n Restaurants morsen met service Het verval van Rusland 232 'Een mooi meisje met twee handjes is al gauw serveerster' Eindeloos wachten op een eenvoudige tosti en vervolgens een zwartgeblakerde boterham krijgen: de service in cafés en restaurants gaat hard achteruit. Dooreen schreeuwend tekort aan geschoold personeel worden 'mooie meisjes met twee handjes' al gauw als serveerster aangenomen. Van 'klantvriendelijkheid' hebben de meesten echter nog nooit gehoord. Het kan altijd nog erger. Tijdens een romantisch diner in India serveert de ober twee glaasjes cola op een wel zeer onsmakelijke manier. Vlak voordat hij de tafel nadert, krabt hij met twee rietjes eens flink over zijn rug en stopt ze, vervuild met huidschilfers, zonder enige gene weer terug in de volle glazen frisdrank. Zó erg is de bediening in Nederland niet, maar de service in cafés en restaurants wordt zienderogen slechter. Bij Koninklijke Horeca Nederland (KHN) in Utrecht, de organisatie voor ondernemers in de horeca, komen steeds meer klachten binnen over onvrien delijk en onprofessioneel personeel. Dat er in een bomvol restaurant fouten voor ko men, neemt de klant voor lief. Maar het feit dat blunders niet worden goedgemaakt, irri teert de consument mateloos. Een greep uit de wantoestanden. Voor een afscheidsdiner van een werknemer van een groot bedrijf wordt bij een restaurant in de hoofdstad telefonisch én per fax een tafel ge reserveerd voor vijftien personen. Als het uit gelaten gezelschap arriveert, zit het restau rant afgeladen vol: de reservering is niet doorgekomen. Schouderophalend zet de ser veerster de groep met een lege maag op de stoep en rent weer verder. Bij een middenklasse restaurant in de grachtengordel gaat het ook mis. Voor een etentje met gasten gaat een echtpaar per soonlijk langs om een tafel bij het raam te re serveren, de enige plek met uitzicht op het water. Op de afgesproken avond blijkt de ta fel echter vergeven aan anderen. ,,U kunt achterin plaatsnemen", zegt een meisje, zich van geen fout bewust. Het komt niet in haar hoofd op een gratis aperitief te serveren. La ter wel één glaasje rode wijn nadat de eerste voluit over een nieuwe sweater*van een van de gasten wordt gemorst. Een slechte ontvangst is een van de ergste fouten die een gastheer of -vrouw kan ma ken, vertelt Henk Holtgrefe, docent 'gast heerschap en restauranttechnieken' die on der meer les geeft bij de Stichting Vakonder wijs Horecabedrijven (SVH) in Zoetermeer. „AJs er in de eerste vijf minuten iets misgaat, komt het de rest van de avond niet meer goed." Holtgrefe, die 36 jaar lang leidinggevende functies bekleedde in luxe hotel-restaurants, ergert zich enorm aan de steeds slechtere service in de horeca. „Door het schreeuwend tekort aan geschoold personeel is het een trend om alles wat los loopt zo snel mogelijk in dienst te nemen. Een mooi meisje met twee handjes is al gauw serveerster." Zijn nieuwe spoedcursus 'starten als gast heer/gastvrouw' moet de klantvriendelijk heid van het horecapersoneel verbeteren. Ook tijdelijke arbeidskrachten moeten goede manieren leren. Zo niet, dan graaft de hore ca z'n eigen graf, waarschuwt de docent. Vooral de jeugd van tegenwoordig kan nog wel een lesje 'Hoe hoort het eigenlijk?' ge bruiken, meent Holtgrefe. „Hun ouders wa ren jong in de jaren zestig, de tijd van de hip pies. Zelfontplooiing stond voorop, voorko mendheid was onzin. Van een 18-jarige stu dent die bijklust als ober en thuis nooit heeft gezien dat vader de jas aanneemt van moe der, kan je een dergelijke hoffelijke gebaar niet verwachten. Maar de ongemanierdheid slaat te ver door. Een jonge ober die extra zijn best doet voor een gast, heeft al gauw het gevoel dat hij onderdanig is. En daar is de jeugd wars van. Tijdens mijn