Bluetooth: even flink doorbijten Multi Media OEM!! iZwanenzang van Cavedog U P D fl T 6 Weergids vol met nieuwe elementen kTERDAG 2 SEPTEMBER 2000 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT UU I J Z R bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer, /laar w^t doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl risse een comPuter bouwen lijkt rlooior een comPuterbezitter het at va1 h<: logst bereikbare. Genoeg hnische kennis in huis heb- n om moederbord, geheu- nchips, grafische kaart, harde lijf en allerlei andere exoti- le plugjes en snoertjes te kie- n en op elkaar af te stemmen iet moet geweldig zijn om je iteem naar eigen wens sa- :n te stellen. Het zal boven in een hoop geld besparen, t laatste is niet waar. Wie vol- ende know- terwinkels de consument te- iwoordig behoorlijk de vrije rid geven om een systeem ar de eigen wensen aan te >sen, is er nog een reden arom de winkel goedkoper jft dan zelf schroeven en sol en. Die reden zit hem in het dat voor een werkende nputer behalve hardware c een stapel software nodig De kant-en-klare computer de winkel komt compleet -1 allerlei meegeleverde soft- repakketten. Een voorgeïn- H lieerde Windows natuurlijk, 1 ar ook allerlei Office-pro- mmatuur. Wie zelf een corn ier in elkaar schroeft moet pakketten los kopen. En is r irmee opeens een stuk duur- uit. Hoe kan dat? Jt antwoord is OEM, een raar llelijk woord dat je veelvuldig ■meegeleverde CD-roms Jitreft. OEM (Original Equip- mntManufacturer) is het re- Ttaat van een slim monster verbond tussen softwarefabri kanten en computerleveran ciers. Het mes snijdt voor hen aan twee kanten. De winkel kan de consument een aantrekkelij ker aanbod doen door een vol ledig werkend systeem te ver kopen. Voor een OEM-versie van bij voorbeeld Windows betaalt de winkel een (gering) bedrag aan de softwareboer. Die vangt voor zijn OEM-versie minder geld dan bij een losse verkoop, maar heeft er wél een nieuwe gebrui ker bij. Zoals een heroïnedealer zijn eerste portie altijd voordelig aanbiedt, zo kweekt ook de softwarefabri kant met OEM nieuwe gebrui kers. Die raken aan zijn product gewend en zul len in de toe komst geïnteres seerd zijn in nieuwe versies en updates. En dan breekt het moment aan dat ook de softwarefabrikant aan de zaak gaat verdienen. Ieder een profiteert van OEM; een bepaald soort mensen zou nu de term win-win-situatie laten vallen. OEM kan een software bedrijf met een kleine investe ring helpen een marktaandeel te veroveren. Windows is niet voor niets het meest verbreide besturingssysteem geworden. En mede dankzij OEM-deals behoort Kill Gates nu tot de rijkste mensen ter wereld. Als je op zoek bent naar een be paald softwarepakket, bijvoor beeld een fotobewerkingspro gramma, kan het zelfs de moei te lonen om eens rond te kijken of er niet ergens een scannertje te koop staat waar het begeerde programma als OEM-versie bij geleverd wordt. Voor een paar tientjes meer heb je er dan een scanner bij. Zóver kan het voor deel van OEM doorwerken. SILVAN SCHOONHOVEN ■arehuis Cavedog is niet ir. De maker van Total An- ilation en Kingdoms is door naar Infogrames opge- ikt. Ongetwijfeld zullen de ntvolle programmeurs wel aan de bak komen, maar ïmer is het eigenlijk wel, iral voor de liefhebber van -time strategy-games, oor- ispelen waarin de actie con- i doorgaat. De concurrentie chter moordend op dit ter- i en als spellen dan iets min- goed worden verkocht ko- n softewarehuizen al snel in iroblemen. hebbers van Kingdoms, een l itasy wargame' dat wel wat 'heeft van Warcraft van Bliz- d, hebben van Cavedog in er geval nog een afscheids- chenk gekregen: The Iron 'gue, een uitbreiding voor geliefde spel, dat daardoor :r een langere levensduur ift. Kingdoms is een spel rin de actie vrijwel recht bovenaf wordt bekeken. Dit ft een goed overzicht van de m/^tische strijd. "he Iron Plague krijgen de