Boer stond in Oudheid hoger dan jager Rijp en Groen Afgevallen blad verbetert de tuingrond VRIJDAG 1 SEPTEMBER 2000 Ooievaarsbekken Wie de pot niet kende, vond de scherf veel interessanter EDACTIE RIEN POLDERMAN 023-5150 Maak zelf eer 'rabarberschac voor al wat groeit en bloeit welkom bij: bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar Haal de overzomeraars tijdig binnen De vruchten van de wilde geranium lijken op de sna vel van een bij ons onbe kende kraanvogel. Maar de Grieken kenden de vogel heel goed en noemden dus de bloemen die dergelijke vruchten voortbrachten den die in vrijwel geen en kel huis ontbreken, maar waarvoor helaas in de meeste centraal verwarmde huizen geen mogelijkheid is om ze de winter te laten doorkomen. Die winter mag op dit 'geranium'. Inmiddels heet ogenblik ver weg lijken, als i heel geslacht zo e daartoe beho ren ook de Pelargoniums, wier snavel, om het moei lijk te maken, op die van een ooievaar lijkt en dus Pelar gonium wor den genoemd. Over deze planten willen wij het hier hebben en niet over de soorten tuin- geranium die momenteel zo populair zijn en die boven dien heerlijk winterhard blijken te zijn Dat kan he laas niet ge zegd worden1 goniums. Daarom hier een stukje over deze planten in verband met de komende winter die momenteel nog erg ver weg lijkt, maar ons desondanks noopt om tij dig maatregelen te nemen. Eerst nog even iets over de verschillende soorten Pelargoniums die we mo menteel kennen. Daar heb je bijvoorbeeld de geurge- raniums, waarvan vooral de citroengeranium en de pepermuntgeranium be kend zijn en die inderdaad heerlijk geuren. Omdat ik weet dat in vroeger tijden de bladeren van Roberts- kruid, een inheemse gera nium, gebruikt werden om er vrolijker van te worden en omdat ik ook weet dat e precies dezelfde gerani- onze bloem bakken willen hebben dan moeten we nu maatregelen nemen. Over winteren in pot vereist im- vorstvrije, koe le, droge plaats. Licht is niet noodzake lijk. Beschik ken we daar niet over dan kunnen we nu stekken ne men. Er zijn GREET BUCHNER ook liefheb- geeft antwoord op bers die daar- a'uw tuinvragen mee eerder be ginnen maar mijn ervaring is dat die weer de groei zijn eer het wintert en dus weer voor problemen zorgen. Stek dus nu: snijd met een scherp mes topstekken van 7-10 cm van grote soorten en stekken van 5-8 cm van kleinere soorten. Snijd ze altijd af vlak onder de aanzet van een blad want daar bevindt zich wat extra voedsel waarvan de wortels in spe gebruik kunnen ma ken. Verwijder alle bloem knoppen en de onderste bladeren. Laat de stekken van planten met een dikke steel een nacht liggen om ervoor te zorgen dat de wond iets indroogt. Stekken met dunne steel kunnen meteen in een pot met stekgrond of een mengsel van turf, eventueel potgrond met gelijke delen zand. Druk de stekken met meerderen tegelijk stevig aan langs de rand van een zogenaamde geraniumpot. Geef water om ze vast te spoelen en zet weg op een beschutte plek. De grond moet vochtig blijven maar zeker niet nat. Pas r geraniums r zijn, heb ik net als onze voorouders fijngesneden citroengeranium op brood gegeten, gedachtig het feit dat ze net zo ruiken als ci troenmelisse die ook voor opwekkend doorgaat. Ik moet bekennen dat een en ander matig lekker was en dat ik er niet van ging jube- week of vier is er enig teken Verder kennen we de hang- daarna ii i leven. Wacht nog e tijdje en zet alle stekken geraniums die dit jaar de Surfinias beginnen verdringen in bloembakken en dan zijn er nog de Fran se geraniums met hun an ders gevormde blad en de grote bloemen. Tot slot hebben we de bekende Pelargonium Zonale hybri- bak gevuld met potaarde v weer iets zand is toege voegd. Zoek voor deze bak met overwinteraars en zo koel mogelijke plaats waar voldoende licht komt. Houd enigszins vochtig. GREET BUCHNER Wat voor de een waardeloos afval is, kan voor de ander zijn nut hebben. In