Hooge Burch krijgt twaalf miljoen extra Niets is zeker voor Alphacare 'Aanpassing van Margriet en Rijnhove hoognodig' Franse boortunnelbouwer verbaasd over 'pergola' Rijn Veenstreek Racen op Rijndijk verleden tijd lolukkers vieren 35-jarig jestaan van Alphense wijk Forse tegenvaller Rijnwoude Bagger in Braassem is niet goed afgedekt 'RIJDAG 1 SEPTEMBER 2000 ir Dronkaard naar politierechter Iroelofarendsveen Een 51-jarige Veender is vanochtend vroeg bp het Noordeinde in Roelofarendsveen zijn rijbewijs kwijtge raakt, omdat hij met teveel drank op achter het stuur zat. Agen- jten zagen de man slingerend over de weg rijden. Wanneer de [Veender zijn rijbewijs terugkrijgt is nog niet bekend. Vanwege (het hoge alcoholpercentage in zijn bloed moet de man over eni- Ige tijd bij de politierechter verschijnen, die hem in elk geval een Boete oplegt. Winkelinbraken in Hazerswoude ^azerswoude-dorp Bij drie winkels in Hazerswoude-Dorp is [gisternacht ingebroken. Dieven werkten zich naar binnen bij [een slagerij en een bakkerij aan het Ambachtsplein en bij een Groentewinkel aan de Dorpsstraat. Ze namen geld, gereed schap, een mobiele telefoon en een laptop mee. '- 8500 gulden voor jeugdfonds irupwetering Het jeugdfonds van bouwbedrijf Jos Jansen in iRijp we tering is weer 8500 gulden rijker. Bij de viering van het !60-jarig bestaan op 30 juni en 1 juli hebben bezoekers aan het nieuwe pand dat bedrag in de collectepot gestopt. Het bouwbe- 1 Vlrarijf opende het fonds tien jaar geleden bij de vijftigste verjaar- idag. Met het geld worden jeugdactiviteiten in de dorpen in de omgeving gesponsord. Viswedstrijd voor kinderen ialphen aan den run» Jonge visliefhebbers kunnen 9 september jmeedoen aan een viswedstrijd van speeltuin- en buurtvereni- jging Vreugdeoord. De wedstrijd staat open voor kinderen tot 16 :r. paar. Om acht uur vertrekken zij met auto's vanaf de speeltuin aan de Vorselenburgstraat naar een goede visstek. Voor kinde ren die nog niet zo handig zijn met vistuig is er begeleiding. Van ,de deelnemers wordt wel verwacht dat zij hun eigen hengel meenemen. Opgeven kan bij M. Overduin (0172-495252). 0 1 Kookcursus voor vijftigplussers Ialphen aan den run Vijftigplussers kunnen meedoen aan de [kookcursus die de samenwerkende ouderenbonden in Alphen aan den Rijn aanbieden. De cursus begint op 27 september en omvat tien lessen rond etenstijd in het kooklokaal van het Scala College aan de Diamantstraat. De kosten bedragen 60 gulden 0.3Koor de organisatie en 7 gulden per les voor de ingrediënten. Opgave en informatie via 0172-491607. alphen aan den run/leiderdorp marieta kroft De gebouwen van het Medisch Kleuterdagverblijf Margriet in Leiderdorp en jeugdzorginstelling Rijnhove in Alphen aan den Rijn moeten hoog nodig worden aangepast. Bij Margriet is sprake van achterstallig onderhoud en te kleine groeps- ruimten. In Rijnhove zijn de paviljoens te klein. Dat concludeert de provincie op grond van een onderzoek door een extern bureau. De provincie overlegt met staatssecretaris Vliegenthart (volks gezondheid, welzijn en sport) over een extra bij drage om de gebouwen aan de eisen van de tijd te laten voldoen. „Ik ben het met de conclusie eens", zegt direc teur J. Meijers van jongerenintemaat Rijnhove. Hij heeft al een plan van aanpak voor renovatie klaarliggen. „Onze gebouwen zijn dertig tot vijf tig jaar geleden gebouwd. Toen gold een andere norm. Toen was je blij met een douche voor ne gen kinderen, nu moeten het er twee of drie zijn. De bedden moeten langer zijn en iedereen moet een eigen ruimte hebben." De kosten van de ver- boouwing bedragen acht a negen miljoen gul den. Meijers is blij met de inzet van de provincie om geld voor de verbouwing te vinden. Ook directeur J. Willemsen van MKD Margriet bevestigt de conclusies van het onderzoek. „Maar de kwaliteit is goed genoeg om verant woorde hulpverlening te bieden", benadrukt hij. Plannen om het schilderwerk aan te pakken lig