,eiden Regio College: Aalmarktschool deels behouden iar celstraf geëist na Portaal pakt huizen in de Havenwijk aan lishandelen echtgenote Onrust over tijdelijke buren Apolloschool Gluren naar de planeten-kraamkamer Jerommeke of de vrouwelijke Cupido? IDAG 1 SEPTEMBER 2000 eidse' dief in Den Haag gepakt De spoorwegpolitie wilde gisteravond op het Centraal tion in Den Haag de identiteit van een dronken man vast- llen. De man bleek in het bezit van een paspoort, maar leek t op de foto in dat document. Ook had hij een creditcard met :elfde naam als in het paspoort. Paspoort en creditcard ble- afkomstig van een diefstal uit een woning aan de Kloksteeg, [elopen woensdag. De man bleek 40 jaar te zijn, zonder vaste on- of verblijfplaats. |or tegen vliegtuiglawaai ■en Milieudefensie onthult maandag aan het Rozenpad in [Merenwijk een 'oor', het symbool voor een actie tegen de iname van vliegtuiglawaai. Het 'oor' ligt precies onder de ïvliegroute van de Kaagbaan. Milieudefensie wil met de actie eiken dat er meer meetpunten komen voor vliegtuiglawaai. Ie directe omgeving van Schiphol zijn nu tien van dit soort ten. Milieudefensie vindt onvoldoende. De gemeenten Lei- Alkemade en Oegstgeest steunen het initiatief van Milieu- fensie. Deze gemeenten ervaren sinds jaar en dag veel over- t van met name de landende vlieguigen. Halverwege deze and ontvangen inwoners van de drie gemeenten een kaart t de oproep de actie van Milieudefensie te steunen. <uw verlamd na sprong van balkon Leiden gaat onderzoeken of het mogelijk is delen van de Aalmarktschool in te passen in de plannen van het Aal marktproject. Met dat voorstel komen burgemeester en wethouders tegemoet aan de opmerkingen die een groot aantal insprekers heeft gemaakt bij het 'stadsvemieu- wings-structuurplan' voor het Aalmarktgebied. De voor genomen sloop van het beeldbepalende schoolgebouw was de afgelopen twee jaar één van de meest omstreden onderdelen van het Aalmarktproject. leiden ruud Sepoude gemeenteschool. Het gro te aantal reacties was voor het Naast verschillende bewoners college uiteindelijk aanleiding heeft ook de Rijksdienst voor de om overstag te gaan. „De Aal- Monumentenzorg zich uitge- marktschool is weliswaar geen sproken voor behoud van de monument, maar het is wel een beeldbepalend pand. We heb ben besloten tot nader onder zoek om te bezien of we een ge deelte van de school kunnen behoudenaldus wethouder Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening). Het hele gebouw be houden, zit er overigens niet in. „De indeling van het gebouw, is dusdanig dat je er weinig mee kunt doen. En ook de achterzij de is niet bijzonder." Waar schijnlijk zal uiteindelijk niet veel meer dan de voorgevel en eventueel het trappenhuis overeind blijven. De reacties op het stadsver- nieuwings-structuurplan heb ben verder nog tot een paar kleine aanpassingen in de plan nen geleid. Zo stellen B en W voor om nog eens goed te kij ken naar mogelijkheden om meer woningen te bouwen in het gebied. In de plannen die tot nu toe zijn gemaakt, is spra ke van maximaal achttien wo ningen. De extra woningen zul len waarschijnlijk op de plek van het oude pand van het hoogheemraadschap komen, boven de geplande parkeerga rage. De plannen voor het pleintje aan de Breestraat-kant van de Waag blijven voorlopig onaan getast, ondanks tegenstand vanuit de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De Rijks dienst vindt dat de gevelwand van de Breestraat niet