Bouterse open voor onderzoek Zelfs de hond van Jaap heeft een boodschap Binnenland Brede politieke en maatschappelijke steun voor strijd tegen water KNMI: Zomer van 2000 was heel gewoon Aégon biedt polis voor topbehandeling in VS Nieuwe partij: Kabinet valt snel zondag open /RIJDAG 1 SEPTEMBER 2000 Aanslag op asielzoekers Roden roden Vier nog voortvluchtige blanke mannen hebben gister avond een aanslag gepleegd op het asielzoekerscentrum in Ro den. Zo gooiden drie molotovcocktails over de omheining naar één van de stacaravans op het terrein aan de Hullenweg. Vol gens de politie riepen ze daarbij in het Engels: 'Buitenlanders verlaat ons land.' De projectielen richtten geen schade aan en niemand raakte gewond. De caravan wordt bewoond door vluchtelingen uit Iran. Een van hen heeft de politie verteld dat hij vier mannen of jongens heeft gezien, van wie twee op de fiets en twee op brommers. Toen de Iraniër naar de groep toe rende, nadat de brandende flessen benzine in het gras naast de caravan waren geploft, maakten de daders zich uit de voeten. Rechercheurs zijn vanmorgen een sporenonderzoek begonnen. Gehoopt wordt onder meer dat de restanten van de gebruikte flessen aanknopingspunten richting daders opleveren. Ook wordt een buurtonderzoek ingesteld. Skinheads mishandelen Afrikaan Apeldoorn Vijf skinheads hebben woensdagavond laat in Apel doorn een 19-jarige asielzoeker uit Niger zonder aanleiding mishandeld. Het slachtoffer moest zich met diverse kneuzingen laten behandelen door een dokter. De politie heeft de daders, vier mannen uit Apeldoorn en één uit Tolkamer in de leeftijd van 19 tot 26 jaar gisteren weten op te sporen. Zij worden van daag voorgeleid aan de officier van justitie in Zutphen. De poli tie is nog op zoek naar een mogelijk zesde verdachte, die door getuigen en het slachtoffer zou zijn gezien. WRR wil af van volledig ziekengeld den haag Om het ziekteverzuim terug te dringen, moeten werknemers niet meer hun volledige loon doorbetaald krijgen als ze ziek zijn. Bedrijven moeten gewoon de wettelijke zeventig procent salaris betalen. Het kabinet zou de afspraken in veel CAO's om bij ziekte toch het volledige loon uit te keren, moeten ontmoedigen. Dat kan door de CAO met zo'n regeling niet meer aan alle werkgevers op te leggen. Dat stélt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in het vertrouwelijke ad vies 'Doorgroei van arbeidsparticipatie' dat vandaag aan het ka binet is aangeboden. Het CNV noemde het voorstel vanmorgen direct 'krankzinnig en onbespreekbaar'. Bus, tram en metro blijven vies Rotterdam De Rotterdamse trams, bussen en metro's blijven voorlopig even vies. De voertuigen kunnen namelijk niet door de wasstraten van het openbaarvervoerbedrijf RET omdat daar de legionellabacterie is gevonden. Maandag werd de bacterie in de wasstraat van de metro aangetroffen, overigens samen met een andere ziekmaker. Onmiddellijk sloot de RET de wasgele genheid, en voor alle zekerheid ook die van bus en tram. Alle wasstraten worden nu onderzocht en gedesinfecteerd. Ze gaan pas weer open als duidelijk is waar de bacteriën vandaan ko men. Tot die tijd kunnen de wagens dus niet worden schoonge maakt. Buien zien op de gsm j rijswijk Wie een eindje wil wandelen, paardrijden of fietsen en donkere wolken ziet aankomen, kan via de gsm te weten komen of het gaat regenen en hoe lang dat duurt. Meteo Consult biedt sinds gisteren een sms-dienst die elk kwartier de neerslag in een ia^ bepaald gebied voorspelt voor de komende twee uur. Wie vanaf zijn mobiele