Louis van Gaal: en autoriteit met heel lange tenen Konterman en de cultuurschok - DAG 2 SEPTEMBER 2000 Bondscoach heeft ontdekt dat ook hij wel eens de plank misslaat Een tussenweg bestaat niet voor Aloysius Paulus Maria van Gaal, bondscoach en Baron van Ooit. De nieuwe trainer van het nationale voetbalelftal heeft zijn eigen rechtlijnige route. Van A naar B, recht op het doel af. Via Ajax en het wespennest Barcelona gaat de man die zich als beste oefenmeester van de aardbol presenteert zijn droom regisseren. Wereldkampioen worden met Oranje zou erfvijand Johan Cruijff naar de kroon steken. Plus 15 miljoen Nederlandse voetbalzielen voor eeuwig van frustratie bevrijden. Hoe het ook afloopt, Frank Rijkaard heeft allesbehalve een kleurloze opvolger. Tot en met de WK 2006 is er een baas met zout, peper en sambal. Louis van Gaal: tot en met de WK 2006 is er een baas met zout, peper en sambal. door RUUD DE JAGER n zijn jonge jaren kon Louis van Gaal (48 nu) heel verdienstelijk met een bal iverweg. In de omgeving van de Amster- lamse Watergraafsmeer was er in de six- ies geen betere straatvoetballer. Buurtge- loot Harry Vermeegen in zijn boek Bal- njongen: „Met hem in de ploeg konden ve bijna niet verliezen, want Louis was 'eel beter dan de rest. Dat wist hij zelf ook n liet dat aan iedereen weten. Hij wist al- es beter en was behoorlijk eigenwijs. We achten hem uit omdat hij voorspelde dat lij later bij Ajax een contract zou teke- len." )p 19-jarige leeftijd tekende Louis van aal inderdaad een contract bij Ajax. Ver- 'elend detail voor hem was dat Johan .ruijff in Amsterdam op zijn plek speelde n dat hij wat aan de trage kant was. lij werd getransfereerd naar het Belgi- che FC Antwerp, speelde later voor Spar- a en combineerde dat jaren met een iarttime-baan als gymleraar. In de voet balwereld stond hij in die dagen vooral ekend als de drammerige woordvoerder an de spelersorganisatie WCS. Tijdens ergaderingen was hij niet bij de interrup- ie-microfoon weg te slaan en eenmaal op reef kon principiële Louis de bobo's bij- :ans onder de tafel praten. 'ia AZ en de jeugd van Ajax kreeg Louis an Gaal het op 28 september 1991 als ipvolger van Leo Beenhakker voor het eggen in De Meer. Voor Ajax brak een leriode van ongelooflijke successen aan net meteen in het eerste jaar van Van taal winst van de UEFA Cup. Het was het lftal met onder anderen Wim Jonk, Aron Ginter, Dennis Bergkamp, Stanley Menzo Van der Sar was reserve), Bryan Roy, Mi- hel Kreek, Danny Blind, Stefan Petter- on, Edgar Davids en Frank de Boer. Pa- rick Kluivert en veel van de latere sterren peelden nog in de jeugd. 'an Gaal had zich inmiddels ontpopt als een opmerkelijk, dominant man. Hij kon de camera inkijken met een blik alsof hij iedereen rauw lustte. Hij nam harde be- pionsleague-finale tegen AC Milan, zijn niet aflatende controverses met de pers: Van Gaal stond voortdurend in het brand punt van de belangstelling. In relatief kleine kring genoot hij een gro te populariteit. Hij staat in de boeken als de meest succesvolle Ajax-coach ooit met maar liefst tien hoofdprijzen. Wereldbe ker en Champions League waren de hoogtepunten. Zijn grote kracht zat 'm slissingen (Wouters weg, publiekslieveling vooral in de teambuilding,, het psycholo- Roy weg, conflict met Van 't Schip) en leek er niet van wakker te liggen. Alles moest wijken voor het resultaat. Zijn uit straling was arrogant tot en met. Dat zou hij in zijn Barcelona-tijd overigens ook ruiterlijk toegeven. Binnen Ajax doceerde hij orde en tucht en Van Gaal schroomde niet om met boetes te strooien als zijn regels werden overtre den. Maar als er wat te vieren was schreeuwde de geëmotioneerde trainer het publiek toe als een ware