gen klaar. „Op langere termijn moeten we ook de groepsruimten aanpakken. Het vergt creativiteit om hiervoor geld binnen de begroting vrij te ma ken. De provincie onderkent de problemen en doet haar best om oplossingen te bedenken. Daar zijn we blij om." Volgens een woordvoerder van de provincie is voor de verbouwingen bij Margriet ongeveer een miljoen gulden nodig. In totaal heeft het onderzoeksbureau Matrix zestig accommodaties van instellingen voor jeugdhulpverlening in Zuid-Holland bezocht. Slechts enkele gebouwen worden in het onder zoek als slecht betiteld. Behalve voor Margriet en Rijnhove, geldt dit ook voor het tehuis De Schuil hoek in Zuid-Holland Zuid en Medisch Kleuter dagverblijf Gorinchem. Meer ruimte voor specialistische zorg De Hooge Burch krijgt twaalf miljoen gulden om specia listische zorg te geven aan de grote groep verstandelijk gehandicapten met een gedragsstoornis. zwammerdam saskia buitelaar De Zwammerdamse instelling krijgt van het ministerie van volksgezondheid geld om 71 verblijfplaatsen voor deze ge handicapten te bouwen. Er zijn er al dertig. Daarnaast komt er geld vrij voor 89 tijdelijke plaat sen, maar daarvan moet De Hooge Burch elk jaar elf plaat sen inleveren. Dat geld is gere serveerd voor de grootscheepse verbouwing waarmee de instel ling net is begonnen. Hoewel De Hooge Burch hierdoor niet het specialistische centrum wordt voor Zuid-Hol land, is hoofd planning en huis vesting J. Verheij toch tamelijk tevreden. „We hadden ons cen trum graag willen uitbreiden, maar het ministerie wil ons daarvoor niet expliciet toestem ming geven. Want dan kunnen andere organisaties dat ook ei sen. In eik-geval erkent het min- sterie dat we veel bewoners hebben die intensieve zorg be hoeven en krijgen we daarvoor extra geld." Verheij begrijpt alleen niet hoe het ministerie de beper kende voorwaarde voor de tij delijke plaatsen heeft kunnen bedenken. „Dat is echt niet re- eel,1 de bewoners hebben die zorg nodig. Als we er jaarlijks elf moeten iideveren, komt de zorg voor die bewoners in gevaar, want zoveel overlijden er niet per jaar. Daarover gaan we nog praten met het ministerie." Een andere voorwaarde is dat er een opnamestop geldt: De Hooge Burch mag geen ge dragsgestoorde gehandicapten meer opnemen dan waarvoor hij nu plek maakt. Een woordvoerder van het ministerie van welzijn en volks gezondheid legt uit, waarom staatssecretaris Vliegenthart niet wil dat de Zwammerdamse instelling hét specialistisch cen trum voor heel Zuid-Holland wordt. Liever steekt ze geld in zogenoemde consulenten teams, die alle centra over de zware zorg kunnen adviseren. „Dat wordt een soort vliegende brigade, die een paar maanden deskundigheid in een centrum brengt en dan weer verder gaat. Zulke consulenten zijn onaf hankelijk en flexibel en werken alleen waar het nodig is", aldus de woordvoerder. tphen aan den run 3 Molukse gemeenschap viert linnenkort het 35-jarig bestaan de Molukse Wijk in Alphen den Rijn. t thema de fees- ïlijkheden is ong voor an omvang. )e activitei- En vinden Liijlaats in september. Dinsdag 5 eptember is er een forumdis- ussie in het gebouw 'Kaju Pu- li' over de huidige toestand op Molukken. Deze bijeen- omst heeft een besloten karak- :r. Hoogtepunt van de festivitei- :n is de boottocht op vrijdag 8 iptember voor de eerste gene- ïtie Molukkers. Op deze ma nier wordt herdacht hoe de ou deren destijds in maart 1951 aankwamen in Nêderland. De eerste jaren bivakkeerden ze in opvangkampen. Na verloop van tijd konden de Molukkers in schrijven op huizen van di verse gemeen ten in Neder land, waaron der Alphen aan den Rijn. Gedurende de bootreis, die begint bij Avi fauna, zijn er optredens van diverse dansgroepen. Bij aan komst in de Ihjnhaven wachten ook (achter) kleinkinderen hun grootouders op als teken van respect voor wat de ouderen hier in Nederland hebben ge presteerd, zo ver van hun moe- 'derland. Ter afsluiting is er zon dag 10 september