eiden Regio Publiek kan meeste winkels niet vinden De Stemming Vrevel over hoge ekeningen Nuon Blijven zitten Leiden wil vaart zetten achter Haagwegterrein Plantsoen onder handen Cl SEPTEMBER 2000971 12 0 kwam de Leidse politiek ele woelige jaren waarin sleden, wethouders, amb- ren en burgemeesters het huis de rug toe keerden elijk in rustig vaarwater te- it. Raadsleden die voor vier waren gekozen bleven keu- tetjes vier jaar lang op hun ^makkelijke zetel zitten, en jd dat wethouders op een le morgen bij het opstaan it en dat ze toch eigenlijk in de wieg waren gelegd de politiek, leek niet meer een schim uit een grijs ver- n. r kwam die ommezwaai vandaan? Hoe kon het gebeuren dat de duiventil de Leidse politiek plots was nderd in een bolwerk van inistische plichtsbetrach- En, ook niet onbelangrijk: :e verlichte geest zat er ach- leze cultuurverandering die weerga in de Leidse ge- edenis van na het beleg niet was de grootse rede die >soudste Cor Vergeer hield elegenheid van de zoveel- ertrekkende wethouder, m toekomstige historici onverholen bewondering un stem vertellen. Want de hiedenis vertekent immers erkelijkheid. De oude Ver- die zelf het goede voor- d gaf en meer dan een hal- euw in de raad bleef zitten, bij die gelegenheid einde- ien streep in het zand. Tot en niet verder. En wie het waagt om voortijdig met rotsmoes te vertrekken, die Jt het met mij aan de stok! zulke ferme taal hadden ze eiden sinds het heengaan van burgemeester Van der Werf niet meer gehoord. Natuurlijk werd er in het begin nog wel een beetje tegenge stribbeld. Er waren zelfs men sen die zich stiekem afvroegen of er geen mogelijkheden wa ren om dorpsoudste Cor te lo zen. Zo veel ethisch reveil, daar waren al die carrière-raadsle den niet tegen opgewassen. Onder aanvoering van wethou der Alexander Pechtold begon nen zij een ware hetze tegen Vergeer en zijn fatsoensoffen sief. Het was natuurlijk te ver wachten. Wat kun je anders verwachten van een wethouder die op zomerse dagen moeite loos de ambtsketen combineert met een korte broek? Velen zagen echter in dat terug vechten geen zin had. Berry Vos, die lang had geaarzeld of hij na zijn aftreden als wethou der nog in de raad zou blijven, koos eieren voor zijn geld en bleef nog tot'in lengte van jaren trouw zijn zetel warm houden. Daan Sloos, die zichzelf ooit durfde te presenteren als de op volger van Cor, werd tot zijn ei gen wanhoop keer op keer her kozen. En zelfs Dirk van den Bosch ontkwam er niet aan om tot op hoge leeftijd het college te blijven bestoken met schrif telijke vragen om maar alsje blieft niet de toorn op te wek ken van de grote Vergeer. Waarom heeft die man nog geen standbeeld? Seks Het valt niet mee om iets wat nooit heeft bestaan, te legalise ren. Jarenlang speelde de poli tiek voor struisvogel en deed net of er in Leiden geen borde len bestonden. Totdat het kabi net met plannen kwam het bor deelverbod op te heffen per 1 oktober aanstaande. Een beetje laf was dat wel, want nu werden alle problemen op het bordje van de lokale politiek gescho Het winkelpubliek in de Leidse binnenstad heeft moeite om de winkels te vinden. Dat blijkt uit de laatste cijfers die CentrumManagement Leiden ter beschikking heeft. De organisatie dringt er bij de gemeente op aan de win kelroutes te verbeteren. leiden annet van aarsen Het Aalmarktproject is - als het wordt gerealiseerd - een grote stap in de goede richting omdat het volgens de verwachtingen meer mensen richting Bree- straat zal trekken. Maar volgens ven. Maar oef, wat was dat schrikken binnen de muren van het stadhuis, toen er 'ineens' vier seksinrichtingen in Leiden bleken te zijn. Het was daarom afgelopen week wikken en wegen, steu nen en kreunen in de raadzaal. Zelden zal een