volksmenner. Dat extraverte gedrag werd hem in calvi nistisch Nederland - en vooral in Eindho ven en Rotterdam - niet in dank afgeno men. Maar de spe lers in zijn succes concept dweepten met hem. Zijn vak manschap werd ge roemd. Zijn verlengstuk Dannny Blind in Vrij Nederland: „Ik be wonder van Gaal om zijn tactisch inzicht. Tijdens de wedstrijd ziet hij meteen wat eraan schort. Pietje vijf meter naar achte ren, Klaas en Jantje wisselen van positie. Dat vind ik knap. Daarnaas't heb ik be wondering voor zijn gedrevenheid. Hij eist iedere dag een topprestatie. Van Gaal is geen sadist of maffe megalomaan. Zijn regels zijn erop gericht spelers ervan te doordringen dat voetbal een vak is. Zoals hij praat en denkt, praat en denk ik ook." Het onafscheidelijke notitieboekje op de bank, zijn numerologie ('op 10 speelt Lit- manen'), zijn karatetrap bij de Cham- gische spel waarin het groepsgevoel bij ie dereen centraal moest staan. Elke tegenstander werd als een Pietje Pre cies doorgelicht, geanalyseerd, zowel voor- als achteraf. En uiteraard schuwde Van Gaal niet om jonge spelers in te pas sen. Iets wat hij ondanks de immense be langen ook in Barcelona doorvoerde. Zijn afscheid in de Amsterdamse Arena (mei 1997) ontroerde hem tot tranen toe. In 'Mijn Jaren bij Ajax' omschrijft hij dat op z'n Van Gaals: „Ik vind het fantastisch dat Ajax in al z'n geledingen zo actief is om het afscheid in stijl te laten verlopen. Dat ge beurt in principe niet wanneer trai ners vertrekken en deze waarde ring geeft dus aan hoe de relatie tus sen Ajax en Van Gaal nog altijd is. En dat doet me erg veel." Bij zijn afscheid sprak Van Gaal de hoop uit ooit terug te komen, hopelijk als bondscoach, zijn allergrootste ambitie. Wellicht heb ik dan in het buitenland veel geleerd, voegde hij er glimlachend aan toe. „En ik hoop dat mijn vrienden van de pers in die tijd ook progressie hebben ge boekt." In Barcelona zou Louis van Gaal aanvan kelijk hoofd opleidingen worden, een truc special van de sluwe vos Josep Lluis Nu nez om de Engelsman Bobby Robson op een zijspoor te zetten. Toen Van Gaal door de inmiddels verdwenen voorzitter Tijdens vergaderingen was hij niet bij de interruptie-microfoon weg te slaan en eemnaal op dreef kon principiële Louis de bobo's bijkans onder de tafel praten uit de hoge hoed werd getoverd, dweep ten de socios met de Amsterdamse suc cestrainer. Een man met zo'n staat van dienst was in hun ogen een garantie voor succes, vergelijkbaar met de periode rond het Dreamteam van Johan Cruijff. Het theaterpubliek in Camp Nou maafae zich op voor voetbalshows a la Ajax in zijn beste dagen. Van Gaal zelf glunderde, ging zoals altijd keihard aan de slag om alles naar zijn hand te zetten en sprak ferme taal: „Er is geen trainer die in zo'n korte tijd zo veel succes heeft behaald als ik. Maar: ook de prij zen van Van Gaal tellen nu niet meer." Bij zijn afscheid in mei van dit jaar, aan het eind van zijn derde seizoen, bleek dat ook Van Gaal op voetbalgebied niet almachtig is. Zijn filosofie zou niet in de Catalaanse cultuur passen en hij stapte na een histo rische persbijeenkomst op. „Vriendinnen en vrienden van de pers. Ik ga. Gefelici teerd." Natuurlijk lag het niet aan Van Gaal zelf. In een lange monoloog veegde hij zijn straatje schoon en kwamen zijn karakter trekken arrogantie en cynisme nadrukke lijk aan de oppervlakte. „Je kan hier fan tastisch wonen. Er is alleen niet te wer ken", meldde hij met een gekrenkt ge zicht. Hij gaf Barcelona nog een trap na: „Ik heb in zes jaar Ajax meer gewonnen dan Barcelona in 100 jaar." Het deed den ken aan zijn staaltje autoritair gedrag op het vliegveld in Tokyo rond de wedstrijd om de wereldbeker tegen Gremio toen hij een verbijsterde