onze tijd zijn het de kringloopwinkels die daarvan getuigen, maar ver voor onze jaartelling al tooi den de jagers-verzamelaars zich met scherven. Die waren afkomstig van kapotte en dus onbruikbaar geworden voor- raadpotten van de boeren. Uiteindelijk, maar nog steeds vèr voor Christus waren de ja gers-verzamelaars zelf ook landbouwer geworden. Volgens archeoloog Leo Verhart uit Gouda duiden vergelijkbare ontmoetingen van uiteenlopen de culturen elders in de wereld erop dat de overgang van de jacht naar de landbouw in Ne derland zich eveneens heeft voltrokken volgens het proces van statusverhoging. De boeren hadden in de ogen van de ja gers-verzamelaars een samen leving die sociaal-economisch superieur was aan die van hen zelf. Zo waren ook hun bezittin gen superieur. En dus bege renswaardig. Het oorspronkelij ke gebruiksdoel deed er niet toe, anders hadden de jagers volkeren wel het oog laten val len op de complete potten. Verhart is conservator Neder landse prehistorie van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Onlangs promoveerde hij aan de Universiteit Leiden op een proefschrift, waarin hij de overgang van een 'exploita- tieve naar een productieve voedseleconomie' beschrijft. Of hoe de jager boer werd. Verhart is ervan overtuigd dat het sociale en niet het econo mische element in het contact tussen de boeren en de jagende buitenlui de belangrijkste factor is geweest. Terwijl onze voorvaderen hier leefden van de jacht en van het verzamelen van eetbare vruch ten, vestigden zich in Zuid- Limburg de eerste boeren. Dat waren kolonisten die de land bouw sinds haar eerste ont staan 12.000 jaar geleden in het Nabije Oosten via de Balkan en Midden-Europa westwaarts hadden verspreid. Waarom ze dat deden? Dat is de grote vraag voor archeolo gen en Verhart weet het eigen lijk ook niet. Hij oppert wel een mogelijkheid: omdat alleen de oudste zoon de boerderij kon overnemen en de anderen zich moesten vestigen op minstens De kolonisten bedreven hun agrarische activiteiten op de ui terst vruchtbare löss, die in Limburg zijn noordelijkste ver spreidingsgebied vond en hun cultuur werd naar de versiering op de potten die ze meebrach ten de bandkeramiekcultuur genoemd. De jagers-verzame laars ter plekke werden zo om streeks 5300 v. Chr. in hun naaste omgeving vrij plotseling geconfronteerd met mensen die er heel andere gewoonten op na bleken te houden. Ze brachten vee mee en ook gra nen en peulvruchten; ze hakten akkers uit in de dichte bossen op de lössgronden (waar weinig wild leefde) en vestigden zich Eind jaren zeventig werd in de Flevopolder een nederzetting uit het stenen tijdperk nagebootst. De bewoners jaagden èn verbouwden gewassen. De man gebruikt een schep, gemaakt uit het schouderblad van een dier. foto anp op één plek. Daar bouwden ze hun huizen, waarvan de resten bij talloze opgravingen blootge legd zijn. Werden de jagers toen ook maar boer? Misschien zagen ze dat de landbouw meer be staanszekerheid bood dan de jacht. Ze zouden echter ook door de boeren met geweld ge dwongen kunnen zijn om hun oude leefwijze op te geven. Het kan ook zijn dat ze gedwongen werden door een verslechtering van het klimaat. Of door een te sterke groei van de bevolking, waardoor voedselgebrek dreig de. Verhart gelooft dat niet zo erg. Het idee dat de overgang van jacht naar landbouw wel eens te maken zou kunnen hebben met sociale factoren bestond al langer. Er was ook al wel wat over op papier gezet. Maar het bewijs daarvoor werd bij lange na niet geleverd. Seneca-indianeit Verhart vroeg zich daarom af wat er gewoonlijk gebeurt als twee culturen met elkaar in contact komen. o stuitten dui zend jaar geleden de Vikingen op de eskimo's van Groenland, later werden de eskimo's en de indianen van Noord- en Zuid- Amerika geconfronteerd met Europese ontdekkingsreizigers en in 1624 vestigden Nederlan ders zich aan de oever van de Hudson, waar