bestaande rassen van de ikbeeldige magische wereld ïen te maken met een vijfde de Creonites, die een "machtige technische ont- keling doormaken. De Creo- :s brengen mechanische ken, stoomschepen en zelfs kachtige eenheden op het (veld. Ook hebben ze bij- irbeeld een rijdende spiegel bedacht die het zonlicht in een soort laserstraal bundelt en daarmee de vijanden ver schroeit. Kortom, een stevige kluif voor middeleeuwers die het nog van zwaardvechters, boogschutters en tovenaars moeten hebben. Maar ook de bestaande volkeren hebben een paar nieuwe sterke eenheden gekregen. Het spel omvat 25 nieuwe kaarten (het land Cre- on) en zelfs driedimensionale omgevingingen. Maar een echt 3D-spel wordt Kingdoms met de uitbreiding niet en een 3D- kaart is dan ook niet noodzake lijk. Het originele spel is wel noodzakelijk want de 'IJzeren Plaag' is geen spel op zichzelf. 'Min. systeemeisen: Pentium 200, 32 Mb Ram, Windows 95/98, Kingdoms. Prijs: 60 gulden. Be schikbaar gesteld door Info grames. Nog veel haken en ogen aan draadloze hightech revolutie RONALD HOOIJENGA Veelbelovend? Dat zeker. Nu al dé wereldstandaard? Dat ook. Binnenkort in elke huiskamer en elk kantoor te vinden? Nou nee, dat niet. De draadloze techniek van Bluetooth, die straks vrijwel alle kabels, snoer tjes en adapters overbodig ma ken moet, vergt nog wel even flink doorbijten voor iedereen die erbij betrokken is. Enkele gaatjes in het blauwe gebit drei gen ook al, om over een aantal rotte kiezen maar te zwijgen. Toch klonk er ook veel hoop vols, deze zomer in Monaco, tij dens het internationale congres Bluetooth 2000. De eerste ap paraten liggen inmiddels al in de winkel, en vanaf nu moet het snel gaan, heel snel. Weg met de kabelwirwar tussen compu ters en printers en muizen en toetsenborden, afgelopen met dat inpluggen van laptops, handheids en mobiele tele foons. Gaan en staan waar je wilt, met al je hightech digitale elektronische apparatuur, en Bluetooth doet de rest. Hope lijk. Een hoogfrequente intelligente radio zo groot als een dubbel tje: dat is Bluetooth. Niets meer en niets minder. De techniek erachter werd ontwikkeld door uitvinder Jaap Haartsen van te- lecomgigant Ericsson in Em- men. Het leverde hem wereld wijde erkenning op, de titel Uit vinder van het Jaar 1997, de of ficiële benaming van Expert van het concern, en laatstelijk nog een hoogleraarschap aan de Hogeschool Twente. Zijn in slechts één chip samengebalde kennis is sindsdien als wereld standaard omarmd door tot nu toe bijna tweeduizend bedrij ven, in de uiterst versnipperde hightech-wereld een unicum. De deelnemers aan de - moge lijk ons aller - draadloze toe komst bepalende Bluetooth Special Interest Group zijn niet de kleinsten op het speelveld: behalve Ericsson ook Intel, IBM, Nokia, Toshiba, Motorola, Lucent, 3Com, en niet te verge ten Microsoft. Bedrijven op wier omzet de halve wereld makkelijk zou kunnen drijven... Zij allen, plus de nu al bijna tweeduizend partners, hebben zich verplicht Bluetooth tot we reldstandaard te verheffen, op dat u straks niet in Japan of Amerika met uw draadloze lap top, telefoon en organizer met de mond vol tanden staat, om dat het ding niet te gebruiken is. De radiochip van Bluetooth zorgt er kort gezegd voor dat de meest uiteenlopende digitale apparaten automatisch contact met elkaar maken en signalen, data en spraak met elkaar uit kunnen wisselen. Mits de ge bruikers dat willen, vanzelf sprekend. Maximaal te over bruggen afstand is nu nog een meter of tien, desnoods dwars door muren heen. Uw koelkast geeft uw mobiele telefoon een seintje dat de melk op is, uw mobieltje meldt dat desgewenst via Internet auto matisch aan de bezorg-super- markt, of fluistert het vanuit uw binnenzak tegen het detectie poortje in de winkel, als u daar toch bent. En, wat een verras sing: u krijgt een berichtje dat de melk op is! Deelnemers aan een vergade