Milosevic riskeert arrestatie tijdens bezoek aan Kosovo Milosevic zou zijn leermeester hebben ontvoerd Buitenland Ongeluk met hoogste achtbaan Latijns-Amerika zoekt nauwere samenwerking Generaals op lijst van verdachten Oost-Timor 'Bemanning Concorde had geen schijn van kans' Israëlische commandant weg na dood soldaten Parlementariër proefkonijn aidsvaccin londen Een Britse parlementariër heeft gisteren als eerste deelgenomen aan een test met een mogelijk vaccin tegen HIV, het virus dat aids kan veroorzaken. De liberaal-democratische dokter Harris wil aantonen dat het middel veilig is. Britse en Ke- nyaanse onderzoekers ontwikkelden het vaccin op basis van een spectaculaire ontdekking bij een aantal prostituees in Ke nya, die immuun bleken voor HIV. Hun immuunsysteem be schikt over cellen die het virus vernietigen. Het vaccin moet bij proefpersonen tot de aanmaak van deze cellen leiden. Ook als de test slaagt, is een vaccin tegen aids niet op korte termijn te verwachten. De cellen werken alleen tegen een variant van HIV die vooral in Afrika voorkomt. Bovendien zal het circa tien jaar kosten om een op grote schaal bruikbaar vaccin te ontwikkelen. Verongelukte metro Parijs reed te snel parijs Het ongeluk met een metrotrein bij het Parijse station Notre Dame de Lorette is hoogstwaarschijnlijk veroorzaakt door een te hoge snelheid. Dat hebben eerste onderzoeken uitgewe zen, zo meldt het Franse ministerie. Bij het ongeluk raakten 24 passagiers licht gewond. De bestuurder van de trein was zeer ervaren, maar hij nam evenwel met te hoge snelheid de bocht. De trein vloog honderd meter voor het station uit de rails, gleed op de zijkant verder en kwam een meter voor een metro uit de tegenovergestelde richting tot stilstand. Het was volgens de ver voersmaatschappij RATP de eerste keer in het 100-jarig bestaan van de Parijse metro dat een treinstel omsloeg. Britten gaan DNA-bank aanleggen londen De Britse regering gaat extra geld uittrekken om een DNA-bank aan te leggen met de gegevens van meer dan drie miljoen criminelen. Dat zei premier Tony Blair gisteren in een toespraak voor politiefunctionarissen over een voorgenomen revisie van het strafrechtstelsel. De Britse politie is nu al be voegd om bij verdachten DNA-materiaal af te nemen, maar vanwege de hoge kosten wordt dat alleen bij de zwaarste mis drijven gedaan. Met de 109 miljoen pond die Blair extra wil uit trekken, kan de politie standaard DNA-monsters gaan nemen, zodat een databank mèt de gegevens van vrijwel de hele crimi nele gemeenschap van Groot-Brittannië kan worden opgezet. Op dit moment bezit de overheid erfelijk materiaal van onge veer 940.000 personen. Blair zei dat dat er in 2004 meer dan drie miljoen kunnen worden. Voorvechters van de burgerrechten zijn niet blij met het besluit. Volgens hen kan iemand niet wor den verplicht DNA-materiaal af te staan zonder dat het onder zoek in zijn zaak daarmee gediend is. Mysterieuze ziekte treft Oekraïeners kiev» De Oekraïense president Koetsjma heeft gisteren vier dor pen in het zuiden van het land tot ecologisch rampgebied uitge roepen. Ongeveer 400 inwoners zijn getroffen door een geheim zinnige ziekte, die gepaard gaat met acute vergiftigingsver schijnselen en aandoeningen aan de lever en de alvleesklier. Uit onderzoek is gebleken dat 57 procent van het leidingwater, 98 procent van het water uit bronnen en één op de tien voedsel producten hoge concentraties nitraat bevatten. Het ministerie van volksgezondheid heeft echter ook gezegd dat de bodem en het water in het gebied stoffen bevatten die gewoonlijk vrijko men bij de ontbinding van raketbrandstof. In het getroffen ge bied staat een basis voor kernraketten, die volgend jaar ont manteld moeten worden. 