KLM en Randstad willen uitzendbureau voor piloten Economie Grietje brengt eerste kokkels Speelruimte Europese Bank is heel beperkt en en V00r m^~ I Franse regering komt met forse belastingverlaging Schoenen duurder door stijging van leerprijs Directeur Athlon stapt op Ruzie over rijtijden laait op Nederland behoedzaam met fiscale concurrentie RIJDAG 1 SEPTEMBER 2000 ro Center Pares in Duits-Franse handen londen Center Pares komt hoogstwaarschijnlijk in Frans-Duits bezit. Huidig eigenaar, de Britse brouwerijgroep Scottish Newcastle praat over de verkoop exclusief met de Franse vakan tie-onderneming Pierre et Vacances en met DB Capital Part ners, de investeringsdivisie van Deutsche Bank. De twee richten daarvoor samen een houdstermaatschappij op. Daaronder zou den ook de bungalowparken van Gran Dorado, eigendom van Pierre et Vacances, komen te vallen. S&N praat tevens over het afstoten van vakantiebungalowketen Pontins aan het Britse Ma- nor Pares. Center Pares kwam in 1989 voor het merendeel in handen van S&N. Daarvoor was het eigendom van een stichting van zakenman P. Derksen. Bouwpoot NBM Amstelland bij BAM den haag NBM Amstelland verkoopt zijn bouwactiviteiten aan BAM Groep, dat daardoor de grootste bouwonderneming op de Nederlandse markt wordt. Het nieuwe bedrijf, dat de naam BAM-NBM zal dragen, heeft een omzet van circa 5,6 miljard gulden en ruim 13.000 werknemers. De combinatie wordt marktleider in utiliteits- en woningbouw en nummer twee in de aanleg van infrastructuur. 'Sites met financieel advies slecht' den haag Ronduit slecht. Zo betitelt de Consumentenbond de sites op internet die financieel advies geven. Internet biedt geen uitkomst waar het gaat om het kiezen van voordelige en op maat gesneden verzekeringen, hypotheken of andere financiële producten. In de gisteren verschenen Geldgids wordt gemeld dat bij de vijf bekendste, Independer, Interplein, Planweb, Kij- kenvergelijk en MrFinch van alles mis is. Ondeugdelijk, te vaag, mogelijk niet onafhankelijk en onvoldoende waarborg voor de privacy van de cliënt die zijn persoonlijke financiën blootgeeft, fileert de bond. 'Belastingstelsel duur voor bedrijven' culemborg Het College van Belastingadviseurs vindt het on juist dat in het nieuwe belastingstelsel de lasten van het be drijfsleven 500 miljoen gulden hoger worden. „Daartoe is ge zien de ruimte in de begroting geen enkele reden. Bovendien is het geen stimulans voor het midden- en kleinbedrijf." In een brief aan de Kamer betwijfelt het college of het zogeheten on dernemingspakket van 330 miljoen echt als lastenverlichting aan bedrijven ten goede komt. Jorritsma wil IT-bedrijven zetje geven den haag Minister Jorritsma (economische zaken) trekt 90 tot 100 miljoen gulden uit voor startende bedrijven in de technolo giesector. Met dat geld hoopt zij het aantal starters in 2003 met de helft te vergroten tot 4.200 bedrijven. Het project, Dream- start genaamd, richt zich vooral op het bijeenbrengen van ken nis en kapitaal. Dreamstart staat onder leiding van ING-topman Rinnooy Kan. Eerder al werd Twinning opgezet, een initiatief om de start van IT-bedrijven te vergemakkelijken. Vorig jaar kwam daar het actieplan Life Sciences bij, bedoeld voor onder steuning van startende biotech-bedrijven. Minder corruptie in de wereld berlijn Corruptie is wereldwijd op de terugfocht. De heersende o] mening dat omkoping bij de export naar sommige landen deel van de cultuur is, verandert. Grote exportconcerns gaan tegen in woordig anders te werk, aldus Peter Eigen, voorzitter van Trans- a parancy International. Deze instelling, opgericht door ontwik- 3i kelingsorganisaties van overheden en door vertegenwoordigers 5| uit de particuliere sector, houdt zich al enige tijd bezig met het bestrijden van corruptie. De strijd is echter nog lang niet gestre kt den, aldus Eigen. De helft van de schulden die ontwikkelings- i landen hebben is het gevolg van corruptie. j| Fortems stapt uit bestuur HMG r ?i Hilversum Directeur Fortems bij de Holland Media Groep i (HMG) treedt 1 september uit het bestuur. Hij controleerde sinds juni vorig jaar namens de Luxemburgse aandeelhouder CTL-UFA de financiën van de zenders RTL4, 5 en Veronica. Zijn 1 benoeming