ring hoeven voortaan hun schootcomputers niet eens meer uit de tas te halen, om vergaderschema's, aandachts punten, agenda's en visitekaart jes uit te wisselen. Wie op zijn draagbare computer buiten kantoor aan een verslag, ver haal of spreadsheet bezig is ge weest, hoeft op kantoor maar even zijn neus om de deur te steken om alle sindsdien veran derde gegevens te synchronise ren met de netwerkcomputers aldaar. Uw mobiele telefoon herkent straks dankzij Bluetooth feilloos waar u bent en welk telefonienetwerk u dus gebruiken moet: dat van het be drijf, dat van de KPN thuis, of dat van de GSM-aanbieder bui tenshuis. De video programme ren of het autoalarm uitschake len met uw 06: het kan straks allemaal. Nu al, eigenlijk, al zitten er nog heel wat haken en ogen aan de draadloze techniek. Veel hosan na en lovende verhalen en dol lartekens in de ogen, tijdens het congres Bluetooth 2000 in Mo naco, maar toch ook al kritische geluiden. Radioverkeer Zelfs Bluetooth-uitvinder Jaap Haartsen zelf, van Ericsson Em- men dus, bereidt zich op het ergste voor: „De kwaliteit ervan valt nu nog niet te garanderen. We hadden ons niet gereali seerd dat het radioverkeer zo druk was in de ultrahoge golf- „Bluetooth vervangt straks alle kabels, behalve misschien dan de stroomkabel. Bovendien zorgt het voor universele toe gang tot data en spraak, en in de toekomst voor persoonlijke ad hoe verbindingen met aller lei netwerken. Straks maakt het niet meer uit op welk netwerk je zit: Internet, ethernet, LAN, huisnetwerk. Die communice ren nu nog amper met elkaar, maar Bluetooth brengt alles sa men." Om te laten zien dat het Intel wel degelijk menens is wat Bluetooth betreft, maakte Ellis de oprichting van een gloed nieuwe unit bekend: de Wire- Less Products Operation ofte wel WLPO, met de extra L erin om het draadLoze te benadruk- lengtes die ook Bluetooth ge bruikt. Een bijna wereldwijd voor communicatie vrijgegeven gebied rondom de 2,45 giga hertz, de zogenoemde ISM- band voor Industrial, Scientific, en Medical gebruik. Potentiële storende factoren in dat fre- quentiegebied zijn bijvoorbeeld magnetrons, garagedeurope ners, babyfoons, draadloze computernetwerken, en radio- gestuurde verlichting. En daar komt natuurlijk straks ook Bluetooth zelf nog bij: naar ver wacht wordt al meer dan ne genhonderd miljoen apparaten in 2005. De vraag wordt dan waarschijnlijk: wie storen er nou meer, al die magnetrons, of Bluetooth zelf?" Om storingen, interferentie en verstopping zo veel mogelijk te voorkomen, maakt de chip van Haartsen gebruik van frequen cy hopping: de golflengte van de uitgezonden radiosignalen wisselt 1.600 maal per seconde volkomen willekeurig, zodat er hopelijk altijd wel een storings vrij gaatje te vinden is. „En, la ten we wel wezen, magnetrons gaan toch alleen maar aan vlak voor het eten? Bluetooth blijft mijns inziens het meest ro buuste systeem voor korte-af- stands draadloze verbindin gen." Intel Het optimisme zelve is in Mon te Carlo topman Simon Ellis ken. De unit zetelt in San Die- go, Californië. Bovendien kon digden Intel en Microsoft sa men aan dat ze de handen in een slaan om de Bluetooth- technologie op termijn te inte greren in het besturingssysteem Windows. Een logische volgen de stap is natuurlijk dat de techniek al ingebakken wordt in de chips van Intel zelf, maar dat duurt waarschijnlijk nog wel even. Voorlopig is het nog een heel geworstel alle fabrikanten op één lijn te krijgen, en ze de strenge specificaties die zijn op gesteld te laten volgen. Simon Ellis: „We moeten allemaal nog een boel leren. We zullen erg hard moeten werken aan de kwalificatie-eisen. Bij de eerste testen met allerlei Bluetooth- apparaten samen, herkenden maar een paar elkaar. Dat wor den er nu gelukkig al meer. Maar goed, het gaat om bijna tweeduizend fabrikanten, en ook ik heb geen idee wat ze ei genlijk allemaal