'Uitlaatgassen doden tienduizenden' londen Uitlaatgassen in het verkeer kosten jaarlijks tiendui zenden mensen het leven. Dat blijkt uit een onderzoek waarvan de resultaten in het medische tijdschrift The Lancet zijn gepu bliceerd. Het cijfer is gebaseerd op onderzoek in Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk. Daaruit blijkt dat jaarlijks 6 procent van de sterfgevallen een gevolg is van luchtverontreiniging. De helft daarvan wordt in verband gebracht met de uitlaatgassen. Dat komt neer op 20.000 doden. De onderzoekers melden ver der dat tienduizenden mensen ziekten als bronchitis en astma oplopen doordat ze uitlaatgassen binnenkrijgen. VS wijzen bemiddeling door Libië af Washington De Verenigde Staten willen niet dat Libië bemid delt voor de vrijlating van een Amerikaan die op de Filipijnen door rebellen wordt vastgehouden. Het ministerie van buiten landse zaken in Washington zei gisteren dat het 'geen belang stelling heeft voor inmenging door derden'. Het ministerie eiste dat de man om humanitaire redenen wordt vrijgelaten. De 24- jarige Jeffrey Criag Schilling heeft problemen met zijn gezond heid en gebruikt regelmatig medicijnen, aldus een woordvoer der. Schilling werd maandag in gijzeling genomen door leden van de rebellenbeweging Abu Sayyaf, die al eerder westerlingen ontvoerde. Zij eisen dat Washington drie Arabische terroristen die in de VS vastzitten vrijlaat. Ze dreigen hun Amerikaanse gij zelaar anders om het leven te zullen brengen. Rebellen Sierra Leone stellen eisen Freetown De rebelse militie 'West Side Boys' in Sierra Leone eist herziening van het Lomé-vredesakkoord, opname in het overheidsleger en vrijlating van sympathisanten voordat zij zes gegijzelde Britse militairen laat gaan. Woensdag werden vijf van de elf gijzelaars vrijgelaten. De elf Britse militairen van de Royal Irish Rangers werden vorige week ontvoerd, omdat zij zich op verboden terrein zouden bevinden, verklaarde een rebellen- woordvoerder. Het is onbekend of het Britse leger of de regering van Sierra Leone in ruil voor de vrijlating concessies hebben ge daan aan de rebellen. Het leger ontkent dat. Gijzeling na drie moorden voorbij hamburg Een gijzeling die gisteren volgde op een drievoudige moord in Hamburg, is vanmorgen bloedig geëindigd. De ver dachte van de moord, die gisteren een 36-jarige Poolse ex- vriendin en haar dochters van 14 en 15 jaar neerschoot, is daar bij zwaargewond geraakt. De dodelijke schoten zouden te ma ken hebben gehad met relatieproblemen. Volgens getuigen is de 32-jarige verdachte 's middags de woning binnengedrongen, en heeft hij de moeder en haar drie kinderen opgewacht. Toen zij thuiskwamen, ontstond een felle ruzie, waarop een 11-jarige dochter naar de buren wist te ontkomen. Daarop loste de man de dodelijke schoten. Op zijn vlucht verschanste de man zich in een huis waarin zich een man, een vrouw en twee kinderen be vonden. Toen de gijzelnemer de man naar een café stuurde, greep de politie de kans om de kinderen uit het huis te redden. Kort na middernacht ontstond een schotenwisseling. Daarbij raakt de gijzelnemer levensgevaarlijk gewond. lOlöe commandant van de Israëli sche strijdkrachten op de he rment zette Westelijke Jordaanoever, vs "^brigade-generaal Oren, is giste- brochurren afgetreden wegens de dood mdivijvan drie militairen van een eli- iw.kkciite-eenheid. Zij werden zater dagnacht op de Westelijke Jor daanoever gedood door mede soldaten bij een actie tegen een leider van de islamitische Ha- nias-beweging. I De commandant nam met zijn ontslag de verantwoorde: Hjkheid op zich voor de falie kant mislukte operatie. De staf chef van het Israëlische leger, generaal Mofas, zei gisteren dat het mislukken van de actie het londen Bij een ongeluk met de hoogste achtbaan ter wereld, The Big One, in een attractiepark in het Britse Blackpool, zijn gister avond 23 personen gewond ge raakt. Twee gondels botsten te gen elkaar, meldt de BBC. Vier mensen raakten bekneld in de wagentjes. Zij zijn door brand weermannen bevrijd. Volgens een hulpverlener zijn circa zestien mensen naar het ziekenhuis ver voerd. Volgens het management van attractiepark Blackpool Plea sure Beach gebeurde het ongeluk toen een trein die voor het 'sta tion' voor de rit stond te wachten, werd aangereden door een twee de, langzaam rijdende trein. De attractie werd meteen gesloten. De achtbaan werd enkele jaren geleden geopend en kostte ruim 40 miljoen gulden. foto epa john giles Internationale troepenmacht KFOR wacht op Joegoslavische president BRASILIA ANP-Rtr-AFP BELGRADO-PRISTINA AP De Joegoslavische president Slobodan Milosevic is van plan de Servische