'Het werkklimaat in Haarlem brak me op' Geloof Samenleving 'Priester mag homo's niet in kerk trouwen' 'Kom bij mij niet aan met praat over jonge en oude zielen' VRIJDAG 1 SEPTEMBER 2000 VANDAAG ~j Vandaag 481 jaar geleden, op 1 sep tember 1519, schrijft en predikt de her- SEPTEMBER vormer Maarten Luther over Paulus' brief aan de Galaten. Dat is één van de hoofdbrieven in de bijbel die de apostel Paulus schreef aan de christenen in Galatië, een landstreek bij Ankara (Turkije). De brief en rede van Luther doet veel stof opwaaien in katholieke kringen. Lu ther wordt uitgescholden voor Hussiet. Een bena ming die is afgeleidt van de naam van de Tsjechi sche hervormer Jan Hus, die in de veertiende eeuw al fel predikte tegen de verwereldlijking van de kerk. De commotie die Luther hier veroorzaakt, leidt uit eindelijk tot de reformatie. Eén september is de heiligenfeestdag van Verena van Zurzach, een Egyptische die in de vierde eeuw als vrouw van Sint Victor van Helvetië met het (gro tendeels christelijk Romeinse) Thebaans Legioen naar Zwitserland trok. Ze bekeerde mensen, zorgde voor de armen en stichtte een klooster bij de plaats- Zurzach. Ambassadeur ontvangt delegatie den haag De ambassadeur van Congo in Den Haag heeft giste ren een uur vrijgemaakt om met een delegatie van de Katwijkse en Amersfoortse gereformeerde kerk te praten over de gevan genschap van de Congolese kerkleider Placide Tshisumpa. Deze mensenrechtenactivist zit al meer dan twee maanden vast, om dat hij een gevaar voor de staatsveiligheid zou zijn. De gerefor meerden in Katwijk en Amersfoort onderhouden sinds een be zoek van Tshisumpa aan hun gemeenten een nauwe band met deze leider van een Congolese evangelische kerk. Ambassadeur Masangu-a-Mwanza was bereid de twee predikanten te ontvan gen omdat hij zelf ook protestants is, zei hij. Maar hij benadruk te dat hij geen invloed heeft op de Congolese regering. Wel be loofde hij de zorg van de gereformeerden over het lot van Tshi sumpa aan de regering over te brengen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Akkerwoude-Mur- merwoude, F. Verboom te Kam pen; te Ede (wijk 8). H. Markus te Woerden; te Valkenburg aan den Rijn. B. Brunt te llpendam- Watergang. Aangenomen: naar Berkenwou- de-Achterbroek, A.W. Lubbinge, kandidaat uit Gramsbergen. Bisschoppen houden voet bij stuk utrecht anp De kerkelijke inzegening van homorelaties blijft voor de rooms-katholieke kerk taboe. Dat schrijven de Nederlandse bisschoppen in een brief aan alle pastoraal werkenden. Aan leiding is het wetsontwerp over de openstelling van het burger lijk huwelijk voor partners van hetzelfde geslacht. De bisschoppen herhalen in de brief het kerkelijk standpunt dat het huwelijk een levensge meenschap van man en vrouw is, 'uit haar aard gericht op het welzijn van de echtgenoten en het voortbrengen en opvoeden van kinderen'. Wat het huwelijk betreft is gelijkberechtiging van homo- en heteroseksuelen niet mogelijk, aldus de brief. In het geval van homorelaties is het 'niet mogelijk een wering te houden of in een ritueel voor te gaan waarin de suggestie wordt gewekt van een inzege ning'. schrijven de bisschop pen. Ze benadrukken dat ho moseksuelen 'met volledig res pect als medemens' moeten worden bejegend. In pastorale gesprekken moet de kerkleer ter sprake komen. De publicatie van de brief werd in juli uitgesteld wegens de commotie over uitspraken Vijf keer ging hij bij de rooms-katholieke kerk uit sollici teren. En elke keer werd het niks. Niet dat Henk Baars (48), voorzitter van de kerkkritische Acht Mei Beweging, niet geschikt was voor het werk, maar omdat hij weiger de dat voorzitterschap op te geven. Hij is nooit in de ver leiding gekomen om aan die druk toe te geven, want hij wil nu eenmaal aangeven waar hij staat in de rooms-ka tholieke kerk, die hij 'niet wil verlaten omdat ik ermee ben vergroeid'. De volgens hem 'schandelijke' blokkade