doorbro ken moet worden voor een plein, en pleit voor een binnen plein achter een nieuw te bou wen pand aan de Breestraat. Volgens B en W ontstaat dan echter een bijzonder onaan trekkelijk plein. „Wel zullen we studeren op mogelijkheden om met bomen of verlichtingsele menten de doorbraak van de gevelwand voor het oog zo klein mogelijk te maken", aldus Hillebrand. Verschillende bewoners heb ben kritiek geuit op het voorne men om ook onder bewoners baatbelasting te heffen voor de geplande parkeergarage. De wethouder wil op dit moment nog niet zo ver gaan dat hij zegt dat de baatbelasting van tafel is. „Maar we hebben wel begrip voor het feit dat de bewoners hier tegen zijn. Bij de exploita tie-opzet zullen we daarom proberen om de garage neer te zetten zonder baatbelasting. Maar of dat zal lukken valt op dit moment nog niet te zeg gen." leiden connie van uffelen Woningbouwvereniging Portaal wil de kwaliteit van 233 wonin gen in de Havenwijk structureel verbeteren. Portaal denkt aan ingrijpende vernieuwingen om dat zij vindt dat de woningen bouwtechnisch in slechte staat zijn en alleen onderhoud de problemen niet oplost. Om te weten hoe bewoners over hun woning en buurt denken, laat Portaal vanaf maandag een be wonersenquête houden door onderzoeksbureau OTB van de Universiteit Delft. Het betreft woningen tussen de Langestraat, Oosterkerk straat, Waardgracht en Nieuwe Rijn. Deze buurt kenmerkt zich volgens Portaal door enorm veel woningtypen uit de sociale huursector, vaak met kleine ka mers, veel rommelige tuinen, onduidelijke open plekken en veel gangetjes en onderdoor gangen. Daarnaast is gebleken dat er veel bouwtechnische problemen zijn zoals: houtrot aan de kozijnen, lekkage, gebre ken aan betonnen onderdelen en voegwerk, slecht verfwerk en vochtplekken. Portaal is van mening dat de ze problemen niet zijn op te lossen door alleen maar onder houd te plegen. Dat zou alleen maar geld kosten. Daarom wil de woningbouwvereniging 'blij vende oplossingen en ingrij pende vernieuwingen', zo laat zij de bewoners in een brief we ten. Welke dat zijn, is volgens een woordvoerster van Portaal nog niet bekend. „Er zijn nog geen plannen. Voor hetzelfde geld gaan we alleen maar een paar woningen opknappen. Daarom willen we eerst bij de bewoners gaan peilen wat zij ervan vinden." Portaal heeft het onafhanke lijk onderzoeksbureau OTB van de Universiteit Delft daarom een bewonersenquête laten ontwikkelen en samenstellen. Vanaf maandag gaan enquêt eurs van het gespecialiseerde bureau STRABO bij alle 233 be woners langs om deze enquête mondeling af te nemen. Daarbij wordt de bewoners gevraagd of hun woning voldoet qua groot te en comfort en aan hun ver wachtingen. Maar ook woon omgeving en toekomstwaarde van de woning komen aan bod. Het resultaat van de enquête de mogelijke oplossingen en enkele verschillende toekomst scenario's maakt Portaal aan het eind van het jaar openbaar via een tentoonstelling in de buurt. Bewoners kunnen hier dan ook een reactie op geven. IAAG/LEIDEN HE VAN UFFELEN ïmen in zijn hoofd vertel- A hem dat hij zijn vrouw ist mishandelen. En dus j de 38-jarige Leidse dichter Langdurig. En wel zodanig zijn vrouw zo wanhopig i dat zij zich van het leven e beroven. Ze sprong op 26 lari van het balkon, brak rugwervel en is nu voor de van haar leven verlamd. Of- r van justitie M. Kattouw gisteren een jaar cel tegen nan, met aansluitend opna- in Psychiatrisch Centrum imendaal. Bovendien