telefoon een sms verstuurt met de tekst 'REGEN' 'erl en de plaatsnaam waar hij op dat moment is, ontvangt van Me- teo Consult binnen tien seconden de regenverwachting. De ge- nP] bruiker betaalt hiervoor ongeveer 1,25 gulden. De voorspeller maakt uit de beelden van twee radars in Nederland die alle re- I gengebieden zien elk kwartier een verwachting. Volgens alge- meen directeur Otten is daardoor per plaats een verwachting ,n] voor de zeer korte termijn te geven, senv^rmrr mu roJ Importeur vervalst energiestickers 3erj Amsterdam Het openbaar ministerie in Amsterdam vervolgt rïgj importeurs van wasmachines die energie-etiketten met verkeer- iei) de informatie op de apparaten plakken. Uit onderzoek van de 1 e' Economische Controledienst (ECD) is gebleken dat importeurs 1S etiketten uit de meest energiezuinige en milieuvriendelijke A- 1 klasse plakken op machines die dat juist niet zijn. Klanten kun- nen na aanschaf honderd gulden terug krijgen van de overheid. P1" Niet alleen wordt de klant bedot, omdat hij ten onrechte denkt j dat hij een zuinig apparaat heeft gekocht, maar ook wordt de 3n overheid opgelicht. Volgens de ECD gaat het vermoedelijk om enkele duizenden machines en gebeurt het in het hele land. Be- stai gjn volgende maand moet de eerste importeur voor de rechter e in Amsterdam verschijnen. ?o- 115 Bejaarde vrouw (80) misbruikt stl< utrecht Een 80-jarige vrouw is in haar woning in Utrecht lïe! slachtoffer geworden van een zedendelict. De dader belde bij ne' haar aan. Toen de vrouw opendeed, duwde de man haar naar or9 binnen en vergreep zich vervolgens aan haar. Bij zijn vertrek e" nam de man de handtas van zijn slachtoffer mee. De vrouw liep geen verwondingen op, maar was zeer geëmotioneerd. De da- der is een blanke man van rond de 35 jaar oud. In belang van I ee het onderzoek wil de politie niet zeggen of het slachtoffer is v0{ aangerand of verkracht. Een recherchebijstandsteam van vijf- )r0 tien mensen onderzoekt de zaak. Lm- if Karrevracht heroïne onderschept 1 J duiven De politie heeft gisteren in samenwerking met de doua- '8 9 ne zestig kilo heroïne onderschept in een vrachtwagen op de If6 Al 2 bij Duiven. De drugs waren verstopt in rollen textiel. Vier J mannen zijn aangehouden. De vrachtwagen was voorzien van 'C*H een Nederlands kenteken en was op weg naar Arnhem. Volgens de politie is Arnhem een knooppunt van drugshandel en wor- ("e den de drugs vanuit landen als Turkije naar de Gelderse hoofd je stad getransporteerd. Vanuit Arnhem wordt de heroïne verder "e verscheept naar steden in Nederland en Europa. Doflkenroort Cup OTCC, Sprintrace 12.05 Formal] Arcobaleno 1255 Renault Sport aio Tropin 15:45 U Hertel DTCC 14:50 Radio 558 atroên Saio cup 15:40 Renault MgaM TTophr INFOLIJN:023-5740750 t KAARTEN AAN DE KASSA EN IN DE VOORVERKOOP V.a. ZO1 den haag anp De plannen om met 25 miljard gulden en ten koste van 60.000 hectare land de strijd tegen het water ook de ko mende eeuw te blijven aanbinden, kunnen rekenen op brede steun. Zo wel politiek Den Haag als maatschap pelijke organisaties steunen de voor stellen die de commissie Waterbeheer gisteren deed. Staatssecretaris De Vries (verkeer en waterstaat) zei zich bij de ontvangst van het rapport gisteren direct te kun nen vinden in de aanbevelingen. Eer der dit jaar ontvouwde De Vries eigen plannen voor 'calamiteitenpolders' bij de grote rivieren. Ze kondigde direct aan dat de strijd tegen het water de burger geld gaat kosten. De commissie zegt dat voor ade quaat waterbeheer jaarlijks een half miljard