Kabinet blijft af van ziektegeld ►F i\a\(öj Brugman >'Hondt van Nijmegen $aar universiteitendub IULSTA WOONDESIGN Binnenland bij van m Formatievlucht Spookrit naar de Duitse verloskamer van tiNiffiKffli p- .TERDAG 2 SEPTEMBER 2000 [an twee maanden dood in huis inschoten De Groninger politie heeft in een woning in Win- ichoten het lichaam van een 55-jarige dode man gevonden. Het stoffelijke overschot heeft er ruim twee maanden gelegen. On- lerzoek heeft uitgewezen dat de man een natuurlijke dood is ;estorven. In het Limburgse Tegelen heeft de politie gisteren iet stoffelijk overschot van een 42-jarige vrouw gevonden. De ouw is vermoedelijk al enkele weken geleden van de trap ge- allen en daardoor om het leven gekomen. Agenten gingen met ten deurwaarder het huis binnen wegens een gerechtelijke ont- liming vanwege een huurachterstand. Steen bezwaar tegen homohuwelijk Apeldoorn Een ruime meerderheid van de Nederlandse bevol- ting. 62 procent, heeft geen bezwaar tegen de invoering van het homohuwelijk. Dat blijkt uit een onderzoek van het NIPO, in opdracht van het Reformatorisch Dagblad. Overigens vindt 47 j procent de invoering van het homohuwelijk eigenlijk overbodig, kangezien homoseksuelen een geregistreerd partnerschap kun nen aangaan. Hetzelfde percentage vindt het discriminerend oat homo's niet in het huwelijk kunnen treden. Ambtenaren tan de burgerlijke stand die principiële bezwaren hebben tegen jjiet homohuwelijk, moeten kunnen weigeren het huwelijk te jluiten, vindt het grootste deel van de Nederlandse bevolking. [jCerken mogen ook weigeren een dergelijk huwelijk te bevesti gen, vinden veel ondervraagden. JVlan valt dertig meter in dok ^chiedam Een Schiedamse magazijnmedewerker is gisteren -floor een arbeidsongeval om het leven gekomen. De man (57) pep boven in een dok en schroefde daar de koppeling van een Hvaterslang los. Omdat er een enorme druk op de slang stond, "werd het slachtoffer door de kracht van het water over de railing vVan het dok geslingerd. Hij viel dertig meter naar beneden en ^verleed ter plaatse. ^'Ontwikkelingswerk afbouwen' en haag Nederland zal niet van de ene op de andere dag alle ntwikkelingswerkers naar huis terugroepen. Dat betoogde pre fer Kok gisteren na afloop van de ministerraad in reactie op iet plan van minister Herfkens (ontwikkelingssamenwerking) len eind te maken aan uitzending van ontwikkelingswerkers, let kabinet ging eind vorig jaar al akkoord met de hoofdlijnen 'an het plan van Herfkens, aldus Kok. Herfkens wil in juli 2002 Hoppen met het huidige programma. ™if)66 vraagt extra miljard tat^EN haag D66 wil dat het kabinet nog 1 miljard gulden extra ire(iittrekt voor uitgaven in de zorg- en onderwijssector. Het kabi net heeft eerder al besloten dit jaar 6,9 miljard gulden beschik baar te stellen voor extra uitgaven. Een miljard hiervan is be stemd voor zorg en onderwijs. Het miljard dat hier volgens D66 novenop zou moeten komen, moet worden gehaald uit extra belastinginkomsten. D66 tornt hiermee aan een van de uit- gangspunten van het kabinet, namelijk dat meevallers aan de inkomstenkant moeten worden ingezet voor vermindering van fle staatsschuld. Artsen herkennen donor onvoldoende [eiden Artsen herkennen onvoldoende of hun overleden pati ënt geschikt is voor donatie van organen en Weefsels. Ze weten |e weinig van donatie af, hanteren verschillende criteria of heb ben het te druk om erop te letten. Ook raadplegen ze nog steeds biet altijd het donorregister, wat wel moet, of ze laten zich door Nabestaanden van de donatiewens van de overledene afbren gen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Trans plantatie Stichting (NTS), die gegevens analyseerde van 2.500 mensen die in zestien ziekenhuizen overleden. Acht ton hasj in boot Nederlander yissABONDe Portugese politie heeft een Nederlander gearres- leerd die 8.150 kilo hasj smokkelde. De drugs lagen in de boot waarmee de Nederlander in de Zuid-Portugese stad Portimao klgarve) voor anker was gegaan. De autoriteiten spreken over jle grootste hasj vangst uit de geschiedenis. De hasj, verdeeld in E80 pakken, was donderdagavond tijdens een routinecontrole jg.bntdekt. De pakken waren door de hele boot verspreid. d in hdmegen. uitiirgemeester D'Hondt van Nij megen (56) is gisteren voorge slagen als nieuwe voorzitter tenin de VSNU (Vereniging Sa menwerkende Nederlandse bajniversiteiten). Daar volgt hij r. iof.drs. R. Meijerink op. Ug D'Hondt is tien jaar burge meester van Nijmegen geweest, jjaij trad aan op 16 april 1990 en erTlgde toen Dales op, die mi- ,g jjSter van binnenlandse zaken e 0prd. Naar verwachting wordt e. jn benoeming op 8 september eelaicieel. i tuD Hondt is de laatste tien jaar mPdelijk zeer bekend gewor- moiin, met name door zijn be- er(jioeienissen op politiegebied laljP voorzitter van het Korpsbe- Dlerdersberaad en door zijn ■bejndelwijze tijdens het hoog- jujiater in februari 1995, toen de [ij. Ijken van de grote rivieren reigden door te breken. Over ïide onderwerpen kwam de genzinnige PvdA'er meerma- fi fiks in botsing met zittende linisters. R. Migo, directeur van de Ka ler van Koophandel Centraal De nieuwste woon-, werk- en slaapkamerprogramma's va dit Duitse topmerk zijn een ideale optie voor mensen die hun interieur op maat willen samenstellen. n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diei Advies WRR wordt niet opgevolgd Het kabinet heeft geen plannen of voornemens af te stappen van volledige doorbetaling van loon bij ziekte, zoals de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR) voorstelt. Dat heeft premier Kok gisteren ge zegd. den haag anp-gpd het volle loon uit te keren, moe ten ontmoedigen. Dat kan door Om het ziekteverzuim terug te dringen, moeten werknemers niet meer hun volledige loon doorbetaald krijgen als ze ziek zijn, vindt de WRR. Bedrijven moeten gewoon de wettelijke 70 procent salaris betalen. Het kabinet zou de afspraken in veel CAO's om bij ziekte toch CAO's met zon regeling niet meer aan alle werkgevers op te leggen. Kok vindt dat door invoering van het voorstel van de WRR de mensen die echt ziek zijn on evenredig worden benadeeld. „Heel wat goeden zouden on der de kwaden moeten lijden." Hij vindt het beter als er meer controle komt op de vraag of ie mand terecht ziek thuis zit. Ook zou er meer moeten worden gedaan te voorkomen dat men sen ziek worden. Als ze ziek zijn, moet, aldus de premier meer worden gedaan om te voorkomen dat mensen afglij den naar definitieve arbeidson geschiktheid. Volgens de WRR moet de werkgever veel meer geprikkeld worden een zieke werknemer weer aan de slag te krijgen. Is het niet in het eigen bedrijf, dan ergens anders. De werknemer moet volgens de raad het wette lijke recht krijgen een dergelijke bemiddeling af te dwingen. De werknemer zou na ziekte nog drie jaar op de loonlijst moeten blijven staan. Zo wordt het be drijf gedwongen meer te inves teren in therapie, omscholing en herplaatsing. Het kabinet heeft inmiddels al voorstellen gedaan om het automatisme af te schaffen ie mand na een jaar ziekte in de WAO terecht te laten komen. Staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) wees destijds op de praktijk dat veel werknemers al na drie maanden ziekte wor den afgeschreven en zo te mak kelijk na een jaar afvloeien. De WRR vindt dat het kabinet haast moet maken met de nieu we regelgeving. Verder wijst de raad erop dat het niet verstan dig is onder druk van het oplo pend aantal WAO'ers voortdu rend nieuwe wetgeving te be denken zonder het effect van eerdere wetten af te wachten. Wel denkt de raad dat sommige maatregelen die inmiddels zijn afgesproken wat moeten wor den aangescherpt om het maxi male effect te bereiken. volkel De meeste bezoekers op de eerste van de twee open dagen van de Koninklijke Luchtmacht op de vliegbasis Volkel bij het Noord-Brabantse Uden, kwamen gisteren voor de vliegshows. Maar ook diverse informatiestands werden goed bezocht. Zeker die van de vliegtuigfabrikanten waar de mogelijke opvolgers van de F-16 op poster te verkrijgen zijn. Ook vandaag is publiek welkom op Volkel. foto anp Raymond rutting Gelderland roemt het gemak waarmee D'Hondt achter de schermen via zijn contacten re sultaten behaalde. L. Seveke van het Steunpunt Politie Infor matie Diensten (PID), een lan delijke actiegroep tegen de werkwijze van de inlichtingen diensten, onderschrijft de soci ale kant van D'Hondt. Maar Seveke, die ook actief is ip de krakerswereld, kent ook de negatieve kant van het auto ritaire optreden van D'Hondt. „Het is moeilijk praten met de man. Hij luistert niet. Hij voelt zich de koning van Nijmegen en neemt ondemocratische be