vergadering van de commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden meer verschillende meningen hebben gekend dan de bijeen komst over het gemeentelijke prostitutiebeleid. Een recht-op- en-neertje werd het niet. Daar voor ligt de zaak te gecompli ceerd en gevoelig. Er waren natuurlijk nogal wat tegengestelde belangen. Filip van As van de Christen unie/SGP zou liever helemaal niet over het onderwerp praten. Ook het CDA is geen fervent voorstander van legalisatie. Als het aan de SP ligt, wordt het vak prostituee een eerzaam beroep en WD, D66 en PvdA kunnen zich met een aantal mitsen en maren wel in het nieuwe beleid vinden omdat het nu eenmaal moet. GroenLinks maakt zich zorgen om de positie van de il legale prostituee. Onafhankelijk raadslid Daan Sloos vond het allemaal maar calvinistisch ge leuter en waande zich in de raadzaal van 1574. Handen af van de homo-ontmoetingsplek ken in Leiden, gaf hij zijn colle ga's nog wel even mee. Margje Vlasveld van LWG/De Groenen walgt van prostitutie. Uitbuiting van de vrouw, noemt ze het. Maar als er dan toch moet worden gereguleerd, heeft zij nog wel een bood schap. In voorkomende geval len is de overheid niet te be roerd geweest moreel onge wenste zaken zelf ter hand te nemen. Als voorbeeld noemt zij de Staatsloterij. Als het gokken dan toch onuitroeibaar is, orga niseer het dan als overheid zelf. Zo ook de prostitutie in Leiden. Betaalde seks is net als gokken. Als je het niet kunt tegenhou den, regel en controleer het dan zelf. De vier bestaande borde len kunnen worden onderge bracht bij het Facilitair Bedrijf van de gemeente. De super- seksinrichting kan vanuit het beoogde grand café in het stad huis volgens de regels worden gerund. Een chique seksclub moet het worden, want de ex ploitatie van dat grand café moet veel geld opleveren in ver band met de uit de hand gelo pen kosten van de verbouwing van het stadhuis. Burgemeester Postma tussen de piccolootjes, de madamme kes en het rode licht. Wie had dat ooit durven denken? tekst: ruud sep eric-jan berendsen tekening: maarten wolterink Hoogstwaarschijnlijk deze maand wordt duidelijk of Lei den zich schikt naar inspraak reacties over de inrichting van het Haagwegterrein. De ver wachting is dat de gemeente en NS Vastgoed, eigenaar van de grond, het oneens zijn over het aantal te bouwen woningen en de grootte van de parkeergara ge. Er tellen echter meer belan gen, waarschuwt wethouder Hillebrand de NS-dochter al vast. Het kan nog een interessante strijd worden tussen Leiden en de projectontwikkelaar van de spoorwegmaatschappij. De ge meente stelt de spelregels op voor de invulling van het ge bied aan de westelijke rand van de binnenstad. Ze begint alleen niets zonder instemming van de grondeigenaar. NS Vastgoed kan wel van alles willen, maar heeft altijd goedkeuring nodig van Leiden. Dit voorjaar stelden burge meester en wethouders de uit gangspunten vast voor de ont wikkeling van het voormalige Van Gend Loosterrein, waar de Stichting Stadsparkeerplan een groot parkeerterrein exploi teert. Als het aan B en W ligt, komen er op de strook langs het spoor naar Alphen maxi maal 244 woningen. NS Vast goed gaf ooit opdracht voor een bouwplan met het dubbele aantal woningen. De gemeente streeft verder naar een grote parkeergarage met twaalfhon derd plaatsen, de NS hebben altijd getwijfeld aan de haal baarheid daarvan. Sinds gemeente en grondei genaar onderhandelen over de toekomstige bestemming van het gebied, heeft de laatste al een paar keer gedreigd terug te vallen op de oude bestemming als hij onvoldoende zijn zin krijgt. De grond wordt dan ge bruikt als op- en overslagter rein. NS krijgen géén voorkeursbe handeling, zegt Hillebrand. De gemeente rondt nu haar beant woording