van waarnemend bisschop Punt bij zijn sollicitaties geeft volgens hem des te meer aan dat het in die kerk bar en boos is. HAARLEM AFKE VAN DER TOOLEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Baars: „De werksfeer op mijn huidige werkplek - het deke naat Haarlem - is uitstekend, daar ligt het niet aan. Ze zien me daar niet graag gaan. Maar ik moet als coördinator in toe nemende mate dingen regelen die eigenlijk tegen mijn princi pes zijn. Dan heb ik het over benoemingen van bepaalde mensen op bepaalde plekken, over het verschil tussen pries ters en pastoraal werkers dat moet worden benadrukt. Dat begon me op te breken." Het gaat nog verder. „Mij werden als dekenaal coördina tor allemaal bevoegdheden ont nomen, bijvoorbeeld op het ge bied van dat benoemingenbe leid. De instelling dat je over dat soort zaken samen nadenkt, die is helemaal verdwenen. Het werd al met al een klimaat van met argusogen om elkaar heen- draaien. Ik kon mijn werk in toenemende mate niet zo in vullen als ik wil." Hij benadrukt nog maar eens: „Het bisdom Haarlem maakt een omslag door, dat is ongekend. Heel af schuwelijk." Toch is de overstap naar de Hervormde Diaconie in Den Haag niet bedoeld als stunt, zegt hij. „Die overstap is op in houd gekozen. Het diakonale Henk Baars: „Ik ga niet weg om de sfeer op mijn huidige werkplek." werk, daar kom ik vandaan. Als hervormde wijkgemeenten in nen. Dat is niet gebeurd." Het delijk kerkelijke, maar e coördinator van het buurt- en Den Haag van harte welkom, moet ook gewoon kunnen, leidinggevende taak. En i kerkwerk in Den Haag keer ik „Er is een check in de wijkge- vindt hij: „Ik word er per slot veel in oecumenische tea: weer terug naar de wortels." meenten geweest, iedereen die van rekening geen dominee. Ik werkt." De rooms-katholiek is in de wilde mocht bezwaar aanteke- krijg in Den Haag geen inhou- Therapeut schrijft boek over verborgen communicatie van paus Johannes Paulus II over homoseksualiteit. De rk- katechismus acht homoseksue le daden in strijd met de na tuurwet. De kerkleer roept wel op tot 'respect, begrip en fijnge voeligheid' in de omgang met homoseksuelen. Volgens kardinaal Simonis gaat het de bisschoppen om 'het beschermen van de waar digheid van het huwelijk'. Hij erkent dat de brief een harde boodschap bevat voor homo seksuelen die oprecht menen dat Gods zegen op hun relatie rust, en die steeds vaker om een kerkelijke inzegening vragen. „Maar de kerk heeft altijd vol gehouden dat gelijkgeslachtelijk samenleven tegen Gods schep pingsordening ingaat." Volgens voorzitter Theo Kos ter van het Werkverband van katholieke homopastores ademt de brief in een verpak king van mooie woorden een 'repressieve geest'. Hoofdre dacteur Henk Krol van de Gay Krant heeft geen goed woord over voor de brief. „Een organi satie - een kerk durf ik het niet meer te noemen - die auto's, motoren en jachtgeweren wèl inzegent, maar liefdesrelaties tussen mensen van hetzelfde geslacht niet, is niet langer ge loofwaardig." De new «ge-sector is bij sceptici berucht om haar vage en niets zeggend jargon. Maar eigenlijk gebruikt iedereen taal met ver scholen berichten. Dat was ten minste het uitgangspunt dat communicatiedocent en thera peut Ed Nissink (1960) uit Gro ningen gebruikte bij de samen stelling van een boek over de verborgen boodschappen in al ledaagse communicatie. De ti tel 'Ergens mag ik je wel' geeft al aan om wat voor een soort taal het gaat: veel gebruikt jar gon waarmee letterlijk iets wordt gezegd, dat feitelijk iets anders betekent. Nissink wil de mensen leren 'tussen de regels door te luisteren'. 