Peentjes zweten op bedrijfsuitje r Luxemburg telt af: de laatste maand van Groothertog Jan Gesprek van de Dag ZATERDAG 2 SEPTEMBER 2000 152 My»mmoniiUir Zorg en onderwijs D66-leider De Graaf wil nog eens praten over de 2,25 pro cent economische groei die het uitgangspunt vormde van het regeerakkoord, PvdA-fractievoorzitter Melkert wil veel extra geld voor zorg en onderwijs. Met andere woorden: Prinsjesdag nadert. Tot dusver gaat het niet anders dan in andere jaren. Pre mier Kok en minister Zalm van financiën willen de afspra ken uit het regeerakkoord overeind houden, de fractie van PvdA en D66 zien grote noden en willen die met behulp van de miljardenmeevallers lenigen. De verdere marsrou te is dat het kabinet zich niet doof toont voor het gewee klaag uit de samenleving door in de Miljoenennota extra geld uit te trekken voor onderwijs en zorg (1,2 miljard tot nu toe), en alvast in verborgen hoekjes wat extra geld weg te zetten om de regeringscoalities tijdens de debatten over de begroting voor komend jaar nog her en der tegemoet te komen. Hoeveel dat is, moet nog blijken. Het zal in elk geval niet genoeg zijn om Melkert en De Graaf tevreden te stellen. Zij koersen immers niet voor niets aan op een herziening van de Zalm-norm, die bepaalt hoe de meevallers worden verdeeld over extra uitgaven, lastenverlichting en aflossing van de staatsschuld. Voor alle duidelijkheid: die Zalm-norm was en is een keu ze, die was gebaseerd op de omstandigheden en vooruit zichten bij het opstellen van het regeerakkoord. In die zin is die norm niet heilig. Zeker niet omdat het ontegenzeg gelijk Nederland stukken meer voor de wind gaat dan ie dereen voor mogelijk had gehouden in 1998. Maar dat er geld is, is op zich geen reden om het direct uit te geven. Zorg en onderwijs zijn op zich respectabele doe len, maar net als vorig jaar ontbreken onderbouwde plan nen. Er zijn te weinig mensen die kiezen voor een loop baan in zorg of onderwijs, dat is zeker waar. Een hoger sa laris maakt het werk aantrekkelijker, ook dat is waar. Maar wie zijn oor goed te luisteren legt, hoort dat het zeker niet alleen een kwestie is van hogere salarissen. Minstens zo belangrijk is dat leerkrachten doodmoe wor den van het feit dat alles elk jaar weer anders moet, de mensen in de thuiszorg klagen steen en been over de bu reaucratie die hen elk werkplezier ontneemt. Het gebrek aan carrièremogelijkheden vormt een tweede reden om niet te kiezen voor onderwijs of zorg. Over dat soort problemen hoor je politieke partijen nooit. Maar voordat er extra miljarden naar zorg en onderwijs gaan, mag van politieke partijen worden verwacht dat ze heel concreet aangeven wat ze daarmee méér denken te bereiken dan het oppoetsen van het sociale gezicht rich ting de kiezer. Zo lang dat niet is gebeurd, is er geen enke le reden om de Zalm-norm ter discussie te stellen. Het voltallige personeel dat een avondje gaat bowlen. Dat is truttigheid troef. Magazijnmedewerkers die een middagje gaan karten. Slaapverwekkend. Zelfs de overlevingstocht in de Ardennen voor managers is een burgelijke bezigheid. Al thans, vergeleken met het personeelsuitje dat de Heemsteed- se onderneming Action Events in dë ArenA voor het bedrijfs leven organiseert. Die zijn heftig, extreem en exclusief. Vanuit de nok van het stadion (vijftig meter) een Scad Dive vrije val in vangnet), Bungee Jump (elastiekspringen), Slide for Fear (glijvlucht) en een Gra vity Fall (abseilen) maken. Vier sprongen op één dag. En tus sendoor een koffietafel, uitge breide lunch en een champag ne borrel. Met voldoende ruim te voor relatiemarketing en/of social talk. ,,We willen spanning en sensatie bieden en mensen leren hun angst voor grote hoogten te overwinnen. Angst is niet meer dan een klein ob stakeltje in de geest. Het gaat die dag om de geestelijke over