gevoel dat ve len hier hebben of hebben gehad. Dat laatste lijkt voor veel Afrikaners een ac- EELCO VAN DER LINDEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 55