7 Bordeel blijft in Rijnsburg niet welkom 'Katwijk moet blijven strijden tegen hordei Rel rond wielerronde en pizzabakker in Noordwij Ze zijn elke dag blij dat je er bent Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 2000 976 Vrouw gewond na frontale botsing valkenburg Een 25-jarige vrouw uit Katwijk is gisterochtend na een frontale botsing op de Katwijkerweg in Valkenburg met een hersenschudding en beenwond naar het LUMC in Leiden ver voerd. De Katwijkse botste met haar auto frontaal tegen een 34- jarige automobilist uit Valkenburg. De vrouw week ineens uit naar links om een obstakel op de weg te ontwijken. Op hetzelf de moment kwam de man uit Valkenburg de vrouw tegemoet rijden. Geld en bankpas jes gestolen sassenheim Bij een inbraak aan de Willem Versteeghstraat in Sassenheim zijn gisterochtend bankpasjes en een onbekende hoeveelheid geld weggenomen. De inbreker kwam binnen door gaatjes te boren in het keukenraam. Bij de Frankenhorst werd geprobeerd in te breken, maar dat mislukte. Motorboot botst tegen woonboot katwuk De bewoners van een woonboot in de Oude Rijn in Katwijk kregen gisterochtend de schrik van hun leven. Een 50- jarige Duitser kwam in aanvaring met hun drijvende woning. De bestuurder had problemen gekregen met zijn motorboot, die alleen nog maar vooruit kon. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, wel hadden beide boten veel materiële scha de. Strandmedewerker krijgt kopstoot katwuk Een 18-jarige medewerker van een strandpaviljoen in Katwijk heeft gisteren aan een kopstoot van een onbekende man een bloedneus overgehouden. De medewerker zag een man urineren in een van de strandhokjes en zei daar iets van. De onbekende gaf daarop een kopstoot, waarna hij er als een haas vandoor ging. Katwijk wil grond Redschuur kopen katwuk Katwijk wil grond rondom de voormalige Redschuur op de hoek Rijnmond/Meerburgkade kopen om toekomstige ontwikkelingen op die plek in eigen hand te houden. „Het is een markant punt waar een herkenbaar gebouw of complex moet komen", zegt wethouder Van der Plas (SGP/GPV). De ge meente, die al eigenaar is van de Redschuur, heeft inmiddels een principe-akkoord met het Hoogheemraadschap van Rijn land. Voor het gebied rondom de Redschuur maakt de gemeen te een toekomstplan. maarten dekker Het prostitutiebeleid zoals Rijnsburg dat voorstaat, wijkt enigszins af van dat van som mige omliggende gemeenten. Daar heeft men er voor gekozen één plek in het dorp aan te wij zen waar zich een bordeel mag vestigen. Rijnsburg wil de loca tie van een eventueel sekshuis niet vastleggen, maar per aan vraag bekijken of een pand in aanmerking komt voor die functie. Bij een aantal partijen heerste nogal wat scepsis over dit be leid. WD'er Rost vroeg zich hardop af of het Rijnsburgse beleid juridisch wel kan. Wijne- kus (PvdA) was voor zichzelf eens nagegaan waar hij in het dorp terecht zou kunnen, mocht hij een ergens een bor deel willen beginnen. Zijn con clusie: „Als je alle regels in acht neemt, is er in Rijnsburg geen Oranjevereniging en wielrenners woest na schrappen fietsronde Ruiten ingegooid bij pizzeria Italy Italy noordwuk rob onderwater De wielerronde van Noordwijk-Binnen - of beter gezegd: het niet doorgaan van dit evenement - heeft een ware rel veroorzaakt in het dorp. Bij pizzeria Italy Italy in de Kerkstraat zijn gister avond de ruiten ingegooid. Dat is vol gens eigenaar Fabrizio vermoedelijk gebeurd door boze wielerliefhebbers, die de pizzabakker verantwoordelijk stellen voor het niet doorgaan van de wielerronde. Die wedstrijd, in het ka der van de Oranjefeesten, werd woensdagavond op het allerlaatste moment afgelast. In de afgelopen da gen is Fabrizio ook telefonisch be dreigd. De politie onderzoekt de zaak. Bestuurslid Ruud Rabe van de Oran jevereniging Noordwijk-Binnen rea geert geschrokken: „Wij hebben pro blemen met deze man, maar het in gooien van ruiten en telefonische be dreigingen is onze stijl niet. Ik vind dat verschrikkelijk." De Oranjevereniging, wielrenners en