op alle inspraakreac ties af en voor die tijd laat de wethouder niets los over óf, en zo ja in hoeverre B en W gevoe lig zijn voor het commentaar van belanghebbenden. De NS hebben gereageerd op de voor stellen van Leiden, evenals om wonenden. NS Vastgoed meldt dat de af gelopen maanden enkele keren gesproken is met de gemeente en dat de komende tijd verder wordt onderhandeld. Het be drijf laat zich niet uit over de uitgangspunten voor het Haag wegterrein. jaarlijkse afrekening van rgiebedrijf Nuon roept bij ten opnieuw vragen en er- ïissen op. Er blijkt vooral marring te zijn over het feit mensen geld terugkrijgen het afgelopen jaar, maar lijkertijd een hoger voor- jtbedrag op tafel moeten en. Volgens de Nuon klop- de rekeningen wel degelijk, e Leidse Manuela Groene- is een van de mensen die lelijk niet is te spreken over lijstje met bedragen dat n haar toestuurde. Ze belde het gratis klantennummer het bedrijf. ,,Ik blijf nog idelijk", zegt ze, „maar re- er maar op dat anderen, oorbeeld met een laag inko- uit hun dak gaan. 'Het re- t klachten mevrouw', kreeg horen." raag was Groeneweg voor eldering even langs een van iantenbalies van Nuon ge- - maar dat kon ook al niet, >pert ze verder. „Mijn reke- vertoont een wirwar aan agen. Is dat nog wel zuiver Op deze manier regeert de puter de maatschappij. Ik dat wel een tikkie eng, dat ülemaal klakkeloos betalen Ier na te denken." )lgens woordvoerder J. van Erf van Nuon is daarvan i sprake, getuige alleen al tijging in het aantal klach- ïn vragen als weer een bun- eindafrekeningen richting ten gaat. Overigens zijn de ten volgens hem altijd wel bij een van de Nuon-vesti- en. „Mensen kunnen een raak maken. Overigens t dat haast nooit voor." een paar jaar tijd heeft t EWR, later Nuon de klan- lalies in de regio gesloten, ereenvolgens gingen Lisse, tijk, Leiden en als laatste ten aan den Rijn dicht. De „We gaan ervan uit dat we alle contacten met onze klanten te lefonisch kunnen afwikkelen. Het scheelt een heleboel wach ten. Ons streven is om 90 tot 95 procent direct te woord te staan." Dat lukt goed, beweert Van der Erf. Nuon adviseert klanten overigens om niet op maandag te bellen. Blijft het raadsel van de ver hoging van het maandelijkse voorschot. Dat is geen raadsel. Het oogt raar, wil de woord voerder wel erkennen, maar dat is het absoluut niet. Sterker nog, aldus Van der Erf, „het is heel logisch. Ons rekensysteem is erop gericht om zo goed mo gelijk in te schatten wat iemand in een jaar verbruikt." .Afgelopen jaar hadden we een kwakkelwinter. Bijna ieder een krijgt daarom nu geld te rug. We maken een nieuwe schatting op basis van het afge lopen jaarverbruik, maar dan met een normale winter." Daarin wordt meer verstookt en dus moet ook het voorschot omhoog. De tweede, nog belangrijker reden waarom de rekening om hoog gaat, is de stijging van de energieprijs. Een kuub gas is 12,4 cent duurder geworden en de prijs van elektriciteit is toe genomen met vijf cent per kilo watt/uur. De stijgingen zijn voornamelijk te wijten aan de invoering van de energiebelas ting en deels ook aan de hogere olieprijs en dollarkoers. Daar aan is de gasprijs namelijk ge koppeld. Nuon berekent die prijsstij gingen door aan zijn klanten. Van der Erf rekent voor: „Ie mand die in een jaar tweedui zend kuubt gas verbruikt, be taalt grofweg 250 gulden meer. Voor drieduizend kilowatt/uur elektriciteit 150 gulden meer. En dat is inderdaad heel wat op jaarbasis." leiden n het Leidse park het Plantsoen is de jaarlijkse grote schoonmaakbeurt be gonnen. Van de ongeveer 250 bomen in het park zijn er zo'n 120 preventief ge snoeid. Bomen die een te wijdvertakt bladerdak heb ben kunnen een gevaar ople veren als de wind er teveel vat op krijgt. Om dat te