zich tegenwoor dig het centrum van New York bevindt, maar waar toen de Se- neca-indianen nog de baas wa- Steeds viel in de eerste fase van dat contact hetzelfde op: er de den zich nog geen structurele veranderingen voor, de invloed beperkte zich tot de sociale ver houdingen, de nieuwkomers wilden altijd economisch bruik bare dingen hebben en de loka le bevolldng objecten die hun prestige konden vergroten. Van de New Yorkse indianen kochten de Nederlanders pel zen, die in Europa een fortuin waard waren. Betaald werden ze met van schelpen gemaakte kralen, kaurischelpen, textiel, ijzeren bijlen en messen, gewe ren, koperen ketels, en voorts voorwerpen als glazen kralen, spelden, vingerhoeden, aarde werk, knopen, kammen, tinnen lepels en kopjes, spiegels, pij pen en tabaksdozen. In een in diaans graf is zelfs een stukje Delfts blauw met een gat erin gevonden: een prachtige han ger. Maar verreweg het best gedo cumenteerde verslag handelt over de eerste ontmoeting, in de jaren dertig, tussen de Au stralische goudzoeker Michael Leahy en de Papoea's in de bin nenlanden van toen nog Au stralisch Nieuw-Guinea. Terwijl Leahy uit is op grondstoffen en op voedsel, zijn de Papoea's al leen maar geïnteresseerd in de vreemde voorwerpen die hij bij zich heeft. Schelpen kennen ze al. Wat er nog het meest op lijkt, zijn de porseleinen borden. Zo komt het dat er kort na Leahy's komst bij traditionele feesten stamleiders gezien worden met een porseleinen bord voor hun hoofd. Als teken van hun rijk dom. Ook een leeg sardienen blikje of een beschuitzak blijken daarvoor geschikt te zijn. Vuursteen In eigen land startte Verhart sa men met zijn collega Milco Wansleeben in de jaren tachtig het Maasdalproject, om uit te vissen hoe het contact tussen de kolonisten en de lokale ja gers daar is verlopen. In het zuiden van Limburg zaten de kolonisten op de löss. Pas na duizend jaar zien de oudheid kundigen dat ook in West-Ne derland de jagers elementen van het boerenleven hebben overgenomen. In het 4500 vierkante kilometer grote gebied tussen 's-Herto- genbosch en Maastricht wer den alle vindplaatsen uit de steentijd geïnventariseerd. In de buurt van Merselo groeven Verhart en zijn ploeg een ja gerskamp op. Aan de hand van de gevonden voorwerpen kon een reconstructie worden ge maakt van waar en wanneer de jagers zich bekeerden tot het boerenbedrijf. Opvallend daar bij is dat in het gebied van de jagers aardewerkscherven van de bandkeramiek werden aan getroffen. De eerste aanwijzing van contact: met de scherven van de cultuur van de landbou wers, tegen wie de jagers opke ken, konden de laatsten hun prestige binnen de eigen groep vergroten. In een latere periode gebeurde dat ook met waarde vollere voorwerpen zoals dis sels, een soort beitels. Langzamerhand veroverde de landbouw ook de noordelijker gelegen dekzandgronden. De overgang van de jacht naar de landbouw in de rest van Neder land voltrok zich eveneens langzaam en werd ook daar al lereerst gevoed door sociale verschillen. „Zo'n proces is van alle tijden", zegt Verhart. „Zo zie je nu bui ten de traditionele structuren een nieuwe klasse van jonge in ternetondernemers ontstaan, die de traditionele structuren uiteindelijk kunnen bedreigen." En de jager, hij ploegde voort: JAN OTTENS Ja, goed gelezen. Hier staat r een schaal met rabarber ma; een rabarberschaal en dat zal dan uiteindelijk een grote ce menten bak worden met de a meting van een rabarberblad en daarin de afdruk van c prononceerde nerven vai blad. Hiervoor hebben we een blad nodig, liefst rond en gelijl matig van vorm. Dat kan overi gens ook een fors blad van andere plant zijn. Omdat v sinds eind juni niet meer g oogst hebben om de plant de kans te geven voldoende ding voor volgend seizoen te vormen, zijn er nu meestal voltj doende gave bladeren aa planten. We snijden er ee en verwijderen de steel. Verder hebben we een dr plekje