winning, fysiek stelt het niks voor", zegt Gerard Wielenga van Action Events. De Xtreme Daywan Action Events. Ofwel peentjes zweten op een exclusief bedrijfsfeest. „De doelgroep waar wij ons op richten is klein, zeer klein. Ik praat over jonge dynamische bedrijven met snelle medewer kers die na twee keer interactie ve lasergames weer iets nieuws willen, iets exclusiefs. Dan kom je al snel bij IT-branche terecht. Als onze deelnemers in de kroeg tegen vrienden en beken den zeggen: 'Ik heb deze week toch wat spannends meege maakt...' dan is ons werk ge slaagd", zegt Wielenga. Of het extreme alternatief straks het doorsnee personeelsuitje verdringt, moet worden betwij feld. ,,De massa kiest, met alle respect, voor een avondje bow len met bittergarnituur. Daar is ook helemaal niets mis mee. Wij zijn er voor wie wat anders, wat gedurfder wil." Action Events denkt zo'n vijf keer per jaar een dergelijke Xtreme Day in de ArenA te kunnen organi seren. Inclusief catering zijn de kosten per persoon 1.250 gul den. Wanneer er meer dan vijf tig deelnemers zijn (maximaal honderd) \s het duizend gul den. Na afloop krijgen de deelne- mers als aandenken een CD- Rom of videoband mee om hun (indoor)sprongen nog eens in alle rust terug te kunnen zien. Action Events verwacht binnen afzienbare tijd de eerste perso- neelsdag in de Arena te kunnen houden. „Vernieuwend, verras send, spectaculair. Dat zijn woorden die belangrijk zijn in ons bedrijf', aldus Wielenga. Nieuw bij Action Events is het op afroep beschikbare 3D-thea- ter waar maximaal 120 bezoe kers het levensechte gevoel krij gen dat ze meezwemmen onder water of dat ze lijfelijk door het enge spookkasteel dwalen. De attractie waar het Heemsteedsë bedrijf ook behoorlijke ver wachtingen van heeft is de Go- Up Bike. Des te harder je fietst op de mountain-bike des te sneller ga je ...steil omhoog.1 „Wij verhuren amusement waarbij het kernwoord mob is", zei Wielenga ooit. Hij is oprichter en eigenaar van h(- bedrijf dat drie vaste medew kers en circa veertig oproepi dewerkers telt. Wielenga z dat Action Events de wind iii rug heeft. „De economie dra^ goed. Bedrijven zijn meer da ooit bereid geld voor fun uitFI geven." eÉ Action Events kan bedrijfsfe|af ten en andere evenementen^1 opluisteren met tal van attraF ties, zoals een race-, voetbalF flight-simulators en snow- boardshows. Drie jaar terug baarde het bedrijf opzien mF de aanschaf van een straaljafJ - een Blackburn Buccaneer MK2 - die in de Golfoorlog is51' gebruikt. De Heemsteedse ofr' derneming bouwde het ge- K1 vechtsvliegtuig om tot speelp tuig. In de cockpit, waarin t\^ mensen kunnen zitten, kan Pc spel Topgun flight simulatoip gespeeld worden, gebaseerd01 de film Top Gun. „De straaljp ger is populair, de Xtreme Df nog niet. En of dat ook gebeip1 vraag ik me af. Want het mo^1 natuurlijk wel exclusief blij- F ven." I"e' W, enselijk De ex-echtgenote van LUCIANO PAVAROTTI zwijgt niet langer. ,,Hij haalt mijn naam door het slijk. Veertig i jaar lang was ik zijn I bliksemafleider, zijn I zondebok. Nu is het genoeg", aldus de 63- I jarige Adua Veroni de- I ze week in de Italiaan- I se krant Corriere della I Sera. Italië's be- I roemdste tenor I scheidde in juli, na veertig jaar, van zijn vrouw. Hij wil met zijn dertig jaar jongere vriendin Nicoletta Mantovani trouwen. De voormalige mevrouw Pavarotti zou, volgens Italiaanse kranten, ruim 220 miljoen gulden van haar man eisen. „Belachelijk", zei de zanger eerder tegen Bild am Sonntag. „Zoveel geld heb ik helemaal niet." Adua Veroni daarover: „Typisch het gebrul van een gewonde leeuw." Engelse dierenvrienden hebben voj de ALBINO-EGEL Persil een specia onderkomen gebouwd, dat het beei in staat stelt vrolijk rond te buiteler de buitenlucht zonder aan zonlicht bloot te hoeven staan. De vrouwtjes gel Persil werd anderhalf jaar