Japanner de mantel uit veegde:,,! am boss. You have to wait." Het is Van Gaal ten voeten uit. Een vakman pur sang, een warme persoonlijkheid voor zijn geliefden, een draak van een kerel als hij op z'n teentjes wordt getrapt. Van Gaal maakte in Catalonië een serie kardinale fouten: consequent als hij is trok hij de lijn van Amsterdam strak door. Dus vedette Stoitchkov, rebel van huis- uit, kreeg een boete omdat hij z'n shirtje uit de broek liet hangen. Stoitchkov rea- 'Vriendinnen en vrienden van de pers. Ik ga. Gefeliciteerd. geerde in de pers, kreeg een enkele reis tribune en kon uiteindelijk zijn biezen pakken. Van Gaal lag overhoop met ve dette Rivaldo die eigenlijk meer centraal wilde spelen, maar in het strakke keurslijf van Van Gaals systeem de buitenkant moest houden en zijn defensieve taken niet mocht verwaarlozen. Van Gaal omringde zich met Nederlan ders en deed Catalaanse lievelingen als Ivan de la Pena in de uitverkoop. Er volgden nog een stuk of acht Catala nen, waardoor de trotse eigen cultuur stukje bij beetje haarscheurtjes op liep. Hij mocht van zijn beschermheer Nunez voor 290 miljoen gulden 16 nieuwe spelers kopen. Op een gegeven moment had hij een complete Hollandse kolonie gesticht (naast de hulptrainers Koeman, Van der Lem en Hoek stonden de spelers Hesp, Bogarde, Reiziger, Cocu, Zenden, Kluivert en de broers De Boer onder con tract). Dat gaat in elke natie zonder mor ren als je alles wint en het spel oogstre lend is. Maar dat was het niet. Het duurde niet lang voordat de eerste witte zakdoekjes uit de kast kwamen. Drie mislukte seizoenen in de Champions Lea gue voerden de druk op Van Gaal en Nu nez tot waanzinnige proporties op. Toch zag de erelijst er niet slecht uit: twee landstitels ('98 en '99), de Spaanse beker in '98 en de Europese Supercup in '98. Van Gaal lag voortdurend overhoop met de Spaanse pers. Hoewel zijn Spaans aan vankelijk te matig was om rechtstreeks te communiceren met de dagelijkse horde persmensen, brak zijn autoritaire stijltje hem snel op. Het begon al met de veror dening dat de pers niet meer welkom was bij de training, terwijl Cruijff en Robson daar absoluut niet moeilijk over deden. En aangezien vele sportbladen, radio en tv dagelijks uitgebreid over Barga berich ten lag daar een kiem voor conflicten. In Hard Gras verzamelde Spanje-specia- list Edwin Winkels een paar saillante voorbeelden van Van Gaals manier van reageren. Op de vraag of er niet te veel Nederlandse gecontracteerd werden: 'Hij is toevallig een Nederlander, nou én? Op de opmerking dat 80.000 mensen zich op de tribune hebben verveeld: „Hoe weet jij dat? Heb je ze dat allemaal gevraagd?" Een Nederlandse verslaggever van Net werk beet hij in het Engels toe: ,„Go home to you own country." En wat verderop in de tijd viel hij weer eens uit zijn rol toen een vraag van een Spaanse verslaggever verkeerd viel. „Tü eres malo ('Jij bent slecht') schreeuwde hij zeven, acht keer. Deze actie van de rood aangelopen Van Gaal, talloze malen herhaald op de Spaanse tv, is in Barcelona nu nog een ge vleugelde kreet die het vooral bij de jeugd goed doet. Met een boze Van Gaal is het kwaad ker sen eten, vandaar dat de KNVB naar ver luidt een afspraak met de nieuwe bonds coach heeft dat hij naar de buitenwacht toe de regels van fatsoen in acht zal ne men. Het zal hem moeite kosten om het spel mee te spelen getuige zijn stokpaard je: „De pers heeft andere belangen dan ik." Oranje kwam voor Van Gaal na het echec in Barcelona als een geluk bij een onge luk. Amper een week nadat Frank Rijk aard bekend maakte dat hij opstapte, rondde de nieuwe KNVB-baas Arie van Eijden het contract met Van Gaal af. Een droom ging in vervulling, zo onthulde hij