maken..." Futuristisch Een aardige indruk kreeg je daarvan wel, trouwens, op de aan het congres verbonden Bluetooth-beurs in Monaco. De techniek mag dan nog lang niet overal perfect zijn uitgekristalli seerd, met de vormgeving van de meeste apparaten is niks mis. Prachtige designs alom, van Intel, wereldwijd marktlei der in de fabricage van proces sors, maar ook héél groot in computers, netwerken en com municatieapparatuur. De Ame rikaan is behalve manager Mo biele Communicatie bij Intel ook nog eens voorzitter van de afdeling Marketing van de Bluetooth Special Interest Group, dus als er iémand moet geloven in het hele concept, is hij het wel. vrolijke kleuren, veel mooie af geronde hoeken, en vaak zeer futuristisch aandoende omhul sels. Netwerkkasten, draadloze headsets, digitale camera's, modems, signaalanalyzers, en vooral mobiele telefoons te over vanzelf. Snapshots van de pal onder de beurs- en congres hal gelegen Middellandse Zee vonden geheel draadloos hun weg van camera's via telefoons en modems en netwerkadap- ters naar weer andere telefoons en monitors en printers, alle via Bluetooth virtueel gekoppeld. Geen kabeltje te zien! De vraag of Bluetooth een tijde lijke hype is of een blijvende verrijking voor de digitale mens, werd in Monaco vanzelf sprekend niet beantwoord. De tientallen inleiders bij even zo vele lezingen, voordrachten en paneldiscussies waren het over één ding echter wel eens: er moet nog heel wat gebeuren voor de nieuwe wereldstan daard ook de wereld heeft ver overd. De specificaties en kwa liteitseisen voor het protocol Bluetooth 1.0 zijn nog maar amper door eenieder onder schreven, of Bluetooth 1.1 ver schijnt al parallel daaraan, ter wijl versie 2.0 eveneens al volop in de steigers staat. Andere mogelijke bottlenecks voor een massale, succesvolle introductie zijn de nog steeds te hoge prijs van de chips, en de Drie keer Barbie Hoewel ze inmiddels een leeftijd heeft bereikt, waarop vrouwen van vlees en bloed alles uit de kast moeten ha len om er een beetje jong te blijven uitzien, voldoet Bar bie nog altijd aan het ideaal beeld: blond, slank en rond. Het populaire popje mani festeert zich nadrukkelijk op de computer via drie nieuwe beperkte levering ervan. Vol gens de specificaties zou een chip niet meer dan ruim een tientje mogen kosten. Tot nu toe echter lijkt het meer op het vijfvoudige daarvan uit te ko men. Een bedrag dat op de to taalprijs van een personal com puter niets uitmaakt, maar bij voorbeeld bij de aanschaf van een draagbaar headsetje of goedkope telefoon wel degelijk kan schelen. Antenne Een ander technisch probleem waarvoor nog naarstig naar een oplossing wordt gezocht, is de plaats van de minieme Bluetooth-antenne in door me talen kasten afgeschermde ap paratuur als desktop-pe's en laptops. Ook de beveiliging van de radiografisch verzonden da ta baart diverse partijen nogal zorgen, met name daar waar er straks ook met Bluetooth be taald zal kunnen worden. In de supermarkt bijvoorbeeld, voor dat pak melk. Simon Ellis van Intel is er niet bang voor: „De apparaten com municeren niet eerder met el kaar dan dat ze specifieke codes hebben uitgewisseld, ingevoerd door de gebruikers. De dan te versturen en ontvangen signa len worden voorts nog eens door de chip zelf versleuteld verzonden volgens een 128-bits encryptiecode. Het kraken van de tegenwoordig maximale 64- bits code kost een snelle super computer minstens zestig uur. Voor het kraken van een 128- bits encryptie zal er heus ook ooit wel eens een computer ko men hoor - waarschijnlijk van Intel! Maar de beveiliging is softwarematig nog veel verder op te voeren natuurlijk, des noods ga je tot 1000-bits. Voor wie dat wil, of wie dat nodig denkt te hebben." Ellis hamert er nog maar eens op, dat Bluetooth nog in de kin derschoenen staat, hoeveel mil jarden er nu ook al in de ont wikkeling ervan zijn gepompt. „Het