provincie Kosovo te bezoeken. Dat heeft een woordvoerder van Milosevic' partij SPS giste ren gezegd. Hij wilde niet zeggen wanneer het bezoek zou moeten plaatsvinden. Milosevic, die is aangeklaagd door het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag, riskeert een arrestatie in Kosovo. parlement. Vermoedelijk is de aankondiging van Milosevic' partij een politieke zet met het oog op de parlements- en pre sidentsverkiezingen die op 24 september in Joegoslavië wor den gehouden. Milosevic heeft zich opnieuw kandidaat gesteld voor het presidentschap. Oppo sitiekandidaat Vojisldv Kostuni ca gaat in de opiniepeilingen echter aan de leiding. Een woordvoerster van de VN in Kosovo zei dat de Joegoslavi sche leider snel gearresteerd zou worden door de internatio nale troepenmacht KFOR in Kosovo. De laatste keer dat Milosevic Kosovo bezocht was in 1997, enkele weken voor zijn verkiezing als president van Joegoslavië door het federale Woensdag zei de SPS dat de verkiezingen waar mogelijk ook in Servische enclaves in het door de VN bestuurde Kosovo gehouderi zullen worden. Naar aanleiding van deze aankondi ging voerde de hoogste VN-be- stuurder in Kosovo, Bernhard Kouchner, gisteren overleg met westerse diplomaten. De Ver enigde Staten lieten direct we ten er niets voor te voelen Ser viërs in Kosovo in de gelegen heid te stellen aan de verkiezin gen deel te nemen, maar de Eu ropese Unie is minder afwij zend. Javier Solana, coördinator voor het buitenlandse- en vei ligheidsbeleid van de EU, zei gisteren dat er in principe ver kiezingen gehouden kunnen worden, maar uitte wel zijn zor gen over de veiligheid. ,,Het principe van verkiezingen is een principe dat wij verdedi gen", zei Solana in de Koso- vaarse hoofdstad Pristina. „Ie dereen heeft het recht om te stemmen, en natuurlijk gaan we het niemand verhinderen om te stemmen." Kouchner noemde het woensdag wel uitgesloten dat alleen de Serviërs in Kosovo, dat officieel nog altijd bij Joego slavië hoort, aan de verkiezin gen mogen deelnemen. Dat stemrecht zou dan ook voor de Albanese Kosovaren moeten gelden. De staatshoofden van twaalf Latijns-Amerikaanse landen zijn gisteren bijeengekomen voor een bijzondere topont moeting. Ze willen hun econo mische banden verder aanha len en de democratie in hun re gio versterken. Het is voor het eerst dat de Latijns-Amerikaan se presidenten een dergelijke topontmoeting beleggen. In de Braziliaanse hoofdstad Brasilia nemen ze een verkla ring aan waarin ze streven naar één vrijhandelszone. Die moet in de plaats komen van de twee belangrijke handelsblokken die er nu in de regio zijn: Mercosur en het Andes Pact. President Cardoso van Brazilië zei bij de opening van de bijeenkomst dat Zuid-Amerika ernstig te lij den heeft van het protectionis me van rijkere landen. „Het is belangrijk om de krachten te bundelen en dat we een grotere rol gaan spelen in de globalise ring." De twaalf leiders zullen ook be loven de democratische begin selen te eerbiedigen. In ver scheidene Latijns-Amerikaanse landen is de afgelopen tijd sprake geweest van politieke onrust. Die werd onder meer veroorzaakt door een aantal staatsgrepen en oneerlijk verlo pen verkiezingen, zoals in Peru. Verwacht wordt dat de leiders een groot deel van de bijeen komst besteden aan de Ameri- kaanse inmenging in Colombia» dat miljarden heeft uitgetrok- ken om drugsbendes en rebel- J len te lijf te gaan. Met name de buurlanden Brazilië, Ecuador, Peru en Venezuela zijn bang dat het geweld in dat land esca: leert. De angst werd verwoord door de Venezolaanse presi dent Chavez, één van de meest uitgesproken voorstanders van i een sterker en onafhankelijker 5 Zuid-Amerika. Tegenover ver- slaggevers zei hij bang te zijn dat het geweld in Colombia kaq overslaan naar andere landen. Colombia kreeg woensdag be- zoek van president Clinton, die; het land met 1,3 miljard dollar helpt de drugsbendes te bestrijd den. Tijdens het bezoek zei Clinton dat de Colombianen niet bang hoeven te zijn voor een tweede Vietnam, en dat Amerika niet van plan is op alle fronten zijn wil op te leggen. President Pastrana van Colom bia noemde het bezoek van Clinton 'historisch' en zei dat Colombia kan