voorkomen zaagt de firma Boom Totaalzorg uit Schalk wijk te ver uitstekende tak ken af. Overigens verkeert het gros van de bomen in het park volgens Boom Totaal zorg in gezonde conditie. Er zijn drie gevallen bekend van oude afstervende essen. Eén daarvan is definitief afge schreven en zal hoogstwaar schijnlijk dit jaar nog worden omgezaagd. Voor de andere twee hoopt men dat met snoeiwerk nog het één en ander kan worden gered. Verder is er een beuk door een zwam aangetast. Door onderzoek probeert de ge meente er achter komen hoe ver de infectie is gevorderd. FOTO MARK LAMERS CentrumManagement bepleit aantrekkelijke doorgang via Hooglandse Kerkgracht CentrumManagement is het daarnaast van groot belang om voor het winkelpubliek ook de omgeving van de Hooglandse Kerkgracht aantrekkelijker te maken. De doorsnee consument ziet bij een bezoek aan de winkel straten slechts 27 procent van de zaken aan zich voorbij trek ken. „Dat wil zeggen dat de consument 73 procent van de winkels niet ziet. Met andere woorden: de routing in Leiden is bijzonder slecht", rekent CentrumManagement voor. „Meestal maken mensen het zelfde rondje door de binnen stad, proppen ze zich door de Donkersteeg en laten ze eigen lijk veel te veel zaken links lig gen." De plannen voor de nieuwe doorgang van de Haarlemmer straat naar de Breestraat en de Aalmarkt, met een extra brug over de Rijn, betekenen volgens CentrumManagement een kwa- liteitssprong, net als de aanleg van de RijnGouwelijn over de Breestraat. Maar ook zou er ze ker iets aan de oostkant van het winkelgebied moeten gebeu ren. „De Hooglandse Kerk gracht moet ook een loopge bied worden, waar winkelend publiek uit zwermt", bepleit voorzitter A. van Bocho- ve van Cen trumMana gement Lei den. Het hoeft wat hem betreft langs de monumentale gracht geen ker mis te worden. Maar dat het ge bied ook voor de consument aantrekkelijk gemaakt moet worden, is voor hem duidelijk. De gemeente is momenteel in gesprek met een hotelketen over het Hooglandse Weeshuis. „Dat is interessant, maar wij willen dat het ook voor de Lei- denaars interessant wordt. De gemeente zou de hotelketen kunnen vragen om een gedeelte van het gebouw in te richten als Grand Café. Dat zou veel pu bliek trekken. Het is een gemis te kans als hier alleen een hotel komt", aldus Van Bochove. Centrum Manage ment, het overleg orgaan van onder andere MKB Lei den, Raad voor de Detailhandel, de LVI, Koninklijke Horeca afdeling Leiden en de ambulante han del, zou graag zien dat het de consument makkelijker wordt gemaakt om het vaste 'rondje' winkelen te doorbreken. De or ganisatie praat over een veelzij dig winkelklimaat met 'zwerf- milieus', waardoor mensen worden weggelokt naar de ge bieden waar ze nu niet komen. Daarnaast ziet CentrumMa nagement gaag dat er een be taalbare plek komt in het kern winkelgebied voor beginnende Leidse ondernemers met inno vatieve ideeën. „Op de Hoge- woerd zie je momenteel veel bijzondere winkels verschijnen, bijvoorbeeld", zegt Van Bocho ve. „Het zou mooi zijn als in het Aalmarktproject straks tegen relatief lage huren een plek wordt ingeruimd voor dergelij ke bedrijven." Hij wijst er op dat het belang rijk is om in dergelijke ontwik kelingen te investeren. „Het winkelbestand in het kernwin kelgebied is op dit moment on voldoende veelzijdig. Nu ma ken we hoogtijdagen door wat betreft de bestedingen. Maar ooit wordt dat weer minder en dan vrezen we dat de zwakke plekken van de Leidse winkel straten weer goed zichtbaar worden." 'Meestal maken mensen hetzelfde rondje door de binnenstad' f ptetwc >3 WlLlK.wet.WTj Aumr.Hoe ONTW'JK je t*.v ore. vepéeen J XKAfl<J M3T3 X3t fKBeMTöew MMR'otJA,FHANKUJk' é€Wo(t-VèU-.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13