tevreden. Er ging een streep door het sab batsjaar dat hij in het Spaanse Sitges met zijn levenspartner Truus Opmeer gepland had. Hij tekende een zesjarig contract en eiste tevens de verantwoordelijkheid voor het totale technisch beleid op. Inmiddels is op Internet de Louis van Gaal fanclub opgericht. Hij lijkt de juiste man voor de job, zeggen kenners. Zijn cri ticasters ziin voorlopig nog in de minder heid. Ze houden zich voorlopig koest, wellicht bevreesd voor de toorn van de meester. Er lijkt maar één manier voor Van Gaal om zich onsterfelijk te maken voor alle 15 miljoen bondscoaches: het WK winnen. In 2002 of 2006, zo precies kijken we niet. 'Voor de aanhang van Rangers in het een eer als je in Oranje speelt' Op het trainingscomplex in Hoender- loo verstuurt Bert Konterman met een fraaie trap de bal over 60 meter naar een andere Oranje-speler. Louis van Gaal kijkt ademloos toe en zegt dan, met oprechte verbazing: „Je lijkt Koeman wel." De ex-Feyenoorder, die tegenwoordig zijn brood in Schotland verdient, lacht de opmerking weg. „Ik zal nooit een Koeman worden. Of ik mijn eigen beperkingen ken? Dat denk ik wel, maar juist daardoor blijf ik nuchter en ben ik gekomen waar ik nu ben." In de Arena hoopt hij naast Barcelona's Frank de Boer centraal in de defensie van het Nederlands elftal zijn twaalfde inter land te spelen. Konterman deed dat tij dens het EK, toen hij ook Jaap Stam moest vervangen, verdienstelijk. Maar af gelopen weekeinde ontdekte hij dat je als ervaren mandekker nog steeds voor ver rassingen komt te staan. De eerste derby Celtic-Rangers werd een kwelling voor hem. Konterman belandde in '180 kilometer per-uur-voetbal', zag zijn ploeg knock out gaan en was na afloop woest op 'alles en nog wat'. Vlekkeloos was zijn eigen optreden in de 'Old Firm' niet geweest. Konterman had schuld aan één van de zes treffers, omdat hij Henrik Larsson niet had afgestopt. Maar echt gefaald had hij niet. De eerste derby leek eerder een wijze les, eentje waarbij een buitenlander meteen met neus op de feiten wordt ge drukt. Het Schotse voetbal heeft zijn ei gen wetten en cultuur. Hij heeft Ronald de Boer er deze week maar meteen over verteld. „Ik heb hem een heleboel ver teld..." Toch zegt Konterman niet geschrokken te zijn. „Wat me ook zo verbaasde was de sympathie van de supporters. 'Kom op, volgende keer pakken we ze', werd er ge zegd. Er is veel respect voor de spelers. Bij Feyenoord speelden we in de Cham pions League slecht bij Marseille. De vol gende dag stopte er een busje bij het trai ningsveld. Daar kwamen een paar Feyen- oord-supporters uit en die scholden ons vervolgens vijf minuten helemaal verrot. Daarna stapten ze in en reden ze weer weg. Gelukkig is dat niet vaak voorgeko men, maar het was wel raar om mee te maken." Konterman zegt dat hij pas in Schotland tot het besef is gekomen dat hij bij één van de grootste clubs ter wereld speelt. „In Nederland heeft niemand daar enig idee van, ik had dat ook niet. Pas als je hier komt ervaar je met eigen ogen wat Glasgow Rangers Football Club is. Alles is perfect, het stadion is geweldig, de men sen zijn krankzinnig van de club en als speler ben je voor iedereen een 'hero' of een 'Dutch star'." De club heeft supportersverenigingen over de hele wereld. Van Canada tot Au stralië. „Van de jongens hier weet ik dat ze vroeger aan het eind van het seizoen enveloppen moesten trekken. Dan moest je met z'n tweeën naar één van die sup portersclubs. Je lootte dus gewoon een landje ergens op de wereld. Was jouw en velop Australië, ging je een weekje naar Sydney of Melbourne. Kontermans entree bij Rangers was voor al dankzij het EK warm en aangenaam. Zijn optreden in Oranje sprak tot de ver beelding bij de