Leidsch Dagblad :i Wangedrag niet langer verzekerd Bebouwing Bloemerd laatste kans voor tunnel rijksweg 'Ook CDA-leden komen in bordeel' Solana wil meer bevoegdheden in Europese Unie Voorzitter 'Acht Mei' vindt werk bij hervormden A4 gevaarlijkste stuk van Nederland buien r 'Tientjestaxi' in Den Haag 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD IIJDAG 1 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42403 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Pinnenland Buitenland Cultuur en Kunst. Économie Geloof en Samenleving Gesprek van de Dag kerkdiensten .Medische Diensten %en Groen Sport Astrofysica gluurt naar de kraamkamer van planeten 14 Vrijwillige thuishulp het 'perfecte' vakantiebaantje 15 Eerste werkbezoek voert commissaris Franssen naar Leiderdorp 17 Verdeling inboedel Alphacare in volle gang 18 'Van der Ploeg wil elitaire cultuur een lesje leren' 19 Krajicek komt weer met de schrik vrij [ilitairen gewond Ij oefening In Nederlandse militairen li gisteren door een botsing jens een oefening bij Wild- :ken in Duitsland gewond aakt. Het voertuig waarin zaten, raakte van de weg. e soldaten raakten zwaar- trond, zeven liepen lichte wondingen op. Ze zijn rgebracht naar ziekenhui- i in de omgeving. Het gaat militairen van de Lucht- ibiele Brigade uit Schaars- rgen. lentallen vissers jangladesh zoek Igeveer 150 Bengaalse vis- rs worden vermist sinds zij [isdag op zee werden over- llen door hevig noodweer. i autoriteiten denken dat zij gmaal zijn omgekomen. Het eken naar mogelijke overle gden wordt bemoeilijkt pr het aanhoudende slechte (er. Het eiland Sandwip in Golf van Bengalen werd ge- iffen door een stormvloed, n reusachtige golf over- oelde het gebied. Minstens D.000 mensen werden dak- |s omdat hun huizen en ten verwoest zijn. Leiderdorpse sportverenigingen staan open voor verhuizing leiderdorp eric went Als woningbouw op het Leiderdorpse sportcom plex De Bloemerd wordt uitgesloten, is het over en uit met de lange verdiepte tunnelbak van rijksweg A4. Dat zegt de Leiderdorpse wethouder V. Molkenboer (PvdA). De gemeente heeft het geld van bebouwing broodnodig om de financie ring van de verlengde tunnelbak rond te krijgen. Leiderdorp, Zoeterwoude, Leiden, de provincie en het rijk leggen de laatste hand aan het zogehe ten W4-plan. Met dit bouwplan voor woningen en bedrijventerreinen, direct langs de snelweg, willen ze de verdieping van de A4 gezamenlijk betalen. Daarvoor is naar schatting een bedrag van 150 tot 200 miljoen gulden nodig, waarvan Leiderdorp 'enkele tientallen miljoenen' moet bijdragen. Bebouwing van de Munnikenpolder speelt daarin een sleutelrol, maar dat heeft mi nister Pronk verboden. Daarom zoekt Leiderdorp nu naar een alternatief. Over een dikke maand worden de uitkomsten verwacht van het stedenbouwkundig onderzoek naar de haalbaarheid van woningbouw op De Bloemerd. Dure huizen in een parkachtige om geving moeten het gemis aan inkomsten uit de Munnikenpolder compenseren. Molkenboer re kent erop dat de inkomsten van een bebouwde Bloemerd de tegenvaller in de Munnikenpolder ruimschoots compenseren: .Alleen bouwen op de sportvelden moet al genoeg zijn." De sportverenigingen in de Bloemerd staan in principe open voor verhuizing naar de Munni kenpolder. Wel vinden zij dat er een goede com pensatie tegenover moet staan. Alleen hockey club Alecto twijfelt. Deze club verwacht een te rugloop in het ledental. De Leiderdorpse Sport raad heeft nog geen standpunt. Volgens Molkenboer hoeft overigens niet elke vername World nline bijna rond' overname van World Onli- door de Italiaanse internet- nbieder Tiscali is bijna id. Beide bedrijven berei- n mogelijk volgende week al n akkoord. Dit meldt The kil Street Journal Europe. )or de samengang zou de op i na grootste internetaan- ?der van Europa ontstaan na Duitse T-Online. Tiscali is langer op zoek naar een ge likte partner in Europa. innen in winkel /en niet mogelijk pin-betalingsverkeer in lakeis was vanmorgen onge- half uur niet mogelijk »or een landelijke storing. In ipermarkten ontstonden nge rijen voor de kassa's. Al el bleek dat de pinautoma- n bij de banken nog wel geld erden. Voor zover