zorgde voor opschudding in Hilversum. Volgens j HMG vertrekt Fortems om persoonlijke redenen. Mededirec- teuren Van der Graaf en De Keijser nemen zijn werk over. Spanjaard in top van Endemol i madrid De Spanjaard José Antonio Rfos stapt van moedercon- cern Telefonica over naar de top van het onlangs ingelijfde me- ij diaconcern Endemol. Rfos leidde Telefonica Media. Hij stopt i met zijn werk voor het moederconcern om zich volledig aan Endemol te wijden. Rios heeft een belangrijke rol gespeeld bij j het verwerven van het Nederlandse bedrijf, in maart. Eerder is bestuursvoorzitter John de Mol van Endemol opgenomen in de j directie van het Spaanse telecomconcern. Duitse piloten houden korte staking j frankfurt De piloten van Deutsche BA, een dochteronderne- ming van British Airways, hebben gisteren gestaakt om betere arbeidsomstandigheden te eisen. Ruim 400 passagiers moesten omgeboekt worden naar een andere vlucht. De pilotenvakbond had in augustus het CAO-overleg afgebroken, omdat Deutsche BA niet wilde ingaan op de klacht dat de piloten langer moeten werken dan piloten bij andere luchtvaartmaatschappijen. Vol gens de directie zijn de arbeidsomstandigheden in overeen stemming met de regelgeving van de luchtvaart. Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers plaatst kanttekeningen De KLM en uitzendorganisatie Randstad Groep werken aan de oprichting van een internationaal uitzendbureau voor verkeersvliegers. Bij het bureau kunnen piloten zich inschrijven die niet in vaste dienst zijn bij een maat schappij. De Nederlandse vliegtuigmaatschappij hoopt bij een tekort aan piloten of in geval van een overschot een beroep te doen op het uitzendbureau. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) staat sceptisch tegenover de plannen. Verenigde Staten zijn veel pilo ten werkzaam als kleine zelf standige. Ook bij de introductie van nieuwe vliegtuigtypes kan een internationaal uitzendbureau de helpende hand bieden, al dus de woordvoerder. De afge lopen maanden hebben veel KLM-piloten een aanvullende opleiding gevolgd voor het vlie gen op de nieuwe generaties Boeing 737. Voor de KLM was amstelveen pieter van hove Volgens een KLM-woordvoer- der moet het bureau een oplos sing bieden aan de fluctueren de behoefte aan verkeersvlie gers bij de maatschappij. „De luchtvaartmarkt laat zich nooit voorspellen. Het ene moment heb je te veel piloten in dienst, en enige tijd later zit je om nieuwe verkeersvliegers verle gen." Vooral in Australië en de het soms moeilijk om voldoen de vliegers op de bestaande diensten in te zetten. De betrokken partijen onder zoeken momenteel de haal baarheid van een dergelijk uit zendbureau en de manier waarop de samenwerking ge stalte moet krijgen. Ook komen de juridische aspecten voor de maatschappij en de betrokken vliegers aan bod. Het rapport moet in oktober klaar zijn, waarna de KLM-directie een definitief besluit neemt. KLM heeft al een overeen komst met haar dochters Transavia en Martinair en alli antiepartner NorthWest dat in geval van nood personeel van de ene maatschappij bij de an dere wordt ingezet. Een be zwaar is echter dat het ruilen leidt tot een administratieve rompslomp. Met het nieuwe lauwersoogDe HA 25, de Grietje uit Harlingen, heeft gisteren in Lauwersoog de eerste kokkels van dit seizoen aan wal gebracht. De vis sers mogen sinds woensdag weer kokkels aanvoeren nadat de Raad van State bezwaren van de Vogelbescherming en de Waddenvereniging tegen het vissen op de schelpdieren heeft afgewezen. foto anp hoge noorden/jacob van essen Rente met kwart procent omhoog den haag gpd Het besluit van de Europese Centrale Bank (ECB) om het belangrijkste rentetarief in de eurozone met een kwart procent te verho gen tot 4,5 procent, kon gisteren geen en kele analist meer verrassen. De markt had al volledig op deze bescheiden rentestap geanticipeerd en de bekendmaking beroer de de effectenbeurzen en de eurokoers dan ook nauwelijks. In ruim een jaar heeft de ECB de rente nu al twee procent opgetrokken in een poging de inflatie te beheersen en (sinds kort) de koers van de euro tegenover de dollar te verdedigen. Met de jongste verhoging wordt duidelijk hoe smal de marges mo menteel zijn voor