nodig waar we een zand aan kunnen brengen, ieti groter dan ons blad. Scherp zand of zand uit de zandbak is het beste, maar eventueel kun nen we dat bergje ook maken van gezeefde tuingrond. Sommige knutselaars leg^ nog een stukje plastic over het zand voor ze het blad met de achterkant naar boven op het zand leggen. Daarbij is het za om ervoor te zorgen dat het blad iets bol komt te liggen. A dat gebeurd is komt het c ment: drie delen zilverzand en een deel cement, zorgvuldig g< mengd en met water aange lengd tot een dikke brij. Nu wordt een dikke laag ce ment gelijkmatig over het blad verdeeld. Als de laag 5 cm dik kan men alles eventueel ver sterken met stukjes vliegengaa die in het cement worden ge drukt. Daarna gaat er nog een laag van rond 5 cm cement overheen en wordt alles keurij gladgestreken. Nu is het wach j ten geblazen. Minstens een week heeft cement nodig om 11 drogen. Haal een en ander er vooral niet te vlug af. Als alles kurkdroog is, wordt het blad voorzichtig losgemaakt en heb ben we een bak van cement te grootte van ons blad met een duidelijke afdruk van de ner ven. Een ideale vogeldrinkbak, al kunnen we hem ook voor aij dere doeleinden gebruiken. Tot slot nog: in doe-het-zelfz^ ken kan men vaak een kant-en -klaar mengsel van cement kol pen met daarbij precies ver meld hoeveel water erbij moet. Beginners kunnen bovendien r eerst een klein bakje maken va| bijvoorbeeld het blad van een Bergenia oftewel schoenlap- persplant of een ander groot g blad. Dan lukt de grote bak ze-j. ker. Zelf heb ik als beginner, (I overmoedig, meteen een van r mijn rabarberbladeren geno men en omdat ik kennelijk iets te weinig voorstellingsvermo gen heb, heb ik de eerste keer het blad niet bol op het zand gelegd, maar min of meer in d< vorm van een kuiltje. Dat werd dus alles behalve een schaal e( ik schrijf dit op omdat de erva| ring leert dat Uc niet de enige ben met net iets te weinig vooi stellingsvermogen. Daarom dei goede raad eerst maar eens te oefenen met een kleiner blad. 1 De zomer loopt ten einde en met de eerste afgevallen blade ren doet de herfst zijn intrede. Die bladeren kunnen prachtig van kleur zijn zoals die van de wilde wingerd (rood) of de flu weelboom (oranje). Laat die af gevallen bladeren gerust liggen. Ze verteren en verbeteren de tuingrond. Alleen moeten ze niet de vaste planten verstik ken. Kale plekken in de tuin kunt u wellicht opvullen met kleine begonia's of vlijtige Hesjes, rest jes uit het tuincentrum. Tot de eerste nachtvorst blijven die bloeien. Deze en komende maanden kunt u trouwens toch van alles planten als u er maar voor zorgt dat de plantjes regel matig water krijgen. De met ju te omspannen wortelkluit van coniferen en groenblijvende struiken moet bij het planten voorzichtig worden losgemaakt. De ixia's zijn uitgebloeid en de bolletjes kunnen worden opge graven om ze schoongemaakt en gedroogd opnieuw te plan ten. Dat kan in december ge beuren (toedekken met blade ren), of in maart-april. Voor narcissen is de tweede helft van september een ideale periode van planten. Ze zullen volgend voorjaar vroeg bloeien. Overi gens kunt u ze tot in december planten. Dat geldt ook voor vele tulpen en hyacinten. Bij de laat ste dient u op te letten de wor telkrans niet te beschadigen. Even terug naar de tuin, waar de mahoniastruik blauwe bes sen draagt. Voorkom dat peu ters opeens trek in die bessen Cryptogram Horizontaal: 1Hardnekkig houterig geworden (8); 5. Bij schapen draait het om deze knol (8); 6. Met veel effect is dit dier aan z'n top (4); 8. Het blijft een romp, ook als er niets bijkomt (4); 10. Snuit van een spuit (5); 12. Deze schilder vindt moeder niet aanstootgevend (5). Verticaal: 1. Men geeft de oppositie een andere plaats (6); 2. Wat een leven als men door drank aan de grond zit! (6); 3. Een oogje om weer aan soep te komen (5); 4. Nestelt bovenaan de mast (5); 7. Zo rood als een