Leidsch Dagblad Clinton stelt bouw ruimteschild uit )PEN! Mogelijk compensatie hoge dieselprijs Schip breekt in tweeën IORGEN,ZONDAG, Pearl Jam was bijna gestopt PvdA-economen openen aanval op Kamerfractie vERKERKfKEUKENS: 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD iTERDAG 2 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42404 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG/2,50 47 jrnhout levert Jisjorzittershamer 1 maar niet jn wapens 19 Leiderdorpse politiek verdeeld over bouwplannen op Bloemerd Louis van Gaal: autoriteit met heel lange tenen Kunstenares Patty Harpenau is de bezieling even kwijt Leidse hoogleraar Van Ommen: 'De dokter wordt populair' Graaf Van Zuylen kijkt trots terug op veertig jaar werk in Duinrell A— ^VANRÖYA EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTel. (071) 5122362/ boek Amerikaanse president laat beslissing over aan opvolger mimp Enschede >t boek 'De ramp van En- hedé' vindt gretig aftrek. donderdagmorgen zijn ,000 exemplaren verkocht, larmee zijn de uitgevers, re- ^naal dagblad Twentsche \urantfTubantia en Oostelij- 3n Weekbladpers, door de eer- 'n( oplage heen. Bij de afgifte de Diekmanhal kwamen m,rder deze week reeds 18.000 ensen het boek ophalen. ind deze maand erging Koersk HET WOORD IS AAN Opzoomer Het juk van de deugd is lich ter dan het juk van de zon de. De Amerikaanse president Clinton zal in de laatste maanden van zijn ambtstermijn geen opdracht meer geven tot de bouw van een ruimteschild. Hij laat het besluit over dit omstreden afweersysteem tegen intercontinentale raketten over aan zijn opvolger. Clinton maakte dit gisteren in Washington bekend tijdens een speech aan de Universi teit van George town. Internationaal is positief op het besluit gereageerd. !o lid deze maand of begin ok- ler moet de berging begin- van de bemanning van de ongelukte Russische kern- Iderzeeër Koersk. Moskou de Russische constructeur n de Koersk, de firma Roe- i, sloten daarover gisteren principe-overeenkomst :t de Noors-Britse firma ilt Offshore. Roebin is belast ;t de organisatie van het jingswerk. De Russen takten meteen duidelijk dat onzeker is of alle 118 lijken ten worden geborgen. P bevreesd voor Inarm personeel nzinestationketen BP Ne- rland schakelt over op be- ilapparaten waar de klanten f hun pinpas doorheen jeten halen. Óp deze manier irden de kassamedewerkers h de pompstations ondast. it concern reageert hiermee klachten van personeel dat :lding maakt van pijnlijke nen. BP stapt de komende landen over op de nieuwe talingsmethode. og geen besluit /er vredesmissie t kabinet neemt voorlopig :n besluit over deelname een vredesmissie in 'Eri- a en Ethiopië. Eerst moeten Verenigde Nades bepalen of een vredesmissie komt. Dat iluit valt omstreeks 11 sep- nber. Daarna hakt Neder- id de knoop door, zei pre- er Kok gisteren na afloop de ministerraad. Hij sloot t uit dat Nederland deel- ïmt. Het kabinet breidt zich gebreid voor op eventuele zending van mariniers. MNDAAG 56 PAGINA'S washington «john t/vanders correspondent Clinton draagt het president schap in januari 2O01 over aan zijn vice-president Gore of diens Republikeinse tegenstre ver Bush. In zijn tcnespraak be klemtoonde Clintcnn dat het voor iedere president 'een plicht' is de Amerikauanse bevol king te beschermen tegen vijan dige raketten. Of het ingewikkelde anti-ra ketsysteem, dat hoog boven de aarde vijandige raketten moet verwoesten, echt zoden aan de dijk zet, is na drie proefnemin gen nog onduidelijk. Twee van die proeven mislukten. „De technologie is veelbelovend, maar het systeem als zodanig heeft zich nog niet bewezen", aldus Clinton. „Met de kennis van vandaag kan ik daarom niet concluderen dat we met de bouw van de installatie moeten beginnen." De testprogram ma's gaan intussen in 'een ste vig tempo' door, aldus de presi dent Tot nog