cursus probeer ik hen te le ren dat gastgericht denken de basis is van ons vak. Zonder gast is er geen werk. Daar om moet personeel in ieder willekeurig res taurant het onaantastbare gevoel uitstralen dat de klant welkom is. Graag iets voor een gast willen doen, zonder het gevoel te heb ben datje ondergeschikt bent." Horecaondernemers voelen er echter weinig voor hun tijdelijke hulpjes naar school te sturen. De jongens en meisjes zelf inwerken in hun eigen restaurant, vinden ze een goed kopere en betere methode. Dat ze met onge kwalificeerd personeel in zee gaan, geven de ondernemers ruiterlijk toe. „Ik neem men sen in dienst die ik vijf jaar geleden zeker had laten lopen", vertelt Erik Buunk, eige naar van een restaurant in de binnenstad van Amsterdam. „Ze hebben weinig erva ring, missen inzicht. Lopen met lege handen naar de keuken. Sommigen hebben het vak na een dag meelopen onder de knie, ande ren leren het nooit." Een spoedcursus 'goe de manieren' vindt Buunk niet nodig. Hij be paalt zelf wel wat goed of slecht is. De onwil van ondernemers om niet te in vesteren in gekwalificeerd personeel is kort Zo hoort het. Maar dit vakmanschap ontbreekt vaak in restaurants, stelt docent Henk Holtgrefe vast. foto gpd rob keeris zichtig maar wel verklaarbaar, aldus Harm Heejes, sector-manager 'restaurants' van Koninklijke Horeca Nederland. „Het gaat goed met de restaurants, de meeste zaken hebben een topomzet. Waarom zouden ze zich druk maken?" De Nederlandse gast op zijn wenken be dienen, valt ook niet mee. Uit onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf blijkt dat klanten gesteld zijn op persoonlijke service, maar niet té opdrin gerig. „Ik krijg de kriebels van een serveerster die om de drie minuten vraagt of het wel smaakt", gruwelt Reinildis van Ditzhuyzen, schrijfster van de herziende versie van 'Hoe hoort het eigenlijk?', het klassieke etiquette boek van Amy Groskamp-ten Have. Ze heeft er ook een bloedhekel aan om in patserige restaurants eindeloos te moeten 'pauzeren' tussen twee gangen. Dat slechte service wordt veroorzaakt door ongeschoold personeel, is voor de branche 'een makkelijke stok om mee te slaan', vindt Van Ditzhuyzen. „Nederlanders hebben geen aangeboren hoffelijkheid, dat is ons manco. Al eeuwenlang zijn wij een horkerig, calvinistisch volk. Behoudend en vooral niet uitbundig. Wij zijn bezeten van gelijkheid en willen vooral niet onderdanig zijn." De his torica die door het hele land lezingen houdt over 'goede manieren', heeft wel een tip voor de horeca: „Om maar met Johan Cruijff te spreken: 'ieder nadeel heeft zijn voordeel'. Dus fouten op onvergetelijke wijze herstel len. Schenk bij de kleinste misser een gratis drankje. Dat kost de ondernemer niets en je schept een ievenslange band met de klant." CARINE NEEFJES 'Fysieke honger is de volgende stap' Rusland heeft van de Sovjet- Unie een enorme infrastructuur geërfd en een lege kas. De tragedie met de atoomonderzeeër Koersk en de brand in de Moskouse televisietoren Ostankino hebben in amper een week tijd aangetoond dat het grootste land ter wereld kampt met verwaarloosde en verouderde faciliteiten. Voor Russische burgers is dat niets nieuws. Branden, lekkages, gebrekkige energie, slechte wegen, levensgevaarlijk vervoer en misoogsten zijn aan de orde van de dag. Dat een opleving in de economie de strijd met het verval kan winnen lijkt voorlopig een illusie. 