gele# als pasgeboren jong binnengebracl bij een opvangcentrum voor egels fl Morecambe, Het diertje maakte all bino - met een spierwitte vacht en i- knalrode oogjes - geen schijn van li op overleven in het wild. „Toen zei ons binnen werd gebracht zag ze el als een pingpongbal", zei Don HoljL royd van het opvangcentrum. Holrd kon Persil tot zijn verdriet geen vooll haar geschikt onderdak bieden en jj zocht naar andere mogelijkheden, te zijn nu gevonden in het Aquarium 4| the Lakes in Cumbria, waar voor Pö een volledig overdekt en zonvrij 'eij huis met grote tuin' is verrezen, war» zij, zo wordt gehoopt, nog zeker vij^ jaar en misschien wel tien jaar zal r kunnen doorbrengen. M Heemsteeds bedrijf organiseert personeelsfeesten vol spanning en sensatie leJe visie Herhaling op herhaling Slechte hygiëne i:. restaurants Rome WIN Vieze en vervallen keukenfch bedorven ingerdiënten, iré1 secten, ratten en kakkerla] fer ken. Wie heeft er nog trek een lekker etentje in een v de restaurants van Rome? Uit een onderzoek van de stedelijke dienst voor hygi'eJ ne en gezondheid blijkt di zeker een op de vijf eetgel genheden in de Italiaanse hoofdstad haar deuren zo moeten sluiten als gevolg van abominabele hygiëne Van de 936 restaurants dit de dienst met een bezoek vereerde, voldeden er 621 zo'n 66 procent, niet regels. Tweehonderd rest. rants moeten voorlopig dicht. Ook in de cafés is hi niet al te netjes. De dienst bezocht 181 bars en meer dan de helft bleek het niet te nauw met de hygiëne te'1 nemen. De voorzitter van de Fede tie van bars en restaurants de regio Rome, Roberto C jj rosi, reageerde weinig schuldbewust op de bevir dingen van de dienst.Vol- gens hem ligt het niveau de hygiëne in de 11.000 eeL en drinkgelegenheden in me 'boven het nationale g middelde' en zijn de inspe teurs in de hoofdstad ge woon strenger. Ook het hoofd van een ov koepelend orgaan van de Romeinse restauranthouder weet van niets. Volgens Sele verino Lepore heerst er in Rome een rattenplaag en hebben niet alleen restau-, rants en bars daar last van[) Hij zegt dit in het dagblad Messagero, dat de resultat van het onderzoek gistere ook publiceerde. Een jongen naar mijn hart Ik moet gaan slapen, ik ben doodmoe en plof op bed. Natuurlijk moet ik me uitkleden maar ik doe het niet. Ik blijf half slapen, half waken en uiteindelijk moet ik natuurlijk toch hele maal bezweet midden in de nacht mijn bed af, 'mijn bed uit'zou hier misplaatst zijn, om me uit te kleden. Nog kinderachtigerDat kan. Ik lig in bed, mijn kussen ligt opgepropt onder mijn hoofd. Ik moet het even opschudden. Ik doe dat niet. Ik stel het uit en uit tot de Amersfoortse kei on der mijn kop me te machtig wordt. Maar dan zijn we een uur verder. Het kan altijd nog erger. Ik loop over straat met een losse schoenveter. Ik moet me even bukken om hem vast te maken. Maar ik buk me niet. Ik loop liever met losse veters, ik heb daar inmid dels een grote bedrevenheid in, dan dat ik me buk. Natuurlijk kom ik vroeg of laat een beken de tegen: "Weet je dat je veter los zit?" En dan moet ik weer spelen dat ik verbaasd ben: "He, mijn veter los, stom van me, dank je wel hoor. Bukken, veter vast maken. Mijn dieptepunt is het volgende: ik rij mijn au to de parkeerplaats op voor ons flatgebouw. Mijn raampje is nog halfopen. Maar dat han deltje zit zo ver weg aan het autoportier dat ik de boel maar open laat. Natuurlijk wordt ik la ter gewaarschuwd door een vriendelijke buurt bewoner dat mijn raampje open staat. Kan ik alsnog mijn balkon af, naar beneden, parkeer plaats op, raampje dicht, trapje weer op enz. Treurig treurig, ik geef het toe lieve vrienden. Maar daarom begreep ik zo goed wat ik van ochtend meemaakte. Ik zat in de wachtkamer van een laboratorium waar ze mijn bloed moesten prikken. Tegenover me zat een moeder met een zoontje van