wielerliefhebbers liggen al jaren in de clinch met de horecaman wiens res taurant langs het parcours ligt. Fabri zio is al jaren van mening dat hij door de wielerronde minder inkomsten heeft. Vorig jaar trok hij een schade claim van 750 gulden op het laatste moment in maar dit keer diende de pizzabakker - althans volgens de Oranjevereniging want Fabrizio zelf ontkent - pal voor de start een schade claim van bijna duizend gulden in. De Oranjevereniging weigerde voor de claim op te draaien en schrapte de ronde terwijl de renners al bij de start- streep gereed stonden. En dat viel bij de wielrenners niet in goede aarde. Ze organiseerden een de monstratieronde en stopten vervol gens bij het Italiaanse afhaalrestaurant om hun onvrede te laten blijken. Het restaurant was inmiddels gesloten. Fa brizio was volgens eigen zeggen ver trokken omdat hij en zijn personeel te lefonisch was bedreigd. Café-eigena ren, die speciaal voor de ronde live muziek hadden ingehuurd, waren net als de wielrenners en wielerliefhebbers razend omdat de toeschouwers naar huis gingen. Sluis Bestuurslid Ruud Rabe heeft geen goed woord over voor de pizzabakker. „Voor ons is het arrividecci met die man. Door maatregelen te treffen, hoopten we dat hij geen problemen zou maken. We hadden een sluis van de langs het parcours staande hekken gemaakt, zodat hij zijn auto kon par keren. De politie was zelfs bereid om een agent bij het hek neer te zetten om de koeriers met de pizza's door te la ten. Want wij zijn de laatsten om ie mand het brood uit de mond te sto ten." Volgens Rabe heeft elke winkelier heeft op de dag van de wielerronde minder inkomsten. „Maar daar hoor ik ze niet over. Integendeel, ze hebben bijna allemaal prijzen gegeven voor de ronde." De Oranjevereniging klopte, pal voor het startschot, ten einde raad aan bij de gemeente Noordwijk, dit gunning had verstrekt. De hoopte dat de gemeente zijn om de schadeclaim v: te betalen, maar loco-bui Sweers ging daar niet mei „Zaken als schadeclaims zij kening van de organisatie, nen we als gemeente niet nen. De Oranjevereniging h standig moeten zijn om zich keren tegen dit soort zaken.' Of er volgend jaar een w komt, weet de Oranjeveren Rabe: „Wij willen hartstik maar we kunnen de contri onze 1600 leden niet gebi schadeclaims uit te keren, een oplossing voor gevonde anders komt er geen ronde."' Gemeente accepteert risico van rechtszaak Door vast te houden aan een zo streng mogelijk prostitu tiebeleid riskeert Rijnsburg wellicht rechtszaken, maar de gemeente neemt dat op de koop toe. Een meerder heid binnen de Rijnsburgse politiek zei gisteren in te stemmen met het voorstel van B en W, waarmee het ves tigen van een bordeel zo goed als onmogelijk wordt ge maakt. Burgemeester Van der Lee vindt dat hij goede ar gumenten heeft om die keuze mee te onderbouwen en vreest een mogelijke gang naar de rechter daarom niet. enkele geschikte plek voor een bordeel te vinden." Daarom merkte Wijnekus op dat het collegevoorstel verdacht veel weg heeft van het totaal verbieden van bordelen. En dat mag per 1 oktober - als het bor deelverbod wordt opgeheven - niet meer. Als de gemeente een verzoek om een vergunning voor een sekshuis weigert (en volgens Van der Lee kan men er vanuit gaan dat dat in alle ge vallen gebeurt), dan zou de aanvrager wel eens een met succes een rechtszaak kunnen aanspannen. Van der Lee bleek daar echter niet bang voor. „Gezien de aard van het dorp Rijnsburg denk ik niet dat we ooit een aanvraag zullen krijgen. Als dat wel ge beurt, denk dat ik goede argu menten heb om me bij de rech ter mee te verweren. Een bor deel past gewoon niet in dit dorp. Iedere rechter zal dat in- Noordwijk redders koi onder één i noordwuk wim van w/ Reddingsboot De Valentijn van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschapij in actie op zee. ARCHIEFFOTO MARK LAMERS De Noordwijkse Redd; de (NRB) en de Koniij derlandse Redding M| pij (KNRM) kunnen meente Noordwijk h men een nieuw on voor materialen gaar Burgemeester en w hebben zich positief ken over de nieuwtj ongeveer 1,2 miljoej gaat kosten. Van dl neemt de gemeente I waarschijnlijk een mi haar rekening. Noordwijk ziet gra: commodatie voor be des op de huidige 1(1 de Bosweg. De besti derkomens moeten nieuwbouw tegen ij Door de NRB (actiefj het strand) en de KNlj zee in actie komt) in| onder te brengen, !