'De volgende stap voor Rusland is de fysieke honger'. Krasnyi Elektrik is een doodnormaal Rus sisch dorp onder de rook van Moskou. De gebouwen zijn in verval en al jaren niet meer geverfd. In de wegen zitten geen gaten, maar afgronden. De plantsoenen zijn niet gemaaid, de bomen nooit meer bijgeknipt. De kippenfabriek was ooit een belangrijke werkgever, maar na een brand twee maan den geleden resten alleen nog zwartgebla kerde karkassen in een wild weiland. De treurige flats hebben veelal geen tele foon, omdat het plaatselijke telefoonnet ho peloos overbelast is. In de winter is de tem peratuur in de woningen maximaal 15 gra den, want de waterleidingen zijn zo slecht onderhouden dat het merendeel van de warmte in de grond achterblijft. „De norma le problemen in Rusland", vat Grigori Gri- gorjev laconiek samen. De 48 jaar oude werkloze ingenieur Gri- gorjev is bijna net zo oud als zijn dorp. Kra snyi Elektrik werd in 1951 uit de grond ge stampt en was een soort modeldorp voor de Sovjet-Unie. Er leefden nagenoeg alleen in genieurs die in Rusland elektriciteitsnetwer ken moesten aanleggen. Het dorp kreeg een toepasselijke naam - Rode Elektriciteit - en de beste voorzieningen van het land. De in genieurs leefden met hun families in een ei gen flat, met centrale verwarming, telefoon en uiteraard elektriciteit. Sindsdien is er niets veranderd. Veel voorzieningen waren eind jaren zeventig al aan vervanging toe. maar de Sovjet-Unie kampte met financiële proble men. Erfgenaam Rusland rooit het nog steeds met dezelfde lege kas. „We proberen ons hoofd boven water te houden", zegt Grigorjev, die werkzaam is in het neoclassicistische cultuurhuis in het midden van het dorp. Het modeldorp is af geschreven. Inmiddels kost het moeite om geld bij elkaar te schrapen voor een nieuwe gloeilamp. Gepensioneerde elektriciens moeten bijspringen om het energienetwerk draaiende te houden. Als er weer eens een waterleiding knapt, verenigt het hele dorp zich. In 1993 brandde het cultuurhuis bijna af door een kortsluiting. Het was anders dan de ramp met de Koersk of de brand in de televisietoren Os tankino geen wereldnieuws, maar de bewo Industriegebieden maken een vervallen indruk. Op deze foto een complex bij de stad Monche gorsk, in de omgeving van Moermansk. foto gpd mikhail metzel ners van Krasnyi Elektrik kregen toen al de boodschap die president Poetin deze week verkondigde: Rusland is in verval. „Alles in ons dorp is oud en aan vervanging toe", zegt Grigorjev. „Maar we kunnen nu eenmaal geen geld uitgeven dat er niet is." Heimwee naar de Sovjet-Unie heeft Grigorjev niet. „Ook toen ging er al veel mis." Krasnyi Elektrik is Rusland in het klein. De Sovjet-Unie was in vele opzichten een we reldrijk dat aan zijn eigen illusies ten onder ging. De megalomane projecten van achter eenvolgens Stalin, Chroestsjov en Brezjnev - die ook toen al talloze catastrofes tot gevolg hadden - hangen nu als een loden last om het kippennekje van Rusland. De ruimte vaart, de kerncentrales, de stuwdammen, de olie-industrie, het nucleaire arsenaal, de ma rine, luchtmacht en grondtroepen: de erfge naam van de Sovjet-Unie moet alles over eind houden met een economie beduidend kleiner dan die van een land als Italië. Het blijkt vaak een onmogelijke opgave. In Rusland gebeuren dezelfde ongelukken als in de rest van de wereld. Alleen vaker. Veiligheid heeft voor Rusland al decennia een te hoge prijs. De kernramp van 1984 in Tsjernobil was definitieve ontmaskering van de Sovjet-Unie als technologisch geavan ceerde natie. Het economische verval is sindsdien alleen maar doorgegaan en grote en kleine rampen zijn aan de orde van de dag. Vliegtuigen storten neer, mijnwerkers worden levend begraven, gasexplosies leg gen gebouwen in puin, lekkende olieleidin gen vergiftigen het water. Poetin heeft de noodklok geluid over de toestand in Rusland. Alleen economische ontwikkeling kan de reeks van catastrofes doorbreken, maar specialisten zijn pessimis tisch over de nabije toekomst. „Natuurlijk zijn de belangrijkste facilitei ten in ons land in verval", zegt Aleksandr Amosov, gerenommeerd econoom bij de