gaat de eerste paar jaar waarschijnlijk louter nog om een markt voor de early adap ters, mensen die het leuk vin den voorop te lopen met tech nologische ontwikkelingen. Daarom is het ook zo belangrijk datje die mensen duidelijk maakt wat ze kunnen verwach ten, met beperkingen en al." Nog even flink doorbijten dus, voor Bluetooth. En alle mogelij ke cariës, tandplak, rotte kiezen misschien zelfs ten spijt: het is nog maar een melkgebit... pakketten van Mattel. Drie heel verschillende pakketten. Barbie Detective is een ad- venture game, waarin Barbie en haar vriendinnen op zoek gaan naar een schat. Super Sport is een spectaculair spel, waarbij op een snow board of op inline skates zo snel mogelijk een parcours moet worden afgelegd. Showdance is het program ma dat het dichtst bij het echte Barbiewerk ligt: er moet een grote show worden voorbereid en dat betekent spetterende kleding en een leuke act bedenken.De drie programma's vereisen een Pentium 133 met 32 Mb ram en 70 Mb vrije ruimte. Prijs per stuk: 49,95 gulden. Mobiel bankieren Database-leverancier Sybase werkt, samen met Ericsson, aan de ontwikkeling van programma's voor elektronisch bankieren en effectenbeheer via mobiele telefoons, via het Wap-protocol. Het bijzondere in het systeem dat de bedrijven voor ogen hebben is het feit, dat voor dergelijke transacties geen continue gsm-ver- binding nodig is. Gebruikers van de Wap-applicatie kunnen blijven doorwerken als de verbinding wegvalt, bijvoorbeeld in een tunnel. Ze houden de beschikking over de actuele informa tie, zoals hun saldo of de beurskoersen, en kunnen ook transac ties invoeren. Die worden automatisch bijgewerkt zodra de gsm-verbinding weer tot stand komt. www.sybase.com Kleurrijke cd-markers De firma Edding brengt viltstiften op de markt die geschikt zijn voor het beschrijven van cd-writables. Het gaat om de 8400 cd- marker, die in vier kleuren verkrijgbaar is. De 8400 bevat specia le inkt die de beschrijfbare cd niet kan beschadigen. De inkt is wel watervast en houdt zich goed staande op het vaak erg glad de cd-oppervlak. De cd-marker kost 3,95 gulden en is in de kan toorboekhandel verkrijgbaar. )t; iNTiziiACiirvr: Boeken zijn er om te lezen, plaatjesboeken en cd-roms niet. Een simpeler soort stellin gen is er niet (en dat is er ook weer één). Drie jaar geleden, bij het honderdjarig bestaan van ons nationale weerinstituut KNMI, verscheen er een aller aardigst boek ('Weergaloos Ne derland') over alles wat met het weer te maken heeft. Vooral ook over de invloed die het weer heeft, op de natuur maar ook op de menselijke samenle ving. Tot en met de inspiratie die componisten en schilders uit dat weer en de seizoenen plegen te putten. De auteurs, voorlichter Harry Geurts en hoofdmeteoroloog Jacob Kuiper, hebben de mate rie uit hun boek nu ook digitaal geopenbaard en bovendien op vele plaatsen geactualiseerd. In 'De interactieve weergids' op cd-rom. Cd-roms zijn er, net als plaat jesboeken, om te bekijken en dan vooral 'omdat ze bewegen de beelden kunnen bieden. En natuurlijk om te beluisteren, want ze geven ook geluid. Naast alle plaatjes uit het boek (post zegels in de kantlijn die aange klikt kunnen worden) gaat het in deze interactieve weergids om een aantal, niet erg veel overigens, interessante 'docu menten'. Met als (komisch) hoogtepunt een amateurfilmpje van een krachtige stofhoos, die zich op een warme meidag in 1990 vertoonde op de gravel- baan van een Utrechts voetbal stadion en dat vergezeld gaat van verbaasd commentaar in onvervalst plaatselijke tongval. Indrukwekkend zijn de satel- lietbeelden van de zonsverduis tering van vorig jaar augustus en van de orkaan Eline, zoals die in februari van dit jaar Mo zambique binnenkwam en daar rampzalige overstromingen veroorzaakte, evenals van de orkaan Lenny die vorig jaar no vember de Bovenwindse Eilan den teisterde. En wat het geluid betreft: vergelijk de gedragen toon van de nieuwslezer die op 31 januari 1953, de vooravond van de stormramp, de weers verwachting geeft met de infor mele manier, waarop zijn colle ga twintig jaar later een voor- jaarsstorm beschrijft. 