Zo heerlijk rustig Gesprek van de Dag Diamanten mobieltje te koop België begint nu ook met Big Brother VRIJDAG 1 SEPTEMBER 2000 Het spel en de regels De kater was al groot na de veiling van umts-frequen- ties voor mobiele telefonie. Na de onthulling deze week dat KPN, als deelnemer aan de veiling, een dikke vinger in de pap heeft gehad bij het vaststellen van de regels voor de verkoping, is hij oorverdovend. Het voormalige staatsbedrijf kreeg op tenminste twee essentiële punten zijn zin. Het verzette zich tegen het verdelen van de frequenties over zes gelijke kavels. Het moesten er vijf worden: drie kleinere en twee grotere. KPN en Libertel gingen uiteindelijk met de hoofdprij zen naar huis. Die gang van zaken moet op het ministerie van verkeer en waterstaat toch op zijn minst tot nadenken stem men. Dat bood in het Overlegorgaan Post en Telecom municatie het bedrijf niet alleen de ruimte om zijn wensen op tafel te leggen, maar willigde ze ook nog in. Zo kreeg een deelnemer aan een spel met een hoge in zet de gelegenheid om de regels naar zijn hand te zet ten. Al eerder zijn in de Kamer vragen gesteld over de vei ling. De veel lagere opbrengst dan verwacht, het machtsspel tussen de zes deelnemers, waarvan er uit eindelijk één werd gewipt. Het gaf de veiling een nare bijsmaak. Nu dringt de Kamer terecht aan op een on derzoek naar de gang van zaken. Het kabinet zal van daag met een heel heldere verklaring moeten komen, wil die vraag van tafel gaan. In ieder geval zal voor de toekomst duidelijkheid moeten worden geschapen. De overheid moet nog meer afstand nemen van voor malige staatsbedrijven als KPN die opereren in een markt die doelbewust is geliberaliseerd. Verkoop bij opbod lijkt een heldere manier om licenties te verde len. Maar dat werkt alleen als de veilingmeester een onafhankelijke positie inneemt én de regels helder vaststelt zonder de bieders een plekje aan de onder handelingstafel te gunnen. Topsport in een rolstoel Het is toch wat. Nederland heeft in Sydney veel meer kandidaten voor medailles dan tot nu toe door de sport- liefhebbers voor mogelijk werd gehouden. Althans, dat meldde de EO in het programma Op weg naar Sydney. De namen? Frits Wiegman, Mario Oosterbos, Frank de Goede, Koen Jansens, Mustafa Jabari, Gert-Jan van der Linden, Anton de Rooy en Sander Marcus. Voor alle duidelijkheid: het Sydney waar deze omroep het over heeft is het Sydney van de Paralympics, de Olympische Spelen voor gehandicapten die half oktober worden gehouden. Wiegman en consorten zijn rolstoel basketballers. Best aardig van de EO om daar aandacht aan te besteden. Menig gehandicapte atleet doet ook aan topsport. Waarom die atleten dan niet in het zon netje gezet. De verslaggever van de EO volgden de basketballers tij dens een toernooi in de Verenigde Staten. Dat leverde spectaculaire beelden op. Rolstoelbasketbal is beslist geen sport voor doetjes. De heren smakten zo hier en daar hun tegenstanders met stoel en al tegen de grond, rukten aan armen en vingers, en reden als het echt niet anders kon hun opponent het publiek in. En nog be langrijker, ze demonstreerden een geweldige techniek. Met de bal én met de rolstoel. En dat alles in een zeer hoog tempo. Kortom, petje af voor deze atleten. Vond de EO ook, die niet naliet de hele ploeg uitvoerig te prijzen. En dat was nou het grote minpunt van het programma, waarin de omroep zelf beslist geen grootse vorm liet zien. Zo vaak is rolstoelbasketbal niet op tele visie. Een beetje liefhebber zou bij het zien van de spec taculaire beelden wel willen weten hoe basketballers trainen op die techniek, wat de ideale rolstoel is, of ze vaak blessures oplopen, welke krachttraining ze volgen. Helaas, dat soort vragen stelde de verslaggever niet. Het bleef allemaal