een jaar of acht. Wat de moeder ook deed of zei, de jongen wilde zich niet laten prikken. "Grote jongen, dan maken de dokters je weer beter, snoepjes", niets hielp. Uiteindelijk werd hij meegetroond door een la borante. Voor de deur van het prikkamertje hoorde ik hem nog roepen: "Ik wil helemaal niet beter worden!" Een jongen naar mijn hart. Moordenaars zijn nieuwe tv-sterren Wie dacht dat met Big Bro ther de grenzen in televisie land bereikt waren, heeft het mis. Amerikaanse program mamakers hebben een tv-se- rie bedacht waarin de echte bekentenissen van beruchte moordenaars, verkrachters en andere zware misdadigers uit New York centraal staan. Volgens de Amerikaanse krant The New York Times zendt het televisiestation Court TV in september de eerste aflevering van de serie uit, onder de titel Confes sions. Confessions zal weke lijks in 45 miljoen Ameri kaanse huishoudens te zien zijn. Het programma bevat voor de eerste keer in de Amerikaanse tv-geschiedenis beelden van verhoren en be kentenissen van zware mis dadigers. De opnames zijn gemaakt door openbare aan klagers en de politie. In de eerste aflevering be schrijft een dakloze man een moord op een vrouwelijke arts en vertelt een gigolo over zijn moord op een klant die in een rolstoel zat. Een andere man bekent dat hij een vrouw in haar apparte ment ombracht, waarna hij haar in stukken sneed en kookte. De 'reality show' duurt on geveer een half uur en bevat geen commentaar. Ook is er geen presentator. Kijkers die nieuwgierig zijn naar de ach tergrond van de zaken ver wijst het televisiestation naar de website www.courttv.com Op deze site geven experts op het gebied van de crimi nologie of psychologie ach tergrondinformatie. Je beste vrienden zaten vroeger bij de Vara. En bij deAvro 'kom je elkaar tegen', zeggen ze. Maar oude bekenden zie je de hele zomer op de vaderlandse televisie. De enige opwinding in zomers televisieland wordt veroor zaakt door de eeuwige ruzies over de zenderkleuring, en de presentatie van de winter programma's. (Bij de televisie heb je twee seizoenen. De winter, waarin een paar nieuwe pro gramma's beginnen die meestal erg lijken op de oude, en de zomer, waarin al die programma's worden herhaald en omroepen bakkeleien over de zenderkleuring.) De zomer is de tijd van de oude banden. Zo presteerde de Tros het om maanden achtereen op elke doordeweekse avond rond etenstijd een oude Derrick te programmeren op Nederland 1. Onze Ouwe, van diezelfde Tros, werd dan weer herhaald op Nederland 2 en ook een hete serie A touch of Frost werd ten tiveede male vertoond. De lijst herhalingen is moeiteloos tot imposante lengte aan te vullen. Kabouter Plop beleefde reprise op reprise. Ook de Lingo's in de zomermaanden waren herhalingen, en die herhalingen werden dan overdag nóg een keer herhaald. Cheers, Gestrand! Wizzy Woppy, Wij Alexander, Gla mourland, Het kleine huis op de prairie, Ongetemd Afrika, ER, Coco lappe, Blik op de weg, Ingang Oost, Schone schijn, Spakenburg, Tien voor taal, Miniatuur, De eetfa- briek, Willem Wever - het gaat maar door. Al met al vulden de drie Nederlandse publieke omroepen samen per zomerdag zo'n tien uur met ouwe troep. Nog even afgezien van zaken als Weerzien op 3 en de herhalin gen van Journaal en Studio Sport, die de hele nacht door gaan. Op topdagen - afgelopen maandag was er zo een - turfde Wil meer dan twaalf uur aan oude banden die nog eens werden afgespoeld. En dat bracht hem tot de logische con clusie, dat er in de zomer veel te besparen valt. Simpelweg door bij een van de zenders een bordje op te hangen met: 'Wegens vakantie gesloten'. Want aan twee zenders hebben de publièke omroepen, zeker in de zomer, meer dan ge- noeg. Met zo'n zomersluiting komt er meteen geld vrij voor al die zaken, waarvan de publieke omroepen al jaren zeggen dat zij die graag