Toerisme Eilandhoppen voor beginnende zeilers op de EI3BERICH TEN BIJZONDERE HOTELS o FRIESE VLAG -t jRDAG 2 SEPTEMBER 2000 REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Ararat Fortenmaand Zoals onderhand te doen gebruikelijk, heeft het Utrechts Bu reau voor Toerisme september ook dit jaar uitgeroepen tot 'fortenmaand'. Niet alleen worden er rond en in de vele Utrechtse forten (in oner meer de Grebbelinie en de Holandse Waterlinie) allerlei festiviteiten georganiseerd; ook is het mo gelijk er te overnachten en/of een zogeheten 'soldatenmaal- tijd' te nuttigen. Alle activiteiten staan vermeld in de folder 'Fortenmaand' die, tegen betaling van portokosten, kan wor den opgevraagd bij de WV Utrecht, telefoon (0900) .414.14.14 (50 cent per minuut). De ruim vijfduizend meter hoge Ararat op de grens van Turkije en Armenië, is onlangs opengesteld voor het publiek. De berg, die in de bijbel wordt genoemd als de plek waar Noach, zijn gezin en zijn met dieren volgestouwde ark strandde, is door werkzaamheden zeven jaar afgesloten geweest. inker in een baai met een hagelwit strand. Het geluid van de krekels verstomt als de schemer over Sparthagori valt. 6ij daglicht zorgen de mannetjes met hun voorvleugels voor een constant en monotoon gesjirp, maar de nacht legt hen het zwijgen op. In de stilte die rest, lijkt de avond donkerder en de lucht zoeter. De Ionische Zee klotst in een eeuwenoud ritme tegen de bo ten. Zachte stemmen roezemoezen - over het terras van Taverna Spilia, het restaurant van de oude, bebaarde Griek Steve. Vanaf de heuvels op het eiland Meganissi rolt de nacht de baai binnen. Drie Moody's 31 liggen voor anker pal voor Taverna Spilia waar Steve gam ba's en sappige lamskoteletjes ser- veert, 's Ochtends dient hij traditiege trouw omeletten op en natuurlijk brengt hij Nescafé of - voor dé moedi gen - sterke Griekse koffie. Samen vormen de zeiljachten het flottielje dat vanuit Nidri is begonrten aan een tocht over de Ionian. Hier liggen dui zenden piepkleine onbewoonde ei landen met smalle stroken strand, rot sen die steil de lucht in steken en donkere grotten. Er zijn grotere eilan den met oude haventjes waar je aan legt naast kleine vissersboten en neer ploft op een terras om kreeft te eten. Flottieljezeilen heeft de laatste jaren sterk aan populariteit gewonnen. Geen wonder, want niet iedereen wil het avontuur aangaan zelf een boot te huren in een onbekend land. Waar hij vervolgens de zeilen hijst en maar ziet waar de wind hem brengt. Wie wat meer veiligheden en zekerheden wil inbouwen, kiest voor het flottielje. Je zit op je eigen boot met je eigen va kantiemaatjes. Begin- en eindpunt van de dagtochten worden 's och tends besproken tijdens de briefing van de flottieljeleider. Die vertelt ook waar je ondieptes of andere ongemak ken kunt treffen. Iedereen vaart in ei gen tempo. Hulp is altijd nabij want via de marifoon kan de Nederlandsta lige leiding worden opgeroepen. Lef Flottieljezeilen is veel gemak en een hoop gezelligheid. Nog nooit gezeild maar wel lef? Reisorganisatie Evene- mentsreizen geeft vierdaagse cursus sen met de belofte datje daarna je ei gen jacht kunt zeilen en mee kunt met het flottielje. Een geruststellende ge dachte dat de boten voor de volle honderd procent zijn verzekerd zon der eigen risico. En voor wie "wel eer der zeilde, maar niet helemaal zeker is van zichzelf zijn er tweedaagse 'op friscursussen'. Verder is ervoor erva ren zeilers een tweedaagse improvers FOTO'S JANETTE LUICHIES Eilandhoppen met een zeilboot. Je