bekend trof het een storing in de trbinding tussen Beanet met je banken. f.egon verzekert phandeling in VS (lie daar bijna 200 gulden per Itaand voor over heeft, kan ikli bij Aegon verzekeren van lirecte topspecialistische hulp p de VS als hij een mogelijk fatale ziekte zoals kanker of Irnstige hartklachten krijgt, legon stelt dat de specialisten p de VS verder zijn dan hier. ngina 3 Winst Rabobank loger dan raming labobank heeft de eerste zes naanden van dit jaar een vinstgroei van negentien pro cent geboekt: 1,45 miljard gul len. Het resultaat ligt hoger ian de tien tot twaalf procent lie werd verwacht. Reden voor opman Smits om de winstver wachting voor het hele jaar op e krikken naar vijftien pro- Snt. De bank verwerkte het ecordaantal van 1,7 miljoen 'eleggingsorders 'agina 6 VANDAAG 24 PAGINA'S leiden Zo'n duizend toeschouwers beleefden gisteravond de werking van 'The Force', de universele kracht die in de Star Wars-films een hoofdrol speelt. Op de Leidse Beestenmarkt was de film 'The Phantom Menace' in de open lucht op een groot scherm te zien. Tot op het wa ter volgden toeschouwers in bootjes de legendarische strijd tussen goed en kwaad. Om de sfeer nog wat te verhogen, liepen twee leden van de Star Wars-fanclub rond, verkleed en geschminkt als de personages Darth Maul en Obi Wan Kenobi. foto taco van der eb haarlem afke van der toolen Voorzitter Baars van de kri- tisch-katholieke Acht Mei Be weging gaat voor de protestan ten werken. Hij legt zijn functie bij het dekenaat Haarlem neer en wordt coördinator bij de Hervormde Diaconie in Den Haag. Baars zet deze opmerke lijke stap omdat hij vanwege zijn kritische houding geen kan§ maakt op een nieuwe baan bij de rooms-katholieke kerk. Hij blijft wel lid van die kerk en ook voorzitter van de vernieuwingsgezinde Acht Mei Beweging. Waarnemend bis schop Punt heeft de kerkelijke carrière van Baars geblokkeerd, beaamt het bisdom. De reden: de voorzittter van de Acht Mei Beweging uit zijn kritiek op de kerk in het openbaar, terwijl hij zich loyaal moet zijn aan Punt. Baars is anderhalf jaar lang op zoek geweest naar een nieu we baan. „Op de eerste plaats omdat ik na negenenhalf jaar iets nieuws wilde. Maar ook omdat ik mijn werk bij het de kenaat in toenemende mate niet zo kon invullen als ik dat wilde. Als gevolg van het bis schoppelijke beleid. Het was niet meer vol te houden." Meeste zware ongelukken bij Ringvaartaquaduct denhaag/alkemade De rijksweg A4 tussen Schip hol en Alkemade is het ge vaarlijkste stuk weg van Ne derland. Dat meldt minister Netelenbos (verkeer) in een brief aan de Tweede Kamer. Op dit wegvak in de omgeving van het Ringvaartaquaduct hadden de afgelopen jaren de meeste zware ongelukken plaats. Aan verbetering van de veiligheid wordt al enige tijd gewerkt, zo stelt de bewinds vrouw de Kamer gerust. Netelenbos heeft per pro vincie een overzicht gemaakt van de tien gevaarlijkste weg- vakken. De A4 is in Zuid-Hol land de grootste boosdoener. De verkeersader tussen Am sterdam en Rotterdam bezet in het overzicht van deze pro vincie de eerste drie plaatsen, alle drie ter hoogte van Leid- schendam. De ongevallen bij het Ringvaartaquaduct deelt Netelenbos in bij Noord-Hol land. In die provincie bezet Haarlemmermeer de eerste drie plaatsen. Naast de A4 bij het aquaduct, zorgt ook de A9 op twee wegvakken (Schiphol- weg-Badhoevedorp en Haar lem-Badhoevedorp) voor veel verkeersproblemen. De klasseringen zijn geba seerd op cijfers uit 1995, 1996 en 1997. Daarbij is gekeken naar het aantal gewonden en doden bij verkeersongeluk ken, waarbij nog onderscheid wordt gemaakt tussen gekwet sten die naar een ziekenhuis moesten, of die ter plekke konden worden behandeld. De A4 tussen de luchthaven en Alkemade staat met 57 slachtoffers (van wie 12 wer den opgenomen in een zie kenhuis) en 1 dode in heel Nederland aan kop. De toppositie van de A4 ter hoogte van Leidschendam valt ten dele te verklaren door de wegwerkzaamheden in de ge meten periode. De A4 werd toen verbreed. De drie wegvakken samen zijn goed voor 90 gewonden en 1 dode. De Acht Mei Beweging vindt het geen probleem dat ze een voorman krijgt die voor de pro