Schotten, die het Neder lands elftal al jaren als een magisch elftal beschouwen. „Als je hier Oranje zegt, weet iedereen wat je bedoelt. Voor het EK zullen niet veel Schotten mij hebben ge kend. Maar als je dan eenmaal het Oran jeshirt hebt gedragen, kent iedereen je opeens. Het is voor de Rangers aanhang nu ook een eer dat ik net als Van Bronck- horst en Ricksen bij de selectie van het Nederlands elftal zit." Dick Advocaat had hem desondariks al in een vroeg stadium gewezen op de aan passingsproblemen die hij zou krijgen. „Ik kwam hier binnen en Advocaat zei te gen me: 'Probeer lekker rustig je eigen spel te spelen'. Maar dat kan hier hele maal niet! De eerste de beste wedstrijd, tegen St. Johnstone, vloog de bal met honderd kilometer per uur heen en weer. Ik wist niet wat er gebeurde." Daar kwam bij dat Konterman na het EK wekenlang geen bal meer had geraakt en in een keer in het diepe werd gegooid. „Ik had geloof ik twee dagen meegetraind, toen ik al een wedstrijd moest voetballen. Als je niet echt fit bent, valt het helemaal niet mee om in je ritme te komen. Nu is dat een stuk beter. Ik voel dat ik bijna weer topfit ben. Bij het Nederlands elftal, onder Van Gaal, heb ik weer een test ge daan. Gebleken is dat ik nog maar een paar hartslagen van m'n EK-conditie af zit. En door de vele wedstrijden word je vanzelf fitter. Vorige week kwam ik er achter dat ik in zeventien dagen vijf wed strijden had gespeeld." Er wordt hard gewerkt om de speelstijl van Rangers te veranderen. De inbreng van de Nederlandse internationals, inclu sief Ronald de Boer, is daarbij van groot belang. Vooral bij Europa Cup-wedstrij den moet de ploeg zich op die manier staande kunnen houden. Rangers werd de afgelopen tien jaar bijna elk seizoen kampioen, maar ging internationaal veel vuldig voor schut. Konterman zag vorige week op tv hoe zijn oude club de sprong naar de Cham pions League miste. „Ik trek geen lange neus naar Feyenoord, zal ik nooit doen. Ik hoop zelfs dat ik met Rangers revanche kan nemen op Sturm Graz, dat nu bij ons in de poule zit. Normaal gesproken had dat Feyenoord moeten zijn." Konterman was altijd een jongen uit de polder. Hij groeide op tussen de koeien en zocht pas op latere leeftijd de grote stad op. In Schotland heeft hij weer de rust en de natuur gezocht. „Ik heb een 'leuk optrekje' gevonden buiten Glasgow. Ik moet een half uurtje rijden naar het stadion en een kwartiertje naar het nieu we trainingscomplex, dat Rangers op dit moment laat bouwen. Ik denk dat ik me hier heel goed ga thuis voelen." De prestaties van Rangers zullen daarbij bepalend zijn, beseft Konterman. „Dit is een grote club, die veel heeft geïnves teerd in spelers. We moeten resultaten boeken. We hebben een goed elftal en dat wordt straks nog beter als Michael Mols terug is en Ronald de Boer is inge past. Mols is, denk ik, nog twee weken verwijderd van zijn rentree. Hij heeft hier een fantastische naam. Er lopen nog steeds zo veel kinderen met zijn naam op de rug van hun shirt." Uiteindelijk speelt er dan een half Neder lands elftal in Glasgow. Al is Konterman er in de eerste plaats op uit om zelf zijn plaats te behouden. De bondscoach heeft in elk geval de weg naar Ibrox gevonden en na de deceptie tegen Celtic geen reden gezien om zijn selectie te wijzigen. „Van Gaal voldoet aardig aan het beeld dat ik van hem had. Ik heb onder Co Adriaanse getraind. Hij en Louis zijn allebei uit de zelfde categorie. Als je de een hebt gehad, weet je ook hoe de ander traint. Veel din gen zijn hetzelfde." Alleen moet de bondscoach niet zeggen dat hij op Koe man lijkt. „Want daar lijk ik echt niet op..." HOENDERLOO MARCEL VAN DER KRAAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35