laten meevoeren waarnaar de wind je voert, dommelen op het ritme van de deining en in de namiddag voor anker gaan in een baai met een hagelwit strand. Onthaasten, heet dat tegenwoordig. Waar kan dat beter dan in de Ionische Zee? cursus om de fijne kneepjes van het vak te leren zoals zeilen met een spin aker en het gebruik van electronische apparatuur aan boord (GPS). De Moody's zijn uitermate geschikt om de oostkant van Griekenland te bevaren. Formeel bieden de jachten ruimte aan zes personen maar zoals dat wel vaker gaat met theorie en praktijk is het ideaal met z'n vieren, kan het nog redelijk goed met vijf mensen en heb je met een zeskoppige. bemanning waarschijnlijk binnen een dag ruzie. De kuip is behoorlijk ruim zodat je elkaar niet in de weg zit. Met cafeetje waar de waard en zijn vrouw naast drank ook gegrilde kip serveer den. Tegenwoordig herinneren slechts de foto's aan de muur aan On- assis' bezoeken. Ezels De Ionische Zee is bij uitstek geschikt voor zeilers die ontspanning zoeken en willen genieten van de omgeving. De sportieve schipper heeft hier min der te zoeken omdat de wind pas te gen drie uur opsteekt en dan meestal in de sterkte van drie of vier Beaufort. Wie de woeste baren wil bevaren, De havens staan onder bescherming van de Unesco. Hoogbouw is verboden. een druk op de knop pruttelt de mo tor en de zeilen laten zich makkelijk vanuit de kuip bedienen. Vanuit Sparthagori is het maar twintig minuten varen naar het eiland Scor- pios waar ooit Onassis met zijn Jacky woonde. Daar gaven ze overdadige feesten op hun luxe-jacht de 'Christi na'. Toen zij nog leefden hield een ui terst strenge bewaking de vele nieuwsgierigen op grote afstand. Af en toe deed Onassis Sparthagori aan en klom hij langs de steile weg naar bo ven. Door de smalle straatjes liep hij naar Billy's Chicken, een authentiek moet in Turkije zijn. Maar de relaxte zeiler en gezinnen met kleine kinde ren komen in de Ionische Zee hele maal aan hun trekken. Feitelijk wordt er op zee gevaren maar voor het ge voel lijkt het op zeilen op een binnen meer want hoge golven, getijden en ingewikkelde stromingen ontbreken. Maar hier heb je wel alle ruimte. Waar je op de Nederlandse meren voortdu rend moet opletten wat al die andere schippers doen, kan je op de Ionische Zee nog wel eens wegdromen. Altijd is er land in zicht want waar je ook kijkt zijn eilandjes die als slaperige oude dieren uit de zee rijzen. En een baai met hagelwit strand om voor anker te gaan en lekker luierend een paar uur door te brengen, is gauw gevonden. Ook is het natuurlijk mogelijk aan wal een terrasje te pikken in een van de vele dorpjes. De hele streek staat on der bescherming van de Unesco en dat betekent dat hoge uit de grond ge stampte hotels a la Benidorm ontbre ken. Als de dorpjes al uitbreiden, dan is dat met natuurlijk ogende laag bouw. Zo lieflijk als al die eilandjes tonen, zo hardvochtig zijn sommige bewoners. Wat te denken van de Grieken die van hun ezels af moesten toen de vooruit gang ook de Ionische Zee bereikte en auto's hun intrede deden. De lastdie ren waren geen cent meer waard en de eigenaren wisten niets beters te be denken dan ze te dumpen op het on bewoonde eiland Formikoulas. Daar balkten de afgedankte hoefdieren van de dorst want óp het hele eiland was geen druppel water te vinden. De Ne derlandse schipper Hans Stiggelbout, die jar en het gebied doorkruiste met flottieljes, had met de beesten te doen en vroeg zijn zeilers voor het ezelei land voor anker te gaan om emmers water aan wal te