het bestuur van de ECB. De centrale doelstelling, een inflatieplafond van maximaal 2 procent wordt sinds enkele maanden niet meer gehaald. De eurozone kampte in juli met een inflatie van 2,4 pro cent. Het is onwaarschijnlijk dat de nieuw ste renteverhoging dit inflatiepercentage weer voldoende laat dalen. Het ECB-be- stuur gaf dit gisteren in een schriftelijke verklaring ook toe. Met de oplopende inflatie had de ECB gis teren ook tot een renteverhoging van een half procent kunnen besluiten. Europese geldmarkthandelaren hadden daar al reke ning mee gehouden. Maar de ECB is bang dat een te snelle renteverhoging negatief uitpakt op de economische groei in de eu rozone. Vooral uit Duitsland, dat goed is voor 30 procent van euro-economie, ko men signalen dat de top van de hoogcon junctuur al weer is bereikt. Een kwart procent verhoging is in de ogen van Duisenberg en de zijnen het minst schadelijk. Maar omstandigheden kunnen de ECB alsnog snel dwingen tot de rente verhoging die men nu niet aandurft. Stij gende olieprijzen en een dieper zakkende euro zijn daarvoor voldoende. Jonden krijgen )elasting terug )p stakingsgeld 29,Amsterdam anp e Nederlandse vakbeweging 3.595krijgt 6,2 miljoen gulden van de Y2 f taat. Het gaat om een terugbe- 98i»aling voor de loonbelasting die °i|arenlang is geheven op de uit- ^Jkering die stakers kregen uit de 27,mveerstandskas van hun vak- |6'°Jb°nd. Dat meldt de FNV in zijn i'32ikeekblad. 004^ De FNV krijgt 5,4 miljoen gul- i42^oen beschikbaar. „De FNV gaat nokkend akkoord met de te- "Uggave", meldt FNV Magazine, "'e bond zegt recht te hebben een hoger bedrag. „Volgens Iberekeningen van de vakcen trale is er in werkelijkheid voor 6,8 miljoen gulden ten onrechte ingehouden." Ook het CNV zou recht hebben op meer geld. Maandag legt de vakcentrale het voorstel van de staat ter be oordeling voor aan de aange sloten bonden. J De teruggave is een gevolg van een wetswijziging in 1997, 14 j die volgde op een uitspraak van '|de Hoge Raad dat op een sta- Jkingsuitkering geen loonbelas ting mag worden geheven. De 22.2jzaak was aangespannen door 23.8^een werknemer die in 1989 een 425,ijstakingsuitkering ontving van 47oiJde Industriebond FNV. parus henk glimmerveen correspondent De Franse regering heeft giste ren forse belastingverlagingen aangekondigd. De komende drie jaar zullen de belastingen tussen de zestig en zeventig miljard gulden omlaag gaan. 'Minister Fabius van financiën noemde het nu gepresenteer de pakket de ingrijpendste be lastinghervorming van de af gelopen vijftig jaar. Volgens hem staat de huidige belas tingdruk een verdere groei van de Franse economie in de weg en zou ze een vermindering van de werkloosheid belem- Centraal in het nieuwe belas tingregime staat een verminde ring van de inkomstenbelas ting. Alle schijven zullen om laag gaan waarbij volgens Fabi us uitgangspunt moet zijn dat de laagste inkomens er het meest van profiteren. Van fun damenteel belang is volgens hem dat werken voortaan beter beloond wordt dan niet wer ken. De vennootschapsbelas ting wordt in drie jaar tijd te ruggebracht tot 33,3 procent (nu 37 procent). En de motor rijtuigenbelasting zal blijkens de voorstellen worden afge schaft. Die maatregel wordt Franse vissers demonstreerden gisteren massaal in Parijs tegen de hoge dieselprijzen. Inmiddels hebben zij hun blokkades van havens weer opgeheven. foto reuters john schults door de rechtse oppositie een verkiezingsstunt genoemd. Daar voelt men het meest voor vermindering van benzineac cijns, een eis die de afgelopen dagen met stakingen en blokka des door vissers, vrachtwagen- en taxichauffeurs kracht is bij gezet. Met name het verkeer van en naar Groot-Brittannië onder vond gisteren veel hinder van blokkades van vissers. De blok kades hebben dan ook de woe de van de Britten gewekt. Het ministerie van landbouw be sloot vlak voor de bekendma king van de nieuwe belasting maatregelen dat de stijgende brandstofkosten voor de vissers via belastingverlaging zal wor- uitzendbureau moet aan dat bezwaar een einde zijn geko men, aldus de KLM-voorlichter. De VNV heeft zijn bedenkin gen tegen de plannen. „De KLM heeft veel contacten in het vliegwereldje en kan altijd aan vliegers komen