oppervlakkig. Met bijvoorbeeld een kort stukje over Koen Jansens, de rolstoelbasketballer die sinds een tijdje in Australië woont. „Hij ging er een jaar geleden naartoe en trouwde er zijn Donna. "Opdat soort informatie zit de kijker nou net niet te wachten. En op de laatste kreet van de commentaarstem op de achtergrond ook niet. „Succes mannen", bromde hij tij dens de aftiteling. Journalistiek gezien geen beste beurt dus, van de EO. Piranha's overleven Poolse winter Minstens twee piranha's hebben de Poolse winter overleefd. Vissers op een Noord-Pools meer vingen gis teren twee van de vraatzuchtige vissen, die van nature alleen in Zuid-Amerika voorkomen. De piranha's wa ren vorig jaar in het meer terecht gekomen. Een film team had een aquarium met talrijke exemplaren per ongeluk in het water laten vallen. Slechts twee exem plaren konden meteen worden gevangen. De autoritei ten maakten zich niet druk over eventuele gevaren voor watersporters. Zij sloten uit dat de exotische die ren tegen de koude Poolse winter konden. De duurste mobiele telefoontjes ter wereld zijn bij juwelier Martens in Maastricht voor respec tievelijk 51.000 en 58.000 gulden te koop. De Zwitserse producent van sieraden De Grisogono legde twee soorten mobieltjes van het merk Motorola in met tientallen diamanten. „Noem ze maar de Bentley en de Rolls Royce onder de telefoons," zegt Marie-Louise Martens. De Lim burgse juwelier is de enige zaak in Nederland waar de telefoons worden verkocht. Martens heeft de toestellen niet op voorraad, de met de hand gemaakte sieraden worden slechts op be stelling geleverd. „Er zeker een markt voor," verzekert Martens. „Er zijn altijd mensen die geld over hebben voor dit soort dingen, zeker nu het zo goed gaat met de economie." foto gpd michel crolle Fladderak dreigt uit slijterij te verdwijnen De authentieke Groningse ci troenjenever Fladderak dreigt na ruim honderd jaar voorgoed uit de slijterij te verdwijnen. Een driejaar geleden gestarte promotiecampagne van dran kenfabrikant Hooghoudt heeft de tanende verkoop van hon derd flessen per maand tijdelijk weten op te krikken naar vijf duizend. Inmiddels is de ver koop echter weer teruggevallen naar het schrijnende oude aan tal van enkele tientallen flessen. Het zoete citroen-kaneeldrank- je is één van de typisch Gro ningse drankjes die Hooghoudt in het assortiment voert. „Zake lijk gezien kan het eigenlijk niet uit, maar mijn Groninger hart zorgt ervoor dat we dit soort dranken niet een-twee-drie op geven," aldus directeur B. Hooghoudt. Rond de eeuwwisseling in 1900 was Fladderak goed voor een afzet van 10.000 liter per jaar. Een kwart eeuw geleden was de afzet nog 6000 liter. In 1997 dreigde de productie van Fladderak ook al te verdwij nen. In die periode gingen er maandelijks slechts dertien flessen over de toonbank. Hooghoudt dreigde de produc tie te stoppen als de afzet niet zou stijgen. Dat gebeurde even. Maar met honderd flessen per maand redt de distilleerder het nu echt niet meer. De bewoners worden letter lijk op water, brood en rijst gezet. Groenten moeten uit de tuin komen en iets ex tra's kan worden gekocht met het daggeld van 150 frank (acht gulden) per dag. De zondag 3 september be ginnende Vlaamse 'Big Bro ther' belooft spartaanser te worden dan de eerdere, zo succesvolle Nederlandse va riant. Presentator Walter Grootaers geeft dat grif toe. „We gaan het harder spelen dan in Nederland. Elke luxe wordt uitgebannen", zegt hij. De tien kandidaten zijn be kend, maar nog niet aan het publiek gepresenteerd. Lief hebbers waren er ook in Vlaanderen genoeg. Maar liefst 7.500 mensen melden zich om vrijwillig honderd dagen te worden opgesloten in het Big Brotherhuis bij Vilvoorde, onder de rook van Brussel. Eén van de tien 'gelukkigen' blijft