gulden nodig is. Dat bedrag komt bovenop de 2,6 miljard gulden die Nederland nu al elk jaar spendeert aan de bestrijding van wateroverlast en verdroging. Enige haast, bijvoor beeld als het gaat om de aanpak van de Rijn en Rijntakken en de kustverde diging, is geboden. „Nederland heeft het watersysteem niet op orde", aldus commissievoorzitter Tielrooij. Op korte termijn moeten de Ooijpol- der bij Nijmegen en het Rijnstrangen- gebied tussen Arnhem en Lobith al ge schikt worden gemaakt als opvangge- bied, aldus de commissie. De provin cies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland hebben voor de lange termijn genoeg polders die onder water kun nen worden gezet. De commissie roept betrokkenen op nu al calamitei tenpolders te reserveren. Dijken ver hogen heeft volgens haar geen toe komst meer. De risico's worden nau welijks kleiner: als het ooit mis gaat, dan is het namelijk ook goed mis. De Tweede Kamer steunt de plan nen om water ruimte te geven en bij bouwplannen* meer rekening te hou den met het water. WD, D66 en GroenLinks zijn voorstander van de 'watertoets', die de PvdA niet ver ge noeg gaat. Sociaal-democraat Herre- brugh vindt dat er een speciale inspec tie waterbeheer moet komen, die bouwplannen kan schorsen. De mees te fracties vinden dat natuurgebieden in noodgevallen blank mogen worden gezet, maar GroenLinks vreest dat de natuur vervuild raakt door het rivier water en ziet meer in het onder laten lopen van landbouwgrond. De milieubeweging deelt de kritiek van GroenLinks. Ook Staatsbosbeheer benadrukt dat het laten onderlopen van natuurgebieden rampzalige gevol gen kan hebben. De ANWB ziet in wa terbekkens vooral grote voordelen voor haar varende achterban. De Unie van Waterschappen, met De Vries op drachtgever voor het onderzoek, juicht de conclusies toe. Aanleiding voor het advies was de wateroverlast eind jaren negentig De risico's op herhaling worden volgens de onderzoekers alleen maar groter door de stijging van de zeespiegel en toename van de neerslag en rivieraf- voer in de winter. Naar zijn rol bij Decembermoorden De voormalige Surinaamse legerleider Bouterse staat open voor een strafrechtelijk onderzoek in Suriname naar zijn rol bij de Decembermoorden in 1982. Hij zal zich niet verschuilen achter een eventuele verjaring van deze misdaden, hebben zijn advocaten gisteren gezegd tijdens een persconferentie. Onder hen is de Nederland se strafpleiter Moszkowicz, die Bouterse ook verdedigde in een drugszaak. Slecht was de zomer gisteren in elk geval niet. In het Amsterdamse Westerpark genoot deze man in elk geval volop van wat voorlopig even de laatste zomerse dag lijkt te zijn geweest. foto anp evertelzinoa de bilt anp Alle klachten ten spijt: de zo mer van 2000 was een hele nor male. De drie zomermaanden juni, juli en augustus waren qua temperatuur, aantal zonuren en zelfs de hoeveelheid neerslag gemiddeld, aldus het KNMI. De temperatuur over de drie zomermaanden was 16,3 gra den, eentiende graad hoger dan het langjarig gemiddelde. Erg somber en nat was de afgelo pen zomer ook niet: de zon scheen 570 uren, vijf uur min der dan gemiddeld, en de neer slag was met 190 millimeter bij na twintig millimeter beneden normaal. De maanden juni en augus tus waren met 16 en 17,4 gra den warmer dan normaal, juli daarentegen was met 15,5 gra den te koud. Juli was ook de natste maand met 98 millime ter. In juni en augustus viel er respectievelijk 45 en 47 milli meter. De zomer in Vlissingen was met 650 zonuren aanmer kelijk prettiger dan die in