of hen elders onderbrengen", aldus VNV- voorzitter P. Griffioen. „Boven dien wil het uitzendbureau geld verdienen. Dat maakt dat de verkeersvliegers in de pool duurder zijn dan hun collega's in vaste dienst. Het is nog maar de vraag of zij dan zo gewild zijn." Griffioen ziet echter ook voordelen. „Wanneer een jonge piloot na de vliegopleiding niet direct bij KLM kan werken, kan zo'n bureau hem wellicht bij een andere maatschapij deta cheren." tilburg anp Modebewuste klanten moe ten voor leren schoenen uit de nieuwe collectie dieper in de buidel tasten. De produc tie van leer neemt af, terwijl de wereldwijde vraag alleen maar toeneemt. Als gevolg hiervan stijgt de leerprijs. „De prijs van de nieuwe collectie ligt 5 tot 10 procent hoger", zegt C. Dassen, van de organisatie van de Federa tie van Nederlandse Schoen fabrikanten in Tilburg. „Voor de schoenenkoper is dat geen belemmering. Het mode-ef fect is sterker dan de prijs; al leen de kwaliteit telt voor de consument." Anders ligt de zaak voor de productie van overige leder waren, waar klanten meer op de prijs letten. „Deze sector staat toch al onder de druk vanwege de concurrentie door lagelohenlanden. Die druk wordt door deze ont wikkeling opgevoerd." Vol gens J. Dellaert, woordvoer der van de Federatie van Ne derlandse Lederfabrikanten, zijn meerdere factoren debet aan de prijsstijging. „De hui den, grondstof van de leerin dustrie, worden steeds schaarser. De vleesconsump tie daalt en in Noord-West- Europa, waar de meeste hui den vandaan komen, worden veel slachthuizen gesaneerd. Hierdoor zijn minder vellen beschikbaar." De productiedaling valt sa men met een stijging van de vraag. „De automobielindu strie wil tegenwoordig ook le deren beldeding voor mid denklassers, terwijl in de mo de leer steeds populairder wordt. Ook speelt de zwakke euro een rol, waardoor Amerika nen en Aziaten met hun dol lars veel meer huiden kunnen kopen dan voorheen." hoofddorp pieter van hove Het in Hoofddorp gevestigde autobedrijf Athlon maakte gis teren bekend dat directeur en bestuurslid C. van den Bos met onmiddellijke ingang zijn func tie neerlegt. Het concern wil hierover niet veel meer kwijt dan dat Van Den Bos zich niet kon verenigen met herverdeling van het takenpakket binnen de raad van bestuur. De bekend making kwam gelijk met de presentatie van de enigszins te leurstellende halfjaarcijfers. De nettowinst kwam uit op 31,5 miljoen gulden, een toena me van 20 procent vergeleken met dezelfde periode in 1999. Over het hele jaar verwacht het bedrijf een winstgroei van 6 tot 11 procent, lager dan vooraf was beraamd. Het concern haalde vorig jaar een winst van bijna 60 miljoen gulden. De achtergebleven winstgroei komt volgens het bedrijf voor namelijk door tegenvallende re sultaten bij het twee jaar gele den overgenomen Duitse auto verhuurbedrijf CC Raule. Dit draait met verlies. Inmiddels zijn organisatorische maatrege len getroffen. Andere oorzaken van de mindere groei is de krapte op de arbeidsmarkt waardoor de loonkosten stegen en de tegenvallende markt voor gebruikte auto's. De leaseactivi teiten, in het bijzonder in Ne derland en België, daarentegen presteerden boven verwach ting, aldus Athlon. utrecht anpzegt bestuurder C. Bos van FNV Bondgenoten. Bonden en werk gevers maakten half augustus afspraken over een strengere naleving van de CAO. Aanlei ding was het ongeluk met een Nederlandse bus in Frankrijk. Het is FNV Bondgenoten al ja ren een doorn in het oog dat niet alle werkgevers zich aan de CAO houden. De vakbond opent op 11 september een te lefonische meldlijn voor chauf feurs die hiermee te maken hebben. Bijna twee weken na het ak koord over verscherpte controle op de rij- en rusttijden van pen delchauffeurs slaat de vlam weer in de pan. FNV Bondge noten noemt het onbegrijpelijk dat Koninklijk Nederlands Ver voer (KNV) wil onderhandelen over de hoogte van de boetes. „Blijkbaar gaan de werkgevers ervan uit dat chauffeurs minder rusten dan is toegestaan. An ders maak je je geen zorgen over de hoogte van de boete", BELASTING BELICHT den gecompenseerd. De vissers begonnen daarop met de op heffing van hun blokkades van havens. Volgens minister Fabi us zet een accijnsverlaging van