testanten werkt. „Integendeel", zegt vice-voorzitter A. de long. „Dat Baars tot deze stap wordt gedwongen, maakt de be staansreden alleen maar duide lijker." Pagina 12: 'Het werkklimaat in Haarlem brak me op' ANWB controleert literprijzen op web De ANWB houdt sinds gister middag op internet bij welke tankstations de brandstoffen het voordeligst aanbieden (ww- w.anwb.nl). Volgens de laatste prijsvergelijking komt de Leidse regio er bekaaid vanaf. De nu nog incomplete lijst meldt dat het tankstation bij de Konmar in Katwijk en Dol in Voorhout het goedkoopst zijn. Daar kost een liter Euro 2,47 gulden. Op diverse andere plekken in Zuid-Holland wordt de liter Eu ro aangeboden voor 2,42 gul den. Tankstation BP in Leider dorp en Van de Zon in Lisse schenken in de Leidse regio de duurste Euro. De Texaco in Lei derdorp heeft de duurste diesel: 1,96 gulden. De ANWB werkt de gegeven eens per week bij. 6? den haag anp Volgens de nieuwe voorwaar den kan een dader geen beroep meer doen op zijn aansprake lijkheidsverzekering, om de hem door de rechter opgelegde schadevergoeding te betalen. Voorheen kon dat wel als de rechter dat besliste. De belan genorganisatie gaf daarom eer der dit jaar de verzekeraars het advies hun voorwaarden over dit onderwerp aan te scherpen. De maatschappijen geven daar nu gehoor aan. „Rechters kijken de laatste ja ren steeds meer naar het belang van het slachtoffer", legt een woordvoerster van het Verbond van Verzekeraars uit. „Om er zeker van te zijn dat het slacht offer de schade uitgekeerd zou krijgen, werd meer en meer be paald dat de verzekering het Christelijke partijen in Rijnwoude akkoord rijnwoude marieta kroft Zelfs christelijke partijen kun nen zich verzoenen met Rijn dijk 59, het enige bordeel in Rijnwoude. „Ook onze leden komen daar", verklaarde CDA- 'er Hollander zijn stemgedrag gisteravond tijdens een discus sie over de nieuwe bordeelwet. Zijn partij ging zonder morren akkoord met het voorstel om het bordeel aan de Rijndijk irr Hazerswoude toe te staan. De SGP/RPF-fractie schaarde zich eveneens achter het voor stel van burgemeester en wet houders. In veel gemeenten zijn de kleine christelijke partijen principieel tegen de aanwezig heid van seksinrichtingen. Fractievoorzitter Van Velzen verklaarde wel grote moeite te hebben met de besluitvorming. „De ontwikkeling van bordelen is in strijd met Gods woord." Hij haalde uit naar de Vereni ging van Nederlandse Gemeen- 18 -6,7 brussel marc peeperkorn Televisieprogramma's Weer_ yveg en Wiel correspondent Speciale Europese Unie-vertegenwoordiger Ja- vier Solana wil meer macht in het buitenlandse en ontwikkelingsbeleid van de EU. De voormali ge NAVO-baas vindt dat hij alle buitenlandse be zoeken, operaties en hulpprojecten van de lidsta ten moet coördineren. Verontruste EU-ambtena ren betitelen Solana's voorstellen als 'een poging tot staatsgreep'. De omstreden plannen staan in een vertrou welijke notitie die dit weekeinde door de Europe se ministers van buitenlandse zaken wordt be sproken. Solana, als 'superminister' belast met het buitenlands en veiligheidsbeleid van de EU, constateert dat de lidstaten jaarlijks miljarden uitgeven aan hulp- en handelsprojecten. De invloed en status die de EU daarmee in de wereld verwerft, staat evenwel in geen verhou ding tot deze miljardensteun. Solana wijt dit on der meer aan de versnipperde werkwijze van de EU-landen en de Europese Commissie. Hij stelt de ministers van buitenlandse zaken dan ook voor de bezoekjes en projecten via hem te coör dineren. Voor zijn eigen (spoed) missies vraagt Solana meer macht om ter plekke besluiten te kunnen nemen. Nu moet de Spanjaard eerst toestem ming vragen van de EU-landen. EU-hulp arri veert vaak pas na jaren op de plek van bestem ming. Uit de notitie blijkt verder dat de EU-landen zwaar ondervertegenwoordigd zijn in goedbe taalde topposities bij internationale organisaties als de VN, het IMF en de Wereldbank. Solana ziet zichzelf als ideale EU-vertegenwoordiger in tal van deze fora, waarbij hij dan tegelijkertijd kan lobbyen voor meer Europese kandidaten. Amb- De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! ^pöCieba