rekenen op steurt van de hele internationale ge meenschap. De Zuid-Amerikaanse leiders zien de VS overigens als een be-i langrijke handelspartner en slechts enkelen van hen duiven. Washington openlijk aan te val len. Waarnemers menen dan ook dat de grote meningsver- schillen tijdens de top onzicht baar zullen blijven. Eerste rapport Franse onderzoekers: Kruisen markeren de graven van Oost-Timorezen die door milities zijn gedood. Een jaar geleden hield het geweld de voormalige Indonesische provincie stevig in zijn greep. foto ap charles dharapak JAKARTA ANP-Rtr Het Indonesische openbaar mi nisterie zal negentien mensen aanklagen wegens de gewelds uitbarsting die zich vorig jaar op Oost-Timor heeft voorge daan. Op de lijst van verdach ten staan onder anderen drie generaals en leiders van pro-In donesische milities. Maar de voormalige opperbevelhebber van de Indonesische strijd krachten, generaal Wiranto, is daar niet bij, zo is vandaag in Jakarta bekendgemaakt. De geweldsuitbarsting op Oost-Timor deed zich voor na het referendum waarin een meerderheid van de bevolking zich uitsprak voor onafhanke lijkheid. Pro-Jakarta milities zaaiden terreur onder mensen die zich van Indonesië wilden afscheiden. De milities kregen steun van Indonesische militai ren. Velen menen dat legerofficie ren' betrokken waren bij de or ganisatie van het geweld, dat zeshonderd mensen het leven kostte en honderdduizenden op de vlucht dreef. Wiranto, die vaak genoemd wordt als ver antwoordelijke voor het geweld, heeft zijn betrokkenheid altijd ontkend. Hij werd begin dit jaar door president Wahid ge schorst. Op zijn berechting is door het buitenland meermalen aange drongen. De Indonesische mi nister van justitie Ihza zei giste ren dat de internationale ge meenschap moet stoppen met het opvoeren van de druk op Indonesië inzake Oost-Timor. Anders zou Indonesië ook wel eens compensatie kunnen vra gen aan Nederland en Japan voor de misdaden begaan in de koloniale tijd en tijdens de Tweede Wereldoorlog. De mi nister zei dit tegen bezoekende europarlementariërs. PARUS HENK GLIMMERVEEN correspondent De bemanning van de Concor de die op 25 juli bij Parijs neer stortte, had geen schijn van kans. Dat is de conclusie van het Franse onderzoeksbureau voor ongevallen (BEA) dat gis teravond een eerste samenvat tend rapport van de ramp heeft gepubliceerd. Het ongeluk met de Concorde kostte aan 113 mensen het leven; 109 in het vliegtuig, vier op de grond. In het rapport wordt beves tigd dat een klapband van een van de achterwielen de onmid dellijke oorzaak van de ramp is geweest. De band raakte op de startbaan bij volle snelheid een metalen voorwerp van 43 centi meter. Het toestel had op dat moment zo'n vaart dat de start niet meer kon worden afgebro ken. Door de klapband zijn 'grote stukken' van een van de wielen van het landingsgestel tegen het vliegtuig geslagen. De stuk ken rubber zijn terechtgeko men in een brandstoftank. Er ontstond onmiddellijk een gro; te brand en twee motoren raak} ten defect. Het enige dat de on» derzoekers over het metalen voorwerp op de startbaan wel ten te vertellen is dat het geen onderdeel vormde v&n de Com corde. De commissie verklaart een chronologische volgorde van de gebeurtenissen te hebben wil» len schetsen. De schuldvraag; zo wordt gezegd, is in het rap; port mét opzet niet aan de ord? gesteld. Daarover dienen ande» re instanties zich uit te spreker* Niettemin doet de BEA de aan} beveling om het vliegverbod van de Concorde voorlopig te handhaven. Volgende week vindt in Parijs op hoog niveau een vergade; ring plaats waar vertegenwoor» digers van de Franse en Britse regeringen, van onderzoeksin stituten en van British Airways en Air France knopen zullen doorhakken over de toekomst van het supersonische toestel; Het definitieve rapport van dè onderzoekers wordt pas over een jaar verwacht. r ÜflJERUZALEM AFP-DPA BOEDAPEST HANS GERTSEN gevolg was van 'grote tekortko mingen', maar hij zei niet wat die tekortkomingen waren. Volgens berichten in de Isra ëlische media zouden de gedo de militairen een bevel hebben genegeerd. Ze zouden op het dak van het pand zijn geklom men waar Hamas-leider Abu Hanoud zich