- ruimtewinst. 1 De NRB heeft al l] plan om een nieuv, neer te zetten. De rejj len extra ruimte heil het stallen van reddi|( en de Landrover en een instructielokaal Sv tieruimte. B urge me- wethouders voelde^ niets voor uitbreiding noodzaak daarvoor dj s gade in hun ogen onj kon worden aanget^ nut wordt nu wel ingeL Star is enthousiast^ plan voor het onde v brengen van de beidej g clubs. Hij hoopt dat^ KNRM volgende najasv nieuwe onderkomen kunnen. P Gemeenteraad stemt in met aanwijzen plek voor eventueel één sekshuis F Katwijk moet in de toekomst blijven strijden tegen de komst van een bordeel. Daarvoor pleitte gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering de - verdeelde - SGP/GPV-fractie, de RPF en het CDA. Deze partij en verzetten zich gisteravond niet tegen het collegevoorstel om maximaal één bordeel toe te staan. „Nu is het college voorstel het beste middel om ons doel - geen bordeel in Kat wijk - te bereiken. Maar er kan binnen afzienbare tijd sprake zijn van voortschrijdend in zicht", aldus de Katwijkse poli tici gisteravond. Het bordeel mag aan de Ambachtsweg, en met name tussen de Lageweg en de Zeilmakerstraat, op be drijventerrein 't Heen komen. Met het aanwijzen van die plek gekoppeld aan een muur van regels en een vergunningen plicht denkt de Katwijkse poli tiek een seksclub - in ieder ge val voorlopig - het beste uit het dorp te kunnen weren. Fractieleider Zwaan van Lijst 8 riep alle christelijke partijen nadrukkelijk op om gisteravond al voor de nuloptie te kiezen. „Ik heb daar alles voor over. Ik ben zelfs bereid om onmiddel lijk op te stappen als het CDA, de RPF en de hele SGP/GPV nu voor het nulbeleid kiezen. U bent dan in één klap van mij af. Ik zit hier niet voor mezelf, maar voor de goede zaak." Onbetrouwbaar De aanbieding van Zwaan ten spijt, het CDA, de RPF en drie leden van de SGP/GPV-fractie - W. van Duijn, P. Rietveld en wethouder Van der Plas - zien in een nulbeleid te veel gevaren schuilen. „Als je nu helemaal niets regelt, kun je bijvoorbeeld een bordeel in de Princestraat of op de Boulevard krijgen", zeiden zowel CDA-fractievoor- zitter Van Duijn als SGP-raads- lid Van Duijn. „De nuloptie is op dit moment gewoon te on betrouwbaar", vond ook RPF'er Noordhuis. Een potentiële bordeelhou der kan, als Katwijk voor 1 ok tober niets regelt, naar de rech ter stappen en krijgt daar na de opheffing van het bordeelver bod hoogstwaarschijnlijk het gelijk aan zijn zijde en kan dan een bedrijf beginnen waar hij maar wil. „Dat moeten we kos te wat kost voorkomen, want met z'n allen of bijna allen wil len we hier liever geen bor deel", stelde burgemeester Van Wouwe. Hij verwijt de regering dat Katwijk totaal geen beleids vrijheid krijgt. „Wij worden nu min of meer met de problemen van het Rijk opgezadeld en moeten het maar uitzjE Met het nieuwe prolv leid verwacht de bur| dat het nulbeleid zo I gelijk wordt benadi bordeelaanvraag bel) als college kritisch ei we tegen het licht va mene plaatselijke ve en het bestemmingl hij. In alle Katwijkse wi is en blijft een bordi den. Ook raam- en sü tutie is in Katwijk ook komst niet toegestaan Vrijwillige thuishulp het 'perfecte' vakantiebaantje runsburg/noordwuk job de kruiff Een vrijwillige thuishulp is iets méér dan een gewone oppas. Maar wie 'een beetje van kind jes houdt en een beetje geduld heeft', is geschikt, denkt Door- tje van Keulen. Zij hielp afgelo pen zomer in een Rijnsburgs en een Noordwijks gezin met ge handicapte kinderen. Het per fecte vakantiebaantje, zegt ze. „Ze zijn elke dag blij dat je er bent. Zelfs al ga je een half uur eerder weg." Haar ouders wonen in Hille- gom, en dat zette de Utrechtse psychologiestudente