brengen. De ezels leerden dat zeilboten water beteken de. Gek van de dorst renden ze de zee in zodra ze een dinghy in het oog kre gen. Ze beten in de bootjes en bonk ten wild met hun kop tegen de zijkan ten. Het werd te onaangenaam en te gevaarlijk om de dieren nog langer te cateren en zo werden de 'watertocht jes' afgeblazen. Nu herinneren slechts de skeletten op de rotsen nog aan de dieren. Eilandhoppen in Griekenland is een ontspannen avontuur. Er is veel te zien en de tochten zijn nooit vreselijk lang zodat er tijd genoeg overblijft om dorpjes te verkennen, te zwemmen of aan te leggen bij een onbewoond ei land. Volgens ervaringsdeskundigen kun je met een beetje geluk dolfijnen, zwaardvissen, zeeschildpadden of een monniksrob tegenkomen. Zit het te gen dan tref je er zelfs geen meeuw. Elke dag eindigt op een nieuwe be stemming en altijd wordt er overnacht in de 'eigen' vertrouwde boot. Het zeilen is een makkie maar op de kaart oogt de totaal afgelegde afstand na tuurlijk fantastisch. En wie zich mee laat voeren op de deining van de Ioni sche Zee en opgaat in het ritme van de eilandbewoners komt terug als de rust zelve. Daar kan geen kuuroord te genop. JANETTE LUICHIES FEITEN CIJFERS De kosten per persoon in het hoogseizoen op basis van 4 personen (inclusief vliegticket) BEDRAGEN: 8 Dagen op een Moody S31CS (duurste boot): 1730 gulden; 15 Dagen op een Moody S31CS: 2740 gulden; 8 Dagen op een Aloa 27C (goedkoopste boot): 1160 gulden; 15 Dagen op een Aloa 27 C: 1586 gulden. Vierdaagse zeilcursus voor beginners: 445 gulden. Tweedaagse opfriscursus: 255 gulden. improverscursus: 350 gulden. De vlucht van Amsterdam gaat rechtstreeks naar Preveza. Boekingen kunnen worden gemaakt bij het ANVR-reisbureau of de reisbalies van de Rabobank. Meer informatie: Evcnements Reizen, Amsterdam, telefoon (020).586.94.94. Hotel Van der Werffop Schier- monnikoog is een bekend lo- I gement met een lange ge- I schiedenis. Het pand deed in i vroeger eeuwen dienst als raad- en posthuis en ook nog als wachtlokaal voor de stoombootdienst naar het vas te land. Nu is het al een tijdje een hotel met ruim vijftig ka mers. Maar beneden heerst nog altijd de cafésfeer uit vroe ger tijden, 's Morgens wordt er gebiljart; 's middags komen de jenever en de speelkaarten op tafel. Hotel Van der Werff is niet zomaar een hotel en daar om opgenomen in de onlangs uitgekomen gids 'Bijzondere hotels in de Benelux'. Dorine Scherpel maakte voor deze nieuwe editie - waarin nu voor het eerst ook Wallonië en Luxemburg zijn opgenomen - een reis langs zo'n 150 hotels, die vooral op het platteland zijn gelegen. De auteur lette daarbij op gastvrijheid, mooie interieurs en de kwaliteit van de keuken. Veel van de door haar uitverkoren hotels zijn gevestigd in boerderijen, kas telen en herenhuizen, maar natuurlijk heeft Scherpel de grote steden niet overgesla gen. In Rotterdam kon zij niks vinden, maar in Amsterdam zijn niet minder dan zeven ho tels geselecteerd, waaronder uiteraard The Grand aan de Oudezijds Voorburgwal (duur ste kamer 3300 gulden per nacht) en het Amstel (duurste kamer 5250 gulden). Wie romantiek zoekt, kan vol gens Sherpel uitstekend te recht in De Campveerse Toren in het Zeeuwse Veere. Dat is ook meteen een stuk beter be taalbaar. Maar wie echt een keer bijzonder wil slapen, kan de enige kamer in de Vuurto ren van Harlingen te boeken. Voor de prijs van 495 gulden per nacht heb je de beschik king over het hele pand met daarin een suite met panora misch uitzicht. Via de mari foon kun je de scheepsberich ten volgen. Ook De Kromme Raake in Eenrum is als 'klein ste hotel ter wereld' in zijn ge heel te boeken. Ondanks de naam Grand Hotel is er slechts één tweepersoonskamer. Sla pen doe je er in de bedstede. 