eiste en half jaar voorwaardelijk, jlgens de officier had de i in eerdere verklaringen tot etail beschreven hoe hij zijn iw op een 'vrij gruwelijke' lier had mishandeld. Na de handelingen zou hij haar |iuis hebben uitgezet, waar- Ie vrouw een eindje verder Ïde galerij van twee hoog beneden was gesprongen, verklaarde al jaren te wor- I mishandeld en dat zij dood e. e Leidenaar verklaarde dat I Iemand hoorde wegrennen, at hij zijn vrouw het huis uit gezet. Vervolgens zou hij vrouw beneden hebben liggen, waarna hij alarm- ^mer 112 belde en zijn wo- Ij schoonmaakte. Daarna jf hij binnen totdat de poli- ivvam. Tegenover de Haagse ttbank verklaarde de man hij ruzie met zijn vrouw had ld, maar dat er geen sprake van mishandeling. Hij d het 'heel erg' wat er was f ïurd en zei 'heel verdrietig' ijn. Hij en zijn vrouw willen Ikaar blijven. a rechtszaak was al twee aangehouden om de man iten observeren in Psychia- :h Centrum Bloemendaal. k advocaat van de verdachte leunde zwaar op de conclusie die daar was getrokken. Volgens het centrum lijdt zijn cliënt aan een posttraumatische stress stoornis. In zijn geboorteland Syrië had de man in de gevan genis gezeten en aan den lijve ondervonden hoe het is om te worden geslagen zonder sporen van ernstig letsel achter te la ten. Hij had daar psychologi sche en angststoornissen aan overgehouden en was daarvoor behandeld bij Centrum '45. De man was bang om door zijn vrouw te worden vergiftigd en had last van stemmen in zijn hoofd. De problemen binnen zijn huwelijk hadden te maken met een eerdere relatie van zijn echtgenote. De avond voor haar sprong had zij haar man verteld dat zij alleen naar Syrië terug wilde, waarop de sfóppen bij hem doorsloegen. Aan de hand van de verwondingen vond de advocaat dat alleen 'eenvoudi ge mishandeling' kon worden bewezen, en niet 'zware mis handeling'. Een psycholoog oordeelde dat de man slechts in 'zeer be perkte mate' toerekeningsvat baar was en adviseerde psychi atrische behandeling om her haling te voorkomen. Een psy chiater kwam tot eenzelfde ad vies. De officier van justitie wil de de verdachte wel opgeno men zien, maar gaf er de voor keur aan dit in een nieuwe zit ting te regelen, omdat er nu nog een wachtlijst is en niet be kend is wanneer de man aan de beurt komt. Rechter Timmermans stelde echter voor dat zowel de offi cier, als de reclassering, als de advocaat bij Bloemendaal gaan aandringen op opname, omdat de Leidenaar al erg lang vastzit en bij oplegging van een jaar celstraf binnen enkele maan den in vrijheid komt. Op 14 september doet zij uitspraak. Het ziet er lekker groen en zelfs wel wat rustiek uit een klimop in een lantaarnpaal. Zo fraai zijn deze grijze masten immers ook weer niet Maar of de begroeiing de duidelijkheid op de weg vergroot is de vraag. Goed, de automobilist weet nog steeds welke kant hij geacht wordt de lichtmast voorbij te rijden. En ook de lichtreclame is nog be hoorlijk zichtbaar. Maar als de bestuurder wil weten welke straat hij inrijdt, zal hij de wegenkaart moeten raadplegen. De Drontermeerlaan, dus. FOTO HIELCO KUIPERS Een grote groep ouders van kinderen van de Apollo-Mon- tessorischool uit Leiden is ver ontrust nu in drie noodlokalen naast het schoolgebouw les wordt gegeven aan leerlingen van de School voor praktijkon derwijs. De ouders vinden het ongepast dat moeilijk lerende tieners onderwijs volgen naast een basisschool. In een brief die ze vandaag aan de gemeen te willen