overigens slechts een week in het huis. Op 6 september is al de eer ste 'nominatie' - de bewo ners maken dan duidelijk wie volgens hen moet op rotten. Het publiek kiest uit eindelijk en op 10 septem ber vertrekt de eerste. De fi nale is op 17 december, wanneer de winnaar 5 mil joen frank (275.000 gulden) opstrijkt. De Vlaamse commerciële zender VTM, die het pro gramma op haar zender Ka naal 2 vertoont, heeft lang moeten vechten om een bouwvergunning voor het huis te krijgen. Maar vol gens commercieel directeur Peter Quagebuer waren er meer problemen. „We kon den geen minicamera's krij gen. Uiteindelijk hebben we er zestien gevonden in een Duits ziekenhuis." Big Brother begint binnen kort ook in Zwitserland en Italië. Het gluurprogramma loopt nog in de Verenigde Staten en in Groot-Brittan- nië, waar het voor Channel 4 alle kijkrecords breekt. Nederland krijgt dit najaar een tweede versie voorge schoteld. HANS JACOBS Luxe camping verdrongen door kamperen bij de boer Kamperen bij de boer is 'in'. 'Pretparkcampings', met allerlei luxe voorzieningen als een zwem bad en elke avond disco zijn vooral in trek bij jongeren. De andere kampeerders zetten liever hun tentje neer bij de boer. Het is bijna de helft goedkoper. „En het is hier zo heerlijk rustig." Tussen de appel- en perenbo men van Wim van den Berg staan bungalowtenten op rui me afstand van elkaar. Bij vla gen is een sterke mestlucht te ruiken. In de verte lopen de roodbonte koeien van de boer in de wei. Wie kampeert op boerencamping De Victorie in Meerkerk in het Groene Hart, wordt 's morgens gewekt door een haan. Verder is er geen ge luid. Dertig jaar geleden zette Van den Berg een advertentie in de krant. Wie dat wilde, kon gratis bij hem op de boerderij kampe ren. Van den Berg veroorzaakte een hele rel. Wild kamperen was verboden. De campinggas- ten die bij hem op bezoek wa ren, werden 's morgens vroeg door de politie het terrein af ge knuppeld. Van den Berg richtte destijds de Stichting Vrije Recreatie op. In middels heeft de SVR 1200 aan gesloten campings en 110.000 donateurs en is na een strijd van vele jaren het kamperen bij de boer gelegaliseerd. Iedere boer of particulier mag, als hij de minimale sanitaire voorzie ningen heeft, een minicamping beginnen. Een minicamping heeft maximaal vijftien plaat sen. Zoon Kees Van den Berg runt de boerderij, die nog altijd in bedrijf is. Campinggasten kun nen proeven van het echte boe renleven. Ze mogen helpen bij het melken van de koeien, de paarden en veulens borstelen en hun eigen fruit plukken. Melk is te koop voor een gulden per liter en wie vlees wil, kan dat bestellen. Met de opbreng sten houdt Van den Berg de boerderij draaiende. „Het geld dat we 's zomers overhouden, "wordt in de winter door de koeien opgevreten", zegt de campingboer. Boerencampings worden steeds populairder in Nederland. In het hoogseizoen rinkelt de tele foon bij de SVR wel duizend keer per dag. Toeristen willen horen waar ze nog rustig kun nen kamperen. Het succes van de kleine, rustige en goedkope kampeerterreinen gaat ten kos te van de reguliere campings. Het aantal kampeerders neemt volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek nauwelijks toe, terwijl het aantal plaatsen bij minicampings blijft groeien. Minicampings hebben op dit moment ongeveer plek voor 25.000 tenten of caravans. Boeren gaan door de malaise in de landbouw steeds vaker iets naast hun normale boerenwerk doen. Het akkerbouw- of vee teeltbedrijf is vaak te kleinscha lig en de verkoopprijzen te laag om rond te kunnen komen. Verreweg de meeste boeren proberen met een kleine cam ping op een gedeelte van hun land wat bij te verdienen. Boer Klompe op Noord-Beve land is ook campingbaas. Naast zijn erf ligt een veldje van een hectare met tenten