'Met alle respect hoor, maar wat bedoel je nu eigenlijk.' In derdaad, wat bedoeld iemand wanneer hij zegt 'met alle res pect'. Waarschijnlijk dat hij er dus geen chocola van kan ma ken en dat er feitelijk juist heel weinig respect is. Vooral in de new age sector schijnt vage praat met verborgen bedoelin gen in gebruik te zijn. Het de vies luidt 'lief zijn voor elkaar', want vaak leeft men met de overtuiging dat iedereen een goddelijke kern heeft. Maar te gelijkertijd waren er ideeën rond als 'er zijn wijze oude zie len en jonge meer onbesuisde.' Iemand met wie je het niet kan vinden, is al snel 'een jonge ziel'. Kritische mensen worden vaak gelabeld als 'in hun hoofd zittend', in plaats van 'in het hart'. De hoofdmensen zijn net als de jonge zielen niet zo ver ontwik keld (bewustzijnsontwikkeling) als iemand die zegt de wereld te begrijpen vanuit zijn gevoel en intuïtie. Het uitgangspunt bij de verdeling tussen oude en jonge zielen is dat een mens vele ma Ed Nissink. len op aarde reïncarneert, dat elk leven een aantal lessen in zich draagt en dat een oude ziel al een stuk dichter bij het uit eindelijke doel is dan een jonge, die nog vele levens heeft te gaan. Het uiteindelijke doel van al die levens is, zo denken ve len, een soort geestelijke sa mensmelting met God of een onpersoonlijke zee van univer sele liefde. Ideeën die in hoofd zaak zijn ontleend aan het boeddhisme en hindoeïsme. Communicatiedocent en thera peut Ed Nissink kent het klap pen van dergelijke alternatieve zwepen, en voelde zich geroe pen een boek te schrijven over die verborgen boodschappen in communicatie. Hij richtte zich daarbij niet alleen op new agers, maar iedereen. „Maar je moet bij mij niet aankomen met gepraat oude en jonge zie len", zegt hij in eerste instantie. Later nuanceert hij die uit spraak, want hij gelooft wél in FOTO BELL reïncarnatie en onderschrijft in grote lijnen de algemene new age-denkbeelden. Zijn boek wordt niet voor niets uitgege ven door de grootverkoper van esoterische werken, Ankh Her mes. „Maar", zegt Nissink, „ik ben tegen het ondoordacht gebrui ken van jargon en allerlei vage termen en uitspraken. En voor al in de new age heeft men daar een handje van." Door zijn werk als communicatiedocent en therapeut heeft hij zich de afgelopen 20 jaar toegelegd op het ontdekken van, wat hij noemt, 'onderliggende patro nen' in de communicatie tus sen mensen. Het boek dat hij vervolgens schreef, leert de le zer volgens hem 'tussen de re gels door te luisteren en de ver borgen boodschappen te ont dekken'. Het gaat daarbij om suggestief en manipulatief taal gebruik, tegenstellingen, ont kenningen, eufemismen, enzo voort. „Door middel van deze signalen vertelt de spreker ons vaak onbewust iets over zijn patronen, overtuigingen, ver borgen gevoelens, verlangens, voorkeuren en afkeren." Communicatie is volgens Nis sink de basis van alle therapie- vormen. „En dat heb ik het over communicatie op een dieper niveau; verbaal, non-verbaal en met het on (der) bewuste. Vooral voor therapeuten is het van be lang inzicht te krijgen in onbe wust doorgegeven informatie. Je moet leren met andere ogen naar 'gewone' communicatie te kijken. Mensen vertellen veel meer dan ze zeggen. Door te letten op die verborgen bood schappen, verloopt je commu nicatie wat vlotter, je hoort en ziet meer van een ander, en je eigen communicatie wordt dui delijker. Je snapt beter je eigen bedoelingen en die van de an der. In het algemeen kun je zeggen dat je daar een gelukki ger mens van wordt. Neem de kreet 'ergens mag ik je wel.' Ik vraag dan direct 'waar'. Ergens is een plaatsaanduiding. Zo mag ik graag prikkelen en uitdagen. Aan de ene kant is het confronterend. Aan de andere kant is het de toon die de mu ziek maakt. Er bestaan twee magische vragen wanneer ie mand je iets vertelt. Ten eerste kun je vragen: waarom vraag je mij dit? Ten tweede: wat kan ik voor je doen? Dat ontmaskert al veel van de achterliggende be doelingen van een gesprek. Maar de manier waarop je het vraagt, de toon die je aanheft, is minstens even belangrijk. 