een kerk dienst in de Molukse kerk 'La- chai Roi'. den haag/hoogmade De kruising van de hogesnel heidslijn HSL met de A4 bij Hoogmade had best wat lager gekund. Dat zegt projectdirec teur Hanois van de Frans-Ne derlandse bouwcombinatie Bouygues/Koop in het vakblad Cobouw. De Fransman vindt het vreemd dat de overheid miljoenen besteedt aan een tunnel voor de flitstrein om het landschap van het Groene Hart te sparen, terwijl spoor en auto weg elkaar direct daarna op grote hoogte kruisen. Het be drijf van Hanois 'is inmiddels met de voorbereidingen van de tunnelbouw begonnen. Vol- ginnen. Hanois maakte zijn opmer kingen over de omstreden krui sing, toen hem werd gevraagd of hij zo'n boortunnel alleen om het saaie grasland te sparen niet veel heisa vond. „De op dracht luidde een boortunnel, punt uit. Ik heb me dat dus niet afgevraagd", antwoordt Hanois. „Nederland heeft niet veel ruimte over. Anders moet ie dereen elk weekeinde bij ons in de Ardèche zijn vertier halen. Als ik het hele tracé overzie, verbaas ik me niet zozeer over de boortunnel, alswel over de hoogte van de bovengrondse kruising. Maar mijn persoonlij ke mening is dat die best wat lager had gekund." Hij verzekert dat de gekozen bouwwijze van de tunnel de minste schade aan het land schap oplevert, terwijl er straks voor de treinreizigers ook geen vervelende drukverschillen op treden als de trein door de tun nel raast. Er komen zeven ont- luchtingsschachten in plaats van de vijf die in feite voldoen de zijn. Volgens Hanois worden de drukverschillen zo aardig opgevangen. „Mocht Marilyn Monroe postuum met haar op waaiende witte cocktailjurk bo venop zo'n schacht staan, dan gebeurt er weinig. Niemand krijgt haar slipje te zien", aldus de Fransman in Cobouw. hazerswoude Racen op de Rijndijk kan niet meer. Rijkswaterstaat heeft deze week midden geleiders aan gelegd bij de grenzen van de bebouwde kom van Hazers- woude-Rijn- dijk. Het gaat hier om tijdelij ke verkeers remmers. Me dio volgend jaar begint een forse recon structie van de weg tussen Zoeterwoude en Alphen aan den Rijn. Met rotondes, weg versmallingen en plateaus j wordt de Rijn- li: dijk ver- keersluw ge- I maakt. Bewo ners klaagden over snelheids duivels op de weg. Hard rij den kon er weer sinds, na de openstelling van rijksweg 11, de files tot het verleden behoren. De middengelei ders kosten zo'n 50.000 gulden en ko men voor reke ning van rijks waterstaat. foto henk bouwman Waardebepaling onroerend goed duurder runwoude marieta kroft De gemeente Rijnwoude moet een forse tegenvaller verwer ken. Het taxatiebureau Damas- tes, dat de waarde van het on roerend goed in de gemeente vaststelt, heeft twee ton extra Verdeling 'inboedel' in volle gang ^tlirn - - n den run» askia buitelaar it ((onderden klanten en 275 per- pneelsleden uit Alphen en om- jeving zijn al weken in de ban an Alphacare. Sinds de zorgor- anisatie uit Alphen op 17 juli [itstel van betaling vroeg en |en bewindvoerder orde op za- )70ien kwam stellen volgen de mtwikkelingen elkaar snel op. )vername, faillissement, toch |een overname. i 0 like dag ziet de situatie voor de ijf stichtingen er anders uit. lekerheid is er nog lang niet ch tjoor de kraamzorg, thuiszorg u In kinderopvang van Alphaca- „De nasleep kan nog een en-[aar maanden duren", zegt cu- za ator J. Dorrepaal van het Al- ihense advocatenkantoor Wille ^ar'jn Donker. re inds de rechter hem die 17de >or uli aanwees als bewindvoerder, gs- |esteedt hij bijna al zijn tijd aan ilphacare. Het dossier omvat 30r amiddels zes dikke ordners. log dagelijks voert Dorrepaal besprekingen met overname- e iartners en onderhoudt hij ontact met het personeel, de lirectie van Alphacare, de chuldeisers, het Zorgkantoor in de rechter. De bewindvoer- ler maakt overuren. 