de benzineprijs geen zoden aan de dijk. Hij beschuldigt de olie maatschappijen ervan dat ze sneller zijn met het verhogen van de prijs aan de pomp dan met een verlaging wanneer de grondstofprijzen dalen en dat daarmee het effect van een ac cijnsverlaging ongedaan dreigt te worden gemaakt. De Franse regering wil met de nieuwe plannen in d'e pas blij ven lopen met andere EU-lan- den die soortgelijke veranderin gen in de belastingwetgeving hebben aangekondigd, zoals Duitsland, Nederland, Italië en België. Om aan de EMU-criteria te blijven voldoen, moeten vol gens Parijs de overheidsuitga ven worden teruggebracht, met name wat betreft de uitkerin gen. De vakbonden hebben inmid dels te kennen gegeven dat zij de komende herfst met loonei sen zullen komen. FO-voorzit- ter Mare Blondel noemde het onverteerbaar dat de vruchten van de groeiende economie niet ten goede komen aan de laagstbetaalden en de uitke ringsgerechtigden. U zult het vast niet geloven, maar in het buitenland wordt Nederland vaak als een belas tingparadijs gezien. Dat zit veel buitenlanders niet lekker. De (Amerikaanse Financial Times bijvoorbeeld haalde niet zo lang geleden naar Nederland uit. Deze krant vroeg zich bijvoor beeld af wat de overeenkomst was tussen het Italiaanse mo demerk Gucci, de Engelse Rolling Sto nes en het Ameri kaanse IBM. Ant woord: het zijn alle maal Nederlandse bedrijven. Althans belastingtechnisch gezien. De reactie van de Financial Times is misschien wat over trokken, maar er zit zeker een kern van waarheid in. Vaak zit het Europese hoofdkantoor van grote multinationals in Neder land. En vaak is de reden hier voor het Nederlandse belas tingrecht. Nederland kent tal van regelingen die gunstig zijn voor het internationale'bedrijfs- leven. Daar komen de multina tionals als vliegen op stroop op af. Jarenlang was Nederland dé trekker in Europa van multina tionals. De rek is er echter langzaam uit. Reden hiervoor is dat lan den zoals bijvoorbeeld Luxem burg, België, Ierland, Denemar ken en Spanje delen van het Nederlandse belastingrecht hebben gekopieerd. Zelfs een groot land als Duitsland gaat vanaf volgend jaar over op het Nederlandse model. Met zo veel kapers op de kust kan men zich dus zorgen gaan maken over de internationale aantrek kelijkheid van Nederland. In de herfst gaat staatssecretaris Bos van financiën, hierover praten met de Tweede Kamer. De Kamer bestookt Bos al een tijdje met vragen over het Ne derlandse internationale fiscale beleid. Er is vanuit de EU en de DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht OESO (Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling) kritiek op dat beleid. Nederland zou te veel leuke fis cale regeltjes kennen. Dat zou oneerlijke concurrentie zijn. De vorige staatssecretaris van Financiën, Vermeend, koos eer der voor de aanval en liet een rapport opstellen waaruit bleek dat het allemaal wel meeviel. Dat hielp niet. Ne derland kwam eer der nog meer in het beklaagdenbankje te zitten. Zijn opvol ger Bos pakt het daarom heel anders aan. Hij luistert naar de kritiek en pro beert waar het kan water bij de wijn te doen. Hij wordt in zijn beleid gesteund door minister Zalm van financiën en minister-president Kok. Bepaalde Ne derlandse regelingen zullen aangepast moeten worden. Maar dat gebeurt alleen als an dere landen vergelijkbare maat regelen treffen. Dat Nederland voorzichtig is in zijn internationale beleid kwam vorige week voor de eerste keer aan het licht op de Nederlandse (Antillen. Het bleek dat bepaalde maatregelen die de Nederland se Antillen willen nemen om aantrekkelijker te worden voor het bedrijfsleven door Neder land worden afgewezen. Hoe wel de economische situatie op de Antillen slecht is, werkt Ne derland aan dergelijke maatre gelen niet meer mee. Ze zouden de Antillen nog meer de status van belastingparadijs geven. De Nederlandse regering gaat der halve behoedzaam te werk en strooit niet meer met Fiscale voordeeltjes. Nederland hoopt hiermee uit het beklaagden bankje te komen en een serieu ze gesprekspartner te worden. De toekomst zal Ieren in hoe verre dit Nederlandse beleid daadwerkelijk zijn vruchten zal afwerpen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7