op het spoor van de thuishulp Rijn- Duin- en Bollenstreek. „Ik dacht in eerste instantie dat het vrijwilligerswerk was. Dan had ik het óók gedaan. Maar het bleek nog betaald ook." De vrij willigers ontvangen een vergoe ding van tien gulden per uur. Aanvragers betalen daar, afhan kelijk van hun inkomen, maxi maal de helft van. Het project vrijwillige thuis zorg is bedoeld om gezinnen die normaal ook al thuiszorg ontvangen, de vakantie te hel pen overbruggen. „Alles is dan dicht. Maar voor deze ouders is het daardoor juist drukker in de vakantie. Het uitgangspunt is dat ik voor de kinderen zorg, om de ouders leuke dingen te laten doen", zegt Van Keulen, tijdens haar laatste 'werkdag' bij het Rijnsburgse gezin Glas bergen. Vader en moeder zijn een avondje uit, de drie kinde ren, waarvan twee met een handicap, slapen. Op zo'n moment is ze net een normale oppas. „Nu is het in derdaad een kleine moeite. Maar het geeft hun veel voldoe ning. Die ouders hebben een supertoffe avond. Die kunnen niet zo vaak even iets anders doen." Van Keulen werkte ook vaak overdag, zodat de moeder eens weg kon, of haar 'gezonde' kind eens alle aandacht kon ge ven. Haar precieze werkzaam heden als thuishulp worden in overleg bepaald en de ouders blijven erbij tot ze het zelf aan kan. Het kan namelijk ook heel zwaar zijn. „Ik help ook een meervoudig gehandicapte jon gen. Daarvan hebben ze ge zegd: dat moet je niet langer dan vier uur doen. En dat klopt ook wel." Omdat ze ontwikkelingspsy chologie studeert, wist Doortje wel ongeveer wat haar te wach ten stond. „Maar je moet wel in een keer laten zien dat je het kan. Op de universiteit leer je alleen de theorie. Dit is een unieke manier van ervaring op doen. En die ervaring verhoogt mijn kans op een goeie stage. Het meeste zegt ze te leren van hoe de ouders te werk gaan. „Die moeder kan zó rustig blij ven. Daar heb ik wel bewonde ring voor. Die geeft precies aan wat wel en niet kan. En als het je eigen kinderen zijn, kun je natuurlijk veel hebben." Ze werkt de rest van het jaar als invalster op een kinderdag verblijf, maar ze zou nog wel meer werk zoals dit willen doen, zegt Van Keulen. „Ik ga kijken of ze in Utrecht ook zo iets hebben. Als je die adverten tie leest, snap je niet dat niet meer mensen dit een middag doen. Of je stofzuigt je woonka mer, of je kunt iemand enorm helpen." Zelfs voor meisjes van 16 zou het een prima vakantie- baan zijn, zegt Doortje, zelf 21. „Beter dan in een bollenschuur. Je krijgt er heel veel voor terug. En je kan het ook nog hartstikke leuk op je cv zetten." Zelf was ze deze zomer al op vakantie geweest. En met het werk als thuishulp bezorgde ze ouders en kinderen, vooral de broers en zussen van de kinde ren met een handicap, nog eens wekenlang een vakantie- Katwijk wil betaald pari katwuk peter blok Doortje van Keulen met twee kinderen uit het Rijnsburgse gezin Glasbergen: „Het uitgangspunt is dat ik voor de kinderen zorg, om de ouders leuke dingen te laten doen." gevoel. „Er komt iemand in huis die alleen maar leuke din gen met ze doet. Toen ik de eer ste keer wegging, vroeg een van die kinderen: wordt het morgen weer zo gezellig? Terwijl ik al leen maar met zijn gehandicap te broer bezig was geweest. FOTO MARK LAMERS Daar doe je het voor." Voor aanmelding of informa tie over de vrijwillige thuishulp, telefoon: 0252-520650. Katwijk overweegt h parkeren in het cenu breiden. Dat zegt v Van der Plas (SGP/Gij. ners net buiten hj waarin betaald parke hebben er bij de geij aangedrongen op kor ook in hun straten be keren in te voeren. dat de gemeente hel probleem in het een heeft opgelost maar i En wel naar hun strati Daar is de verkeer! en de doorstroming verkeer volgens de j 'ernstig in het geding trumbewoners klage j dien over winkelpers, hun straat volparkei| door kunnen zij hunj( kwijt. De bewoners i j om jaarlijks 75 guldei parkeerkaart te beta, hun auto in het vervd j deur kwijt kunnen. D te heeft dit voorstel in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14