'eek ^et eerste reddingswerk is erricht en drie onderdelen 'oorlopig onder dak zijn, vraagt n Èdereen zich af: hoe heeft het in- kinnen gebeuren dat een zorg- rganisatie die zulke gewilde iensten levert over de kop aat. Dorrepaal houdt zijn oor- eel nog even voor zich. „Want an gaan we het hebben over estuurlijke verantwoordelijk- eid en dat kan eigenlijk pas als [lie kruitdampen zijn opgetrok- L - en." Voor de curator staat vast dat de snelle groei van Alphacare een belangrijke oorzaak is ge weest. „In vijf jaar zijn er 275 mensen in dienst gekomen en heeft de organisatie miljoenen geïnvesteerd in bijvoorbeeld de drie kinderdagverblijven." Hoe het directeursechtpaar Boekwijt de financiën heeft beheerd, pluist een accountant uit. Dat kan nog maanden duren. Er staat nog iets als een paal boven water voor de bewind voerder: de Boekwijten hebben met man en macht geprobeerd hun bedrijf te redden. „Wat ik aantrof was een organisatie die al een paar maanden worstelde en.pogingen deed om aanslui ting te vinden bij een sterke partner. Dat bleek onmogelijk, en toen de crediteuren gingen aandringen is uitstel van beta- Voor het grootste onderdeel, de AWBZ-thuiszorg (voor zieken fondsverzekerden) is de onze kerheid het grootst. Dorrepaal vond al snel een overnamepart ner in H+B Thuiszorg uit Den Haag. Dat krabbelde echter be gin deze week terug. Via de rechter wil Dorrepaal H+B hou den aan de afspraak dat het drie maanden lang de zorg en de salarissen betaalt, zodat pa tiënten en personeel niet in de problemen komen. De particuliere thuiszorg is on der de pannen bij IZO, een Al phens bedrijf. De kinderopvang Alphakids had zo'n grote schuld dat pas na het faillisse- mènt een kandidaat interesse toonde: Octopus uit Delft. De kraamzorgstichting is na een mislukte overname door Kraamzorg Mudde afgelopen woensdag bij een nieuwe part ner terechtgekomen, Nedzorg nodig om dat werk goed uit te voeren. Dat bedrag komt bo venop het miljoen gulden dat Rijnwoude eerder voor het taxeren uittrok. De politieke partijen gingen gisteravond no de akkoord met de extra uitga ve. Alleen D66 nam nog geen standpunt in. Bij het opstellen van de offer te ging Damastes ervan uit, dat veel gegevens na de vorige taxa tieronde van vier jaar geleden nog bruikbaar waren. Dat bleek niet het geval te zijn. Burge meester en wethouders hebben geen reden om te twijfelen aan de bevindingen van Damastes. Omdat de burger recht heeft op een zo nauwkeurig mogelijke vaststelling van de waarde van zijn pand, stelt het college voor de twee ton beschikbaar te stel len. De gemeente heeft zelf ook belang bij een goede waardebe paling. Als de waarde te hoog uitvalt, komen er bezwaar schriften. Het afhandelen daar van kost geld. Als de waarde te laag uitvalt, loopt de gemeente belastinggeld mis. Bovendien loopt Rijnwoude in dat geval kans op schadeclaims van het waterschap en de belasting dienst. Die maken bij het vast stellen van hun aangiftes ook gebruik van de gegevens van Damastes. Burgemeester Boelen lichtte in beslotenheid de tegenvaller toe, omdat daarbij de personele problemen op de afdelingen fi nanciën aan de orde kwamen. Hij zoekt nog uit of de oorzaak bij de gemeente ligt, bij het bu reau dat vier jaar geleden de taxaties uitvoerde of bij het au tomatiseringsbureau van Rijn woude. De kinderdagverblijven van Alphakids zijn na een faillissement overgenomen door een Delftse organisatie. Daardoor is dat het enige onderdeel van Alphacare waarvan de toekomst veilig is gesteld. foto henk bouwman uit Gouda. Een vijfde stichting, met enkel een administratieve functie, is deze week failliet ver klaard. Dorrepaal maakt zich de mees te zorgen over de thuiszorgor ganisatie, waarmee het nog alle kanten op kan gaan. Hij heeft mogelijk een andere overname kandidaat, maar sluit ook een faillissement niet uit. Zolang H +B salarissen moet blijven uit betalen, werkt het personeel ge woon door. Ook bij de andere stichtingen is dat het geval, hoewel ook voor hen de onzekerheid voortduurt. Voor de overnames geldt dat de nieuwe eigenaar drie maanden lang garant staat voor de ex ploitatie. In die tijd moet