Eelde, waar de teller op 470 zonuren bleef steken. De Bilt had vooral een slechte julimaand met 123 uur zon, de op een na somber ste juli in de laatste honderd jaar. De maand augustus was in De Bilt juist weer opmerkelijk goed: hier werden dertig warme dagen geristreerd. Alleen op 28 augustus kwam de thermome ter niet boven de 20 graden uit. De neerslag verschilde deze zomer sterk van plaats tot plaats. Viel er in Maastricht zes tig millimeter meer dan nor maal (211), in De Kooy bij Den Helder viel er in totaal nog geen honderd millimeter. Bijzonder waren ook de verschillen tussen Ameland en Texel in de laatste week van augustus. Op Ame land viel binnen 48 uur bijna 95 millimeter, terwijl het op Texel in diezelfde periode nagenoeg droog bleef. nieuw-nickerie anp In december 1982 brachten mi litairen onder leiding van Bou terse vijftien tegenstanders van het militaire regime in Surina me om. Het ging om advoca ten, journalisten en vakbonds leiders. Bouterse heeft in diver se interviews toegegeven dat hij als militaire leider destijds ver antwoordelijk is geweest voor de gebeurtenissen. Nabestaanden van slachtof fers van de Decembermoorden hebben het gerechtshof in Am sterdam al gevraagd het open baar ministerie op te dragen Bouterse voor zijn, rol in Neder land te vervolgen. Zij deden dat verzoek omdat het er niet naar uit zag dat de vroegere Suri naamse leider in eigen land voor deze misdaden zou moe ten terechtstaan. Het hof stelde in maart vast dat de misdrijven zo ernstig zijn dat Bouterse moet worden vervolgd. In principe zou dat in Surina- den haag gpd Wie vreest een levensbedrei gende ziekte onder de leden te krijgen, kan bij Aegon een aan vullende verzekering afsluiten voor een behandeling in de Verenigde Staten. Volgens de verzekeraar zetelen daar de topspecialisten. Aegon noemt als reden voor deze aanpak niet de alsmaar langer wordende wachtlijsten in Nederland. „Mensen moeten vrij zijn om te kiezen voor een behandeling in de VS als in Nederland alle we gen en paden zijn bewandeld", zegt woordvoerder Driessen. De service kost per gezin met twee kinderen 180 gulden per maand boven op de normale verzekering. Patiënten die hier alleen me dicijnen krijgen en niet in aan merking komen voor een ope ratie, krijgen via het bedrijf een 'second opinion' van een Ame rikaanse topspecialist. Aan de hand van het dossier wordt be sloten of de patiënt terecht kan voor behandeling overzee. Alle kosten van reis tot en met be handeling en het verblijf wor den vergoed. Ook de kosten van begeleiding door een partner of familielid is voor rekening van de verzekeringsmaatschappij. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) meent echter dat het slechts een ma nier is om de wachtlijsten te ontwijken. Nederland heeft wel de kennis in huis, maar is niet snel genoeg, stelt woordvoerder Hogervorst. „Wie in Amerika betaalt, of dat nu een verzeke raar of een particulier is, kan re kenen op een snelle behande ling." Volgens Hogervorst lopen Nederlandse specialisten vaak voor op Amerikaanse collega's. „Verschil met Amerika is dat wij in Nederland op specialisten moeten wachten. Zo wordt in een ziekenhuis in Nederland één keer per week een grote hartoperatie gedaan, in Hous ton gebeurt dit zes keer per dag." Andere verzekeraars laten weten niet van plan te zijn Ae gon te volgen. Zo worden bij Nationale Nederlanden en het Zilveren Kruis alleen op advies van Nederlandse specialisten patiënten doorverwezen naar buitenlandse collega's binnen Europa. Het gaat dan om men sen die