slissingen. Hij trekt zich weinig aan van de rechten van bur gers." De raadsfracties in Nijmegen noemen zonder uitzondering de houding van de burgemees ter als zijn belangrijkste ken merk. Volgens sommigen heeft D'Hondt door zijn soms pedan te stellingname een ministers post Verspeeld. Anderen menen dat hij via de VSNU alsnog een greep naar een kabinetszetel wil doen, omdat het openbaar be stuur zijn grote liefde is. amersfoort helma van den berg Dat het een tweeling zou worden, wisten ze. Dat de bevalling niet thuis, maar in het ziekenhuis moest plaatsvinden, stond ook al vast. Maar dat hun twee jongetjes uitein delijk in Duitsland ter wereld kwamen, na een nachtelijke spookrit van bijna vier uur, daarop waren de Amersfoortse ouders niet voorbereid. De oorzaak van het hachelijke avontuur is even simpel als opmerkelijk: in het hele land was geen plek voor twee te vroeg ge boren kindjes. „Wie had kunnen bedenken dat de verloskunde in dit rijke land op zo'n laag pitje staat?", vraagt de moeder (37) zich af. Een maand later zijn de emoties nog altijd niet bedaard. Vandaar dat ze hun naam niet willen teruglezen in de krant. Op een ander punt zijn ze even stellig: het Amers foortse ziekenhuis Eemland, noch de art sen en verpleegkundigen treft enige blaam. „Iedereen heeft alles voor ons gedaan wat in hun vermogen lag. Maar ook voor het ziekenhuis was het een kwestie van over macht." De geboorte van hun eerste kind, nu bijna drie, ging met complicaties gepaard. Toen de tweeling zich aankondigde, kreeg het paar daarom het advies om in het zieken-. huis te bevallen. Ze kozen, dichtbij huis, voor het St. Elisabeth, een van de twee lo caties van Ziekenhuis Eemland, waar ook hun dochter was geboren. De zwangerschap verliep probleemloos, tot de avond van dinsdag 1 augustus toen bij de Amersfoortse de vliezen braken en ze halsoverkop in het ziekenhuis belandde. Het werd al gauw duidelijk. De weeën wa ren niet meer te stuiten. De baby's zouden negen weken te vroeg geboren worden. Om hun levenskansen te vergroten, moest de tweeling (met een gewicht van 1420 en 1750 gram) na de geboorte in neonatale in tensive care units (nicu's) terechtkomen. In de provincie Utrecht heeft alleen het Uni versitair Medisch Centrum Utrecht nicu's in huis. Het UMC Utrecht bleek echter geen plaats te hebben voor hen. „Drie tot vier uur lang heeft de arts door het land ge beld. Nergens was er plek. Uiteindelijk ver telde hij ons dat we in een ziekenhuis in Münster, in Duitsland, terecht konden", al dus de vader. Met weeënremmers in het infuus, haar zie kenhuisdossier en een arts naast zich, werd de Amersfoortse even na middernacht per ambulance met zwaailicht richting Duits land gereden. Als gevolg van een noodweer moest de ambulance verschillende keren langs de weg stilstaan. Telefonisch was af gesproken dat een politie-escorte uit Münster vanaf de rijksweg de ambulance naar het ziekenhuis zou begeleiden. De ambulance-chayffeur miste echter de af slag, waardoor zij bij het verkeerde zieken huis belandden. Via een politiepost kwam het gezelschap, even na vier uur in de och tend, alsnog in het juiste ziekenhuis. Het Sint Franziskus Hospital, waar enige uren later twee zonen via een keizersnede ter wereld werden gebracht. Geen tijd voor geluk. De jongste van de twee kreeg een klaplong en ernstige adem halingsproblemen. Bij zijn eveneens ernstig zieke moeder werd zwangerschapsvergifti- ging geconstateerd. Door het taalprobleem begreep ze het pas veel later. Het is allemaal goed gekomen. Na drie we ken Duitsland kon het stel zijn dochtertje thuis weer in de armen sluiten. De jonge tjes belandden op de kinderafdeling in Zie kenhuis Eemland waar ze nog een aantal weken zullen blijven. „We hebben geluk gehad", realiseert de moeder zich. „Onze jongetjes zijn gezond. We zijn in Münster prima behandeld en opgevangen. Maar zo'n ervaring wens je niemand toe." KLM denkt aan stappen tegen Netwerk amstelveen pieter van hove De KLM onderzoekt de moge lijkheid om stappen te onder nemen tegen de redactie van het programma Netiverk. De luchtvaartmaatschappij neemt het de televisiemakers kwalijk dat zij voorafgaand aan de uit zending van dinsdag over de vliegveiligheid van KLM niet om wederhoor is gevraagd. Het is nog niet bekend welke maat regelen worden getroffen. Het onderwerp werd