de be windvoerder het eens worden met de schuldeisers, die in to taal nog vijf miljoen gulden van Alphacare tegoed hebben. Dor repaal: „Zolang dat jawoord niet is uitgesproken en de schuld niet is gesaneerd, moet ik mij zorgen blijven maken." Een uitzondering is er voor Al phakids. Door het faillissement is de schuld opgeheven en kan het personeel meteen aan de slag bij de nieuwe baas. Ook directeur G. Boekwijt van Alphacare heeft zorgen. Hij is nauw betrokken bij de opsplit sing van de organisatie die hij vijfjaar geleden met zijn vrouw begon. Hij heeft geen vertrou wen in de afspraak die H+B heeft gemaakt met concurrent Groot Rijnland, dat de 300 klan ten en 170 medewerkers in het uiterste geval aanbiedt om over te stappen. „Ze gaan ervan uit dat de regio de ldap wel op vangt, maar als die 170 perso neelsleden straks weglopen naar een andere baas, staan de cliënten in hun hemd. Een deel van het Alphacare-personeel is namelijk afkomstig van Groot Rijnland, waar ze het te groot schalig vonden. Ik denk niet dat die staan te springen om terug te gaan. Bovendien verliest Al phacare de AWBZ-erkenning als de thuiszorg failliet gaat. Dan is het alleen nog interes sant voor particuliere bedrij ven." Net als Dorrepaal zegt Boekwijt dat de hoge investe ringen een rol hebben gespeeld bij de ondergang van Alphaca re. Hij neemt dat de overheid kwalijk. „In 1997 juichte minister Borst nieuwkomers op de AWBZ- markt, zoals wij, nog toe. Wij konden het 'bed van de thuis zorg' eens flink opschudden", zegt Boekwijt. „Maar we zijn steeds beschouwd als particu lier bedrijf en kregen geen fi nanciële steun. Terwijl we wel moesten investeren om iets te kunnen opbouwen. De over heid heeft ons het licht in de ogen niet gegund." alkemade/jacobswoude janneke dejonge De laag verontreinigde bagger op de bodem van de Braasse- mermeer is niet goed afgedekt. Daarom moet het Hoogheem raadschap van Rijnland nog steeds de kwaliteit van het wa ter controleren. Pas als de twee metingen het komende halfjaar goed zijn, verklaart de provincie de baggerstort definitief voor gesloten. In de jaren negentig is in to taal ruim 425.000 kubieke me ter slib gestort in het meer tus sen Alkemade en Jacobswoude. Dit slib kwam uit de Leidsche Vaart en de Haarlemmertrek vaart en was verontreinigd, maar viel niet in de zwaarst ver vuilde categorie. De stort riep in die tijd felle reacties op. De bagger werd gestort door Bag- gerdepot Zuid-Holland (BZH), een samenwerkingsverband van de hoogheemraadschap pen van Rijnland, Delfland en Schieland en het provinciale af valbedrijf Proav. Na de stort was BZH verplicht de bagger- laag af te dekken, om te voorko men dat het water verontrei nigd zou raken. Inmiddels is geconstateerd dat de afdeklaag niet dik ge noeg is. Volgens de regels moest er een meter klei op de vervuiling worden gestort. Vol gens een woordvoerster van de provincie was de afdeklaag bij het storten wél overal een me ter dik. „Maar door de stroming is het moeilijk om dat zo te houden." De woordvoerster benadrukt dat het geen probleem is dat de laag niet overal een meter dik is. „De regels werken niet meer op die manier. Tegenwoordig vragen we: is de kwaliteit goed? Vroeger keken ze helemaal niet naar de verontreiniging, maar gingen ze er gewoon van uit dat het bij een dikte van een meter goed was." De kans dat het slib het water vervuilt is minimaal, zegt de woordvoerster. Het hoogheem raadschap heeft het afgelopen halfjaar twee controles uitge voerd en de komende zes maanden volgen er nog twee. Uit de eerste twee metingen bleek dat het water niet veront reinigd is. „Die metingen geven absoluut geen reden tot angst", aldus de woordvoerster. „Het is puur voor de zekerheid." Als de komende twee metin gen ook goed zijn, neemt de provincie Zuid-Holland de ver antwoordelijkheid voor de bag gerstort over. De stort wordt dan officieel gesloten verklaard.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17