'Die aan een inwoner van Moerkapelle het leven kostte'. De ruimte op een cd-rom is groot genoeg voor nieuwe ele menten. Zo is er de complete Wereldklimaatdatabank op te vinden, met alle gegevens over temperatuur, zonuren en neer slag waar ook ter wereld. Dat komt dan nog eens boven op alle tekst uit het boek. Op de cd-rom komt dat over als onleesbaar lange lappen. Mis schien een suggestie voor de toekomst: tekst en foto's in een boek en bijgeleverd op een cd- rom het beeld en de geluiden. Gescheiden en toch samen. De interactieve weergids werd uitgegeven door Kosmos-Z&K en kost 59,90 gulden. iswoordraadsel RIZONTAAL: 1. Natuurlijke begroeiing van de duinen; 9. zwaardwalvis; 10. heilige vogel; deel van een Franse ontkenning; 12. drankgelegenheid; 14. personal computer; T5. getal; Engels bier; 19. mier; 21. bunzing; 22. steen; 23. olie (Eng.); 25. spoedig; 27. bizon; voorzetsel; 32. enz.; 33. persoonlijk vnw.; 34. melodie; 36. struisvogel; 38. rechter. 1TICAAL: 1. Vrouwelijke titel (it.); 2. stonde; 3. persoonlijk vnw.; 4. dichtbij; 5. vreemde it; 6. rivier in Siberië; 7. hij ruste in vrede (Lat.); 8. beroemde paardenrenbaan bij Londen; lafdeling; 15. strijkinstrument; 16. al; 18. lieden; 20. Russisch voor vrede; 23. in orde, artikel; 26. alvorens; 28. watervogel; 29. puntoog; 31. nieuw; 33. reuzenvogel; bijbelse stad; 37. familielid, ossing van vrijdag: izontaal: 1. Verstokt; 5. rammenas; 6. spin; 8. tors; 10. tromp; 12. manet. ticaal: 1. Verzet; 2. rumoer; 3. trens; 4. kraai; 7. pioen; 9. stem; 11. pot. HET WEER Zomer 2000 was normaal Dat de voorbije maand augustus in Neder land landelijk gemiddeld droog, zonnig en warm was, kon u gisteren al lezen. De zo mer (juni, juli en augustus) was zowel wat betreft temperatuur, neerslag als uren zon neschijn normaal te noemen. De gemiddelde temperatuur bedroeg 16,3 tegen 16,2 graden normaal. Het aantal uren zon bedroeg landelijk gemiddeld 570 uren, wat vrijwel overeenkomt met de normale waarden van 575. Landelijk viel er gemiddeld 190 mm regen deze zomer, tegen normaal 211 mm. Door het buiig karakter van de neerslag traden wel grote verschillen op. Het natst was Maastricht met 270 mm, het droogst Den Helder met slechts 97 mm. Dit weekeinde ruilen we de zomer voor de herfst. Boosdoener is een depressie, waar van de kern in de vroege avond over de oostkust van Engeland is komen te liggen en nu langzaam optrekt naar het noord oosten, net ten noorden van de Wadden. Erachter wordt vandaag en ook zondag frissere zeelucht aangevoerd, waarin fre quent een aantal buien tot ontwikkeling komen. Vandaag wordt het dus erg wisselvallig weer. Er blijft meestal veel bewolking en frequent vallen er in de hele streek regen of buien, lokaal vergezeld van onweer. Tus sendoor is er slechts af en toe ook ruimte voor wat zon. De wind waait eerst nog zwak of matig uit het zuidwesten, maar ruimt in de loop van de ochtend naar het noordwesten en neemt dan toe tot matig in het binnenland en tot vrij krachtig aan de kust, met windstoten aldaar tot 60 km/u. De maxima duiken resoluut onder 20 gra den en komen uit op hooguit een graad of 18. Zondag komt maar weinig verandering in het buiige weerbeeld, al worden de opkla ringen tussen de buien door vooral na de middag langzaam breder. De aangevoerde lucht is echter nog wat kouder en veel war mer dan een graad of 17 wordt het niet. Er waait dan een matige of vrij krachtige, aan zee een krachtige noordwestelijke wind, die pas tegen de avond afzwakt. Daarna staan enkele dagen met rustig en droog weer in het vooruitzicht. Johan Jaques, MeteoServices

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25