en caravans. De ruime plaatsen zijn afge scheiden door heggen. Het land van Klompe loopt tot aan de duinen van de Noordzee. Door die gunstige ligging en de zes boxen waarin bezoekers hun meegebrachte paard kunnen stallen, zijn Klompes camping en zomerhuis bijna altijd volge boekt. Veel investeringen heeft Klom pe niet hoeven doen. In een ou de wagenschuur heeft hij toilet ten, douches en een kantoortje aangebracht. Met de camping en het zomerhuis verdient hij net zoveel als aan de rest van zijn nog draaiende akkerbouw bedrijf. Daar verbouwt hij on der andere aardappelen en sui kerbieten. „Zonder de camping zou mijn boerderij niet kunnen bestaan", verzucht Klompe. Middenin de bossen onder de rook van Apeldoorn, ligt cam ping De Veldekster. Achter de slagbomen van een riante oprij laan, ligt het terrein dat ooit bij een wasserij hoorde. Het biedt ruimte aan 300 caravans en tenten, een riant verwarmd openlucht zwembad, een speel- tuintje, kantine, wasserette, snackbar en een sportveld. Toch is het rustig op zijn cam ping. Aan het raam van de re ceptie hangt een briefje: cam pingbaas Herman Geurts stopt ermee per 1 januari 2001. Geurts kapt ermee omdat hij de concurrentie met de boeren campings niet aan kan. Volgens Geurts kiezen steeds meer mensen eerder voor een luxe bungalow die van alle gemak ken is voorzien, dan voor een tent of een caravan. Tot over- maat van ramp trekken dege! nen die nog wel willen kampj ren naar boerencampings om dat het daar goedkoper is. Oneerlijke concurrentie, vina' Geurts. „Wij moeten hoge in vesteringen doen om mensen hier naartoe te krijgen. Die bi ren schrapen een beetje stroij van een weiland en het is een camping." Een leugenachtige bewering, vindt boer Van den Berg. „Wij moeten ook aan ei sen voldoen. Ons sanitair is waarschijnlijk schoner dan d« van hem." Volgens hem vuile de boeren- en reguliere cam pings elkaar juist aan. „Wij j trekken heel andere mensen dan de campings waar de kra ten tienhoog opgestapeld stai Jongeren gaan wel naar die pretparkachtige disco-bingo campings. Er is dus voor elk wat wils." Toch is ook de Recron, de sti< ting van recreatieondememe: in Nederland, bang voor one< lijke concurrentie. Een woord voerster: „Er is kennelijk be hoefte aan minicampings. M; de overheid moet wel dezelfd voorwaarden stellen als bij ee reguliere camping. Kijk bijvot beeld naar 'de stankcirkelpro blematiek'. Een gewone cam ping mag niet te dicht bij een veehouderij zitten. Maar als e veeboer op zijn terrein een camping wil beginnen, mag d opeens wel. Wij willen gelijke! monniken, gelijke kappen." De kampeerders van De Victd rie in het Groene Hart waarde ren juist de romantiek van de mestlucht. Alie de Boer (82) kampeert al dertig jaar in die geur. „Ik hou het zo lang moj2_ üjk vol. Het is hier zo heerlijk rustig." JANNEKE WILLEMSE» Onze eigen Poetin Zou er een kans op zijn dat onze eigen vrouwelij ke Poetin premier wordt? Ik denk van wel. Eerder al hebben wij mogen aanschouwen hoe een suk kel die zich met hinkstapsprongen van de ene politieke blunder naar de andere haastte, in een moeite door minister-president werd. Van Agt kwam uit de oorschelp van de Heer en zette met Wiegel in de Bistroquet in een handomdraai een nieuwe regering in elkaar. De gevolgen zijn nog steeds merkbaar. Blaast Netelenbos hoog van de toren, dan is rampspoed geboren. Alle Nederlandse middelba re scholieren zuchten smartelijk onder 'het stu diehuis, een constructie van Netelenbos toen ze nog staatssecretaris op onderwijs was. Bij mijn broer, die vier tieners heeft, kan ik voortdurend aanschouwen wat een bittere ellende die 'tweede fase' heeft veroorzaakt. Nu is Netelenbos dan Minister van verkeer en waterstaat. De CBR-maffia heeft ze nog steeds niet aangepakt. Grotere zaken houden