overhandigen, eisen de ouders dat aan die situatie zo snel mogelijk een eind komt. De drie noodlokalen aan het Strausspad waren tot aan dit schooljaar in gebruik bij de openbare Apolloschool. Nu die een tweede gebouw aan de Do- nizettilaan heeft betrokken, zijn de noodlokalen niet meer no dig. Tegelijk kampte de School voor praktijkonderwijs door een toenemend aantal leerlin gen met een tekort aan lesruim te. De gemeente heeft daarop de lokalen aan die school ter beschikking gesteld. De huisvesting aan het Strausspad is tijdelijk. Uiterlijk voor 1 november moeten de lo kalen zijn verplaatst naar een van de twee vestigingen van de School voor praktijkonderwijs, aan de Ter Haarkade of de Lammenschansweg. Eerder lukt niet: om de verhuizing mo gelijk te maken moet Leiden namelijk eerst een inspraakpro cedure volgen. De ouders menen dat zij plompverloren zijn geconfron teerd met iets dat hun niet aan staat. Een school voor voortge zet onderwijs hoort niet thuis naast een basisschool, zegt M. Neuteboom, moeder van twee kinderen op de Apolloschool. Neuteboom zegt dat ze spreekt namens nog eens tweehonderd ouders. Die hebben ook de brief ondertekend die de ge meente vandaag moet krijgen. „We zijn geshockeerd. Menig kind is inmiddels bang om naar school te gaan. We hadden er een stuk minder problemen mee gehad als het zes- tot twaalfjarigen waren geweest." Directeur K. Bakx van de School voor praktijkonderwijs had het zelf ook liever anders gezien. „Dat de lokalen zo snel mogelijk weg moeten, daar ben ik het helemaal mee eens. Ver der vind ik het uiterst vervelend dat het tot deze situatie leidt. Maar wij voelen ons voor het blok gezet. We kunnen niet an ders, wij moeten onze kinderen ook lesgeven." Volgens de directeur is het voor zijn leerlingen ook beter als deze situatie maar kort duurt. Zij volgen veel praktijk vakken en de voorzieningen daarvoor zijn alleen aanwezig in de gebouwen aan de Ter Haarkade en de Lammen schansweg. Bakx heeft begrip voor de commotie die is ontstaan. „Het gaat om een leeftijdsgroep die niet helemaal past bij de jong ste leerlingen van de Apollo school." Maar daarover zijn met het Bureau Openbaar On derwijs goede afspraken ge maakt. Inmiddels heeft de de pendance een eigen ingang. „We proberen het contact met leerlingen van de Apolloschool tot een minimum te beperken. Dat lukt volgens mij goed." Directeur Q. Doeswijk van het Bureau Openbaar Onder wijs beaamt dat. „Afgesproken is ook dat ze geen gebruik mo gen maken van de speelplaats, en bij de Apolloschool geen fietsen mogen stallen. Dat om te voorkomen dat er overlast zou kunnen ontstaan." Does- wijk zag aanvankelijk geen aan leiding om de ouders op de hoogte te stellen. Inmiddels is daar wel reden toe, vindt hij. „Op het moment dat zoiets on rust veroorzaakt, moeten we er boven op springen. Uiteraard hebben de ouders alle recht op die informatie. Ik ben nu van plan om ze begin volgende week volledig te informeren." Van BANKIER tot HOVENIER Morgen vindt u de ZZfcü baan die bij u past in De bekroonde Van Dischoeck werd bij terug keer in Leiden feestelijk ont haald door de medewerkers van het Huy- genslaboratori- um. FOTO MARKLAMERS LEIDEN RUUD SEP Of ze over tien jaar nog steeds in Leiden zit, kan Ewine van Dishoeck niet zeggen. „Zo ver kijk ik nooit vooruit." Maar dat de drie miljoen gulden Spinozapremie die gisteren aan de hoogleraar astrofysica werd uitge reikt, eraan bij zullen dragen dat zij in ieder geval nog