onmeetbare stommeling (5); 9. Kiesorgaan (4); 11. Doe zuinig aan met de marihuana! (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Plo; 3. rib; 6. lo; 9. el; 10. nors; 12. tipi; 14. etang; 16. pontianak; 19. ko; 20. oh; 21. tennisbal; 26. conté; 27. kree; 29. Elba; 31 si; 32. es; 33. tsa; 34. koe. VERTICAAL: 1. Pinup; 2. loo; 4. iep; 5. bliek; 7. sstt; 8. Etna; 11. renonce; 13. ignobel; 15. ai; 17. oke; 18. aha; 21. tekst; 22. noel; 23. in; 24. sten; 25. leaser 28. ris; 30. beo HET WEER Augustus was droog, zonnig en warm Met 17.4C tegen 16.7C normaal was augus tus 2000 in De Bilt een warme maand. Op vallend was ook, dat er in de Bilt geen tro pische dagen werden geteld, maar wel liefst 30 warme dagen van meer dan 20C. Door het uitgesproken buiig karakter van de af gelopen maand, kwam het landelijk tot grote verschillen in de hoeveelheden neer slag. Het natst was het in Nes op Ameland met 130 mm, het droogst bleef het in Rot terdam met slechts 16 mm. Op dit moment is er sprake van een de pressie, waarvan de kern deze nacht over de oostkust van Engeland komt te liggen. Langs de zuidelijke flank ervan trok van daag een koufront over ons land. Daarach ter wordt morgen t»fi ook zondag frissere zeelucht aangevoerd, waarin frequent een aantal buien tot ontwikkeling komen. Van avond en vannacht sterven de buien in het binnenland stilaan uit en wordt het wisse lend bewolkt. Langs de kust blijven ze echter onvermin derd doorgaan, met een kans op onweer. Tegen de ochtend neemt de kans op regen of buien bij nadering van een kleine trog- vormige storing ook in het binnenland toe. De wind waait zwak of matig, aan zee vrij krachtig uit zuidwest. De minima liggen- rond een graad of 12. Morgen staat er uit gesproken wisselvallig weer op het menu. Er blijft de hele dag veel bewolking en fre quent vallen er buien of buiige regen, lo kaal vergezeld van onweer. Slechts af en toe is er even ruimte voor een straaltje zon. Dj meestal matige wind uit zuidwest ruimt I stilaannaar noordwest en neemt aan de i kust toe tot vrij krachtig. Zondag komt nog maar weinig veranderii in het buiige weerbeeld, al worden de opl klaringen tussen de buien door vooral na de middag stilaan breder. De aangevoerd! lucht is echter nog wat kouder en veel waj mer dan een graad of 17 wordt het niet. Daarna staat enkele dagen rustig en droog weer in het vooruitzicht met koude nach ten en mistkansen in de nacht en ochtend maar perioden met zon overdag en maxi-: ma rond 19C. Bron Johan Jaques, MeteoServices krijgen, want ze zijn giftig. Als u graag lelietje-van-dalen in de tuin hebt dient u de stengels met 'neuzen' eraan deze maand in losse grond te plan ten. Hebt u een stapelmuurtje in de tuin waar het voegsel is verdwenen maak dan een papje van lichte klei en goed verteer de stalmest, waarin rotsplantjes graag willen wortelen. Veel tuinen zijn aangelegd op grond waar jarenlang weiden zijn geweest. Op dit gescheurde grasland blijkt nauwelijks iets te willen groeien. Dat wil zeggen: zodra er een jong groen blaadje boven de aarde uitsteekt wordt het opgevreten door zo'n gele koperworm, larve van de knip- tor. Die tor heet zo, omdat hij op zijn rug gelegd, in een knip weer op z'n zes poten staat. Daar heeft ie een mechaniekje Een oud middeltje tegen de lar ven is het ca. 10 cm diep ingra ven van in stukken gesneden aardappelen, bieten of worte len. Plekken duideHjk marke ren, want elke ochtend moet u die lokmiddelen opgraven en de larven doden. Ecostyle advi seert om een mengsel van Spruzit (op plantaardige basis) en zemelen over bedreigde plekken in de tuin te sproeien. De zemelen worden door de larven aangevreten en sterven. Koperwormen worden ook rit- naalden genoemd. Vooral in het voorjaar kunnen ze massaal optreden. FRANS WEGMAN Planten op een balkonrand blijven bloeien tot het gaat vriezen. foto gpd paul ter

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8