toe gingen de Ameri kanen ervan uit dat het beperk te ruimteschild in 2005 opera tioneel zou moeten zijn, omdat tegen die tijd Noord-Korea en mogelijk ook Iran en Irak het Amerikaanse vasteland met hun raketten zouden kunnen treffen. Gisteren sprak Clinton niet langer over 2005 maar over '2006 of 2007' als streefjaar. De Republikeinse presidents kandidaat Bush heeft aange kondigd dat hij, als hij in no vember de presidentsverkiezin gen wint, zich zal inspannen om zo snel mogelijk een ruim teschild te realiseren. Hij denkt aan een uitgebreidere variant van het systeem dat Clinton HAiKiDAHet onder Ca mbodjaanse vlag varende vrachtschip Eurobulker X is gisteren in tweeën gebroken in de Griekse havenstad Halkida, iets ten noorden van At bene. Terwijl de bemanning bezig was duizenden tonnen cement te laden, brak het schip in het midden, zo meldde het ministerie van scheepv. lartzaken. Bij het ongeval zou zeker een bemanningslid zijn omgekomen en raakten vier zeelui gewond. FOTO EPA PETROS GIANNAKOURIS Gedupeerde tra nsportondernemers gaan actie voeren den haag-leiderdorp gpd sloof en Samenleving14 |sprek van de Dag2 lulti Media25 flgio13,15,17,19 jo rt 35,37 levisieprogramma's10,11 lerisme menno middelkoop Het kabinet bekijkt of die transportsector gecompenseerd moet woerden voor de ho ge dieselprijzen. Premier Kok wilde giste ren nog geen steun toeze ggen, maar wees wel op het belang van do transportsector voor de economie. Transport en Logistiek Nederland (TLN), de brancheorganisatie vcior het wegver voer, heeft positief gereageerd. „Wij kun nen aantonen dat de hoge dieselprijs tot grote problemen en faillissementen leidt", aldus een woordvoerster. De afgelopen weken is de druk op de politiek opgevoerd om iets aan de hoge ■dieselprijzen te doen. Op 15 september gaan boze vrachtwagenchauffeurs actie voeren op het Binnenhof in Den Haag. Uit berekeningen blijkt dat de hoge dieselprijs de sector dit jaar 450 miljoen gulden extra kost. Financieel-directeur Boer van Mostert Transport uit Leiderdorp verwacht geen 'Franse toestanden'. Vrachtwagenchauf feurs zorgen daar de afgelopen tijd voor talloze verkeersblokkades. „Zo'n vaart zal het hier niet lopen", meent Boer. „Over het algemeen zijn stakingen binnen onze branche niet het eerste middel waar we naar grijpen, maar als de brandstofprijzen Van 11.00 tot 17.00 uur! GRATIS MONTAGE bij aankoop van een complete keuken GRATIS ACCESSOIRES T.W.V. 750,- bij aankoop van een complete badkamer Kiu ms/Emmm/mns Daar is de Klant pas Koning! Bergschenhoek: Leeuwenhoekweg 2 (keukens, badkamers tegels) Brec la: Grenssteen 7 (badkamers tegels) Den Haag Van der Kunstraat 27 (badkamers tegels) Den l Haag: Van der Kunstraat 77 (keukens) Rotterdam: C 'lympiaweg 44a (keukens, badkamers tegels) Vlaari lingen: Gerard Burgerlaan 4 (keukens) haarlem jacob van der meulen dimitri walbeek Twee vooraanstaande econo men binnen de PvdA hebben de aanval geopend op de Ka merfractie. De PvdA-elite slaat volgens het duo de plank volle dig mis bij het oplossen van grote problemen in onderwijs voor ogen heeft. Het in 1972 ge sloten ABM-verdrag - dat de bouw van een afweersysteem verbiedt - is volgens Bush ach terhaald. De Democraat Gore volgt vooralsnog' Clintons koers. Hij hecht meer betekenis dan Bush aan het ABM-verdrag. Clinton waarschuwde giste ren dat de Russische bezwaren tegen een Amerikaans ruimte schild niet arrogant terzijde kunnen worden geschoven. „Onze naties zijn niet langer el- kaars vijanden. Maar evenmin zijn we eikaars bondgenoten. Het zou dwaas zijn om de stra tegische stabiliteit die geba- Twaalf jaar cel Hamas-leider Een Palestijnse rechtbank heeft Mahmoud Abu Hanoud, een leider van de islamitische orga nisatie Harnas, gisteren tot twaalf jaar celstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan de vorming van militaire