haar be zig. Het verbijsterende boerenbedrog van de Be- tuwe-lijn heeft ze verdedigd alsof er niets aan de hand was. Het vliegtuiglawaai is erger dan ooit. Behendig heeft ze haar plannen voor de aanpak der files door de kamer geloodst. Rekening rijden, tolpoorten - het zijn van die constructies die mil jarden verslinden en chaos opleveren. In het file pakket zit ook de Light Rail voor de Randstad. Maar onder Netelenbos rijden zelfs de bestaande treinen niet meer op tijd. En wordt ons nu ook verteld dat we niet meer op een zitplaats kunnen rekenen. En pakt de Betuwelijn door het nieuwe belastingstelsel nog weer 10 procent duurder uit. Toen ik een poosje wakker had gelegen en tot rust was gekomen, sliep ik weer in. M'n droom ging gewoon verder. Weer bleek ik met Netelenbos ge huwd. "Waarom sta je er toch altijd zo verkrampt bij', zei ik tegen haar, 'als je in de kamer je plan nen toelicht?'Ze antwoordde niet. Ik greep naar grover geschut, ik zei: 'Kijk nou eens hoe leuk je op foto's oogde voor je staatssecretaris werd. Aan schouw hoe je politieke loopbaan je gesloopt heeft. Het lijkt vaak of je in één week een maand ouder geworden bent. Tegen de tijd dat je inder daad premier bent, zie je eruit als Ien Dales'. 'Kan me niks schelenzei ze bits, 'als ik maar mi nister-president wordt'. Enkele honderden personen hebben gisteren in Londen de dood van de Britse prinses DIANA herdacht. Zij legden bloemen voor het paleis Ken sington, waar de prinses van Wales woonde. De bescheiden belangstel ling staat in schril contrast met de enorme menigte die begin september 1997 de straten vulden voor de be grafenis. Diana kwam in de nacht van 30 op 31 augustus 1997 op 36-jari- ge leeftijd om het leven bij een auto ongeluk in een tunnel in Parijs. OSCAR GARSCHAGEN wordt de nieuwe hoofdredacteur van het Alg meen Dagblad. Op het moment is Garschagen nog hoofdredacteur va het weekblad Vrij Nederland. Hij tf daar ruim twee jaar geleden aan. B het Algemeen Dagblad volgt hij P. van Dijk op. Van Dijk heeft de leid gekregen over de internetactiviteit van uitgever PCM. Radio 3-dj ROB STENDERS stopt 1 januari met zijn werkzaamheden de ochtend. Volgens een woordvo* ster van de NOS heeft de 35-jarig< Stenders erg veel moeite met het vroege opstaan. Zijn programma Stenders Vroeg wordt doordeweek# iedere ochtend uitgezonden tussei 06.00 uur en 09.00 uur. Stenders was in april de opvolger van de doo Radio 538 weggekochte Edwin Evers. De afgelopen tijd verloor Raf 3 veel luisteraars. De popzender bleef wel marktleider. Boer van den Berg loopt met zijn paarden over de minicamping. Kampeerders kunnen hier nog heerlijk rustig tussen de fruitbomen zitten. foto cpd iris loonen Laatst had ik een vreselijke nachtmerrie. Ik droomde dat ik met Tineke Netelenbos getrouwd was. Met bonzend hart werd ik wakker. Zelfs toen ik alweer aardig bij m'n positieven was, kreunde ik nog: 'Ik wil scheiden'. Pas na een minuut of vijf besefte ik dat dat goddank he lemaal niet hoefde. Toen begreep ik ook wat de oorzaak was van die boze droom. In het blad Opzij had ik de dagdaawoor een in terview met Tineke Netelenbos gelezen. Daarin komt de uitspraak aan de orde die zij eerder gedaan had, namelijk dat Nederland in politiek opzicht nog niet toe is aan een vrouwelijke minister-presi dent. Uit die uitspraak kunnen wij opmaken wat de geheime ambitie is van Tineke Ne telenbos. Zij wil premier worden. Haar man, zo blijkt uit het Opzij-interview, acht haar daarvoor zeer geschikt. Allicht, ben ik geneigd te denken. Die echtgenoot denkt stiekem: als Tineke premier is, wordt zij dag en nacht door staatszaken in beslag geno men, overnacht zij zelfs in het torentje, en heb ik dus helemaal geen last meer van haar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2