schuilhield. Scherpschutters van de elite eenheid, die op een ander dak waren geposteerd, schoten ver volgens de soldaten neer. Na de schietpartij vluchtte de gewonde Abu Hanoud. Hij gaf zich over aan de Palestijnse po litie. De extremist wordt ver dacht van betrokkenheid bij twee aanslagen. CORRESPONDENT Wie heeft Ivan Stambolic ontvoerd? Die vraag geeft in Servië nu al zes dagen lang voeding aan wilde geruchten en speculaties. Volgens de op positie zit het regime van Slobodan Milosevic achter de mysterieuze verdwijning van de 64-ja- rige vroegere president van Servië, terwijl de staatsmedia suggereren dat hij ontvoerd is door de maffia. Stambolic verdween vorige week vrijdag spoor loos na zijn dagelijkse jogging-ronde in een bos rijke buitenwijk van Belgrado. Rond tien uur 's morgens werd hij voor het laatst gezien door de bewaker van een restaurant, rustend op een bankje. Na de passage van een wit bestelbusje, dat in de buurt even stopte, was Stambolic ver dwenen. Sindsdien ontbreekt elk spoor van de vroegere boezemvriend van Milosevic. Stambolic stond begin jaren tachtig aan de wieg van Milosevic' politieke carrière, en gold als diens politieke peetvader. Aan de vriendschap kwam een abrupt einde toen Milosevic in 1987 de macht greep in de Servische Communistische Partij, en vervolgens Stambolic dwong het presi dentschap van Servië, de belangrijkste deelrepu bliek van het toen nog grote Joegoslavië, op te geven. Vanaf dat moment was Milosevic de ster ke man van Servië en Joegoslavië. Tussen de twee kwam het daarna nooit meer goed. Stambolic keerde de politiek de rug toe, en werd bankier en zakenman. Maar vooral de laat ste jaren maakte de vroegere mentor van Milose vic geen geheim van zijn afkeer van vroegere pu pil en diens regime. In interviews bekritiseerde hij de autoritaire regeerstijl van Milosevic en het internationale isolement waarin die zijn land heeft gevoerd. Enkele weken geleden zei Stambo lic in een interview met Radio Free Europe het 'zeer te betreuren' dat hij Milosevic aan de macht heeft geholpen. De speculaties rond de verdwijning van Stambo lic worden gevoed door het feit dat de politie nog altijd geen enkele officiële verklaring over de stand van het onderzoek heeft afgegeven. Nog merkwaardiger is dat de staatsmedia, die geheel door Milosevic worden beheerst, dagenlang in alle talen zwegen over de zaak. Terwijl onafhan kelijke media en de oppositie vorig weekend al suggereerden dat de verdwijning van Stambolic een politiek karakter heeft, meldde het dagblad Politika, algemeen gezien als de officiële spreek buis van het regime, pas woensdag voor het eerst iets over de zaak. Gisteren wist de krant te melden dat Stambolic waarschijnlijk het slachtoffer is geworden van 'een ontvoering in pure maffiastijl'. Hij zou door een man met getrokken pistool gedwongen zijn in een witte bestelbus te stappen. Het dagblad 'meldde verder dat Stambolic de afgelopen jaren betrokken was bij 'onduidelijke en dubieuze transacties' met grote hoeveelheden buitenland se deviezen. Politika haalde tegelijkertijd fel uit naar de onafhankelijke media en de oppositie. Suggesties dat het de autoriteiten achter de ver dwijning zitten, zijn volgens Politika 'kwaadaar dige insinuaties'. De advocaat van Stambolic, Nikola Barovic, be weerde gisteren opnieuw dat de verdwijning van zijn cliënt een politieke achtergrond heeft. „De autoriteiten zwijgen nu al vele dagen in alle talen. Dat bewijst dat het om een politieke zaak gaat", aldus Barovic. Hij zei er van overtuigd te zijn dat Stambolic nog in leven is. Volgens sommige speculaties zou Stambolic ont voerd zijn door een speciale eenheid van de ge heime dienst. Die zou hem een bekentenis willen afdwingen over een groot internationaal complot tegen Servië, waarbij diverse vooraanstaande op positieleiders betrokken zouden zijn. Hen derge lijke sensationele 'onthulling' zou Milosevic pri ma van pas komen in de aanloop naar de presi dentsverkiezingen van 24 september. Volgens de laatste peilingen ligt Milosevic duidelijk achter op Vojislav Kostunica, de gezamenlijke kandidaat van op één na alle Servische oppositiepartijen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5