'Waarom waag je mij dit', ge waagd op een toon als 'wat mot je van me', klinkt natuurlijk heel anders dan: 'je vertelt mij dit nu, maar wat bedoel je er precies mee, wat is de reden daarvan en waarom vraag je het aan mij." Bij die laatste woorden klinkt Nissink als de therapeut: vrien delijk, begrijpend, en professio neel. Als iemand die weet waar dit gesprek naar toe zal gaan. De vraag is of iedereen wel op zoek is naar zo'n therapeuti sche benadering. „Interesse in. je gesprekspartner maakt zo'n benadering minder confronte rend. Het geeft eerder open heid, eerlijkheid en vooral dui delijkheid. Je kunt bijvoorbeeld ook ontdekken dat een aantal mensen in je omgeving jou niet goed begrijpt. Telkens loop je tegen dezelfde muur aan. Aan de hand van een aantal sugges ties in het boek is het mogelijk een dergelijke impasse te door breken. Inzicht kan echter ook tot moeilijkheden leiden. Stel je VI r ontdekt wat er onder de coite municatie met de partner zjd en het staatje helemaal nie aan? Ik vind zo'n ontdekkinS belangrijk genoeg. Maar heO zou je kunnen leiden tot de conclusie dat je niet op dea manier verder wil. Een vroii bijvoorbeeld gelukkig met e man die haar altijd liefkozei dingen toevoegt als 'moppi^ 'vrouwtje' en 'laat het baasf' het maar regelen'. Door te le luisteren naar de verborgerïs doeling achter die uitspraki komt zij tot de conclusie da wordt onderdrukt en geklei neerd. Want eigenlijk zijn hl hoofdzakelijk denigrerende spraken. In die zin ben je diQ te leren luisteren tussen deL gels door, bezig met je eigeL bewustzijnsontwikkeling.fjj ONNO VAN 'T KLOOSTER j. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Geleidelijk meer bewolking en toenemende kans op regen. Vrij dag in het zuidoosten misschien nog droog en wat zonneschijn. Middagtemperatuur tussen 13 en 17 graden. Zweden: Half tot zwaar bewolkt. Vrijdag in het noorden kans op buien en in het zuiden waarschijnlijk droog, zaterdag juist omgekeerd. Maxi ma van 14 tot 19 graden. Finland: Vrijdag tamelijk veel bewolking en enkele buien, zaterdag op veel plaatsen droog en meer zon. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 18 graden. Denemarken: In de loop van vrijdag toenemen de bewolking, gevolgd door re gen. Middagtemperatuur dalend naar 16 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Vrijdag bewolkt en flink wat re gen. Zaterdag een stuk droger en af en toe zon. Op beide dagen een forse noordelijk wind. Maxi ma dalend naar 11 graden in het noorden van Schotland tot 19 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Snel toenemende bewolking, ge volgd door regen. Op zaterdag buien, mogelijk met oriweer. Maxima dalend naar 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en vooral in de noordelijk departementen gere geld buien. Middagtemperatuur dalend naar 16 tot 19 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en nog maar een kleine kans op een bui. In het Rhne-dal vooral zaterdag kans op de Mistral. Maxima dalend naar 20 graden, langs de Middelland se Zee nog net boven de 25 gra den. Spanje: Veel zon, alleen in het noorden soms een paar wolkenvelden en kleine kans op een lichte bui. Maxima van 21 graden langs de Golf van Biskaje tot plaatselijk 37 in het Andalusi Portugal: Overwegend zonnig en droog. Maxima oplopend naar 25 graden aan zee en 33 landinwaarts. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrij zonnig en vrijwel droog. Mid dagtemperatuur omstreeks 30 graden. Marokko: Perioden met zon en meest droog. Maxima tussen 22 en 28 graden. Tunesië: Droog en vrij zonnig. Middagtem peratuur tussen 33 en 40 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en perioden met zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 gra den. Duitsland: Vrijdag van het westen uit meer bewolking gevolgd door regen. In het oosten eerst nog droog en wat zon. Maxima dalend tot net onder de 20 graden. Oostenrijk: In het oosten nog kans op zwaar onweer. Verder half tot zwaar be wolkt en kans op wat lichtere bui en. Maxima rond 20 graden. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd een enkele bui. In het zuiden zaterdag misschien droog en af en toe wat zon. Mid dagtemperatuur in het noorden dalend naar 17 graden, in het zuiden maxima net boven de 20. Polen: Vrijdag in het noorden droog en geregeld zon. Verder tamelijk veel bewolking en perioden met re gen. Maxima ongeveer 20 gra den. Italië: Naar het oosten wegtrekkende buien, in het westen al steeds meer zon. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en waar schijnlijk droog. Zaterdag een stevige noordelijke wind. Maxima tussen 26 en 31 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. In het noorden kleine kans op een lokale on weersbui. Middagtemperatuur aan zee rond 28 graden, landin waarts warmer. Malta: Veel zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 32 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. In het noorden ook sta pelwolken en mogelijk een bui. Aan zee maxima van een graad of 26 in het noordwesten tot ruim 30 in het zuiden en op Cyprus. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.55 Zon onder 20 24 Maan op 11.38 Maan onder22.29 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.01 19.25 06.34 18.58 Laag 03.06 16.56 02.47 16.37 Ed Nissink geeft als commnnicatiedocent cursussen aan therapeuten, managers, verkopers en directeuren in verb le en non-verbale communicatie. Daarnaast is hij poly- energetisch therapeut. Polyenergetisch staat letterlijk votj., 'meerdere energieniveaus', en wil in praktische zin ook z< gen dat men werkt met verschillende therapeutische disci plines en behandelingsmethoden, zoals regressie (terug naar vorige levens of kindertijd) hypnose, reïncarnatiethi rapie, gesprekstherapie, enzovoort. Het is Nissinks bedoe; ling reguliere met alternatieve therapeutische methoden r verbinden. Zes jaar geleden zette hij met een compagnon, Amersfoort een vierjarige opleiding op voor polyenerge- tisch therapeuten, EDEM genaamd. Inmiddels is zijn schf uitgegroeid tot de grootste van Nederland. Er zijn zeven d centen voor ongeveer 120 leerlingen en de opleiding wori erkend door beroepsvereniging de RING. Een aantal ziekt, kostenverzekeraars vergoedt ook polyenergetische thera-, pie.Ed Nissink schreef in 1991 het boekje 'Wat maak ik va mijn leven; van slachtofferbewustzijn naar innerlijke vrijt heid'. In oktober 2000 komt via uitgeverij Ankh Hermes zijn tweede boek op de markt: 'Ergens mag ik je wel; over verborgen boodschappen in communicatie'. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk. chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 P Familieberichten: 023- 5317 337 i( 023- 5320 216 k Redactie: 071-5321 921 E Hoofdredactie: 071- 5315 921 1 ADVERTENTIES J Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 F 071- 5356 230 i RUBRIEKSADVERTENTIES j, Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) ft per kwartaal (acceptgiro) f per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) f Abonnees die ons een machtiging verstrek het automatisch afschrijven van het I abonnements- geld, ontvangen 1,- kort! betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenf worden verzonden geldt een toeslag van j aan portokosten per verschijndag. f LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB/1 Voor mensen die moeilijk lezen, slechts, hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvafj van het regionale nieuws uit het Leidsq Dagblad op geluidscassette beschikbar informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra jL lagedruk H hogedruk K N H U I Z E 17 14 8.0 New Orleans onbewolkt w.s 0 36 24 0.0 Zünch zwaar bew. zwl Bangkok zwaar bew. zw4 Buenos Aires onbewolkt w2 Casablanca licht bew w 1 Johannesburg licht bew. z 2 Los Angeles zwaar bei 3 20 15 2.0 New York 1 18 14 25.0 TelAviv 4 32 25 18.0 Tokyo 13 7 16.0 Toronto 25 19 0.3 Tunis 27 22 0.0 31 23 0.0 31 26 2.0 30 18 0.0 42 26 0.0 19 13 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12