Russische Academie voor de Wetenschap. „Poetin heeft gelijk. Het is niets nieuws. Hij heeft alleen ongelijk als hij zegt dat economi sche ontwikkeling de tendens van ongeluk ken en rampen kan voorkomen. Er is op dit moment namelijk geen economische ont wikkeling in Rusland. Niemand wil geld in vesteren in onze verouderde faciliteiten en de Russische overheid wil juist meer aan de markt overlaten." De grootste catastrofe die het verouderde Rusland bedreigt is de 'fysieke honger', zegt Amosov. De Russische landbouw is één van de bedrijfstakken in Rusland die hopeloos verwaarloosd is. Landbouwmachines en - techniek zijn"*al tien jaar geleden afgeschre ven, waardoor misoogsten eerder regel dan uitzondering zijn. De Sovjet-Unie onder lei ding van Brezjnev maakte nog schone schijn met de successen in de landbouw, maar dat gebeurde grotendeels op de pof. In 1980 moest de Russische overheid alleen al op tar we en zuivelproducten 35 miljard roebel per jaar toeleggen. Sinds dat potverteren niet meer mogelijk is, daalt de oogst spectaculair. „We zijn van 100 miljoen ton graan per jaar naar 50 miljoen ton per jaar gegaan en inmiddels oogsten we 20 tot 30 miljoen ton per jaar", aldus Amosov. „Er vindt geen en kele investering plaats, waardoor honger een reëel gevaar is voor Rusland. We kunnen eenvoudigweg niet zoveel graan importeren. De verklaring voor deze problemen is vrij eenvoudig. Vroeger had onze landbouw zo'n 100.000 nieuwe tractors per jaar nodig, het laatste decennium komen er jaarlijks nog maar 2.000 tot 3.000 bij. Hetzelfde gaat op voor alle andere landbouwmachines. Bij een dergelijke verwaarlozing zijn misoogsten geen verrassing." Het gebrek aan investeringen uit zich in talloze andere sectoren. Amosov schets een doemscenario. Hij noemt het 'een wonder' dat er nog geen grootschalige rampen zijn gebeurd met het treinverkeer. „Treinen wor den niet onderhouden en nieuwe worden er al helemaal niet ingezet. Het spoor I waarloosd. Het is wachten op een gro geltik." Het elektriciteitsnetwerk in R krijgt door een gebrek aan investering steeds kleinere capaciteit. „Het is ntj dat hele steden in de winter kou lijdenl zal alleen maar erger worden. Binnd jaar krijgt onze industrie op dit puni problemen." De technologische ven' zing veroorzaakt eveneens een daling) en gasproductie, de ruggengraat van d sische economie. Investeringen in hei municatienetwerk blijven uit, waardod land de aansluiting bij de digitale re) volledig dreigt te missen. De brand in televisietoren Ostankino stratief voor de toestand van Rusland, sov: „In 1993 hadden we nog een res ren, maar de geprivatiseerde televisi schappij heeft die van de hand g Daarom zit Moskou nu zonder televisil veel illusies dat de voorzichtige econoi} groei de tendens van ongelukken en r« kan voorkomen, heeft Amosov niet. J gering spreekt van een jaarlijkse groei procent, maar 50 procent van onze striële capaciteiten is aan vervanging dereen kan zijn eigen conclusies treldc De Russische bevolking gelooft - dan wellicht in de begin jaren negenti niet meer in wonderen. Grigori Gi weet dat zijn dorp Krasnyi Elektrik, z veel andere plaatsen in Rusland, eet weg te gaan heeft. „Rusland heeft ge dat weet iedereen. We zullen hard werken en elkaar helpen. Meer keus we niet" De ingenieur hoopt de betere tijdfl mee te maken. „Het zou al mooi zijnj niet meer alleen bezig zijn met ove maar ook echt iets kunnen opbouwen) misschien vreemd, maar als ik de md het geld had om één ding in ons dorp! anderen, dan zou ik de straten laten s<l vegen, gebouwen laten opknappen parken en bomen onderhouden. He: eenmaal moeilijk om verantwoord en i werken als alles om je heen verwaarlod FRANK HENDRICKX ZATERDAG 2 SEPTEMBER

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 48