willen doen, maar niet kunnen betalen. Ne derlands drhma produceren, bijvoorbeeld. Documentaires maken in plaats van kopen. Dddr moesten die omroepen nou eens over bakkeleien. WIL BUYS Het volgende verschijnsel kent ieder een: je ligt in bed en je moet erg no dig plassen. Maar je stelt dat plas sen almaar uit omdat je geen zin hebt om uit je warme bed te ko men. Ander voorbeeld: je hebt van tijd tot tijd een zeurende kiespijn. En die blijf je houden omda t je geen zin hebt om naar de tandarts te gaan. Voor een grote winst, geen pijn meer aan blaas of kies, hoeven wij slechts een kleine investering te doen: een reisje naar toilet of tand arts. Maar daar zijn we vreemd ge noeg niet toe bereid. Kinderachtig, al zal de psychologie zal er wel een an der woord voor hebben. Dat uitstelmechanisme, ik bedenk dat psychologenwoord maar even zelf, be heers ik tot in mijn vingertoppen. Geen kinderachtiger ventje dan ik wat dat be treft. Hieronder wat voorbeelden, mis schien herkent u er een paar. Groothertog Jan van Luxem burg is gisteren begonnen aan de laatste weken van zijn bijna 36-jarige regeerperiode begon- ,nen. Aan het einde van de maand draagt hij de troon over aan zijn oudste zoon Henri, die al sinds maart 1998 optreedt als vertegenwoordiger en plaats vervanger van rijn vader. De 79-jarige groothertog volgt het voorbeeld van zijn moeder Charlotte, die in 1964 na een bewind van maar liefst 45-jaar eveneens aftrad. Het anders zo rustige Luxem burg pakt flink uit rondom de troonswisseling. Concerten, bals, vuurwerk, een optreden van Ray Charles en uiteraard verschillende pompeuze plech tigheden, staan op het pro gramma. Koningin Beatrix en het Belgische vorstenpaar (ko ning Albert is een broer van groothertogin Josephine-Char lotte) worden op donderdag 28 september verwacht bij de troonsafstand van Jan. Kort daarna legt Henri (45) de eed op de grondwet af in de Ka mer van Afgevaardigden. De plechtigheid wordt gevolgd door een wandeling naar het groothertogelijk paleis, voor een 'balkonscene'. Henri zal dan ook de nieuwe erfprins van Luxemburg, zijn oudste zoon Willem (18) aan het publiek voorstellen. De avond daarvoor nemen Jan en Josephine-Char lotte op datzelfde balkon na een televisietoespraak van de groothertog afscheid van de Luxemburgse bevolking. Op vrijdag 29 september is 's Groothertog Jan met achter zich zijn zoon Henri. avonds een gala-avond in het Conservatorium van Luxem burg-stad waar alle Europese kroonprinsen en kroonprinses sen voor zijn uitgenodigd. Het is onwaarschijnlijk dat Willem- Alexander daar verschijnt om dat hij in Sydney verblijft voor de Olympische Spelen. Een week eerder is hij dan al een keer uit Australië teruggekomen voor Prinsjesdag. De nieuwe Luxemburgse groothertog is overigens tegelijkertijd met de prins van Oranje lid geworden van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC). Henri volg de daarmee zijn vader op, die sinds 1946 lid was van het IOC. Henri wordt de zesde groother tog van Luxemburg sinds 1890, toen een andere tak van het Huis van Nassau dan de Neder landse Oranje-Nassaus de rege ring van het vorstendom op zich nam. Tussen 1815 en 1890 waren de Nederlandse konin gen op persoonlijke titel tevens foto epa archieffoto groothertog van Luxemburg. Aan die situatie kwam met het overlijden van Willem III een einde omdat de Luxemburgse wet geen vrouwelijke troonop volger toestond. Uit Duitsland werd toen de afgezette hertog van Nassau-Weilburg op de troon gezet. De opvolgingsre- gels zijn in 1907 aangepast, zo dat het huis van Nassau kon blijven regeren. HANS JACOBS» Het vangnet voor de Scad Dive hangt al klaar in de ArenA. Bedrijven die eens iets anders willen voor bowlen kunnen hier terecht voor een gedurfd bedrijfsuitje. foto publiciteitsfoto

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2