Kantoormeubelen HET WOORD IS AAN vereniging weg uit De Bloemerd. De volkstuin ders van de Bloemhof mogen blijven, net als de ruiterspoitvereniging. Ook gaan de bouw van de nieuwe sporthal en de sportschool van Felter ge woon door. De gemeente houdt zaterdag 9 september een informatiebijeenkomst over de plannen met de Bloemerd. De bijeenkomst wordt gehouden in De Muzen- hof, en begint om 10.30 uur. Pagina 15: Sportclubs zien nieuwe kansen in Munnikenpolder Slachtoffers vaker zonder schadeloosstelling Plegers van gewelds- of zedenmisdrijven hoeven niet meer bij hun WA-verzekeraar aan te kloppen als ze een schadevergoeding moeten betalen aan hun slachtoffers. De verzekeraars gaan hun algemene voorwaarden zoda nig veranderen dat de Wettelijke Aansprakelijkheidsver zekering dit soort 'schade' niet meer dekt. bedrag eerst moest betalen en Nederlands f Vorst in september, zacht in december. i z' 11718° 10718° 8719° 40% 20% 10% 30% 40% 50% dan zou moeten verhalen bij de verzekerde dader. De oude voorwaarden boden te weinig weerstand tegen die beslissing van de rechter. Daardoor draai de de verzekering in de praktijk vaak voor de schadevergoeding op. Want het verhalen van de kosten lukt vaak niet." Verzekeraar Amev heeft in middels een brief verspreid on der de mensen die bij de maat schappij een aansprakelijk heidsverzekering hebben afge sloten. Daarin wordt uitgelegd waar om de voorwaarden worden aangepast. „Het is natuurlijk nooit de bedoeling van een aansprakelijkheidsverzekering geweest om deze schade te ver goeden en daarmee dit wange drag te financieren", schrijft Amev. Speciale bijlage amateurvoetbal RCL wil promoveren, Docos hoopt erin te blijven, WSB denkt aan de middenmoot en Meerburg droomt stiekem van de tweede klasse. Elf elftallen worden gepresenteerd in de bijlage over amateurvoetbal die vandaag bij de krant verschijnt. Verder schenkt de 'voetbalkrant' aandacht aan alle clubs uit de Leidse regio, komt de scheidsrechter aan het woord en is er aandacht voor nieuwe ontwikkelingen rond het voetbalshirt. De bijlage bevat ook nog opmerkelijk nieuws: de meeste verenigingen hebben helemaal geen kaderprobleem. den haag anp ten. „De nieuwe wet houdt in dat de gemeente één seksin- richting moet toelaten. De VNG heeft hier niets tegen gedaan. Dat is onbegrijpelijk." Omdat de gemeente de aan wezigheid van een bordeel niet mag verbieden en de gemeente Rijndijk 59 tot nu toe gedoogde, stemde de SGP/RPF in met het voorstel. Van Velzen verwacht dat zijn achterban hem om tekst en uitleg vraagt. „We moe ten wat uitleggen, maar ik ver wacht daarna zeker begrip." Burgemeester Boelen compli menteerde de fractievoorzitter. „Ik kan me de worsteling van Van Velzen voorstellen. Ik heb met respect naar zijn bijdrage geluisterd." Hij benadrukte dat hij geen verdere uitbreiding van het aantal seksinrichtingen in zijn gemeente toestaat. „Maar we accepteren de situatie zoals die is. Het bordeel is er al vijf tien jaar en niemand heeft i ooit over g Taxi-ritten voor een tientje, on geacht de bestemming, zolang die binnen de stad of het stads gewest is. Dat is wat het nieuwe Haagse bedrijf Smarttax voor ogen heeft door in kleine Smart-auto's éénpersoons taxi diensten aan te bieden. Als de proef in Den Haag slaagt, wordt ook in andere steden de 'tien tjestaxi' ingevoerd. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. tenaren van de Europese Commissie - het dage lijks bestuur van de EU - reageren verbaasd op de voorstellen. Zij delen de analyse over de zwak ke positie van de EU op het wereldtoneel, maar verwerpen de aangedragen oplossing: meer macht voor Solana. „Dat is niet de democrati sche werkwijze die ons voor ogen staat", aldus één van hen. De ambtenaren wijzen er verder nog op dat de Spanjaard er de afgelopen maand ook al in is ge slaagd alle documenten over het Europese bui tenlandse en veiligheidsbeleid voortaan aan de openbaarheid te onttrekken. Voorletters: Postcode: Plaats: T elefoonn ummer: (Um ■ging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Por maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141"400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1