wat langer in haar geboortestad blijft, staat wel vast. „Kijk, er wordt altijd wel aan je getrokken, ook door gerenom meerde buitenlandse instituten. Dan is zo'n premie wel een extra stimulans om te blijven. Daarmee worden je mogelijkheden groter. Je kunt bijvoorbeeld wat risicovolle re projecten oppakken. Projecten waar je normaal geen subsidie voor zou krijgen." Sinds een week weet Van Dishoeck dat haar werk dit jaar wordt bekroond met Neerlands meest «prestigieuze weten- schapsprijs, zeg maar de nationale variant van de Nobelprijs. Sindsdien kan ze haar geluk niet op. „Ik ben nog steeds in de ze vende hemel", lacht zij. De Leidse hoogleraar heeft de afgelopen jaren een belangrijke bijdrage geleverd aan het doorgronden van de chemische proces sen die ten grondslag liggen aan de vor ming van zonnestelsels. In de enorme wol ken van gas en stof die zich bevinden in de ruimte tussen de sterren, doen zich proces sen voor die er uiteindelijk toe leiden dat zich uit de wolk sterren en eventueel plane ten vormen. Het principe van wat daar ge beurt, laat zich vrij eenvoudig onder woor den brengen. „Gas vriest vast op stofdeel tjes en vormt daar een ijsmanteltje. Dan heb je het over deeltjes die tienduizend keer zo klein zijn als een zandkorrel, die vervolgens nog moeten samenklonteren tot planeten. Hoe dat precies gebeurt, hopen we in de komende vijf tot tien jaar te ont dekken." Het in beeld krijgen van de aller eerste stap van de chemie bij de vorming van sterren omschrijft zij zelf voorlopig als 'één van de grootste wetenschappelijke verdiensten van de afgelopen tien jaar'. Als Van Dishoeck over haar vak vertelt, gaan haar ogen glimmen. „Je verlegt letter lijk je grenzen", vertelt zij vrolijk. „Het is de fascinatie die je hebt voor wagen als 'waar komen wij vandaan?' en 'wat is onze plaats in het heelal?' Met mijn onderzoek kan ik een hele kleine bijdrage leveren aan de be antwoording van die wagen." Met haar onderzoek begint de astronome die van oorsprong eigenlijk chemicus is, de grenzen van de biologie te naderen. Met het onderzoek naar de oorsprong van pla neten komt ook de oorsprong van het leven in zicht. „Er is een nieuwe wetenschap aan het ontstaan: de astrobiologie. Nu ben ik geen bioloog en zal ik dat ook nooit wor den. Maar ik kan op een gegeven moment wel de bouwstenen aandragen waar zij ver volgens mee aan de slag kunnen. Over een paar jaar kunnen we aan de biologen aan geven welke scheikundige blokkendoos ze tot hun beschikking hebben om daar leven uit te knutselen." Om zo ver te komen, verlegt Van Dis hoeck de komende jaren haar onderzoek van interstellaire gaswolken naar jonge pla neten die nog worden omgeven door een nevel. Die zogeheten 'oemevel' is de plaats waar planeten worden geboren. Om die nevel te kunnen bestuderen zijn nieuwe technieken nodig, die onder meer geleverd worden door 64 aan elkaar gekoppelde mi crogolf-radiotelescopen die momenteel in aanbouw zijn in ChUi. Een deel van de drie miljoen gulden wil Van Dishoeck steken in een versterking van de wetenschappelijke staf die de telescoop gaat gebruiken. rrassende ontwikkelingen in aanloop naar de verkiezin- van de nachtburgemeester, de valreep heeft de bekende >per Dick van Paridon zich ididaat gesteld. Waarom? t kon hij gisteravond op de rsconferentie van kandida- in muziekzaal Q-bus aan de erstegracht niet vertellen, moest namelijk werken, e er ook niet stond, was Jos im van het COC. Jos wilde ag de Gay