cellen die hij van wapens en munitie voorzag. Vorige week zaterdag liep een poging van Israël om de Ha mas-leider aan te houden uit op een drama. Israëlische mili tairen omsingelden een dorp om hem aan te houden. Drie van hen kwamen om. Ze wer den vermoedelijk door collega's gedood. Hanoud werd opgepakt door de Palestijnse politie. lang genoeg blijven stijgen, breekt vroeg of laat het moment aan, dat wij niet meer kunnen rijden." De oplossing schuilt volgens Boer in een compensatieregeling van de overheid. „Via de accijns en BTW krijgt Den Haag vol doende geld binnen. Dan moet de politiek ook bereid de transportbedrijven te onder steunen in financieel opzicht", aldus Boer. Ook bij éénmans-transportbedrijf Van Goozen in Leiderdorp zijn de kosten fors gestegen. „Ik zal niet zeggen dat we met verlies draaien, maar winst zit er in elk ge val helemaal niet in", aldus de echtgenote van de bedrijfseigenaar. „Maar harde ac ties zijn wat mij betreft niet haalbaar." seerd is op wederzijdse af schrikking zomaar overboord te zetten. Die strategische stabili teit is nog altijd van groot be lang voor het behoud van de vrede, zelfs na de Koude Oor log", aldus Clinton. De internationale reacties op het aangekondigde uitstel wa ren gisteravond positief. De Duitse regering sprak, net als NAVO-topman Robertson, van een verstandig besluit. De Ne derlandse regering pleit voor meer overleg met de NAVO- bondgenoten. Ook de Russi sche president Poetin was posi tief over Clintons mededeling. 18° herfstachtig" Jp.ïfi weekeinden 5 r-"" Kr/is» «719° «720° 20% 10% 20% 40% 50% 40% Zondag 3 september open van 11.00 tot 17.00 uur aüping vision De complete Auping-collectie vindt u alleen bij www.casba.nl WOHGH Zoeterwoude I Rijneke Boulevard I Hoge Rijndijk 315 I 071 - 589 93 46 Seattle «ap toen het 70.000-koppige pu bliek naar voren drong. „De gedachte is bij ons alle maal opgekomen, maar het zou geen goede manier zijn geweest om het bijltje erbij neer te gooi en", aldus gitarist Mike Mc- Cready tegenover de Ameri kaanse krant Seattle Post-Intel- ligencer. „Maar we kunnen niet in mineur eindigen." De Amerikaanse popgroep Pearl Jam heeft overwogen ei- mee te stoppen, nadat in juni bij een concert van de groep op het Deense popfestival Roskilde negen mensen om het leven waren gekomen. De slachtof fers, onder wie een Nederlan der, vielen voor het podium VANDAAG in deze krant circa 230 VACATURES U vindt de baan die bij u past in Uw bedrijfsinformatisering gewaarborgd en zorg. Terwijl miijardenover- schotten klaar liggen, blijft de partij steken in het schrapen' en bezuinigen van begin jaren tachtig, aldus Heertje en Bom- hoff. Zo openbaart zich volgens Heertje een 'intellectuele ar moede' van de PvdA-fractie over de besteding van financië le meevallers. Zij schrijven dit in het jongste nummer van het wetenschappelijk partijblad So cialisme en Democratie. Melkerts pleidooien voor meer geld bij onderwijs en zorg verraden volgens de critici een zwak voor typerende fouten uit het verleden. Heertje: „Wij heb ben structuren in het onderwijs beklonken die berusten op de waan van de dag in de jaren ze ventig. Het roer moet om, hoe pijnlijk dat ook is voor Van Ke- menade, Wallage en Netelen bos." In het Zaterdags Bijvoegsel: Groene Hart Lyceum woekert met schaarse middelen 'XJaarbeurs van het Westen 6 t/m 12 C/1 n ma. t/m vr.: 14.00-22.00 u. —4 11.00-18.00 u. O Groenoordhallen o" Leiden Het wordt weer druk zondag, meneer Verkerk! Zondag 3 september geopend van 10.00 -17.00 uur Alphen a/d Rijn Rijnhavenkade 2a 0172 423 399 Alphen a/d Rün Gouwestraat 60a 0172 476 672 Kwaliteit betrouwbaarheid voorop... al 35 jaar! Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: Adres: Postcode'. Plaats: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 71214111 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1