'Bijzondere hotels in de Bene lux' is een bundeling leuke adressen. Elk hotel is beschre ven (inclusief kleurenfoto) op één pagina. Er worden bijzon derheden verteld over onder meer de geschiedenis van het pand, het interieur en de me nukaart. In een kadertje staan prijzen, openingstijden en routebeschrijving. Amerika Vakantiegangers die naar de Verenigde Staten reizen, kunnen sinds kort toeristische informatie opvragen op de website w.seeamerica.org. Er kan worden doorgeklikt naar sites van zo goed als alle deelstaten alsmede naar die van de daar gevestigde VW-bureau's en attracties. Alpine Way Nog voor de opening van de Olympische Spelen in Sydney is in Australië de geheel geasfalteerde Alpine Way door de Snowy Mountains geopend. Tot nu toe was dit vermaarde bergtraject alleen geschikt voor auto's met vierwielaandrij- Bed Breakfast Onlangs heeft het Utrechtse internetbedrijf Depro Design de website www.fijnopreis.nl geopend met daarin de gegevens (adressen, plattegronden, prijzen, foto's enzovoort) van een kleine 1000 Nederlandse bed en breakfasts. De lijst wordt nog elke dag aangevuld. Luchtfoto's In het nieuwe ballon- en luchtscheepvaartmuseum Zep/Allon aan de Karperweg 12 in Lelystad is tot en met 31 oktober een expositie te zien van de oudste luchtfoto's van Nederland. De prenten zijn enkefe jaren geleden toevallig gevonden op een rommelzolder in Den Haag en nog niet eerder tentoongesteld. De foto's werden gemaakt in 1909 vanuit een ballon gemaakt door luitenant W. N. Bakker. Berlijn In hartje Berlijn is op bijna 100 meter hoogte een nieuw uit- kijkplatform geopend. Het 'Panoromapunkt' is gebouwd op het dak van het Daimler-Chrysler gebouw aan de Potsdamer Platz en valt vanaf de begane grond in nauwelijks twintig se conden te bereiken via - wat in de brochure wordt genoemd - 'snelste lift van Europa'. M Bijzondere hotels in de Benelux 2000/2001. Uitgeverij De Toorts Haarlem. Prijs: 34,50 gulden. U kruipt uw tent uit, pakt een stoeltje, zet koffie en gaat ach terover in het ochtendzonnetje zitten. Zaligste moment van de vakantie. Dan steekt de gisteravond met een caravan gearri veerde buurman z'n kop naar buiten. Hij ziet u zitten en zegt (daar kunt u vergif op innemen): 'Goeje morgens. Dat is zeker wel uit te houden hè, zo in het zonnetje?' Brom vooral iets on verstaanbaars terug. Ofu moet van de volgende conversatie houden: - 'Goeje morgens. Dat is zeker wel uit te houden hè zo in het zonnetje?' - ja best. - 'Mmmmmm buurman, en dan zo'n verrukkeluk kopjen kof fie erbij. Douwe Egberts?' - 'Nee, uit de campingwinkel. - 'Oh, wij nemen altijd Douwe Egberts mee. - 'Zo.' - 'Want dan hebben we geen vakantie hè, zonder Douwe Eg berts. - 'Oh nee?' - 'Nee. En in de koelkast altijd een flessie Friese Vlag' - - 'Tenminste, voor de eerste dagen dan hè? Daarna gaan we op zoek. - 'Waarnaar?' - Naar Franse koffiemelk. Maar dat vinden we bocht. - 'Bocht?' - Ja, vergeleken met Friese Vlag dus hè. - 'Tsjoh.' - 'Met Friese Vlag heb je aan een klein \uolkje genoeg. - 'Ik drink zwart' - 'Zonder suiker?' - Ja.' - 'Vies vind ik dat. Geen Friese Vlag, geen suiker... Wij nemen altijd een doos klontjes mee. Van CSM. Die kennu wel hè, CSM?' En dan moet het moment, waarop z'n vrouw gezellig komt aanschuiven, nog komen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29