Games naar Lei- i halen. Maar blijkbaar heeft het hopeloze van deze wens ;ezien en is er dus maar mee :apt. Ook Karin van der igt, barkeepster uit 't Praet- ys was er niet omdat zij ach- de tap moest staan. Cock sveld, de wouw van de eige naar van café De Kruik liet eveneens wegens zakelijke be slommeringen verstek gaan. De organisator van de verkie zingsavond op 30 september in het Antonius Zalencentrum memoreerde nog even aan de eerste verkiezingen in maart vorig jaar. „Een klotebende", zo omschreef Simon Platteel kort maar krachtig deze tumul tueuze en chaotische avond waarop Hans Wolting de eerste gekozen nachtburgemeester van Leiden werd. Platteel be loofde plechtig dat het eind de ze maand eerlijker zal gaan. Goed, de kandidaten die er wél waren: Wolting. Deze Leidse Je rommeke gaat voor een tweede ambtstermijn en hamerde op zijp. vaste onderwerpen. Meer aanzien voor de eerste burger, meer veiligheid op straat en een gemeentelijk budget voor de nachtburgemeester. Want zijn eerste jaar in dat ambt heeft Hans handenvol geld ge kost. Gerard 'ik heb geen familie naam' de Danser is een nieuw gezicht. Bij de verkiezingen al thans. Want hij is wijwei elke avond op de dansvloer van café of disco te vinden. Gerard wil de mensen 'los' maken. En daar bedoelt hij niet mee dat hij iemand financieel uitkle den. Nee, hij wil de mensen lekker uit de bol laten gaan. Daarnaast vindt De Danser dat de terrassen op hele warme avonden wel een uurtje langer open mogen blijven. Dichteres Pink Melzer wil als wouwelijke Cupido haar pijlen richten op het wel van de stad. Als BurgerMeltzer wil zij vooral opkomen voor de wouwelijke singles, oftewel alleenstaanden, de jongere ouderen en de ou dere jongeren. Maar mannelij ke singles zijn uiteraard ook welkom. Onder het motto 'Lei den is Leuk, Leiden is Lachen', moet dat uitmonden in veel muziek, dans en gezelligheid. Marjo Heemskerk van Holland Centraal komt mede door haar werk veel in kroegen. Ze is dus ervaringsdeskundige. Meer wouwen achter de tap en meer meiden aan de rol, mag zij graag zeggen. „Het sterft van de goede bandjes in Leiden, er wordt ook veel georganiseerd, maar er wordt te weinig be kendheid aan gegeven. Dat moet dus veranderen." Boven dien wil zij zich sterk maken voor een openluchtfestival op de Beestenmarkt. Jacques de Coo, duo-raadslid van Leiden Weer Gezellig/De Groenen, heeft geen verkie zingsprogramma. „Dat sugge reert dat je dingen belooft, maar het gaat er om wat we willen binnen de bestaande re gelgeving." De Coo pleit voor vergaand overleg met politie en gemeente. De nachtburge meester zou daar een bindende rol in kunnen spelen. Tevens wil hij beter nachtelijk vervoer in samenwerking met de Stich ting Stadsparkeerplan. Uitbrei ding van het festival van het Leidse Levenslied en meer poë zie en toneel in het café staan ook hoog op zijn wensenlijstje. Tot slot organisator en kandi daat Simon Platteel. Hij had op het einde van de avond nog iets zinnigs te melden. „Volgend jaar probeer ik gedaan te krij gen dat elk café zijn eigen kan didaat-nachtburgemeester naar voren schuift. De defini tieve verkiezing moet dan plaatsvinden op de Beesten markt tijdens de Lakenfeesten begun juli." De verkiezing van de nacht burgemeester vindt plaats op zaterdagavond 30 september vanaf 20.00 uur in het Antoni us Zalencentrum. Meer infor matie is te vinden op de web site www.nachtburgemees- ter.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11