niet direct in Nederland kunnen worden geholpen. nederweert anp Een groep van enkele tientallen ouderen heb ben een nieuwe ouderenpartij opgericht: de Jongere Onafhankelijke Ouderen Partij (Joop). De nieuwe partij heeft zich afgesplitst van de OuderenUnie 55+, zo meldt woordvoerder Noordman. Bij de nieuwe politieke partij hebben zich volgens hem inmiddels vierhonderd mensen aangemeld. Noordman stelt dat het vooral mensen zijn 'die de anarchie bij OuderenUnie 55+ zat zijn'. Volgens hem wordt die partij ge leid door onervaren en gefrustreerde mensen. „Het is te gek voor woorden wat daar gebeurt", zegt hij. „Mensen worden rücksichtloos geroy eerd en geschorst. Ik ben zelf al twee keer ge royeerd." Naar eigen zeggen richt de nieuwe partij zich op de groeiende groep oudere kiezers, maar ook op de jongeren, 'waarvoor het steeds moeilijker wordt zich in de huidige maatschap pelijke ontwikkelingen te handhaven'. Ook wil de nieuwe partij de belangen behartigen van oud-Indiëgangers, boeren, tuinders, gehandi capten en gepensioneerden, die door de huidi ge politiek steeds verder in de hoek worden ge drukt. De partij heeft inmiddels een landelijk secre tariaat geopend in Nederweert. Doel is deel te nemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die volgens Noordman al over enkele maanden zijn te verwachten. Hoewel hij het liever geheim houdt, weet hij als ervaren astro loog dat het paarse kabinet over enkele maan den zal vallen. me moeten gebeuren. Maar omdat dat niet op korte termijn was te verwachten, liet het hof de Leidse volkenrechtdeskundi ge Dugard uitzoeken of de be rechting ook in Nederland kan plaatsvinden. Volgens Dugard kan dat. Dat kan niet wegens oorlogsmisdrijven, omdat de Decembermoorden niet als zo danig zijn aan te merken. Maar wel voor misdrijven tegen de menselijkheid en foltering. Met de terugkeer van presi dent Venetiaan lijkt de kans groter dat Bouterse straks in Suriname wordt vervolgd voor de Decembermoorden. Het hof in Amsterdam gaat deze maand verder met de zaak. Herfkens snel naar Suriname den haag anp Minister Herfkens (ontwikke lingssamenwerking) bezoekt woensdag en donderdag Suri name op uitnodiging van de Surinaamse regering. Zij gaat vooral luisteren naar de ideeën van de nieuwe Surinaamse re gering over het herstel van de ontwikkelingsrelatie. Zij neemt in elk geval geen koffer met geld mee, aldus een woordvoerster. Herfkens reageert hiermee op een uitnodiging gisteren van de Surinaamse president Vene tiaan, die een volledig herstel wil van de betrekkingen. Minis ter Van Aartsen van buitenland se zaken zal naar verwachting tussen 11 en 15 september tij dens de Algemene Vergadering van de VN zijn Surinaamse ambtgenoot, Levens, spreken. De bewindsman wil vervolgens nog voor 25 november een be zoek aan Paramaribo brengen. Een wereld vol sfeer, comfort en kleur. De Woonmall is aanstaande oonmall Alexandrium, de grootste woonbelevenis van Nederland U vindt ons aan de A20 Rotteri Openbaar vervoer: NS- en me Alexander. Geopend 10.00 Jfl.Oi -Gouda, afslag 16. ur. Maandag vanaf informatie: 0800 -1598 - Internat: www.woonmallalaxandriunt.nl W o o n m se I I ALEXANDRIUMQH] den haag paul koopman Marlboro O Shell renaitt en lianne sleutjes Enthousiast kwam CDA-partijvoorzitter Van Rij afgelopen week terug van de Democratische Conventie in de Verenigde Staten. Het CDA moet de komende verkiezingscampagne op Ameri kaanse leest schoeien, vindt hij. Er mag meer aandacht zijn voor het persoonlijke, de kiezer heeft recht op méér dan een droge politieke