uitge zonden naar aanleiding van het eindrapport van de commissie Droste over vermeende gebre ken bij de Technische Dienst van de KLM. In de reportage werd een voorval behandeld waaruit zou blijken dat een ge zagvoerder illegaal een KLM- Boeing 767 op een Kenya Air- ways-vlucht zou hebben gevlo gen. Een noodzakelijke repara tie zou niet zijn uitgevoerd waarop de gezagvoerder na het uittrekken van een aantal zeke ringen alsnog naar Amsterdam is vertrokken. Dit is tegen de procedures. De uitzending was gebaseerd op anonieme bron nen. Volgens de KLM heeft de bewuste verkeersvlieger na de uitzending de maatschappij la ten weten dat het verhaal gro tendeels onjuist is. Bij de redac tie van het KRO-programma was gisteren niemand bereik baar voor commentaar. Netelenbos: Tegen NS geen maatregelen den haag anp Minister Netelenbos (verkeer) ziet voorlopig geen reden maat regelen te nemen tegen de Ne derlandse Spoorwegen. De Tweede Kamer eiste ingrijpen na de aankondiging van NS dat reizigers de komende tijd vaker moeten staan. De onderne mingsraad van NS-Reizigers zegt dat het dreigende tekort voor een belangrijk deel kan worden voorkomen door zowel personeel als materieel beter over het land te verdelen. In antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Hofstra (WD) en Van Gijzel (PvdA) schrijft de minister dat NS zich aan de afspraken houden. „Er is geen sprake van contract breuk", aldus Netelenbos, die ook de afgelopen jaren geen overtredingen heeft geconsta teerd. Haar partijgenoot Van Gijzel vindt dat de spoorwegen wel in de fout zijn gegaan. De minister is overtuigd door een toelichting van de NS, die ze de Tweede Kamer ook heeft toegestuurd. NS zeggen daarin dat ze een hoger kwaliteitsni veau hanteren dan het contract met Netelenbos voorschrijft. Dit 'eigen' hogere niveau blijft de komende maanden niet overal in Nederland overeind, maar aan de minimumnormen wordt wel voldaan. Dat heeft het bedrijf duidelijk willen ma ken aan de klanten. Het ontstane beeld dat reizi gers vooral zullen moeten staan, klopt volgens NS niet. In augustus had minder dan vijf procent van alle passagiers in de spits geen zitplaats, illu streert het bedrijf. NS melden niet welke invloed de vakantie heeft gehad. Toch neemt het cijfer van vijf procent niet weg dat er in specifieke treinen de komende maanden veel meer reizigers moeten staan, erken nen NS. Zaak beginnen zonder diploma DEN HAAG ANP Mensen die een onderneming willen beginnen hebben met ingang van volgend jaar geen diploma meer nodig. De eisen die worden gesteld aan algeme ne ondernemersvaardigheden vervallen. Wel worden in een aantal be drijfstakken dan nog eisen ge steld die te maken hebben met veiligheid, gezondheid en mi lieu. Dat heeft het kabinet giste ren besloten op voorstel van minister Jorritsma (economi sche zaken). De minister heeft het Vesti- gingsbesluit bedrijven uit 1996 ingetrokken. Ondernemers moeten nog wel op de hoogte zijn van wet- en regelgeving op het eigen werkterrein. Het gaat onder meer om slagers, hak kers, garages en installatiebe drijven. Onderzoek heeft uitgewezen dat het wegvallen van een aan tal eisen ertoe zal leiden dat meer mensen een eigen zaak beginnen, zonder dat hoeft te worden gevreesd voor verlies van kwaliteit van de dienstver lening. Roma moeten eerst dokken DRIEBERGEN GPD De drie Roma-families die al twee weken bij Bunnik langs de rijksweg staan, mogen pas naar Driebergen terugkeren voor een tijdelijke opvangplaats als ze 300.000 gulden aan de gemeen te betalen. Dat is de helft van de afkoopsom die de gemeente Driebergen in juli betaalde als 'oprotpremie'. B en W en de voltallige ge meenteraad vinden het 'onaan vaardbaar' dat de zigeuners het principeakkoord van afgelopen dinsdag hebben geschonden. Daarin werd overeengekomen dat de Roma's drie van de zes ton zouden terugbetalen in ruil voor drie tijdelijke standplaat sen in Driebergen. Xelo Een tijdloos woonprogramma met o.a. ladenkasten. sideboards en vitrines die zich goed met een bestaand interieur laten combineren. Zoals gebruikelijk bij Hülsta in vele maten en uitvoenngen leverbaar. w3»«*w: Openings za I (072) 5112760 Za: 9 30-1 -DESIGNCENTRUM VAN 11.00 TOT17.00 UUR KEUKENS* BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 -w

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3