boodschap. CDA-fractieleider Jaap de Hoop Scheffer, terug van de Brabantse vakantiestek waar hij al twintig jaar 'lekker onvindbaar is', vindt het best. „Je moet meer van jezelf laten zien tegenwoordig. Dat is niet helemaal onterecht. Iemand heeft po litieke ideeën maar hij leest ook, gaat naar de bioscoop, rijdt auto. Daar haal je als kiezer uit: past wat hij roept ook bij het beeld?" De Hoop Scheffer heeft al een paar stappen gezet op het Amerikaanse campagnepad. Hij zong bij Paul de Le*?uw en was zo gek zich op een step 'die stond expres zwaar afgesteld' - in het zweet te werken. Hij jogde bij Nederland in Beweging, en verschijnt binnenkort met zijn zwarte labra dor in het programma Dierbare Honden. Het valt allemaal in de categorie vermaak, maar volgens de fractieleider zegt bijvoorbeeld de relatie met zijn hond ook veel over de mentaliteit van het baasje. „Ik kan er een boodschap in kwijt over camaraderie, genegenheid en de betrokkenheid met elkaar. Dat zijn kwaliteiten die sporen met de CDA-boodschap." Het is niet voor het eerst dat in CDA-kring de roep om een 'menselijke' campagne klinkt. Cam pagnestrateeg Frits Wester trachtte in 1994 de toenmalig fractieleider Elco Brinkman ook van zijn persoonlijke kant te laten zien. Het werd geen succes. Maar volgens De Hoop Scheffer had het dramatische verlies in 1994 niets met Brink mans media-optreden te maken. „Dat kwam al leen door interne ruzies. Verder niets." Een politicus moet wel voor ogen houden dat 'kunstjes voor de camera' geloofwaardig overko men. En dat kan alleen als ze bij de persoon pas sen, vindt De Hoop Scheffer. „Ik hou van zingen en hardlopen, dus dat is geen probleem. Maar men wilde mij ook laten skaten in een disco en dat is niets voor mij. Zou ik het wel doen, dan zegt iedereen: Wat is dat voor dwaasheid?" De Hoop Scheffer wil bij zijn campagne ook zijn echtgenote Jeannine betrekken, maar opnieuw binnen bepaalde grenzen. Hij stond onlangs een interview samen met haar toe aan het damesblad Margriet, hetgeen keurig spoort met de CDA-fa- miliewaarden. „Maar zoiets kan ik niet doen als het in mijn gezin een bende is", realiseert hij zich. „En als ik een vriendin zou hebben of ne men - wat niet het geval is - levert dat een fors geloofwaardigheidsprobleem op." Van 29 zetels de weg terug omhoog vinden, is niet eenvoudig. Het paarse kabinet presenteert met Prinsjesdag een jubelbegroting, erkent de oppositieleider. Hoe daar gaten in te schieten? „Ik ga niet met een zwarte paraplu zwaaien, want iedereen ziet dat de zon schijnt. Maar de situatie wordt wel gekenmerkt door overvloed en onbe hagen. De miljarden spatten van de krantenkop pen af, terwijl docenten de we's staan schoon te maken." Het CDA zal bij de algemene beschouwingen vooral de moreel-ethische onderwerpen in de verf zetten. „Paars durft hier niet te kiezen. Zo laat het kabinet in de biotechnologie de markt en het grote geld de norm bepalen. Dat moet de po litiek zelf doen. Ik heb ook twijfels. Ik heb niet al le antwoorden klaar in deze discussie. Maar ik vind wel dat je moet aangeven tot hoever je kunt gaan." Als oppositiepartij heeft het CDA na zes jaar de goede toon te pakken, vindt De Hoop Scheffer. Het is wat bevlogener, principiëler en gedurfder dan voorheen. „We nemen scherper stelling. Neem de drugs. Nederland is het Colombia van Europa. Onze sociaal-economische boodschap is: sociaal voor wie niet k&n werken, streng voor wie niet wil. Eigenlijk keren we terug naar onze roots."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3